Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την χαστουκισα!!!


Recommended Posts

καλη αρχη λοιπον και καλη συνεχεια!

 

αυτο το project για την βελτιωση της προσωπικης σου ζωης τι ακριβως ειναι?

αν δεν θελεις να πεις εδω, στειλε μου πμ.

 

γιατι να μην πω. καλημερα,

 

ειναι ενα προγραμμα το οποιο δουλευω. εχω καταγραψει ολα αυτα που θελω να αλλαξω και τα εχω βαλει σε προτεραιοτητες αναλογα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες επιλυσης.

ετσι δεν γινεται χαος και συνοστισμος και ολα επιλυνονται με τον καιρο. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΩΣΤΟ!! ΔΕΝ ΞΕΣΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!

 

 

 

Εξήγησέ μου λίγο αυτό σε παρακαλώ, τι εννοείς λέγοντας "κοροιδεύονται"

 

εννοώ οτι τα απασχολείς με κάτι αλλο και ξεχνιούνται....

οχι κοροϊδευω με την πραγματική εννοια

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην πω. καλημερα,

 

ειναι ενα προγραμμα το οποιο δουλευω. εχω καταγραψει ολα αυτα που θελω να αλλαξω και τα εχω βαλει σε προτεραιοτητες αναλογα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες επιλυσης.

ετσι δεν γινεται χαος και συνοστισμος και ολα επιλυνονται με τον καιρο. ;)

 

αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο,ριξε μια ματια στην "προπονηση ζωης". βιογραφικο σεμιναριο,δυνατο,πολυ δυνατο. 3ημερο προγραμμα,απο το πρωι μεχρι το βραδυ,βλεπεις τον εαυτο σου με νεες δυνατοτητες κ δυναμη. σε ενα μηνα περιπου θα γινει,αν θες σου λεω λεπτομερειες η ψαξτο στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην πω. καλημερα,

 

ειναι ενα προγραμμα το οποιο δουλευω. εχω καταγραψει ολα αυτα που θελω να αλλαξω και τα εχω βαλει σε προτεραιοτητες αναλογα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες επιλυσης.

ετσι δεν γινεται χαος και συνοστισμος και ολα επιλυνονται με τον καιρο. ;)

 

βαζεις δηλαδη σε μια ταξη τις σκεψεις και τις προτεραιοτητες σου,

καλο μου ακουγεται!

 

αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο,ριξε μια ματια στην "προπονηση ζωης". βιογραφικο σεμιναριο,δυνατο,πολυ δυνατο. 3ημερο προγραμμα,απο το πρωι μεχρι το βραδυ,βλεπεις τον εαυτο σου με νεες δυνατοτητες κ δυναμη. σε ενα μηνα περιπου θα γινει,αν θες σου λεω λεπτομερειες η ψαξτο στο ιντερνετ

 

 

εννοεις κατι τετοιο?(το βρηκα με ενα γρηγορο ψαξιμο)

 

http://www.clevercareer.gr/psyservices.htm

 

γινεται και μεσω διαδικτυου?γνωριζεις να προτεινεις καποιο καλο και εγκυρο σαιτ?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας διαβασα ολες με πολυ προσοχη...με βαλατε σε σκεψεις.

εγω δεν εργαζομαι ειμαι στο σπιτι συνεχεια με τα παιδια μου...η κορη μου που τωρα κοντευει τα 4 ειναι ενα πολυ δυσκολο παιδι , απο μωρο ητανε...δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη κουβεντα που μου ειπε η παιδιατρος οταν την ειδε για πρωτη φορα μολις 6 ημερων μωρο...΄΄ειναι παρα πολυ νευρικη και να ξερεις οτι θα τραβιξεις παρα πολλα απο αυτην΄΄ και εγω αναρωτηθηκα ενα μωρο πως μπορει να ειναι νευρικο? και ακομα αναρωτιεμαι ενα παιδι πως μπορει να εχει τοοοοσα νευρα οσα η δικια μου.

 

ειμαστε ολη μερα μαζι δεν της λειπει η παρουσια μου απο το σπιτι και ομως ειναι συνεχως κολλημεμη πανω μου...νευριαζει με το παραμικρο οχι που θα της πεις και τωρα τελευταια εχει αρχισει και χτυπαει και εππιμονα το ποδι της στο πατωμα...τις περισσοτερες φορες νομιζω οτι νευριαζει χωρις ουσιαστικο λογο...να σας πω ενα παραδειγμα...πηγαινει και βλεπει τηλεοραση παρα πολυ κοντα και της λεω σε παρακαλω πηγαινε να κατσεις πιο πισω ... με γραφει... το ξαναλεω ηρεμα 2-3-4 φορες μετα αρχιζω και προιδοποιω πηγαινε πιο πισω γιατι θα την κλεισω ...με ξαναγραφει...απο τα πολλα κλεινω την tv και εκει ειναι που γινεται το ελα να δεις αλλαζει ολο της το προσωπο γινεται ας το πω αν και δεν μου αρεσει ...γινετια κακια, βαζει τα χερια στη μεση και χτυπαει το ποδι της κατω επιμονα και με ρυθμο και φωναζει...΄΄ανοιξε την τηλεοραση τωωωωρα΄΄ αυτο συνεχεια και σε κατασταση υστεριας....ποσο να αντεξει ενας ανθρωπος οταν βλεπει αυτη την κατασταση...ποσο υπομονη να κανω...

 

αυτη η συμπεριφορα συμβαινει σε καθε τι που δεν της αρεσει, προσπαθω να την παρω με το καλο τιποτα, με φωνες τιποτα...νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου ...

μπορει καποιος να καταλαβει πως ειναι να εχεις ενα παιδι που να συμπεριφερεται ετσι ....μερικες φορες ξυπναει με ορεξη για καυγα , ειναι μεσα στα νευρα και εχει κανει και εμενα ετσι που ημουνα ενας ανθρωπος με τρελλη υπομονη...

 

καποια στιγμη και εγω λοιπον σε ενα τετοιο ξεσπασμα της συκωσα χερι , πηγα να της δωσω χαστουκι και εβαλε τα χερια της και τη γρατσουνισα στοχερακι της...κλαιγαμε και οι δυο για τουλαχιστον μια ωρα ...αισθανομαι πολυ χαλια για αυτο , ειμαι ασυγχωρητη αλλα πραγματικα με βγαζει εκτος εαυτου...

 

ειναι ενα παιδι που δεν ασχολειτε με τιποτα....εχω προσπαθησει πολλες φορες να την παροτρινω να κανει πραγματα αλλα τιποτα....

 

λυπαμαι αν σας κουρασα αλλα παω να τρελαθω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκι...να τη χαίρεσαι τη μπουμπου σου!!!

Ποσο χρονών ειναι η μικρή?Αυτή τη συμπεριφορα την εχει σε ολους ή μονο σε σενα?Αν για παραδειγμα της κανει ο μπαμπας την παρατηρηση θα τον ακουσει η τα ιδια κι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκι...να τη χαίρεσαι τη μπουμπου σου!!!

Ποσο χρονών ειναι η μικρή?Αυτή τη συμπεριφορα την εχει σε ολους ή μονο σε σενα?Αν για παραδειγμα της κανει ο μπαμπας την παρατηρηση θα τον ακουσει η τα ιδια κι εκει?

 

καλησπερα Νικι81, η μικρη κοντευει τα 4 και η συμπεριφορα της ειναι σχεδον ιδια με ολους , αντιδραει ετσι σε οποιον δεν της κανει τα χατηρια...αλλα σιγουρα λιγο περισσοτερο σε εμενα που ειμαστε και ολη μερα μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβασα ολες με πολυ προσοχη...με βαλατε σε σκεψεις.

εγω δεν εργαζομαι ειμαι στο σπιτι συνεχεια με τα παιδια μου...η κορη μου που τωρα κοντευει τα 4 ειναι ενα πολυ δυσκολο παιδι , απο μωρο ητανε...δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη κουβεντα που μου ειπε η παιδιατρος οταν την ειδε για πρωτη φορα μολις 6 ημερων μωρο...΄΄ειναι παρα πολυ νευρικη και να ξερεις οτι θα τραβιξεις παρα πολλα απο αυτην΄΄ και εγω αναρωτηθηκα ενα μωρο πως μπορει να ειναι νευρικο? και ακομα αναρωτιεμαι ενα παιδι πως μπορει να εχει τοοοοσα νευρα οσα η δικια μου.

 

ειμαστε ολη μερα μαζι δεν της λειπει η παρουσια μου απο το σπιτι και ομως ειναι συνεχως κολλημεμη πανω μου...νευριαζει με το παραμικρο οχι που θα της πεις και τωρα τελευταια εχει αρχισει και χτυπαει και εππιμονα το ποδι της στο πατωμα...τις περισσοτερες φορες νομιζω οτι νευριαζει χωρις ουσιαστικο λογο...να σας πω ενα παραδειγμα...πηγαινει και βλεπει τηλεοραση παρα πολυ κοντα και της λεω σε παρακαλω πηγαινε να κατσεις πιο πισω ... με γραφει... το ξαναλεω ηρεμα 2-3-4 φορες μετα αρχιζω και προιδοποιω πηγαινε πιο πισω γιατι θα την κλεισω ...με ξαναγραφει...απο τα πολλα κλεινω την tv και εκει ειναι που γινεται το ελα να δεις αλλαζει ολο της το προσωπο γινεται ας το πω αν και δεν μου αρεσει ...γινετια κακια, βαζει τα χερια στη μεση και χτυπαει το ποδι της κατω επιμονα και με ρυθμο και φωναζει...΄΄ανοιξε την τηλεοραση τωωωωρα΄΄ αυτο συνεχεια και σε κατασταση υστεριας....ποσο να αντεξει ενας ανθρωπος οταν βλεπει αυτη την κατασταση...ποσο υπομονη να κανω...

 

αυτη η συμπεριφορα συμβαινει σε καθε τι που δεν της αρεσει, προσπαθω να την παρω με το καλο τιποτα, με φωνες τιποτα...νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου ...

μπορει καποιος να καταλαβει πως ειναι να εχεις ενα παιδι που να συμπεριφερεται ετσι ....μερικες φορες ξυπναει με ορεξη για καυγα , ειναι μεσα στα νευρα και εχει κανει και εμενα ετσι που ημουνα ενας ανθρωπος με τρελλη υπομονη...

 

καποια στιγμη και εγω λοιπον σε ενα τετοιο ξεσπασμα της συκωσα χερι , πηγα να της δωσω χαστουκι και εβαλε τα χερια της και τη γρατσουνισα στοχερακι της...κλαιγαμε και οι δυο για τουλαχιστον μια ωρα ...αισθανομαι πολυ χαλια για αυτο , ειμαι ασυγχωρητη αλλα πραγματικα με βγαζει εκτος εαυτου...

 

ειναι ενα παιδι που δεν ασχολειτε με τιποτα....εχω προσπαθησει πολλες φορες να την παροτρινω να κανει πραγματα αλλα τιποτα....

 

λυπαμαι αν σας κουρασα αλλα παω να τρελαθω...

 

 

νομίζω ότι είναι ώρα να την γράψεις στον παιδικό σταθμό. ειναι αυτό που λένε "σου εχει πάρει τον αέρα". εχει ανάγκη από παρέα, από παιδάκια και από κάποιον που θα υπακούσει...

σε δημοτικό παιδικό σταθμό, δυστυχως δεν θα την παρουν τώρα, αλλά σίγουρα θα την γράψουν σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό.

και από πάνω σου θα ξεκολλήσει και θα αλλάξει συμπεριφορά.

 

μια καόμη λύση ειναι απογευματινές δραστηριότητες: κολυμβητήριο, μπαλέτο, μουσική κλπ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

kata thn gnvmh m den 9a eprepe na xtuphseis to paidi oso kai kourasmenh an hsoun k as s eixe kanei oti s eixe kanei....den einai lush auth to na ths dwseis ena xastouki ta paidia dn ma8ainoun mesa apo mia sfaliara h mesa apo thn fwnh oso kai kourasmenh k an hsoun kai oses fores ths exeis e3ighseis oti prepei na pernaei ligo xrono sto dwmatio ths 9a prepei na sunexiseis na to kaneis 9a prepei na uparxei dialogos anamesa sas kai otan eisai fortizmenh...egw thn mama m den thn evlepa otan hmoun mikrh hmoun me thn giagia kai tn papou gt douleue ta apogeumata kai merikes fores ta vradia kai ta prwina htan sthn sxolh ths kai o mpampas m douleue sunexeia ara tn perissotero kairo tn pernaga me tous papoudes m otan omws thn evlepa oute na faw h9ela oute na koimh9w h9ela na eimai proskolhmenh panw ths me tn mpampa mou omws dn to eixa auto gt mia fora otan hmoun 2etwn eixe er9ei arga sto spiti kai egw 3upnhsa g na tn dw kai autos eixe neura kai me malwose egw pote dn to ktlv kai na s pw thn alh8eia kai twra pou eimai 18 etwn otan exei neura kai fwnazei dn tn ktlv gt polu apla dn 9elw den me endiaferei ka9olou...alla me thn mama m exw toso megalo desimo p mporei otan hmoun mikrh na mhn thn evlepa alla eixame panta tn diaologo kai stis duskoles periptwseis ema9a apo authn oti otan eimaste se duskolh katastash prepei na suzhtame me tn allon kai as einai mikros dn sou lew na analusete ta oikonomika ths xwras alla na syzhthse prepei na milas gi oti se peira3e kai gia oti s arese oti ekane kalo prepei na ths to peis pws s arese pou ekane ayto prepei na ths peis oti den s arese pou ekane auto kai gia pio logo!!ayth einai h gnwmh mou den 3erw an se voh9hsa ka9olou skepsou mono pws prepei na dineis oso perissotero xrono mporeis sthn koroula s kai 5 lepta na exeis na ths ta dwseis kai an mesa se ayta ta 5 lepta pou exeis prepei na mazepseis to spiti parthn mazi s na se voh9hsei kai ka9os mazeyetai mila ths ....se euxarostw gia tn xrono s!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
γιατι να μην πω. καλημερα,

 

ειναι ενα προγραμμα το οποιο δουλευω. εχω καταγραψει ολα αυτα που θελω να αλλαξω και τα εχω βαλει σε προτεραιοτητες αναλογα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες επιλυσης.

ετσι δεν γινεται χαος και συνοστισμος και ολα επιλυνονται με τον καιρο. ;)

 

PANTANA, πως τα πάτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
PANTANA, πως τα πάτε;

 

καλημερα,

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον, κανουμε προοδους. αλλα με πολυ αργα βηματα.

εχω φερει βοηθεια και στο σπιτι και στο μαγαζι. ετσι ειμαι πιο πολλα απογευματα μαζι της.

τωρα αρχιζουν και τα μπανια και το κολυμβητηριο σιγα σιγα και θα εχουμε πολλα να κανουμε.

αλλα ειναι πολυ πιο δυσκολα στην πραξη.

δεν ειναι παντα ευκολο οσο και να το θες να αλλαξεις καποια πραγματα. η να προσαρμοστεις.

η μικρη δειχνει πιο ηρεμη τωρα γιαι ειμαι εγω πιο ξεκουραστη.

δεν εχει αλλαξει απο αποψη ζωηραδας. απλα επειδη εγω ειμαι πιο "ξεκουρααστη" το αντιμετωπιζω διαφορετικα.

απο τον σεπτεμβριο (να φυγει το καλοκαιρι) θα παμε σε καποιον ειδικο να μας πει την γνωμη του.

 

δεν θελω να την φωρτισω απο τωρα με μια τετοια διαδικασια. ειδικα αν δω βελτιωση στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και νά 'χει, έχεις κάνει σημαντικά βήματα και να είσαι σίγουρη ότι έστω και αργότερα θα δεις ακόμα πιο θεαματικά αποτελέσματα. Μπράβο σου που δεν το άφησες και καλή συνέχεια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα pantana το θέμα σου και σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη. Συμφωνώ και εγώ με όλες σας ότι το ξύλο απαγορεύεται και να προσθέσω ότι ΤΟ ΞΥΛΟ ΦΑΙΡΝΕΙ ΞΥΛΟ. Όλα αυτά καλά θεωρητικά, αλλά στην πράξη εγώ προσωπικά δεν το έχω καταφέρει. Συνήθως κρατιέμαι, αλλά υπάρχουν φορές που έχω δείρει πισινό. Όταν για πχ η μεγάλη πατάει τη μικρή μπροστά σου -εσύ της εξηγάς ήρεμα- και την ξαναπατάει -τη μαλώνεις- και την ξαναπατάει -ε, δε θα τη δείρεις?-. Ξέρω θα έπρεπε να μπει τιμωρία αλλά τα νεύρα είχαν χτυπήσει κόκκινο. Τέλοσπάντων, μην αρχίσετε να μου κάνετε κήρυγμα, προσπαθώ να το κόψω από μόνη μου. Απλά καταλαβαίνω την pantana και θαυμάζω όλες σας που δεν έχετε σηκώσει χέρι.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

στο θέμα της σωματικής τιμωρίας καθημερινα ανακαλύπτω νεες οπτικές .... για του ςγονεις κυρίως και για τα παιδια εν συνεχεια

...

ειδα μια μανα λοιπόν που ξέρω οτι δε χτυπα το παιδι της ... και εγινε κατι και το χτυπησε και μπήκα μπροστα ! την σταματησα με ευγενεια την ηρεμησα και πλησιασα το παιδι το οποιο μου δικαιολόγησε τη μανα του !

και λεω οκ!

μετα καταλαβα επίσς μια αλλη οπτική στο θεμα

ΤΟ παιδι που κακοποιήτε ενηλικιόνεται ...απότομα και μπαινει και σε μια ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΗ κατεμε διαδικασία !

μαι διαδικασία που θα πρεπει να διακιωλογήσει σε τριτους την συμπεριφορά των ενηλικών προστατων του !

και λεω εγω ! αν το κανει αυτο σε μενα αυριο μεθαυριο καποιος παει και το χουφτωνει το χτυπα (ενήλικας) το βιαζει αυτο το παιδι ξερετε τι εχει μαθει να κανει ??????????

να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ την πραξει αυτη και να κοιτά ΜΟΝΟ τι λαθος εχει κανει αυτο !

καταλείγω : τα αποτελεσματα της κακοποίησης ειναι πολύ πλευρα και δνε είναι παντα προς το συμφερον του παιδιού !...(edit : όπως θελουνε να νομίζουν ...ή υσχηρίζονται καποιοι ενήλικοι )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο θέμα της σωματικής τιμωρίας καθημερινα ανακαλύπτω νεες οπτικές ....

ΤΟ παιδι που κακοποιήτε ενηλικιόνεται ...απότομα και μπαινει και σε μια ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΗ κατεμε διαδικασία !

μαι διαδικασία που θα πρεπει να διακιωλογήσει σε τριτους την συμπεριφορά των ενηλικών προστατων του !

κ

 

Έχεις όλα τα δίκια. Λοιπόν έπιασα τον γιο μου και του μίλησα. Του είπα ότι είναι λάθος να τον δέρνω, ούτε η μαμά του, ούτε κανείς...είναι κακό...κτλ. Θα βάζουμε διάφορες τιμωρίες αν ξεφεύγουμε. Ο νέος κανόνας: ΟΧΙ ΞΥΛΟ και πρέπει να τον τηρούν μεγάλοι και μικροί. Αρχίζοντας από μένα φυσικά. Γιατί ξέρω ότι τα παιδιά μιμούνται.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις όλα τα δίκια. Λοιπόν έπιασα τον γιο μου και του μίλησα. Του είπα ότι είναι λάθος να τον δέρνω, ούτε η μαμά του, ούτε κανείς...είναι κακό...κτλ. Θα βάζουμε διάφορες τιμωρίες αν ξεφεύγουμε. Ο νέος κανόνας: ΟΧΙ ΞΥΛΟ και πρέπει να τον τηρούν μεγάλοι και μικροί. Αρχίζοντας από μένα φυσικά. Γιατί ξέρω ότι τα παιδιά μιμούνται.

μα είναι φοβερο ρε συ .... 3χρονα διακιολογούν την βία ... των γονιών τους ...

με σοκ συνεδεσα το όλο σκηνικό στο μυαλό μου ...

μπραβο σας παντως ...! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΌΡΗΜΗ αρχη ... ειναι αρχή δλδ να το παρεις αποφαση

να πεις οκ

δεν βγαζω κατι με το ξυλο ... παμε απ την αρχη ΟΧΙ ΞΥΛΟ

ΟΧΙ ΦΩΝΕΣ

ΟΧΙ ΑΠΕΙΛΕΣ...

παμε λοιπόν .,..τι μπορω να κανω ...? και εκει ερχεται το μαγικο ΧΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ

T O U M I L A O ....!

(Των 300 μλ πρωι μεσημερι βραδυ ...::: :lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

μα είναι φοβερο ρε συ .... 3χρονα διακιολογούν την βία ... των γονιών τους ...

με σοκ συνεδεσα το όλο σκηνικό στο μυαλό μου ...

μπραβο σας παντως ...! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΌΡΗΜΗ αρχη ... ειναι αρχή δλδ να το παρεις αποφαση

να πεις οκ

δεν βγαζω κατι με το ξυλο ... παμε απ την αρχη ΟΧΙ ΞΥΛΟ

ΟΧΙ ΦΩΝΕΣ

ΟΧΙ ΑΠΕΙΛΕΣ...

παμε λοιπόν .,..τι μπορω να κανω ...? και εκει ερχεται το μαγικο ΧΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ

T O U M I L A O ....!

(Των 300 μλ πρωι μεσημερι βραδυ ...::: :lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

 

αρια συμφωνω μαζι σου.

ειδικα αυτο με τις φωνες πρεπει να σταματησει. εγω προσωπικα κανω υπερανθρωπες προσπαθειες να μην της φωναζω. πραγματικα ειναι κατι το οποιο ειναι το πιο δυσκολο πραγμα που μου εχει συμβει ποτε.

ΔΕΝ τα καταφερνω φυσικα και στη συνεχεια νοιωθω ασχημα και αρχιζω συζητηση.

αυτο με τις απειλες ενα διαστημα μου ειχε γινει συνηθεια σε σημειο που δεν ειχα καταλαβει οτι το ελεγα συνεχεια. με αποτελσμα καποια στιγμη να ακουω την μικρη να μου λεει:

αν δεν μου βαλεις το cd θα σε βαλω τιμωρια.

και ειπα απο μεσα μου : καλα απο που εμαθε η μικρη να απειλει?

και τοτε σοκαρισμενη αντιληφθηκα οτι ΕΓΩ την εχω μαθει ετσι.

δηλ θελω να πω.

οτι καποια πραγματα μεσα στους γρηγορους ρυθμους της ζωης δεν τα σπουδαιολογουμε, και ερχονται και θα ερχονται παντα στιγμες που θα μας γυρισουν μπουμεραγκ αυτα. γιατι θα εχουν μαθει τα παιδια μας ετσι και θα ειναι μη αναστρεψημο!

και με τις φωνες, γιατι θα φωναζουν στους γυρω τους,

και με τις απειλες γιατι θα μαθουν να απειλουν.

και με το ξυλο γιατι ετσι θα μαθουν να φερονται.

 

ομως, στην πραξη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο να τα κοψεις ολα και να γινεις μια μελισταλακτη μαμα που δεν φωναζει ποτε, και δεν απειλει ποτε, και ΠΑΝΤΑ τα συζηταει.

 

πρεπει να βρουμε λυσεις να κανουμε κατι την ωρα της "δυσκολης" στιγμης.

 

εκεινη την στιγμη που μας εχει ανεβασει το αιμα στο κεφαλι και θελουμε να του/ της φωναξουμε.

 

εγω αυτο που κανω ειναι να παιρνω μια βαθια ανασα και να ... αδιαφορω....

 

ομως ξαναλεω στην καθημερινοτητα δεν ειναι εφικτο να μην φωναζεις ποτε.

 

εχθες η προχθες με επιασα και της φωναζα παρα πολυ γιατι βγαιναμε απο την τραπεζα και ειχα παρκαρει απεναντι. μου φευγει η μικρη και περναει τον δρομο σφαιρα!!! επαθα εγκεφαλικο. μολις την πλησιασα της φωναξα....εκεινη την στιγμη δεν μπορουσα να το περασω ετσι με ηρεμια.. και απλα να το συζητησω... μου φανηκε τρομερο. πηρε τιμωρια πηρε κοκκινο..... της εξηγησα για ατυχηματα με παιδακια και και και...

αλλα η φωνη μου βγηκε. δεν γυριζει πισω.

 

δεν μπορουσα εκεινη την στιγμη απλα να παρω ανασα και να αδιαφορησω.

 

ισως να μην ειναι και ΤΟΟΟΟΣΟ κακο που καμια φορα θα ακουνε και μια πιο υψωμενη φωνη. γιατι κι εμεις να τους φερομαστε ΤΕΛΕΙΑ στην ζωη τους εκει εξω... δεν νομιζω οτι θα τα βρουν ετσι. αν ομως ετσι εχουν μαθει, πως θα προσαρμοστουν μετα?

 

το να του φωναζεις καμια φορα δεν ειναι για μενα τοσο τρομερο. οσο ειναι το ξυλο.

ΑΥΤΟ ειναι που πρεπει να σταματησει ΑΜΕΣΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

ειμαι πολυ στεναχωρημενη. και η αληθεια ειναι οτι στην συγκεκριμενη στιγμη που βρισκομαι.. δεν ξερω πια τι να κανω.

η μικρη ειναι πολυ ζωηρη απο κουνια. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ για το παιδι μου. μεγαλωνοντας το απλα ανακαλυπτω οτι επαναλαμβανονται οι περιγραφες της πεθερας μου.

" λες και ξαναγεννηθηκε ο γιος μου...".... με τον καιρο εχω καταλαβαει τα "κουμπια της" και σε πολλες φασεις τα καταφερνω. εχω υιοθετησει και καποιες απο τις συμβουλες της τηλεοπτικης νταντας και ειναι οντως εξυπνες. ομως ενα πραγμα δεν μπορω να καταφερω.

Εχουμε ενα μικρο σπιτι στο οποιο η μικρη εχει τον δικο της χωρο και ειναι προνομιουχα γιατι ειναι μοναχη της και δεν το μοιραζεται με κανεναν. θελει σαν τρελλη ενα δευτερο παιδι και δεν μπορω για αλλους λογους να κανω.

στο δωματιο της δεν μπαινει. για ενα διαστημα βρηκα την λυση. της εβαλα cd με ηχογραφημενα παραμυθια και ετσι καθοταν και ζωγραφιζε. 1 ωριτσα και 2 καμια φορα.

τις περισσοτερες βραδιες τριγυριζει στο σπιτι μεσα και απλα ασχολειται με διαφορα ασχετα. να καβαλησει ενα στατικο ποδηλατο που εχω. να πειραξει κατι απο τον νεροχυτη. να βαλει μονη νερο και να το ριξει φυσικα. να φαει κατι και να τα κανει λυμπα ολα.

αυτον τον καιρο εχουμε πολυ δουλεια γιατι διατηρουμε 2 επιχειρησεις και με τις αλλαγες στα φορολογικα καταλαβαινεται οτι γινεται ο χαμος. η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να ειμαι στο σπιτι το απογευμα και οταν ειμαι πρεπει να κανω δουλειες. ειμαι ομως μαζι της το βραδυ που θα τηνκοιμησσω. της διαβαζω της μιλαω. μου λεει πως περασε. και πολλες φορες την περνω μαζι μου στο μαγαζι το απογευμα.

σημερα λοιπον, ολο το βραδυ ειναι μαζι μου στον καναπε και με πειραζε. να με καβαλησει να με ξεψειρισει να με χτενισει (ειναι 21 κιλα και 1,23 νταρντανα δηλαδη!). εγω χαλια και κουρασμενη της ζητησα να με αφησει να παει στο δωματιο. τιποτα. εεε, στο τελος ξεσπασα.

μα τι να σας πω. της φωναξα "ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΠΙΑ!!!πηγαινε στο δωματιο σου."

μπαινω αγριεμενη μεσα και της λεω. γιατι? δεν σου αρεσει τιποτα πια?

αυτα, αυτα , αυτα (πετουσα παζλ, επιτραπεζια απο μια ντουλαπα στο πατωμα)

ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ? ΕΕ?ΤΙΠΟΤΑ??

ΚΑΙ ΤΣΑΠ, ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ.

εμεινε εμβροντητη. με κοκκινο μαγουλο να με κοιταει.

της ειπα: θα κατσεις να σκεφτεις γιατι η μαμα θυμωσε τοοοοσο πολυ και σε χτυπησε και μετα θα ελθεις να μου πεις τι σκεφτηκες.

και εκλεισα την πορτα πισω μου.

το παραξενο ειναι οτι δεν ενοιωσα τυψεις. της το εχω πει χιλιαδες φορες και το εχουμε συζητησει αλλες τοοοοσες φορες.

ε δεν λεει να το καταλαβει. εκεινη θελει να ειναι με παρεα και δεν μπαινει μεσα.

της εχω "πεταξει" (στην ουσια τα χαρησα σε παιδικους) παιχνιδια στο παρελθον, εκανα μηνες να της παρω καινουρια. δεν επιασε τιποτα.

τι να κανω. να της ξυλωσω το δωματιο να το κανω πλησταριο?

δεν εχω χωρο μου λειπει χωρος και ομως της το εχω χαλαλισει.

με εχει κουρασει αφανταστα ομως. βλεπω αλλες μαμαδες και τα παιδια σαυτην την ηλικια μενουν με τις ωρες μονα τους. τουλαχιστον ανασαινουν λιγο μετα την δουλεια.

εγω ετσι δεν αντεχω αλλο. τι να κανω δεν ξερω. αααχ βοηθηστε με !!!

Απ'οτι καταλαβαίνω δεν περνάς τις απίστευτες ώρες μαζί της λόγω της δουλείας σου και αντι να αδραξεις την ευκαιρεία και να εκμεταλευτείς και το τελευταίο δευτερόλεπτο της μέρας μαζί της εσύ την τιμωρείς...?ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...δεν χρωστάει τίποτα το παιδί που θέλει να του δώσετε λίγη σημασία,πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν μ αρεσει να κρινω ανθρωπους αλλα αν δεν μιλησω θα σκασω..ξερεις τι με ενοχλει πιο πολυ απο το χαστουκι που εδωσες στο ΣΠΛΑΧΝΟ σου?το οτι δεν νιωθεις τυψεις και το οτι εχεις την απαιτηση απο ενα μωρο παιδι να κατσει να σκεφτει γιατι το χτυπησες ενω ηθελε απλα να περασει λιγο ποιοτικο χρονο με τη μαμα του???α!και μην ξεχασω το σημειο που αναφερεις οτι βλεπεις αλλα παιδια της ηλικιας της να μενουν μονα τους με τις ωρες!!!!!!δεν ειμαι καμμια αγια,εγω εχω πει σκασε στην κορη μου αλλα μετα εκλαιγα με μαυρο δακρυ..γιατι φερθηκα σα μ!@#%$η..ειναι δυνατον να περιμενεις επιβραβευση μετα απο ολα αυτα?γιατι αυτο μου δινεις να καταλαβω,για μενα δε μετραει ο τροπος που αρχιζεις το ποστ σου αλλα ο τροπος που το τελειωνεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μου βαλεις το cd θα σε βαλω τιμωρια.

και ειπα απο μεσα μου : καλα απο που εμαθε η μικρη να απειλει?

και τοτε σοκαρισμενη αντιληφθηκα οτι ΕΓΩ την εχω μαθει ετσι.

δηλ θελω να πω.

οτι καποια πραγματα μεσα στους γρηγορους ρυθμους της ζωης δεν τα σπουδαιολογουμε, και ερχονται και θα ερχονται παντα στιγμες που θα μας γυρισουν μπουμεραγκ αυτα. γιατι θα εχουν μαθει τα παιδια μας ετσι και θα ειναι μη αναστρεψημο!

και με τις φωνες, γιατι θα φωναζουν στους γυρω τους,

και με τις απειλες γιατι θα μαθουν να απειλουν.

και με το ξυλο γιατι ετσι θα μαθουν να φερονται.

 

ομως, στην πραξη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο να τα κοψεις ολα και να γινεις μια μελισταλακτη μαμα που δεν φωναζει ποτε, και δεν απειλει ποτε, και ΠΑΝΤΑ τα συζηταει.

 

ΜΠΡΑΒΟ βρε κοπελα μου πολυ σωστα τα λες τωρα. Πολυ χαιρομαι που πλεον βλεπεις καθαρα τι κανει και τι προκαλει η σωματικη βια σε παιδια. Και φυσικα ειναι δυσκολο να εισαι η μελισταλακτη μαμα που δεν φωναζει ποτε, και ειναι αδυνατο για μενα οχι δυσκολο μεσα στην κουραση της καθημερινοτητας. Αλλα σημασια εχει να μην ξεφευγουμε απο τα ορια. Δηλαδη σου ειχα ξαναπει εχω μεγαλο προβλημα ελεγχου νευρων. Και εγω το ιδιο κανω, τροπους αντιμετωπισης προσπαθω να βρω. Αλλα δεν την αγγιζω. Καταλαβαινει οτι εχω εκνευριστει (δεν ξερω αν συνειδητοποιει την εννοια εκνευρισμος) αλλα οτι δεν ειμαι καλα, και ειναι και εκει χαλασμενη. Ε, την αφηνω κατω στο σαλονι και παω και καθομαι στον καναπε και την κοιταω και προσπαθω να ηρεμησω. Δεν μιλαω εκεινη την στιγμη δεν παιζω αλλα ειμαι μαζι της, δεν φευγω οπως πριν. Περναει απο κοντα μου της αγγιζω το χερι ή το κεφαλι αλλα παλι δεν μιλαω και προσπαθω να ηρεμησω. Δηλαδη της δειχνω οτι ειμαι εκει δεν εφυγα αλλα δεν ειμαι καλα τωρα. Σε λιγο μου περναει. Επισης με βοηθαει οταν γινεται εκρηξη μεσα μου να το βλεπω ως 'κυμα'. Λεω 'ερχεται κυμα'. Και εκεινη την στιγμη σταματαω οτι κανω και περνω ανασες. Περναει. Ερχεται το επομενο, περναει. Καποια στιγμη ηρεμω. Και δεν ειναι οτι βρηκα την μαγικη συνταγη. Την παλευω......:roll: Αλλα ποτε δεν θα την αγγιξω με αλλο τροπο παρα αυτον της μανας.....οπως δεν εκαναν και ποτε οι δικοι μου. Ειδες? Οπως μαθαινεις τελικα ειναι. :wink: Ενα αισιοδοξο μηνυμα για το μελλον.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κανείς μας δεν πειρε πτυχείο πριν γίνει γονιός και δυστυχώς κανείς μας δεν θα παρει και απολυτήριο πανεπιστημίου

η γονεϊκή ιδιοτητα ειναι σαν να εισαι over payd ανειδίκευτος εργάτης στο κήπο της Βουλής ...!

με απολυτηριο " γυμνάσιου"

*τα βασικά δλδ (περπατάμε προσπαθούμε , μιλάμε , εργαζόμαστε )

εχουμε τραστιες απολαβές (το γελιο τους το χαδι τους το σεβασμό τους ) ......

Link to comment
Share on other sites

κανείς μας δεν πειρε πτυχείο πριν γίνει γονιός και δυστυχώς κανείς μας δεν θα παρει και απολυτήριο πανεπιστημίου

η γονεϊκή ιδιοτητα ειναι σαν να εισαι over payd ανειδίκευτος εργάτης στο κήπο της Βουλής ...!

με απολυτηριο " γυμνάσιου"

*τα βασικά δλδ (περπατάμε προσπαθούμε , μιλάμε , εργαζόμαστε )

εχουμε τραστιες απολαβές (το γελιο τους το χαδι τους το σεβασμό τους ) ......

 

 

πολυ ωραια ειναι η παρομοιωση σου...!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας έχω ενα κοριτσάκι 4 χρονών που γυρίζει σβούρα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο έχει πολύ ενέργεια και εδώ και τρείς μήνες που γέννησα το δεύτερο κοριτσάκι μου έχει γίνει απαιτητική και πάρα πολύ νευρική όταν θέλει κάτι και δεν γίνεται (όλα αυτά λόγω της μπέμπας) έτσι είπε η παιδίατρος προσπαθώ να ασχολούμε οσο μπορώ ομως το μόνο που σας λέω δε παλεύεται κορίτσια δύσκολα τα πράγματα δε δουλεύω κιόλας δεν έχω και καμία βοήθεια απο μαμά και πεθερά οπότε όλη μέρα φωνάζω τη μαλώνω και μετά στεναχωριέμαι τι να κάνουμε εύκολα δε μεγαλώνουν και ειδικά όταν δεν έχεις βοήθεια απο κανέναν γι αυτό μη στεναχωριέστε υγεία να έχουν τα αγγελούδια μας και όλα θα πάνε καλά! (λίγη αισιοδοξία στη ζωή δε βλάπτει)!

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριέστε υγεία να έχουν τα αγγελούδια μας και όλα θα πάνε καλά! (λίγη αισιοδοξία στη ζωή δε βλάπτει)!

:D:D:D:D

....

λίγη αισιοδοξία στη ζωή δε βλάπτει

.... βλάπτει Βλαπτει ..ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...