Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΑΚΟΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΩΝ!

 

Ασημίνα που το άκουσες αυτό καλή μου και μας το μεταφέρεις έτσι ελαφρά τη καρδία? Στο Μητέρα έχουν γεννήσει ουκ ολίγες δικές μου γυναίκες και καμίας το μωράκι δεν παρουσίασε πρόβλημα. Υπάρχει κάποια κοπέλα εδώ που να υποστηρίζει τον ισχυρισμό της φίλης μας? Νομίζω μπορούμε να είμαστε λίγο προσεκτικές για να μην τρελαίνουμε τις υπόλοιπες εγκυμονούσες ε?

 

Δεν πιστεύω ότι το Μητέρα είναι πιο επιρρεπές σε λοιμώξεις από κάποιο άλλο....

 

ravT είσαι γυναικολόγος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο Μητέρα έχουν γεννήσει ουκ ολίγες δικές μου γυναίκες και καμίας το μωράκι δεν παρουσίασε πρόβλημα.

από την παραπάνω φράση, κρίμα, τότε να δεις πως θα σε πρήζαμε εμείς με τις ερωτήσεις μας :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αν ήμουν θα επεδίωκα ερωτήσεις ντε! Διαφήμιση! Να δεις μετά ποια θα είχε τις περισσότερες εγκυούλες στο topic με τους γιατρούς! Χαχαχαχαχαχα

 

 

σωστή :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εγώ γέννησα στο Μητέρα και θα ξαναγεννήσω και δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για λοιμώξεις και παρόμοια θέματα.

Καλό θα είναι να μην μεταδίδουμε πληροφορίες αν δεν είναι τσεκαρισμένες ή τεκμηριωμένες.

Όπως είπε και η φίλη πιο πάνω μην αγχώνουμε τις εγκυούλες χωρίς λόγο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι εντελώς απρόβλεπτο πότε θα παρουσιαστούν λοιμώξεις σε ένα τμήμα αι ειδικά εκείνο της μαιευτικής που υποτίθεται είναι πεντακάθαρα και στα δημόσια και στα ιδιωτικά. Ας μην μας πιάνει πανικός..οτιδήποτε μπορεί να αντιμετωπιστεί! :D

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κορίτσια δε πιστεύω οτι βολεύουν αυτες οι λοχείας!!!εγώ που ήμουν μια βδομάδα στο νοσοκομείο λόγω εξωμήτριας κύησης μετά την εγχείρηση

δεν με βόλεψαν καθόλου....always και πάλι always!όσο για το πόσες αλλαξιές να χουμε για τα μωράκια μας στο μαιευτήριο εγώ μονο την εξόδου

του πήρα γιατί μου είπαν οτι τους φοράνε δικά τους ρουχαλακια!!!δεν ξέρω... :?: έτσι μου παν έτσι λέω :!:

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε κορίτσια δε πιστεύω οτι βολεύουν αυτες οι λοχείας!!!εγώ που ήμουν μια βδομάδα στο νοσοκομείο λόγω εξωμήτριας κύησης μετά την εγχείρηση

δεν με βόλεψαν καθόλου....always και πάλι always!όσο για το πόσες αλλαξιές να χουμε για τα μωράκια μας στο μαιευτήριο εγώ μονο την εξόδου

του πήρα γιατί μου είπαν οτι τους φοράνε δικά τους ρουχαλακια!!!δεν ξέρω... :?: έτσι μου παν έτσι λέω :!:

 

αν γεννήσεις σε ιδιωτικό δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο εκτός από τα ρούχα για την έξοδο, αν γεννήσεις σε δημόσιο χρειάζεσαι ρουχαλάκια και πραγματάκια για το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο χρησιμοποίησα τις σερβιέτες λοχέιας και εσώρουχα μιας χρήσης.Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη και χρειάστηκε να δανείσω μερικές σε μια κοπέλα που είχε φέρει απλές σερβιέτες (για πολύ μεγάλη ροή)...Τήν μέρα που γύρισα στο σπίτι άρχισα να χρησιμοποιώ τις κανονικές (για μεγάλη ροή).

Για το αγοράκι μας χρειαστήκαμε μόνο 1 πάνα για την έξοδό μας από το μαιευτήριο και μετά στο σπίτι -κατά μέσο όρο -10 πάνες /24ωρο.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κορίτσια δε πιστεύω οτι βολεύουν αυτες οι λοχείας!!!εγώ που ήμουν μια βδομάδα στο νοσοκομείο λόγω εξωμήτριας κύησης μετά την εγχείρηση

δεν με βόλεψαν καθόλου....always και πάλι always!όσο για το πόσες αλλαξιές να χουμε για τα μωράκια μας στο μαιευτήριο εγώ μονο την εξόδου

του πήρα γιατί μου είπαν οτι τους φοράνε δικά τους ρουχαλακια!!!δεν ξέρω... :?: έτσι μου παν έτσι λέω :!:

 

 

εγω ειχα παρει καποιες λοχειας που ηταν μαζι με βρακακια μια χρησεως, για τις πρωτες 10 ημερες!!! πολυ βολικές!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

 

Ναι από ότι θυμάμαι πρέπει να έχεις.

όταν λέτε σερβιέτες λοχείας τι εννοείται? Οι κανονικές δεν κάνουν? και από που τις αγοράζεις?

 

κι εγώ έχω την ίδια απορία!! Για όσο κρατήσει η λοχεία πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο αυτές;Και γιατί;Τι διαφορά έχουν;;

 

χρησιμοποιεις τις αναλογες σερβιετες, συμφωνα με την αιμοραγια που εχεις!!!

δλδ συνηθως (δεν ειναι για ολες το ιδιο):

-πρωτες 6-10 ημερες σερβιετες λοχειας με ενσωματομενες σε βρακακι μ.χ. για πολυ μεγαλη ροη

- τις επομενες 10 ημερες σερβιετες για μεγαλη ροη

- τις επομενες 5 ημερες σερβιετες για μικρη ροη

- στις επομενες μερες σερβιετακια ελαφριας ακρατειας.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σερβιέτες λοχείας και επιθέματα στήθους αγόρασα, αλλά πάνες και μωρομάντηλα για τα μωράκια μου που θα γεννήσω στο Ελενα πρέπει να πάρω δικά μου;

 

Ναι από ότι θυμάμαι πρέπει να έχεις.

όταν λέτε σερβιέτες λοχείας τι εννοείται? Οι κανονικές δεν κάνουν? και από που τις αγοράζεις?

 

κι εγώ έχω την ίδια απορία!! Για όσο κρατήσει η λοχεία πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο αυτές;Και γιατί;Τι διαφορά έχουν;;

 

χρησιμοποιεις τις αναλογες σερβιετες, συμφωνα με την αιμοραγια που εχεις!!!

δλδ συνηθως (δεν ειναι για ολες το ιδιο):

-πρωτες 6-10 ημερες σερβιετες λοχειας με ενσωματομενες σε βρακακι μ.χ. για πολυ μεγαλη ροη

- τις επομενες 10 ημερες σερβιετες για μεγαλη ροη

- τις επομενες 5 ημερες σερβιετες για μικρη ροη

- στις επομενες μερες σερβιετακια ελαφριας ακρατειας.

 

 

jen ...

θυμασε που συζητουσαμε για μαξιλαρι!!!

εγω απο εκει ειχα παρει, σερβιετες λοχειας (μαζι με βρακακι) κ δεν ειχα λερωθει καθολου στο νοσοκομειο, μαλιστα οι αλλη κοπελα που ηταν μαζι μου στο δωματιο , μου ζητησε να τις δοκιμασει οταν τις ειδε...

υπαρχουν σε πακετα των 10 τεμαχιων (ισα ισα , οσες σου χρειαζονται στο νοσοκομειο!!) :wink:

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ Μαρία...ήδη έχω πάρει κάτι δοκιμαστικές από το s/m και βλέπουμε...φαίνονται πάντως πολύ ανθεκτικές και τεράστιες!! :lol:

 

:lol::lol: φενονται τεραστιες, αλλα πραγματικα τις πρωρες μερες βολευουν πολυ. εγω φαντασου οτι, πριν μεινω εγκυος φορουσα στριγκ σερβιετες κ εψαχνα παντα να βρω τις μικροτερες, κ οταν πρωτοειδα της λοχειας, επαθα σοκ :shock: . "τι να τις κανω αυτες?" κ μετα αγορασα κ 2ο πακετο!! :!:

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

mariaXanthi μήπως μπορείς να μου στείλεις με pm (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) τη μάρκα που αγόρασες? Και από που? Από Super Market?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας στελνω p.m.

Aχ Μαρακι και σε μένα θα βγω την αλλη βδομαδα να κανω ψωνια και επειδη δεν εχω σκοπο να βγω 100 φορες λέω να τα παρω ολα μια και καλη! αν μπορεις στειλε μου κι εμενα pm! Ευχαριστώ!

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο Ελενα δίνουν και σερβιέτες λοχείας (κατί ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αλλά κάνουν καλή δουλειά) και pampers για τα μωρά. Επίσης θα σας φερουν δωρο το βαλιτσακι της pampers που εχει διαφορα μέσα (κρέμες, 1 πακετο pampers newborn και διαφορα αλλα). Εγω ειχα πάρει κατι σερβιετες ΤΕΝΑ οχι πολύ μεγάλες αλλά λίγο μεγαλύτερες από τις κανονικές, τις οποίες χρησιμοποίησα από την τρίτη μέρα που μειωθηκε το αιμα και δεν χρειαζόμουν πλεον τις μεγαλες του μαιευτηρίου..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μιας και που φτιαχνω βαλιτσα αληθεια επιθεματα θηλης να παρω? Σκεφτομαι μηπως τα αφησω για εκεινη την μερα και αν χρειαστω να στειλω τον αντρα μου! επισης Θηλαστρο λεω να παρω ενα χειροκινητο της AVENT PHILIPS μηπως το χρειαστω. Τι λετε?

 

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη νομίζω τα επιθέματα είναι must :lol::lol: εγώ πήρα ήδη μιας χρήσης και θα πάρω και πλενόμενα από το Λητώ.

Για θήλαστρο δεν ξέρω, θέλω να ρωτήσω τη μαία να μου πει τη γνώμη της, αν και θυμάμαι αμυδρά.. ότι μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχία καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς...ελπίζω να μη λέω βλακεία, θα το διασταυρώσω και θα σου πω...

 

καλέ τώρα το θυμήθηκα, στην ενότητα θηλασμός, έχει τόπικ για τα θ'ήλστρα..για δες..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...