Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ


Recommended Posts

κλάρα ακριβοs τα ιδια επαθε και η μπουμπου μου πριν 10 μερεs....Ετσι ξαφνικα χωριs κλαμα ασπρησε και εμεινε στα χερια μου σαν πουπουλο.

Πηγαμε στο νοσοκομειο κατσαμε 2 μερεs και καναμε ολεs τιs εξετασειs καρδιολογο νευρολογο, οφθαλμιατρο, ηλεκτροεγκεφαλογραφημα, ευτυχωs ολα καλα δεν εχει τιποτα..........

Ακομα τρεμω απο το σοκ και στην ιδεα οτι μπορει να το ξανα κανει.... χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μου....

line_flow_rose_beg_39_time_1274500800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κλάρα ακριβοs τα ιδια επαθε και η μπουμπου μου πριν 10 μερεs....Ετσι ξαφνικα χωριs κλαμα ασπρησε και εμεινε στα χερια μου σαν πουπουλο.

Πηγαμε στο νοσοκομειο κατσαμε 2 μερεs και καναμε ολεs τιs εξετασειs καρδιολογο νευρολογο, οφθαλμιατρο, ηλεκτροεγκεφαλογραφημα, ευτυχωs ολα καλα δεν εχει τιποτα..........

Ακομα τρεμω απο το σοκ και στην ιδεα οτι μπορει να το ξανα κανει.... χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μου....

ακριβως...σοκ....ενιωθα πως τον εχανα μεσα απο τα χερια μου....οτι μου πεθαινε...:-(...αλλα ευτιχως ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο παθαινε και η ανιψια μου από την ώρα που γεννήθηκε εως 2 ετών! οταν εκλεγε πολυ κοβότανε η ανασα της και αρχιζε να μελανιάζει ο γιατρος μας ειχε πει την πρωτη φορα να την πετανε λιγο ψηλα και να την φυσανε στο προσωπο.θυμαμαι μια φορα που το ειχε παθει ειχα τρελαθει τι να την πεταμε τι να την φυσαμε τι να την τσιμπαμε τιποτα και τελικα τρεχει η μανα της να την βγαλει εξω μπας και παρει αερα και συνέλθει και στην πορεια της χτυπαει κατα λάθος το κεφάλι της στην πορτα εεε τοτε συνήλθε.μας κοπηκε η ανασα.ο γιατρος ειπε οτι το παθαινουν αρκετα συχνα τα πιτσιρικια αλλα εμας μας κοβοτανε η ανασα ...ελπιζω να ειναι κατι τετοιο και να μην ειναι τιποτα παθολογικο. α και της ειχε πει μεχρι τα 3 θα εξαφανιστει απο μονο του. τωρα ειναι 3 και κατι και εχει να το κανει πολλους μήνες.

 

σοβαρα?????????εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να πρωσπαθω ηρεμα ηρεμα μιλωντας να την ηρεμησω και να της λεω να ανασανει γιατι εαν την τρομαξω περισσοτερο μπορει να λυποθυμησει...και εγω το εκανα μικρη και θυμαμε την μανα μου να με βαραει χαστουκια και εγω να κολαω πιο πολυ!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια!!δεν ξερετε ποσο σας νιωθω!ο μικροσ μου ειναι 4,5 μηνων και πριν ενα μηνα μου το εκανε για πρωτη φορα μετα απο πολυ κλαμα το βραδυ πριν κοιμηθει.εχασε τισ αισθησεις του και τα χασαμε και εμεις.τον αρπαξαμε κατευθειαν και το πηγαμε στο νοσοκομειο που ηταν η γιατρος του.φυσικα ειχε συνελθει οταν φτασαμε και ηταν κεφατος με πολυ καλη οξυγονωση και σφυξεις.μας εξηγησε τι ειναι και τι να κανουμε κ φυγαμε.αλλη μια φορα ξυπνησε μεσα στη νυχτα παο δυνατο πονο στην κοιλια του ξεκινησε να το κανει αλλα τον προλαβαμε,φυσυμα,νερακι,ομιλιες κ ορθιος αγκαλια κ δε μας λιποθυμισε.και τελος την περασμενη εβδομαδα ενω κοιμοταν μια ωριτσα το πρωι,ξυπνησε με λιγη γκρινια κ πηγα να τον παρω,μολις τον σηκωσα ειδα οτι αρχισε να χλομιαζει κ να μελανιαζουν τα χειλη του.αρχισα να τον φυσαω,να του μιλαω,λιγο να τον κανω ψηλα,τον εβρεξα και το προσωπακι.δε λιποθυμισε αλλα εκανε πιο πολυ ωρα να συνελθει.αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι ειχε λιγα σαλακια κ οτι δεν εκλαψε δυνατα.η γιατρος του ειπε να τον παρακολουθησω 24 ωρες κ αν το ξανακανει να γινει εγκεφαλογραφημα.μετα απο οσα διαβασα παραπανω εκλεισα ραντεβου σε νοσοκομειο να τον δει παιδονευρολογος.φυσικα ζω με το φοβο μην το ξανακανει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!δεν ξερετε ποσο σας νιωθω!ο μικροσ μου ειναι 4,5 μηνων και πριν ενα μηνα μου το εκανε για πρωτη φορα μετα απο πολυ κλαμα το βραδυ πριν κοιμηθει.εχασε τισ αισθησεις του και τα χασαμε και εμεις.τον αρπαξαμε κατευθειαν και το πηγαμε στο νοσοκομειο που ηταν η γιατρος του.φυσικα ειχε συνελθει οταν φτασαμε και ηταν κεφατος με πολυ καλη οξυγονωση και σφυξεις.μας εξηγησε τι ειναι και τι να κανουμε κ φυγαμε.αλλη μια φορα ξυπνησε μεσα στη νυχτα παο δυνατο πονο στην κοιλια του ξεκινησε να το κανει αλλα τον προλαβαμε,φυσυμα,νερακι,ομιλιες κ ορθιος αγκαλια κ δε μας λιποθυμισε.και τελος την περασμενη εβδομαδα ενω κοιμοταν μια ωριτσα το πρωι,ξυπνησε με λιγη γκρινια κ πηγα να τον παρω,μολις τον σηκωσα ειδα οτι αρχισε να χλομιαζει κ να μελανιαζουν τα χειλη του.αρχισα να τον φυσαω,να του μιλαω,λιγο να τον κανω ψηλα,τον εβρεξα και το προσωπακι.δε λιποθυμισε αλλα εκανε πιο πολυ ωρα να συνελθει.αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι ειχε λιγα σαλακια κ οτι δεν εκλαψε δυνατα.η γιατρος του ειπε να τον παρακολουθησω 24 ωρες κ αν το ξανακανει να γινει εγκεφαλογραφημα.μετα απο οσα διαβασα παραπανω εκλεισα ραντεβου σε νοσοκομειο να τον δει παιδονευρολογος.φυσικα ζω με το φοβο μην το ξανακανει.

Γεια χαρά νεα μανουλα... να χαίρεσαι το αστέρι σου. Επειδή ότι και να γράψω θα είναι κουκουρουκιες θα πω απλά ότι πολύ καλά έκανες και έκλεισες ραντεβου με παιδονευρολόγο να κρατήσει ιστορικό και να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις. Περιμένουμε νέα σου!!!

Ο δικός μου τελικά είχε πρόβλημα με το σίδηρο, ενώ έκανε επεισόδιο και λιποθυμούσε τρεις φορές την ημέρα απ'τη στιγμή που ξεκίνησε το σίδηρο κάνει αραιά και που. Συνεχιζουμε να το παρακολουθούμε γιατί δύο που έκανε δεν είχαν εμφανή λόγο αλλά σίγουρα το σίδηρο ευθυνόταν για το μεγαλύτερο μέρος.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απίστευτο βρε κορίτσια, ούτε ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και ευτυχώς που διάβασα για αυτό, γιατί έχω μια ζουζούνα 4,5 μηνών, και επείδη ποτέ δεν ξέρεις....:? Καλύτερα να είμαι ενημερωμένη! Όχι πως θα γλιτώσω το έμφραγμα αν συμβεί στο κοριτσάκι μου..... αλλά τι να πω :-( θα είναι κάπως καλύτερα να ξέρω να αντιδράσω σωστά τουλάχιστο!!

Κουράγιο στις μανούλες που τους συμβαίνει αυτό!! και ευχαριστώ της μανούλες που μοιράζονται μαζί μας αυτές τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες τους!!

sA0lp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΨΑΝΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΨΑΞΙΜΑΤΟς ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΗΤΑΝ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ. ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ. ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ. ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ , ΤΟΝ ΤΙΝΑΞΑ, ΤΟΝ ΦΥΣΗΞΑ ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΟΡΜΑΚΙ ΕΓΙΝΕ ΣΑΝ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΗΧΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΕ. ΠΗΓΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΕΠΕ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ. ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΗΑΓΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣ. Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΡΕΜΕΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΛΥΠΟΘΗΜΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΕΝΕΛΘΕΙ, ΜΗΠΩΣ ΥΠΟΚΡΥΠΤΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΜΗΠΩΣ, ΜΗΠΩΣ, ΜΗΠΩΣ......

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΟΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΗΛΑΩ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ. ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ. Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΥΠΟΚΡΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΛΗΠΤΙΚΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ. ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑΝ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ . ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΣΕΙ ΣΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΛΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ηθελα να σας πω οτι ειναι κατι φυσιολογικο, το κανουν πολλα μωρα και καλο ειναι να παραμενετε απολυτως ψυχραιμες, σχεδον αδιαφορες και να του φυσατε μονο το προσωπο.

 

μην πετατε τα μωρα ψηλα, μην τα ταρακουνατε δυνατα, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.

 

ουτως η αλλως σας βεβαιω δεν προκειται να σκασουνε, το ενστικτο του ανθρωπου τον υποχρεωνει να παρει αναπνοη θελει δε θελει

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σε ολους σασ και σε ολες σας....

σας παρακαλω θερμα να μου πειτε αν ειναι επικυνδυνο αυτο το συνδρομο δηλαδη αν εχουν αναφερθει ασχημα περιστατικα....ανχονομαστε πολυ και οι δυο μας για την κορη μας...μας το εκανε αυτο 3 φορες μεσα σε 6 μερες....η παιδιατρος μας, μας συναιστησε τα ιδια,οτι εχετε πει και εσεις,το καναμε αλλα τιποτα, ευτυχως επανερχοταν απο μονη της....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σε ολους σασ και σε ολες σας....

σας παρακαλω θερμα να μου πειτε αν ειναι επικυνδυνο αυτο το συνδρομο δηλαδη αν εχουν αναφερθει ασχημα περιστατικα....ανχονομαστε πολυ και οι δυο μας για την κορη μας...μας το εκανε αυτο 3 φορες μεσα σε 6 μερες....η παιδιατρος μας, μας συναιστησε τα ιδια,οτι εχετε πει και εσεις,το καναμε αλλα τιποτα, ευτυχως επανερχοταν απο μονη της....

 

καθολου ανησυχητικο δεν ειναι.

 

κανενας ανθρωπος δεν μπορει να κρατησει την αναπνοη του και να σκασει, ειναι απλως αδυνατο.

 

ειναι ομως "εντυπωσιακο" και φυσικα τρομαζει τους γονεις, αντιδρουν εντονα, το μωρο πετυχαινει το επιθυμητο και το επαναλαμβανει συχνα:D

 

μην ταρακουνατε το παιδι, φυσηξτε μονο το προσωπο και διατηρηστε απολυτη ψυχραιμια, αφου δεν υπαρχει και περιπτωση να συμβει κατι κακο.

 

οταν δει οτι παψατε να πανικοβαλεστε και να τρεχετε, σιγα σιγα θα το κοψει γιατι θα ειναι πια αναποτελεσματικο:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας σε ολους σασ και σε ολες σας....

σας παρακαλω θερμα να μου πειτε αν ειναι επικυνδυνο αυτο το συνδρομο δηλαδη αν εχουν αναφερθει ασχημα περιστατικα....ανχονομαστε πολυ και οι δυο μας για την κορη μας...μας το εκανε αυτο 3 φορες μεσα σε 6 μερες....η παιδιατρος μας, μας συναιστησε τα ιδια,οτι εχετε πει και εσεις,το καναμε αλλα τιποτα, ευτυχως επανερχοταν απο μονη της....

Το επικινδυνο είναι το παιδι να τραυματιστεί στη λιποθυμία γιαυτό και πρέπει ή να το ξαπλώσουμε ή να το κρατήσουμε. Τίποτε άλλο δεν μπορεί να συμβεί.

Απλά ελέγξτε το σίδηρο του παιδιου!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα!ελπίζω να είστε όλες καλά!

χθες...η μικρή μου 15 μηνών ...καθώς έπαιζε με κάτι παιχνιδάκια στο χείλος του τζακιού...γλύστρισε ..και καθώς έπεφτε..δάγκωσε λίγο τη γλωσσίτσα της..

δεν την πρόλαβα..τρέχω αμέσως κοντά της..

πήγαινε να κλάψει..την πέρνω αγκαλίτσα..και μου ΜΕΝΕΙ...με ανοιχτό το στόμα..

δεν μου έχει ξανατύχει..τρελάθηκα πραγματικά..η καρδιά μου χτυπούσε με 1000..δεν ήξερα τι να κάνω...της φώναζα...Σύνελθε παιδί μου...Κατερινούλα μου...την χτύπησα στην πλάτούλα...την ταρακούνησα (ούτε θυμάμαι τι έκανα-πανικός με έπιασε)...την έβγαλα έξω στο μπαλκόνι..και επανήλθε.μου φάνηκε αιώνας...και από τότε έχω πάρει φόβο..και δεν την αφήνω δευτερόλεπτο από τα μάτια μου..

πήρα την παιδίατρο..και μου είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις...μένουμε ήρεμες...και χτυπάμε τα πατουσάκια...πλάκα μας κάνει?τι ήρεμη να μείνω?τι πατουσάκια?

εσείς τι ξέρετε?τι κάνετε?σας έχει τύχει?

να μην τύχει σε καμία κορίτσια...μέσα από την ψυχή μου..

πιστεύω ότι δεν πόνεσε...μάλλον φοβήθηκε..τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!ελπίζω να είστε όλες καλά!

χθες...η μικρή μου 15 μηνών ...καθώς έπαιζε με κάτι παιχνιδάκια στο χείλος του τζακιού...γλύστρισε ..και καθώς έπεφτε..δάγκωσε λίγο τη γλωσσίτσα της..

δεν την πρόλαβα..τρέχω αμέσως κοντά της..

πήγαινε να κλάψει..την πέρνω αγκαλίτσα..και μου ΜΕΝΕΙ...με ανοιχτό το στόμα..

δεν μου έχει ξανατύχει..τρελάθηκα πραγματικά..η καρδιά μου χτυπούσε με 1000..δεν ήξερα τι να κάνω...της φώναζα...Σύνελθε παιδί μου...Κατερινούλα μου...την χτύπησα στην πλάτούλα...την ταρακούνησα (ούτε θυμάμαι τι έκανα-πανικός με έπιασε)...την έβγαλα έξω στο μπαλκόνι..και επανήλθε.μου φάνηκε αιώνας...και από τότε έχω πάρει φόβο..και δεν την αφήνω δευτερόλεπτο από τα μάτια μου..

πήρα την παιδίατρο..και μου είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις...μένουμε ήρεμες...και χτυπάμε τα πατουσάκια...πλάκα μας κάνει?τι ήρεμη να μείνω?τι πατουσάκια?

εσείς τι ξέρετε?τι κάνετε?σας έχει τύχει?

να μην τύχει σε καμία κορίτσια...μέσα από την ψυχή μου..

πιστεύω ότι δεν πόνεσε...μάλλον φοβήθηκε..τι να πω...

 

Δεν είναι τόσο ο πόνος όσο μάλλον η τρομάρα τους. Και η δικιά μου έχει κάνει κάποια χτυπήματα που λέω αποκλείεται να πόνεσε κι όμως σπαράζει στο κλάμα και έχει κάνει χτυπήματα που λέω ωχχχχχ και δεν έχει ακουστεί τσικ!!!! Και μένα το χει κάνει αυτό 2-3 φορές κιόλας :-D και εννοείται κι εγώ εκείνη την στιγμή φεύγω και ξαναγυρνάω :? αλλά θέλω να πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος να φοβάμαι... χτύπημα στα πατουσάκια απαλή φωνή και το κλάμα έρχεται.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνουμε σε κάθε περίπτωση άπνοιας, όταν το μωρό μας ή το παιδάκι μας δεν μπορεί να πάρει αναπνοή, είναι όντως να χτυπάμε τα πατουσάκια. Μου το είχαν δείξει και εμένα (με τον δείκτη και τον αντίχειρα). Η κίνηση αυτή φαίνεται ότι "ενεργοποιεί" κάποιο αντανακλαστικό...

 

Πάντως, αυτό με το κλάμα το παθαίνουν πολλά παιδιά και το ξεπερνούν μεγαλώνοντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω για φυσημα στο προσωπο ηξερα.η δικια μου το εχει κανει πολλες φορες.κλαιει δηλαδη χωρις φωνη και κοκκινιζει.αυτο που κανω την φυσαω δυνατα στο προσωπο και αμεσως βγαζει φωνη και συνερχεται

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

ααα..φύσιμα ε?δεν το ήξερα...πρέπει πάντως κορίτσια να είμαστε ενημερωμένες για την παροχή των πρώτων βοηθειών....μακριά από εμάς..αλλά να ξέρατε πόσο πανικοβλήθηκα χθες....και δεν ήξερα τι να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Τι μαθαινουμε.....κι εγω για φυσημα ηξερα...(μαλλον κατι σχετικα καινουριο ειναι..δεν το ειχα ξανακουσει)

 

Το εκανε κι εμενα η κορη μου οταν ηταν μωρο... την πρωτη φορα χεστηκα...γιατι δεν ειναι οτι πηγε να ξεκινησει να κλαει και εμεινε...αλλα μελανιασε κι ολας....μετα μας ειχε πει η παιδατρος (επειδη το εκανε και σαν πεισμα) την φυσαμε να παρει ανασα και δεν δινουμε παραπανω σημασια...αλλα την αφηνουμε κατω και φευγουμε (ειχε γνωστη που το εκανε συνεχεια...μεχρι που λυποθημουσε.... το σταματησε οταν δεν της ξαναδωσαν σημασια)

Παντως το κανουν πολλα μωρακια-παιδακια...

Link to comment
Share on other sites

και μαις γνωστης μου το εκανε πολλες φορες την ημερα η κορη της μεχρι 3.5 χρονων και το ξεκινησε απο 3-4 μηνων:shock: μιλαμε την πρωτη φορα που το ειδα δεν ειχα καν παιδι ακομα και τρομαξα.ηταν 2-2.5χρονων τοτε και επειδη τη μαλωσε η μαμα της γιατι ανοιγε τα συρταρια και πετουσε τα κουταλια εξω και απο το μπαλκονι:rolleyes: βγαζει στην αρχη μια τσιριδα και μετα αυτο ηταν εμεινε με ανοιχτο στομα μελανιασμενο και με γκριματσα κλαμματος.

επαθα σοκ!!!αυτη τελειως χαλαρη τη φυσηξε στα μουτρα και εκεινο συνεχισε να τσιριζει:shock: μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα και το κανει συνεχεια

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φύσαγα στο πρόσωπο και έκλαιγε αμέσως. Για το χτύπημα στα πατουσάκια δεν το ήξερα.

αχ το εχουμε παθει κ εμεις:(

εγω παλι ηξερα για το φυσημα αλλα εκτος οτι δεν συνερχοτανε ουτε μ αυτο μας ειπε η παιδιατρος να μην το κανουμε γιατι του κοβει χειροτερα την αναπνοη:confused: για τα πατουσακια δεν το ηξερα αλλα μας ειπε να τον τσιμπαμε στα χερακια στο στηθακι αλλα ουτε κ με αυτο συνερχοτανε.

.μαμααα με φωναζει θα επανελθω....;););););)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φύσαγα στο πρόσωπο και έκλαιγε αμέσως. Για το χτύπημα στα πατουσάκια δεν το ήξερα.

 

και εγώ το ίδιο!!

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...