Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!


rad_mid

Recommended Posts

Παραθετω ξανα την δυσαρεστη εμπειρια μου απο αυτη την γυναικα για οποια κοπελα την ενδιαφερει..

 

 

 

Κορίτσια καλημερα!

Λοιπόν, ειμαι απο τις κοπελες που δυστυχως ειχε την Γεωργιαδου γυναικολογο...Θελω απο καιρο να γραψω για την συγκεκριμενη αλλα δεν ειχα πολυ χρονο αλλα διαβαζοντας διαφορα μηνυματα ειλικρινα δεν θα ηθελα να περασει καμμια κοπελα αυτα που περασα..και γι αυτο σας γραφω. Δεν ξερω απο που να ξεκινησω..Ηθελα να γεννησω στο Ελενα και μεσω γνωστων βρηκα την ακατανομαστη. Η πρωτη μου εντυπωση δεν ηταν καλη (ενστικτο?τι να πω) αλλα ο συζηγος μου ελεγε πως ειναι μια χαρα. Της πηγαινα τις εξετασεις μου (μια ματια στην κυριολεξια), ακουγε την μπεμπα που και που και αυτο ηταν, 5 λεπτα υποθεση. Δεν ειχε κρατησει το ιστορικο μου και καθε φορα που πηγαινα ηταν σαν να με εβλεπε 1η φορα (δεν με θυμοταν). Τις τελευταιες 3 εβδομαδες πηγαινα καθε εβδομαδα και εκανα NST και που και που υπερηχο, με εξεταζε στον τραχηλο(με το χερι_ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ πονος) και αυτο ηταν.

 

Σημειωτεον οτι ο τελευταιος υπερηχος εδειχνε οτι το παιδι ηταν ηδη 3.800, πραγμα που δεν ειχε δει ή δεν εδωσε σημασια.Το υψος μου ειναι 1.59 και ειχα παρει 18 κιλα_θα καταλαβετε παρακατω γιατι το αναφερω . Τελευταια ΠΗΤ ειχα 17 Ιανουαριου 2010, σπανε τα νερα 19 Ιανουαριου γυρω στις 23.30 μ.μ., παμε στο Ελενα με ετοιμαζουν και ειδοποιει ο αντρας μου και το νοσοκομειο την ακατανομαστη. Με εξεταζει ο βοηθος της και μου λεει "δεν εχεις κανει ακομα διαστολη, εχουμε χρονο μπροστα μας κοιτα να κοιμηθεις λιγο γιατι θα σε περιμενει δυσκολο πρωινο". Οι πονοι που ειχα εκεινη τη στιγμη ηταν αρκετα υποφερτοι λεω ενταξει θα κοιμηθω ελα ομως που σταδιακα δυναμωναν!! Με πανε σε ενα δωματιο, ζητησα να μου κλεισουν το φως μηπως και κοιμηθω λιγο αλλα τιποτα αγχος τρελο. Κατα τις 03.00αρχιζουν σταδιακα οι καπως πιο δυνατοι πονοι , ερχοταν ο βοηθος της και κατι μαιες καθε 1 ωρα και με κοιταγαν. Κατα τις 05.30 οι πονοι πια ειχαν γινει ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΙ σε σημειο να τσιριζω καθε 2-3 λεπτα καθε δηλαδη που ερχοταν πονος... η ακατανομαστη δεν ειχε ερθει ΑΚΟΜΑ... ερχεται ο βοηθος της και μου λεει κανε ωθησεις ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!! και να συνεχισεις τις αναπνοες. Εγω σε ημιλυποθυμη κατασταση..η υπερτατη εξαθλιωση.. Η ακατανομαστη ηρθε τελικα 10.00 το πρωι , βλεπει οτι το μωρο ηταν μεγαλο (4.030) και οτι ειναι ψηλα και παρολα αυτα επιμενει οτι μπορω να γεννησω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο (ηταν αδυνατον να βγεί η μπεμπα φυσιολογικα απο το σωμα μου (βλεπε παραπανω υψος μου), σχετικη δυσαναλογια ηταν τελικα το συμπερασμα).Αποφασιζουν τελικα να κανω επισκληριδιο αλλα με διαστολη 8 που να πιασει ηεπισκληριδιος (3 δοσεις μαλιστα)?? Ενιωθα τα παντα!!!Οι ωθησεις συνεχιζοταν παντα μονη μου!Ερχοταν καθε μιση ωρα κ με εβλεπε.Εγω να την παρακαλαω για καισαρικη αφου ειχα ταλαιπωρηθει τοσο απο τις 03.00 κ να μου λεει οχι γιατι να κανεις χειρουργιο? Φυσιολογικα θα παμε! Ειδε και αποειδε και με εβαλε 13.45 το μεσημερι στο χειρουργιο με ολικη οπου κ τελειωσε το μαρτυριο... Συμπερασματικα, επρεπε να μου ειχε κανει προγραμματισμενη καισαρικη αφου δεν γινοταν να βγει φυσιολογικα το παιδι απο το σωμα μου και ολη αυτη η ταλαιπωρια για μενα αλλα κυριως για το παιδι μου_ αφου ζοριστηκε κ εκανε κακακια στη κοιλια μου με αποτελεσμα να κανει πυρετο 1 μερα πριν φυγουμε απο το Ελενα και να νοσηλευτει στη ΜΕΝ (αλλο μαρτυριο)_να αποφευχθει και πως θα γινοταν αυτο? εαν πολυ απλα ΕΔΙΝΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ που εδειχνε οτι το παιδι ηταν μεγαλο. Ειναι τοσα πολλα κακα που μου εκανε αυτη η γυναικα... ξεχασε τα ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ λεγοντας χαμογελαστα στον συζηγο μου οταν της τα ζητησε «αχ τα ξεχασα!!!» τα συναισθηματα του συζηγου εκεινη την ωρα δεν περιγραφονται.. Ειναι τεραστιο το μηνυμα μου σταματαω εδω ... Οτι νομιζει η καθεμια ας κανει, εγω ηθελα να σας πω την εμπειρια μου απο την ακατανομαστη. Οτι ερωτησεις εχετε ειμαι διαθεσιμη

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια

 

έγκυος κι εγω στην 15η εβδομάδα.Στο Έλενα έχω ( ή μάλλον με έχει δει δύο φορές ) ο Κος Γιαλελής.Τον επέλεξα από αυτό εδώ το forum γιατί μου άρεσαν αυτά που έγραψαν κάποιες κοπέλες.Μήπως τον έχει κάποια για να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες? Η αλήθεια είναι ότι δε μου γέμισε πολύ το μάτι και δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σ αυτόν ή σε μένα που γενικά είμαι λίγο περίεργη.Κατ' αρχήν δε μου πήρε

ιστορικό, δε με ζύγισε, δε μου πήρε πίεση κτλ. Την πρώτη φορά μετά τον υπέρηχο μου είπε μόνο τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και ανέφερε την αμοιβή του.

Την δεύτερη, στην αυχενική διαφάνεια αφού μου είπε ότι όλα είναι καλά κοίταξε και τις εξετάσεις που του είχα πάει (κι εκέι όλα καλά) και μου είπε να παω σ ένα μήνα για το Α τεστ (papp-a δε μου ζήτησε)

Και πάλι δε με ζύγισε κτλ. Έχω διαβάσει ότι είναι έμπειρος και καλός και καθησυχαστικός αλλά εμένα μου φάνηκε λίγο σαν να βρισκόταν αλλού (ειδικά την πρώτη φορά ήταν σαν μεθυσμένος).Δεν υποννοώ τίποτα προς θεού, ίσως ο άνθρωπος να είχε καμιά γέννα το βράδι (εγώ είχα πάει πρωί 9 η ώρα) απλώς αναφέρω το πως μου φάνηκε.

Βέβαια όσες φορές τον πήρα τηλ. το σήκωσε αμέσως και μου έλυσε τις απορίες μου.Μάλιστα μία φορά που δεν το πρόλαβε με πήρε στο καπάκι.

Τι να πω έχω προβληματιστεί. Αν υπάρχει κάποια πιο έμπειρη και τον έχει ή είχε γιατρό ας μου στείλει ένα μήνυμα σας παρακαλώ είτε εδώ είτε π.μ.

Συγνώμη να σας κουρασα και περιμένω.

 

 

Καλησπέρα, εγω βρίσκομαι στον 5 μηνα και μου ειπανε και μενα για τον κο Γιαλελή. επειδή και εγω σκέφτομαι σοβαρα να παω στον ίδιο γιατρο ήθελα να μαθω τις απόψεις σου και αν αναφερε καθολου την αμοιβή του?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γεια σας!!εχω αναφερει ξανα στο πρωτο μου παιδι οτι εψαχνα για γιατρο καθως ο δικος μου δουλευε στο ιασω και δεν ειχα τα χρηματα...μεσω μιας φιλης βρικα τον αλεξατο στο ελενας ραντευου καθε πρωι στα εξωτερικα ιατρεια αναμονη μεν αλλα δικαιολογημενα ο ανθρωπος εχει τοσες γυναικες χαμος λεμε!!ιστορικο δεν μου κρατησε ποτε υπεριχους με εστελνε να κανω μεσα στο νοσοκομειο και απο προσωπικη εμπειρια ηταν μια χαρα!!βεβαια ειναι και σε ποιον θα πεσεις..λοιπον καθε φορα ελεγχει της εξετασεις μου ακουει το μωρακι και με ρωταει για ολα βεβαια και εγω τον ρωταω και για τα πιο απιστευτα!!τον κρατησα και για γυναικολογο μου και θα με ξεγεννησει για δευτερη φορα,και η αδελφη μου αποφασισε για τον ιδιο και ετσι τον επισκεπτομαστε μαζι για τα μωρακια μας!!εχει πλακα σαν γιατρος και οπως εχω ξαναπει εγω ειχα απλο μονοκλινο στο ελενα και ηταν πεντακαθαρο μαιες ερχοταν καθε μια ωρα σχεδον και το φαγητο ηταν νοστιμο!!καθε μερα κοιταζε παιδιατρος την μπεμπα μου και μια μερα που ετυχε μια παιδιατρος που ηταν καινουργια να πει μια βλακεια και με τρομαξε οι μαιες με υποστηριξαν και ολη την μερα προσεχαν την μπεμπα κυριολεκτηκα καθε μιση ωρα με βοηθεισαν και στο θηλασμο αλλα εαν δεν ηταν η αδελφη μου δεν θ τα ειχα καταφερει!!γενικαεχω τις καλυτερες εμπειριες και απο γιατρο και απο το νοσοκομειο!!!και δεν μου πηρε φακελακι ο γιατρος!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως και εγώ για το νοσοκομείο έχω τις καλύτερες εντυπώσεις, αφού εκεί γέννησα τελικά! η ένστασή μου ήταν μόνο ως προς την συγκεκριμένη γιατρό για την οποία αναφέρθηκαν διάφορα παράπονα και από άλλες κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

οχι ζουζουνιτσα μου την εμπειρια μου περιεγραψα!!ημουν τυχερη με το γιατρο!!για την κ γεωργιαδου εχω ακουσει τα χειροτερα!! στην αρχη ειχα το διευθηντη του ελενα δεν θυμαμαι πως τον λενε αλλα 3 ραντεβου δωσαμε δεν ηρθε σε κανενα!!!!οπωτε η φιλη μου μου μιλησε για τον αλεξατο και πηγα σε αυτον!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια κ εγω εχω να πω τα καλυτερα για το μαιευτηριο και συγκεκριμενα για τον οροφο που ημουν (lux πεμπτο). Ηταν ολα αψογα, το προσωπικο υπομονετικο πολυ, ευγενεστατο, πολυ καλο φαγητο και το δωματιο super! Προτεινω το Ελενα ανεπιφυλακτα!!!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μακρια απο τον μυλωνακη στο ελενα ,με καταστεψε .ενας αριστος γιατρος μεσα εκει ειναι ο διακακης ειναι κορυφη και ο γιαλελης ειναι καλος.εγω απο την τραυματικη εμπειρια ομως που εχω δεν θελω ουτε απεξω να περναω,

προσοχη στον γιατρο που θα επιλεξετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Απο τις πολύ πρόσφατες εμπειρίες μου στο Έλενα (2010) με την σύζυγο μου,θα σας δώσω κάποιες πληροφορίες ώστε να ξέρουν τα ζευγάρια που σκέφτονται να πανε εκει τι θα συναντήσουν.Η διαχείριση ας μετακινήσει το post αν κρίνει ότι πρέπει να ενωθεί με κάποιο παλαιότερο.

 

Καταρχήν το μαιευτήριο ειναι δημόσιο και νομίζω το παλαιότερο στην Ελλάδα.Η πελατεία του ειναι πολυεθνική και πολυφυλετική,απο φερετζές μέχρι Εκάλη.

 

Στα δωμάτια υπάρχουν μεγάλες διαφορές,υπάρχουν τα απλά μονοκλινα που ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση,δίκλινα,υπάρχουν τα 4-6κλινα οπου είναι όλες οι φυλές του Ισραήλ,και τα πολυτελείας μονόκλινα,ανακαινισμένα το 2009 και με κόστος περι τα 200/βραδιά (το ακριβότερο που υπάρχει στο νοσοκομείο).

Οταν σπάσουν τα νερά και πατε στην εισαγωγή (συνήθως ο σύζυγος κανει την χαρτούρα),εκεί θα δηλώσετε τι τύπου δωμάτιο προτιμάτε.Αν δηλώσετε κάποιο μονοκλινο,μην θεωρήσετε δεδομένο ότι μετά τον τοκετό θα πάτε εκεί,εξαρτάται από την διαθεσιμότητα,μονο στα ιδιωτικά μαιευτήρια ξέρεις από πριν με βεβαιότητα που θα πας.

 

Το μαιευτήριο είναι ίσως το φιλικότερο στην Ελλάδα σε ότι αφορά τον θηλασμο,οπότε να ξέρετε ότι εκεί θα έχετε το παιδί 24/24 ώρες δίπλα σας με το που θα πάτε στο δωμάτιο,εκτός φυσικά εαν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Εάν κάποια γυναίκα δεν το επιθυμεί αυτό, δεν ξέρω εάν υπάρχει εναλλακτική.

 

Αν δεν διαλέξετε γιατρό και απλά πηγαίνετε καθε φορα σε όποιον κάνει βάρδια (για εξέταση ή γέννα) τότε δεν πληρώνετε κανενα φακελάκι σε κανένα γιατρό,διαφορετικά αν πάτε συστημένοι σε κάποιον συγκεκριμένο είναι παρα πολύ πιθανό να σας ζητήσουν 1.000 ή παραπάνω.Δυστυχώς δεν υπάρχουν χαρτάκια προτεραιότητας,ούτε πάντα ξεκάθαρες ουρές κτλ,και παντα υπαρχει κόσμος.

 

Το μαιευτήριο διαθέτει τεράστιο αριθμό προσωπικού (και πολλούς έμπειρους γιατρούς) που στην πλειοψηφία του ειναι φιλικό και πρόθυμο, και με τα υλικά δεν διαπίστωσα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (ελλείψεις υλικών κτλ που παρουσιάζονται συχνά στις μερές μας λόγω των γνωστών προβλημάτων).

 

Στο Έλενα Βενιζέλου γίνονται επίσης μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής,θηλασμού κτλ,μπορείτε να τα παρακολουθήσετε ακόμα και αν δεν θέλετε να γεννήσετε εκεί,θα πληρώσετε 3/μάθημα.

 

Τέλος το parking απαγορεύεται μέσα στο νοσοκομείο,και γυρω απο αυτό ο δήμος αθηνών χρεώνει με κάρτες,πχ 2 για 2 ώρες,το πρόστιμο ειναι 20 (εχω 2-3 τετοιες κλήσεις, καθότι ελέγχουν συχνότατα).

 

Αυτά και ελπίζω να σας έδωσα μια αρκετά καλή εικόνα για το τι θα συναντήσετε εκει.Παρακαλώ όχι πμ γιατι δεν ξέρω εαν και ποτε θα τα απαντήσω.

Επεξεργάστηκαν by Antonakis
προσθεση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Απο τις πολύ πρόσφατες εμπειρίες μου στο Έλενα (2010) με την σύζυγο μου,θα σας δώσω κάποιες πληροφορίες ώστε να ξέρουν τα ζευγάρια που σκέφτονται να πανε εκει τι θα συναντήσουν.Η διαχείριση ας μετακινήσει το post αν κρίνει ότι πρέπει να ενωθεί με κάποιο παλαιότερο.

 

Καταρχήν το μαιευτήριο ειναι δημόσιο και νομίζω το παλαιότερο στην Ελλάδα.Η πελατεία του ειναι πολυεθνική και πολυφυλετική,απο φερετζές μέχρι Εκάλη.

 

Στα δωμάτια υπάρχουν μεγάλες διαφορές,υπάρχουν τα απλά μονοκλινα που ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση,δίκλινα,υπάρχουν τα 4-6κλινα οπου είναι όλες οι φυλές του Ισραήλ,και τα πολυτελείας μονόκλινα,ανακαινισμένα το 2009 και με κόστος περι τα 200?/βραδιά (το ακριβότερο που υπάρχει στο νοσοκομείο).

Οταν σπάσουν τα νερά και πατε στην εισαγωγή (συνήθως ο σύζυγος κανει την χαρτούρα),εκεί θα δηλώσετε τι τύπου δωμάτιο προτιμάτε.Αν δηλώσετε κάποιο μονοκλινο,μην θεωρήσετε δεδομένο ότι μετά τον τοκετό θα πάτε εκεί,εξαρτάται από την διαθεσιμότητα,μονο στα ιδιωτικά μαιευτήρια ξέρεις από πριν με βεβαιότητα που θα πας.

 

 

 

Αυτά και ελπίζω να σας έδωσα μια αρκετά καλή εικόνα για το τι θα συναντήσετε εκει.Παρακαλώ όχι πμ γιατι δεν ξέρω εαν και ποτε θα τα απαντήσω.

 

Στο Έλενα δηλώνεις τι δωμάτιο θες και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο, μόλις υπάρξει σε μετακινούν.

Επίσης, αν πας με προγραμματισμένο τοκετό, μπορείς να κάνεις εισαγωγή την προηγούμενη μέρα, ώστε όταν θα είσαι με το μωρό κατά πάσα πιθανότητα να βρεθείς στο δωμάτιο που επιθυμείς.

Εμείς θέλαμε lux αρχικά και μας έδωσαν μονόκλινο, το επόμενο πρωί άδειασε κάποιο lux και μας είπαν ότι μπορούμε να πάμε. Επειδή όμως και το μονόκλινο ήταν πάρα πάρα πολύ καλό, δεν χρειάστηκε!

Επίσης συνήθως αυτά που είναι full είναι τα 4-6κλινα, καθότι είναι δωρεάν εντελώς, οπότε τα προτιμούν όσοι είναι ανασφάλιστοι ή δεν έχουν καμία οικονομική δυνατότητα και έτσι αυτά γεμίζουν πρώτα!

Επίσης δεν είναι βέβαιο ότι και στα ιδιωτικά πας όπου ζητήσεις, απλά επειδή εκεί τα μονόκλινα πχ είναι υπερβολικά ακριβά, συνήθως είναι διαθέσιμα. Το πιο δύσκολο είναι να βρεις στα τρίκλινα, καθότι πιο λογικές οι τιμές και ζητιούνται περισσότερο!

Επίσης από φερετζές μέχρι Εκάλη παίζει και στα ιδιωτικά μαιευτήρια, πήγα σε φίλη μου που γέννησε στο Ιασώ και ήταν και αλλοδαποί και τσιγγάνοι, απ' όλα, απλά μου φαίνεται πως είναι πιο ξύπνοι από μας τους Έλληνες και προτιμούν (ακόμα και όσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα) να πάνε στα δημόσια νοσοκομεία παρά να δώσουν ένα σωρό λεφτά για 4 ημερών παραμονή σε κάποιο ιδιωτικό μαιευτήριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Μολις γεννησα στο Ελενα! Ο μικρος μου γεννηθηκε μετα απο πολλες ωρες αναμονη κ υπομονη φυσιολογικα στις 10-1-11. Η γιατρος μου ειναι η Γεωργιαδου κ την ευχαριστω πολυ για ολα! Μπηκα στις 9 του μηνα το βραδυ κ με κρατησαν επειδη ειχα πονακια. Δεν ειχα προχωρησει ομως για τοκετο οποτε εγιναν τεχνητοι πονοι στις 10 το επομενο πρωι. Η ωρα ειχε παει 3 κ το μωρο δεν ειχε ακομα κατεβει!!!! Ολοι οι οι γιατροι κ μαιες του Ελενα ειχαν ερθει για να δουν τι συμβαινει κ δεν προχωραει ο τοκετος. Ειμαι δευτεροτοκος κ κανονικα θα επρεπε να ειχα γεννησει, αρα κατι δεν πηγαινε καλα κ ολοι εψαχναν το γιατι. Η γιατρος μου εφερε ολους τους γιατρους του Ελενα για να αποφασισουν ολοι μαζι τι συμβαινει! Τελικα ο υπερυχος εδειξε οτι το κεφαλακι του μωρου μου ηταν λαθος τοποθετημενο κ δεν μπορουσε να κατεβει!!!! Με πολλη υπομονη κ επιμονη απο τη Γεωργιαδου μπορεσαμε να κατεβασουμε λιγο το κεφαλακι κ να τον γυρισει στη σωστη θεση. Η εμπειρια της δεν ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!! Ευτυχως που την ειχα γιατρο!!!!! Τελικα ο μικρος μου γεννηθηκε υγιεστατος φυσιολογικα!!!!!!!!

 

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο ολο το προσωπικο του Ελενα κ βεβαια απο τη Γεωργιαδου!!! Παρολο που δεν ειναι φιλικη κ μπορει κ να μη σε θυμαται στα μηνιαια ραντεβου...στη γεννα σου φερεται λες κ ειναι η καλυτερη σου φιλη!!!!!! Αλλαζει τελειως προσωπο!!!!

 

Το μονο αρνητικο ειναι οτι δε γινεται ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!! Αυτο ειναι ενα μειον αρκετα μεγαλο για μενα διοτι το 1ο μου παιδι το γεννησα με επισκληριδιο κ η εμπειρια ηταν σαφως καλυτερη κ με χωρις πονους... Τωρα ταλαιπωρηθηκα πολυ!!! Κ λογω επισκληριδιου αλλα βεβαια κ ιδιαιτεροτητας της καταστασης!!! Πεθαινα απο τους πονους!!!

 

Αλλα σιγουρα ολα τα ξεχνας!!!!!! Κ σου μενουν μονο τα καλα!!!!

Ψηφιζω Ελενα!!! Ειναι πολυ καλο νοσοκομειο με πολυ καλους γιατρους!!!!! Απλα να ειστε προετοιμασμενοι για φυσιολογικο τοκετο με πονους...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το πιασα αυτό..Τι εννοείς 'δεν γίνεται επισκληρίδιος?' Και για ποιό λόγο δεν γίνεται δλδ? Την καισαρική πώς την κάνουν με ολική? Δεν την κάνουν με επισκληρίδιο?Ο άντρας μπορεί να είναι μέσα?Και κάτι τελευταίο, σε όλους τους γιατρούς ισχύει το 1000ευρω? Πότε το δίνεις? Μετά τη γέννα? Γιατί αν το δίνεις μετά τη γέννα θα πάρει τα μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμπ. με το συμπαθειο πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το πιασα αυτό..Τι εννοείς 'δεν γίνεται επισκληρίδιος?' Και για ποιό λόγο δεν γίνεται δλδ? Την καισαρική πώς την κάνουν με ολική? Δεν την κάνουν με επισκληρίδιο?Ο άντρας μπορεί να είναι μέσα?Και κάτι τελευταίο, σε όλους τους γιατρούς ισχύει το 1000ευρω? Πότε το δίνεις? Μετά τη γέννα? Γιατί αν το δίνεις μετά τη γέννα θα πάρει τα μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμπ. με το συμπαθειο πάντα.

 

Συνήθως δεν κάνουν επισκληρίδιο όταν έχουν έλλειψη (δημόσιο) για αυτό και κάνουν ολική νάρκωση. Στην καισαρική ο άνδρας δεν είναι μέσα (ούτε και στα ιδιωτικά γίνεται αυτό). Συνήθως η πληρωμή γίνεται μετά τη γέννα. Και φυσικά μπορείς να μην τον πληρώσεις, ούτε μπορεί να σου κάνει τίποτα αφού ουσιαστικά απαγορεύεται αλλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση 2ου παιδιού θα πρέπει να βρεις άλλο γιατρό (αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το πιασα αυτό..Τι εννοείς 'δεν γίνεται επισκληρίδιος?' Και για ποιό λόγο δεν γίνεται δλδ? Την καισαρική πώς την κάνουν με ολική? Δεν την κάνουν με επισκληρίδιο?Ο άντρας μπορεί να είναι μέσα?Και κάτι τελευταίο, σε όλους τους γιατρούς ισχύει το 1000ευρω? Πότε το δίνεις? Μετά τη γέννα? Γιατί αν το δίνεις μετά τη γέννα θα πάρει τα μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμπ. με το συμπαθειο πάντα.

 

Η επισκληρίδιος μονο στην Ελλαδα γινεται με τοση ευκολια,το Ελενα δεν συμβαδίζει με αυτη την τακτικη και μπραβο του.

Φυσικα γινεται επισκληρίδιος αλλα όχι ως συνηθης διαδικασια.

 

Ο αντρας εαν παρακολουθησει καποια σεμιναρια εκει,φέρει το σχετικο χαρτι την ωρα του τοκετου,και συμφωνει ο γιατρος,τοτε ναι μπορει να ειναι μεσα.

 

Τα λεφτα συνηθως τα δινεις μετα,οχι οτι αν τα δωσεις πριν θα τα αρνηθει κανεις :mrgreen: Αν θες να μην δωσεις τιποτε,τοτε γεννας με οποιον γιατρο εφημερευει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις γεννησα στο Ελενα! Ο μικρος μου γεννηθηκε μετα απο πολλες ωρες αναμονη κ υπομονη φυσιολογικα στις 10-1-11. Η γιατρος μου ειναι η Γεωργιαδου κ την ευχαριστω πολυ για ολα! Μπηκα στις 9 του μηνα το βραδυ κ με κρατησαν επειδη ειχα πονακια. Δεν ειχα προχωρησει ομως για τοκετο οποτε εγιναν τεχνητοι πονοι στις 10 το επομενο πρωι. Η ωρα ειχε παει 3 κ το μωρο δεν ειχε ακομα κατεβει!!!! Ολοι οι οι γιατροι κ μαιες του Ελενα ειχαν ερθει για να δουν τι συμβαινει κ δεν προχωραει ο τοκετος.

 

Για εμενα ειναι σαφες (οχι μονο απο αυτό αλλα και απο αλλα που εχω διαβασει εδω) οτι η γυναικα αυτη δεν ειναι γιατρος της προκοπης.Μηπως φωναξε και την περιπτερου απο απέναντι να δει το ιατρικό παράδοξο;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κατά πάσα πιθανότητα γεννήσω και εγώ στο Έλενα. Μου πρότειναν καποιον Γιαλελή αλλά δεν τον ξέρει κανείς στο φόρουμ απ ό,τι βλέπω. 2-3 κοπέλες είχαν γράψει κάποια στιγμή κάποια λόγια, αλλά καμιά μαρτυρία να καταλάβω τι σόι άνθρωπος είναι. Έχω και δίδυμα και χρειάζομαι έμπειρο γιατρό (την καισαρική την έχω στο τσεπάκι). λέτε να δω και τον Γαζή? Μπορεί καποιος να μου δώσει στοιχεία? Μόλις μπήκα στον 5ο, θα με αναλάβει κανείς λέτε? Πριν λίγες μέρες ρώτησα τον γιατρό μου και μου βγήκε ένα σύνολο στο Μητέρα 7000 το μινιμουμ σε τρίκλινο... Τα έχω ρε παιδιά αλλά τα λυπάμαι τόοοσο πολύ!!! Ετσι εύκολα τα μαζέψαμε???

Link to comment
Share on other sites

Η επισκληρίδιος μονο στην Ελλαδα γινεται με τοση ευκολια,το Ελενα δεν συμβαδίζει με αυτη την τακτικη και μπραβο του.

Φυσικα γινεται επισκληρίδιος αλλα όχι ως συνηθης διαδικασια.

 

Τουλάχιστον για τις καισαρικές, η επισκληρίδιος προτιμάται ως μορφή αναισθησίας σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου! Όταν γίνεται από έμπειρο γιατρό και σε ασθενή που πληροί τις προϋποθέσεις, είναι απολύτως ασφαλής...και βέβαια απείρως πιο ευχάριστη για τη γυναίκα που, ενώ αναγκάζεται να γεννήσει με μια "εγχείριση", "βιώνει" την όλη διαδικασία κανονικά...και αυτό είναι κάτι που δεν το αλλάζεις με τίποτα στον κόσμο!!

Ο λόγος που στο Έλενα δεν είναι "συνήθης διαδικασία", κάθε άλλο παρά έχει να κάνει με λόγους αναξιοπιστίας ή επικινδυνότητας της μεθόδου...Για βρες γιατρό που έχει "δικό του" αναισθησιολόγο, πλήρωσέ τον κι εκείνον "το κάτι τις" του και θα σου πω αν κάνουν επισκληρίδιο ή όχι!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κατά πάσα πιθανότητα γεννήσω και εγώ στο Έλενα. Μου πρότειναν καποιον Γιαλελή αλλά δεν τον ξέρει κανείς στο φόρουμ απ ό,τι βλέπω. 2-3 κοπέλες είχαν γράψει κάποια στιγμή κάποια λόγια, αλλά καμιά μαρτυρία να καταλάβω τι σόι άνθρωπος είναι.

 

 

Αυτος μας ξεγεννησε.

Ως γιατρος ειναι απλως εξαιρετικος.

Ως ανθρωπος ειναι μια χαρα,απλως δεν ειναι ιδιαιτερα ομιλητικος,διαχυτικος κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για τις καισαρικές, η επισκληρίδιος προτιμάται ως μορφή αναισθησίας σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου

 

Νομιζα οτι αυτο εννοειται,αλλα μιλουσα για φυσιολογικη μεθοδο μονο.

Και οπως ειπα γινεται και στο Ελενα,και αν καποια το ζητησει θα της κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω επιτέλους βρήκα ζευγάρι που τους ξεγέννησε ο Γιαλελής!!!!!!!! ΓΙούπιιιι!!!

Μα πες μου βρε Αντωνάκη δυο λόγια, δεν με πειράζει αν δεν είναι ιδιαίτερα ομιλητικός, το καλός επιστήμονας είναι που με ενδιαφέρει! Φιλίες θα πιάσουμε? Το μόνο που θέλω είναι να γεννήσω με ασφάλεια, να ξυπνήσω γερή εγώ και τα μικρά μου. Είναι και η πρώτη μου γέννα... Παίρνει γύρω στα 1000 έμαθα? Θα περνάει να μας ρίχνει καμιά ματιά? Οι μαίες εκεί επαρκούν για να μας δείξουν για το θηλασμό? Ή να προσλάβω καμιά αποκλειστική μαία να έχω?

Να σας πω και εγώ κάπως μου φαίνεται να κοιμηθώ με την κοιλιά τεράστια και να ξυπνήσω με την κοιλιά άδεια (ολική)... Τα χάνεις όλα και δεν μου έχει συμβεί τίποτα φυσιολογικά, όλα με πολύ κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κατά πάσα πιθανότητα γεννήσω και εγώ στο Έλενα. Μου πρότειναν καποιον Γιαλελή αλλά δεν τον ξέρει κανείς στο φόρουμ απ ό,τι βλέπω. 2-3 κοπέλες είχαν γράψει κάποια στιγμή κάποια λόγια, αλλά καμιά μαρτυρία να καταλάβω τι σόι άνθρωπος είναι. Έχω και δίδυμα και χρειάζομαι έμπειρο γιατρό (την καισαρική την έχω στο τσεπάκι). λέτε να δω και τον Γαζή? Μπορεί καποιος να μου δώσει στοιχεία? Μόλις μπήκα στον 5ο, θα με αναλάβει κανείς λέτε? Πριν λίγες μέρες ρώτησα τον γιατρό μου και μου βγήκε ένα σύνολο στο Μητέρα 7000 το μινιμουμ σε τρίκλινο... Τα έχω ρε παιδιά αλλά τα λυπάμαι τόοοσο πολύ!!! Ετσι εύκολα τα μαζέψαμε???

 

 

Το θεμα δεν ειναι σ ποιον θα γεννησεις αλλα αν θα δεχτουν να σε αναλαβουν. Επιεδη αλλαξα γιατρο στον εβδομο δεν αναλαμβανε κανενας και μου ειπαν οτι ειναι αρχη τους να μην αναλαμβανουν γυναικες που δεν παρακολουθουν απο την αρχή και ετσι με πολυ κοπο καταφερα και βρηκα τον γιατρο μου. Παντως δεν θα αλλαζα με τιποτα το ΕΛενα ηταν η καλυτερη εμπειρια που ειχα και δεν νομιζω οτι θα βρεθει κλινικη να εχεις τετοια περιποιηση σε σουιτα στην ουσια με αυτα τα χρηματα. Τον Γιαλελη τον γνωριζω γιατι χειρουργησε την πεθερα μου στα γυναικολογικα και ειναι πολυ καλος πολυ καλο χερι μια που κανεις καισαρική. Οταν αναζητουσα γιατρο απουσίαζε στο εξωτερικο και δεν μπορουσα να περιμενω οποτε κατεληξα εκει που κατέληξα. Για τον Γαζή εχω ακουσει καλα λογια σαν γιατρό αλλα χαλια σαν ατομο και θα τον ψαχνεις με το κυαλι να τον βρεις. Οτι ειναι να κανεις καντο νωρις και μην το αφηνεις με την σιγουρια οτι θα σε αναλαβουν. Το τρικλινο 7000 ευρω? και σε τρίκλινο οταν στο Ελενα είναι σε σουίτα με 800 ευρω?

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι Μελίνα μου το τρίκλινο με το ΦΠΑ στο Μητέρα είναι 2200 περίπου. 5000 μου ζήτησε αμοιβή ο γιατρός μου, αλλά μετά μου το κατέβασε στα 4000. Αλλά με όλα τα υπόλοιπα εξετάσεις και που θα τα κρατήσουν και λίγο μέσα στα σίγουρα δεν θα πάω το λιγότερο στα 7.000?

Άσε δεν τα περίμενα και εγώ τόσα και μου έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι και θα μαι και σε τρίκλινο!

Χαίρομαι πολύ που μου είπες 2 καλές κουβέντες για τον Γιαλελή. Συνεργάζεται με κάποιο τρόπο ο γιατρός μου (ίσως είναι και φίλοι) και μου είπε θα σε στείλω εγώ σε αυτόν. Λέω σε 3 εβδομάδες να κάνω την β επιπέδου στο γιατρό μου και μετά να του πω να με στείλει στο Γιαλελή ( ή να του το πω από τώρα?)

Αλλά θέλω να πάω με τον άντρα μου μια βόλτα στο Έλενα να το δω από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο σαςν γιατρς!

εμπειρος!

ευγενικος και παντα απαντα στο κινητο του!

 

Το οτι δεν τον ξερουν απαο το φορουμ δεν λεει κατι!

αναλαμαβανει μονο μεσω γνωστων..δεν ψαρευει πελατισες απ εφημερειες και δεν εχει 100 ταυτοχρονα!

θα σου ελεγα να πας πριν απο τον β ΕΠΙΠΕΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

erlamp σε ευχαριστώ και σένα πολύ για την ανταπόκρισή σου. Θεωρώ το Έλενα καλό μαιευτήριο και αν είναι και ο Γιαλελής καλός γιατρός δεν θέλω τίποτα άλλο!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις θετικές πληροφορίες! Την Τρίτη-Τετάρτη θα μιλήσω με τη μαία μου και θα κάνω τις πρώτες κινήσεις να τον πλησιάσω. Οπότε την επόμενη εβδομάδα θα ξέρω! Μάλλον καλύτερα να επικοινωνήσω πριν τη β επιπέδου, μην χάνω και άλλο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...