Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Λύση για ποιο θέμα;

Νομίζω ότι δεν έχεις εντοπίσει το πρόβλημα.

Αν ξεκαθαρίσεις ποιο είναι το πρόβλημα τότε θα δούμε τις πιθανές λύσεις.

 

 

λυση για να αυξησω το γαλα μου...σου εδωσα ενα παραδειγμα παραπανω πως ειναι αυτη την στιγμη η κατασταση με το θηλασμο μου!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να κόψεις το τσιγάρο μπορείς να θηλάζεις ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να συνεχίσεις το θηλασμό. Αν θα θηλάζεις αποκλειστικά ή όχι, εξαρτάται από το τι μπορείς και θέλεις να κάνεις.

 

 

 

 

σου είπα τι μου συμβαίνει με το γάλα...ότι δεν την φτάνει... δεν μπορώ να την αφήσω να πεινάει....όσον αφορά το συμπλήρωμα που λες δεν ξέρω?? το σκέφτομαι...να το δοκιμάσω!! (για αποκλειστικό θηλασμό)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δούμε το βάρος, μπορείς να γράψεις ΟΛΕΣ τις ζυγίσεις με τις ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ζύγισης δίπλα για να σου πω αν αυτό που γράφεις σημαίνει κάτι για την ανάπτυξη του μωρού ή είναι σχόλιο της γιατρού για να σε κάνει να αμφιβάλλεις για το θηλασμό.

 

 

 

δεν τις έχω αυτή την στιγμή αλλά εκεί που έπαιρνε 35-38 γρ την ημέρα, σε διάστημα 10 ημερών πήρε μόνο 200 γραμμάρια και θα ξαναπαω 25/11 κ για εμβόλια.να δουμε ποσο θα ειναι τοτε κ θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συγγνωμη για το greeklish αλλα ετσι γραφω ολη μερα στη δουλεια....

 

Δεν απολογουμαι για το οτι δε θηλασα, θελω απλα να βοηθησω κοπελεσ οπωσ κι εγω που ηθελαν πολυ να θηλασουν αλλα δεν τα καταφεραν να νοιωσουν ψυχολογικα καλυτερα. Θελω επισησ να σταματησει αυτη η ΕΜΜΟΝΗ-ορισμενες αποψεισ εδω ετσι μου ακουγονται συγγνωμη-με το ολο θεμα. Γι αυτο καλο θα ειναι ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ να μην ξεχναει τι σημαινει ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ και να βαζει καποια ορια. Καμμια δεν ειναι στο σπιτι της αλλης, δεν ξερει πως νοιωθει, τι περναει, πωσ βιωνει τη μητροτητα. Και φυσικα αυτο ισχυει για ολα τα θεματα. Απο τα πιο χαζα οπως απο το αν θα κοιμιζεισ το μωρο σου στην αγκαλια σου και θα το κανεισ κακομαθημενο, απο το αν θα κοιμιζεισ το μωρο στο κρεβατι σου μεχρι αλλα πιο σημαντικα. Αλλα.....

 

Οσον αφορα το θεμα του τσιγαρου-κι αναφερομαι στην εγκυμοσυνη κι οχι τοσο στο θηλασμο-λυπαμαι αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να εξισωθει. Αν καποια κοπελα δε θηλασει απλα πρεπει να διαλεξει αναμεσα στο καλο(ξενο γαλα) και στο καλυτερο (θηλασμος). Αν ομωσ καποια κοπελα δεν μπορει εστω και για 9 μηνεσ να πει οχι στο τσιγαρο τοτε ποια η εναλλακτικη???? Το να επιβαρυνεισ το μωρο σου ειναι απλα "κακο" κι οχι επιλογη αναμεσα στο καλο και στο τελειο. Φυσικα και το τσιγαρο ειναι θεμα και οχι απλα οκ το κοβω αλλα σιγουρα δεν ειναι ΤΟ ΘΕΜΑ. Μην τρελλαθουμε κιολας. Οπωσ εγραψα πιο πανω τα τελευταια χρονια κανω διατροφη "αρρωστου". Τι επρεπε να κανω? Να τρελαθω επειδη δε θα ξαναφαω μακαρονια και θα μου τρεχουν τα σαλια οταν βλεπω τους αλλουσ???? Η μηπωσ πιστευετε οτι ειναι ευκολο να βγαινουμε εξω για φαγητο κι εγω να ψαχνω τα ειδικα κ ξενερωτα? Δε χανει ετσι το ενδιαφερον η εξοδοσ???

Εκανα 14 μηνεσ να μεινω εγκυος αλλαζοντας 2 γιατρους. Ακομα κι αν χρειαζοταν να κατσω στο κρεβατι για 9 μηνεσ, να παρω 100 κιλα και να μην μπορω να εχω καμια απολαυση θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη.

Εχω βαρεθει να βλεπω γονεις με τα μωρα τους να καθονται σε μερη καπνιστων αντι να προτιμησουν τη μη καπνιστων αιθουσα και να βγουν εξω για ενα τσιγαρο. Τοσο δυσκολο ειναι???

Ο αντρασ της αδερφης μου βλεπει απο το ενα μονο ματι εκ γεννετης. Ακομα δε συγχωρει τη μητερα του γιατι του ειχαν πει οτι μπορει να εγινε επειδη καπνιζε σε ολη τη διαρκεια τησ εγκυμοσυνης. Ψεμματα? Παραπληροφορη??? Ισως και δε με απασχολει. Η σκεψη και μονο οτι το μωρο μου μπορει να πιστευε κατι τετοιο θα με σκοτωνε.

 

Συγγνωμη αν ακουγομαι επικριτικη. Διαβαζω το forum απο πολυ πριν μεινω εγκυοσ. Ειναι μια πολυ καλη παρεα και βοηθεια οταν νομιζεισ οτι κανεισ αλλοσ δε σε καταλαβαινει.

Καιρο ηθελα να γραψω κι εγω αλλα πιστευα οτι δεν εχει νοημα. Τελικα το αποφασισα και ελπιζω να συνεχισω.

Ελπιζω καπωσ να σασ προβληματισα...

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συγγνωμη για το greeklish αλλα ετσι γραφω ολη μερα στη δουλεια....

 

Δεν απολογουμαι για το οτι δε θηλασα, θελω απλα να βοηθησω κοπελεσ οπωσ κι εγω που ηθελαν πολυ να θηλασουν αλλα δεν τα καταφεραν να νοιωσουν ψυχολογικα καλυτερα. Θελω επισησ να σταματησει αυτη η ΕΜΜΟΝΗ-ορισμενες αποψεισ εδω ετσι μου ακουγονται συγγνωμη-με το ολο θεμα. Γι αυτο καλο θα ειναι ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ να μην ξεχναει τι σημαινει ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ και να βαζει καποια ορια. Καμμια δεν ειναι στο σπιτι της αλλης, δεν ξερει πως νοιωθει, τι περναει, πωσ βιωνει τη μητροτητα. Και φυσικα αυτο ισχυει για ολα τα θεματα. Απο τα πιο χαζα οπως απο το αν θα κοιμιζεισ το μωρο σου στην αγκαλια σου και θα το κανεισ κακομαθημενο, απο το αν θα κοιμιζεισ το μωρο στο κρεβατι σου μεχρι αλλα πιο σημαντικα. Αλλα.....

 

Οσον αφορα το θεμα του τσιγαρου-κι αναφερομαι στην εγκυμοσυνη κι οχι τοσο στο θηλασμο-λυπαμαι αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να εξισωθει. Αν καποια κοπελα δε θηλασει απλα πρεπει να διαλεξει αναμεσα στο καλο(ξενο γαλα) και στο καλυτερο (θηλασμος). Αν ομωσ καποια κοπελα δεν μπορει εστω και για 9 μηνεσ να πει οχι στο τσιγαρο τοτε ποια η εναλλακτικη???? Το να επιβαρυνεισ το μωρο σου ειναι απλα "κακο" κι οχι επιλογη αναμεσα στο καλο και στο τελειο. Φυσικα και το τσιγαρο ειναι θεμα και οχι απλα οκ το κοβω αλλα σιγουρα δεν ειναι ΤΟ ΘΕΜΑ. Μην τρελλαθουμε κιολας. Οπωσ εγραψα πιο πανω τα τελευταια χρονια κανω διατροφη "αρρωστου". Τι επρεπε να κανω? Να τρελαθω επειδη δε θα ξαναφαω μακαρονια και θα μου τρεχουν τα σαλια οταν βλεπω τους αλλουσ???? Η μηπωσ πιστευετε οτι ειναι ευκολο να βγαινουμε εξω για φαγητο κι εγω να ψαχνω τα ειδικα κ ξενερωτα? Δε χανει ετσι το ενδιαφερον η εξοδοσ???

Εκανα 14 μηνεσ να μεινω εγκυος αλλαζοντας 2 γιατρους. Ακομα κι αν χρειαζοταν να κατσω στο κρεβατι για 9 μηνεσ, να παρω 100 κιλα και να μην μπορω να εχω καμια απολαυση θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη.

Εχω βαρεθει να βλεπω γονεις με τα μωρα τους να καθονται σε μερη καπνιστων αντι να προτιμησουν τη μη καπνιστων αιθουσα και να βγουν εξω για ενα τσιγαρο. Τοσο δυσκολο ειναι???

Ο αντρασ της αδερφης μου βλεπει απο το ενα μονο ματι εκ γεννετης. Ακομα δε συγχωρει τη μητερα του γιατι του ειχαν πει οτι μπορει να εγινε επειδη καπνιζε σε ολη τη διαρκεια τησ εγκυμοσυνης. Ψεμματα? Παραπληροφορη??? Ισως και δε με απασχολει. Η σκεψη και μονο οτι το μωρο μου μπορει να πιστευε κατι τετοιο θα με σκοτωνε.

 

Συγγνωμη αν ακουγομαι επικριτικη. Διαβαζω το forum απο πολυ πριν μεινω εγκυοσ. Ειναι μια πολυ καλη παρεα και βοηθεια οταν νομιζεισ οτι κανεισ αλλοσ δε σε καταλαβαινει.

Καιρο ηθελα να γραψω κι εγω αλλα πιστευα οτι δεν εχει νοημα. Τελικα το αποφασισα και ελπιζω να συνεχισω.

Ελπιζω καπωσ να σασ προβληματισα...

 

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου για το τσιγάρο!Και για τη σύγκριση!

Πιθανόν, αν ρωτήσεις μια θηλάζουσα μητέρα κι εκείνη να σου πει ότι διλέγεις ανάμεσα στο καλό (μητρικό γάλα) και το κακό (ξένο γάλα).

Λυπάμαι αλλά έτσι όπως τα λες είναι σα να έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά.Και μια μητέρα που από τα νεύρα της και την κακή ψυχολογία λόγω έλλειψης τσιγάρου μπορεί να κάνει πολύ κακό στο μωρό που κυοφορεί.Και προκειμένου να έχει αυτήν την ψυχολογία ίσως να είναι καλύτερα να κάνει ένα τσιγάρο!Άρα και εκεί δεν υπάρχει καλό και κακό.Είναι πολύ υποκειμενικό!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν καποια κοπελα δε θηλασει απλα πρεπει να διαλεξει αναμεσα στο καλο(ξενο γαλα) και στο καλυτερο (θηλασμος). Αν ομωσ καποια κοπελα δεν μπορει εστω και για 9 μηνεσ να πει οχι στο τσιγαρο τοτε ποια η εναλλακτικη???? Το να επιβαρυνεισ το μωρο σου ειναι απλα "κακο" κι οχι επιλογη αναμεσα στο καλο και στο τελειο. ..

Κατά την γνώμη σου δηλαδή, αν μια μητέρα δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο καλύτερα να μην θηλάσει και να δώσει ξένο.

 

Θεωρείς δηλαδή ότι τα αντιβιωτικά, οι ορμόνες που παίρνουν οι αγελάδες, η αμφιβόλου ποιότητας τροφή τους, είναι λιγότερο βλαβερά από το τσιγάρο;

 

Το μητρικό γάλα, ακόμα και αν η μητέρα καπνίζει έχει αντισώματα, προστατευέι από ένα σωρό ασθένειες, παχυσαρκία, διαβήτη κλπ και παραμένει η καλύτερη τροφή

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου για το τσιγάρο!Και για τη σύγκριση!

Πιθανόν, αν ρωτήσεις μια θηλάζουσα μητέρα κι εκείνη να σου πει ότι διλέγεις ανάμεσα στο καλό (μητρικό γάλα) και το κακό (ξένο γάλα).

Λυπάμαι αλλά έτσι όπως τα λες είναι σα να έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά.Και μια μητέρα που από τα νεύρα της και την κακή ψυχολογία λόγω έλλειψης τσιγάρου μπορεί να κάνει πολύ κακό στο μωρό που κυοφορεί.Και προκειμένου να έχει αυτήν την ψυχολογία ίσως να είναι καλύτερα να κάνει ένα τσιγάρο!Άρα και εκεί δεν υπάρχει καλό και κακό.Είναι πολύ υποκειμενικό!

 

Συγννωμη αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχει ιατρικη μελετη που να αποδεικνυει οτι το Almiron μπορει να περιορισει την αναπτυξη του εμβρυου, είναι δυνατόν να προκαλέσει συγγενείς δυσπλασίες ή ανωμαλίες στο κεντρικό νευρικό σύστημα του παιδιού, ευαισθησία σε παθήσεις όπως η πνευμονία, η βρογχίτιδα και άλλα που σχετίζονται με το αναπνευστικό σύστημα και την φυσιολογική ανάπτυξη των πνευμόνων ιδιαιτέρα σε αυτές τις μικρές ηλικίες και αλλα πολλα που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μπορει να προκαλεσει το καπνισμα στην εγκυμοσυνη. Πραγματικα ειναι πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου.

 

Η ιατρικη ειναι επιστημη βασισμενη σε αντικειμενικα δεδομενα και με αντικειμενικα αποτελεσματα. Οταν μεσα μπανει ο υποκειμενισμοσ, σταθμα κι αλλα τετοια γινεται απλα επικινδυνο.

 

Μπορεισ να ρωτησεισ οποιον γιατρο θελεισ "τι ειναι καλυτερο: να παρει το μωρο μου Φρεζιλακ η να καπνιζω στην εγκυμοσυνη;". Οποιοσδηποτε σοβαροσ γιατροσ σε ολο τον πλανητη θα βαλει απλα τα γελια.

 

Τωρα τι θα πει καθεμια για το τι ειναι καλο η κακο και που απλα εκλογικευει τισ πραξεισ τησ με αφηνει απλα αδιαφορη.

 

Αν για ενα τσιγαρο μπορει να χασεισ τον ελεγχο και να κανεισ κακο στο μωρο σου τοτε μαλλον θα πρεπει να ξεκινησεισ απο τωρα τα ηρεμιστικα για τισ μερεσ που ερχονται μετα τον τοκετο.....

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σου δηλαδή, αν μια μητέρα δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο καλύτερα να μην θηλάσει και να δώσει ξένο.

 

Θεωρείς δηλαδή ότι τα αντιβιωτικά, οι ορμόνες που παίρνουν οι αγελάδες, η αμφιβόλου ποιότητας τροφή τους, είναι λιγότερο βλαβερά από το τσιγάρο;

 

Το μητρικό γάλα, ακόμα και αν η μητέρα καπνίζει έχει αντισώματα, προστατευέι από ένα σωρό ασθένειες, παχυσαρκία, διαβήτη κλπ και παραμένει η καλύτερη τροφή

 

Εχω ηδη γραψει οτι αναφερομαι ΚΥΡΙΩΣ στο καπνισμα στην εγκυμοσυνη.

 

Τωρα αν ειναι καλυτεροσ ο θηλασμοσ με καπνισμα ή το ξενο γαλα δεν το εχω ψαξει ΤΕΛΕΙΑ για αυτο κραταω τισ επιφυλαξεισ μου. Εσυ ομωσ που επιλεγεισ να καπνιζεισ ενω θηλαζεισ προφανωσ και θα το εχεισ ψαξει περισσοτερο απο εμενα γι αυτο και θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσεσ να με βοηθησεισ στο να σχηματισω καλυτερη αποψη επι του θεματοσ. Υπαρχουν μελετεσ ιατρικεσ που να υποστηριζουν κατι τετοιο? Θα ηθελα πολυ να μαθω γι αυτο αν μπορεισ σε παρακαλω στειλε μου τισ σχετικεσ πληροφοριεσ που σιγουρα εσυ εχεις.

Απλα φανταζομαι οτι οπως και το μαρουλι για παραδειγμα ειναι η καλυτερη τροφη αλλα σιγουρα οχι οταν ειναι τιγκα στα φυτοφαρμακα κατι τετοιο φανταζομαι (δεν ξερω απλα μου ακουγεται λογικο) οτι θα ισχυει και στο γαλα της μητερας που αδιαμφισβητητα (κι αυτο το λεω με καθε ειλικρινεια) ειναι η καλυτερη τροφη.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανεις/καμμια δεν εκοψε το καπνισμα η οποιαδηποτε αλλη βλαβερη-λαθως συνηθεια επειδη τησ το ειπε καποια που κρυβεται πισω απο ενα πληκτρολογιο σε ενα forum.

Η αποφαση ειναι στο μυαλο του καθενοσ...

 

Ευχομαι ολεσ να εχετε παντα γερα, δυνατα και χαμογελαστα μωρακια!

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγννωμη αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχει ιατρικη μελετη που να αποδεικνυει οτι το Almiron μπορει να περιορισει την αναπτυξη του εμβρυου, είναι δυνατόν να προκαλέσει συγγενείς δυσπλασίες ή ανωμαλίες στο κεντρικό νευρικό σύστημα του παιδιού, ευαισθησία σε παθήσεις όπως η πνευμονία, η βρογχίτιδα και άλλα που σχετίζονται με το αναπνευστικό σύστημα και την φυσιολογική ανάπτυξη των πνευμόνων ιδιαιτέρα σε αυτές τις μικρές ηλικίες και αλλα πολλα που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μπορει να προκαλεσει το καπνισμα στην εγκυμοσυνη. Πραγματικα ειναι πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου.

 

ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ το μητρικό γάλα προστατεύει πολύ καλύτερα από διάφορες παθήσεις από το ξένο.Άρα το ένα είναι καλό και το άλλο κακό με τη δική σου λογική.Και η μη λήψη αυτού έχει συνδεθεί με διάφορες ασθένειες.

Επίσης με τη δική σου λογική αν δε μπορείς να κάνεις υπομονή με το θηλασμό ώστε να προσφέρεις το μέγιστο δυνατό καλό στο μωρό σου τότε ήρθε η ώρα για τα χάπια!!!!!Ειδικα όταν λες ότι το σταμάτησες λόγω ψυχολογίας.

Όλα πάντα βασισμένα στη λογική τη δική σου.

Για τα υπόλοιπα, το κατά πόσο η ιατρική είναι αντικειμενική βαριέμαι να απαντήσω, το έχω κάνει σε άλλα τόπικ.;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα αν ειναι καλυτεροσ ο θηλασμοσ με καπνισμα ή το ξενο γαλα δεν το εχω ψαξει ΤΕΛΕΙΑ για αυτο κραταω τισ επιφυλαξεισ μου. Εσυ ομωσ που επιλεγεισ να καπνιζεισ ενω θηλαζεισ προφανωσ και θα το εχεισ ψαξει περισσοτερο απο εμενα γι αυτο και θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσεσ να με βοηθησεισ στο να σχηματισω καλυτερη αποψη επι του θεματοσ. Υπαρχουν μελετεσ ιατρικεσ που να υποστηριζουν κατι τετοιο? Θα ηθελα πολυ να μαθω γι αυτο αν μπορεισ σε παρακαλω στειλε μου τισ σχετικεσ πληροφοριεσ που σιγουρα εσυ εχεις.

 

Αρχικά να διευκρινίσω ότι δεν καπνίζω και δεν υπήρξα ποτέ καπνίστρια.

 

 

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication to breastfeeding, but health care professionals should advise all tobacco-using mothers to avoid smoking within the home and to make every effort to wean themselves from tobacco as rapidly as possible.

 

Αυτό είναι απόσπασμα από το policy statement της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής. Είναι σύντομο και περιεκτικό. Αν ενδιαφέρεσαι, ολόκληρο το άρθρο είναι εδώ

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

και κάτω κάτω είναι η σχετική βιβλιογραφία.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να διευκρινίσω ότι δεν καπνίζω και δεν υπήρξα ποτέ καπνίστρια.

 

 

 

 

Αυτό είναι απόσπασμα από το policy statement της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής. Είναι σύντομο και περιεκτικό. Αν ενδιαφέρεσαι, ολόκληρο το άρθρο είναι εδώ

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

και κάτω κάτω είναι η σχετική βιβλιογραφία.

 

se euxaristw para poly!poly endiaferon!tha to diabasw sigura!se euxaristw

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμμανουελιτσα....θεωρεις οτι υπαρχει καποια κοπελα (εγκυος ή θηλαζουσα) που πιστευει οτι το τσιγαρο ειναι καλο? Οτι δεν ειναι βλαβερο για το μωρο και οτι το ΤΕΛΕΙΟ θα ηταν να μην καπνιζε? Δεν υποστηριζει κανεις κατι τετοιο, οποτε δε χρειαζεται να μας παραθετεις ενα σωρο ασθενειες που μπορουν να προκληθουν λογω αυτου. Ειναι λιγο πολυ γνωστα....

 

Το παραδειγμα ,δε, που ανεφερες με τα μακαρονια δεν εχει ,επισης, καμια συγκριση με το καπνισμα. Δε νομιζω να ησουν "εθισμενη" στα μακαρονια, ουτε να εχεις στερητικα συνδρομα αν δε φας μακαρονια. Οποτε, δε μπορεις να τα παραλληλιζεις...

 

Οπως ειπε και η kikileuteris και οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο thread, σε συζητησεις που εκανα με το γιατρο μου και σαν εγκυος και σαν θηλαζουσα, μου απαντησε το εξης....για την μεν εγκυμοσυνη μου, οτι αν ειναι να στρεασαρεσαι κλπ κλπ απο τη διακοπη καπνισματος καλυτερα να κανεις 5. Για το δε θηλασμο, οτι αν ειναι να μη θηλασω λογω καπνισματος, χιλιες φορες να κανω παλι μερικα.

Αυτο σημαινει οτι ειναι υπερ του καπνισματος? Οχι! Αλλα ζυγιζεις τα πραγματα και τις καταστασεις και αξιολογεις...σφαιρικα!

 

Οσο για το να ρωτησω καποιον γιατρο σχετικα με αυτο που ειπες....

 

Μπορεισ να ρωτησεισ οποιον γιατρο θελεισ "τι ειναι καλυτερο: να παρει το μωρο μου Φρεζιλακ η να καπνιζω στην εγκυμοσυνη;". Οποιοσδηποτε σοβαροσ γιατροσ σε ολο τον πλανητη θα βαλει απλα τα γελια.

 

φυσικα και θα βαλει τα γελια...η ερωτηση δε στεκει...Απο την αλλη, αν τον ρωτησω τι ειναι καλυτερο, να θηλαζω και να καπνιζω ή να δωσω φριζολακ...το 90% θα σου πει frizolac. Και εκει θα βαλω εγω τα γελια...

 

Τεσπα...για να μη μακρυγορω (αν και το εχω ηδη κανει :oops:)...ξαναλεω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο, και καθε προβλημα εχει πολλους αγνωστους (και οχι απαραιτητα μια λυση).

 

(σχετικα με αυτο που ειπες οτι αν επρεπε να μεινεις 9 μηνες στο κρεβατι, να παρεις 100 κιλα κλπ κλπ....θεωρω οτι τιποτα απο αυτα δεν αποτελει συνταγη επιτυχιας αν δεν εχεις καλη ψυχολογια...ετσι και με τη διακοπη του καπνισματος....)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει ένα σχετικό πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Παπαβέντση http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-experts/249-thilasmos-kai-kapnisma.html

 

Τα ίδια βέβαια έχει γράψει εδώ και η Αγλαΐα, στις προηγούμενες σελίδες, αλλά το άρθρο έχει και πλούσια βιβλιογραφία για όσους ενδιαφέρονται

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

δεν τις έχω αυτή την στιγμή αλλά εκεί που έπαιρνε 35-38 γρ την ημέρα, σε διάστημα 10 ημερών πήρε μόνο 200 γραμμάρια και θα ξαναπαω 25/11 κ για εμβόλια.να δουμε ποσο θα ειναι τοτε κ θα σου πω...

 

αφού έπαιρνε 35-38 γρ. τη μέρα που είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο των 25 γραμμαρίων, το να πάρει για ένα δεκαήμερο 20 γρ. τη μέρα, είναι το αναμενόμενο και ο μέσος όρος όλων των ημερών πάλι βγαίνει πάνω από 25 γρ. τη μέρα

Όταν ένα μωρό για ένα διάστημα παίρνει πολύ πάνω από το μέσο όρο, το αναμενόμενο είναι να πέσει κάτω από το μέσο όρο για κάποιο διάστημα για να ισορροπήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφού έπαιρνε 35-38 γρ. τη μέρα που είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο των 25 γραμμαρίων, το να πάρει για ένα δεκαήμερο 20 γρ. τη μέρα, είναι το αναμενόμενο και ο μέσος όρος όλων των ημερών πάλι βγαίνει πάνω από 25 γρ. τη μέρα

Όταν ένα μωρό για ένα διάστημα παίρνει πολύ πάνω από το μέσο όρο, το αναμενόμενο είναι να πέσει κάτω από το μέσο όρο για κάποιο διάστημα για να ισορροπήσει.

 

 

οποτε παμε καλα, σε ευαχαριστώ πάρα πολύ αγλαια μου για την βοηθεια σου...να εισαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί αστεία η απορία μου, όμως θέλω να είμαι ενήμερη. Το ναργιλέ είναι συμβατό με το θηλασμό. Συμβαίνει δηλαδή, ό,τι και με το τσιγάρο?

Επεξεργάστηκαν by lucky-sylvester
Ίδιος τίτλος με αρχή της απάντησης.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί αστεία η απορία μου, όμως θέλω να είμαι ενήμερη. Το ναργιλέ είναι συμβατό με το θηλασμό. Συμβαίνει δηλαδή, ό,τι και με το τσιγάρο?

Δεν υπάρχει κάπνισμα συμβατό με τον θηλασμό.. Μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο..

 

Ο ναργιλές περιέχει καπνό τον οποίο καίμε και εισπνέουμε... Γιατί να έχει διαφορά από το τσιγάρο? Καμία διαφορά.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Aς πω την προσωπική μου εμπειρία:

Θεωρούσα και θεωρώ το καπνισμα επικυνδυνα βλαβερό και τοξικό για βρεφη και εμβρυα. Δεν είμαι καπνιστρια, αλλά κανενα τσιγαράκι πριν μεινω εγγυος το καπνιζα που και που...

Πριν κλεισει χρόνο το μωρό ο αντρας μου ζητησε διαζύγιο. Η μικρή θηλαζε. Δε μπορούσα να διαχειριστώ την κατασταση και άρχισα το τσιγάρο για να μην αρχίσω τα ηρεμιστηκα. Κάπνισα περιπου 2 μήνες όσο διήρκησε και ο χωρισμός. Θηλαζα ταυτόχρονα, είχα τυψεις που έκανα στο παιδί μου τετοιο πραγμα, αλλά το θηλαζα γιατί ηθελα να έχει αντισωματα για τον παιδικό που θα ξεκινούσε. Τελικά μετακομισαμε, και σταματησα απο μόνη μου να θελω να καπνισω. Μαχαιρι. Αλλά ο θηλασμός συνέχισε και ακόμα συνεχίζει. Εμαθα να μη λεω ποτέ " ποτέ" γιατί όντως κανείς δε ξέρει τι ζόρι τραβάει ο άλλος απέναντι... Η πλάκα ήταν στη συναντηση με το δικηγόρο του ελεγα για διανυχτερευση μετά τον θηλασμό και ναααα είχα το τσιγαρο στο χερι, και με κοιτούσε με μισό ματι...

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

(σχετικα με αυτο που ειπες οτι αν επρεπε να μεινεις 9 μηνες στο κρεβατι, να παρεις 100 κιλα κλπ κλπ....θεωρω οτι τιποτα απο αυτα δεν αποτελει συνταγη επιτυχιας αν δεν εχεις καλη ψυχολογια...ετσι και με τη διακοπη του καπνισματος....)

 

Να σου πω εγω τι ψυχολογια εχεις οταν μαθαινεις ξαφνικα στα 33σου οτι εχεις ζαχαρο και οτι εαν θες να κανεις παιδι πρεπει να κοψεις τα μισα απο αυτα που ετρωγες σε ολη σου την ζωη.Χαλια.Αλλαζει ολη σου η ζωη,ομως το συνηθιζεις.Να εχεις 2 αποβολες και στην επομενη εγκυμοσυνη να πρεπει να εισαι καθηλωμενη καλοκαιριατικα στο νοσοκομειο με αιμορραγιες.Πολυ χαλια.Αλλα τι να κανεις?Να πεις οτι θα βγω να ξεσκασω για να εχω "καλη ψυχολογια"?Μονο στην Ελλαδα που εχουμε και το μεγαλυτερο ποσοστο καπνιστριων πανευρωπαικα ακουω τις δικαιολογιες του τυπου"προκειμενου να αγχωνομαι,καλυτερα να καπνισω ενα τσιγαρακι",λες και οι υπολοιπες ευρωπαιες ειναι αναισθητες.Δεν με αφορα τι κανει ο καθενας,αλλα βρισκω αστειο να μην παραδεχεται την πραγματικη διασταση της καταστασης του.Προτιμω να μου πεις καπνιζω γιατι δεν δινω δεκαρα για τις συνεπειες που μπορει να εχει στο εμβρυο που κυοφορω,θα ναι πιο τιμιο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί αστεία η απορία μου, όμως θέλω να είμαι ενήμερη. Το ναργιλέ είναι συμβατό με το θηλασμό; Συμβαίνει δηλαδή, ό,τι και με το τσιγάρο?

 

Αν στο ναργιλέ δεν περιέχονται απαγορευμένες ουσίες, τότε δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο ναργιλέ δεν περιέχονται απαγορευμένες ουσίες, τότε δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Είναι ακριβώς το ίδιο με το τσιγάρο.. Γιατί έτσι όπως το γράφεις θα πάρουν όλες ναργιλέδες για πιο υγιεινό! :shock::lol:

 

Απ'την άλλη ρε κορίτσια, ο ναργιλές είναι λίγο κάπως... Δηλαδή, εμένα θα με ξένιζε πολύ να δω μια γυναίκα να καπνίζει ναργιλέ και μετά να θηλάζει! Από θέμα αισθητικής καθαρά το λέω, έτσι? :wink:

 

 

 

@lucky-sylvester: κανένα πρόβλημα αφού τα ξεκαθαρίζουμε! :wink:;-)

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Άρα ράδιο αρβύλα το ότι είναι πιο ελαφρύς απ'το τσιγάρο...!

Ισως ξεγελά επειδή είναι πιο απαλός σε γεύση επειδή είναι υγρός και δεν σου στεγνώνει τόσο το στόμα... Αλλά πιο ελαφρύς όχι..

Αναλόγως βέβαια και τι καπνό θα βάλεις μέσα.. αν βάλεις καπνό πίπας δεν είναι πιο ελαφρύ σίγουρα..

Αν πάλι εννοείς αυτές τις αηδίες καπνούς με άρωμα φρούτων που προορίζονται για ναργιλέ, τι να πω, εγώ θα προτιμούσα να καπνίσω γρασίδι :-D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...