Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα!

εγω γεννησα με προκληση τοκετου (ειχε μπλεχτει ο ομφαλιος λωρος) και μετα απο 31 ωρες και διαστολη στο 2 εκανα καισαρικη!

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια εμένα με πιάσανε οι πόνοι στις 2 η ώρα το μεσημέρι και πήγα στο μαιευτήριο στις 11.30 το βράδυ. Θέλησα τους πρώτους πόνους να τους περάσω σπίτι για λιγότερες ώρες στο μαιευτήριο, κατόπιν συνενοήσεως με τη μαία μου. Βέβαια το πρόβλημα ήτανε ότι η μικρούλα μου είχε τυλιχτεί στο λαιμό με τον ομφάλιο λώρο οπότε τελικά γέννησα στις 5 το πρωί με φυσιολογικό τοκετό. Να είναι καλά η μαία μου, φοβερή και με πολύ υπομονή!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

6πμ ξύπνησα για ...πιπί και άρχισαν να τρέχουν τα νερά χείμαρρος! Δεν πονούσα καθόλου και μετά από 4 ώρες περίπου μου έβαλαν ωξυτοκίνη για να ξεκινήσουν οι συσπάσεις. Μετά από πολλές συσπάσεις έκανα επισκληρίδειο αλλά η διαστολή στο μηδέν και ακόμα δεν είχε εξαλειφθεί ο τράχηλος γιατί ήταν πολύ πίσω.

10 ώρες μετά από τα σπασμένα νερά γέννησα με καισαρική γιατί δεν προχωρούσε η διαστολή καθόλου παρά τις συσπάσεις ωρών.

Ένιωθα πολύ όμορφα ! στις συσπάσεις ακόμα και πρίν από την επισκληρίδειο και έκανα βόλτες και πήγαινα τουαλέτα. Δεν είχα κουραστεί καθόλου και ήμουν σε απόλυτη εγρήγορση αλλά χαλαρή. (νομίζω οτι εκκλύεται αδρεναλίνη όταν γεννάμε). Θα ήθελα να έχω γεννήσει φυσιολογικά αλλά τί να κάνουμε, μπορεί την επόμενη φορά!

 

Η χειρότερη στιγμή ήταν που έπρεπε να αποχωριστώ τον άνδρα μου και έκλαιγα γιατί δεν ήθελα να κάνω καισαρική (βέβαια συμφώνησα, αλλά δεν ήθελα). Τον σκεφτόμουν οτι θα με λυπόταν και στεναχωριόμουν ακόμα περισσότερο.

 

Η μαία μου στο χειρουργείο μου είπε "τί κλαις καλέ, σε 10 λεπτά θα την έχεις αγκαλιά". Αυτό ήταν... σε όλη τη διάρκεια γελούσα μέχρι που μου την έβαλαν πάνω μου και... έκλαιγα από χαρά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εγω μπορω να πω οτι για πρωτη γεννα..ημουν απο τις ευκολες περιπτωσεις. Εκανα προγραμματισμενη εισαγωγη λογω γρηγοροτερης "ωριμανσης" του πλακουντα :) στις 08/12/06 μεσανυχτα στο ΜΗΤΕΡΑ αν και ειχα ΠΗΤ 24/12/06 - οπου και μου εγινε η σχετικη προετοιμασια . Γυρω στις 2.30-3.00 τα ξημερωματα, αρχισαν οι πρωτες μικρουλες ενοχλησεις (μου ειχαν βαλει βεβαια και το αναλογο κολπικο χαπακι). Στις 5.00 το πρωι ειχαν γινει πιο εντονες οι ενοχλησεις και κατεβηκα απο το δωματιο στην αιθουσα οδινων. Ηρθε η μαια μου και ο γιατρος μου. Γυρω στις 6.00 ημουν διασωληνωμενη - ετοιμη!!!! και ολη η κερκιδα στην αιθουσα αναμονης !!! Στις 7.30 με ετρεχαν με το φορειο στο χειρουργειο και...... 7.50 πρωι στις 09/12/06 ακουστηκε το πρωτο κλαμματακι του Σωτηρουλη μου !!! Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο- την οποια την εβαλα τελευταια στιγμη!!! γιατι ελεγα..σε λιγο αντεχω ακομα..σε λιγο. Αχχ... απιθανες στιγμες !!! Γεματες συναισθηματα και... πονο βεβαια... αλλα.. αξιζε το κοπο. Τελικα... η ολη διαδικασια της γεννας (και το λεω περισσοτερο για τις κοπελες που δεν εχουν ακομα γεννησει) δεν ειναι τοσο τραγικη οσο φανταζει πριν.. Ειναι δυσκολα..αλλα δεν ειναι τοοοσοοοο τραγικα, για να πω την αληθεια..φανταζομουν οτι θα ηταν πολυ χειροτερα...!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 το βράδυ σπάσανε τα νερά μου και γέννησα στις 10.30 το πρωί. Έκανα αμέσως επισκληρίδιο γιατί δεν είχα διαστολή, ο τράχηλος ήταν πολύ πίσω και το μωρό ψηλά και έτσι δεν κατάλαβα καθόλου πόνους.Και παρόλο που η μικρούλα είχε τυλιχτεί με τον λώρο ευτυχώς αποφύγαμε την καισαρική.Οι ώρες της αναμονής στην αίθουσα ήταν φρικτές αλλά αυτό που νιώθεις την στιγμή που βγαίνει το μωράκι από μέσα σου, είναι ανεπανάληπτο!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 40' ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ (ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ)!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 40' ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ (ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ)!!

 

Τι τυχερή κοπέλα μου κωλοφαρδη ήσουν :lol::lol::lol::lol::lol::lol:.....με την καλή την έννοια!

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ!ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ, ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ'ΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΑΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΠΩΣ ΠΟΝΑΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τους πονους της γεννας τους ξεχναμε γιατι εκκρινεται μαι ουσια που επιδρα και "αδρανοποιει " τη μνημη στον πονο...δε θυμαμαι την ουσια

Εγω παντως γεννησα σε 2ωρες και 45 λεπτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι φαινεται γιατι γενικοτερα ολες τις υπολοιπες ωρες τον πονο τον αντεξα, δεν φωναξα καθολου αλλα εκεινη την ωρα πονεσα πραγματικα πολυ. Θυμαμαι την ωρα που φωναζα και οι γιατροι τραβουσαν με δυναμη το μωρο να βγει, λεει ο αναισθησιολογος στον γιατρο μου να σταματησει ενα λεπτο να βαλει κι αλλη δοση αλλα ο γιατρος προφανως δεν μπορουσε να σταματησει και συνεχιζε να τραβαει :cry:

 

Οταν ξαναδω τον γιατρο μου θα τον ρωτησω γι'αυτο, ελπιζω να μην ειναι ετσι και την επομενη φορα.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

sylvienn78 και εγω πόνεσα φρικτα στη καισαρικη με επισκληρίδιο απο λάθος της αναισθησιολόγου :twisted: ... δεν έβαλε τη σωστη δόση και προς το τέλος της επέμβασης, αφού ειχε βγει το μωρο και με ράβανε, έμεινα "ζωντανή" τελειως που λενε ... άρχισα να νιώθω τα πάντα :shock: ... σφάδαζα απο πόνους .... με βάλανε αμέσως μάσκα οξυγόνου κάνανε δεύτερη δοση αλλα τη φρικη την είχα φάει ήδη .... το τι βρισιμο έπεσε εκεινη την ώρα απο το γιατρο μου στην αναισθαισιολόγο δεν περιγράφεται ... τι να το κάνεις ομως ... μετα την έβαλε και εκεινη να μου ζήτησει συγγνώμη αλλα ούτε ήθελα να τη δω μπροστά μου ...

 

Αφου έπαθα τέτοια φοβία και το σκέφτομαι τώρα για τη δεύτερη γέννα να επιλέξω ολική αναισθησία ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

sylvienn78 και εγω πόνεσα φρικτα στη καισαρικη με επισκληρίδιο απο λάθος της αναισθησιολόγου :twisted: ... δεν έβαλε τη σωστη δόση και προς το τέλος της επέμβασης, αφού ειχε βγει το μωρο και με ράβανε, έμεινα "ζωντανή" τελειως που λενε ... άρχισα να νιώθω τα πάντα :shock: ... σφάδαζα απο πόνους .... με βάλανε αμέσως μάσκα οξυγόνου κάνανε δεύτερη δοση αλλα τη φρικη την είχα φάει ήδη .... το τι βρισιμο έπεσε εκεινη την ώρα απο το γιατρο μου στην αναισθαισιολόγο δεν περιγράφεται ... τι να το κάνεις ομως ... μετα την έβαλε και εκεινη να μου ζήτησει συγγνώμη αλλα ούτε ήθελα να τη δω μπροστά μου ...

 

Αφου έπαθα τέτοια φοβία και το σκέφτομαι τώρα για τη δεύτερη γέννα να επιλέξω ολική αναισθησία ....

 

Δε το πιστεύω ρε Όλγα..Σοβαρά μιλάς?Μα είναι δυνατόν...Μην αγχώνεσαι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως ειναι :cry::cry::cry:

 

Το καλο ειναι οτι ανάρρωσα σχετικά γρήγορα απο όλο αυτό ... εντάξει την πρωτη μερα πονουσα φριχτά .... όμως μετα να ναι καλα οι παυσιπονες ενέσεις και το οτι ο γιατρος με πιεσε να σηκωθώ το ιδιο κιολας βράδυ ... επανήλθα σχετικά γρήγορα ... όταν γύρισα σπίτι απο το μαιευτηριο δεν πονούσα καθόλου.

Θυμάμαι ότι στο θάλαμο που σε παρκάρουν μετά το χειρουργειο για να σε έλεγχουν για κάποιες ώρες μετεγχειριτικά ήταν μια αλλη κοπέλα διπλα μου που επίσης μόλις ειχε γεννήσει με καισαρική και επισκληρίδιο και μου έλεγε νιώθω υπέροχα δεν πονάω καθόλου και την κοιτουσα σαν ούφο ... έλεγα ειναι δυνατον αυτη να ειναι τοσο κουλ και εγω να σφαδάζω ...

 

 

Ειλικρινα παντως έχω παθει φοβία και σκέφτομαι τωρα στο δεύτερο να κάνω ολικη ναρκωση ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη πιο γρήγορα : 3 1/4 ώρες με τεχνιτούς πόνους και επισκληρίδιο.Πρωτοτοκη τότε πριν από 4 1/2 χρόνια!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

΄Εσπασαν τα νερά στις 5 π.μ. και γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδειο μετά από 24 ώρες ακριβώς, αφού είχα περάσει 13 ώρες με ωδίνες! Αυτά πριν 20 μήνες. Ελπίζω τώρα στη 2η εγκυμοσύνη να είναι πιο σύντομος ο τοκετός!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας!Εγ΄ψ γέννησα σε 5μιση ώρες φυσιολογικά και με επισκληρίδιο.Αν και το τελευταιο τεταρτο πριν το χειρουργειο με αφησαν χωρις δόση και τράβηξα φοβερους πόνους.Αλλά ξεχνιούνται μετά και αυτοί....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μπήκα 8 το πρωί με προγραμματισμένο ραντεβού , αφού είχα κλείσει πια τις 40 εβδομάδες και δεν γεννούσα έτσι ξεκινήσαμε με τεχνητούς πόνους και γέννησα στις 8 το βράδυ, αυτό που θυμάμαι είναι ότι όταν μου έκαναν επισκληρίο με επιασε τρελή φαγούρα το εχει παθει καμία αυτο ή το επαθα μόνο εγω? αφου να φανταστείτε ελεγα στην γιατρό μου ποτε θα σταματήσει όλο αυτό και εκείνη νόμιζε ότι εννοούσα τους πόνους , αλλα εγω της λέω ποιόν πόνο τον πόνο τον αντέχω αλλά αυτήν την φαγούρα όχι!!! τώρα που το σκέφτομαι είχε πολύ πλάκα!!! βεβαια μετά επειδη σταμάτησα να έχω συσπάσεις και σκεπτόμενη βέβαια και την φαγούρα δεν ξαναέκανα 2 δόση επισκληρίδίου , και αντεχα μια χαρα αλλα όταν εφτασε η ώρα να με ράψουν τρελαθηκα στον πόνο γιατι νόμιζαν ότι μου ειχανε κάνει επισκλιρίδιο ενω δεν μου είχαν κάνει δόση . έτσι μου έκαναν τα ραμματα εντελως εν ψυχρό αυτο θυμαμαι μόνο να πόνεσε , αλλα και αυτο ήταν απο λάθος... Τέλος πάντων όλα καλά τώρα εχω αγκαλιά το μπεμούνι μου και όλα είναι μια γλυκιά ανάμνηση

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Και εγώ ήμουν από τις τυχερές και στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό.

Μπήκα στο νοσοκομείο στις 10.30 και αυτό γιατί από τις 7.30 το πρωί όποτε σήκωνα το πόδι μου να βάλω ή να βγάλω το παντελόνι μου μου φέυγανε λίγα υγρά σαν μικρή ακράτεια που ούτως ή άλλως είχα ακούσει ότι συμβαίνει τον τελευταίο μήνα.Μέχρι που είδα και λίγη βλέννα κόκκινη πολύ λίγη.

Πήρα τη μαία τηλ και μου είπε να πάω απλα για να κάνω ένα καρδιοτοκογράφημα και εκεί ο γυναικολόγος μου με βρήκε με διαστολή 5

Εγώ ίχνος πόνου δεν είχα Κατά τις 12.50 ξεκινήσανε πόνοι ανά 10 λεπτο μετά από κανένα μισάωρο γίνανε 5λεπτοι και κατά τις 2 πόναγα σχεδόν ανα λεπτό -δεν είμουν σίγουρη γιατι ήταν τόσο έντονοι που ούτε το ρολόι δεν μπορούσα να κοιτάξω- Κάι από εκεί που διαστολή είχα 6 με 7 και το μωρό ήταν κάπως δεξια και ο γιατρός μου είπε θα πάρει καποιες ωρες να ένας έντονος πόνος στον οποίο δεν μπορούσα να μην πιέσω προς τα κάτω και μετά από 4 ή 5 εξωθήσεις τσουπ ήρθε η μικρούλα Στις 2,45 είχε βγει στον κόσμο μας Και όλο αυτό χωρίς επισκληρίδειο την οποία πολύ ευχαρίστως θα έκανα αλλά λόγω προβληματικου καρδιογραφήματος δεν αναλάμβανε ο αναισθησιολόγος Και αυτό μου το είπανε τελευταία στιγμή Εγώ πανικός αφού δεν ήξερα ακόμα σε πόση ώρα θα γεννησω.

Πάντως με το που γέννησα η πρωτη μου σκέψη ηταν πότε θα κάνω το δευτερο Μακάρι να γινει και αυτό και τόσο εύκολα όσο το πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...