Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατροι που δεν κανουν ευκολα καισαρικη


mpanse

Recommended Posts

Και εμένα ο γιατρούλης μου είναι πολύ καλός και δεν κάνει καισαρική παρά μόνο όταν πρέπει.

Ειχα μαζί του μια αποβολή στην οποία με στήριξε πολύ σαν ανθρωπός κιας ήμουν τότε νέα πελατισσα.Σταθηκε δίπλα μου -χωρις να μου πάρει θυμάμαι ούτε μια επισκεψη- και με παρακολουθούσε στενα μέχρι να συνέλθω χωρις να με βάλει στην ψυχοφθόρα διαδικασία της απόξεσης.

Πολυ προσεκτικος στην επόμενη εγκυμοσύνη μου δεν άφησε τίποτα στην τύχη και στον (φυσιολογικό) τοκετο ήταν δίπλα μου απο την αρχή μέχρι το τέλος.

Θα μπορούσε να βρει δικαιολογια για καισαρική γιατί είχα μυωπία, όπως και στην φίλη μου που ξεγέννησε η οποία είχε θέμα με ζάχαρο.Είναι συνηθησμένος σε δύσκολες περιπτωσεις γιατί ασχολειται με εξοσωματικές.

Είναι στο ΜΗΤΕΡΑ και το ΓΑΙΑ και το ονομα του είναι Χριστοδουλος Παπανικόπουλος.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετά από την ιστορία που άκουσα από καλό φίλο που γέννησε η γυναίκα του με μεγάλη μυωπία / αποκόλληση , πιστεύω πως στην λίστα πρέπει να μπει και ο Μυλωνάκης, που είναι στο Έλενα.

Βλέπω πως έχουν γίνει ερωτήσεις σχετικά με αυτόν και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20348&page=12

και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1078059 όπου η G.STONE αναφέρει μια κακή εμπειρία.

Πάντως ο φίλος ήταν πολύ ικανοποιημένος από την γέννα της γυναίκας του η οποία θηλάζει αποκλειστικά (25 ημερών τώρα)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και εμένα ο γιατρούλης μου είναι πολύ καλός και δεν κάνει καισαρική παρά μόνο όταν πρέπει.

Ειχα μαζί του μια αποβολή στην οποία με στήριξε πολύ σαν ανθρωπός κιας ήμουν τότε νέα πελατισσα.Σταθηκε δίπλα μου -χωρις να μου πάρει θυμάμαι ούτε μια επισκεψη- και με παρακολουθούσε στενα μέχρι να συνέλθω χωρις να με βάλει στην ψυχοφθόρα διαδικασία της απόξεσης.

Πολυ προσεκτικος στην επόμενη εγκυμοσύνη μου δεν άφησε τίποτα στην τύχη και στον (φυσιολογικό) τοκετο ήταν δίπλα μου απο την αρχή μέχρι το τέλος.

Θα μπορούσε να βρει δικαιολογια για καισαρική γιατί είχα μυωπία, όπως και στην φίλη μου που ξεγέννησε η οποία είχε θέμα με ζάχαρο.Είναι συνηθησμένος σε δύσκολες περιπτωσεις γιατί ασχολειται με εξοσωματικές.

Είναι στο ΜΗΤΕΡΑ και το ΓΑΙΑ και το ονομα του είναι Χριστοδουλος Παπανικόπουλος.

 

madrid επεσα τυχαια στο μνμ σου..εχω κλεισει ραντεβου με παπανικοπουλο την αλλη εβδομαδα..αληθεια ειναι τοσο καλος?? γιατι δεν τον ξερω προσωπικα κ εχω τις ανησυχιες μου...! ποσο σου πηρε για την γεννα?

στιελε μου λεπτομερεις να μπορεις, θα με βοηθουσες πολυ....

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας!

 

Έχω απελπιστει, ψαχνω γιατρο που να υποστηριζει vbac στην Αθήνα και αν αυτο ειναι εφικτο να ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο.

Αν δει η Αγλαια το Post μου ας με βοηθησει παρακαλω(δεν λαμβανει προσωπικα μηνυματα πλεον).

Και αν καποια κοπελα εχει γεννησει με καποιον γιατρο τετοια εμπειρεια ας μου πει, δεν θελω να ξαναφαω μαχαιρι χωρις λόγο :(.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων ολες σας!

Link to comment
Share on other sites

christi80 καλημέρα! Υπάρχει σχετικό θέμα (φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική) και ως υπόμνημα(το οποίο έχει κλειδωθεί) και ως θέμα μαζί με τα υπόλοιπα σε αυτή την ενότητα, όπου μπορείς να βρεις αμέτρητες πληροφορίες για το θέμα. Από γιατρούς φιλικούς προς vbac μέχρι τις προϋποθέσεις κτλ κτλ κτλ.

Στην Αθήνα ειδικά υπάρχουν αρκετοί γιατροί υποστηρικτές του φ.τ. μετά από κ.τ. Σε δημόσιο νοσοκομείο είναι ο Ροσόλυμος στο Έλενα. Δεν ξερω αν έχει αλλάξει κάτι, μπορείς όμως να το κοιτάξεις.

Κάνε και μια ερώτηση στο σχετικό θέμα να το δουν και τα υπόλοιπα κορίτσια να σου απαντήσουν!

Εύχομαι κάθε επιτυχία!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κι απο εμενα

μηπως καποια απο εσας γνωριζει τον ΝΙΚΟ ΜΟΥΡΕΛΑΤΟ απο ηλιουπολη? ειναι ο γιατρος μου μεχρι τωρα κι ημουν ευχαριστημενη αλλα τωρα που εμεινα εγκυος δεν ειναι συστημενος απο καπου και δεν ξερω τισυμπεριφορα εχει οσον αφορα καισαρικη/φυσιολογικο τοκετο. Αν καποια γνωριιζει κατι.....

Link to comment
Share on other sites

ο ΡΟΣΟΛΥΜΟΣ ειναι στο ΕΛΕΝΑ και εγω θα γεννησω σε 3 μηνες την δευτερη μου κορη παλη σε αυτον και δεν τον αλλαζω με κανεναν,και ναι αναλαμβανει φτ μετα απο καισαρικη και γενικα δεν κανει ευκολα καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειναι ο Μπυρος Αποστολος και με βοηθησε να γεννησω φυσιολογικα μετα απο 15 ωρες παρολο που του εχα πει να μου κανει καισαρικη γιατι ειχα κουραστει αυτος μου εδωσε κουραγιο και τελικα τα καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Γνωρίζει καμιά σας τον κύριο Βασίλειο Αναστασίου από ΡΕΑ? Θέλω να μάθω αν είναι καλός γιατρός και αν είναι υπέρ του φ.τ. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με το Ροσόλυμο: πριν 7 χρόνια αυτός και η ομάδα του σακάτεψαν την αδελφή μου, στη δεύτερη καισαρική της (δλδ δεν ήταν πρωτάρα). Το παιδί γεννήθηκε μια χαρά, αλλά η αδελφή μου έχει μόνιμες εγκεφαλικές βλάβες και δεν μπορεί να χαρεί τα δυο παιδιά της. Ο λόγος που δεν έγινε γνωστό το περιστατικό είναι επειδή ούτε επώνυμοι είμαστε, ούτε στα κανάλια τρέξαμε. Όπως βλέπετε, ο Ροσόλυμος συνεχίζει τη δουλειά του σα να μην τρέχει τίποτα και χαίρει και άκρας εκτίμησης, ενώ η αδελφή μου ούτε να δουλέψει μπορεί, ούτε να ζήσει αυτόνομα... και φυσικά, ούτε να σταθεί ως μάνα στα παιδιά της. Εξοργίζομαι που οι γιατροί καλύπτονται καλά από το σύστημα στη χώρα αυτή, και δεν αναγνωρίζουν τα λάθη τους. Ένα "συγγνώμη, κάναμε λάθος, πώς θα βοηθήσουμε τώρα τη γυναίκα να έχει μια ποιότητα ζωής" κανείς τους δεν είχε την αξιοπρέπεια να το πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα μετά απο 26 ώρες... ήμουν στο τσακ να του πω πάμε για καισαρική

στις 3μμ μου λέει αν δεν έχεις γεννήσει μέχρι τις 9μμ πάμε για καισαρική (είχα μπει με σπασμένα νερά το απόγευμα της προηγούμενης) τελικά ο μικρός έσκασε μύτη φυσιολογικά...

το όνομα του γιατρού? ο μοναδικός που έχει φαν κλαμπ στο παρεντςσκαφέ.

προτιμάει να κοιμηθεί στην κλινική και να σε περιμένει παρά να κάνει καισαρική

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ξεκαθαρα πρεπει να ακουστει το ονομα του κου Χασιακου στο Αρεταιειο. Τρεχει σαν τον παλαβο απο τη δουλεια ,δε λεω, αλλα τον φτ τον υποστηριζει μεχρι τελους.:-P:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τον Χασιάκο το δεύτερο παιδί μου... καισαρική μετά από προηγηθείσα καισαρική και με βεβαρημένο ιστορικό υγείας, ήμουν σε καλά χέρια και είμαι τυχερή που δεν είχα καμία επιπλοκή (τώρα που το σκέφτομαι, ήταν κάτι παραπάνω από "ταρζανιά" να επιδιώξω εγκυμοσύνη με τέτοιο ιστορικό!). Δυστυχώς η αδελφή μου που ΗΤΑΝ υγιέστατη, δεν είχε την ίδια τύχη με το Ροσόλυμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...
On 1/3/2008 at 12:56 ΜΜ, myrto είπε:

Εγώ γέννησα στο Αλεξανδρα με φυσιολογικό τοκετό, απ'οτι ξέρω ο γιατρός μου δεν είναι της εύκολης καισαρικής...γεννησαν αρκετές γνωστές μου μ'αυτόν και όλες φυσιολογικά...αν θες τα στοιχεία του πες μου.

 θα μπορουσα να εχω τα στοιχεια του σε παρακαλω; ειμαι σε φαση αναζητησης γιατρου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/2/2008 at 2:14 ΜΜ, mpanse είπε:

Γεια σας !

προκειται να γεννήσω για 2η φορά το Μάιο!

 

Ξέρει κανείς ένα καλό γυναικολόγο δημόσιου μαιευτηρίου που να προτιμά (βάσει της φιλοσοφίας και της ιστορίας του ) το φυσιολογικό τοκετό;

 

Ποιο δημόσιο μαιευτήριο λέτε οτι είναι πιο ανθρώπινο κα εξυπηρετικό;

 

Ο τωρινός γυναικολόγος μου, έχει αυξήσει την τιμή πολύ από την πρώτη γέννα (μου ζητάει 3500 αμοιβή χωρίς απόδειξη) και είναι αδιάφορος .

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πιστεύω πως η καισαρική τομή γίνεται όταν είναι αναγκαίο. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πάρεις στατιστικά από εδώ και να καταλήξεις σε έναν συγκεκριμένο γυναικολογο αλλά γι αυτο που είμαι σχεδόν βέβαιη είναι ότι στα δημόσια μαιευτήρια ως επί το πλείστον γίνονται φυσιολογικοί και φυσικοί τοκετόι αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.

Τελος να σου πω ότι η κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική. Αν είσαι συνάδελφος μπορείς να έχεις άποψη αλλά εγώ που δεν είμαι του χώρου δεν μπορω να σου προτείνω τον γυναικολογο μου με κλειστά μάτια. Φέρθηκε εξαιρετικά σε όλα τα επίπεδα για εμένα προσωπικά αλλά δεν μπορώ να κρίνω αν έκανε σωστά την δουλειά του ως γιατρός. 

Να έχεις έναν όμορφο και τελειομηνο τοκετό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...