Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ


Recommended Posts

Ενταξει σε αυτη την περιπτωση προφανως σοκαριστηκε απο τον πονο και λιποθυμησε, ετσι μου φαινεται οπως το περιγραφεις.

 

Απλα συμφωνα με τις αποπανω περιγραφες γιατρων μετα απο σοκ η κλαμα κατακρατουν την αναπνοη. Στην επιληψια δεν υπαρχει προειδοποιηση απλα συμβαινει χωρις κατι να το προμηνυει απλα ακους ενα ρογχο σαν να πνιγεται και μετα σπαρταρισμα σαν του ψαριου. Αυτη ειναι η εικονα του παιδιου εκεινη την στιγμη συμφωνα παντα απο προσωπικη εμπειρια απο τον αδερφο μου δεν ειμαι γιατρος οποτε μην σε αγχωνω.

Όχι βρε τι να με αγχώσεις, σωστά τα λες. Κι εγώ γιαυτό αγχώθηκα εχθές επειδή δεν υπήρξε εμφανής λόγος. Επίσης να σε ρωτήσω αν ξέρεις, παίζει ρόλο ο χρόνος που το παιδί θα μείνει λιπόθυμο; Πωπω σε έχω πρίξει...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνηθως επανερχεται μετα απο καποια λεπτα αλλες φορες μπορει να ειναι λιγα λεπτα και καποιες φορες λιγο περισσοτερο. Μετα το ατομο τα εχει χαμενα και στην αρχη δεν αντιλαμβανεται τι του εχει συμβει, κενο. Μετα οσο περναει η ωρα επιστρεφουν ολα τα αντανακλαστικα αλλα και παλι δεν θυμαται αυτο καθαυτο το συμβαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα ανοίξει το θέμα αυτο πριν 2 χρόνια περίπου γράφοντας για την κόρη μου που τωρα ειναι 4 ετών. Να πω απλά για να ξεχααγχωθείτε όλοι εσείς που το παιδί σας κανει κατακρατηση αναπνοής ότι πλέον η κόρη μου εδω και ενα χρονο απο τοτε που συμπλήρωσε τα 3 χρόνια σταματησε να επαναλαμβάνει το φαινόμενο και λειτουργέι φυσιολογικά.Τώρα πια όσο και να κλάψει ότι και να της κάνουμε δεν υπάρχει περίπτωση να το πάθει.Ευτυχώς..γιατί ήταν μεγάλο άγχος για αρκετό καιρό!!!! Κουράγιο λοιπόν σε όλους...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ γιατί έχω δύο παιδάκια, και ψάχνω πληροφορίες για ότι με απασχολεί.

Όμως για το συγκεκριμένο επεισόδιο πρόκειται για την ανιψιά μου που δεν είναι ακόμα ούτε δύο μηνών...

Την ώρα που η μητέρα της ετοίμαζε το γαλατάκι της και ενώ το μωράκι δυσανασχετούσε επειδή πεινούσε σταμάτησε απότομα το κλάμα. Έτρεξε η μητέρα της και τη βρήκε τέζα. Φαινόταν να έχει χάσει της αισθήσεις της και μέσα στον πανικό δεν μπόρεσε να καταλάβει αν ανέπνεε ή όχι. Την έβγαλαν έξω στο κρύο, της έριξαν νερό στο πρόσωπο, την ταρακουνούσαν, αλλά αυτό κουνιόταν σαν μαριονέτα, δεν είχε επαφή με το περιβάλλον. Μετά από λίγο άρχισε να συνέρχεται. Πήγαν στο νοσοκομείο έκαναν όλες τις εξετάσεις, κάθισαν 3 μέρες και δεν βρήκαν τίποτα. Το μωρό είναι υγιέστατο τους είπαν...

Μήπως έχει περάσει κάποιος κάτι ανάλογο? Δεν ξέρουμε αν ήταν λιποθυμία ή αν σταμάτησε να αναπνέει... Και αν ήταν λιποθυμία από τι ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εχω ακούσει για το σύνδρομο κατακράτησης της αναπνοής. Δεν ξ'ερω και πολλά πράγματα. Ψάξτε το λίγο μήπως και ταιριάζει με τα συμπτώματά σας. Έχω γνωρίσει μία μαμά που ο μικρός της το έχει. Σε περιπτώσεις που έκλεγε πολύ το πάθαινε. Δεν ήταν κάτι σημαντικό, αρκεί να ξέρεις τι να περιμένεις και πως να βοηθήσεις το παιδί. Ελπίζω να είναι όλα κάλα...

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο παθαινε και η ανιψια μου από την ώρα που γεννήθηκε εως 2 ετών! οταν εκλεγε πολυ κοβότανε η ανασα της και αρχιζε να μελανιάζει ο γιατρος μας ειχε πει την πρωτη φορα να την πετανε λιγο ψηλα και να την φυσανε στο προσωπο.θυμαμαι μια φορα που το ειχε παθει ειχα τρελαθει τι να την πεταμε τι να την φυσαμε τι να την τσιμπαμε τιποτα και τελικα τρεχει η μανα της να την βγαλει εξω μπας και παρει αερα και συνέλθει και στην πορεια της χτυπαει κατα λάθος το κεφάλι της στην πορτα εεε τοτε συνήλθε.μας κοπηκε η ανασα.ο γιατρος ειπε οτι το παθαινουν αρκετα συχνα τα πιτσιρικια αλλα εμας μας κοβοτανε η ανασα ...ελπιζω να ειναι κατι τετοιο και να μην ειναι τιποτα παθολογικο. α και της ειχε πει μεχρι τα 3 θα εξαφανιστει απο μονο του. τωρα ειναι 3 και κατι και εχει να το κανει πολλους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εχω ακούσει για το σύνδρομο κατακράτησης της αναπνοής. Δεν ξ'ερω και πολλά πράγματα. Ψάξτε το λίγο μήπως και ταιριάζει με τα συμπτώματά σας. Έχω γνωρίσει μία μαμά που ο μικρός της το έχει. Σε περιπτώσεις που έκλεγε πολύ το πάθαινε. Δεν ήταν κάτι σημαντικό, αρκεί να ξέρεις τι να περιμένεις και πως να βοηθήσεις το παιδί. Ελπίζω να είναι όλα κάλα...

 

 

 

εχεις δικιο εχει να κανει με την αναπνοη και εγω αυτο καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου είχε πει κάτι παρόμοιο η παιδιάτρος, οτι υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που τα μωρά λυποθυμούν απο το κλάμα, αλλά εσύ λές οτί απλώς γκρινιαζε το μωράκι και να υποθέσω οτι και λίγο χρόνο, όσο να φτίαξει γάλα...τι να πω:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Ευτυχώς το παιδί είναι καλά μέχρι στιγμής, από εκείνη την μέρα δεν είχε ξανά τέτοιο επεισόδιο. Σκέφτομαι μήπως απλά είχε κοιμηθεί πολύ βαριά και απλά δεν μπορούσε να ξυπνήσει?

Σημείωση ότι μέσα στο σπίτι είχε πολύ ζέστη και το μωρό ήταν πολύ ντυμένο. Πάντως το χρώμα του σε όλο το επεισόδιο ήταν καλό, ούτε μελάνιασε, ούτε κοκκίνησε όυτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,και μενα ο γιος μου φαινοτανε να εχανε τις αισθησεις του απο το κλαμα απο μωρο -ημερων- και ο=μου το εκανε και μια φορα 1,5χρ. τρελενομουνα καθε φορα απο το κλαμα μελανιαζε και εμενε σαν φτερο στα χερια μου,το ειχα πει και στο γιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω να του βρεχω το προσωπο και να τον φυσαω ελαφρα στο προσωπο,το πεταγμα ψηλα δεν επιανε σε μας.

μου το εκανε παντα μετα το μπανιο οταν πηγαινα να τον ντυσω ηθελε να τον αφησω και αλλο μεσα στο νερο το σκατουλι απο μια σταλια ειχε αποψη!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα η κόρη μου έχει το συνδρομο κατακράτησης της αναπνοής. Δεν είναι τίποτα απλά όταν το βλέπεις σου φεύγει η ψυχή πρέπει όπως ειπώθηκε να το φυσας στο πρόσωπο και να περιμένεις. Εμένα το κάνει όταν χτυπήσει κάπου και πονέσει πολύ και καμιά φορά κι απο τα νεύρα της. Οταν ήταν μωρό δεν έχανε τελείως τις αισθήσεις της αλλα μελάνιζε γύρω από το στόμα.

eNortjK1UjKzMLM0V7IGXDAS-gKw47.png
Link to comment
Share on other sites

οταν εκλεγε πολυ κοβότανε η ανασα της και αρχιζε να μελανιάζει ο γιατρος μας ειχε πει την πρωτη φορα να την πετανε λιγο ψηλα και να την φυσανε στο προσωπο..

 

 

κι εμείς το πα8αίνουμε αυτό. και οι ξαδέρφες μου όταν ήταν μωρά και τα ανήψια μου και τα παιδάκια μου μένουν καμιά φορά απο το κλάμα και κάνω ακριβως το ίδιο,πέταγμα ψηλά και φύσημα στο πρόσωπο.τώρα αυτό το μωράκι σας μπορεί να έπα8ε το ίδιο για να μην της βρίσκουν και τίποτα στο νοσοκομείο.

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αυτο που συνεβη στο μωρακι σας ηταν το συνδρομο κατακρατησης της αναπνοης, αλλα το συγκεκριμενο συνδρομο δεν ειναι επικινδυνο -το εχω ψαξει παρα πολυ και εχω μιλησει γι'αυτο με διαφορους γιατρους και οχι μονο, γιατι το ειχε ενα παιδακι σ'ενα ιδρυμα που δουλευα παλια.

 

Το συγκεκριμενο παιδι το εκανε για να περασει το δικο του. Αλλα το χειροτερο που μπορει να συμβει οταν κραταει ενα υγιες παιδι την αναπνοη του ειναι να λιποθυμισει, οποτε αυτοματως αρχιζει να αναπνεει παλι. Ειναι λιγο φρικιαστικο να βλεπεις το παιδι να γινεται μπλε και να πεφτει κατω, αλλα περναει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να τους πεις να μην την ταρακουνανε γιατι ειναι επικινδυνο κ για να επανελθει δαγκωνουμε το μεγαλο δακτυλο του ποδιου αν ειναι κατακαρατηση αναπνοης (συμβουλη της παιδιατρου μας):wink:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας επειδή τα επεισόδια έχουν γίνει καθημερινα (μπορεί και πάνω από μία φορά την ημέρα) επειδή δεν χρειάζεται δική μας παρέμβαση, μπορεί και μόνος του να εκνευριστεί γιατί δεν καταφέρνει κάτι, ή να χτυπήσει ή να τρομάξει από κάτι και να κάνει κράτημα... επειδή έχουν γίνει πολύ έντονα, κάνει τόξο το σωματάκι του, γυρνάει τα χεράκια και κανει τινάγματα και επειδή η λιποθυμία κρατάει κανα λεπτό και μετα είναι κατωχρος και νυσταλαίος...

Κάναμε την τρίτη εισαγωγή και βγήκαμε χθες για να γίνουν μια σειρά από εξετάσεις και να είμαστε σίγουροι. Οι εξετάσεις ήταν καλές... του δώσανε σίδηρο γιατί κάπως μπορεί να σχετίζεται η ελλειψη που έχει με τα επεισόδια που κάνει και επίσης μας δώσανε κάποιο υπόθετο σε περίπτωση που κάποια στιγμή κάνει κανονικούς σπασμους και δεν συνέρχεται με τίποτα να του το βάλουμε μέχρι να πάμε στο νοσοκομείο.

Αυτά... Άρα όλα υπο έλεγχο και συνεχίζουμε ακάθεκτοι :) (και για να μην ξεχνιόμαστε σε μισή ώρα λιποθύμησε δύο φορές την μία γιατί χτύπησε και την άλλη επειδη τσακώθηκε με τον άλλο μικρό μου:rolleyes:)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το εκανε και αυτο ο δικος μου,εκλαιγε απο την πεινα οταν ηταν πιο μικρος που του κοβοταν η ανασα δεν λυποθυμουσε βεβαια,οταν το εκανε αυτο μου κοβοταν κι εμενα η ανασα οποτε τοτε δεν ξεραμε τι να κανουμε ομως συμβαινει πολυ συχνα στα παιδακι δεν ειναι τιποτα απλα φυσας στο στομα και τοτε επανερχεται.....:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου τους πρώτους μήνες όταν έκλαιγε κρατούσε την αναπνοή της. Το παρατήρησε η μητέρα μου και μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να λυποθυμήσει . μου το επισήμανε για να μην τρομάξω, το πάθαινα και εγώ όταν ήμουν μωρό και ήξερε η γυναίκα.Ευτυχώς δεν βρέθηκα αντιμέτωπη με την κατάσταση γιατί μάλλον θα τα έχανα...

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα ο μικρος μου σε ηλικια 6 μηνων εχασε τις αισθησεις του στα καλα καθουμενα....χωρις να κλαιει....απλα ασπρισε και χαθηκε...οπως βλεπεις εναν ανθρωπο να λιποθυμα ακριβως αυτο....ασπρισε,αδειασε...και δεν ξερω καν αν ανεπνεε....κατευθειαν τον πηγαμε στο νοσοκομειο...(μενουμε σχετικα κοντα....)και το παιδι μεσα στο 5λεπτο αρχισε να συνερχεται...μας κρατησαν 24 ωρες..καναμε ολες τις εξετασεις αλλα δεν εδειξαν τπτ.Μετα απο λιγες ημερες καναμε και ηλεκτροεγκεφαλογραφημα για να αποκλεισουμε τυχων επιλυψια...και ντομπλερ καρδιας για να αποκλεισουμε καποιο προβλημα στο κυκλοφορικο του....ολα τα αποτελεσματα βγηκαν καλα..και αφου τον ειδαν γιατροι απο ολες τις ειδικοτητες...παιδονευρολογοι,παιδοκαρδιολογοι...κτλ...μας ειπαν πως ηταν τυχαιο γεγονος..και οτι το παιδι δεν εχει τπτ απολυτως....το μονο που μας εμεινε ηταν ενα μεγαλο σοκ...να βλεπεις το παιδι σου να σβηνει στα χερια σου....ευτυχως περασε....

Link to comment
Share on other sites

πωππω σοκαριστηκα . δεν θελω να το σκεφτομαι καν . αλλα ευχαριστω για τηην ενημερωση και τηνψυχραιμια που δειχνουν μερικοι γονεις μπραβω σας . ευχομαι να περασει γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες με τις εξετασεις για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο. Ευχομαι να ξεπεραστει γρηγορα και να αποτελει κακη αναμνηση σε λιγο καιρο. Και το υποθετο να το εχεις παντα μαζι σου. Ψυχραιμια και ολα καλα θα πανε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό το θέμα, και σας ευχαριστώ για όλα όσα έμαθα.

Κι εμένα ο γιος μου, από όταν γεννήθηκε (11 μηνών τώρα) παρουσιάζει αυτό το σύνδρομο κάθε φορά που κλαίει, και όπως ακριβώς το έχετε περιγράψει πιο πάνω (μελανιάζει, μαυρίζει, κοκαλώνει κτλ) δεν λιποθυμάει όμως.

 

Ο παιδίατρος όταν τον είδε μου είπε να τον φυσάω στο πρόσωπο,δεν μου είπε τίποτα άλλο, ούτε ότι πρόκειται περί συνδρόμου, ούτε για περαιτέρω εξετάσεις, απλά ότι έτσι είναι το στυλ του να κλαίει. :)

 

Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, η elepet είπε μέχρι 3 ετών για το κοριτσάκι της. Τώρα το έχω συνηθίσει κάπως, αλλά όταν είμαστε έξω και βάλει τα κλάματα, τον κοιτάζουν οι άλλοι τρομαγμένοι..!

 

Καλή δύναμη σε όλους :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες με τις εξετασεις για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο. Ευχομαι να ξεπεραστει γρηγορα και να αποτελει κακη αναμνηση σε λιγο καιρο. Και το υποθετο να το εχεις παντα μαζι σου. Ψυχραιμια και ολα καλα θα πανε!!!!!!!!!

Ευχαριστώ Μαρκοπολο μου. Να σου πω την αλήθεια ψύχραιμη είμαι αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γνωριζω πως θα πρέπει να αντιμετωπίζω την κάθε κατάσταση και να μην βάλω το παιδί σε κίνδυνο εν αγνοια μου. Και ο παιδίατρος και δύο φίλοι γιατροί μου είπαν τι να κάνω σε περίπτωση που κάνει επιληπτική κρίση, με συμβούλεψαν να εχουμε ένα παιδονευρολόγο να κρατησει ιστορικό για να τον ρωτάμε για ότι προκύπτει. Απ'οτι μου είπε ο παιδιατρος δεν μπορούν να είναι σιγουροι αν αυτά που κάνει είναι παρατεταμένα κρατήματα αναπνοής ή έχουν σχεση με επιληπτικές κρίσης. Όπως και να χει δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος και ότι και να είναι αντιμετωπίζεται άρα είμαστε κομπλε ;)

Μαριλου μου το κράτημα αναπνοης δεν το κάνουν σε κάθε κλάμα και το εμφανίζουν μετά τους έξι μήνες. Πολλά παιδάκια μελανιάζουν απ'το κλάμα, κι ο νικόλας το έκανε από βρεφάκι και τον φύσαγα αλλά όταν έκανε το κράτημα πρώτη φορά νομίζαμε ότι τον χάναμε και το φύσημα και το ταρακουνημα δεν κάνανε τίποτα... και πάλι όμως δεν μας είπαν να κάνουμε εξετάσεις στις πρώτες φορες. Εξετάσεις σου λενε να κάνεις αν έχουν έστω και την μικρή αμφιβολία ότι αυτό είναι κράτημα αναπνοής.;)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...