Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Αχ Ελένη μου σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!! Μας είδε ο γιατρός σήμερα και μας καθυσήχασε!!! Πυλωρική στένωση με τίποτα είπε γιατί έτυχε και τα ειχε κάνει κι όλας ο μικρούλης μου και είπε ο γιατρός ότι έτσι όπως είδε και τα κακάκια του δεν νομίζει να είναι στένωση!!! Επίσης μου είπε ότι όταν πρόκειτε για στένωση έχουμε συχνούς έμετους (τουλάχιστον 3 την μέρα)... Είναι ΓΟΠ ελαφράς μορφής και μάλλον είμαστε και δυσανεκτικοί στην λακτόζη και γι'αυτό όλη αυτή η φασαρία!!! Το ξένο γάλα δεν ήθελα να το δώσω... αλλά επειδή δεν ήξερα τι του έφταιγε του μικρού... νομίσαμε μήπως δεν του φτάνει το δικό μου... αλλά τελικά του φτάνει και του περισεύει απλά πρέπει κι εγώ να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά, μοσχάρι και τα παραγωγα του για να δούμε μήπως καλυτερέψει το ζουζούνι μου!!! Ηρέμησα πάντως... αισθάνομαι σαν να μου έκανε ένεση κουράγιου ο γιατρός!!! Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!!

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην αγχώνεσαι και να δεις που όλα θα πάνε καλά.. αν διαβάζεις και την ενότητα θηλασμού θα δεις ότι και άλλες κοπέλες κόβοντας τα γαλακτοκομικά και γενικα ότι μπορει να προκαλεσει αλλεργια βελτιώθηκε η κατάσταση.. μακαρι τα ζουζουνια μας να μην ειχαν ΓΟΠ γιατι εγω τα εχω δει ολα απο την κούραση... υπομονή και να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επισης δειτε και αυτο

 

Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση στα βρέφη

Πρακτικές οδηγίες για τη διάγνωση και την αντιμετώπιση

Κατεβάστε το αρχείο PDF (1,63 MB)

 

http://www.helspghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=32

http://www.helspghan.org/images/stories/gop.pdf

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην Ομάδα! Είμαι νέος πατέρας με ένα γιό 5,5 μηνών τώρα. Αντιμετωπίσαμε και εμείς το πρόβλημα της ΓΟΠ κι ήταν πάρα πολύ δύσκολο πρώτα για το παιδί και μετά για εμάς. Τώρα ξεκινήσαμε κρεμούλα βανίλια σε συνδιασμό με Almiron AR και είμαστε καλύτερα. Όχι καλά, αλλά καλύτερα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Όταν ήμασταν στα "ντουζένια" μας με τη ΓΟΠ, πήγαμε στο Μητέρα και κάναμε ένα υπέρηχο (και κόψαμε βραχύ χαλινό). Όταν στείλαμε στην ασφαλιστική μας την απόδειξη (?106) μας είπε ότι δε την δέχονται γιατί η Παλινδρόμηση είναι συγγενής πάθηση... Η ερώτησή μου είναι: Βρε παιδιά είναι συγγενής πάθηση η ΓΟΠ;; Την έχει το παιδί όταν γεννιέται;;; Εμάς μας εμφανίστηκε τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες μετά τη γένησσή του. Μας κοροιδεύουν και προσπαθούν να γλιτώσουν ότι μπορούν μου φαίνεται αλλά θα ήθελα και μία επιβεβαίωση απο το φόρουμ... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο που ρωτας αν δλδ ειναι συγγενης ή οχι και πως χαραχτηριζεται.Αλλα ναι καποια μωρα την εχουν εντονα απο τη γεννηση τους.Εχεις δει καποια απο τα πυρεξακια στο μαιευτηριο που το στρωματακι μεσα ειναι ανασηκωμενο ?Ε αυτα τα μωρακια(οπως και ο δικος μου) εβγαζαν απο τοτε.Το θεμα ειναι οτι εμας τουλαχιστον κανεις δε μας το ειπε..ουτε γραφτηκε καπου.Απλα συνδιαζοντας τα γεγονοτα το καταλαβα αργοτερα οτι το θεμα υπηρχε εξ αρχης.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που σε εμάς είπε ο παιδίατρος για την ΓΟΠ είναι τα εξής: όλα τα μωρά όταν γεννιούνται έχουν ένα είδος παλινδρόμησης γιατί ο δακτυλιος που συνδέει στομάχι και οισοφάγο είναι πολυ χαλαρός ... σε άλλα μωρά σφίγγει "κλείνει" σχετικά σύντομα ενώ σε άλλα που έχουν τελικά και ΓΟΠ μπορεί να φτάσει να κλείσει στον χρόνο πάνω όταν το παιδί πια στέκεται όρθιο και η τροφή δεν παλινδρομεί τόσο, άσε που έχουν μπει και στις στερεες τροφές προ πολλού... εμάς από μωρό έβγαζε γουλίτσες όπως και σχεδόν όλα τα μωρά... το πότε θα καταλάβεις ότι το παιδί έχει παλινδρόμηση έχει να κάνει με την σοβαρότητα και την συχνότητα των συμπτωμάτων.. εμείς να φανταστείς πήγαμε 3 μηνών για να μας πουν ότι έχει ΓΟΠ χωρίς καν να κάνουμε εξετάσεις μόνο από τα συμπτώματα... τώρα το τι καλύπτει ή όχι κάθε ασφαλιστική είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
και μεις αυτο το σιροπι πιναμε

στην αρχη 3 φορες ανα 8ωρο δηλαδη

και μετα αφου ειδαμε οτι ο μικρος ειχε πονο και γκρινια καναδυο ωρες πριν απο το φαρμακο το βαλαμε ανα 6ωρο την ιδια ποσοτητα φαρμακου ομως αν παιρνει δηλαδη 5ml τωρα στο συνολο της μερας να συνεχεισει να περνει 5ml

ρωτα και αυτο τον παιδιατρο σου :wink:

και ρωτα και για υποαλλεργικο γαλα .....

 

 

Είδατε βελτίωση με το epadoren γιατί κι εμάς μας έδωσε αυτό και το ξεκινήσαμε σήμερα και έχω μεγάλη αγωνία γιατί υποφέρει η μικρή και δε μπορώ να της δώσω αντιαναγωγικό γάλα γιατί θηλάζω...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είδατε βελτίωση με το epadoren γιατί κι εμάς μας έδωσε αυτό και το ξεκινήσαμε σήμερα και έχω μεγάλη αγωνία γιατί υποφέρει η μικρή και δε μπορώ να της δώσω αντιαναγωγικό γάλα γιατί θηλάζω...

μακάρι να πάτε καλά , εγω πάντως σταματησα τον θηλασμό γιατί η μικρή εβγαζε και από την μυτη και από το στομα αμεσως μόλις ετρωγε το δικό μου .........

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να πάτε καλά , εγω πάντως σταματησα τον θηλασμό γιατί η μικρή εβγαζε και από την μυτη και από το στομα αμεσως μόλις ετρωγε το δικό μου .........

 

και με το ξένο γάλα ήσασταν καλα??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με αυτό εφτιαξε , από τους συνεχομενους εμετους μετα από κάθε γεύμα δικό μου φτάσαμε να κανει μια φορα την βδομάδα. Στεναχωρηθηκα πολύ αλλά δεν γινόταν αλλιώς .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΕΡΑ, και όσες κοπέλες έχουν τα μωρά σας παλλινδρόμηση και θηλάζετε, ρίξτε μια ματιά κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

Στη μελέτη αυτή αναφέρεται ότι παρόλο που με το μητρικό γάλα οι αναγωγές μπορεί να είναι συχνότερες (λογικό, γιατί είναι πιο λεπτόρευστο σε σχέση με τα αντιαναγωγικά και δεν μένει εύκολα στο στομάχι), παρ' όλα αυτά, ο κίνδυνος για οισοφαγίτιδα είναι μικρότερος. Και αυτό γιατί τα αντιαναγωγικά μπορεί να μην προκαλούν αναγωγές, όμως υπάρχει παλλινδρόμηση του γάλακτος στον οισοφάγο, απλά δεν βγαίνει μέχρι έξω σαν γουλιές. Έτσι ο οισοφάγος ερεθίζεται και μπορεί να προκληθεί φλεγμονή και η μαμά δεν το καταλαβαίνει εγκαίρως γιατί δεν βλέπει γουλιές να βγαίνουν και νομίζει ότι το πρόβλημα έχει λυθεί! Στην παλλινδρόμηση δεν είναι μόνο οι γουλιές που βγαίνουν έξω το πρόβλημα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να σταματήσει να πονάει μετά το φαγητό και κατά τη διάρκεια!!! Γιατί παρόλο το epadoren δε βλέπω βελτίωση. Αυτό το παιδί όλη μέρα πονάκια έχει και ειδικά όταν τρώει και μετά καμιά ώρα σίγουρα.Οριζόντια εντωμεταξύ δεν έχω καταφέρει ακόμα να την κοιμίσω (εννοώ σε κούνια ή καλαθούνα). Όλο στο relax ή στα χέρια μου είναι και στο κρεββάτι μου κάποιες φορές πλάγια θηλάζοντας (αλλά αυτό θα το κόψω γιατί δεν πιάνει καλά τη θηλή και μου την έχει τσακίσει + ότι καταπίνει πολύ αέρα στην προσπάθεια να πιάσει τη θηλή.)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

στο κρεββάτι μου κάποιες φορές πλάγια θηλάζοντας (αλλά αυτό θα το κόψω γιατί δεν πιάνει καλά τη θηλή και μου την έχει τσακίσει + ότι καταπίνει πολύ αέρα στην προσπάθεια να πιάσει τη θηλή.)

 

Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1398315&postcount=34 τις οδηγίες της Αγλαΐας για ξαπλωτή στάση θηλασμού, ίσως σε βοηθήσουν ώστε να πιάνει καλύτερα το μωρό (σίγουρα μεγαλώνοντας θα είναι πιο εύκολο και για τις δύο σας, αλλά αν μπορείς να βοηθηθείς από τώρα, ακόμα καλύτερα!)

 

Αυτό που είχα παρατηρήσει στη δικιά μου ήταν ότι όποτε τη θήλαζα ξαπλωτή δεν έβγαζε μετά καθόλου γουλιές και κοιμόταν ήρεμα για αρκετή ώρα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτό που είχα παρατηρήσει στη δικιά μου ήταν ότι όποτε τη θήλαζα ξαπλωτή δεν έβγαζε μετά καθόλου γουλιές και κοιμόταν ήρεμα για αρκετή ώρα!

 

Aκριβ ως αυτό συμβαίνει και μ' εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως λένε και παραπάνω πολύ σωστά το σημαντικότερο στην παλλινδρόμηση δεν είναι πάντα οι αναγωγές. Εμείς ας πούμε σπανίως έχουμε αναγωγή, αλλά είχαμε κοντά ένα μήνα πόνο στο θηλασμό! Αλλά μιλάμε ΠΟΝΟ. Κι αυτό ήτανε σκέτο βάσανο. Επίσης, όταν το πρωτοεμφάνισε περίπου 20 ημερών η έξυπνη παιδίατρος δεν σκέφτηκε αυτό ή κάτι άλλο, αλλά ότι μπορεί το γάλα μου να μη φτάνει (.....) (ενώ τώρα λέει πως πήρε και παραπάνω απ όσο θα 'θέλαμε το παιδί .....) τέλος πάντων, οπότε εγώ -άσχετη- και ταλαίπωρη πρωτομάνα έψαχνα μόνη μου μανιωδώς στο ίντερνετ μπας και βρω τί φταίει...

Ήθελα όμως να πω ότι γενικώς επικρατεί σύγχυση σε σχέση με τη διατροφή της μαμάς που θηλάζει και την ανακούφιση του μωρού με παλλινδρόμηση. Π.χ σήμερα η παιδίατρος όταν της είπα πως έχω κόψει μαχαίρι τα γαλακτοκομικά εδώ και δύο εβδομάδες κι έχουμε δει απόλυτη βελτίωση, είπε να μην κάνω τέτοιες υπερβολές και να τρώω λίγο τυράκι, γιαουρτάκι κ.λ.π...εγώ όμως για να είμαι ειλικρινής δεν θα το κάνω γιατί το μωράκι μου επιτέλους τρώει άνετα και δεν το ρισκάρω (και γιατί επίσης, ειλικρινά πιο πολύ εμπιστεύομαι κάποια πράγματα που μου χουν πει κορίτσια του φόρουμ που θηλάζουν και φαίνεται ότι ξέρουν)...Π.χ με το μοσχάρι - εκεί είναι η απόλυτη σύγχυση - Τελικά τρώμε ή όχι μοσχάρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με όσα γράφεις, δυστυχώς η ασχετοσύνη μερικών αντι να λύνει προβλήματα , δημιουργει περισσότερα...

 

Για το μοσχάρι είχα ρωτήσει τη παιδογαστρεντερολόγο όταν είχαμε πάει με τον πρώτο μου γιο κ μου είπε να το κόψω.

Η Αγλαϊα εδω απο το φόρουμ μου είχε πει ότι το μοσχάρι δεν δημιουργει πρόβλημα δεν θυμάμαι πως μου το δικαιολόγησε κάτι με το μαγέιρεμα κ τις πρωτεϊνες νομίζω. Αν όμως έχεις δει βελτίωση με την αποφυγή γαλακτοκομικών εγω στη θέση σου θα το απέφευγα. Τόσα κ τόσα έχεις στερηθεί ...

 

Επειδη κ ο δεύτερος γιος μου έχει παλινδρόμηση έχω διαπιστώσει ότι η μπρούμητη θέση ύπνου τον βοηθάει πολύ, και τον κοιμίζω έτσι κάτι που φοβόμουνα να κάνω στον πρώτο μου γιο γιατι οι παιδιατροι αποφεύγουν αυτη τη στάση, ρώτησα όμως τη παιδίατρο κ μου είπε ότι όταν ότι είμαι κοντα του μπορω να τον βάζω έτσι.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέα μαμά και νέο μέλος.Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας. Έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών και ενώ θήλαζε μέχρι τώρα αποκλειστικά, ξαφνικά άρχισε να κλαίει σπαρακτικά κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Άλλες φορές μετά από 10 λεπτά θηλασμού και άλλες φορές μετά από 3 λεπτά! Δεν έχουμε κανένα άλλο σύμπτωμα ούτε γουλιές, ούτε εμετούς. Έχει κάνει 2 φορές εμετό όταν ήταν 20 ημερών και γουλιές τρεις φορές όλες και όλες. Κάναμε έναν υπέρηχο όταν ήταν 30 ημερών και δεν είχε κανένα περιστατικό παλινδρόμησης στα 10 λεπτά που διαρκεί η εξέταση. Τώρα όμως όταν έγινε 2 μηνών (που άρχισε να κλαίει όταν τρώει) κάναμε ξανά υπέρηχο και είχε 5 περιστατικά παλινδρόμησης με όριο τα 3 άρα 2 παραπάνω. Η ακτινολόγος το χαρακτήρισε ήπια παλινδρόμηση. Η παιδίατρος δε μας έδωσε φάρμακο. Τώρα 10 μέρες της έδινα το δικό μου γάλα μόνο με μπουκάλι και δεν έκλαιγε καθόλου. Πάω να τη βάλω στο στήθος και αρχίζει να κλαίει κάποιες φορές και κάποιες άλλες φορές τρώει σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Συζητάμε με την παιδίατρο να δώσουμε φάρμακο. Σας έχει συμβεί αυτό το σενάριο? Φοβάμαι γιατί με το θήλαστρο μειώνεται το γάλα και δε θέλω να σταματήσουμε από τώρα το μητρικό γάλα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και εμενα η μικρη μου ειχε το ιδιο αλλα μαλλον σε αλλη μορφη?δεν ξερω.... σε εμας το παθαινε το βραδυ μονο μεσα στον υπνο με αποτελεσμα 2 φορεσ να μας μεινει το μωρο σε σημειο δλδ που ειχε μελανιασει κ εφευγε....ειχα τοτε μια παιδιατρο που μου αλλαζε συνεχως τα γαλατα της μικρης...μια το ενα μια το αλλο πυτε κ εγω θυμαμαι ποσα γαλατα αλλαξαμε.... οποτε επειδη κατι δεν μ πηγαινε καλα με την κυρια αλλαξα παιδιατρο ο οποιος κρατησε το τελευταιο γαλα που της εδινα κ μου εδωσε ενα σιροπακι για 10 μερες και ευτυχως τελειωσε εκει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...!!! Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΓΟΠ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ...ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΝ AR , ΤΟ APTAMIL AR(ΑΚΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ). ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ALMIRON AR.ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ...... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΗΣΑΝ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.....ΠΡΟΣΘΑΣΑΜΕ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ALMIRON1 ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ....!!!!!!!! ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ...?????????????????? HELPPPPP!!!!!!!!!! ΤΥ!;)

ΕΙΡΗΝΗ + ΒΑΣΙΛΙΚΗ = ΖΩΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!

ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...!!! Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΓΟΠ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ...ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΝ AR , ΤΟ APTAMIL AR(ΑΚΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ). ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ALMIRON AR.ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ...... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΗΣΑΝ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.....ΠΡΟΣΘΑΣΑΜΕ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ALMIRON1 ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ....!!!!!!!! ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ...?????????????????? HELPPPPP!!!!!!!!!! ΤΥ!;)

Καλημερα... κι εμεις ειχαμε αυτο το προβλημα ηπιε almiron AR , nan AR καταληξαμε μετα απο 3 ρουκετες καλες εμετο να κανουμε επεμβαση στενωση πυλωρου,οτι ετρωγε δεν το χωνευε ολο μ'αποτελεσμα να το βγαζει.Μετα την επεμβαση μας δωσανε το novalac ar και μετα το απλο μεχρι τον 8 μηνα που το κοψαμε το γαλα αυτο δεν ειχαμε κανενα προβλημα απολυτως.για ρωτηστε και τον παιδιατρο σας.Ενας υπερηχος θα δειξει τα παντα.

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ...Ο ΠΥΛΩΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ...ΣΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!

ΕΙΡΗΝΗ + ΒΑΣΙΛΙΚΗ = ΖΩΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!

ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά τώρα τι γάλα πίνετε??

 

Εμείς είχαμε πάει σε μία γαστρεντερολόγο και μας έδωσε το FRISOLAC AC και epadoren. Και η μεγάλη μου που είχε παλινδρόμηση έπινε το Almiron Pepti. Είναι υποαλλεργικά γάλατα αυτά γιατί κατά κάποιους γιατρούς η παλινδρόμηση έχει να κάνει και με αλλεργία στο γάλα αγελάδος (??). Τι να πω ... Εμείς πάντως το frisolac Ac το βρήκαμε πολύ καλό και για τους κολικούς μας και για τα κακά μας. Τώρα το αλλάξαμε σε κανονικό. Βέβαια παλινδρόμηση έχει ακόμα και τώρα που τρώει στερεές τροφές αλλά αφού παίρνει βάρος δε μας πειράζει...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!

Η μικρή μου είναι 2 εβδομάδων και όταν τη θηλάζω, θηλάζει με ανησυχία και όταν τη χτυπάω να ρευτεί βγάζει γουλίτσες.

Είναι αυτό ένδειξη ΓΟΠ;;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...!!! Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΓΟΠ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ...ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟ ΝΑΝ AR , ΤΟ APTAMIL AR(ΑΚΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ). ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ALMIRON AR.ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ...... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΗΣΑΝ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.....ΠΡΟΣΘΑΣΑΜΕ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ALMIRON1 ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ....!!!!!!!! ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ...?????????????????? HELPPPPP!!!!!!!!!! ΤΥ!;)

 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το novalac ar digest

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...