Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί μαράζωσα...ξέσπασα, κάπνισα λοιπόν. Εκανα 2 τσιγάρα απανωτά έπειτα από μια ολόκληρη εγγυμοσύνη και μισό ακόμη μήνα πρίν από αυτή χωρίς τσιγάρο...

Την υπόλοιπη μέρα και νύχτα (απόψε) έκανα άλλα 3...

Στο ενδιάμεσο το παιδί σπάραζε στο κλάμα χωρίς προφανή λόγο, το έβαλα χαλαρά στο στήθος πιστευοντας ότι δε θα πιάσει ή ότι θα το πάρει ο ύπνος (έχουμε προβλήματα με το θηλασμό και αντλώ γάλα ενώ προσπαθώ που και πού να τον βάζω στα στήθη με ψεδοθηλές) αλλά τουλάχιστο θα έχει παρηγορηθεί και ξεχάσει ό,τι κι αν το βασάνιζε εκείνη τη στιγμή.

Το παιδί με διέψευσε, όχι μόνο δεν αποκοιμήθηκε αλλά θήλαζε ασταμάτητα, μετά έπεσε σε λήθαργο πάνω στο στήθος μου...

Ενιωσα τύψεις που είχα καπνίσει ώρες πρίν, κι ας είχα αλλάξει ρούχα και πλυθεί...

σκέφτηκα "θήλαζε εσύ γιέ μου και δεν ξανακαπνίζω..." κι όμως μετά έκανα τσιγάρο ώστε να μη συμπέσει με την άντληση και να έχει φύγει κάποια ποσότητα νικοτίνης με το πέρασμα των ωρών...

 

Και τώρα έχω να πολεμήσω την παλιά μου εξάρτηση, το τσιγάρο, και τη νέα μου εξάρτηση, το μωρό μου!

Τί να κάνω?

Ο άντρας μου λέει ότι δεν σημαίνει πως το άρχισα με λίγα τσιγάρα και στο χέρι μου είναι να μη το συνεχίσω.

Εγώ όμως? Δεν ξέρω τί υπερισχύει ακόμη...η τεχνητή προσωρινή ανακούφιση του τσιγάρου ή η χαρά μου να μπορέσω κάποια στιγμή να φιλάω το παιδί μου χωρίς τύψεις? (έχω και κρύωμα εκτός όλων των άλλων και δεν τον έχω φιλήσει ούτε μυρίσει :( )

 

 

νομίζω ότι είσαι στην κρισιμότερη περίοδο και πρέπει να προσέξεις πολύ... ένας καπνιστής που καταφέρνει και κόβει μαχαίρι το τσιγάρο δεν πρέπει επ' ουδενί να το ξαναβάλει στο στόμα του :) γιατί εκτός της εξάρτησης της νικοτίνης υπάρχει και η δύναμη της συνήθειας... καταλαβαίνω ότι όντως μπορεί να υπήρξαν δύσκολες μέρες που σε ώθησαν να κάνεις μερικά τσιγάρα... πρόσεχε πολύ όμως γιατί το πότε μπορείς να το ξαναρχίσεις ούτε που θα το καταλάβεις... εγώ το έκοψα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος... ο μικρός είναι τώρα 21 μηνών και δεν είχα βάλει τσιγάρο στο στόμα μέχρι πριν λίγους μήνες.. από το Νοέμβριο λοιπόν καπνίζω 1-2 τσιγάρα το μήνα εάν πάω για καφέ με φίλη μου.. τώρα τελευταία όμως "πιάνω" τον εαυτό μου να το αναζητά... πρόσεχε πολύ λοιπόν γιατί ακόμη και ένα τσιγάρο στην περίπτωση τη δική μας μπορεί να είναι και η αιτία του κακού για να το ξαναρχίσουμε :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

dimmi, καταρχάς να σου ζήσει το μπουμπούκι σου! Κατα δεύτερον, θα πρότεινα να τα δεις πιο χαλαρά τα πράγματα. Ο άντρας σου δίκιο έχει, εντάξει είχες μία 'κακή' μέρα - στιγμή ο,τιδήποτε κι έκανες μερικά τσιγάρα. Πράγματι δεν σημαίνει πως το ξανάρχισες. Επειτα, το να καπνίσει ένα - δυο τσιγάρα μία γυναίκα που θηλάζει επουδενεί δεν αποτελεί έγκλημα - ας μην φερόμαστε σαν να είναι τέτοιο (δεν είναι το ίδιο με την έγκυο που καπνίζει) και νομίζω πως δεν χρειάζεται να παραθέσω αποδείξεις, μία μικρή έρευνα να κάνεις κανείς στο διαδίκτυο, και στο φόρουμ, θα το δει. Από εκεί και πέρα κοίταξε να δεις αν μπορείς να μην ξανακαπνίσεις. Αν όχι, αυτό το ένα δύο που θα κάνεις φρόντισε να μην είναι μέσα στο σπίτι και μετά πλύνε χέρια και δόντια καλά.

Εγώ πέρασα μία περίοδο που η μικρή μου ήταν 5-6 μηνών και κάπνιζα από 2 - 5 την μέρα. Μετά το έκοψα ξανά τελειώς (βασικά δεν προλάβαινα) και τώρα έχω καταφέρει (πάλι λόγω έλειψης χρόνου) να μου αρκούν 3-4 τζούρες ημερισίως. Ε, δεν νομίζω πως κάνω κάποιο έγκλημα - μην τρελλαθούμε...

Όπως όλα τα άλλα πράγματα έτσι και το τσιγάρο, είναι δοσοεξαρτώμενο ως προς το πόσο και αν θα περάσει στο γάλα. Δηλαδή άλλο είναι το ένα (δεν ανιχνεύεται καν) αλλό τα 50 (που ούτως ή άλλως καμία μαμά δεν θα προλάβαινε να καπνίσει....) Αντιστοίχως, άλλο 3-4 γουλιές μπύρα, άλλο 1 λίτρο. Γενικώς η θηλάζουσα μπορεί -με μέτρο- να κάνει μια φυσιολογική ζωή, και να μην μπει σε γυάλα, κάτι που από φίλες μου ξέρω πως τονίζουν οι επαγγελματίες υγείας στο εξωτερικό, ενώ στο Ελλαντίτσα, δυστυχώς όχι ακόμα.

Καλημέρα και ψυχραιμία!

σε ευχαριστώ πολύ Μαρινένα!

Και στο Ελλάντα έχουμε εξελίξεις, ο μεν γυναικολόγος μου είπε χθες "αν είναι για 1 άντε 2"

η δε μαία μου το θεώρησε φυσικό το να καπνίσω αφού "μου αρέσει", προτιμά να θηλάζω καπνίζοντας παρά να πιεστώ να μη ξανακαπνίσω και μετά να τα βροντήξω όλα στον αέρα...

Μου είπε χαρακτηριστικά ότι το παιδί είναι ήδη επιβαρυμένο απότο περιβάλλον του εφόσον ο πατέρας καπνίζει (παρότι δεν καπνίζουμε μες στο σπίτι μυρίζουν τα ρούχα, το σώμα κτλ των καπνιστών)

και ότι θα είναι σε ακόμη πιο άσχημη θέση αν του κόψω το μητρικό γάλα που το προστατεύει!

Ενιωσα τόσο όμορφα μετά που της μίλησα, κατάλαβα ότι δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου που το ξανάρχισα το ρημαδοτσίγαρο, και άντλησα 200 μλ γάλα αντί για 100 που συνήθισα στον ίδιο χρόνο :shock:

Επίσης πάλεψα με το μωρό να μπεί στο στήθος 4 φορές ώς τώρα ενώ μέχρι χθες 1 και με το ζόρι...

Αρα όλα είναι στο κεφάλι μας, ναι καλύτερα να μη καπνίζει κανείς να μην επιβαρύνεται παθητικά το παιδί, αλλά απαξ και γίνεται δεν είμαστε και για κρέμασμα!

Μισό στριφτό το πρωί και μισό το μεσημέρι έκαναν τη δουλειά τους :-P

νομίζω ότι είσαι στην κρισιμότερη περίοδο και πρέπει να προσέξεις πολύ... ένας καπνιστής που καταφέρνει και κόβει μαχαίρι το τσιγάρο δεν πρέπει επ' ουδενί να το ξαναβάλει στο στόμα του :) γιατί εκτός της εξάρτησης της νικοτίνης υπάρχει και η δύναμη της συνήθειας... καταλαβαίνω ότι όντως μπορεί να υπήρξαν δύσκολες μέρες που σε ώθησαν να κάνεις μερικά τσιγάρα... πρόσεχε πολύ όμως γιατί το πότε μπορείς να το ξαναρχίσεις ούτε που θα το καταλάβεις... εγώ το έκοψα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος... ο μικρός είναι τώρα 21 μηνών και δεν είχα βάλει τσιγάρο στο στόμα μέχρι πριν λίγους μήνες.. από το Νοέμβριο λοιπόν καπνίζω 1-2 τσιγάρα το μήνα εάν πάω για καφέ με φίλη μου.. τώρα τελευταία όμως "πιάνω" τον εαυτό μου να το αναζητά... πρόσεχε πολύ λοιπόν γιατί ακόμη και ένα τσιγάρο στην περίπτωση τη δική μας μπορεί να είναι και η αιτία του κακού για να το ξαναρχίσουμε :(
αχ σε όλη την εγγυμοσύνη το αναζητούσα...το περίμενα πως και πως να κάνω ένα τσιγαράκι, που ήξερα πως δε θα είναι ένα...

Πίστευα πως με το θηλασμό θα σιχαίνομαι τον εαυτό μου να καπνίσω, όμως τα πράγματα δε μας ήρθαν και τόσο ρόδινα και ξέσπασα στο τσιγάρο...

το είχα ξανακόψει επί χρόνια αλλά και πάλι το είχα πιάσει (πάλι σε περίοδο μεγάλου στρες!)

Τα δύσκολα θα έρθουν το χειμώνα που δε θα μπορώ να καπνίζω στο μπαλκόνι με τη βροχή αλλά ούτε και σπίτι με το μωρό. Αλλά δε μπορώ να σκέφτομαι από τώρα για τότε. Τώρα το ξανάρχισα. Τουλάχιστο οι αντλήσεις και ο θηλασμός με κράτησαν σήμερα και δεν κάπνισα πολλά. Ελπίζω και το υπόλοιπο βράδυ το ίδιο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

να θηλάζω καπνίζοντας παρά να πιεστώ να μη ξανακαπνίσω και μετά να τα βροντήξω όλα στον αέρα...

 

Έτσι ακριβώς! Κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου (θηλάζοντας) και διόλου δεν θα καταλάβει αν έκανες στο μπαλκόνι 1-2 τσιγάρα. Ο χειμώνας που λες κι εσύ θα είναι πιο δύσκολος στο να καπνίσεις -τουλάχιστον για μένα ήτανε και λόγω έλλειψης χρόνου και λόγο σκ......κρυου - τί ήταν αυτό φέτος???? και πράγματι μια περίοδο το έκοψα εντελώς και δεν μου φάνηκε. Τώρα καπνίζω ένα τσιγάρο το βράδυ που την κοιμίζω αλλά το καταευχαριστιέμαι.΄Ισως τώρα που καλοκαιριάζει και θα είμαστε πιο πολύ έξω το ένα να γίνουν 3, αλλά διόλου δεν με απασχολεί (ως προς το ζήτημα του θηλασμού). Αργότερα που θα σταματήσει ο θηλασμός, και όσο θα μεγαλώνει θα ήθελα να μην ξανακυλήσω στην δεινή καπνιστρια που ήμουνα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και αφορά το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο και 5 μηνες εχω να βαλω τσιγαρο στο στομα μου... απο τοτε που εμεινα εγκυος δηλαδη και ολο το υπολοιπο διαστημα που θηλαζω την 9 μηνων κορη μου...

 

σημερα, ΑΧΧΧΧ σημερα μου ηρθε μια λαχταρα (οχι για κρουασαν) αλλα για τσιγαρο!!!!

γυρισα και ειπα στη φιλη μου που καπνιζε να μου δωσει μια τζουρα, αλλα στο καπακι φανταστηκα τη γευση κτλ και αηδιασα..

σκευτηκα εννοειται και το βλασταρακι μου και ξενερωσα....

ουφ... :P

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να μην το ξαναδοκιμασεις απο τη στιγμη που το εχεις κοψει τοσο καιρο.Εγω ειμσι την 34η εβδομαδα και το εχω κοψει απο την 5η και ελπιζω να μην το ξαναβαλω στο στομα μου και μακαρι να θηλασω για να εχω και ενα λογο παραπανω σε περιπτωση που θελησω να ξανακανω εστω και μια τζουρα.Αλλα εχω την αισθηση οτι δεν θα το ξαναζητησω.Το εκοψα παααααααααααααααααρα πολυ ευκολα και δεν το περιμενα!!!!Απο τη στιγμη που ειπα τελος απο την επομενη κιολας μερα δεν μου ελειπε ,περιεργο αλλα συνεβει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ακριβώς! Κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου (θηλάζοντας) και διόλου δεν θα καταλάβει αν έκανες στο μπαλκόνι 1-2 τσιγάρα. Ο χειμώνας που λες κι εσύ θα είναι πιο δύσκολος στο να καπνίσεις -τουλάχιστον για μένα ήτανε και λόγω έλλειψης χρόνου και λόγο σκ......κρυου - τί ήταν αυτό φέτος???? και πράγματι μια περίοδο το έκοψα εντελώς και δεν μου φάνηκε. Τώρα καπνίζω ένα τσιγάρο το βράδυ που την κοιμίζω αλλά το καταευχαριστιέμαι.΄Ισως τώρα που καλοκαιριάζει και θα είμαστε πιο πολύ έξω το ένα να γίνουν 3, αλλά διόλου δεν με απασχολεί (ως προς το ζήτημα του θηλασμού). Αργότερα που θα σταματήσει ο θηλασμός, και όσο θα μεγαλώνει θα ήθελα να μην ξανακυλήσω στην δεινή καπνιστρια που ήμουνα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και αφορά το μέλλον...
μια χαρά πας! Τον χειμώνα βλέπουμε!

Ξέφυγα 1-2 μέρες και κάπνισα πολύ, τώρα είμαι στα 4-5 στριφτά και είμαι ΟΚ ψυχολογικά, έτσι θα προσπαθήσω από αύριο στα 3-4 να πέσω.

Πάω για άντληση, όποτε αυξάνω τις αντλήσεις δεν καπνίζω πολύ προς το παρόν ευτυχώς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κορίτσια, εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική όσον αφορά το θέμα "ΤΣΙΓΑΡΟ και ΘΗΛΑΣΜΟΣ". Όταν γέννησα την μικρή μου στην κλινική, η προϊσταμένη μαία στις τελικές της οδηγίες κατά την έξοδό μου ήταν κάθετη:" ή τσιγάρο ή θηλασμός. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν αυτά να συνυπάρξουν." Και για να είμαι ειλικρινής, αυτά που διαβάζω στα site περί συνύπαρξης θηλασμού και τσιγάρου δε με καλύπτουν. Κανένα δεν σου επιβεβαιώνει 100% ότι επιτρέπεται, όλα -τουλάχιστο αυτά που έχω διαβάσει εγώ- αναφέρουν λίγο ή πολύ ότι σύμφωνα με έρευνες δεν έχει παρατηρηθεί ότι το τσιγάρο εμποδίζει το θηλασμό. Αυτό, όμως, για μένα τουλάχιστο δεν είναι κάτι εμπεριστατωμένο και ακριβές. Τί έρευνες? Μπορεί κάποιος να αναλύσει επ΄ακριβώς -και όταν λέω επ΄ακριβώς, εννοώ ιατρικά- πώς γίνεται και το τσιγάρο δεν επηρεάζει το θηλασμό? Εδώ μας λένε να προσέχουμε τι τρώμε όσο θηλάζουμε γιατί επηρεάζεται το μωρό και με το τσιγάρο δεν υπάρχει πρόβλημα?:confused: Εγώ προσωπικά το έκοψα μαχαίρι όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, θηλάζω ακόμα -8μιση μήνες τώρα- και παρόλο που πολλές φορές μου έχει έρθει η επιθυμία, ποτέ δεν το έχω βάλει στο στόμα μου.... όταν αποθηλάσω και είμαι τόσο χαζή και το ξαναρχίσω, μόνο τότε. Στο κάτω κάτω, μπορεί καμιά απο δω να εγγυηθεί 100% και με ατράνταχτα επιχειρήματα ότι το τσιγάρο δεν αποτελεί εμπόδιο για το θηλασμό? Γιατί αν υπάρχει και 1 στο εκατομμύριο αμφισβήτησης αυτού, δεν θα πρέπει με τίποτα να ρισκάρουμε την υγεία του μωρού μας και να παίζουμε με τις πιθανότητες γιατί διαβάσαμε κάτι σε κάποιο site στο ιντερνετ. Η δική μου παιδίατρος πάντως, και η μαία, είναι σταθερές στην άποψη αυτή. Όχι τσιγάρο όταν θηλάζουμε!

Link to comment
Share on other sites

O καπνός μένει στα μαλλιά σου, το δέρμα σου, τα ρούχα σου και κάνει κακό στο μωρό σου είτε θηλάζεις, είτε δεν θηλάζεις.

 

Ο θηλασμός προσφέρει πολλά, είτε καπνίζεις, είτε δεν καπνίζεις.

 

Το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Επομένως, το μήνυμα που πρέπει να περάσουμε είναι: ΟΧΙ ΤΣΙΓΑΡΟ!!! Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι δεν αποτελεί αντένδειξη για θηλασμό, κάνει κακό στο μωρό ούτως ή άλλως -μέσω των μαλλιών, ρούχω κλπ-

Άρα, το τσιγάρο αποτελεί αντένδειξη γενικώς, όταν έχουμε μωρό. Αυτό το μήνυμα θα πρέπει να μεταδώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που μιλησα με την παιδιατρο ετσι λιγο πληροφοριακα για το μωρο και ενα θεμα μας ηταν και ο θηλασμος ηταν καθετη...τσιγαρο οχιιιιιιι:confused::confused:!!!Μου εδειξε μαλιστα και φωτο απο καποιες ερευνες κτλ σε μωρακια που θηλαζουν και η μαμα καπνιζει πως δεν αναπτυσοταν σωστα κτλ...ηταν κατηγορηματικη ....και επειδη καπνιζω ακομα και τωρα λιγο μ ειπε πως θα με βοηθησει να τ κοψω αν θελω να θηλασω τωρα πως δεν ξερω.....αλλα και εγω θα κανω μεγαλη προσπαθεια απο μονη μου και ελπιζω να τα καταφερω νομιζω αξιζει για το μωρουλι μας......δεν ξερω τι να πω...θελω πολυ να θηλασω αλλα....δεν καταφερα να τ κοψω 9 μηνες τωρα:-(:sad:!!!Ελπιζω που μετα θα εχω και τ μωρο να τα καταφερω!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως που μιλησα με την παιδιατρο ετσι λιγο πληροφοριακα για το μωρο και ενα θεμα μας ηταν και ο θηλασμος ηταν καθετη...τσιγαρο οχιιιιιιι:confused::confused:!!!Μου εδειξε μαλιστα και φωτο απο καποιες ερευνες κτλ σε μωρακια που θηλαζουν και η μαμα καπνιζει πως δεν αναπτυσοταν σωστα κτλ...ηταν κατηγορηματικη ....και επειδη καπνιζω ακομα και τωρα λιγο μ ειπε πως θα με βοηθησει να τ κοψω αν θελω να θηλασω τωρα πως δεν ξερω.....αλλα και εγω θα κανω μεγαλη προσπαθεια απο μονη μου και ελπιζω να τα καταφερω νομιζω αξιζει για το μωρουλι μας......δεν ξερω τι να πω...θελω πολυ να θηλασω αλλα....δεν καταφερα να τ κοψω 9 μηνες τωρα:-(:sad:!!!Ελπιζω που μετα θα εχω και τ μωρο να τα καταφερω!!

 

Σου εύχομαι καλή λευτεριά και με το καλό το μωράκι σου! Θα δεις που μετά δεν θα σου κάνει καρδιά να καπνίσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια δηλωση αν και ξερω οτι θα ξεσηκωσω θυελες...

 

Καταρχας ονειρευομαι πως και πως να γεννησω για να κανω ενα σωρο ατασθαλιες και αλλα πραγματα που στερηθηκα στην εγκυμοσυνη (οπως ποτο, καφε, ή να τρεξω, να τεντωθω κτλ κτλ).Ξερω βεβαια πως δεν θα τα κανω ολα αυτα αλλα... τα ονειρευομαι...

 

Το δηλωνω ομως πως θα καπνισω ΚΑΙ θα θηλασω -θεου επιτρεποντως. Δεν μιλαω για πακετα, 1-2 με τον καφε μου το πρωι.Ξερω θα ειναι καλυτερα για το μωρο μου (οπως και για μενα) να μην καπνιζω αλλα δυστυχως η μαμα του ειναι καπνιστρια. Ετσι αισθανομαι κι ετσι θα κανω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια δηλωση αν και ξερω οτι θα ξεσηκωσω θυελες...

 

Καταρχας ονειρευομαι πως και πως να γεννησω για να κανω ενα σωρο ατασθαλιες και αλλα πραγματα που στερηθηκα στην εγκυμοσυνη (οπως ποτο, καφε, ή να τρεξω, να τεντωθω κτλ κτλ).Ξερω βεβαια πως δεν θα τα κανω ολα αυτα αλλα... τα ονειρευομαι...

 

Το δηλωνω ομως πως θα καπνισω ΚΑΙ θα θηλασω -θεου επιτρεποντως. Δεν μιλαω για πακετα, 1-2 με τον καφε μου το πρωι.Ξερω θα ειναι καλυτερα για το μωρο μου (οπως και για μενα) να μην καπνιζω αλλα δυστυχως η μαμα του ειναι καπνιστρια. Ετσι αισθανομαι κι ετσι θα κανω.

 

Kαι εγω θελωωωωωωωωω;);)αλλα η παιδιατρος θα φωναζει....και δεν μπορω να το κρατησω και κρυφο εχω τον αντρα μου το καρφι χαχα;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήμουν καπνίστρια αλλά με το που γέννησα το μωρό μου δεν είχα την ανάγκη να καπνίσω άσε που με είχε πιάσει και ένα πράγμα να βλέπω παντού μικρόβια και βρωμιές οπότε δεν το σκεφτόμουν καν να καπνίσω και μετά να πάρω το μωρό μου αγκαλιά στην νικοτίνη που θα εέιχε μείνει πάνω μου.

θέλω να πω, για να μην παρεξηγηθώ πως μπορεί τότε να μην το έχετε καν ανάγκη, αν από την άλλη δεν μπορείτε να κρατηθείτε σαφώς είναι καλύτερο να καπνίζετε και να θηλάζετε από το να καπνίζετε και να μη θηλάζετε. με το καλό τα μωράκια σας

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήμουν καπνίστρια αλλά με το που γέννησα το μωρό μου δεν είχα την ανάγκη να καπνίσω άσε που με είχε πιάσει και ένα πράγμα να βλέπω παντού μικρόβια και βρωμιές οπότε δεν το σκεφτόμουν καν να καπνίσω και μετά να πάρω το μωρό μου αγκαλιά στην νικοτίνη που θα εέιχε μείνει πάνω μου.

θέλω να πω, για να μην παρεξηγηθώ πως μπορεί τότε να μην το έχετε καν ανάγκη, αν από την άλλη δεν μπορείτε να κρατηθείτε σαφώς είναι καλύτερο να καπνίζετε και να θηλάζετε από το να καπνίζετε και να μη θηλάζετε. με το καλό τα μωράκια σας

 

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά πώς επιχειρηματολογείς το "σαφώς και είναι καλύτερο να καπνίζετε και να θηλάζετε?" σου έχουν εξηγήσει ιατρικά τί ακριβώς γίνεται μέσα στον οργανισμό μας και αποβάλλονται οι τοξικές ουσίες οπότε και δεν επηρεάζεται το μωρό? Συγνώμη, αλλά το θέμα είναι πολύ σοβαρό, αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν επηρεάζεται το μωρό, φυσικά και θα αλλάξω γνώμη, αλλά δεν μπορούμε να βασιστούμε σε θεωρίες και μέσα από το φόρουμ να λέμε "καπνίστε ελεύθερα και ας θηλάζετε" χωρίς να είμαστε σίγουρες για το τί λέμε. Πρέπει να δηλώνουμε κάτι υπεύθυνα και με επιχειρήματα, μας διαβάζουν τόσες μανούλες...φιλικά

πάντα, νελλίτσα, μην με παρεξηγείς, κουβέντα κάνουμε! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nομιζω πως η νελλιτσα εννοει καλυτερα να θηλαζεις και να καπνιζεις εστω και λιγο παρα να σταματησεις τον θηλασμο για να καπνιζεις ελευθερα;)

Αυτο καταλαβαινω εγω τουλαχιστον και εδω που τα λεμε μπορει τ τσιγαρο να κανει κακο αλλα και το να στερησεις στο παιδι σου το γαλατακι της μαμας για το τσιγαρο μονο και μονο δεν λεει και πολυ!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή λευτεριά και με το καλό το μωράκι σου! Θα δεις που μετά δεν θα σου κάνει καρδιά να καπνίσεις! :)

μη το λες, εγώ το είχα κόψει μόλις βάλαμε μπρος για μωρό και το ξανάρχισα με τις δυσκολίες μετά τη γέννα! Και μάλιστα όχι αμέσως μετά, δεν ήταν απωθημένο εννοώ αλλά λόγω άγχους.

Εμείς κόψαμε και το μαμαδίσιο γαλατάκι για άλλους λόγους, και έχω το κεφάλι μου ήσυχο & για το θέμα τσιγάρο :wink: Πάντως αν πρόκειται κάποια να θηλάσει ας το κάνει και με τσιγάρο (λίγο), αυτή είναι η γνώμη μου! Μακάρι να θηλάζαμε κι εμείς & ποιός χρειάζετα τσιγάρο τότε :confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά πώς επιχειρηματολογείς το "σαφώς και είναι καλύτερο να καπνίζετε και να θηλάζετε?" σου έχουν εξηγήσει ιατρικά τί ακριβώς γίνεται μέσα στον οργανισμό μας και αποβάλλονται οι τοξικές ουσίες οπότε και δεν επηρεάζεται το μωρό? Συγνώμη, αλλά το θέμα είναι πολύ σοβαρό, αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν επηρεάζεται το μωρό, φυσικά και θα αλλάξω γνώμη, αλλά δεν μπορούμε να βασιστούμε σε θεωρίες και μέσα από το φόρουμ να λέμε "καπνίστε ελεύθερα και ας θηλάζετε" χωρίς να είμαστε σίγουρες για το τί λέμε. Πρέπει να δηλώνουμε κάτι υπεύθυνα και με επιχειρήματα, μας διαβάζουν τόσες μανούλες...φιλικά

πάντα, νελλίτσα, μην με παρεξηγείς, κουβέντα κάνουμε! :wink:

δες το σαιτ που είχα βάλει πάνω, από παιδίατρο είναι ;) τα οφέλη του θηλασμού υπερτερούν των κακών του τσιγάρου υποθέτω! (εγώ δε θα σου δώσω επιχειρήματα γιατί δεν είμαι γιατρός, μπορείς να ανατρέξεις στην βιβλιογραφία)

Συμφωνώ με τη νελλίτσα!

 

υγ μάλιστα το παιδί είναι σε διπλά μειονεκτική θέση τώρα που κόβουμε το γάλα και είμαι και καπνίστρια!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορει κάποια πολυ έμπειρη Μαμα να μου πει τι να πω στην κολλητη μου που γέννησε πριν απο 20 μέρες και θηλαζει αποκλειστικά,αν επειτρεπεται να πιει μια στο τόσο ένα ποτηράκι κρασί?Το τσιγάρο το εχει κόψει μαχαίρι απο τότε που έμαθε Οτι Ειναι έγκυος και δεν το θέλει πια!Αναρωτιεται όμως εάν βλάπτει μια στο τόσο ένα ποτηράκι κρασί!Ευχαριστω πολυ!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

να το πιεί άφοβα το ένα ποτηράκι μια στο τόσο ;)

 

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση!Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?Δεν πειράζει παρ΄ολο που ειναι ακόμη πολυ αρχή?Ρωτω γιατι ρωτήσαμε και τον κοινό μας παιδιατρο και της είπε ρητά Οχι κρασι ουτε μπυρα με αλκοολ ουτε αναψυκτικά!

Εγώ Οταν θηλαζα τα έκανα όλα με μετρο αλλα δεν μπορω να πάρω τέτοια ευθύνη πάνω μου για να της πω!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση!Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?Δεν πειράζει παρ΄ολο που ειναι ακόμη πολυ αρχή?Ρωτω γιατι ρωτήσαμε και τον κοινό μας παιδιατρο και της είπε ρητά Οχι κρασι ουτε μπυρα με αλκοολ ουτε αναψυκτικά!

Εγώ Οταν θηλαζα τα έκανα όλα με μετρο αλλα δεν μπορω να πάρω τέτοια ευθύνη πάνω μου για να της πω!

 

Καλε ας πιει το κοριτσι δεν υπαρχει προβλημα αν ακους την παιδιατρο σωθηκες δνε ξερουν απο θηλασμο...Μπορει να πιει ενα ποτηρακι δνε βλαπτει αλλα καλυτερα να θηλασει και να πιει μετα η να πιει και να περασει λιγη ωρα μεχρι τ επομενο γευμα καταλαβαινεις τι εννοω ε??Μετα απο 2 ωρες οτι και να πιει καθαριζει...Φυσικα μιλαμε για φυσιολογικες ποσοτητες;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλε ας πιει το κοριτσι δεν υπαρχει προβλημα αν ακους την παιδιατρο σωθηκες δνε ξερουν απο θηλασμο...Μπορει να πιει ενα ποτηρακι δνε βλαπτει αλλα καλυτερα να θηλασει και να πιει μετα η να πιει και να περασει λιγη ωρα μεχρι τ επομενο γευμα καταλαβαινεις τι εννοω ε??Μετα απο 2 ωρες οτι και να πιει καθαριζει...Φυσικα μιλαμε για φυσιολογικες ποσοτητες;)

 

Thanks Jo!Την ενημέρωσα ήδη και έκανε κάτι χαρές η αγαπημένη μου!:lol:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
To μεγαλύτερο πρόβλημα με το τσιγάρο είναι ο καπνός που εισπνέει το μωρό ή τα υπολείμματα καπνού που εισπνέει το μωρό από τα μαλλιά το δέρμα, τα ρούχα της μαμάς. Οι πρακτικές που βοηθούν στο να εκτίθεται το μωρό λιγότερο είναι προτιμότερες. Αλλαγή ρούχων, πλύσιμο, περιορισμός των ωρών περιορίζουν κάπως την έκθεση.

 

Το καπνός του τσιγάρου κάνει κακό στο μωρό ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι. Ο περιορισμός ή διακοπή του θηλασμού δεν περιορίζει τις βλαβερές επιδράσεις του τσιγάρου.

 

Αγλαία κλησπερα!καπνιζω 6 μηνες και θηλαζω!πιστευεις οτι πρεπει να διακοψω το θηλασμό?εχει αρκετα εκτεθει?Η ΄ συνεχιζω (οπως λεει ο γυναικολογος μου ..καπνισε οσο θες ,το μητρικό γάλα ειναι καλά αποστειρωμένο!).φυσικά και δεν καπνίζω όσο θέλω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Αγλαία!θηλάζω και καπνίζω 6 μήνες(εννοείται μικρες ποσότητες και 2 ώρες πριν το θηλασμο)αναρωτιέμαι, να συνεχισω να θηλάζω ή αρκετα έχει εκταθεί?(ο γυναικολόγος μου ,λεει καπνισε οσο θες ,το μητρικό γάλα ειναι καλά αποστειρωμένο)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...