Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts

πηγα εγω στο ΙΚΑ να καταθεσω κ μου ζητησανε κ βεβαιωση του ΟΑΕΔ οτι οντως εχω παρει το εξαμηνο...:?

κ αναρωτιεμαι αν αξιζει το κοπο για το τρεξιμο κ αν θα παρω λεφτα που να το δικαιολογουν. αν ειναι δηλ μονο 30 ή 40 ευρω, δεν ξερω αν αξιζει τη ταλαιπωρια...

μηπως ξερετε ποτε ληγει η προθεσμια για τη καταθεση των δικαιολογητικων?

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητές μαμάδες γειά σας,

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, θα σπεύσω κι εγώ να καταθέσω τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ. Ωστόσο, έχω πάρει 8 διαφορετικά τηλέφωνα για διευκρινίσεις και ο ένας με παραπέμπει στον άλλο, γι'αυτό μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:

 

Γέννησα στις 10 Μαρτίου 2009, μετά τη λοχείο πήρα μέχρι τις 31 Αυγούστου 2009 το 6μηνο (3.5 μήνες δηλαδή), παραιτήθηκα διακόπτοντας το 6μηνο και προσελήφθηκα στο νέο μου εργοδότη από 1 Σεπτεμβρίου 2009 όπου εργάζομαι μέχρι σήμερα.

Γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαι επιστροφή εισφοράς για τους 6 μήνες στο νέο εργοδότη, ή τη αν τη χάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαμάδες γειά σας,

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, θα σπεύσω κι εγώ να καταθέσω τα χαρτιά μου στο ΙΚΑ. Ωστόσο, έχω πάρει 8 διαφορετικά τηλέφωνα για διευκρινίσεις και ο ένας με παραπέμπει στον άλλο, γι'αυτό μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:

 

Γέννησα στις 10 Μαρτίου 2009, μετά τη λοχείο πήρα μέχρι τις 31 Αυγούστου 2009 το 6μηνο (3.5 μήνες δηλαδή), παραιτήθηκα διακόπτοντας το 6μηνο και προσελήφθηκα στο νέο μου εργοδότη από 1 Σεπτεμβρίου 2009 όπου εργάζομαι μέχρι σήμερα.

Γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαι επιστροφή εισφοράς για τους 6 μήνες στο νέο εργοδότη, ή τη αν τη χάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν και δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα, υποθέτω πως δικαιούσε κανονικά την επιστροφή διότι το όλο θέμα αφορά εσένα και το ΙΚΑ, όχι τον εργοδότη σου. Αν εσύ δουλεύεις κανονικά και καταβάλλεις εισφορές,οι εισφορές υπάγονται στη ρύθμιση αυτή.

Καλή επιτυχία......

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα, υποθέτω πως δικαιούσε κανονικά την επιστροφή διότι το όλο θέμα αφορά εσένα και το ΙΚΑ, όχι τον εργοδότη σου. Αν εσύ δουλεύεις κανονικά και καταβάλλεις εισφορές,οι εισφορές υπάγονται στη ρύθμιση αυτή.

Καλή επιτυχία......

 

Ευχαριστώ, θα καταθέσω τα χαρτιά μου και θα σας ενημερώσω για την έκβαση. Fingers crossed :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα μπορεί να φταίει η ώρα αλλά διαβάζω ώρα αυτό το topic και δεν έχω καταλάβει αν δικαιουμε χρήματα κι εγώ. ΑΝ μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε.

 

Αδεια κυοφορείας από 3/02/2010

Γέννησα 23/3/2010

Αδεια λοχείας λήγει 3/06/2010

Κανονικη αδεια έτους έως 3/07/2010

Μετα παιρνω το 6μηνο και επιστρέφω στην δουλειά 3/01/2011

Να ασχοληθώ ή δεν δικαιούμε τίποτα. Έχω μεικτό μισθό 1426Ε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!!!

Είμαι καινούρια εδώ και δεν ξέρω να χειρίζομαι καλά το forum ακόμα, οπότε συγχωρέστε τυχόν παρατυπίες.

 

Από φίλη γνωστής ξέρω ότι τα λεφτά δεν αργούν να τα δώσουν...δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει το ίδιο σε όλους τους φορείς όλων των περιοχών

Εγώ μπορώ να αναφέρω το πρόβλημά μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, ή πρέπει να το αναφέρω κάπου άλλού?

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 24/8/2009

επιστροφή μετά τη γέννα: 1/11/2009

Ο λογιστής όμως στην εργασία μου νόμιζε (λέει) ότι εγώ πήρα το εξάμηνο, πράγμα που δεν έγινε φυσικά και δε μου κόλλησε ένσημα τον 11ο και 12ο μήνα του 2009. Τί γίνεται τώρα μ αυτούς τους μήνες και την επιστροφή? Πώς θα γράψω την βεβαίωση εργοδότη γιατί από αυτόν δεν περιμένω? Τί ημερομηνία θα βάλω ότι γύρισα? Αυτός μου λέει να γράψω ότι απλά δε δούλεψα τους μήνες αυτούς. Θα έχω πρόβλημα αν δηλώσω κάτι τέτοιο?....Μήπως μπορεί κάποια να μου στείλει ένα δείγμα βεβαίωσης εργοδότη για να δω πώς να το συντάξη?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 24/8/2009

επιστροφή μετά τη γέννα: 1/11/2009

Ο λογιστής όμως στην εργασία μου νόμιζε (λέει) ότι εγώ πήρα το εξάμηνο, πράγμα που δεν έγινε φυσικά και δε μου κόλλησε ένσημα τον 11ο και 12ο μήνα του 2009. Τί γίνεται τώρα μ αυτούς τους μήνες και την επιστροφή? Πώς θα γράψω την βεβαίωση εργοδότη γιατί από αυτόν δεν περιμένω? Τί ημερομηνία θα βάλω ότι γύρισα? Αυτός μου λέει να γράψω ότι απλά δε δούλεψα τους μήνες αυτούς. Θα έχω πρόβλημα αν δηλώσω κάτι τέτοιο?....Μήπως μπορεί κάποια να μου στείλει ένα δείγμα βεβαίωσης εργοδότη για να δω πώς να το συντάξη?

Σας ευχαριστώ

Ο δικος μου εργοδοτης εγραψε τα εξης

 

βεβαιώνουμε οτι η ...............εργαζεται στην...............από 01/06/2005 εώς σημερα και ελαβε κατα το διαστημα του τοκετου/λοχειας τις εξης αδειες

 

1) αδεια τοκετου/λοχειας απο ικα απο 15/02/2008 και εως 15/06/2008

2) αδεια τοκετου /λοχειας απο........ απο 16/06/2008-30/06/2008

 

 

η παρουσα χορηγειται μετα απο γραπτη αιτηση της ιδιας για καθε νομιμη χρηση

 

 

το 2 αφορα συλλογικη συμβαση του κλαδου μου οποτε εσυ δεν χρειαζεται να το βαλεις.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ

 

Τη δέχτηκαν όμως έτσι την βεβαίωση, γιατί θέλουν να φαίνεται σαφώς πότε γέννησες και πότε επέστρεψες στη δουλειά...Μήπως ξέρεις και που μπορώ να κατεβάσω την αίτηση του ΙΚΑ για να την ετοιμάσω από τώρα? Δεν υπάρχει κάπου σαν έγγραφο κανονικό να την κατεβάσω? Πόσες σελίδες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω τα χαρτια σημερα. με εστειλαν στις παροχες κ πηρα βεβαιωση για ολες τις αδειες, με ημερομηνιες ( τοκετου λοχειας κλπ) θελουν απο τον εργοδοτη μου μονο ποτε επεστρεψα να γραψει. και το βιβλιαριο φωτοτυπια να φαινεται η θεωρηση. ΑΝ ΕΧΕΙς 6ΜΗΝΟ θελουν απο τον εργοδοτη ποτε επεστρεψες μετα το 6μηνο και απο τον οαεδ αλλη βεβαιωση να λεει οτι πηρες 6μηνο απο τοτε ως τοτε...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ πολύ

 

Τη δέχτηκαν όμως έτσι την βεβαίωση, γιατί θέλουν να φαίνεται σαφώς πότε γέννησες και πότε επέστρεψες στη δουλειά...Μήπως ξέρεις και που μπορώ να κατεβάσω την αίτηση του ΙΚΑ για να την ετοιμάσω από τώρα? Δεν υπάρχει κάπου σαν έγγραφο κανονικό να την κατεβάσω? Πόσες σελίδες είναι?

τωρα με προβληματισες γιατι τη δευτερα θα την καταθεσω αλλα δουλευω σε τραπεζα και βγαζουν συνεχεια βεβαιωσεις απομενως θεωρω οτι θα ειναι ενταξει αφου την εχουν ηδη καταθει και αλλες κοπελες και εξαλλου προσκομιζεις και ληξιαρχικη πραξη γεννησης που φαινεται η ημερομηνια γεννησης. την αιτηση μου την εστειλαν απο το συλλογο μας και δεν ξερω που μπορεις να τη βρεις.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ

Μήπως ξέρεις και που μπορώ να κατεβάσω την αίτηση του ΙΚΑ για να την ετοιμάσω από τώρα? Δεν υπάρχει κάπου σαν έγγραφο κανονικό να την κατεβάσω? Πόσες σελίδες είναι?

 

 

Εδω είναι η εγκύκλιος:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_15_2010.pdf

 

Στη σελίδα 7 είναι η αίτηση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειλικρινά κορίτσια δεν πίστευα ότι σε ένα forum μπορείς να μάθεις τόσα πράματα. Έχω ήδη αρχίσει να ξεαγχώνομαι μαζί σας. Σας ευχαριστώ....ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά κορίτσια δεν πίστευα ότι σε ένα forum μπορείς να μάθεις τόσα πράματα. Έχω ήδη αρχίσει να ξεαγχώνομαι μαζί σας. Σας ευχαριστώ....ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ

 

 

καλη επιτυχια συνονοματη ;)

 

εγω απο τον Απρίλιο και ακόμα να μαθω νεα τους :)))

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

KAI σε περιπτωση που δε μπορεσετε να ανοιξετε την εγκυκλιο με την αιτησησ επειδη ειναι Pdf το εβαλα κ εδω σαν εικονα

http://img821.imageshack.us/f/aithsh50.jpg/

 

συγκεκριμενα τα βηματα ειναι ( τωρα που τα χω φρεσκα)

 

Τα συγκεκριμενα χαρτια τα καταθετεις στο τμημα εσοδων. (Μη περιμενεις σε καμια αλλη ουρα αδικα;))

-Πριν απο αυτο πηγαινε στις παροχες και βγαλε βεβαιωση επιδοματων που λεει επανω ποτε ξεκινησαν και εληξαν ολες οι αδειες σχετικα με την εγκυμοσυνη ( κυοφορεια λοχεια / μεταφορα κυοφοριας) υποτιθεται πως αυτο το λεει το βιβλιαριο σου μεσα, εμενα εψαχναν με τις ωρες που τα λεει και στο τελος με εστειλαν να παω στις παροχες να τα βγαλω.

-Θελεις χαρτι απο την εργασια σου για το ποτε επεστρεψες μετα τη λοχεια ( θα πρεπει λογικα να συμπιπτει με αυτο το χαρτι που προηγουμενως σου εβγαλε το ικα, οποτε προσεξε το καλα ειδικα αν ειχατε με την εργασια καποιου ειδους προφορικη συμφωνια.)

-Το βιβλιαριο πρωτη σελιδα με τα στοιχεια σου και το κομματι που μπαινει το αυτοκολλητο θεωρησεων.

-Ληξ. πραξη γεννησης παιδιου-ων

-Αν εχεις 6μηνο/ 9μηνο βεβαιωση και απο τον οαεδ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

τώρα μάλιστα!!! τί θα κάνω εγώ που ο άχρηστος ο λογιστής δε μου΄κόλλησε ένσημα για τους 2 πρωτους μήνες που γύρισα στη δουλειά μετά το δίμηνο της λοχείας? Πώς θα το δικαιολογήσω η έρμη εεεε?

Link to comment
Share on other sites

KAI σε περιπτωση που δε μπορεσετε να ανοιξετε την εγκυκλιο με την αιτησησ επειδη ειναι Pdf το εβαλα κ εδω σαν εικονα

http://img821.imageshack.us/f/aithsh50.jpg/

 

συγκεκριμενα τα βηματα ειναι ( τωρα που τα χω φρεσκα)

 

Τα συγκεκριμενα χαρτια τα καταθετεις στο τμημα εσοδων. (Μη περιμενεις σε καμια αλλη ουρα αδικα;))

-Πριν απο αυτο πηγαινε στις παροχες και βγαλε βεβαιωση επιδοματων που λεει επανω ποτε ξεκινησαν και εληξαν ολες οι αδειες σχετικα με την εγκυμοσυνη ( κυοφορεια λοχεια / μεταφορα κυοφοριας) υποτιθεται πως αυτο το λεει το βιβλιαριο σου μεσα, εμενα εψαχναν με τις ωρες που τα λεει και στο τελος με εστειλαν να παω στις παροχες να τα βγαλω.

-Θελεις χαρτι απο την εργασια σου για το ποτε επεστρεψες μετα τη λοχεια ( θα πρεπει λογικα να συμπιπτει με αυτο το χαρτι που προηγουμενως σου εβγαλε το ικα, οποτε προσεξε το καλα ειδικα αν ειχατε με την εργασια καποιου ειδους προφορικη συμφωνια.)

-Το βιβλιαριο πρωτη σελιδα με τα στοιχεια σου και το κομματι που μπαινει το αυτοκολλητο θεωρησεων.

-Ληξ. πραξη γεννησης παιδιου-ων

-Αν εχεις 6μηνο/ 9μηνο βεβαιωση και απο τον οαεδ

 

Κατεθεσα τα χαρτια σημερα. Μου ειπαν πως θα με παρουν τηλ. σε ενα μηνα περιπου να παω για τα χρημματα. Για να δουμε....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες .

μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα.

γέννησα 06/06/2008. η άδεια λοχείας έληξε 26/08/2008 πήρα την κανονική μου άδεια η οποία έληξη 30/09/2009. από 01/10/2010 έως 31/03/2010 πήρα την άδεια ΟΑΕΔ 6 μήνες. μικτά εχω 1704 ?. Ποσα λεφτά θα πάρω. Μπορείτε να με βοηθήσετε; ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εχου @#$σμενη απο 6/4 που κατεθεσα την αιτηση , και σημερα εστειλα στην Δοιικηση εμαιλ με τα στοιχεια μου να δω τί θα μου απαντήσουν ,

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας! Εγώ γέννησα τον Μάιο του 2008 αλλά διορίστηκα στο Δημόσιο στα τέλη του 2008 με ασφάλεια ΙΚΑ.Μήπως ξέρει κάποια τι ισχύει και αν ναι τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες .

μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα.

γέννησα 06/06/2008. η άδεια λοχείας έληξε 26/08/2008 πήρα την κανονική μου άδεια η οποία έληξη 30/09/2009. από 01/10/2010 έως 31/03/2010 πήρα την άδεια ΟΑΕΔ 6 μήνες. μικτά εχω 1704 ?. Ποσα λεφτά θα πάρω. Μπορείτε να με βοηθήσετε; ευχαριστώ πολυ

 

 

Θα προσπαθησω να βοηθησω με επιφυλαξη. αρχικα ξερεις ποσα περνεις μικτα κ καθαρα...εγω τα υπολογιζω καπως ετσι αν σε βοηθαει: ΟΙ εισφορες μου ( η διαφορα της μισθοδοσιας μου καθαρα-μεικτα) δια 2 ( γιατι παιρνουμε το 50% πισω )επι τους μηνες που τα δικαιουμαι (12 μηνες απο το τοκετο).

 

Αφου πηρες εσυ 6 μηνο αυτοι οι μηνες δε μετρανε γιατι δε πληρωνεις εσυ εισφορες στο ικα σε ασφαλιζει ο οαεδ( αν μου τα πανε σωστα). θα υπολογισεις αν δε κανω λαθος απο την ημερομ/νια τοκετου σου οτι θα παρεις επιστροφη για τους 2 μηνες λοχειας, και τους 4 μετα τη ληξη του 6μηνου σου ωστε να συμπληρωθουν 12μηνες απο το τοκετο σου.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΛΑΘΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΤΑ ΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Κ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ... ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΜΗ ΛΕΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΣΤΗ ΚΟΠΕΛΑ!!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΒΑΣΙΚΑ.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...