Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η ηρωίδα μάνα να είναι αυτή που θηλάζει ή αυτή που πάλεψε και για οποιονδήποτε λόγο δεν το κατάφερε ή ακόμα κι εκείνη που από επιλογή δεν θήλασε! Αυτό τον διαγωνισμό δεν τον καταλαβαίνω και το έχω γράψει κι αλλού! Αυτή δε, η απαξίωση από μανούλες προς μανούλες νιώθω πως είναι ελληνικό φαινόμενο! Και δεν χωράει με τίποτα το μυαλό μου πως η "γνωστή-άγνωστη" κόντρα γυναικών φτάνει μέχρι του σημείου της μητρότητας!

 

Όλες οι μάνες με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ηρωίδες είναι ακόμα και αυτές που χαρακτηρίζουμε "άχρηστες"! Κάθε μάνα έχει το δικό της γολγοθά να διανύσει! Ας σταματήσει πια αυτή η χωρίς λόγο κριτική και ας κοιτάξει η καθε μία τι κάνει εκείνη για το παιδί της!

Μπράβο ρε Αερικό!!!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάποιες φορές νιώθω κι εγώ οσιομάρτυρας... επειδή καθόμαστε και ασχολούμαστε με το πρόβλημα του καθενός (βάλε ό,τι θέλεις στο πρόβλημα αλλά όχι τα πραγματικά... αυτά που είναι κρυμμένα πίσω από τις λέξεις και την κριτική)... αλλά από την άλλη σκέφτομαι και λέω... έστω και ένας να αλλάξει σκεπτικό και λογική (?) κέρδος είναι... οπότε... ας πάει και το παλιάμπελο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλη την αντιπαράθεση, γιατί με στεναχωρεί...

 

Απλά θα καταγράψω και γω την αλήθεια μου, προσπαθώντας να "βοηθήσω" όλες τις καπνίζουσες θηλάζουσες μαμάδες.

 

Κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα.

Όταν έμεινα έγκυος, ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να κάνω μέχρι 5 τσιγάρα την ημέρα.

"Λάτρευα" το κάπνισμα τόσο πολύ, που δεν άντεχα τον περιορισμό. Η μόνη λύση για μένα ήταν να το κόψω εντελώς, αρκεί αυτό το "κόψιμο" να έχει ημερομηνία λήξης. Όσο ήμουν έγκυος ονειρευόμουν πως μόλις γεννήσω θα ανάψω επιτέλους ένα στριφτό τσιγάρο...

 

Όταν γέννησα η μαία πήρε το μωρό, το έδωσε στον άντρα μου και αυτός μου το ακούμπησε, όπως του είπε, στην κοιλιά μου. Όπως το είχα αγκαλιά, η μαία πήρε το προσωπάκι του και το έβαλε στο στήθος μου. Αμέσως άρχισε να πίνει γάλα... Μου είπαν ότι είναι καλό να μην καπνίσω, αν θέλω να θηλάσω. Είπα θα θηλάσω για 40 μέρες και μετά θα καπνίζω το τσιγάρο που ονειρευόμουν. Οι 40 μέρες έγιναν 2,5 μήνες. Μετά γύρισα στη δουλειά. Την πρώτη μέρα δουλειάς έκανα το πρώτο μου τσιγάρο. Δύο τζούρες και με έπιασαν οι τύψεις. Τι θα γινόταν; Δεν θα ξαναθήλαζα;;

 

Αμέσως έψαξα στο διαδίκτυο. Έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. Από τότε στη δουλειά καπνίζω έως 5 τσιγάρα (μετά από τόσους μήνες αποχή μου είναι πιο εύκολο να κρατήσω αυτό το όριο από ότι όταν έμεινα έγκυος) και θηλάζω το παιδί μου, που είναι πλέον 11 μηνών.

 

Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος. Έχω μειώσει τα 5 τσιγάρα σε 2 και συνεχίζω. Μέχρι το τέλος της επόμενης βδομάδας θα το έχω και πάλι διακόψει (ακόμα δεν μπορώ να πω "κόψει", μου δίνει δύναμη να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπορώ ελεύθερα, αν θέλω, να το ξαναρχίσω).

 

Χαίρομαι που το παιδί που θηλάζω τώρα πίνει καθαρότερο γάλα λόγω της νέας εγκυμοσύνης που επιβάλλει νέα διακοπή καπνίσματος. Κυρίως όμως χαίρομαι που το θηλάζω ακόμα. Γιατί αν είχα μείνει στην παραπληροφόρηση που κυκλοφορεί, γυρνώντας στη δουλειά θα είχα αρχίσει ΚΑΝΟΝΙΚΑ το κάπνισμα, θα είχα κόψει το θηλασμό και θα γύρναγα σπίτι έχοντας κάνει πάλι 2 πακέτα, όπως παλιά.

 

Αν δεν είχα διαβάσει αυτό το θέμα, αν δεν είχα γνωρίσει "διαδικτυακά" την Αγλαία, αν οι καπνίζουσες θηλάζουσες μανουλες δεν είχαν βρει το θάρρος να γράψουν ότι καπνίζουν και θηλάζουν, το παιδάκι μου θα είχε στερηθεί το γάλα μου και εγώ θα είχα στερηθεί το θηλασμό.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτήσω κάτι Αγλαΐα και κορίτσια ????

 

δυστυχώς ή ευτυχώς βρίσκομε σε αποθηλασμό.... ας πούμε ταΐζω το πρωί στις 9 μετά παίρνει μπουκάλι και ξαναταιζω το απόγευμα.... σε αυτό το διάστημα μέσα έχω κάνει 4-5 τσιγάρα παράδειγμα..... να βγάλω με θήλαστρο το γάλα λίγο πριν την ταΐσω το απόγευμα ή να αφήσω 2 ώρες πριν φάει να μην καπνίσω????

 

τι είναι καλύτερο?????? (μην μου πείτε να κόψω τι κάπνισμα!!!! το ξέρω!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάει και η δική μου ιστορία, ούτε μάρτυρας αισθάνομαι ούτε ηρωίδα.

Κάπνιζα ένα πακέτο τη μέρα.... Ένα οχτάμηνο πριν μείνω έγκυος αποφάσισα να το κόψω από μόνη μου. Έδωσα μάχη με τον εαυτό μου και το έκοψα....Έτσι, όταν έμεινα έγκυος είχε ήδη καθαρίσει ο οργανισμός (όσο μπορεί αυτό να ειπωθεί............).

αυτό συνέβη γιατί δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου να καπνίζω και να έχω μωρό στο σπίτι....όχι και να θηλάζω...

Σημειωτέον, θηλάζω εδώ και δυόμιση σχεδόν μήνες το υπέροχο μωράκι μου και είμαι πάρα μα πάρα πολύ ικανοποιημένη με τον εαυτό μου.....

Ευχαριστώ όλες τις μανούλες και την ειδική στο θέμα του θηλασμού. Έμαθα πάρα πολλά από αυτές και συνεχίζω να μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω κάτι Αγλαΐα και κορίτσια ????

 

δυστυχώς ή ευτυχώς βρίσκομε σε αποθηλασμό.... ας πούμε ταΐζω το πρωί στις 9 μετά παίρνει μπουκάλι και ξαναταιζω το απόγευμα.... σε αυτό το διάστημα μέσα έχω κάνει 4-5 τσιγάρα παράδειγμα..... να βγάλω με θήλαστρο το γάλα λίγο πριν την ταΐσω το απόγευμα ή να αφήσω 2 ώρες πριν φάει να μην καπνίσω????

 

τι είναι καλύτερο?????? (μην μου πείτε να κόψω τι κάπνισμα!!!! το ξέρω!!)

 

Δεν έχει σημασία, κάνε αυτό που σε βολεύει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, κάνε αυτό που σε βολεύει περισσότερο.

 

 

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα!!!??? δεν υπάρχουν συμβουλές όταν σταματάμε το θηλασμό?????

 

μήπως η ερώτηση μου δεν ήταν ξεκάθαρη???

να πετάξω αυτό το γάλα (με 3-4 τσιγάρα μέσα) ή να μην καπνίσω 2 ώρες πριν το θηλασμό άσχετος πόσα έχω κάνει τις προηγούμενες 3,4,5 ώρες?????

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα!!!??? δεν υπάρχουν συμβουλές όταν σταματάμε το θηλασμό?????

Υπάρχουν και όπως στο θηλασμό έτσι και στον αποθηλασμό η καλύτερη συμβουλή είναι αυτή που διευκολύνει μια μητέρα και αυτή που της τρώει λιγότερο χρόνο μακριά από το μωρό της.

 

μήπως η ερώτηση μου δεν ήταν ξεκάθαρη???

 

να πετάξω αυτό το γάλα (με 3-4 τσιγάρα μέσα) ή να μην καπνίσω 2 ώρες πριν το θηλασμό άσχετος πόσα έχω κάνει τις προηγούμενες 3,4,5 ώρες?????

Η απάντησή μου ήταν ξεκάθαρη όσο και η ερώτησή σου.

Μπορείς να κάνεις αυτό που σε βολεύει περισσότερο.

 

Το κάπνισμα είναι κακό για το μωρό γιατί εισπνέει τα υπολείμματα καπνού από τα μαλλιά, το δέρμα και τα ρούχα της μητέρας ανεξάρτητα από το αν το μωρό θηλάζει ή όχι.

 

Η άντληση που θα κάνεις δεν προσφέρει τίποτα στο μωρό, εσένα στου στερεί χρόνο ξεκούρασης.

 

Δεν υπάρχει καμία οδηγία που να λέει ότι η καπνίστριες πρέπει να αντλούν πριν θηλάσουν.

Είναι καλό το κάπνισμα να γίνεται μετά το θηλασμό ώστε μέχρι την έναρξη του επόμενου γεύματος να έχει περάσει αρκετή ώρα αλλά αν αυτό δεν είναι εφικτό, ο θηλασμός γίνεται κανονικά.

 

Το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη....

όταν έμεινα έγκυος τον πρώτο καιρο λόγω ζαλάδων έκοψα το κάπνισμα...μόλις έγινα καλά από τον τέταρτο και μετά καπνισα κανονικα....βεβαια επελεξα τον καπνό ώστε να είναι λιγότερα τα τσιγάρα που καπνίζω...άναψε,σβήσε και ούτο καθ`εξής!έκανα περίπου 8 τσιγάρα την μέρα.ο μπεπης μου βγήκε 3.180 δεν ξερω αν εφταιγε το οτι καπνιζα.20 ημερών πέρασε κοκκύτη...εκανε πνιγμικο επεισόδιο νομιζα οτι θα με εβρισκαν τα χειροτερα...να σημειωσω οτι αν δεν με ειχε συμβουλεψει η αγλαια δεν θα θηλαζα λογω του οτι η παιδιατρος μου δεν ειναι προφανως του θηλασμου.και ναι θηλαζω 6 μηνες και καπνιζω και δεν ντρεπομαι να το πω...κανω 6-7 τσιγαρα την μερα....το μονο που κρατησα ειναι οτι ειναι καλυτερο να θηλασεις και να καπνιζεις παρα να μην θηλασεις.η στιγμη που ακομα και τωρα θηλαζω τον μπεμπη μου ειναι η πιο ομορφη στιγμη μεσα σε ολη μου την μερα....ειμαστε ελυθεροι ανθρωποι ωριμοι -ως επι το πλειστον- αφου επιλεγουμε να κανουμε παιδια,αρα και υπευθυνοι για τις πραξεις μας....το να δωσεις ξενο γαλα εγω δεν το θεωρω ευκολη λυση....η ευκολη λυση ειναι να θηλασεις....ουτε μπιμπερο ουτε αποστειρωσεις ουτε τιποτα....βαζεις το αγγελουσι σου στο στηθος και απλα προσπαθεις....αν μπορεσεις καλως αν οχι δεν θα πεθανουμε....αυτο που κανει η αγλαια χωρις να την ξερω προσωπικα,για μενα ειναι σωτηριο.....!!!!!!θεωρω οτι ο καθε γονιος κανει το καλυτερο για το παιδι του και το μεγαλωνει σωστα βασει των δικων τουκριτηριων,οποτε το πιο σωστο ειναι ο καθενας να κοιταει την καμπουρα του και απλα εδω στο φορουμ να ειμαστε μια ωραια παρεα λεγοντας τις ιστοριες μας οι οποιες βοηθουν παρα πολυ η μια την αλλη και σιγουρα μαθαινουμε πραγματα που εξω δεν τα ακουμε....αυτα απο μενα....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό το κάπνισμα να γίνεται μετά το θηλασμό ώστε μέχρι την έναρξη του επόμενου γεύματος να έχει περάσει αρκετή ώρα αλλά αν αυτό δεν είναι εφικτό, ο θηλασμός γίνεται κανονικά.

 

Το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

 

οπότε Αγλαΐα μου εγώ δεν είχα καταλάβει καλά.....

είχα την εντύπωση ότι αμέσως μετά τον θηλασμό μπορούμε να κάνουμε ένα μόνο τσιγάρο (έως 5 την ημέρα που λέγαμε) γιατί τα παραπάνω θα ήταν μαζεμένη περισσότερη νικοτίνη για το γεύμα που θα ακολουθήσει ....(μάλλον χαζό ε????)

δηλαδή αν εγώ αυτά τα 5 επιλέξω να τα κάνω συνεχόμενα είναι το ίδιο???

όσο για την αρκετή ώρα που λες τα καταφέρνω εκτός από ελάχιστες φορές που είναι ανήσυχη οπότε την βάζω και ηρεμεί....

 

να σε ρωτήσω κάτι ακόμα??? το μητρικό γάλα προστατεύει το παιδί όσο διάστημα το πίνει ή έχει να κάνει και μετά??? δηλαδή το διάστημα που θηλάζουμε έχει να κάνει με το μέλλον του παιδιού??? ανάπτυξη, μυαλό, δύναμη κ.λ.π που ακούω (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά!!!)

 

salomaki.... και εμένα βοήθησε αρκετά η Αγλαΐα να θηλάζω έως και σήμερα ειδικά όσον αφορά το τσιγάρο και τον θηλασμό.... και να είναι καλά... αλλά δεν ξέρω, νιώθω ότι κουράστηκα και 12 μήνες τώρα (από εγκυμοσύνη) νιώθω απίστευτες τύψεις, δεν μου φτάνουν και τα 5-6 και τελοσπαντων διάφοροι λόγοι που έχουν να κάνουν καθαρά με την ψυχολογία μου.....ας το αφήσουμε... θεωρώ τελικά ότι είναι θέμα χαρακτήρα της καθεμιάς... τι κάνει το καθένα μας να νιώθει καλά και να περνάει καλά..... αυτό είναι όλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπότε Αγλαΐα μου εγώ δεν είχα καταλάβει καλά.....

είχα την εντύπωση ότι αμέσως μετά τον θηλασμό μπορούμε να κάνουμε ένα μόνο τσιγάρο (έως 5 την ημέρα που λέγαμε) γιατί τα παραπάνω θα ήταν μαζεμένη περισσότερη νικοτίνη για το γεύμα που θα ακολουθήσει ....(μάλλον χαζό ε????)

χαζό δεν είναι αλλά το παιδί παίρνει πολύ νικοτίνη εισπνέοντας, αυτή που θα πάρει από το γάλα είναι αμελητέα.

 

δηλαδή αν εγώ αυτά τα 5 επιλέξω να τα κάνω συνεχόμενα είναι το ίδιο???

Ξανά: το μεγάλο πρόβλημα είναι αυτά που εισπνέει και όχι αυτά που παίρνει από το γάλα.

Το γάλα του δίνει κυρίως προστασία. Αυτά που εισπνέει, είτε θηλάζει είτε όχι, του κάνουν κακό.

Εσύ ασχολείσαι μόνο με αυτά που περνούν από το γάλα.

 

όσο για την αρκετή ώρα που λες τα καταφέρνω εκτός από ελάχιστες φορές που είναι ανήσυχη οπότε την βάζω και ηρεμεί....

Δεν πειράζει και να τη βάλεις αμέσως μετά.

 

να σε ρωτήσω κάτι ακόμα??? το μητρικό γάλα προστατεύει το παιδί όσο διάστημα το πίνει ή έχει να κάνει και μετά???

Εξαρτάται από το διάστημα που θηλάζει το παιδί.

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα μελέτες, όταν το παιδί θηλάζει μέχρι τρεις μήνες, τότε προστατεύεται το διάστημα που θηλάζει αλλά δεν έχει βρεθεί να σχετίζεται και με μετέπειτα προστασία.

Μετά τους έξι μήνες φαίνεται να υπάρχει επίδραση και πέρα από το διάστημα του θηλασμού και φαίνεται ότι όσο μεγαλύτερο είναι το διάστημα του θηλασμού, τόσο μεγαλύτερη και η επίδραση μετά από αυτό. Έχουν γίνει μελέτες μέχρι τα 2 χρόνια.

 

δηλαδή το διάστημα που θηλάζουμε έχει να κάνει με το μέλλον του παιδιού??? ανάπτυξη, μυαλό, δύναμη κ.λ.π που ακούω (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά!!!)

Το μέλλον επηρεάζεται αν το παιδί θηλάσε από έξι μήνες και πάνω.

 

δεν μου φτάνουν και τα 5-6

Είναι καλυτερα να καπνίζεις περισσότερα τσιγάρα και να συνεχίσεις να θηλάζεις παρά να διακόψεις το θηλασμό.

Το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

χαζό δεν είναι αλλά το παιδί παίρνει πολύ νικοτίνη εισπνέοντας, αυτή που θα πάρει από το γάλα είναι αμελητέα.

 

 

εννοείτε ότι δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι !!!! και κανένας....

 

Ξανά: το μεγάλο πρόβλημα είναι αυτά που εισπνέει και όχι αυτά που παίρνει από το γάλα.

Το γάλα του δίνει κυρίως προστασία. Αυτά που εισπνέει, είτε θηλάζει είτε όχι, του κάνουν κακό.

Εσύ ασχολείσαι μόνο με αυτά που περνούν από το γάλα.

 

δεν ασχολούμαι μόνο με αυτά, αλλάζω συνέχεια τα ρούχα μου κ.λ.π αλλά όταν Αγλαΐα μου έρχονται να το δουν και να το παίξουν ακόμα και να το κρατήσουν για να πάω στην δουλειά, γιαγιά, παππούς, θεία, ξαδέρφια, φίλοι και λοιποί δεν μπορώ να τούς πω ελάτε καθαροί και λουσμενοι και αλλάξτε ρούχα!!!!! και δυστυχώς καπνίζουν!!

και για να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα πρέπει να κόψω εντελώς το κάπνισμα κάτι που δεν είμαι σε θέση τουλάχιστον τώρα!!!

 

πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου, σίγουρα με βοήθησαν.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η γυναίκα μου καπνίζει8-10 ημερησίως (δυστυχώς) και θηλάζει .Βέβαια προσπαθεί να θηλάζει μόνο το απόγευμα μετά 3 ώρες αποχής και το βράδυ ως το πρωί 3-4 θηλασμούς την ημέρα .Μπορεί να το συνεχίσει έτσι ή θα πρέπει να σταματήσει το θηλασμό(το κάπνισμα δεν βλέπω να το σταματά);

Το μωρό είναι 25 ημερών

Link to comment
Share on other sites

Στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής που έκανα και στο πρώτο αλλά και πρόσφατα στο δεύτερο παιδί μου, οι μαίες έλεγαν ότι στο θηλασμό δεν ισχύουν οι απαγορεύσεις της εγκυμοσύνης. Πιο συγκεκριμένα για το κάπνισμα στο πρώτο μου παιδί η μαία έλεγε να μην καπνίζουμε μια ώρα πριν θηλάσουμε. Και στο δεύτερο, σε άλλο πρόγραμμα που είχα παρακολουθήσει έλεγαν να καπνίζουμε καλύτερα μετά από θηλασμό ώστε να εξασφαλίζουμε μαγαλύτερο χρόνο χωρίς κάπνισμα πριν το θηλασμό. Δεν ξέρω αν αυτές οι λεπτομέρειες ισχύουν αλλά το πιο σημαντικό το διάβασα εδώ στο φορουμ, δεν θυμάμαι όμως σε πιο σημείο: Με επίσημα στοιχεία, κάποιο link νομίζω της αμερικανικής παιδιατρικής εταιρείας, έλεγε ότι το κάπνισμα μέχρι πέντε τσιγάρα ημερισίως δεν επηρεάζει καθόλου το γάλα, αλλά και με παραάνω οι ποσότητες ουσιών που ανιχνεύτηκαν στο γάλα ήταν ελάχιστες. Γενικά συστήνουν και στις κανονικές καπνίστριες να θηλάζουν. (είναι καλύτερο από το έτοιμο γάλα). Ελπίζω να σε βοήθησα, αν θες να βρεις ακριβώς στα στοιχεία κάνε κάποιες αναζητήσεις στο φόρουμ. Αν δεν μπορεί να κόψει το κάπνισμα μια γυναίκα καλύτερα να μην είναι γεμάτη τύψεις, άδικα τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι κ λιγο μικρουλη το νινι σας. δεν αντεχει καθολου χωρις τσιγαρο εστω μεχρι να σαραντισει ή ν ακανει εμβολιο?

κι εγω εχω ακουσει αυτο που ειπε η κοπελα πιο πανω, αλλα αν ειναι να τρελαθει εντελως, καλυτερα να κανει μισο τσιγαρο μετα το θηλασμο, ετσι να της φευγει κ ο νταλκας να ξεδινει!:cool:

 

(εχε κατα νου οτι μπορει να φας κ τρελο κραξιμο, εδω μεσα. ολες οι γνωμες δεκτες. η γυναικα σου ομως ξερει πως νιωθει!;))

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Tobacco

Maternal tobacco use should be strongly discouraged, but it is not an absolute

contraindication to breastfeeding (AAP, 2001). Breastfeeding mothers who smoke

should be advised to smoke only after a feeding and to limit smoking as much as

possible. Parents should be strongly advised to provide a smoke-free environment in

the home and car, as exposure to smoke is a proven risk factor for Sudden Infant Death

Syndrome (SIDS), as well as asthma, pneumonia, bronchitis, upper respiratory

infections, and otitis media.

The level of nicotine in breast milk is two to three times greater than the level in

maternal serum. Based on the time required for nicotine to be cleared from the mother’s

blood stream, and the fact that nicotine clearance in the newborn takes three to four

times longer than it does in the mother, smoking should be avoided for two to three

hours prior to breastfeeding

Link to comment
Share on other sites

koritsia afto pou ex na po ine oti apo hn stigmi poy evala internt spiti moy kai egina melos sthn selida afti exo mathi tossa polla peri thilasmoy poy oyte kata diania ta iksera.na ste kala,exo ena koritsaki 3 etgvn otan thn gennhsa ixa para poli gala milame oti to evgaza me thilastro kai mpori na gemiza kai 2 mpimpero se ligotero apo 30 lepta to kako omos itan oti den iksera tipota apo thilasmopos poy pote giati,o pediatro moy den me katefthine sosta i kliniki mia apo ta idia xalia,kai giati na se enimerosoyn otan sthn eksodo apo thn kliniki soy dinoyn gala mazi soy........

me apo telesma thn mikri na thn thilaso 2 mhnes se sindiasmo me kseno gala mia apistefti taleporia,mono efxaristi den itan ì,dioti moy eixan pi oti to gala moy itan adinato.......

kai vlepo tora thn fili moy poy exi didima kai ta thilazi kai exo pathi plaka pos ta kataferni

pistevo omos oti an ixa konta moy kapoion poy na iksere na me katfthini sosta den tha petoysa toso gala kai milame gia poli gala....

 

eyxaristo!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τι γινεται οταν τα 5 τσιγαρα γινονται 10 και τα 10 20;;;;;;; :(

 

επιβαρύνεται η υγεία της μαμάς

 

επιβαρύνεται η υγεία του μωρού γιατί εισπνέει πολύ περισσότερο καπνό, ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι

 

το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό

 

Όπως το κάπνισμα δεν αποτελεί αντέδειξη για την εγκυμοσύνη.

 

Το να καπνίζει μια μαμά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είναι έγκυος. Ή ότι είναι καλύτερα να μην είναι έγκυος.

Το να καπνίζει μια μαμά δεν σημαίνει οτι δεν πρεπει να θηλάζει. Ή ότι είναι καλύτερα να δώσει φόρμουλα.

 

Ότι είναι να πάθει το παιδί θα το πάθει είτε η μαμά θηλάζει είτε δίνει γάλα από αγελάδες.

Τουλάχιστον με τον θηλασμό το παιδάκι παίρνει κάτι καλύτερο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω ότι εδώ το θέμα είναι το κάπνισμα, αλλά επειδή μιλάμε για 'εξαρτήσεις' κατά κάποιον τρόπο, θα 'θελα να ρωτήσω τις μανούλες και την aglaia τί ακριβώς ισχύει για τον καφέ και τον θηλασμό.

Βλέπετε εγώ παρα το ότι καπνίστρια ήμουν πριν την εκγυμοσύνη το έκοψα πολύ εύκολα. Αυτό που μου έλειψε εξαιρετικά και ειλικρινά ειδικά τώρα με τα ξενύχτια και το άγχος αισθάνομαι πως δεν αντέχω χωρίς είναι ο ΚΑΦΕΣ.

Αυτό που κάνω είναι να ανακατεύω με ποοοολύ ντεκαφεινέ 2/3 του κουταλιού του γλυκού κανονικό (μιλάω για φίλτρου) και φτιάχνω μεγάλη ποσότητα δηλ. 3 μεγάλες κούπες για να χω να πίνω όλη μέρα. Ωστόσο, αυτό δεν μου κάνει τίποτα και ώρες ώρες ειλικρινά δεν αντέχω. Τί θα μπορούσα να κάνω? Τί ισχύει ακριβώς? Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες έβαζα παραπάνω καφείνη (και πάλι όχι πολύ, ίσα για έναν κανονικό φίλτρου, ελαφρύ όμως) και δεν είδα να ενοχλείται το μωρό μου. Μετά όμως, δεν ξέρω γιατί, από φόβο το έκοψα κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Koρίτσια κι εγώ δυστυχώς άρχισα να καπνίζω. Άρχισα με ένα την ημέρα το οποία γίνανε 2-3. Σήμερα όμως με το ζόρι κρατιέμαι στα πέντε. Αλλά τα βλέπω να γίνονται και 7 σιγά σιγά, απλά συνήθως δεν είναι ολόκληρα γιατί δεν προλαβαίνω.... Δυστυχώς δεν μπορώ χωρίς λίγο τσιγαράκι και το θηλασμό εννοείται πως δεν θέλω να τον σταματήσω. Κάνω πολύ κακό στο μωράκι μου??????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...