Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετρήσεις στο κεφάλι του εμβρύου - Β επιπέδου


Recommended Posts

Γεια σας μέλλουσες μαμάδες!

Ώρες ώρες σκέφτομαι τι άγχος δημιουργούν, πολλές φορές χωρίς λόγο, αυτές οι εξετάσεις στις οποίες υποβαλλόμαστε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας. Ακούστε τη δική μου περιπέτεια:

 

1η εξέταση Β- Επιπέδου: 22 εβδομάδων

Ο γιατρός Α βρήκε τις μετρήσεις του κεφαλιού του μωρού να είναι

ανάμεσα στο κατώτατο όριο και το μέσο όρο, και μάλιστα πιο κοντά

προς το μέσο. Τα θεώρησε ότι έδειχναν μικρό κεφάλι και συνέστησε

επανεξέταση στις 25 εβδομάδες.

 

2η εξέταση Β- Επιπέδου: 23 εβδομάδων + 2 ημέρες

Αγχωμένοι καθώς ήμασταν πήγαμε και στο γιατρό Β να κάνουμε ξανά

την εξέταση και να πάρουμε την άποψη του. Βρίσκει τα μεγέθη του

κεφαλιού όπως και ο γιατρός Α και συγκεκριμένα μας λέει: "Όλα

φυσιολογικά, πάνε σπίτι σου και ξέχασε τα όλα!"

 

3η εξέταση Β- Επιπέδου: 25 εβδομάδων

Πάμε ξανά στο γιατρό Α επειδή μας είχε ήδη κλείσει το ραντεβού και

από ενδιαφέρον να δούμε ξανά το μωράκι μας. Οι μετρήσεις του

κεφαλιού αυτή τη φορά βρέθηκαν αρκετά κοντά στο κατώτατο όριο!!!

Εν τω μεταξύ το κεφαλάκι μεγάλωσε, λίγο μεν, και δεν έδειχνε καμιά

ανατομική ανωμαλιά. Απλά έβγαινε λίγο μικρό. Μας συνέστησε

αμνιοπαρακέντηση. Εμείς άγχος, άγχος, άγχος και πολύ στεναχώρια.

 

4η εξέταση Β- Επιπέδου: πάλι 25 εβδομάδων

Αγχωμένοι πάμε έκτακτα ξανά στο γιατρό Β. Οι μετρήσεις λίγο

καλύτερες από του γιατρού Α. Βρήκε μόνο την αμφιβρεγματική

διάμετρο του μωρού κοντά στο κατώτατο όριο. Η άποψη του:

Παραμένουν όλα φυσιολογικά και δε χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση, δε

θα δείξει τίποτα μας είπε...

 

Τι να κάνω τώρα εγώ κορίτσια?? Να μην πελαγώσω?? Γνωστός γυναικολόγος με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικώς μου είπε ότι θα συντασόταν με την άποψη του γιατρού Β. Ότι όλα είναι φυσιολογικά.

 

Και όλα εξαιτίας της επανεξέτασης την 25η εβδομάδα!

Μέχρι τότε τα αποτελέσματα τα έδειχναν όλα φυσιολογικά! Δηλαδή αν πήγαινα εξαρχής στο γιατρό Β και έκανα τη Β-Επιπέδου δε θα περνούσα αυτό το άγχος!!! Τι να πιστέψω εγώ?

 

Παρακαλώ όσες μέλλουσες μαμάδες κάνατε την εξέταση στις παραπάνω εβδομάδες αν μπορείτε αναφέρετε εδώ τις μετρήσεις που βρήκαν στα δικά σας μωράκια. Για το κεφαλάκι μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχομαι να πανε ολα καλα κ να κρατας το υγιες μωρακι σου....κ εγω πιστευω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο...σε τι γιατρους πηγες?κεγω ειμαι καμμενη απο β΄επιπεδου αλλα ψυχολογικα γιατο το μαωρακι ειχε προβλημα μεγαλο...δυστηχως...

η αδελφη μου ειχε στην β επιπεδου την μεγαλη δεξαμενη του εγγεφαλου αυξημενη στα ανωτατα φυσιολογικα ορια...μεχρι κ αμνιο εκανε...τελικα οταν πηγαμε σε εναν αξιολογο επειστημονα ειδικο στην προεγγενετικη διαγνωση πριν μαθει καν το φυλλο μας ειπε οτι ηταν επειδη ειχε αγορι κ συνηθως τ αγορακια εχουν αυξημενη vp...τελικα ολα καλα για την αδελφη μου...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε καλούς γιατρούς. Δε θα ήθελα να κατονομάσω βέβαια. Λυπάμαι για το μωράκι σου... Κι εγώ έχω σκοπό να το ψάξω αρκετά αλλά δε ξέρω τι να κάνω με την άμνιο. Ο ένας γιατρός λέει να την κάνω κι ο άλλος όχι. Ο γιατρός που μιλήσαμε τηλεφωνικά, που είναι από τους κορυφαίους, μου είπε ότι αυτός δεν ασχολείται με τέτοιους υπερήχους και ότι οι μόνοι σχετικοί για την εξέταση αυτή είναι αυτοί οι ίδιοι που την κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Γεια σας μέλλουσες μαμάδες!

Ώρες ώρες σκέφτομαι τι άγχος δημιουργούν, πολλές φορές χωρίς λόγο, αυτές οι εξετάσεις στις οποίες υποβαλλόμαστε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας. Ακούστε τη δική μου περιπέτεια:

 

1η εξέταση Β- Επιπέδου: 22 εβδομάδων

Ο γιατρός Α βρήκε τις μετρήσεις του κεφαλιού του μωρού να είναι

ανάμεσα στο κατώτατο όριο και το μέσο όρο, και μάλιστα πιο κοντά

προς το μέσο. Τα θεώρησε ότι έδειχναν μικρό κεφάλι και συνέστησε

επανεξέταση στις 25 εβδομάδες.

 

2η εξέταση Β- Επιπέδου: 23 εβδομάδων + 2 ημέρες

Αγχωμένοι καθώς ήμασταν πήγαμε και στο γιατρό Β να κάνουμε ξανά

την εξέταση και να πάρουμε την άποψη του. Βρίσκει τα μεγέθη του

κεφαλιού όπως και ο γιατρός Α και συγκεκριμένα μας λέει: "Όλα

φυσιολογικά, πάνε σπίτι σου και ξέχασε τα όλα!"

 

3η εξέταση Β- Επιπέδου: 25 εβδομάδων

Πάμε ξανά στο γιατρό Α επειδή μας είχε ήδη κλείσει το ραντεβού και

από ενδιαφέρον να δούμε ξανά το μωράκι μας. Οι μετρήσεις του

κεφαλιού αυτή τη φορά βρέθηκαν αρκετά κοντά στο κατώτατο όριο!!!

Εν τω μεταξύ το κεφαλάκι μεγάλωσε, λίγο μεν, και δεν έδειχνε καμιά

ανατομική ανωμαλιά. Απλά έβγαινε λίγο μικρό. Μας συνέστησε

αμνιοπαρακέντηση. Εμείς άγχος, άγχος, άγχος και πολύ στεναχώρια.

 

4η εξέταση Β- Επιπέδου: πάλι 25 εβδομάδων

Αγχωμένοι πάμε έκτακτα ξανά στο γιατρό Β. Οι μετρήσεις λίγο

καλύτερες από του γιατρού Α. Βρήκε μόνο την αμφιβρεγματική

διάμετρο του μωρού κοντά στο κατώτατο όριο. Η άποψη του:

Παραμένουν όλα φυσιολογικά και δε χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση, δε

θα δείξει τίποτα μας είπε...

 

Τι να κάνω τώρα εγώ κορίτσια?? Να μην πελαγώσω?? Γνωστός γυναικολόγος με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικώς μου είπε ότι θα συντασόταν με την άποψη του γιατρού Β. Ότι όλα είναι φυσιολογικά.

 

Και όλα εξαιτίας της επανεξέτασης την 25η εβδομάδα!

Μέχρι τότε τα αποτελέσματα τα έδειχναν όλα φυσιολογικά! Δηλαδή αν πήγαινα εξαρχής στο γιατρό Β και έκανα τη Β-Επιπέδου δε θα περνούσα αυτό το άγχος!!! Τι να πιστέψω εγώ?

 

Παρακαλώ όσες μέλλουσες μαμάδες κάνατε την εξέταση στις παραπάνω εβδομάδες αν μπορείτε αναφέρετε εδώ τις μετρήσεις που βρήκαν στα δικά σας μωράκια. Για το κεφαλάκι μόνο.

 

Αχ κοιτα ποu κι εγω ειμαι τωρα στη θεση σοu κι εχω αuτο το δηλημα.Ειμαι 23,1w και εχει περιμετρο κεφαλιοu (HC) 180. Ο ενας γιατρος λεει αμνιοπαρακεντηση και ο αλλος λεει οχι.Εγω τωρα τι να κανω ποu εχω σκασει απο κλαμα????:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Μανουλες και μελλοντικές μανουλες καλησπερα και χρόνια πολλα !! Θα ήθελα να μου πειτε εμπειριες σας απο την β' επιπεδου γιατίε έχει φάει το άγχος!!!! Έχω παει 3 φορές την πρωτη φορά τα είδαμε όλα μια χαρά εκτός το κεφαλακι γιατί δεν είχε τη σωστή θέση...την δεύτερη κ την τρίτη φορά ξαναπηγαμε μηπως κ είχε γυρίσει να το δούμε, το είδαμε προφιλ αλλά το μεσολοβιο μέσα στο κεφαλακι δεν το βλεπουμε γτ πρεπει μα γυρίσει περισσοτερο..έχω φάει γλυκά, αναψυκτικά, περπαταω με χτυπαει ο γιατρός λίγο στην κοιλιά μηπως γυρίσει το κεφαλακι του τπτ...εχω απιβδησει ο γιατρός μ λέει ότι είναι πεισματαρα και μας κοροϊδεύει αλλά με εχει πιασει το άγχος μηπως εχει κάτι η μπεμπουλα μ ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...