Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

εγω στην πρωτη μου πηρα το σαμπουαν-αφρολουτρο(2 σε 1) της chicco καθως επισης και την κρεμα σωματος για μετα για ο+ μηνων και μυριζουν καταπληκτικα,σαν λεμονακι καπως.ακομα και τωρα που ειναι 4 χρονων αυτα της βαζω και δεν μου εκανε ποτε ουτε καν κοκκινιλα.η παιδιατρος ειπε οκ γιατι ειναι απο τα ελαχιστα μη φαρμακευτικα που δεν εχουν parabens.οποτε τα ιδια θα χρησημοποιησω τωρα και στην μικρουλα που ερχεται.η μοναδικη φορα που μου ειπε η γιατρος να παρω freeziderm ηταν οταν μου γεμισε πριν 2 καλοκαιρια δροτσιλες σε ολο της το κορμακι και την εκανα μπανακι με αφρολουτρο freeziderm αλλα σε συνδιασμο με καποια φαρμακευτικη κρεμα που δεν πωληται μεμονομενη,στην φτιαχνουν στο φαρμακειο και στην δινουν σ'ενα πλαστικο βαζακι.κρεμα συγκαματος σαν της bepanthol τιποτα.ειχα παρει και την sudocreme αλλα ειναι τοσο πηχτη που δεν απλωνει καλα με αποτελεσμα το παιδι να ειναι σα να το εχω ασβεστωσει και επρεπε να την τριβω ωρα για να καθαρισει απο υπολυματα.και ειναι ευαισθητες περιοχες εκει για να τριβεις 2 ωρες σαν την τρελη.ασε που μοιριζε απαισια.τελος οχι aircondision!!!!ξυρενει την ατμοσφαιρα απιστευτα και δεν τους κανει καλο ασε που την μια ειναι παγωμενα και την αλλη λιωνουν απο την ζεστη αν τα σκεπασεις.η παιδατρος μας ειπε ανεμηστηρα και να γυρηζει οχι κατευθειαν πανω τους.

 

κατα τα αλλα στην δικη μου βαλιτσα ηθελα να ρωτησω,αν μπορω να χρησημοποιησω το lactasil που παιρνω για απο κατω μετα την γεννα η΄θα πρεπει να παρω καποιο αλλο σαπουνακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να είμαι ειλικρινής, με τα καλλυντικά του μωρού μου, που δεν είναι και τόσα πολλά (δεν χρειάζονται στο κάτω κάτω υπερβολές ), θεώρησα σωστό να την ψάξω αρκετά, και ας έδινα και κάτι παραπάνω (και κρατάνε πολύ, πιστέψτε με).

Χρησιμοποιούσα στην εγκυμοσύνη μου της Weleda που είναι όσο πιο αγνά και φυτικά μπορούν, και αυτά πήρα και για αρχή για την μπέμπα μου.

 

Σε online φαρμακεία τα βρίσκεται και σε πολύ καλύτερες τιμές.

 

Τώρα που μου τελειώνουν, πήρα παράλληλα της Avene pediatril http://www.eau-thermale-avene.com/gr_GR/gamme?id=22 στην γαλάζια συσκευασία, το αφρόλουτρο και σαμπουάν σε μορφή αφρού είναι εξαιρετικό. Είναι χωρίς άρωμα, χωρίς χρωστικές, χωρίς αλκοόλη και χωρίς paraben και πολύ πρακτικό, επίσης την κρεμούλα για το σύγκαμα( ποτέ μέχρι στιγμής δεν είχαμε συγκαεί, η πεθερά μου λέει επειδή θηλαζω γι΄αυτό, πολύ πιθανόν ), πολύ ελαφριά, δεν ξέρω αν κάνει όμως για βαριάς μορφής σύγκαμα , όπου ενδύκνειται μια κρέμα στυλ sudocreme, γενικά και μέχρι στιγμής, είμαι πολύ ικανοποιημένη με τα εν λόγω καλλυντικά.

 

Φίλη φαρμακοποιός μου σύστησε επίσης τα A-derma, πίνει νερό στο όνομά τους, έχει και αυτή μια μικρή κορούλα και θεωρεί πως είναι ό,τι καλύτερο.

Μόλις μου τελειώσουν τα άλλα, θα τα δοκιμάσω και αυτά, έπειτα είναι καλό να αλλάζουμε προϊόντα, λειτουργούν καλύτερα έτσι.:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι φοβερο να εξαρταται ενα τοσο μικρο πλασματακι απο εσενα!!Και πως η γυναικα γινεται επιτυχημενη μανουλα μεσα σε τοοοσο μικρο χρονικο διαστημα (θα ελεγα απο τη μια μερα στην αλλη, γιατι 9 μηνες της εγκυμοσυνης δεν νομιζω οτι κατανοει καμια μας τι ακριβως θα επακολουθησει!!)

Να χαιρεστε τα καμαρια σας κοριτσια!

Με αγχωνει λιγο το θεμα του θηλασμου αλλα ειμαι πολυ αποφασισμενη και αρκετα διαβασμενη..

 

Είναι φοβερό, τρομερό, ανεπανάληπτο και μοναδικό ταυτόχρονα!

Η επιτυχία, αν όχι η απόλυτη έρχεται με τον καιρό, λάθη μικρά η μεγάλα (όχι τόσο, ώστε να μην ξεπερνιούνται) μπορεί να γίνονται, έτσι μαθαίνουμε όμως, και τα μικράκια μας είναι τόσο μεγαλόψυχα που κακία δεν μας κρατάνε! ;)

 

Ακούμε το ένστικτό μας, το μητρικό, αυτός ο μοναδικός μηχανισμός που ενεργοποιείται στο έπακρο, και σπάνια λανθάνει.

Δεν επαναπαυόμαστε όμως σε αυτό και μόνο, έτσι δεν σταματάμε ποτέ, να ρωτάμε να διαβάζουμε να ενημερωνόμαστε και να είμαστε μέσα στα πράγματα γενικώς,και όλα αυτά χωρίς ιδιαίτερο άγχος , δεν υπάρχει λόγος άλλωστε,γιατί όλα στο τέλος πάνε καλά.:D

----------------------

Link to comment
Share on other sites

εγω στην πρωτη μου πηρα το σαμπουαν-αφρολουτρο(2 σε 1) της chicco καθως επισης και την κρεμα σωματος για μετα για ο+ μηνων και μυριζουν καταπληκτικα,σαν λεμονακι καπως.ακομα και τωρα που ειναι 4 χρονων αυτα της βαζω και δεν μου εκανε ποτε ουτε καν κοκκινιλα.η παιδιατρος ειπε οκ γιατι ειναι απο τα ελαχιστα μη φαρμακευτικα που δεν εχουν parabens.οποτε τα ιδια θα χρησημοποιησω τωρα και στην μικρουλα που ερχεται.η μοναδικη φορα που μου ειπε η γιατρος να παρω freeziderm ηταν οταν μου γεμισε πριν 2 καλοκαιρια δροτσιλες σε ολο της το κορμακι και την εκανα μπανακι με αφρολουτρο freeziderm αλλα σε συνδιασμο με καποια φαρμακευτικη κρεμα που δεν πωληται μεμονομενη,στην φτιαχνουν στο φαρμακειο και στην δινουν σ'ενα πλαστικο βαζακι.κρεμα συγκαματος σαν της bepanthol τιποτα.ειχα παρει και την sudocreme αλλα ειναι τοσο πηχτη που δεν απλωνει καλα με αποτελεσμα το παιδι να ειναι σα να το εχω ασβεστωσει και επρεπε να την τριβω ωρα για να καθαρισει απο υπολυματα.και ειναι ευαισθητες περιοχες εκει για να τριβεις 2 ωρες σαν την τρελη.ασε που μοιριζε απαισια.τελος οχι aircondision!!!!ξυρενει την ατμοσφαιρα απιστευτα και δεν τους κανει καλο ασε που την μια ειναι παγωμενα και την αλλη λιωνουν απο την ζεστη αν τα σκεπασεις.η παιδατρος μας ειπε ανεμηστηρα και να γυρηζει οχι κατευθειαν πανω τους.

 

κατα τα αλλα στην δικη μου βαλιτσα ηθελα να ρωτησω,αν μπορω να χρησημοποιησω που παιρνω για απο κατω μετα την γεννα η΄θα πρεπει να παρω καποιο αλλο σαπουνακι?

 

Συμφωνώ με την χρήση ανεμιστήρα και απο απόσταση όταν η ζέστη είναι ανυπόφορη, το aircondition δεν είναι ό,τι καλύτερο, και ειδικά όταν δεν έχει ειδικές προδιαγραφές.

 

Για τον καθαρισμό της ευαίσθητης περιοχής, γέννησα με φ.τ ,ο δικός μου γυναικολόγος, μου σύστησε ένα ήπιο σαπουνάκι με χαμομήλι, τίποτα περισσότερο, και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν με άφησε να χρησιμοποιήσω τίποτα άλλο.

 

Προσωπικά, το lactasil με πείθει, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου τι άποψη έχει γι΄αυτό το προϊόν.

 

Με το καλό!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Για τον καθαρισμό της ευαίσθητης περιοχής' date=' γέννησα με φ.τ ,ο δικός μου γυναικολόγος, μου σύστησε ένα ήπιο σαπουνάκι με χαμομήλι, τίποτα περισσότερο, και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν με άφησε να χρησιμοποιήσω τίποτα άλλο.

 

Προσωπικά, το lactasil με πείθει, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου τι άποψη έχει γι΄αυτό το προϊόν.

 

Με το καλό!:)[/quote']

 

 

εμενα μου εκατσε καλυτερα το eubus απο το φαρμακειο και αυτο.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, εσεις που εχετε ξαναγεννησει τα φωτα σας!στην κουβεντα για τη βαλιτσα του μαιευτηριου, η μαια μου ειπε πως πρεπει να εχω μαζι ενα υγρο κρεμοσαπουνο με ουδετερο Ph για τις θηλες μιας και πριν απο καθε θηλασμο λεει θα πρεπει να πλενω το στηθος.εχετε να μου προτινετε καποιο που να μην δημιουργησε τπτ ερεθισμους?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εσεις που εχετε ξαναγεννησει τα φωτα σας!στην κουβεντα για τη βαλιτσα του μαιευτηριου, η μαια μου ειπε πως πρεπει να εχω μαζι ενα υγρο κρεμοσαπουνο με ουδετερο Ph για τις θηλες μιας και πριν απο καθε θηλασμο λεει θα πρεπει να πλενω το στηθος.εχετε να μου προτινετε καποιο που να μην δημιουργησε τπτ ερεθισμους?

 

Δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο από τον στοιχειώδη καθαρισμό που προσφέρεις σε όλο σου το σώμα, όπως και την σχετικά συχνή αλλαγή των ρούχων σου.

 

Το μητρικό γάλα περιέχει αντιμικροβιακούς παράγοντες, οπότε το κάτι επιπλέον είναι χρονοβόρο αγχωτικό και περιττό.

Τέσσερις μήνες και κάτι παραπάνω που θηλάζω δεν χρειάστηκα κάτι περισσότερο, εκτός απο τις μέρες στην κλινική, που απο μια παρόρμηση αγόρασα τα ειδικά μαντηλάκια για τον καθαρισμό των θηλών της chicco, ήταν βολικά ομολογώ, αλλά δεν τα χρειάστηκα στο σπίτι.

Στην κλινική μου φέρνανε βαμβάκια με χαμομήλι, αλλά της μπέμπας δεν της άρεσε καθόλου η γεύση και τα παράτησα αμέσως.

 

Επίσης μην τυχόν και χρησιμοποιήσεις οινόπνευμα η σαπούνι κοινό, αφαιρεί απο την επιδερμίδα πολύτιμη υγρασία και μπορεί να σκάσουν και να ερεθιστούν οι θηλές.

Προτείνω μια κρέμα με φυσική λανολίνη 100% (όπως την purelan της medela) για μετά τον θηλασμό, και αυτή ελάχιστα την χρησιμοποίησα αλλά αν σου περισσέψει, άνετα κάνει και για το δερματάκι του μωρού όταν είναι ερεθισμένο.

 

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποίησα κ χρησιμοποιώ προίόντα weleda στο αγοράκι μου κ αυτά λέω να χρησιμοποιήσω κ στο μωράκι όταν με το καλό θα έρθει. φυσικά εννοείται αν στρώσει στο δέρμα του, αν κ μέχρι στιγμής όσες γνωστές μου τα χρησιμοποιούν είναι ευχαριστημένες. σε πολύ μεγάλο σύγκαμμα είχα σωθεί με βαλσαμέλαιο σε βαμβακάκι κ με μία κρέμα της klorane πολύ αποτελεσματική.

Όσο για τις θηλές συμφωνώ για την purelan αν κ κυκλοφορούν κ άλλες που είναι καθαρή λανολίνη. Είχα πάρει κ εγώ μαντηλάκια για τον καθαρισμό των θηλών κ μόλις τα είδε η μαία μου πε να μην τα ξαναχρησιμοποιήσω, καλύτερα βαμβακάκι ή γάζα με νερό κ σταγονίτσες από γάλα για ελαφρύ μασάζ.

Link to comment
Share on other sites

εχμμμμ μήπως τελικά μπορείτε να μας δώσετε μια λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να πάρουμε μαζί μας στη βαλίτσα???:roll::roll::roll::roll::roll:γιατί σε κάθε ποστ λένε κ άλλα κ έχω ψιλομπερδευτεί...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:δηλαδή τέλη Ιουλίου που θα γεννήσω με το καλό, τί να πάρω μαζί????λέω σιγά σιγά να αρχίσω να τη φτιάχνω μιας κ βγήκα σε άδεια κ όλη μέρα πλέον θα κάθομαι.... αν κ να σας πω την αλήθεια με αγχώνει να κάτσω να τη φτιάξω ίσως γιατί βλέπω οτι πλησιάζει ο καιρός.......:lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Helen θα σου γράψω τι έχω βάλει εγώ στη βαλίτσα και ας με συμπληρώσουν ή διορθώσουν τα υπόλοιπα κορίτσια...

Όπως έχω ξαναπεί γεννάω σε δημόσιο νοσοκομείο το οποίο δεν παρέχει τίποτα.

 

Για το μωρό:

1) 5 μακρυμάνικα φορμάκια (αν και νομίζω πως θα χρειαστώ 2-3 το πολύ)

2) 8-10 ζιπουνάκια

3)περίπου 10 πανακια για τις γουλίτσες

4) 4-5 πετσετούλες για τοπικό πλύσιμο

5) 5 βαμβακερές πάνες και άλλες 3 λευκές που θα τις βάζω απο κάτω σαν σεντονάκι

6) 3 σελτεδάκια

7) 1 κουβερτούλα βαμβακερή

:cool: 2 μπουρνουζοπετσέτες

9) 3 ζεύγη καλτσάκια

10) 2 ζεύγη γαντάκια

11) 2 σκουφάκια

12) 5 σαλιάρες

13) αφρόλουτρο, ενυδατική κρέμα και sudocream

14) 1 πακέτο πάνες για αρχή (μετά θα μου φέρουν κι άλλες από το σπίτι)

15) 2 πακέτα μωρομάντηλα επίσης για αρχή

16) 2 μεγάλα μπουκάλια και 1 μικρό

17) βούρτσα για πλύσιμο των μπιμπερό και στεγνωτήρας

18) 2 πιπίλες (αλλά δεν θα τις δώσω στη μπέμπα)

19) σακούλες για τα άπλυτα

20) θερμός

 

Πρέπει να συμπληρώσω ακόμη:

21) βραστήρας

22) αποστειρωτής

23) 1 μικρό μπιμπερό και 1 μεγάλο

24) 1 πικέ κουβερτούλα (αλλά ψάχνω σε συγκεκριμένο χρώμα για να την χρησιμοποιώ μετά κ στο καρότσι και δεν βρήκα ακόμη)

 

μου ειπανε να πάρω και τσάι milupa μαζί αλλά δεν το έχω διευκρινήσει ακόμη....γιατί από ότι ξέρω αν θηλάζεις δεν δίνεις τσάι...

 

Για τη μαμά:

1) 3 νυχτικά με κουμπάκια μπροστά

2) 1 ζεύγ. πιτζαμάκια

3) 1 ρόμπα

4) 10 εσώρουχα

5) 2 σουτιέν θηλασμού

6) 1 πακέτο επιθέματα στήθους

7) κρέμα για τις θηλές

:cool: πετσέτες (1 μπάνιου και 2 προσώπου)

9) 1 πακέτο σερβιέτες μεγάλες (έχω πάρει άλλο ένα πακέτο αν χρειαστεί θα μου το φέρουν) και 1 πακέτο κανονικές αλλά για μεγάλη ροή δηλ αυτές που είναι για νύχτα

10) σαμπουάν

11) βούρτσα και λαστιχάκι για τα μαλλιά

12) οδοντόκρεμα

13) κάλτσες

 

Κι έχω να συμπληρώσω ακόμη:

14) παντόφλες και σαγιονάρες για το μπάνιο

15) ζώνη για τη μέση

16) σλιπ μιας χρήσης

17) διάφορα καλλυντικά που θα τα βάλω τελευταία στιγμή (κρέμα προσώπου, αμυγλαλέλαιο, οδοντόβουρτσα, αποσμητικό, λιποζάν)

18) αντισηπτικό τζελ ή μαντηλάκια

19) και φυσικά τα ρούχα με τα οποία θα βγω

Το σκέφτομαι για να πάρω και πιστολάκι για τα μαλλιά (φυσικά για απλό στέγνωμα και μόνο)...

 

Αυτά αν θυμηθώ και κάτι άλλο συμπληρώνω....

Link to comment
Share on other sites

Helen θα σου γράψω τι έχω βάλει εγώ στη βαλίτσα και ας με συμπληρώσουν ή διορθώσουν τα υπόλοιπα κορίτσια...

Όπως έχω ξαναπεί γεννάω σε δημόσιο νοσοκομείο το οποίο δεν παρέχει τίποτα.

 

Για το μωρό:

1) 5 μακρυμάνικα φορμάκια (αν και νομίζω πως θα χρειαστώ 2-3 το πολύ)

2) 8-10 ζιπουνάκια

3)περίπου 10 πανακια για τις γουλίτσες

4) 4-5 πετσετούλες για τοπικό πλύσιμο

5) 5 βαμβακερές πάνες και άλλες 3 λευκές που θα τις βάζω απο κάτω σαν σεντονάκι

6) 3 σελτεδάκια

7) 1 κουβερτούλα βαμβακερή

:cool: 2 μπουρνουζοπετσέτες

9) 3 ζεύγη καλτσάκια

10) 2 ζεύγη γαντάκια

11) 2 σκουφάκια

12) 5 σαλιάρες

13) αφρόλουτρο, ενυδατική κρέμα και sudocream

14) 1 πακέτο πάνες για αρχή (μετά θα μου φέρουν κι άλλες από το σπίτι)

15) 2 πακέτα μωρομάντηλα επίσης για αρχή

16) 2 μεγάλα μπουκάλια και 1 μικρό

17) βούρτσα για πλύσιμο των μπιμπερό και στεγνωτήρας

18) 2 πιπίλες (αλλά δεν θα τις δώσω στη μπέμπα)

19) σακούλες για τα άπλυτα

20) θερμός

 

Πρέπει να συμπληρώσω ακόμη:

21) βραστήρας

22) αποστειρωτής

23) 1 μικρό μπιμπερό και 1 μεγάλο

24) 1 πικέ κουβερτούλα (αλλά ψάχνω σε συγκεκριμένο χρώμα για να την χρησιμοποιώ μετά κ στο καρότσι και δεν βρήκα ακόμη)

 

μου ειπανε να πάρω και τσάι milupa μαζί αλλά δεν το έχω διευκρινήσει ακόμη....γιατί από ότι ξέρω αν θηλάζεις δεν δίνεις τσάι...

 

Για τη μαμά:

1) 3 νυχτικά με κουμπάκια μπροστά

2) 1 ζεύγ. πιτζαμάκια

3) 1 ρόμπα

4) 10 εσώρουχα

5) 2 σουτιέν θηλασμού

6) 1 πακέτο επιθέματα στήθους

7) κρέμα για τις θηλές

:cool: πετσέτες (1 μπάνιου και 2 προσώπου)

9) 1 πακέτο σερβιέτες μεγάλες (έχω πάρει άλλο ένα πακέτο αν χρειαστεί θα μου το φέρουν) και 1 πακέτο κανονικές αλλά για μεγάλη ροή δηλ αυτές που είναι για νύχτα

10) σαμπουάν

11) βούρτσα και λαστιχάκι για τα μαλλιά

12) οδοντόκρεμα

13) κάλτσες

 

Κι έχω να συμπληρώσω ακόμη:

14) παντόφλες και σαγιονάρες για το μπάνιο

15) ζώνη για τη μέση

16) σλιπ μιας χρήσης

17) διάφορα καλλυντικά που θα τα βάλω τελευταία στιγμή (κρέμα προσώπου, αμυγλαλέλαιο, οδοντόβουρτσα, αποσμητικό, λιποζάν)

18) αντισηπτικό τζελ ή μαντηλάκια

19) και φυσικά τα ρούχα με τα οποία θα βγω

Το σκέφτομαι για να πάρω και πιστολάκι για τα μαλλιά (φυσικά για απλό στέγνωμα και μόνο)...

 

Αυτά αν θυμηθώ και κάτι άλλο συμπληρώνω....

ολα αυτα θα τα παρεις στο μαιευτηριο???:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να και καποια που θα παρει πιο πολλα πραγματα απο μενα:P:p:p

Κι εγω σε δημοσιο θα γεννησω.

Τη δικη μου λιστα την εχω αναρτησει στα μηνυματα #794 & #795

Επισης θα παρω ΑΤ+φωτοτυπιες και ληξιαρχικη πραξη γαμου.

Κι απο φορμακια τελικα πηρα 2 μακρυμανικα χωρις ποδαρακι (για τις πρωτες 2μερες μονο) και 8 ζιπουνακια.Αντι για σερβιετες ΤΕΝΑ πηρα πανες ακρατειας για ενηλικους.Μπιμπερο μονο 2 και τιποτα αλλο σχετικο.

Εχω γεμισει 2 μικρες βαλιτσουλες και μια μεγαλη που εχω βαλει ολα τα χαρτικα, συνολο 3!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος των αλλων που εχετε γραψει , πλην των πραγματων μωρου που θα ειναι πολυ λιγοτερα γιατι μου ειπαν απο το ιασω οτι δεν χρειαζεται σχεδον τιποτα περαν των πανω αγκαλιας και ρουχων εξοδου κλπ εχω βαλει πανακια ντετολ για τα χερια οποιος ερχετε , πανακια κλινεξ για τουαλετα , 1 σετ σεντονια για το καναπεδακι που θα κοιμαται ο μπαμπας μας (προχειρα) , οινοπνευμα , καλυματα τουαλετας απο το φαρμακειο (toly) λεγονται οποια ενδιαφερεται , evian για το θαλαμο ωδινων κυριως για να δροσιζομαι αν χρειαστει:lol: και μια μικρη πετσετουλα για να σκουπιζομαι αν τυχον ιδρωσω στο θαλαμο ωδινων (ρωτησα και τα επιτρεπουν αυτα βεβαια) . Οσο για τη βαλιτσα εμενα δεν λεγεται πλεον βαλιτσα λεγεται βαλιτσαρα και ενα τρολει ... Δεν με νοιαζει αν θα με κοιτανε περιεργα οπως λεει ο συζυγος με νοιαζει να εχω οτι χρειαζομαι και ας περισσεψουν...

Μηπως εγω θα τα κουβαλαω???:lol::lol::lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος των αλλων που εχετε γραψει , πλην των πραγματων μωρου που θα ειναι πολυ λιγοτερα γιατι μου ειπαν απο το ιασω οτι δεν χρειαζεται σχεδον τιποτα περαν των πανω αγκαλιας και ρουχων εξοδου κλπ εχω βαλει πανακια ντετολ για τα χερια οποιος ερχετε , πανακια κλινεξ για τουαλετα , 1 σετ σεντονια για το καναπεδακι που θα κοιμαται ο μπαμπας μας (προχειρα) , οινοπνευμα , καλυματα τουαλετας απο το φαρμακειο (toly) λεγονται οποια ενδιαφερεται , evian για το θαλαμο ωδινων κυριως για να δροσιζομαι αν χρειαστει:lol: και μια μικρη πετσετουλα για να σκουπιζομαι αν τυχον ιδρωσω στο θαλαμο ωδινων (ρωτησα και τα επιτρεπουν αυτα βεβαια) . Οσο για τη βαλιτσα εμενα δεν λεγεται πλεον βαλιτσα λεγεται βαλιτσαρα και ενα τρολει ... Δεν με νοιαζει αν θα με κοιτανε περιεργα οπως λεει ο συζυγος με νοιαζει να εχω οτι χρειαζομαι και ας περισσεψουν...

Μηπως εγω θα τα κουβαλαω???:lol::lol::lol:

 

Ααα εσύ δικιά μας είσαι!:lol:

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Να και καποια που θα παρει πιο πολλα πραγματα απο μενα:P:p:p

Κι εγω σε δημοσιο θα γεννησω.

Τη δικη μου λιστα την εχω αναρτησει στα μηνυματα #794 & #795

Επισης θα παρω ΑΤ+φωτοτυπιες και ληξιαρχικη πραξη γαμου.

Κι απο φορμακια τελικα πηρα 2 μακρυμανικα χωρις ποδαρακι (για τις πρωτες 2μερες μονο) και 8 ζιπουνακια.Αντι για σερβιετες ΤΕΝΑ πηρα πανες ακρατειας για ενηλικους.Μπιμπερο μονο 2 και τιποτα αλλο σχετικο.

Εχω γεμισει 2 μικρες βαλιτσουλες και μια μεγαλη που εχω βαλει ολα τα χαρτικα, συνολο 3!!!

 

Κι εγώ δύο μικρές έχω γεμίσει η μία με τα δικά μου πράγματα και η άλλη με της μπέμπας.... αλλά όπως είπα δεν έχω βάλει ακόμη καποια ογκώδη πράγματα όπως pampers, αποστειρωτή και βραστήρα.. οπότε θα χρειαστώ άλλη μία....

Θα νομίζουν ότι θα μείνουμε κανένα μήνα εκεί!!!!!!

 

Matilda ευτυχώς που ανέφερες τα πανάκια κλινέξ για το μπάνιο τα είχα ξεχάσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος των αλλων που εχετε γραψει , πλην των πραγματων μωρου που θα ειναι πολυ λιγοτερα γιατι μου ειπαν απο το ιασω οτι δεν χρειαζεται σχεδον τιποτα περαν των πανω αγκαλιας και ρουχων εξοδου κλπ εχω βαλει πανακια ντετολ για τα χερια οποιος ερχετε ,

 

Να μην τους αφήνεις να πιάνουν το μωρό. Ντετόλ-ξεντετόλ, να μην πλησιάζουν καν. Δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν φέρει απ' έξω.

 

πανακια κλινεξ για τουαλετα , 1 σετ σεντονια για το καναπεδακι που θα κοιμαται ο μπαμπας μας (προχειρα) , οινοπνευμα, καλυματα τουαλετας απο το φαρμακειο (toly)

 

Συνήθως έχουν οι τουαλέτες στις κλινικές.

 

λεγονται οποια ενδιαφερεται , evian για το θαλαμο ωδινων κυριως για να δροσιζομαι αν χρειαστει:lol: και μια μικρη πετσετουλα για να σκουπιζομαι αν τυχον ιδρωσω στο θαλαμο ωδινων (ρωτησα και τα επιτρεπουν αυτα βεβαια) . Οσο για τη βαλιτσα εμενα δεν λεγεται πλεον βαλιτσα λεγεται βαλιτσαρα και ενα τρολει ... Δεν με νοιαζει αν θα με κοιτανε περιεργα οπως λεει ο συζυγος με νοιαζει να εχω οτι χρειαζομαι και ας περισσεψουν...

Μηπως εγω θα τα κουβαλαω???:lol::lol::lol:

 

Κι εγώ δύο μικρές έχω γεμίσει η μία με τα δικά μου πράγματα και η άλλη με της μπέμπας.... αλλά όπως είπα δεν έχω βάλει ακόμη καποια ογκώδη πράγματα όπως pampers, αποστειρωτή και βραστήρα.. οπότε θα χρειαστώ άλλη μία....

Θα νομίζουν ότι θα μείνουμε κανένα μήνα εκεί!!!!!!

 

Κορίτσια, δεν παίζεστε!!! Εγώ ταξιδεύω light. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα εδω και 3.5 χρονια θα σας πω οτι για τις 4 μερες του νοσοκομειου χρειαστηκα 2 νυχτικα (γιατι το ενα πλημυρισε στο αιμα), σερβιετες Τενα μου εδωσε το Λητω, καθολου βρακια (χρησιμοποιησα τα δικτυωτα του νοσοκομειου, με τον πονο που ειχα δεν με ενοιαζε και τπτ να μην φορουσα), ενα παντελονι/μπλουζα/παπουτσια/μπουφαν για να φυγω. Τελος. Τπτ αλλο για μενα. Και 1 ολοσομο για την μικρη, και μπουφαν και καλτσακια. Τπτ αλλο για εκεινη. Για τον αντρα μου τοτε τπτ. Πηγαινοερχοταν στο σπιτι. Κοινως δεν χρησιμοποιησα τπτ απο οσα ηθελα να παρω. Το μωρο το θηλασα οποτε ηταν στηθος απο την αρχη μεχρι και που εφυγα και φορουσε τα ρουχαλακια του νοσοκομειου. Αυτα.......

 

Καταλαβαινω το αγχος αλλα μην τρελλενεστε. Οταν ερθει η ωρα θα δειτε οτι απο ολα αυτα τα κατεβατα θα χρειαστειτε μονο την αγκαλια σας και τπτ αλλο......;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα εδω και 3.5 χρονια θα σας πω οτι για τις 4 μερες του νοσοκομειου χρειαστηκα 2 νυχτικα (γιατι το ενα πλημυρισε στο αιμα), σερβιετες Τενα μου εδωσε το Λητω, καθολου βρακια (χρησιμοποιησα τα δικτυωτα του νοσοκομειου, με τον πονο που ειχα δεν με ενοιαζε και τπτ να μην φορουσα), ενα παντελονι/μπλουζα/παπουτσια/μπουφαν για να φυγω. Τελος. Τπτ αλλο για μενα. Και 1 ολοσομο για την μικρη, και μπουφαν και καλτσακια. Τπτ αλλο για εκεινη. Για τον αντρα μου τοτε τπτ. Πηγαινοερχοταν στο σπιτι. Κοινως δεν χρησιμοποιησα τπτ απο οσα ηθελα να παρω. Το μωρο το θηλασα οποτε ηταν στηθος απο την αρχη μεχρι και που εφυγα και φορουσε τα ρουχαλακια του νοσοκομειου. Αυτα.......

 

Καταλαβαινω το αγχος αλλα μην τρελλενεστε. Οταν ερθει η ωρα θα δειτε οτι απο ολα αυτα τα κατεβατα θα χρειαστειτε μονο την αγκαλια σας και τπτ αλλο......;)

ακριβώς τα ίδια, ίσως 3 νυχτικά γιατί ίδρωνα πολύ πολύ πολύ, α και 2 ρόμπες ελαφριές μακό για τα πήγαινελα στη ΜΕΝΝ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλημα κουβαλησα μεχρι και ψαλιδι για μπουκλες και για να ισιωνω τ μαλλι το αλλο το ματσαφλερι.....λες και θα πηγαινα διακοπες:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:!!!

Αααααα και οζες....γιατι λεω αν μου ξεβαψουν τα νυχια των ποδιων μετα τι θα ειναι αβαφα???χαχαχαχχαχαχα

 

Και τελικα δεν χρειαστηκα τιποτα παρα μονο τα ρουχα μου νυχτικια και πανες βρακακια τενα μιας χρησης......

 

Ουτε μπανιο μπορουσα να κανω οχι μαλλι να φτιαξω....

 

Αμ που νομιζα θα πηγαινα για ντολτσε βιτα...:lol::lol::lol::lol:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλημα κουναλησα μεχρι και ψαλιδι για μπουκλες και για να ισιωνω τ μαλλι το αλλο το ματσαφλερι.....λες και θα πηγαινα διακοπες:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:!!!

 

Και τελικα δεν χρειαστηκα τιποτα παρα μονο τα ρουχα μου νυχτικια και πανες βρακακια τενα μιας χρησης......

 

Ουτε μπανιο μπορουσα να κανω οχι μαλλι να φτιαξω....

 

Αμ που νομιζα θα πηγαινα για ντολτσε βιτα...:lol::lol::lol::lol:

χαχαχα που να δείς που είχα κουβαλήσει όλα τα καλλυντικά μου, και όπως λες ούτε μπανιο δε μπορούσα να κάνω 2 μέρες. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν πως θα ανεβοκατέβω στη μονάδα.

Α και τα καλλυντικά έλιωσαν!!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...