Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωη εκτός Αθηνών


Recommended Posts

Πριν αρκετά χρόνια πήραμε την απόφαση να ζήσουμε σε μεγάλο νησί. Είχαμε εξαντληθεί από τη ζωή στην Αθήνα και θέλαμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά στη φύση. Τα δύο πρώτα χρόνια φτιάξαμε το σπίτι μας και ο χρόνος κυλούσε γρήγορα, απολαμβάναμε το πράσινο, τη θάλασσα και τις γαλοπούλες της γειτόνισας. Η ζωή όμως δεν είναι μόνο γαλοπούλες..και το σπίτι τελείωσε. Μετα;Η γειτονιά από την πρώτη στιγμή μας μίσησε. Είμασταν οι κακοί Αθηναίοι βλέπεις...Βίωσα τον απόλυτο ρατσισμό από τους ντόπιους. Ελεγα καλημέρα και δεν έπαιρνα απάντηση. Περνούσα και μου γύριζαν το κεφάλι...Στο νηπιαγωγείο που πήγαιναν τα παιδιά μου, η δασκάλα μιλούσε μόνο στα παιδιά των ντόπιων. Στα δικά μου όχι. Υπήρχαν παιδιά από τη γειτονιά που ερχόταν σπίτι μας μόνο για να φάνε. Συγκεκριμένα μου έλεγαν "εσείς έχετε τα πάντα σπίτι σας". Καταλαβαίνετε πόσο αντιπάθεια ένιωθαν οι γονείς τους όταν τους το έλεγαν αυτό. Την πρώτη μέρα που ήρθαν σπίτι μας αυτά τα παιδιά μας έκλεψαν καραμέλες..μετά μας έκλεψαν παιχνίδια...μετά μας έκλεψαν 200 ευρώ!!! Οσο απίστευτα κι αν σας ακούγονται είναι όλα αλήθεια και δεν σας έχω πει και τίποτα. Τα παιδιά μου για να κάνουν φίλους προσπάθησαν να εξομοιωθούν με την τοπική κοινωνία. Αρχισαν να βρίζουν, να φέρονται άσχημα και να δέρνουν.. Δε συζητώ ότι δεν έχω κάνει ούτε ένα φίλο. Εχουν περάσει πάρα πολλοί άνθρωποι από το σπίτι μου μόνο και μόνο για να μάθουν για μας και να δουν το σπίτι μας. (μόνο για κουτσομπολιό δηλαδή). Ενας άνθρωπος δε με έχει καλέσει σπίτι του. Εχουν έρθει άνθρωποι σπίτι μου ντε και καλά για να γίνουμε φίλοι και τελικά ήθελαν απλά να μου πουλήσουν προϊόντα Αμγουεϊ, προγράμματα γυμναστικής, μανικιούρ-πεντικιούρ κλπ. Οι άνθρωποι στην επαρχία έχουν ρατσισμό για τους Αθηναίους. Επίσης, στην πλειοψηφία τους είναι άνθρωποι με αρκετά χαμηλό εισόδημα γιατί υπάρχει μεγάλη ανεργία. Στα νησιά εργάζονται μόνο το καλοκαίρι. Οι πιο πλούσιοι είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι γιατροί τους οποίους του έχουν σα θεούς. Δεν είναι κακό να είσαι φτωχός. Κακό είναι να μισείς τους άλλους επειδή έχουν περισσότερα από εσένα. Εχω εκτιμήσει απίστευτα την οικογένειά μου, θέλω και πάλι να βρεθώ κοντά τους. Δυστυχώς το καθαρό αεράκι και η πρασινάδα δε μου λέει πια τίποτα. Μου έλειψαν οι πολιτισμένοι άνθρωποι. Λυπάμαι αν απογοήτευσα μερικούς για τη ζωή στην επαρχία, αλλά η γνώμη μου είναι να μείνετε μακριά, ειδικά από νησιά!

 

:| και γω επαρχια μενω.....μην τουσ βαζεις ολους σε ενα τσουβαλι.....κανενας δεν σνομπαρουμε...;)και επιδη μενουμε επαρχια η νησια δεν σημαινει οτι ειμαστε απολιτιστοι!! ολοι η αθηναιοι και αυτοι απο χωρια ηρθανε!!:confused: τη να πω...μηπως και εσεις προκαλεσατε τον κοσμο εκει????στα καλα καθουμενα να σασ φερονται ετσι??

καταλαβενω την εμπειρια σου αλλα δεν μπορεις να λεις οτι μην πανε στην επαρχια και νησια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:| και γω επαρχια μενω.....μην τουσ βαζεις ολους σε ενα τσουβαλι.....κανενας δεν σνομπαρουμε...;)και επιδη μενουμε επαρχια η νησια δεν σημαινει οτι ειμαστε απολιτιστοι!! ολοι η αθηναιοι και αυτοι απο χωρια ηρθανε!!:confused: τη να πω...μηπως και εσεις προκαλεσατε τον κοσμο εκει????στα καλα καθουμενα να σασ φερονται ετσι??

καταλαβενω την εμπειρια σου αλλα δεν μπορεις να λεις οτι μην πανε στην επαρχια και νησια...

 

 

γρηγορα, τρεξτε ολοι στην αθηνα να εκπολιτιστουμε :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μη ταράζεστε! Αυτά που γράφω, δε τα γράφω για να προσβάλλω τους ανθρώπους που μένουν στην επαρχία, μιας και εγώ είμαι παιδί της επαρχίας και μεγάλωσα εκεί μεχρι τα 17 μου. Στο μέρος, όπου μεγάλωσα δεν υπήρχε αυτό το πράγμα που συνάντησα εδώ. Εκεί καλοδέχονται τους ξένους. Αυτά που περιγράφω αφορούν ανθρώπους που συνάντησα σε αυτόν τον τόπο και μάλιστα στο χωριό όπου μένω, γιατί στην πόλη του νησιού οι άνθρωποι δεν είναι έτσι. Επίσης, το μακριά από νησιά, αφορά αφ'ενός το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων και ό,τι άλλο αυτό επιφέρει και φυσικά τα πρακτικά προβλήματα που υπάρχουν στα νησιά, τα οποία δεν περιγράφονται στο συγκεκριμένο ποστ. Πάντως χαίρομαι που σας έκανα να γελάσετε. Ζητώ συγγνώμη απ'όσους παρεξηγήθηκαν. Αυτά αποτελούν προσωπικές μου εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μη ταράζεστε! Αυτά που γράφω, δε τα γράφω για να προσβάλλω τους ανθρώπους που μένουν στην επαρχία, μιας και εγώ είμαι παιδί της επαρχίας και μεγάλωσα εκεί μεχρι τα 17 μου. Στο μέρος, όπου μεγάλωσα δεν υπήρχε αυτό το πράγμα που συνάντησα εδώ. Εκεί καλοδέχονται τους ξένους. Αυτά που περιγράφω αφορούν ανθρώπους που συνάντησα σε αυτόν τον τόπο και μάλιστα στο χωριό όπου μένω, γιατί στην πόλη του νησιού οι άνθρωποι δεν είναι έτσι. Επίσης, το μακριά από νησιά, αφορά αφ'ενός το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων και ό,τι άλλο αυτό επιφέρει και φυσικά τα πρακτικά προβλήματα που υπάρχουν στα νησιά, τα οποία δεν περιγράφονται στο συγκεκριμένο ποστ. Πάντως χαίρομαι που σας έκανα να γελάσετε. Ζητώ συγγνώμη απ'όσους παρεξηγήθηκαν. Αυτά αποτελούν προσωπικές μου εμπειρίες.

 

ναι τοτεσ να πεις και να γραψεις μονο για αυτο το μερος.....:|

μην τουσ βαζεις ολους στο ιδιο σακι.....

στο πρωτο σου ποστ τα ειπεςαλλιοσ....:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν babe αν τελικά το αποφασίσετε το σπίτι σου το νοικιάζω εγώ:) (μονοκατοικία με κήπο και δίπλα στο μετρό το καλύτερό μου!!!)

 

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν θα μετακομίσουμε κι εμείς στη Σάμο γιατί κι εγώ έχω καταγωγή από κει και συχνά πυκνά το συζητάμε με τον άντρα μου :):):)

 

καλε που ειναι αυτο το σπιτι;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην την λιθοβολειτε υπαρχουν και τετοια μερη στην επαρχια. Εγω μεγαλωσα με πατερα στρατιωτικο και καθε 2 με 3 χρονια αλλαζαμε τοπο κατοικιας και στην πραξη ειδαμε οτι υπαρχουν μερη με καλο κοσμο και μερη που οι ανθρωποι ειναι πολυ ρατσιστες με τους ξενους οπως τους κατονομαζουν.

 

Η καλυτερη μεταθεση μας ηταν στην Ροδο πραγματικα πολυ ευαιστητοι ανθρωποι και προκομενοι και η χειροτερη που μου αφησε παιδικα τραυματα τα Χανια. Απιστευτη κακη συμπεριφορα σε εμας που ημασταν παιδακια του δημοτικου τοτε. Πραγματικο γκετο, ακομα και οι δασκαλοι μας μεταχειριζοντουσαν με εντελως ρατσιστικο και προσβλητικο τροπο. Ειχα ορκιστει οτι δεν θα ξαναπατησω εκει αλλα πατησα τον λογο μου καποια στιγμη απο αναγκη και οχι για διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...