Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts

Κι εγω εκανα καισαρικη απρογραμματιστα (ειχε μπλεχτει με τον λωρο και ενω προσπαθουσε να κατεβει για ωρες, τον τραβαγε πισω).

 

Θέλω παρα πολυ ομως να γεννησω φυσιολογικα στο δευτερο και θα ψαξω να βρω γιατρο που να το αναλαμβανει. Στο εξωτερικο γινεται γιατι οχι κι εδω?

 

Μαλιστα οταν ο γιατρος μου, μου ελεγε να προσεξω πολυ να μην μεινω εγκυος στο χρονο επανω, μου εξηγησε οτι δεν εχει να κανει αυτο με τα ραμματα (εσωτερικα και εξωτερικα, δεν υπαρχει περιπτωσηνα σπασουν) αλλα πρεπει να επανελθει ο οργανισμος και οι ορμονες σε φυσιολογικα επιπεδα, με λιγα λογια να ξεκουραστει ο οργανισμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μου εξήγησε ότι είναι αδύνατον να πάμε φυσιολογικά τη δευτερη φορά γιατι στη πρώτη δεν έκανα καθόλου διαστολη ενω μου είχε κάνει πρόκληση τοκετου και με περιμενε 12 ώρες μπας και αλλάξει τίποτα αλλά δυστυχώς ούτε ένα εκατοστο δεν έκανα διαστολή και το μωράκι έχανε τους παλμούς του προς το τέλος.Το ίδιο μου είπε ότι είναι πιθανόν να συμβεί και στη δευτερη φορά γιατι έτσι λειτουργει ο οργανισμός μου.Σε άλλες περιπτώσεις καισαρικής τομής,όπως περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου θα το επιχειρούσε με φυσιολογικό τοκετό τη δευτερη φορα.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

πωπω, elepet, συγκλονίστηκα τώρα, κι εγώ το ίδιο έπαθα. Απ'το πρωί μέσα για πρόκληση πόνων και τελικά επείγουσα καισαρική γιατί έπεφταν οι σφυγμοί. Και όλο έχω κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ίσως να μην έπρεπε να μου βάλει τόσο ισχυρό φάρμακο ο γιατρός (μόλις μου δοκίμασε ένα πιο ισχυρό φάρμακο άρχισαν να πέφτουν οι σφυγμοί).

 

Κι εγώ έχω την ίδια ανησυχία για το δεύτερο, που μάλιστα θέλω να αρχίσω να το προσπαθώ από τώρα, που το μωρό είναι 10 μηνών. Αλλά γιατί 38 βδομάδες βρε παιδιά;;; Είναι απαραίτητο αυτό; Όχι, δε με νοιάζει κι ας σκιστεί η κοιλιά μου στη μέση του δρόμου, θέλω να το κρατήσω το παιδί όσο πιο πολύ μπορώ, γιατί;;;;;; :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ είναι αναγκαίο μην σε τρομάζουν οι 38 εβδομάδες..το μωρό δεν θα έχει πρόβλημα..και εξάλλου αν είναι για την υγεία σου και του παιδιού καλύτερα στις 38 που θα βγει υγιέστατο παρα στις 40 κια να έχει κάνει καμια επιπλοκή.!

Μία συγγενής αποφάσισε να το γενήσει 20 μέρες πριν την ΠΗΤ μόνο και μόνο επειδή δεν άντεχε άλλο και επειδή ήθελε να συμπέσει με τη καλοκαιρινή άδεια του άντρα της! Αυτό είναι παράνοια!!! Αυτό που συζητάμε όμως είναι θέμα υγείας και όχι #@#@#@#@ στον εγκέφαλο!!! :D:D

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, συμφωνώ με όσα λες, αλλά ας μην αλλάξουμε το θέμα του τόπικ (γιατί είναι μεγάλη συζήτηση πόσο καλό είναι να εξαντληθούν κατά το δυνατόν οι 40 εβδομάδες).

 

Το θέμα είναι άλλο και έχεις θέσει μερικά πολύ σημαντικά ερωτήματα που κι εμένα με ενδιαφέρουν, οπότε αν κάποια έχει καμιά απάντηση την περιμένουμε με αγωνία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Την πρώτη καισαρική την έκανα λόγω ανάγκης, το παιδί ήταν ψηλά και ενώ έσπασαν τα νερά και είχα διαστολή, δεν είχα πόνους και μετά από 8 ώρες αναμονής δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο. Το δεύτερο μωρό γεννήθηκε 22 μήνες μετά (ξανάμεινα έγκυος στο χρόνο), στην 39η εβδομάδα. Θα γεννούσα 15 Αυγούστου, το πήρε στις 7. Η ημερομηνία ήταν προγραμματισμένη από τον 5ο μήνα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα στη δεύτερη είχα ελάχιστους πόνους μετεγχειρητικά σε σχέση με την πρώτη. Σηκώθηκα από το κρεβάτι το ίδιο απόγευμα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς σκεφτόμαστε σε λίγο καιρό να αρχίσουμε τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι. Αυτό που φοβάμαι είναι οτι έχω 6-7 κιλά παραπάνω απο την πρώτη εγκυμοσύνη τα οποία δεν βλέπω να τα χάνω...

Λέτε να επηρεάσει τα ράμματα και να ανοίξω σαν καρπούζι? :lol:

Σκέφτομαι τον άλλο μήνα να πάω για τεστ παπ να δω τί θα μου πει και ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα αγγλικό σάιτ σχετικό με το θέμα, αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να το κοιτάξω πολύ καλά. Το θέμα του είναι η γέννα στο σπίτι και έχει μια σελίδα και για το vbac (vaginal birth after caesarean). Πάντως έχει αναφορές σε άλλα άρθρα στο τέλος και ίσως βρεθεί κι εκεί κάτι ενδιαφέρον. Πάντως, ακόμη δεν έχω προλάβει να το ελέγξω, οπότε το γράφω με κάθε επιφύλαξη, μπορεί να είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας κλπ.

 

Λοιπόν είναι το http://www.homebirth.org.uk/vbac. Δε μπαίνεις αν βάλεις όλη τη διεύθυνση, οπότε γράψτε το πρώτο μέρος μέχρι το / και μετά βάλτε στο search το vbac.

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

γέννησα το πρώτο μου παιδί με απρογραμμάτιστη καισαρική στις 38 εβδ. και 2 ημέρες. όταν γέννησα μου είπε ότι μετά από 3 μήνες μπορώ να ξαναμείνω έγκυος. το δεύτερο παιδί μου το γέννησα στις 38 εβδ. και 1 ημέρες. ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά το δεύτερο αλλά οι κίνδυνοι είναι πολλοί. μπορώ να πω ότι στο δεύτερο παιδί σηκώθηκα πολύ πιο εύκολα απ' ότι στο πρώτο (εννοώ ώρες μετά το χειρουργείο) αλλά την ώρα που με έραβαν καταλάβαινα πόνους γιατί είχα από πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη συσπάσεις. έκανε συσπάσεις η μήτρα και μου έκαναν τη δεύτερη δόση της επισκλυριδίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική για δίδυμα επειδή δεν ερχόταν καλά το δεύτερο. Ειχαν ξεκινήσει οι συσπάσεις αλλά προχωρήσαμε στην επέμβαση λόγω μεγάλης επικινδυνότητας για το δεύτερο μωρό. Έξι μήνες μετά έμεινα έγκυος χωρίς να το καταλάβω. Συζητούσαμε με το γιατρό για φυσιολογική γέννα μετά απο καισαρική. Αλλά απ' ότι κατάλαβα έπρεπε πολλά πράγματα να είναι τέλεια, επομένως ήταν απίθανο. Του ζήτησα να αφήσει, αν δεν υπάρχει πρόβλημα, το μωράκι να παρει τις μέρες του και ας κανουμε στο τέλος καισαρική. Αυτό καναμε! Γέννησα στις 39 εβδομάδες. Απρογραμμάτιστα, στις 3:30 τα ξημερώματα, γιατί άρχισαν να ... σφίγγουν οι συσπάσεις. Όλα πήγαν καλά!

 

Η δεύτερη φορά ήταν κατά πολύ καλήτερη της πρώτης, όσων αφορά τα μετεγχειρητικά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω κάνει καισαρική,αλλά ήθελα να πω για τις 38 εβδομάδες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό.Η μικρή μου γεννήθηκε την 38η εβδομάδα και ζύγιζε 3900 και 53 πόντους παρακαλώ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο γιος μου γεννήθηκε με φυσιολογικό τεκετό

 

Η κόρη μου γεννήθηκε με καισαρηκή (ισχυακή προβολή) το ξέραμε ότι θα είναι καισαρική από την αρχή του 7ου μήνα. Γέννησα προγραμματισμένα στις 38 εβδομάδες.

 

Γενικά απ' όσο ξέρω πάντα η καισαρική προγραμματίζετε 15 μέρες πριν την ΠΗΤ

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εμένα ο γιατρός μου που με είδε στις 35 ημέρες μου είπε πως ακόμα και αυτή την στιγμή αντέχει η μήτρα για 2η εγκυμοσύνη, παρόλο που γεννησα με καισαρική, αλλά ακόμα καλύτερα θα ήταν μετά από 3 μήνες...βέβαια για εμένα το ιδανικό θα ήταν μόλις χρονίσει ο μπέμπης μας και θα το προσπαθήσω, αλλά με αυτά τα πράγματα δεν μπορείς ποτέ να προγραμματίζεις. Άλλωστε καμμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι 100% αποτελεσματική :?

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλως σας βρηκα ολους τους νεους και μελλοντικους γονεις! :) Γεννησα τα Χριστουγεννα ενα υγιεστατο αγορακι με καισαρικη τομη και επισκληριδιο,δυστυχως για μενα,διοτι ηθελα φυσιολογικο τοκετο.Οπως και να εχει,τωρα θελω να ξανακανω αλλο ενα παιδακι,αλλα δεν ξερω σε ποσο καιρο πρεπει να ξαναμεινω εγκυος,λογω της καισαρικης.Γνωριζει κανεις?Ειμαι 28 χρονων,ετσι για τα πρακτικα.. :)

 

Ο γιστρός μου, μου είχε πει ότι μπορώ να ξαναμείνω αμέσως εάν θέλω. Γέννησα και εγώ με καισαρική και επισκηρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αφού σαραντίσεις σου είπε? Ο δικός μου είπε μετά το χρόνο, είναι το καλύτερο. Μην βιάζεσαι, γιατί η κοπέλα δίπλα μου στο μαιευτήριο, έμεινε έγκυος στο τρίμηνο μετά την δεύτερη καισαρική και η τρίτη έγινε δύο μήνες πρόωρα, αφού έμεινε στο μαιευτήριο στο κρεβάτι σε πλήρη ακινησία 5 μήνες πριν τον τοκετό και μετά φυσικά αφαιρέθηκε η μήτρα. Μην το ρισκάρεις. Έχω κάνει τέσσερις καισαρικές , μία φορά έμεινα έγκυος στο 9μηνο μετά την προηγούμενη και τις άλλες 20 και 26 μήνες μετά. Όσο για τις καισαρικές, θεωρητικά μπορείς να κάνεις 6, αν όλες οι προηγούμενες πήγαν καλά. Πρακτικά, κάθε φορά που γεννάς, ο γιατρός σε ενημερώνει για την κατάσταση της μήτρας και αν μπορείς να κάνεις άλλο. Ο δικός μου, στην τέταρτη μου είπε πως μπορώ να προχωρήσω σε πέμπτη. Ψυχολογικά όμως, δεν θέλω να σκέφτομαι άλλη εγκυμοσύνη και άλλο χειρουργείο, αν και παιδάκι θα ήθελα κι άλλο. Καλή επιτυχία , με το καλό να αποκτήσεις κι άλλα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως τα είπε η Scorpina είναι. Εγώ που τις έχω κοντινές... μου είπε όχι άλλη. Έχω κάνει 3 καισαρικές και η κατάσταση δε σηκώνει άλλη λέει ο γιατρός. Μου το είπε όταν ήμουν χειρουργείο στο τελευταίο (είχα επισκληρίδιο και συζητούσαμε). Ούτε για "ατύχημα" δε με παίρνει.

 

Δε σκεφτόμουν για περισσότερα παιδιά, αλλά τώρα... δεν ξέρω γιατί... μου κόστισε αυτή η απαγόρευση. Ίσως στο βάθος να ήθελα ένα ακόμα... δεν ξέρω.

 

Φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα 4 παιδάκια μου! Πάντως στις 40 μέρες... όχι δε θα το έλεγα. Το βέλτιστο είναι να μεσολαβούν 2 χρόνια από γέννα σε γέννα. (Κάτι που δεν τήρησα.... και ίσως να παίζει ρόλο και για την κατάσταση της μήτρας).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και γω 3 καισαρικες στο ιστορικό μου.. Ο γιατρός μου είχε πει για μεσοδιαστημα 2 ετών αλλά εγώ έμεινα εγκυος μετά από 8 μήνες... όλα καλα ΄πήγαν και δεν αντιμετωπισαμε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δε σκεφτόμουν για περισσότερα παιδιά, αλλά τώρα... δεν ξέρω γιατί... μου κόστισε αυτή η απαγόρευση. Ίσως στο βάθος να ήθελα ένα ακόμα... δεν ξέρω.

 

 

Υπαρχουν και χειροτερα κοριτσακι μου...

 

εσενα σου κοστισε η απαγορευση μετα την 4η καισαρικη... Εγω τι να πω που μου εβγαλε απαγορευτικο απ' την πρωτη κιολας; :cry::cry:

Τον πρωτο καιρο μετα που γεννησα απ' την τοση ταλαιπωρια που περασα δεν με πολυενοχλησε. Οσο περναει ομως ο καιρος και η κορη μου μεγαλωνει και σκεφτομαι οτι για μενα το ταξιδι τελειωσε στο πρωτο μου κακοφαινεται... Στενοχωριεμαι που σκεφτομαι οτι δεν θα ξανακρατησω ποτε στα χερια δικο μου μωρο-βρεφος... :cry:

Link to comment
Share on other sites

:roll::roll::roll:

Η κορούλα μου είναι 5 μηνών και είμαι στον 3ο μήνα κύησης...

Όταν έκανα το τεστ δεν το πίστευα, ένα μικρό shock κυρίως γιατί μόλις είχα βγει από την φάση της εγκυμοσύνης.

Όσον αφορά την νέα κύηση, ο γιατρός μου με καθησύχασε, όλα θα πάνε καλά. Την προγούμενη εβδομάδα όταν είδα στον υπέρηχο το νινί, μου είπε ότι είναι μία χαρά και γω επίσης. ΄

Απλά ενώ είναι ακριβώς στις ίδιες ημερομηνίες με την μπέμπα, πιθανών να γεννηθεί λίγο πιο μπροστά περίπου 10 -12 ημέρες.

Τελίκα στη 2η εγκυμοσύνη είσαι πιο ήρεμη, ψύχραιμη... στον αυτόματο πιλότο... έτσι το λέω. :D:shock::D

 

sngeliα να σε ρωτησω κατι?με καισαρικη εκανες το πρωτο σου παιδακι και εμεινες τοσο γρηγορα ξανα εγκυος?πως τα καταφερνεις με δυο παιδακια τοσο κοντα ηλικιακα?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με καισαρική γέννησα και ο γιατρός μου μου είπε να μη μείνω έγκυος μέχρι να χρονίσει το κοριτσάκι μου.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια εχω μια απορια: αληθευει οτι αν εχεις συλλαβει ηδη μια φορα ειναι πολυ πιο ευκολο να συλλαβεις ξανα μετα; Δηλαδη,θεωρητικα,το δευτερο παιδι ερχεται γρηγοροτερα απο το πρωτο;

 

δε μπορεις να διανοηθεις, ποσο γρηγορα......... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, στην περίπτωση μου τουλάχιστον. Ενώ το πρώτο μας παιδάκι το πιάσαμε μετά από 2-3 μήνες προσπαθειών τώρα προσπαθούμε πάνω από χρόνο για το δεύτερο κι ακόμα....

Εύχομαι πάντως τα καλύτερα σε όλες τις κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Κ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 8 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΛΙΣ ΓΙΝΕΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ...ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ....ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!! :lol:

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Σήμερα είμαι πάρα πολύ χαρούμενη γιατί μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών της αδερφής μου μάθαμε τα ευχάριστα νέα ότι είναι έγκυος! :D Το λέω και με πιάνουν τα ζουμιά! Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Έχω το εξής δίλημμα τώρα.. ο μικρός μου είναι 26 μηνών και εδώ και αρκετό καιρό έχω την επιθυμία ενός 2ου μωρού, πάντα είχα στο μυαλό μου να έχουν τα παιδάκια μου 2 χρόνια διαφορά, αλλά συνειδητά βέβαια μέχρι πρίν λίγους μήνες με τον άντρα μου που το είχαμε συζητήσει είχαμε πει να το καθυστερήσουμε λίγο ακόμα(επειδή είχαμε κάποια σχέδια στο μυαλό μας τα οποία τελικά δεν θα γίνουν). Και πέρα από τα σχέδια που είχαμε, δεν νιώθαμε καλά να κάνουμε ένα 2ο πρίν κάνει η αδερφή μου, ίσως να ακούγεται κάπως αυτό που λέω αλλά το νιώθαμε από αγάπη για αυτούς.. τόσα παιδιά γύρω τους..να κάναμε και εμείς άλλο ένα..ήταν περίεργο για εμάς. Χτες που είχα μία συζήτηση με τον άντρα μου, μου πε ότι θέλει και εκείνος αλλά όχι ακόμη.. Εγώ άισθάνομαι έτοιμη για ένα δεύτερο, ο μικρός μας έχει μεγαλώσει, τον έχουμε χαρεί και συνεχίζουμε να τον χαιρόμαστε, τον βλέπω πόσο τρυφερά συμπεριφέρεται και με άλλα μωράκια, νομίζω ότι θα ήταν καλό και για εκείνον τώρα που αναζητάει την επικοινωνία και με άλλα παιδάκια. Να μην έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας, να παίζουν (και εγώ με την αδερφή μου έχουμε 2 χρόνια διαφορά).

Οι ενδοιασμοί μου όμως είναι 2..

1.μήπως δεν είναι σωστό να "μοιράσω" την χαρά των δικών μας, σε εμένα και στην αδερφή μου, αλλά ίσως να ήταν καλύτερα να πάρει όλη την αποκλειστικότητα που της αξίζει τόσο καιρό που περίμενε να έρθει το μωράκι.

2.Ο άντρα μου που δεν θέλω να συμφωνήσει μαζί μου μόνο και μόνο επειδή το θέλω εγώ.Τον θυμάμαι πόσο έντονη ήταν η επιθυμία του για ένα μωράκι με το που παντρευτήκαμε και τώρα σε σχέση με τότε δεν είναι το ίδιο.

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...