Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 2010


Recommended Posts

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

Κατεβαστε την εγγυκλιο και διαβαστε την προσεκτικα....

Οταν υπαρχει ταμειο ανεργιας θα ζητησεισ μια βεβαιωση απο το ταμειο αντι για την βεβαιωση του εργοδοτη .. το δικαιουσαι κανονικα

Το ποσο παει αναλογικα ....

Για 1 παιδι ειναι 133,80 ευρω

για 2 παιδια ειναι 330,96 ευρω

για 3 παιδια ειναι 700,80

για 4 παιδια ιναι 843,72 κτλ κτλ κτλ

το θεμα ειναι οτι για να παρει κανεις ολοκληρο το ποσο θα πρεπει το 4ο τεκνο πχ να ειναι γαννημενο μεσα στο 2009 αν ειναι μεσα στο 2010 θα παρει ενα ποσοστο απο την ημερα που γεννηθηκε μεχρι και το τελος του χρονου

Το ποσο του οικογενειακου επιδοματος ειναι οτι θα σας εδινε ο εργοδοτης σας εαν σας το πληρωνε... ετσι το βγαζουν ...

Και γιατι να μην τα παρουμε εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ που τα δικαιουμαστε και να τα περνουν οι αλλοδαποι εεε?????

Το οτι βγαζουν ημερομηνιες πχ οτι απο την ταδε του μηνος καταθετουν οσοι εχουν απο 3 και ανω παιδια απο την ταδε του μηνος οσοι εχουν 2 παιδια και απο την ταδε οσοι εχουν 1 παιδι το κανουν γιατι ολοι πανε μαζι και μετα γκρινιαζουν γιατι αργουν οι υπαλληλοι...

Και μια απλη ενημερωση μην πηγαινετε στα ΚΕΠ κανουν λαθοι και οταν τα στελνουν στις υπηρεσιες ριχνουν το μπαλακι στους υπαλληλους του ΟΑΕΔ που τουσ τα στελνουν ξανα πισω... αφηστε που μεσω ΚΕΠ θα κανετε να πληρωθειτε και ενα 4μηνο και μπορει και μετα την ληξη του επιδοματος.... ενω στις υπηρεσιες πληρωνεστε την επομενη μερα η την μεθεπομενη

 

Για αυτο λιγο υπομονη και πηγαινετς στις υπηρεσιες...

 

αυτα!!!!:P:p:p

Κοριτσια εδω εχω κανει ενα λαθος :(:( αυτα τα χρηματα ειναι με την προσαυξηση οταν υπαρχει και τριτο παιδι για να μην σας μπερδευω εδω ==> http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg ειναι τα παντα... κατεβαστε απλα την εγγυκλιο και απο την σελιδα 3 εως και 11 εχει οτι ακριβως θελετε... συγνωμη για το λαθος μου!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

poios dikaioute na ta parei omws? poio polu auto me endiaferei

 

 

Δεν ειναι απαραιτητο να εισαι εν ενεργεια μισθωτος...Εγω το πηρα ως επιδοτουμενη ανεργη αλλα ειχα καποια ενσημα στο 2009.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να εισαι εν ενεργεια μισθωτος...Εγω το πηρα ως επιδοτουμενη ανεργη αλλα ειχα καποια ενσημα στο 2009.

Το πηρες γιατι προσχομιστηκε η βεβαιωση ανεργιας σου{βασικα με το προγραμμα που βαλανε τωρα ειναι κανονικοτατο φακελωμα} ....κι αυτα ενσημα ειναι για το οικογενειακο επιδομα ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταθεσεις πριν τις 12:00 το μεσημερι θα τα δεις στον λογαριασμο σου την ιδια μερα μετα τις 18:00 αλλιως την επομενη το μεσημερι με την εντολη πληρωμης της επομενης μερας...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πηρες γιατι προσχομιστηκε η βεβαιωση ανεργιας σου{βασικα με το προγραμμα που βαλανε τωρα ειναι κανονικοτατο φακελωμα} ....κι αυτα ενσημα ειναι για το οικογενειακο επιδομα ;)

 

Δεν το ξερω αυτο...Γιατι εμενα δεν μου ζητηθηκε...Αλλο αν το πηραν ενδουπηρεσιακα (στον ΟΑΕΔ κατεθεσα τα χαρτια).Παντως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο-δικαιουνται και οι ανεργοι το επιδομα εφοσον εχουν πανω απο 50 περσυνα ενσημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο...Γιατι εμενα δεν μου ζητηθηκε...Αλλο αν το πηραν ενδουπηρεσιακα (στον ΟΑΕΔ κατεθεσα τα χαρτια).Παντως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο-δικαιουνται και οι ανεργοι το επιδομα εφοσον εχουν πανω απο 50 περσυνα ενσημα.

μονοι τους το πηραν.... μην σ'ανησυχει!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από πόσο καιρό παίρνεις το επίδομα αν καταθέσεις τα χαρτιά σου?

 

 

Τα καταθέσαμε στα ΚΕΠ. Λές τόσο γρήγορα να μας τα βάλανε στον λογαριασμό μας?

Αν είναι να πω τον σύζυγο να πάει να τα πάρει από την τράπεζα...

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από πόσο καιρό παίρνεις το επίδομα αν καταθέσεις τα χαρτιά σου?

 

Αν τα καταθεσεις πριν τις 12:00 το μεσημερι θα τα δεις στον λογαριασμο σου την ιδια μερα μετα τις 18:00 αλλιως την επομενη το μεσημερι με την εντολη πληρωμης της επομενης μερας...

 

Φωτεινή σε σένα πήγενε η ερώτηση και έκανα quote στο δικό μου ποστ!:lol::lol::lol::roll::roll::roll:

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα καταθέσαμε στα ΚΕΠ. Λές τόσο γρήγορα να μας τα βάλανε στον λογαριασμό μας?

Αν είναι να πω τον σύζυγο να πάει να τα πάρει από την τράπεζα...

:(:(:(:(:(:(

Λυπαμαι οταν γινεται η καταθεση στα ΚΕΠ κανει και 3 μηνες να γινει η πιστωση ... κι αυτο γιατι τα ΚΕΠ τα πανε μια φορα στις 20 μερες στις Υπηρεσιες και δεν προλαβαινουν να τα ελεγξουν και να τα περασουν μεσα και να πιστωσουν το λογαριασμο....

Για να φανταστεις περσυ ενω εληξε το επιδομα του 2009 τσακωθηκαμε με μερικα ΚΕΠ που συνεργαζομασταν γιατι δεν ειχαν ενημερωσει τους ασφαλισμενους που εκκρεμουσαν καποια χαρτια... κι ετσι καποιοι απο τον Οκτωμβριο που ειχαν καταθεσει τα χαρτια τους στα ΚΕΠ πληρωθηκανε τον Μαρτιο - Απριλιο.... και καποιοι που περιμεναν να πληρωθουν γιατι νομιζαν πως το επερναν δεν πληρωθηκαν κι αυτο γιατι δεν ενημερωθηκαν ΠΟΤΕ απο τα ΚΕΠ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη προσπαθησα να κανω copy PASTE τα χαρτια που μου ζητησαν απο το pdf στο σαιτ και βγαζει αλαμπουρνεζικα, οποτε δε μπορω να τα εχω ηλεκτρονικα κ να κανω την αρχειοθετηση μου, αυτα που μου ζητησαν εμενα ειναι

 

 

  • ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (απο το pdf στο σαιτ)
  • ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ + ΓΟΝΕΩΝ
  • ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΗΝ 1Η ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ
  • ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ
  • ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 (απο το pdf στο σαιτ) -ΜΕ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΚΕΠ Η ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΕΚΕΙ
  • ΑΜΚΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 2
  • ΑΦΜ ΚΑΙ ΤΩΝ 2
  • ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟΥ 2009

τα βαζω μηπωςτα χρειαστει και καποια αλλη κοπελα.

Για 2 παιδακια μπορειτε να πατε να κααταθεσετε...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτα εχω μαζέψει εκτος του πρωτου χαρτιου απο τον εργοδότη...

Πρεπει να παω μετα το 15αυγουστο αφου τωρα ολοι αδειέυουν....

Εμενα την δηλωση για το ποιος το παιρνει μου ειπε η κοπέλλα απο τον Οαεδ να μη την κανω αφου ο συζηγος ειναι του Τεβε και εκεινοι ετσι και αλλιως δεν παιρνουν τιποτα!

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτα εχω μαζέψει εκτος του πρωτου χαρτιου απο τον εργοδότη...

Πρεπει να παω μετα το 15αυγουστο αφου τωρα ολοι αδειέυουν....

Εμενα την δηλωση για το ποιος το παιρνει μου ειπε η κοπέλλα απο τον Οαεδ να μη την κανω αφου ο συζηγος ειναι του Τεβε και εκεινοι ετσι και αλλιως δεν παιρνουν τιποτα!

 

 

Ομοιως γιατι ο δικος μου ειναι του Δημοσιου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά θα μου απαντήσετε κ εμένα? Εγώ έχω 50 ένσημα το 2009 αλλά τώρα δεν εργάζομαι. Το δικαιούμαι ή όχι?

 

απο οτι διαβαζω κι εγω αν εχεις θεωρημενο βιβλιαριο και τουλαχιστον 50 μερες ασφαλισης ναι. δε παιρνεις ενα τηλεφωνο ομως μη τρεχεις τσαμπα? δε μπορω να σε παρω στο λαιμο μου, γιατι ισως κ να χρειαζονται κ καποιο αλλο χαρτι απο εσενα...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ.

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΑΝΕΡΓΗ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΣΥΖ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑ;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη προσπαθησα να κανω copy PASTE τα χαρτια που μου ζητησαν απο το pdf στο σαιτ και βγαζει αλαμπουρνεζικα, οποτε δε μπορω να τα εχω ηλεκτρονικα κ να κανω την αρχειοθετηση μου, αυτα που μου ζητησαν εμενα ειναι

 

 

  • ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (απο το pdf στο σαιτ)
  • ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ + ΓΟΝΕΩΝ
  • ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΗΝ 1Η ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ
  • ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ
  • ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 (απο το pdf στο σαιτ) -ΜΕ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΚΕΠ Η ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ ΕΚΕΙ
  • ΑΜΚΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 2
  • ΑΦΜ ΚΑΙ ΤΩΝ 2
  • ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟΥ 2009

τα βαζω μηπωςτα χρειαστει και καποια αλλη κοπελα.

Για 2 παιδακια μπορειτε να πατε να κααταθεσετε...

Και τα βιβλιαρια των παιδιων και αυτουνου που τ'ασφαλιζει σε πρωτοτυπα και σε φωτοτυπια

Στην κοινη δηλωση {τωρα αυτο ειναι και θεμα υπηρεσιας στην δικιας μασ δει ισχυει } δεν χρειαζεται να ειναι επικυρωμενη... απλα να την εχετε συπληρωσει και να την εχετε υπογραψει.

Τα ενσημα σε αναλυτικο λογαριασμο απο το ΙΚΑ ξερετε ενα σεντονι που βγαζει το ΙΚΑ με ολα σας τα ενσημα

Ομοιως γιατι ο δικος μου ειναι του Δημοσιου...

Απο τον συζυγο σου θελουν μονο ενα χαρτι εστω της μισθοδοσιας του που να δειχνει οτι δεν περνει το επιδομα απο την υπηρεσια του .. απλα τυπικο ειναι αυτο

Βρε παιδιά θα μου απαντήσετε κ εμένα? Εγώ έχω 50 ένσημα το 2009 αλλά τώρα δεν εργάζομαι. Το δικαιούμαι ή όχι?

εισαι στο ταμειο ανεργιας???Ο συζυγος σου ειναι στο ΙΚΑ? Αν δεν εισαι στο ταμειο δεν μπορεις να το παρεις εσυ αν ο συζυγος σου ειναι στο ΙΚΑ μπορει να το παρει αυτος

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ.

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΑΝΕΡΓΗ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΣΥΖ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑ;;

Το δικαιουσαι κανονικα αφου θα πας να γραφτεις στο ταμειο ανεργιας με την απολυση σου.

Κοιταχτε τα δικαιολογητικα που ειναι στο pdf στο σαιτ του ΟΑΕΔ στις σελιδες

3 & 4

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα βιβλιαρια των παιδιων και αυτουνου που τ'ασφαλιζει σε πρωτοτυπα και σε φωτοτυπια

Στην κοινη δηλωση {τωρα αυτο ειναι και θεμα υπηρεσιας στην δικιας μασ δει ισχυει } δεν χρειαζεται να ειναι επικυρωμενη... απλα να την εχετε συπληρωσει και να την εχετε υπογραψει.

Τα ενσημα σε αναλυτικο λογαριασμο απο το ΙΚΑ ξερετε ενα σεντονι που βγαζει το ΙΚΑ με ολα σας τα ενσημα

 

Απο τον συζυγο σου θελουν μονο ενα χαρτι εστω της μισθοδοσιας του που να δειχνει οτι δεν περνει το επιδομα απο την υπηρεσια του .. απλα τυπικο ειναι αυτο

 

εισαι στο ταμειο ανεργιας???Ο συζυγος σου ειναι στο ΙΚΑ? Αν δεν εισαι στο ταμειο δεν μπορεις να το παρεις εσυ αν ο συζυγος σου ειναι στο ΙΚΑ μπορει να το παρει αυτος

 

 

Θα το ξαναπω:δεν ζητηθηκε και δεν παρθηκε κανενα χαρτι απο την μισθοδοσια του συζυγου-ειναι στρατιωτικος.Το επιδομα μπηκε κανονικα την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπω:δεν ζητηθηκε και δεν παρθηκε κανενα χαρτι απο την μισθοδοσια του συζυγου-ειναι στρατιωτικος.Το επιδομα μπηκε κανονικα την επομενη μερα.

 

Αρα ηταν θεμα του υπαλληλου... δεν εχει να κανει ...ΑΜΑ ΖΗΤΗΘΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΝ ΜΠΕΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ Ο/Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.

Εκτος και ΑΝ το εχεις ξαναπαρει το επιδομα και το εχεις καταθεσει στο παρελθον.

ΕΓΩ περσυ που το εδινα το επιδομα το ζητουσα γιατι εγω δεν θελω να περασω κανεναν ελεγχο....ειναι απλα τυπικο για τον φακελο σου απλα για αυτον τον λογο το θελουν και μονο για κανεναν αλλον, για να σουν οτι ειναι στρατιωτικος , οτι ειναι δημοσιους υπαλληλος αυτοι ειναι οι λογοι Σοφια και κανενας αλλος..

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κατεθεσα σημερα και ειναι 279 ευρω....Ελπιζω Φωτεινη να μπουν συντομα οπως ειπες......:-)

αν δεν ειναι μετα τις 6 το απογευμα στον λογαριασμο σου θα ειναι αυριο το απογευμα....καλη εισπραξη :D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...