Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ


Recommended Posts

Βαλτε κι εμας στο κλαμπ...

Η Μαρια καθε φορα που δεν θα γινει το δικο της, κανει το ιδιο πραγμα.. "Μενει" απο το κλαμμα... Τι της φυσαω το προσωπο, τι της ριχνω νερο, τζιφος...

Ο παιδιατρος ειπε απλα να ειμαι ψυχραιμη και να μην της δειχνω πως με τρομαζει με αυτο που κανει....

Αλλα πως??

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα.εχω ενα γιο 8 μηνων περιπου & σημερα εκει που καθοταν αρχισε να κλαιει (γιατι προφανως νυσταζε)& του κοπηκε η ανασα.η αληθεια ειναι πως δεν πανικοβληθηκα γιατι το εχει ξανακανει & για να συνελθει τον φυσαω ή τον πεταω ψηλα & συνερχεται..σημερα ομως ηθελα να πεθανω εγω παρα να παθει κατι το παιδι..δεν μπορουσαμε να τον συνεφερουμε με τπτ...μεχρι & σφαλιαρες εφαγε & δεν ανταποκρινοταν....ηταν λες & εβλεπα ονειρο κακο....τρελαθηκα.τον βγαλαμε στο μπαλκονι & συνηλθε..αλλα για 1 λεπτο ισως & παραπανω ηταν αναισθητος...τα γραφω & θελω να κλαψω παλι.ηταν τρομερο αυτο που εζησα...ειχε μελανιασει τοσο πολυ που τρομαξα....ο αντρας μου ειπε πως οταν τον κοιταξε καποια στιγμη τα ματια του ειχαν πεταχτει....τρελαινομαι μονο που το σκεφτομαι.πηρα την γιατρο τηλ & ειπε πως σε καποια παιδια συμβαινει αυτο & λιποθυμουν & απλα θα πρεπει να τα ξαπλωνουμε & να περιμενουμε να αποκτησουν τις αισθησεις τους.δεν ειναι λεει παθολογικο αλλα εγω για να φυγω απο την αγωνια & το αγχος θα τις πω να του κανω εξετασεις...ετσι και αλλιως την παρασκευη εχουμε ραντεβου και για εμβολιο..κοριτσια δεν μπορω να κοιμηθω.παω πανω απο το κεφαλι του και τον κοιταω αν ανασαινει..εχει τυχει σε καμια?και τι κανατε??

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίναμε σχεδόν μια φορά την εβδομάδα. Οπως σου είπε και ο γιατρός σου δεν είναι τίποτα το παθολογικό,το παθαίνει το 30% των παιδιών, όντως επανέρχεται μόνο του το παιδί. Εμείς είχαμε κάνει και εξετάσεις για να ήμαστε και σίγουρη ότι δεν είναι κατι άλλο. Μην πανικοβάλεσε το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο μην χάνεις την ψυχραιμία σου και προπάντων μην καταλάβει ο μικρός οτι τρομάζεις και μετά του κάνεις τα χατήρια, γιατί θα στο κάνει συνέχεια όπως εμάς η μικρη,μεχρι που κατάλαβα οτι τελικά το κάνει επίτιδες σταμάτησα να της δείχνω ότι τρομάζω ασχετως αν από μέσα μου πέθαινα,και σταμάτησε και αυτή να μου μένει στα χέρια.Υπομόνη και 100τις 100 δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο χριστός και η παναγία!

δεν μπορώ να φανταστώ πώς ένιωθες!

πάλι καλά που υπάρχουν στο φόρουμ μαμάδες με παρόμοια εμπειρία κ μπορούν να σε καθησυχάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Το επαθε ο ανηψιος (απωλεια συνειδησης)και η ξαδελφη μου επαθε τετοιο πανικο που τον βουτηξε και τον πηγε στο ΙΑΤΡΙΚΟ αμεσως.Μετα απο ενα ματσο εξετασεις μεχρι εγκεφαλογραφημα διαπιστωθηκε οτι το παιδι δεν εχει απολυτως τιποτα.Μην ανησυχεις απλα εγω θα εκανα τις απαιτουμενες εξετασεις για να σιγουρευτω 100%.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου λέει ότι το έκανα μικρή από περίπου 1 έτους μέχρι 21/2 που της είπε ο γιατρός την επόμενη φορά να μου δώσει σφαλιάρα και μετά την πρώτη σφαλιάρα σταμάτησα... Δεν ξέρω αν ήταν "συνδρομο κατακράτησης αναπνοής" ή απλώς ψυχολογικός εκβιασμός, δηλαδή έτυχε την πρώτη φορά και η αντίδραση της μαμάς μου με έκανε να το κάνω και τις άλλες φορές.

Το έκανε και η κόρη μου πριν γίνει 1 έτους. Τώρα είναι 4 και ακόμη το κάνει κάποτε κάποτε... Είχα διαβάσει ότι πρέπει να το "αγνοήσω" έτσι μου είπε και η παιδίατρος, βασικά όταν κλαίει καμοιά φορα μελανιάζει και κρατά την αναπνοή της. Συνήθως το αγνοώ και κάνω ότι δεν βλεπω - σε κάθε περίπτωση φροντίζω να φαίνομαι ψύχραιμη και επανέρχεται μόνη της Βοηθά να μετράς ή να πιάνεις ώρα, τότε καταλαμβαίνεις ότι δεν έχει περάσει και τόση πολλή ώρα και συνερχεται. Εμένα συνήθως συνέρχεται μετά από 30-40 δευτερόλεπτα το πολύ.

Μια δυο φορές που μου φάνηκε ότι αργεί της έβαλα κρύο νερό στο πρόσωπο (με ηρεμία) και συνήλθε.

Έδινα αντίστοιχες οδηγίες οταν την άφηνα με γιαγιάδες αν και μια φορά που το έκανε μπροστά στην μαμά μου την κράτησα με νύχια και με δόντια να μην αρχίσει να τσιρίζει...

Λέω απλώς τις εμπειρίες μου - με κάθε επιφύλαξη - θέλω να πω ότι γνώμη μου είναι πάντα να ρωτάς και τον γιατρό και να μην κάνεις "διάγνωση" μόνη σου

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και ο βαφτιστήρας μου πολυ συχνά από 2 μηνών.Δυο φορές τον πήγαν στο νοσοκομείο.Τους έλεγαν ότι δεν είναι τίποτα και θα σταματήσει μεγαλώνοντας.Οντως είναι σχεδόν 3 και εδώ και ένα χρόνο δεν του έχει παρουσιαστεί ξανα.Υπομονή

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου ο μικρός (10μηνών) το κάνει και δεν έχει να κάνει με το απλό μελάνιασμα που κάνουν αρκετά μικρά... παρόλα αυτά δνε είναι τίποτα που να δημιουργεί πρόβλημα.

Το πήγαμε κι εμείς στο νευρολόγο το εξέτασε απέκλησε την επιληψία και άρα είμαστε κομπλέ. Όταν το κάνει μελανιάζει τεντώνεται κάποια στιγμή κάνει ένα τίναγμα, λιποθυμάει και αναγκαστικά παίρνει αναπνοη και συνέρχεται.

Ο γιατρός μας είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε ούτε φυσιματα ούτε πετάγματα στον αέρα ούτε τίποτα. Άλλωστε όταν κάνει τέτοια "κρίση" ούτε το φύσιμα ούτε το τίναγμα δεν κάνουν τίποτα... απλά τον παίρνω αγκαλιά του τρίβω την πλατούλα και όταν επανέλθει συνεχίζουμε σαν να μην έχει γίνει τίποτα.

Την πρώτη φορά χάσαμε τον κόσμο... τώρα το έχω συνηθίσει (περίπου) και είμαι πιο χαλαρή... ο σύντροφός μου όμως συνεχίζει να πηγαίνει να λιποθυμίσει κάθε φορά που γίνεται αυτό.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται για πολύ συχνή διαταραχή της συμπεριφοράς παιδιών ηλικίας 1-4 ετών. Συνήθως ακολουθεί κάποιο ερέθισμα όπως εκνευρισμό με απώλεια ελέγχου. Μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια συνείδησης και σπασμούς λόγω της παροδικής εγκεφαλικής υποξίας. Η διάκριση γίνεται από άλλες παθήσεις όπως η επιληψία, αρρυθμία, σιδηροπενική αναιμία, ορθοστατική υπόταση και λαρυγγόσπασμο. Προλάβετε τον εκνευρισμό του παιδιού, αποσπάστε την προσοχή του, μείνετε κοντά στο παιδί και προφυλάξτε το από τραυματισμό, αποφύγετε την αχρείαστη αντιπαράθεση. Εάν χάσει τις αισθήσεις του τοποθετήστε το στη σωστή πλάγια στάση ανάνηψης για να προλάβετε την εισρόφηση. Δείτε ξανά το γιατρό σας εάν τα συμπτώματα επαναλαμβάνονται συχνά στη διάρκεια της ημέρας ή βδομάδας.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια και ο γιος μου το παθαινε μικρος και ειναι πραγματι τρομακτικο! Ο παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι ενας τροπος να εχει την προσοχη μας και ηταν αληθεια! Εγω ,στην αρχη τον εβρεξα(ηταν και κρυο) αλλα μετα απο την επισκεψη στο γιατρο μας του εδινα σιγανα μπατσακια να συνελθει !! Αχ, μονο περαστικα να ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου το εχει αναφερει ο παιδιατρος αυτο το συνδρομο οταν του ειπα αυτο που κανει η μπεμπα οταν κλαιει πολυ, σταματαει να αναπνεει,γινεται κατακοκκινη και με κοψοχολιαζει:shock:!!!Αλλα καμια σχεση με το συνδρομο αυτο μου ειπε.Αχ Παναγιτσα μου, μην τα κανουν αυτα τα παιδακια και μας κοβουν το αιμα!!!

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχει καμία χρονομετρήσει τη διάρκεια του κρατήματος;

Ενώ το παίζω άνετη με πιάνει η καρδιά μου τις περισσότερες φορες, ειδικά το τίναγμα που κάνει και ο ήχος πριν τη λιποθυμία είναι πολύ τρομαχτικός.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω, καλή σου μέρα!

εμένα ο γιος μου έχει μείνει ανέστητος (χωρίς να παίρνει ανάσα) για ένα λεπτό.

εγώ φυσικά δεν είχω την ψυχραιμία να χρονομετράω αλλά επειδή έτυχε να το πάθει στην παιδίατρο (στο εμβόλιο συγκεκριμένα) τον χρονομέτρησε η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κυριε Μαρινόπουλε,

σας ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές σας.

" Προλάβετε τον εκνευρισμό του παιδιού, αποσπάστε την προσοχή του, μείνετε κοντά στο παιδί και προφυλάξτε το από τραυματισμό, αποφύγετε την αχρείαστη αντιπαράθεση"

πόσο δίκιο έχετε...μια σταλιά ανθρωπάκια και καταλαβαίνουν τα πάντα εμένα ο μικρός μου είναι μόλις ενός έτους και κρατάει την αναπνοή του από νεογέννητο όταν κλάιει έντονα.Έχει εξεταστεί από παιδονευρολόγο και δεν βρέθηκε τιποτα παθολογικό.

Σας ευχαριστούμε και πάλι καλέ γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρός συνεχίζει και κάνει αρκετά τέτοια επεισόδια με μελάνιασμα, τίναγμα στο σωματάκι του και στο τέλος λιποθυμια. Γενικά όπως έχω γράψει τα έχω συνηθίσει και δεν με τρομοκρατουν. Όμως σήμερα φοβήθηκα γιατί ενώ καθόμασταν στο πάτωμα και με τα δύο και καθαρίζαμε κάστανα, είχαν κανα μισάωρο που είχαν ξυπνήσει άρα ήταν ξεκουραστα, ξαφνικά ο μικρός χωρίς να καταλάβω γιατί άρχισε να μελανιάζει πάλι... επειδή δεν υπήρχε κάποιος λόγος φοβήθηκα μήπως πνιγόταν τον γύρισα τον χτύπησα στην πλάτη εντέλει λιποθύμησε όπως κάθε φορά και ανέπνευσε κανονικά... όμως αυτή τη φορά δεν συνήλθε κατευθείαν άργησε να ξαναβρεί τις αισθησεις του...

Τι να πω μαλλον κάτι τον ενόχλησε και δεν το κατάλαβα και έκανε το κράτημα και έτυχε και κράτησε περισσότερο η λιποθυμία... εεεε;;;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη που ρωταω κατι που μπορει να εχεις πει ηδη αλλα εχετε κανει εξετασεις και εχετε αποκλεισει οτιδηποτε αλλο??? Το ρωταω γιατι ειπες οτι ηταν ηρεμος εκεινη την στιγμη και το εκανε χωρις εμφανη αιτια. Οταν λιποθυμαει το κορμακι του μενει ακινητο???

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη που ρωταω κατι που μπορει να εχεις πει ηδη αλλα εχετε κανει εξετασεις και εχετε αποκλεισει οτιδηποτε αλλο??? Το ρωταω γιατι ειπες οτι ηταν ηρεμος εκεινη την στιγμη και το εκανε χωρις εμφανη αιτια. Οταν λιποθυμαει το κορμακι του μενει ακινητο???

Πήγαμε σε νευρολόγο και τον κοίταξε αλλά μου είπε να μην κάνουμε εξετάσεις αφού όσο υπάρχει αιτία που κανει τα επεισόδια. Στην αρχή έκανε τα κρατήματα άμα εκνευριζόταν πολύ, τώρα τα κάνει άμα είναι κουρασμένος πολύ και κάτι τον εκνευρίσει έστω και λίγο, αλλά και άμα πονέσει πολύ, όπως εχθές που του έπιασε η πόρτα το χέρι. Αλλά πάντα υπήρχε λόγος, σήμερα δεν κατάλαβα να έγινε κάτι και τον έβλεπα εκείνη την ώρα δεν ήταν ότι κοιτούσα αλλού, ήμουν δίπλα του.

Όταν κάνει το κράτημα, μαυρίζει, αρχίσει το σωματάκι του και κάνει τόξο και κάνει κάποια τινάγματα και μετά λιποθυμάει και παίρνει ανάσα. Μένει ακίνητος όταν λιποθυμάει. Όλες τις άλλες φορές με το που λιποθυμούσε και έπαιρνε την ανάσα συνερχόταν αμέσως σήμερα όμως άργησε.

Ααα και μετά είναι κλασικά κουρασμένος για κάποια ώρα μετα...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα μηπως πρεπει να αποκλεισετε με ενα εγκεφαλογραφημα την πιθανοτητα επιληψιας?? Κατα την διαρκεια μιας επιληπτικης κρισης το ατομο παυει να εχει βλεμματικη επαφη και το σωμα σπαρταραει σαν ψαρι για καποια δευτερολεπτα μπορει κα λεπτα και αμεσως μετα το τιναγμα ακολουθει λιποθυμια και χασιμο των αισθησεων. Οταν συνερχεται το ατομο τα εχει καπως χαμενα , ειναι καταπονημενο και δεν θυμαται τιποτα. Συνηθως υπαρχει και απωλεια ουρων κατα την διαρκεια της κρισης.

 

Συγνωμη που σε αγχωνω αλλα το ιδιο θα ελεγα και στην κολλητη μου να το ψαξει για καλο και για κακο. Εχω αδερφο επιληπτικο και εχω διαχειριστει πολλες φορες μονη μου κριση του και γνωριζω τα χαρακτηριστικα. Μπορει να μην ειναι τιποτα απο ολα αυτα αλλα εγω θα το εψαχνα.

 

Και παλι ευχομαι να μην ειναι αυτο που μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός συνεχίζει και κάνει αρκετά τέτοια επεισόδια με μελάνιασμα, τίναγμα στο σωματάκι του και στο τέλος λιποθυμια. Γενικά όπως έχω γράψει τα έχω συνηθίσει και δεν με τρομοκρατουν. Όμως σήμερα φοβήθηκα γιατί ενώ καθόμασταν στο πάτωμα και με τα δύο και καθαρίζαμε κάστανα, είχαν κανα μισάωρο που είχαν ξυπνήσει άρα ήταν ξεκουραστα, ξαφνικά ο μικρός χωρίς να καταλάβω γιατί άρχισε να μελανιάζει πάλι... επειδή δεν υπήρχε κάποιος λόγος φοβήθηκα μήπως πνιγόταν τον γύρισα τον χτύπησα στην πλάτη εντέλει λιποθύμησε όπως κάθε φορά και ανέπνευσε κανονικά... όμως αυτή τη φορά δεν συνήλθε κατευθείαν άργησε να ξαναβρεί τις αισθησεις του...

Τι να πω μαλλον κάτι τον ενόχλησε και δεν το κατάλαβα και έκανε το κράτημα και έτυχε και κράτησε περισσότερο η λιποθυμία... εεεε;;;

Μηπως ζηλεψε τον αδελφο του και ηθελε να του παρει τη σειρα για το καστανο? Αφου απεκλεισε ο γιατρος την επιληψια, ισως να ειναι πιο απλος ο λογος. Ζηλια, πονος αποτομος,νευρα η, απλα επιδιωκουν την προσοχη , μια φορα ειναι κατι που μετα τα 21/2 το ξεπερνανε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα μηπως πρεπει να αποκλεισετε με ενα εγκεφαλογραφημα την πιθανοτητα επιληψιας?? Κατα την διαρκεια μιας επιληπτικης κρισης το ατομο παυει να εχει βλεμματικη επαφη και το σωμα σπαρταραει σαν ψαρι για καποια δευτερολεπτα μπορει κα λεπτα και αμεσως μετα το τιναγμα ακολουθει λιποθυμια και χασιμο των αισθησεων. Οταν συνερχεται το ατομο τα εχει καπως χαμενα , ειναι καταπονημενο και δεν θυμαται τιποτα. Συνηθως υπαρχει και απωλεια ουρων κατα την διαρκεια της κρισης.

 

Συγνωμη που σε αγχωνω αλλα το ιδιο θα ελεγα και στην κολλητη μου να το ψαξει για καλο και για κακο. Εχω αδερφο επιληπτικο και εχω διαχειριστει πολλες φορες μονη μου κριση του και γνωριζω τα χαρακτηριστικα. Μπορει να μην ειναι τιποτα απο ολα αυτα αλλα εγω θα το εψαχνα.

 

Και παλι ευχομαι να μην ειναι αυτο που μοιαζει.

Βασικά το κράτημα αναπνοής και η επιληψία έχουν αρκετές ομοιότητες αλλά και μία μεγάλη διαφορά ότι το ένα δεν είναι τίποτα ενώ το άλλο είναι σοβαρό και θέλει κυνήγημα.

Μάρκο πόλο και γω σκέφτηκα αυτά που λες και αγχώθηκα λιγουλάκι...

Αγάπη μου, ζήλια δεν ηταν είμασταν και οι τρεις πολύ χαλαροι αλλά απ'την άλλη ποτέ δεν ξέρεις ένα χρονιάρικο νευρικό μωρό γιατί θα φορτώσει κάθε φορά:roll:. Τέσπα λέω να περιμένω λίγες μέρες και μετά να πάμε πάλι καμια βόλτα από νευρολόγο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο νευρολογος θα σε κατευθυνει και πραγματικα ευχομαι απλα να κατακραταει την αναπνοη του το βλασταρι σου. Ομοιοτητες εχουν πολλες σιγουρα οποτε ειναι πιθανο να μην ειναι επιληψια αλλα μονο με εξετασεις θα εισαι σιγουρη. Κλαιει πριν το παθει η απλα συμβαινει ξαφνικα???

Link to comment
Share on other sites

Κλαιει πριν το παθει η απλα συμβαινει ξαφνικα???

Συνήθως δεν κλαίει και το παθαίνει κατευθείαν αλλά κάποιες φορές δεν είμαι σίγουρη αν έβγαλε κλάμα πρώτα ή όχι.

Πάντως αν ήταν επιληψία δεν θα το πάθαινε επειδή έκλεισε το χέρι του στην πόρτα εεε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σε αυτη την περιπτωση προφανως σοκαριστηκε απο τον πονο και λιποθυμησε, ετσι μου φαινεται οπως το περιγραφεις.

 

Απλα συμφωνα με τις αποπανω περιγραφες γιατρων μετα απο σοκ η κλαμα κατακρατουν την αναπνοη. Στην επιληψια δεν υπαρχει προειδοποιηση απλα συμβαινει χωρις κατι να το προμηνυει απλα ακους ενα ρογχο σαν να πνιγεται και μετα σπαρταρισμα σαν του ψαριου. Αυτη ειναι η εικονα του παιδιου εκεινη την στιγμη συμφωνα παντα απο προσωπικη εμπειρια απο τον αδερφο μου δεν ειμαι γιατρος οποτε μην σε αγχωνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...