Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την χαστουκισα!!!


Recommended Posts

πολυ χαιρομαι που πηρε τετοια τροπη το θεμα!!!:D

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

να δεις που θα τα καταφερεις!

 

 

 

ΚΑΜΜΙΑ!

δεν υπαρχουν τελειοι ανθρωποι και φυσικα ουτε τελειες μαμαδες!

 

ανυπομονω να ξεκινησω ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ολα οσα προτεινανε οι φιλες ως ιδεες και λυσεις και ΟΛΑ οσα θελω να αλλαξω. ειναι πολυ δυσκολο γιατι ειναι καποια πραγματα που απλα δεν αλλαζουν τουλαχιστον οχι στο αμμεσο μελλον. ομως καποιες βελτιωσεις θα τις κανω στα ΣΙΓΟΥΡΑ. τις περισσοτερες σε ψυχολογικο επιπεδο... για μενα για το παιδι... ο συζηγος δυστυχως δεν εχει πολλα περιθωρια και δεν μπορω να του κρατησω κακια.. ειναι κατι που πρεπει να δεχθουμε... για εκεινον ελαχιστα πραγματα μπορουν να αλλαξουν... με λυπει παρα πολυ αυτο. θα δω τι μπορω να αλλαξω ..

 

εχω λιγο αγχος με την συναντηση στην ψυχολογο ... δεν ξερω τι θα της πω... απο που να αρχισω.. πρωτη φορα κανω τετοιο πραγμα.... ντεπομαι και λιγακι... ελπιζω να μην το μετανοιωσω τελευταια στιγμη... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

 

καλα κανεις και κρατιεσαι. αλλα να ξερεις οτι ποτε δεν ειναι τα πραγματα να τα κανεις τοσο απλα οσο να τα λες... ειναι μια κλοστη....ειδικα οταν περιπλεκονται κιαλλες καταστασεις.. οπως εκεινες που αναλυσαμε με την μαρια στυλιανακη οπως η δικη μου κατασταση κλπ.

γιαυτο εγω πραγματικα θα ηθελα να πω, οτι πολυ ευκολα ολες σχεδον με λυθοβολησατε με βρισατε απο μεσα σας μου απαντησατε πολυ ασχημα... αλλα πραγματικα με λυπει που καμια δεν σκεφτηκε οτι εγω δεν ειχα αναγκη να ακουσω τις κατηγοριες σας, απλα ηθελα υποστηριξη γιατι δεν την ειχα και την εψαχνα. τα περισσοτερα μου βγηκανε και δεν τα μασισα τα λογια μου.. οπως τα ενοιωθα ετσι τα ειπα...τηνα αληθεια και ηθελα απλα μια... καλη κουβεντα να παω παρακατω.. οχι να μου χαιδεψετε τα αυτια...ετσι κι αλλιως δεν ειμαι μαθημενη να μου χαιδευουνε τα αυτια. αλλα ηθελα αποψεις, γνωμες, συβουλες.. οχι να με πληγωνετε παραπανω...

εν τελη υπηρχαν και φιλες που με καταλαβαν απο την πρωτη και ειδαν πιο ... βαθια στο θεμα... το σκεφτηκαν, το το εψαξαν... και μου μιλησαν...ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

οπως ειπα και στην μαρια στυλιανακη, δεν ειμαι θυμωμενη, λυπημενη ειμαι με αυτην την σταση..

 

αμα σας πω οτι αισθανομαι καλυτερα τωρα, τι θα μου πειτε???

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες ποτε, οτι καποιες απο μας, ισως μεσω εσενα, τα εβαλαν με τον εαυτο τους??

 

κι ας μην το παραδεχονται, κι ας μην το παραδεχτουν ποτε...

 

τες πα... σημασια εχει οτι βλεπουμε που ειμαστε αδυναμες και προσπαθουμε να γινουμε δυνατες... για μας, πρωτα απο ολα..

 

ο δυνατος γονιος, μεγαλωνει δυνατα παιδια...

 

ολες μας την παλευουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και κρατιεσαι. αλλα να ξερεις οτι ποτε δεν ειναι τα πραγματα να τα κανεις τοσο απλα οσο να τα λες... ειναι μια κλοστη....ειδικα οταν περιπλεκονται κιαλλες καταστασεις.. οπως εκεινες που αναλυσαμε με την μαρια στυλιανακη οπως η δικη μου κατασταση κλπ.

γιαυτο εγω πραγματικα θα ηθελα να πω, οτι πολυ ευκολα ολες σχεδον με λυθοβολησατε με βρισατε απο μεσα σας μου απαντησατε πολυ ασχημα... αλλα πραγματικα με λυπει που καμια δεν σκεφτηκε οτι εγω δεν ειχα αναγκη να ακουσω τις κατηγοριες σας, απλα ηθελα υποστηριξη γιατι δεν την ειχα και την εψαχνα. τα περισσοτερα μου βγηκανε και δεν τα μασισα τα λογια μου.. οπως τα ενοιωθα ετσι τα ειπα...τηνα αληθεια και ηθελα απλα μια... καλη κουβεντα να παω παρακατω.. οχι να μου χαιδεψετε τα αυτια...ετσι κι αλλιως δεν ειμαι μαθημενη να μου χαιδευουνε τα αυτια. αλλα ηθελα αποψεις, γνωμες, συβουλες.. οχι να με πληγωνετε παραπανω...

εν τελη υπηρχαν και φιλες που με καταλαβαν απο την πρωτη και ειδαν πιο ... βαθια στο θεμα... το σκεφτηκαν, το το εψαξαν... και μου μιλησαν...ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

οπως ειπα και στην μαρια στυλιανακη, δεν ειμαι θυμωμενη, λυπημενη ειμαι με αυτην την σταση..

 

αμα σας πω οτι αισθανομαι καλυτερα τωρα, τι θα μου πειτε???

 

Εγω εσενα θα σου πω αυτο που σου ειπα και πιο πανω. Απαξ και καταλαβες οτι χρειαζεσαι βοηθεια και αποφασισες να το κανεις και να βοηθησεις πρωτα εσενα και μετα το παιδι απο εμενα ΜΠΡΑΒΟ. Τιποτα αλλο, και ευχομαι το καλυτερο και για τις δυο σας......:wink: Και μεταξυ μας κιολας εχω ΦΟΒΕΡΟ προβλημα ελεγχου νευρων με την διαφορα οτι αυτο το βγαζζω επανω μου με διαφορους τροπους και σκεφτομαι και εγω να παω σε ψυχολογο κατι που με τρομαζει απιστευτα πολυ. Αλλα πρεπει. Εχω ηδη μεχρι στιγμης καταφερει να το κρατησω μακρια απο την μικρη, αλλα την πληρωνω εγω. Και αυτο πρεπει να το κοψω. Οποτε σε καταλαβαινω μεχρι ενα σημειο. Για τα αλλα ειπα, σε βλεπω οτι εισαι ΟΚ κοπελα και καταλαβαινεις και οτι θες να προσπαθησεις. Αυτο εμενα μου λεει ΠΟΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑ........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο εγω πραγματικα θα ηθελα να πω, οτι πολυ ευκολα ολες σχεδον με λυθοβολησατε με βρισατε απο μεσα σας μου απαντησατε πολυ ασχημα... αλλα πραγματικα με λυπει που καμια δεν σκεφτηκε οτι εγω δεν ειχα αναγκη να ακουσω τις κατηγοριες σας, απλα ηθελα υποστηριξη γιατι δεν την ειχα και την εψαχνα. τα περισσοτερα μου βγηκανε και δεν τα μασισα τα λογια μου.. οπως τα ενοιωθα ετσι τα ειπα...τηνα αληθεια και ηθελα απλα μια... καλη κουβεντα να παω παρακατω.. οχι να μου χαιδεψετε τα αυτια...ετσι κι αλλιως δεν ειμαι μαθημενη να μου χαιδευουνε τα αυτια. αλλα ηθελα αποψεις, γνωμες, συβουλες.. οχι να με πληγωνετε παραπανω...

εν τελη υπηρχαν και φιλες που με καταλαβαν απο την πρωτη και ειδαν πιο ... βαθια στο θεμα... το σκεφτηκαν, το το εψαξαν... και μου μιλησαν...ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

οπως ειπα και στην μαρια στυλιανακη, δεν ειμαι θυμωμενη, λυπημενη ειμαι με αυτην την σταση..

 

αμα σας πω οτι αισθανομαι καλυτερα τωρα, τι θα μου πειτε???

 

Εγώ θα σου πω απλα...πως καμια φορα χρειαζομαστε ενα ταρακουνημα ολοι για να αντιληφθουμε καποια πραγματα.Μπορει οπως λες καποιες να σου μιλησαμε αποτομα και να σου ειπαμε καποια πραγματα ωμα...και προσωπικα σου ζηταω συγγνωμη για τον τροπο μου...αλλα αν σου μιλουσαμε με το γαντι και με κατανοηση φοβαμαι δεν θα καταλαβαινες τοσο ευκολα τα λαθη που εχουν γινει και δεν θα ενεργοποιώσουν τοσο γρηγορα να βρεις λυσεις.Επρεπε λιγο να τα ακουσεις!!!!(:oops::oops:...ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω)

Χαρηκα πολυ που αποφασισες πρωτα εσυ να μιλησεις σε ενα ψυχολογο...θα σου κανει πολυ καλο για σενα πρωτα απόλα και για τη σχεση σου με το παιδι.Μην κανεις πισω ...οσο κι αν ντρεπεσαι...στην τελικη μιση ντροπη δικη σου μιση δικη του:wink:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pantana μου να μην ντρεπεσαι που θα επισκεφθεις ψυχολογο,ειναι προς τιμην σου που ζητας τη συνδρομη ειδικου για να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες και να νοιωσεις καλυτερα κι εσυ κι οι δικοι σου ανθρωποι.ολοι μας περναμε τα ζορια μας κατα καιρους και η βοηθεια ενος ειδικα καταρτισμενου ατομου μπορει να μας διευκολυνει να βρουμε τις απαντησεις μας.πολλα φιλακια και καλη δυναμη !

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και κρατιεσαι. αλλα να ξερεις οτι ποτε δεν ειναι τα πραγματα να τα κανεις τοσο απλα οσο να τα λες... ειναι μια κλοστη....ειδικα οταν περιπλεκονται κιαλλες καταστασεις.. οπως εκεινες που αναλυσαμε με την μαρια στυλιανακη οπως η δικη μου κατασταση κλπ.

γιαυτο εγω πραγματικα θα ηθελα να πω, οτι πολυ ευκολα ολες σχεδον με λυθοβολησατε με βρισατε απο μεσα σας μου απαντησατε πολυ ασχημα... αλλα πραγματικα με λυπει που καμια δεν σκεφτηκε οτι εγω δεν ειχα αναγκη να ακουσω τις κατηγοριες σας, απλα ηθελα υποστηριξη γιατι δεν την ειχα και την εψαχνα. τα περισσοτερα μου βγηκανε και δεν τα μασισα τα λογια μου.. οπως τα ενοιωθα ετσι τα ειπα...τηνα αληθεια και ηθελα απλα μια... καλη κουβεντα να παω παρακατω.. οχι να μου χαιδεψετε τα αυτια...ετσι κι αλλιως δεν ειμαι μαθημενη να μου χαιδευουνε τα αυτια. αλλα ηθελα αποψεις, γνωμες, συβουλες.. οχι να με πληγωνετε παραπανω...

εν τελη υπηρχαν και φιλες που με καταλαβαν απο την πρωτη και ειδαν πιο ... βαθια στο θεμα... το σκεφτηκαν, το το εψαξαν... και μου μιλησαν...ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

οπως ειπα και στην μαρια στυλιανακη, δεν ειμαι θυμωμενη, λυπημενη ειμαι με αυτην την σταση..

 

αμα σας πω οτι αισθανομαι καλυτερα τωρα, τι θα μου πειτε???

 

 

Pantana,λυπαμαι γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινεις.....

 

Και αλλη κοπελα που πιο πανω σου γραφει μυνηματα υποστηριξης,μας εχει αναφερει πιο παλια πως εχει χτυπησει το παιδακι της.

Δεν θυμαμαι καμια να την λιθοβολησε :roll::roll::roll: (αν δεν θυμαμαι καλα,μπορει να μου πει οτι κανω λαθος).

Τουλαχιστον εγω,που,οπως λες,ημουν μια απο αυτες που σου εβαλαν χερι,δεν το εκανα.Ισα,ισα μαλιστα,επειδη φανηκε πως αισθανοταν παρα πολυ ασχημα,της δωσαμε αυτη την "ωθηση" να παει παρακατω.

Ομως (και επαναλαμβανομαι) το μυνημα σου ηταν πολυ διαφορετικο απο αυτα που μας γραφεις τις τελευταιες μερες.

Εγω τουλαχιστον διαβαζω,δεν ειμαι η Πυθια να βλεπω εκφρασεις και προσωπα.

Γιατι τωρα που εισαι πιο ηρεμη δεν το ξαναδιαβαζεις να μου πεις πως σου φαινεται?

 

Οσο για τις "τελειες μαμαδες",ειναι καθαρα μια εκφραση που χρησιμοποιεις ως αμυνα.Το οτι δεν χτυπαω τα παιδια μου,δεν με κανει σε καμια περιπτωση τελεια.

Μπορω να σου αναφερω στιγμες απειρου καλους οι οποιες μονο μια τελεια μαμα δεν χαρακτηριζουν.

 

Και,για την ιστορια,αυτο που επαθες εσυ με εμας,το επαθα εγω στα πρωτα ποστ μου στο φορουμ.

Οταν πρωτομπηκα και απειρη ως προς το πως πρεπει να γραφω στο ιντερνετ (καλα,οχι πως τωρα ειμαι καλυτερη) συμμετειχα σε μια συζητηση περι τιμωριας των παιδιων.Προσπαθουσα να πεισω τα κοριτσια πως πρεπει να τιμωρουμε τα παιδια μας που και που.Ξεχασα ομως η πανεξυπνη να αναφερω πως εννοουσα την μεθοδο του ταιμ αουτ.

Εκει να δεις μαχη και την Aria να τραβαει τα μαλλια της!

 

Οταν καταφεραμε να συνεννοηθουμε,απο'κει και περα το θεμα εληξε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

...

 

εχω λιγο αγχος με την συναντηση στην ψυχολογο ... δεν ξερω τι θα της πω... απο που να αρχισω.. πρωτη φορα κανω τετοιο πραγμα.... ντεπομαι και λιγακι... ελπιζω να μην το μετανοιωσω τελευταια στιγμη... :(

 

Δεν θα το μετανοιώσεις! (σου μιλάω εκ πείρας, έχω επισκεφθεί και εγώ στο παρελθόν ψυχολόγο) Η συζήτηση - εξομολόγηση θα σε γαληνέψει. Θα μπουν τα κομμάτια του παζλ στη θέση τους, θα δεις πιο καθαρά την εικόνα και αυτό θα σου δώσει αισιοδοξία.

 

Όσο για την ντροπή...να είσαι σίγουρη ότι η ψυχολόγος δεν πρόκειται να σε κρίνει, άσε που θα έχει ακούσει πολύ χειρότερα από αυτά που έχεις να της πεις εσύ.

 

Καλή δύναμη :D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε απασχολεί σημαίνει πως είσαι σκεπτόμενο άτομο, προσπάθησε να σκεφτείς πως δεν θα αφήσεις τον εαυτό σου να το ξανακάνει και θα τα καταφέρεις.

Προσωπικά όταν η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο με την κόρη μου την προειδοπειώ οτι θα πάει στο δωμάτιο της λίγο να σκεφτεί(αυτό που έκανε) στην διαδρομή της εξηγώ για ποιον λόγο πηγαίνει εκεί. Αν δεν συμορφωθεί την πηγαίνω ήρεμα και ωραία(κι ας χτυπιέται αυτή) δεν της φωνάζω καθόλου.. κάθεται εκεί για τρία λεπτά και μόλις ηρεμήσει έρχεται πίσω μαζί μας και όλα ωραία και καλά, ούτε κακία, ούτε το ξανασυζητάμε. Πάντα πιάνει δοκίμασε το σε παρακαλώ, είμαι μια γυναίκα που σαν παιδί έχω φάει πολύ ξύλο και έχω ορκιστεί πως δεν θέλω να το κάνω ποτέ, άνθρωπος είμαι όμως και μπορεί να μου γυρίσει το μάτι. ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ εκεί είναι όλο το παιχνίδι.

Εντελώς φιλικά

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΔΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ.. ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ...

ΠΡΩΤΗ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

Αν σου πω ότι σήμερα μπήκα στο ποστ όλο αγωνία να δω τι έχεις γράψει, αν έχει γίνει κάποια αλλαγή, και μόλις είδα αυτή σου τη δήλωση, χάρηκα απίστευτα, σαν να ήταν η καλύτερη φίλη μου που ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα το πιστέψεις;;;;

 

Μπράβο, pantana, μπορεί να στενοχωρήθηκες από κάποιες κουβέντες που ειπώθηκαν, στενοχωρήθηκες, σημασία έχει που προχωράς και τελικά η απόφασή σου να γράψεις εδώ αυτό που σε απασχόλησε, οδηγεί σε μια βελτίωση της κατάστασης. Άλλωστε εδώ μέσα αυτό δεν επιδιώκουμε όλοι; Να σταθούμε ο ένας στον άλλον, στο ένα ή το άλλο θέμα και να μπορούμε κάθε μέρα να γινόμαστε ακόμη καλύτεροι!

 

Μην έχεις καθόλου άγχος για τον ψυχολόγο, θα δεις ότι μόλις βγεις από κει, θα πετάς, θα νιώθεις ότι έφυγε ένα τεράστιο βάρος από μέσα σου... Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pantana, μπράβο και ξαναμπράβο!!! :-D:-D:-D

Άρχισε τις συνεδρίες σου με το καλό και τότε θα καταλάβεις πως όλες μας θέλαμε να βοηθήσουμε ακόμα κι αν αυτά που γράψαμε μπορεί να έδιναν την εντύπωση ότι σε κατακρίναμε!

Όπως πολύ σωστά είπε η Niki81 και η christiana08, η σκληρή γλώσσα χρειάζεται για να μας ταρακουνήσει καμιά φορά και να μας βάλει στη διαδικασία να αλλάξουμε, να διορθώσουμε τα λάθη μας.

Επίσης, από αυτά που έγραψες, το παιδάκι σου δεν φαίνεται να ανήκει στην κατηγορία ΔΕΠΥ, κι αυτό είναι ακόμα ένα καλό νέο, γιατί με τη βοήθεια της ψυχολόγου θα δεις γρήγορα μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της σχέσης σας!!!

Χαίρομαι πραγματικά για σένα και για την κόρη σου, που έχει μια μαμά αποφασισμένη να σταθεί δίπλα της δυνατή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι σήμερα μπήκα στο ποστ όλο αγωνία να δω τι έχεις γράψει, αν έχει γίνει κάποια αλλαγή, και μόλις είδα αυτή σου τη δήλωση, χάρηκα απίστευτα, σαν να ήταν η καλύτερη φίλη μου που ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα το πιστέψεις;;;;

 

Μπράβο, pantana, μπορεί να στενοχωρήθηκες από κάποιες κουβέντες που ειπώθηκαν, στενοχωρήθηκες, σημασία έχει που προχωράς και τελικά η απόφασή σου να γράψεις εδώ αυτό που σε απασχόλησε, οδηγεί σε μια βελτίωση της κατάστασης. Άλλωστε εδώ μέσα αυτό δεν επιδιώκουμε όλοι; Να σταθούμε ο ένας στον άλλον, στο ένα ή το άλλο θέμα και να μπορούμε κάθε μέρα να γινόμαστε ακόμη καλύτεροι!

 

Μην έχεις καθόλου άγχος για τον ψυχολόγο, θα δεις ότι μόλις βγεις από κει, θα πετάς, θα νιώθεις ότι έφυγε ένα τεράστιο βάρος από μέσα σου... Καλή συνέχεια!

 

μα ηδη νοιωθω καλυτερα.. και μονο που περασα ολο αυτον τον κυκαιωνα των συζητησεων και διαφωνιων και κα ικαι... μου εκανε απιστευτο καλο.. ελπιζω να μου παει καλα η συναντηση.. την ξερω την κοπελα ειναι πολυ φιλικη και δεν μου δημιουργει αρνητικη αυρα...πιστευω οτι θα με βοηθησει.. απλα το δυσκολο ειναι να γινει η αρχη..

εχθες ηλθε η νονα της μικρης και πανω στην κουβεντα της ειπε εχεις πολυ καλη μαμα το ξερεις? και της απανταει η μικρη πασηχαρη: ειναι η καλυτερη μαμα του κοσμου! και ειπα απο μεσα μου... ελπιζω να το εννοει...εμενα δεν μου εχει βγει απο το μυαλο το συμβαν η μικρη δεν εχει δειξει να την απασχολει, το συζητησαμε μετα φυσικα πολυ ωρα, αλλα εχω τις αμφιβολιες μου.

το ξερω οτι μεσω εμενα εχουν δει και αλλες μαμαδες λαθη και παραληψεις....και αυτο ειναι που με κανει να νοιωθω περισσοτερο καλα, γιατι ας βγει και κατι καλο οχι μονο για μενα αλλα για ολες τις μαμαδες.. να μαθαινουμε απο τα λαθη μας...

παντως θα σας πω νεοτερα εντος των ημερων ... με τις αλλαγες που εχω προγραμματισει...

 

ενα μεγαλο ευχαριστω σε ΟΛΕΣ!!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Pantana, "αναπτυξιολόγο" βρήκες τελικά?

 

Η όποια διάγνωσή και το όποιο συμπέρασμα βγεί για το παιδί απο τον "αναπτυξιολόγο"

θα βοηθήσει σίγουρα και τη δική σου ψυχολόγο! ;)

 

(Δηλαδή να είστε σίγουρες -με επίσημη διάγνωση

οτι θα μιλάτε για ενα παιδί με ΔΕΠ-Υ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

pantana,αν και διάβασα μόνο το πρώτο μήνυμά σου, ξεφυλλίζοντας μόνο τις πολλές σελίδες που ακολουθούν..θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου...

Καταρχήν συγχαρητήρια που είσαι τόσο διαλλεκτική και που "εξομολογήθηκες" κάτι που ήξερες από την αρχή ότι δεν ήταν σωστό...αυτό με έκανε να απαντήσω κιόλας...νομίζω πως πραγματικά θέλεις να βρεις μια λύση....

Γενικά,είμαι πολύ απόλυτη και αυστηρή με τον εαυτό μου και τους άλλους...Μετά τη γέννηση της κόρης μου όμως αυτό έχει αρχίσει να αλλάζει....Τα παιδιά τα λατρεύω...και είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα όταν έβλεπα κάποιον γονιό να μαλώνει ή να χτυπάει το παιδί του...Ο ερχομός της κόρης μου, με έκανε να δω τη ζωή με περισσότερη κατανόηση...Πιστεύω πως ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του...και σαν άνθρωπος που είναι πολλές φορές θα κάνει και λάθη...το σημαντικό είναι να βλέπει τα λάθη και να βρίσκει τρόπο να τα διορθώσει...

Το να κατηγορήσουμε κάποιον είναι το πιο εύκολο και το πιο ανώδυνο...το ουσιαστικό όμως, πιστεύω, είναι να βρούμε λύσεις και να του συμπαρασταθούμε...

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την πράξη σου, απλά επικροτώ την εξομολόγησή της και την προσπάθειά σου να κάνεις κάτι γι' αυτό. Ένα διάστημα της ζωής μου, πριν γεννηθεί η κόρη μου...δούλευα πάρα πολύ σε μια δουλειά που αγαπούσα και έδινα τον καλύτερο εαυτό μου καθημερινά...αποτέλεσμα μετά από 2 χρόνια να πάθω ένα αυτοάνοσο νόσημα...και όταν αργότερα έμεινα έγκυος δεν μπορείς να φανταστείς τί άκουσα και τί πέρασα από το αφεντικό μου....Σήμερα, είμαι άνεργη, μεγαλώνω την κόρη μου και νιώθω ευτυχισμένη και πλήρης...παρόλα τα προβλήματα....Τότε είχα επισκεφθεί ψυχολόγο, ο οποίος με είχε βοηθήσει πολύ (κυρίως γιατί εγώ ήθελα να βοηθηθώ), ήταν μια περίοδο που φώναζα και ξεσπούσα στον άντρα μου, χωρίς να φταίει, τελικά συνειδητοποίησα πως θα πρέπει να εκτιμάμε τα πράγματα που έχουμε πριν τα χάσουμε....

Πιστεύω, πως η επιθυμία σου να βρεις τη λύση, θα σε οδηγήσει στο σωστό δρόμο...Καλή δύναμη...

PIfqp2.png?4KTAm0Yw
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, πως η επιθυμία σου να βρεις τη λύση, θα σε οδηγήσει στο σωστό δρόμο...Καλή δύναμη...

 

Πολύ σωστα τα λόγια σου ....

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ομως, η μανα που σηκωνει χερι, ειναι συνηθως η απελπισμενη μανα, η δυστυχισμενη μανα, η κλαμμενη μανα..

 

Φυστικάκι μου διαφωνώ, αν ήταν έτσι τα πράγματα όλες οι μάνες θα σηκώναν χέρι αλλά δεν είναι έτσι...

οι περισσότερες από εμάς σίγουρα έχουμε φτάσει σε στιγμές απελπίσιας όσο "συνεργάσιμα" και να είναι τα παιδιά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες ποτε, οτι καποιες απο μας, ισως μεσω εσενα, τα εβαλαν με τον εαυτο τους??

 

κι ας μην το παραδεχονται, κι ας μην το παραδεχτουν ποτε...

 

 

Ευστοχη, ωςσυνηθως!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια θέλουν να ασχολούμαστε μαζί τους

δε ξερω ανα καλύπτονται πηγαίνοντάς τα σε παιδότοπο που η μαμα πίνει καφε κι αυτά παιζουν. θελουν πραγματα να κανουνε μαζί μας!!!!!! οχι μονα τους με την παρουσια της μαμάς.

κι αυτο το λεω εγω που δουλεύω από το πρωι μεχρι το βραδυ και ειμαι και μανα και πατερας μαζι.

το βραδυ που γυριζουμε σπιτι, την κανω μπάνιο και ξαπλώνουμε μαζί για το γαλα της. δεν κανω τιποτα στο σπιτι, δεν τρωω και κοιμάμαι την ιδια ωρα μαζι της.

οταν ειμαστε απόγευμα μαζι, δεν κανω τιποτα στο σπίτι μονο παιζω με το παιδί.

αυτο θελουν τα παιδιά.

ναι την πηγαινω και παιδότοπο, την παίρνω και στο σουπερ μαρκετ, την παιρνω στη σχολή μαζί μου αλλα νομίζω δεν καλύπτεται πλήρως. μονο οταν θα κατσω στο χαλι να φτιαξω παζλ μαζι της, καλύπτεται.

και ναι αισθανομαι τρελλες τυψεις και το λεω ηταν μεγαλο λαθος που την αφησα 3,5 μηνων και γυρισα στη δουλειά!!!!! θα το πληρωνω για παντα!!!!!

καθιστε σπιτι με τα παιδιά σας. ζηλευω τις μαμαδες που αφησαν τη δουλειά τους για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. και σιγα... ποσα λεφτα να βγαζουν αυτοί οι συζηγοι;

 

τα παιδιά δεν δερνονται... κοροϊδέυονται

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια θέλουν να ασχολούμαστε μαζί τους

δε ξερω ανα καλύπτονται πηγαίνοντάς τα σε παιδότοπο που η μαμα πίνει καφε κι αυτά παιζουν. θελουν πραγματα να κανουνε μαζί μας!!!!!! οχι μονα τους με την παρουσια της μαμάς.

κι αυτο το λεω εγω που δουλεύω από το πρωι μεχρι το βραδυ και ειμαι και μανα και πατερας μαζι.

το βραδυ που γυριζουμε σπιτι, την κανω μπάνιο και ξαπλώνουμε μαζί για το γαλα της. δεν κανω τιποτα στο σπιτι, δεν τρωω και κοιμάμαι την ιδια ωρα μαζι της.

οταν ειμαστε απόγευμα μαζι, δεν κανω τιποτα στο σπίτι μονο παιζω με το παιδί.

αυτο θελουν τα παιδιά.

ναι την πηγαινω και παιδότοπο, την παίρνω και στο σουπερ μαρκετ, την παιρνω στη σχολή μαζί μου αλλα νομίζω δεν καλύπτεται πλήρως. μονο οταν θα κατσω στο χαλι να φτιαξω παζλ μαζι της, καλύπτεται.

 

ΑΧ! ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!!

 

Εγώ απλά της pantana της πρότεινα κάποιες λύσεις

όπως ο παιδότοπος, οι επισκέψεις κλπ

που να την "ξεκουράζουν"

 

γιατί κατάλαβα οτι όταν γυρνάει στο σπίτι της δεν έχει διάθεση-κουράγιο να ασχοληθεί μαζί της :-(

 

Ετσι με αυτές τις λύσεις που της έδωσα "καλύπτεται" η....

ας την πούμε "αδυναμία" της!!

 

Εγώ πάντως...

και κυλιέμαι και στις μοκέτες, και την αφήνω να με καβαλάει, και κουκλοθέατρο παίζουμε και.... και.... και....

Τους παιδότοπους και τα άλλα τα αφήνω για κάποιες μέρες που είμαι εντελώς κουρέλι ;).

 

Και εννοείται.....οτι τα απογεύματα οι δουλειές του σπιτιού

περιορίζονται μόνο σε αυτές που μπορεί να συμμετέχει και η ίδια....

αφού έχει χορτάσει με τα παιχνίδια της!

 

τα παιδιά δεν δερνονται... κοροϊδέυονται

 

Αυτό δεν το κατάλαβα...μου το εξηγείς λιγάκι?

Link to comment
Share on other sites

ιδια ηλικία εχουν τα τεκνα μας soevan

ολες γυρναμε κουρασμενε ςκια μπαιλντισμένες, πρεπει να ξεσπαμε στα παιδιά; εεεεε καμια φορα κι εγω το κανω, δε λεω

αλλά προσπαθω οσο πιο πολύ κια ακόμη πιο πολυ γίνεται να κρατηθω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ιδια ηλικία εχουν τα τεκνα μας soevan

ολες γυρναμε κουρασμενε ςκια μπαιλντισμένες, πρεπει να ξεσπαμε στα παιδιά; εεεεε καμια φορα κι εγω το κανω, δε λεω

αλλά προσπαθω οσο πιο πολύ κια ακόμη πιο πολυ γίνεται να κρατηθω

 

ΣΩΣΤΟ!! ΔΕΝ ΞΕΣΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!

 

τα παιδιά δεν δερνονται... κοροϊδέυονται

 

Εξήγησέ μου λίγο αυτό σε παρακαλώ, τι εννοείς λέγοντας "κοροιδεύονται"

Link to comment
Share on other sites

..αποτέλεσμα μετά από 2 χρόνια να πάθω ένα αυτοάνοσο νόσημα............... ,

τελικά συνειδητοποίησα πως θα πρέπει να εκτιμάμε τα πράγματα που έχουμε πριν τα χάσουμε....

 

Πιστεύω, πως η επιθυμία σου να βρεις τη λύση, θα σε οδηγήσει στο σωστό δρόμο...Καλή δύναμη...

 

εισαι μεσα στο μυαλο μου γιατι κι εγω το επαθα αυτο. η διαγωνση βγηκε μετα την γεννηση της κορης μου.

οταν χανεις κατι καταλαβαινεις την αξια του.. αυτο ειναι αληθεια.. κινδυνευσα να μεινω σχεδον αναπηρη. ευτυχως ολα πηγαν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι σήμερα μπήκα στο ποστ όλο αγωνία να δω τι έχεις γράψει, αν έχει γίνει κάποια αλλαγή, και μόλις είδα αυτή σου τη δήλωση, χάρηκα απίστευτα, σαν να ήταν η καλύτερη φίλη μου που ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα το πιστέψεις;;;;

Μπράβο, pantana, μπορεί να στενοχωρήθηκες από κάποιες κουβέντες που ειπώθηκαν, στενοχωρήθηκες, σημασία έχει που προχωράς και τελικά η απόφασή σου να γράψεις εδώ αυτό που σε απασχόλησε, οδηγεί σε μια βελτίωση της κατάστασης. Άλλωστε εδώ μέσα αυτό δεν επιδιώκουμε όλοι; Να σταθούμε ο ένας στον άλλον, στο ένα ή το άλλο θέμα και να μπορούμε κάθε μέρα να γινόμαστε ακόμη καλύτεροι!

 

Μην έχεις καθόλου άγχος για τον ψυχολόγο, θα δεις ότι μόλις βγεις από κει, θα πετάς, θα νιώθεις ότι έφυγε ένα τεράστιο βάρος από μέσα σου... Καλή συνέχεια!

 

ο λογος που εγραψα εδω ηταν πραγματικα για να βρω την υποστηριξη που οντως βρηκα.

:) και σημερα που σας γραφω δουλευω σε ενα project που θα εχει ως στοχο την βελτιωση της προσωπικης μου ζωης χωρις να επιρεαστει η δουλεια μου. και αισθανομαι τυχερη που εχω τον συζηγο μου στο πλαι μου.. απο την αρχη και σε οτι προβλημα παρουσιαστηκε ειναι σαν φυλακας αγγελος. και πιστεψτε με... ηταν παρα πολλα αυτα που συνεβησαν....

 

σημασια τελικα εχει να ειναι εκει καποιος οταν τον χρειαζεσαι. και μαλιστα με τον σωστο τροπο. με αποτελεσματικο τροπο.

 

αααα.. σας ειπα οτι βρηκα κοπελα για το σπιτι? απο βδομαδα ξεκιναμε.. για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που εγραψα εδω ηταν πραγματικα για να βρω την υποστηριξη που οντως βρηκα.

:) και σημερα που σας γραφω δουλευω σε ενα project που θα εχει ως στοχο την βελτιωση της προσωπικης μου ζωης χωρις να επιρεαστει η δουλεια μου. και αισθανομαι τυχερη που εχω τον συζηγο μου στο πλαι μου.. απο την αρχη και σε οτι προβλημα παρουσιαστηκε ειναι σαν φυλακας αγγελος. και πιστεψτε με... ηταν παρα πολλα αυτα που συνεβησαν....

 

σημασια τελικα εχει να ειναι εκει καποιος οταν τον χρειαζεσαι. και μαλιστα με τον σωστο τροπο. με αποτελεσματικο τροπο.

 

αααα.. σας ειπα οτι βρηκα κοπελα για το σπιτι? απο βδομαδα ξεκιναμε.. για να δουμε....

 

καλη αρχη λοιπον και καλη συνεχεια!

 

αυτο το project για την βελτιωση της προσωπικης σου ζωης τι ακριβως ειναι?

αν δεν θελεις να πεις εδω, στειλε μου πμ.

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που εγραψα εδω ηταν πραγματικα για να βρω την υποστηριξη που οντως βρηκα.

:) και σημερα που σας γραφω δουλευω σε ενα project που θα εχει ως στοχο την βελτιωση της προσωπικης μου ζωης χωρις να επιρεαστει η δουλεια μου. και αισθανομαι τυχερη που εχω τον συζηγο μου στο πλαι μου.. απο την αρχη και σε οτι προβλημα παρουσιαστηκε ειναι σαν φυλακας αγγελος. και πιστεψτε με... ηταν παρα πολλα αυτα που συνεβησαν....

 

σημασια τελικα εχει να ειναι εκει καποιος οταν τον χρειαζεσαι. και μαλιστα με τον σωστο τροπο. με αποτελεσματικο τροπο.

 

αααα.. σας ειπα οτι βρηκα κοπελα για το σπιτι? απο βδομαδα ξεκιναμε.. για να δουμε....

 

 

Μπράβο σου pantana!!

"Επιασαν τόπο" οι συζητήσεις μας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...