Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Νεκταρία, ειδικά για το μωρό τουλάχιστον στα ιδιωτικά μαιευτήρια (δεν ξέρω για τα δημόσια) του αλλάζουν αυτοι πάνες και ρουχα. Τόσα χρήματα πληρώνουμε, αυτό έλειπε! Μόνο για την έξοδο χρειάζεται μια αλλαξιά ρούχα το ζουζούνι και φυσικά κουβερτούλα και σεντονάκι.. Οι πάνες μετράνε όταν πάτε σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον για το ελενα βενιζελου που το εχω ψαξει γιατι θα γεννησω εκει πανες κλπ δεν χρειαζεται να παρουμε μαζι ...υπαρχει λεει ειδικο δωματιακι γαι την περιποιηση του μωρου πληρως εξοπλισμενο...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοριτσια και αγορια μου ενα εχω να πω. Στο μαιευτιριο δεν χρειαστηκα ΤΙΠΟΤΑ περαν απο 2 αλλαξιες νυχτικο (ΟΧΙ πιτζαμες γιατι με καισαρικη δεν βολευουν) και μια ζακετα να μην κρυωνω. Ολα τα αλλα μου τα εδωσαν εκει. Εσωρουχα ειδικα για καισαρικη (αν γεννησετε φυσιολογικα να εχετε 5-6 αλλαξιες μαζι σας), καθαριστικα για ευαισθητη περιοχη, παντοφλες, ντους (ολα τα παντα), σερβιετες ολα εκει. Δεν χρησιμοποιησα ΤΙΠΟΤΑ απο την τσαντα μου. Α, εχετε υποψιν αν θηλασετε νυχτικο που να ανοιγει χαμηλα μπροστα με κουμπια διευκολυνει πολυ και ειδικο σουτιεν θηλασμου. Κατι αλλο? Οχι......μεσα στον πονο και στο αγχος του παιδιου δεν χρειαζομουν τιποτα για 4 μερες. Πραγματικα. Μονο το κρεββατι, την ζακετα μου, το παιδι μου αγκαλια να το θηλαζω και τελος. Μιλαω πολυ σοβαρα. Μην κουβαλατε αχρηστα πραγματα μαζι σας. Και για πιθανες καισαρικες αν ΔΕΝ θελετε να βαλετε τα εσωρουχα (μιας χρησης) του νοσοκομειου τοτε παρτε εσωρουχα ΤΕΡΑΣΤΙΑ και μεγαλα να ειναι ΠΟΛΥ πανω απο την κοιλια (ξερω τι λεω - απιστευτος πονος). Εγω φορουσα για 1 μηνα τα μποξερακια του αντρα μου που ειναι 30 κιλα βαρυτερος μου......καλη λευτερια......και ευχομαι σε ΟΛΕΣ φυσιολογικη γεννα!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ξέρει καμια μανούλα που έχει γεννήσει καλοκαίρι τι φοράνε στο μωρό? Κοντομάνικο? Αμάνικο? Ολόσωμο? Έχω πητ 27/6, θέλω να φτιάξω τη βαλίτσα αλλά είμαι σε δίλημμα

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μηνα θα ερθει ενα ακομα κοριτσακι στην οικογενεια μας:D:D:D!

Και εχουμε αγορασει ολα τα μωρουδιακα δηλαδη καινουργια,δικα της.

Και επειδη πριν 11 μηνες,στην προηγουμενη γεννα,η μητερα μου ετοιμασε την βαλιτσα αλλα φετος λογω προβληματος υγειας δεν θα μπορεσει να με βοηθησει γιατι χρειαζετε αρκετη ξεκουραση και δεν θελουμε να την κουραζουμε.Για αυτο,εαν μπορειτε πειτε μου,τι να παρω μαζι μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Aν σας πω ότι εμένα με έπιασε κάτι σαν φαρυγγίτιδα πριν σπάσουν τα νερά μου και ότι μέχρι 1 ώρα πριν γεννήσω ήμουν με halls στο στόμα?Πρέπει να άδειασα τουλάχιστον ένα κουτάκι! :P Και φυσικά κρυφά από τον γιατρό και τις μαίες!Μου τα προμήθευε ο άντρας μου και η μητέρα μου κρυφα,όπως και 2-3 ποτηράκια νερό,γιατί δεν με άφηναν να πιω παραπάνω από 3 γουλιές για 12 ώρες.

Πάντως και εγώ κρύωνα πολύ κατά τη διάρκεια του τοκετού.Ήταν και 15/01.

 

 

15/01 einai k ta genethleia t antra m :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!!εγω γεννησα στο ελενα και ειχα μονοκλινο...τα πραγματα που χριαζεσε ειναι τα παντα εκτος απο σερβιετες λοχειας και πανες για το μωρο!!!ρουχαλακι του βαζουνμονο ενα νυχτικακι αλλα εγω που γεννησα 10/2 ειχε κρυο και το ρουχο ηταν πολλυ λεπτο!!γενικα ολες στον οροφο εντυναν τα μωρα με δικα τους ρουχαλακια!πραγματα που θα χριαστειτε τουλαχιστον για το ελενα ειναι..

για το μωρο-πετσετα μπανιου,τα περνουν καθε πρωη ζητανε πετσετα και ρουχα τα κανουν μπανιο τα βλεπει ο παιδιατρος και μετα τα φερνουν!!εγω ειχα παρει τα παντα για το μωρο και δεν μου εφτασαν κι ολας τα εδωσα στην αδελφη μου να τα πλυνει καινα τα ξαναφερει!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ (μια κ αυτό είναι το 1ο μου ποστ)

 

...Τι ψύχωση είναι αυτή με το βαλιτσάκι; :P

 

Η γυνάίκα μου θα γεννήσει αυτές τις ημέρες κ εδώ κ 4 μήνες όλοι μας λένε για το βαλιτσάκι.

Δλδ εαν είναι σακ-βουαγιαζ πειράζει; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ (μια κ αυτό είναι το 1ο μου ποστ)

 

...Τι ψύχωση είναι αυτή με το βαλιτσάκι; :P

 

Η γυνάίκα μου θα γεννήσει αυτές τις ημέρες κ εδώ κ 4 μήνες όλοι μας λένε για το βαλιτσάκι.

Δλδ εαν είναι σακ-βουαγιαζ πειράζει; :mrgreen:

 

χαχαχα!!!!....Άντρες!!! :-P:-P:-P

 

Πιο πολύ μας ενδιαφέρει τι θα περιέχει μέσα το βαλιτσάκι και όχι αν θα είναι βαλίτσα ή σακ βουαγιάζ Κύριε Butters μου!!! :-P:razz::-P

 

Με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ρε κοριτσια μη γελασετε αλλα εχω απορια .με το καλο θα γεννησω δεκεμβριο τα νυχτικακια και οι μπιτζαμεσ πρεπει να τα αγορασω κοντομανικα¨?πηγα σημερα στα μαδερκαρ και ολα τα χειμερινα ηταν με ραντακι και απο πανω ζακετακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μαιευτήριο κάνει ζέστη. Επίσης εσύ θα ζεσταίνεσαι τρελά και θα ιδρώνεις ακατάπαυστα. Επίσης ένα ραντάκι είναι πολύυυυυυ βολικό για το θηλασμό. Το έχεις κατεβασμένο συνέχεια σα στράπλες φοράς από πάνω το ζακετάκι και κάνεις την κυρία ντυμένη και γδυτή ταυτόχρονα.

 

Αν και το πιο βολικό πράγμα που χρησιμοποίησα τελικά είναι τα φανελάκια θηλασμού του H&M και κάτι φανέλες αντρικές με τεράααααστια καβαδούρα (για να περνάει το επίμαχο σημείο χωρίς να γδύνεσαι όλη την ώρα Ας είναι καλά η Αγλαΐα με τις τέλειες συμβουλές της).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια ερώτηση θα κανα.....

Και γω Δεκέμβρη γεννάω, πρώτα ο Θεός...πέρσι γέννησα Αύγουστο και δεν είχα τέτοια προβλήματα! Νυχτικάκια φορ έβερ! Ανετότατα και για θηλασμό και για τουαλέτα κλπ!

ΑΛΛΑ είμαι πολύυυυ κρυουλιάρα. Να φανταστείτε φοράω πιτζάμες θεόχοντρες.

Λέτε κάνει ζέστη ε? Στο Λητώ γεννάω.

Πιτζάμες θα βολέψουν και για τη τουαλέτα άραγε? Πέρσι με τα ράμματα έκανα τοπικό πλύσιμο 20 φορές τη μέρα (και σώθηκα!) και ήταν οκ με το νυχτικό.

Τώρα?

Δε θα κρυώνουν τα ποδαράκια μου?????

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

και κάτι φανέλες αντρικές με τεράααααστια καβαδούρα (για να περνάει το επίμαχο σημείο χωρίς να γδύνεσαι όλη την ώρα

 

 

Τι είναι η καβαδούρα????

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιγμα στη μασχάλη που περνούν τα χέρια.... Το βρίσκω δύσκολο να κρυώνεις πάντως. Μην μπλέκεστε ρε κορίτσια πάρτε ένα από το ένα και ένα από το άλλο αν σας αγχώνει. Σιγά δε θα ξεχειμωνιάσετε εκεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να παρετε λεπτες πιτζαμες για το μαιετηριο,γιατι κανει γενικα πολυ ζεστη,και εσεις θα ζεστενεστε παρα πολυ..εγω γεννησα τελος νοεμβριου και ενω ειχα παρει μαζι μου και ρομπα δεν την χρησιμοποιησα καθολου..ειχα παρει μαζι μου και ενα νυχτικο,απλα για την πρωτη μερα που θα κανουν ολο αλλαγες...και να ξερετε πιζαμες με ανοιγμα βαθυ μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά και κυκλοφορούν πολλοί μύθοι γύρω απο το θέμα, που δεν χρειάζεται να αναφέρω...τα ακούμε όλες μας...

 

Στην 1η μου γέννα, πήρα νυχτικάκια με τιραντάκι και ρομπάκια, για να μην έχω ανέβασε κατέβασε το παντελόνι και δυσκολεύομαι με ράματα κλπ. και για να μπορώ να θηλάζω πιο εύκολα. (2 Οκτωβρίου) Αρνητικά? δεν μπορούσα να ξαπλώσω ή να καθίσω άνετα γιατί φαινόταν τα πάντα με το παραμικρό. Έπρεπε να σκεπάζομαι όταν άνοιγε η πόρτα. (το μήκος ήταν λίγο πάνω απο το γόνατο, όχι πολύ κοντό δηλαδή, αλλά όταν είσαι ξαπλωμένη ή τελοσπάντων πονεμένη εκεί κάτω, κάθεσαι διαφορετικά :wink: ) Αφήστε που δεν μπορούσα να πάω πουθενά χωρίς το ρομπάκι μου, γιατί "έγραφε" η σερβιέτα λοχείας στο νυχτικάκι... Και φυσικά, στον ύπνο σηκωνόταν το νυχτικάκι ψηλά....κλπ... Θετικό: Στις φωτογραφίες είμαι πολύ περιποιημένη μαμά! :-P

 

Στην 2η μου γέννα, (25 Οκτωβρίου) ήθελα την άνεση μου. Φόρεσα τις πυτζάμες μου. Μακρυές αλλά λεπτές μακό. Κανένα πρόβλημα δεν είχα ούτε με τουαλέτα, ούτε με θηλασμό. Γι'αυτό λέω....όλα είναι σχετικά. Και μην αγχώνεστε με τέτοιες λεπτομέρειες. Κάντε ότι σας βολεύει εσάς!!! :wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

σας εχω τρελανει με τισ ερωτησεις μου για αυτη την βαλιτσα.τωρα πια φοραω σε πυτζαμες εξτρα στο μαιευτηριο θα πρεπει να τισ παρω σε μικροτερο νουμερο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...