Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρα σε εκπαιδευτικούς


elachl

Recommended Posts

θες να μου πεις μια εκφραση που χρησιμοποιησα?

επειδη δηλαδη εγραψα καποια προσωπικα μου πρεπει εσυ να τα παρεις και να τα αναπαραγεις?αλιμονο αν ο καθενας που γραφει τα εσωψυχα του τα παιρνει ο αλλος και τα κοπαναει!ενταξει θα ψαξω και γω να βρω τις δημοσιευσεις σου και θα κατσω να γραψω οτι εχεις πει και θα τα αναπαραγω.σου αρεσει?

αφου αρνεισαι να δεις αυτο που παραδεχονται οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι μαλλον εγω δεν πρεπει να ασχοληθω αλλο!

Δεν έχω ψάξει αλλά τα θυμάμαι... Μπορείς να ψάξεις όσο θέλεις.όταν γράφω κάτι δέχομαι και την κριτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θες να μου πεις μια εκφραση που χρησιμοποιησα?

επειδη δηλαδη εγραψα καποια προσωπικα μου πρεπει εσυ να τα παρεις και να τα αναπαραγεις?αλιμονο αν ο καθενας που γραφει τα εσωψυχα του τα παιρνει ο αλλος και τα κοπαναει!ενταξει θα ψαξω και γω να βρω τις δημοσιευσεις σου και θα κατσω να γραψω οτι εχεις πει και θα τα αναπαραγω.σου αρεσει?

αφου αρνεισαι να δεις αυτο που παραδεχονται οι ιδιοι οι εκπεδευτικοι μαλλον εγω δεν πρεπει να ασχοληθω αλλο!

 

καταρχην δεν εγραψε κατι παραξενο..ισως το εγραψε για να εξηγησει αυτο που νιωθεις. αν ειναι τοσο προσωπικο δεν επρεπε να το γραψεις.

 

τι παραδεχονται οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι;; ολοι εμεις που ειπαμε αλλα πραγματα δεν πιανονται;δεν διαβασες που ολοι ειπαν οτι δεν επηρεαζεται η συμπεριφορα τους απο το δωρο;νιωθεις κ δειχνεις μια "αντιπαθεια"προς τους εκπαιδευτικους. στην τελικη οι εκπαιδευτικοι δεν αφιερωνουν χρονο απο το μαθημα τους για να μπουν στο ιντερνετ οπως τοσοι αλλοι.αν δεις ποτε δημοσιευουν ολοι εδω θα δεις οτι ειναι πρωινες ωρες κ οι μισοι τουλαχιστον εργαζονται

 

εσυ αληθεια τι δουλεια κανεις;δεν ξερω αν εχει αναφερθει απλα δεν το διαβασα

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν εγραψε κατι παραξενο..ισως το εγραψε για να εξηγησει αυτο που νιωθεις. αν ειναι τοσο προσωπικο δεν επρεπε να το γραψεις.

 

τι παραδεχονται οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι;; ολοι εμεις που ειπαμε αλλα πραγματα δεν πιανονται;δεν διαβασες που ολοι ειπαν οτι δεν επηρεαζεται η συμπεριφορα τους απο το δωρο;νιωθεις κ δειχνεις μια "αντιπαθεια"προς τους εκπαιδευτικους. στην τελικη οι εκπαιδευτικοι δεν αφιερωνουν χρονο απο το μαθημα τους για να μπουν στο ιντερνετ οπως τοσοι αλλοι.αν δεις ποτε δημοσιευουν ολοι εδω θα δεις οτι ειναι πρωινες ωρες κ οι μισοι τουλαχιστον εργαζονται!

 

εσυ αληθεια τι δουλεια κανεις;δεν ξερω αν εχει αναφερθει απλα δεν το διαβασα

επειδη δεν ξερεις τι εχω γραψει γιατι τυγχανει να εχω πολυ περισσοτερες δημοσιευσεις και εξαλου αυτα τα θεματα εχουν γραφτει πανω απο ενα χρονο πριν σε συγκεκριμενα θεματα που πολλα μελη εχουν ανοιξει την καρδια τους αστο καλυτερα...

δεν καταλαβαινω γιατι νιωθετε αντιπαθεια οταν καποιος δεν εχει την ιδια γνωμη.απλα εχουμε διαφορετικη γνωμη.δεν σας αντιπαθω...ποτε δεν το ειπα αυτο.εσεις το λετε!

δουλευω σε τουριστικο γραφειο.δεν βγαζω εισιτηρια καθε λεπτο.οποτε το εχω ανοιχτο...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερεις τι εχω γραψει γιατι τυγχανει να εχω πολυ περισσοτερες δημοσιευσεις και εξαλου αυτα τα θεματα εχουν γραφτει πανω απο ενα χρονο πριν σε συγκεκριμενα θεματα που πολλα μελη εχουν ανοιξει την καρδια τους αστο καλυτερα...

δεν καταλαβαινω γιατι νιωθετε αντιπαθεια οταν καποιος δεν εχει την ιδια γνωμη.απλα εχουμε διαφορετικη γνωμη.δεν σας αντιπαθω...ποτε δεν το ειπα αυτο.εσεις το λετε!

δουλευω σε τουριστικο γραφειο.δεν βγαζω εισιτηρια καθε λεπτο.οποτε το εχω ανοιχτο...

 

τι σημασια εχει ο αριθμος των δημοσιευσεων;;αγωνες βαζουμε;διαβασα οσα γραφεις σε αυτο το θεμα κ μονο σε αυτο σχολιαζω. πραγματικα διακρινω μια επιθεση στους εκπιδευτικους.θα επρεπε να νιωθεις οτι αυτα τα ατομα αναλαμβανουν το παιδι σου μετα απο σενα κ να τα εμπιστευεσαι κ οχι να εχεις τοση καχυποψια. αν δε συμφωνεις με τα δωρα απλα μην κανεις..μη λες ομως οτι το περιμενουν σαν δωροδοκια.

στη δουλεια σου μπορει να μην δουλευεις 8 ωρες συνεχομενα κ γιαυτο να εχεις το χρονο να γραφεις,αλλοι εχουν δουλεια κ παρολα αυτα παλι γραφουν. οι εκπαιδευτικοι τις ωρες του σχολειου ειναι αφοσιωμενοι στη δουλεια τους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειπε κανεις οτι εχουν σημασια?ειπα οτι δεν ξερεις τι ειχα πει...αν θες να κατσεις να ψαξεις τι ειπα ενα χρονο πριν καντο...τη λεξη δορωδοκια δεν την ανεφερα ΕΓΩ προσωπικα ποτε....

ειπα εγω οτι δεν ειναι αφοσιωμενοι?

δεν υπαρχει περιπτωση να συνενοηθουμε οταν βαζεις στο στομα μου λογια που δεν εχω πει....

Link to comment
Share on other sites

ειπε κανεις οτι εχουν σημασια?ειπα οτι δεν ξερεις τι ειχα πει...αν θες να κατσεις να ψαξεις τι ειπα ενα χρονο πριν καντο...τη λεξη δορωδοκια δεν την ανεφερα ΕΓΩ προσωπικα ποτε....

ειπα εγω οτι δεν ειναι αφοσιωμενοι?

δεν υπαρχει περιπτωση να συνενοηθουμε οταν βαζεις στο στομα μου λογια που δεν εχω πει....

 

οπως θες!δε σε προβληματιζει λιγο που τοσα ατομα σου λενε να το παριες πιο χαλαρα το πραγμα;

κ γιατι να ξερω τι λες σε αλλες δημοσιευσεις;υπαρχει λογος;

Link to comment
Share on other sites

οποιος εκπαιδευτικος το κανει αυτο καλυτερα να παει σπιτι του. εγω δεν ξερω κανεναν να το κανει παντως..

Συμφωνω και επαυξανω.

Προσωπικα δεν εχω γνωρισει κανεναν τετοιο και ευχομαι να μην γνωρισω ποτε στην ζωη μου, ειτε εγω ειτε τα παιδια μου.

Στα 7 χρονια που πηγαινουν τα παιδια μου σχολειο (ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο) δεν ειδα κανεναν εκπαιδευτικο να με κοιταει στα χερια. Εξαλλου δεν περιμενα ποτε τα δωρακια που τους καναμε (εντελως συμβολικα) να επιστρεφουν γεναιους βαθμους στα παιδια μου. Οτι αξιζαν πηραν.

Θυμαμαι ποσο συγκινηθηκε η δασκαλα της κορης μου οταν ημασταν εξωτερικο, οταν στο τελος της χρονιας της πηγαμε ενα καλαθι με Ελληνικα καλουδια. Σας πληροφορω οτι δεν γελασε οπως καποιες εκπαιδευτικοι που διαβασα εδω μεσα (αληθεια που ειναι το κακο οταν ενας γονιος μεσα απο την καρδια του με το υστερημα του σας κανει δωρο ενα κουτακι γλυκα?). Πηρε το παιδι μου αγκαλια και το γεμισε φιλια. Ακομη επικοινωνει μαζι της μεσω email. Μεχρι και καρτες απο τις διακοπες της της εστειλε (ακομη και αν δεν εχει να κερδισει σε υλικο τιποτα απο το παιδι μου!!!!).

Πραγματικα προτιμω να ζω στο ροζ συννεφακι μου. Δεν με ενδιαφερει πως το βλεπουν οι αλλοι. Τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικο. Και στην τελικη εαν νομιζουν οτι τα παιδια μου παιρνουν τα Α και τα 10 επειδη δυο φορες τον χρονο παιρνω στις δασκαλες ενα μικρο δωρακι, ας με αναφερουν στην πρωτοβαθμια εκπαιδευση να περασουν ενα τεστακι τα μικρα μου, να δουμε εαν αξιζουν τους βαθμους τους ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

4 χρονια στο δημοτικο ειχα μια απαισια δασκαλα.μας χτυπουσε μας εβαζε τιμωριες

ολο το σχολειο πηγαινε εκδρομη κ η δικια μας ταξη εκανε μαθημα κ απο την 2α δημοτικου μας μαθαινε την γραμματικη τριανταφυλλιδη την μπλε που καναμε στο γυμνασιο!!εγω κερδιζα κ χρονια κ ημουν 6,5 χρονων κ επρεπε να μαθω ενεστωτα αοριστο παρατατικο μελλοντα κλπ κ αντωνυμιες επιρρηματα κ.α!!!κ συν ολα αυτα επιανε τους γονεις μας κ ελεγε οτι δεν μπορουμε να τα μαθουμε γιαυτο χρειαζομαστε ιδιαιτερα!!απο το 1990 μεχρι το 1994 μου εκανε ιδιαιτερα με 5000 δρχ την ωρα!!κ τοτε ηταν πολλα λεφτα!!!κ οχι μονο εμενα αλλα κ πολλα παιδια!!γιαυτο ειχε κ εξωχικο 3οροφο στην χαλκιδικη!!!καλα η μανα μου χαιβανι σκετο.εκατσε κ την πιστεψε...μα πως να μη δυσκολευονται τα παιδια κυρα μου οταν τα βαζεις να μαθουν γραμματικη γυμνασιου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή elachl, ποτέ δεν σε χαρακτήρισα "κακιά".:confused: Πώς θα μπορούσα άλλωστε, αφού δεν σε γνωρίζω. Σου είπα απλώς ότι από αυτά που γράφεις κι από τον τρόπο που τα γράφεις βγαίνει θυμός και όπως βλέπεις την ίδια εντύπωση έχουν κι άλλοι!

Λες ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν για όλους, όμως δεν μας ορίζεις για πόσους ισχύουν. Για ένα 10%, 30%, 40%? Και οι υπόλοιποι γιατί θα πρέπει να διαβάζουμε αδιαμαρτύρητα χαρακτηρισμούς για τον κλάδο μας και να μη απαντάμε? Αυτό εννούσα γενίκευση. :wink:

Κι ας έρθουμε στα δώρα: διδάσκω 20 χρόνια και όχι στο δημόσιο, για να εξηγούμεθα. "Αγγλικού" είμαι, που προτίμησε την πρόκληση του ιδιωτικού τομέα κι εργάζομαι σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών από φοιτήτρια στο 1ο έτος. Επειδή αναφέρθηκες στα "μαύρα" χρήματα των ιδιαιτέρων, θα ήθελα να σου πω ότι πρόκειται για ανασφάλιστες, αβέβαιες ώρες εργασίας, που ο καθένας από μας θα προτιμούσε πιστεύω να δηλώνει στην εφορία αν θα είχε τη δυνατότητα να βάζει ένσημα γι αυτές και να προσμετρώνται για τη σύνταξή του. Επίσης θα θέλαμε να πληρωνόμαστε και για τις ώρες που αφιερώνουμε για προετοιμασία του μαθήματος, για επιμόρφωση κλπ, αλλά ούτε αυτό γίνεται.:-( Κι εδώ θα μου πεις ότι εσύ αναφέρεσαι στους δημ. υπαλλήλους κι όχι σε μας, έλα όμως που αν εξαιρέσεις τον ένα και τον άλλο θα μείνει ένα x ποσοστό εκπαιδευτικών που ανήκει στην κατηγορία που αναφέρεσαι: οι εκπαιδευτικοί της 2βάθμιας, αλλά αυτοί σπάνια δέχονται δώρα!

Έχω λοιπόν κι εγώ μια άποψη για τα δώρα: τα δώρα δίνουν χαρά πρώτα-πρώτα σε αυτόν που τα δίνει! Τα δώρα είναι εκδήλωση αγάπης και καθόλου δεν έχει σημασία η υλική τους αξία ή η χρηστικότητά τους. Τα δώρα είναι χρήσιμα, γιατί μας βάζουν στη διαδικασία να ενδιαφερόμαστε και για άλλους έξω από τον εαυτό μας! Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση να είναι αυθόρμητα, γιαυτό κι εγώ ως μαμά μαθαίνω στον γιο μου ότι είναι όμορφο να φτιάξει δώρα για αυτούς που αγαπάει και περιττό να σου πω ότι η δασκάλα του είναι ανάμεσα σ΄αυτούς!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

: τα δώρα δίνουν χαρά πρώτα-πρώτα σε αυτόν που τα δίνει! Τα δώρα είναι εκδήλωση αγάπης και καθόλου δεν έχει σημασία η υλική τους αξία ή η χρηστικότητά τους. Τα δώρα είναι χρήσιμα, γιατί μας βάζουν στη διαδικασία να ενδιαφερόμαστε και για άλλους έξω από τον εαυτό μας! Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση να είναι αυθόρμητα, γιαυτό κι εγώ ως μαμά μαθαίνω στον γιο μου ότι είναι όμορφο να φτιάξει δώρα για αυτούς που αγαπάει και περιττό να σου πω ότι η δασκάλα του είναι ανάμεσα σ΄αυτούς!!!:)

 

ακριβως ετσι..οποιος το νιωθει το κανει.οποιος δεν το νιωθει δεν το κανει..προχτες εφτιαξα καποια στολιδακια για ενα παζαρι εκκλησιας..το ενιωσα κ το εκανα.δεν εκατσα να σκεφτω τι παπας ηταν αυτος κ τι εκκλησια ειναι αυτη..δεν ειμαι καχυποπτη για το που θα πανε τα λεφτα απο το παζαρι. θελω να πιστευω οτι θα πανε εκει που λενε..

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι ώρες ώρες πως ζω σε άλλη χώρα!

 

Δεν έχω κάνει ποτέ δώρο σε δασκάλα επειδή είναι γιορτές (ως μαθήτρια μιλάω).

Το μονο που μπορώ να θυμηθώ είναι πως είχα κάνει δώρο σε κάποια καθηγήτρια επειδή τη συμπαθούσα. Έτσι όμως στα ξεκάρφωτα. Ούτε οι γονείς μου είπαν κάτι τέτοιο, ούτε κανένας άλλος. Ούτε το συζήτησα με τα παιδιά.

Άλλο ένα δώρο επειδή γένναγε η δασκάλα στο σχολείο μας. Και θα έφευγε με άδεια. Δεν ηθελε να μας το πει. Αλλά κάποιο παιδί το μαρτύρησε... και την άλλη μέρα γέμισε με δώρα (παρόλο που μας τόνισε πως δεν πρέπει).

Ούτε σκέφτηκα ποτέ να πάρω δώρο στις παιδαγωγούς του παιδικού σταθμού (ως γονιός).

 

Δε σκέφτηκα ούτε στιγμή πως θα περιμένω δώρο από τους μαθητές μου. Μου φαίνεται εξωπραγματικό.

 

 

Αν μου έκαναν, θα αισθανόμουν αρκετά αμήχανα. Εκεί είμαι για να δίνω κι όχι για να παίρνω.

 

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση (στα μαθητικά μου χρόνια) είναι πως μαζεύαμε χρήματα για τις καθαρίστριες: Χριστούγεννα και Πάσχα. Και μου έκανε αρνητική εντύπωση (ως μαθήτρια). Γιατί πήγαινα σε ιδιωτικό και μου φαινόταν υποκρισία να μας λένε από τη διεύθυνση του σχολείου πως πληρώνονται με λίγα χρήματα και να τις βοηθήσουμε εμείς. Η μόνιμη απορία μου ήταν γιατί δεν τις βοηθούσαν αυτοί;;; Τόσα έπερναν από τα δίδακτρα. Από τις καθαρίστριες τα έκοβαν;

 

Στο δημόσιο σχολείο μόνο μια φορά είπαμε να μαζέψουμε χρήματα για τις καθαρίστριες. Ήθελα να 'ξερα εκείνες δεν είχαν ανάγκη;;;

 

 

Η γνώμη μου είναι πως ο ρόλος του εκπαιδευτικού δε δικαιολογεί τέτοιες κινήσεις. Στο κάτω κάτω δώρο για μένα είναι το χαμόγελο των παιδιών. Είμαστε εκεί για να τα δούμε να αποκτούν αξίες και όχι να τα μάθουμε να μετρούν την αξία με υλικά αγαθά. Και τα παιδιά, δεν ακολουθούν τις προφορικές συμβουλές, αλλά αξιολογούν και μαθαίνουν από το παράδειγμά μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

όσες φορές μου εκαναν δωρο αισθανόμουν πολυ ασχημα ...!

είχα μαθητρια που με αγαπούσε πολυ και καθε βδομαδα μου εφερνε και κατι !

δεν έιχα αισθανθεί πιο ασχημα στην ζωη μου ....

σαν μαμα δεν εχω νιωσει την αναγκη να κανω δωρο στο σταθμό στις δασκάλες ...

μόνο μια φορα που μια φιλη μου ζητησε ιδεά για δωρο στην δασκαλα της είχ απει να φτιαξουμε ενα παραμυθι για την δασκαλα και της κόρη της(της φίλης μου δλδ) και ποσο την είχε επιρεασει θετικά στην ζωη της

ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΟΜΟΡΦΟ και το φτιαξαμε και η δασκαλα συγκηνηθηκε ...πολυ

νομιζω ηταν ανεκτημητο κομματι !!!!

αλλα και τα δωρακια στα παρτυ με φερνουν σε αμηχανία ! (ασχετο)

τι ; δωρο στα παιδακια που ηρθαν ; γιατι;

για ποιο λόγο;

τεσπα

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα ....

το δωρο μου ειναι οτι έχω μαθητες που έιναι τωρα ποια ,στο πανεπιστήμιο και που τους έχω στο msn και μιλάμε συχνα στο τηλ και τους βλεπω και με συμβουλευονται και ποια τους συμβουλεύομαι κι εγω σε κάποια θεματα ...!

αυτο δεν μπορεί κανεις να μου το παρει !!!

Link to comment
Share on other sites

4 χρονια στο δημοτικο ειχα μια απαισια δασκαλα.μας χτυπουσε μας εβαζε τιμωριες

ολο το σχολειο πηγαινε εκδρομη κ η δικια μας ταξη εκανε μαθημα κ απο την 2α δημοτικου μας μαθαινε την γραμματικη τριανταφυλλιδη την μπλε που καναμε στο γυμνασιο!!εγω κερδιζα κ χρονια κ ημουν 6,5 χρονων κ επρεπε να μαθω ενεστωτα αοριστο παρατατικο μελλοντα κλπ κ αντωνυμιες επιρρηματα κ.α!!!κ συν ολα αυτα επιανε τους γονεις μας κ ελεγε οτι δεν μπορουμε να τα μαθουμε γιαυτο χρειαζομαστε ιδιαιτερα!!απο το 1990 μεχρι το 1994 μου εκανε ιδιαιτερα με 5000 δρχ την ωρα!!κ τοτε ηταν πολλα λεφτα!!!κ οχι μονο εμενα αλλα κ πολλα παιδια!!γιαυτο ειχε κ εξωχικο 3οροφο στην χαλκιδικη!!!καλα η μανα μου χαιβανι σκετο.εκατσε κ την πιστεψε...μα πως να μη δυσκολευονται τα παιδια κυρα μου οταν τα βαζεις να μαθουν γραμματικη γυμνασιου!!!

 

Χα χα... σαν την Κρουέλα τη φαντάζομαι ίσως στο πιο κοντό και στρουμπουλό. Πάντως μη βάζεις ιδέες στα κεφάλια μερικών και ξεθάψουν τις γραμματικές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπερδεψαμε ιδιαιτερα, δωρα, καλους και κακους (και ασχημους :lol: ) καθηγητες...

 

 

 

bottom line, που λενε και στα κουνουπιδιανα χανιων....

 

 

ο μεσος εκπαιδευτικος...

ο γνωστος ψιλοαφραγκος εκπαιδευτικος με τα 200 χρονια στη πλατη του σπουδων και πτυχιων...

 

 

-δεν εχει luis vitton... κι αν εχει, πρωτον δεν τα πηρε με τον μισθο του (μηπως παιζει τζοκερ, λοττο, κινο? μηπως εχει καμια χιλιαρα στρεμματα ελιες, και πουλησε λαδακι ο χριστιανος?)

και δευτερον, ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΜΕΓΕΙΑ ΤΟΥ και δεν ειναι αυτο το θεμα μας...

-ο μεσος τυπακος που λεγαμε, δε περιμενει δωρακια, καθοτι μεταξυ αλλων, μεσος μπορει να ειναι, καραγκιοζης δεν ειναι.... δασκαλος ειναι, δεν ειναι γερολαδας!!!!!

-την τελευταια φορα που εκανε διακρισεις αναμεσα στα παιδια ηταν μεταξυ εκεινων που χλανουν την ωρα του μαθηματος, και εκεινων που δεν χλανουν... οι χλανιαρηδες μετακινουνται και καθονται κοντα στην πορτα για να αεριζεται η ταξη..

 

 

οκ, για τα ιδιαιτερα δεν το συζητω... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

εισαι στη πορτα για να πας για μαθημα

-ντριιιιιιιιιιιιιιν

-ναι?

-κυρια, μην ερθετε για μαθημα, ποναει ο λαιμος μου

-οκ

-ουτε τη δευετρα να μην ερθετε.. θα ποναει η κοιλια μου

ουτε την τριτη... θα ποναει ο μωλος μου!!! αααααααααα, και κεινα τα λεφτα που σας χρωσταει η μαμα μου, θα τα παρετε λεει του agiou animera, βοηθεια μας....

 

 

θα μου πεις.... δεν το ηξερες οτι θα ειναι ετσι η δουλεια σου, κυρια μεση δασκαλιτσα αγγλικων??????

το ηξερα ρε φιλε.... ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ..... ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΧΩΡΙΣ ΔΩΡΑ!!!!!!!

 

 

 

 

 

ομως...... αν βαλεις το πιτσιρικι σου και ζωγραφισει ενα κεφαλι χωρις σωμα, με 2 τεραστια ποδια, και με στραβο στομα και 3 ματια, και 2 μυτες και γραψει απο πανω "κιρια μεσι καθιγιτρια αγλικον" και ερθει και μου το δωσει, ψιλοντροπαλα, ψιλοπερηφανα..... ΘΑ ΚΛΑΨΩ ΡΕ ΦΙΛΕ.....

ποια δωρα, και ποια ενσημα, και ποια μπονους αποδοτικοτητας!!!! :P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Χα χα... σαν την Κρουέλα τη φαντάζομαι ίσως στο πιο κοντό και στρουμπουλό. Πάντως μη βάζεις ιδέες στα κεφάλια μερικών και ξεθάψουν τις γραμματικές.

 

μπα δε θα υπαρξει στην ανθρωπινη ιστορια χειροτερη!!εμεις ουτε χειροτεχνια καναμε ουτε μουσικη!μας τα ειχε ακυρωσει ολα κ καναμε μαθηματα!επισης καθε παιδι ειχε απο ενα τετραδιο σπιραλ με ονοματεπωνυμο κ τα ειχε στην εδρα της κ μας σηκωνε σε καθε ωρα σε καθε μαθημα να απαντησουμε σε ερωτησεις κ σημειωνε στο τετραδιο πχ

 

ΔΗΜΗΤΡΑ

 

ΙΣΤΟΡΙΑ

 

καλα

 

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ

υπογραφη (δηλαδη χαλια!)

 

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ

 

πολυ καλα

 

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

 

αριστα

 

κτλ

αυτο γινοταν καθε μερα κ σε ολα τα παιδια!

και επρεπε την αλλη μερα να εχει υπογραφη γονεα αλλιως θα γραφαμε 30 φορες ενα ρημα σε ολους τους χρονους!!!!απαισια σας λεω την μισω ακομα :rolleyes::rolleyes: ο φοβος κ ο τρομος μας ηταν!!

 

αυτο δεν εχει σχεση με τα μαυρα λεφτα που επαιρνε αλλα ηθελα να τα πω να ξεσπασω!!!σορρυ για το οφ τοπικ!!!

Link to comment
Share on other sites

fistikaki!!!:D:D:D

Ακριβώς αυτό εννοούσα κι εγώ!!! :wink:

Και είναι άλλο πράγμα να σου φτιάξει κάτι το παιδί, ο μαθητής σου, κι άλλο η μαμά του, ο σύλλογος γονέων κλπ.

Κι όσο για τις καθαρίστριες στα σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά, προσωπικά ντρέπομαι που δεν έχουμε καταφέρει ως Έλληνες φορολογούμενοι να εξασφαλίσουμε αξιοπρεπείς απολαβές για τους ανθρώπους που κουράζονται για να είμαστε καθαροί οι υπόλοιποι. Θα ήταν προτιμότερο οι Σύλλογοι Γονέων να ασχολούνταν με τέτοια θέματα κι όχι με μπαζάρ και χορούς, γιατί οι άνθρωποι αυτοί είναι σκληρά και ανθυγιεινά εργαζόμενοι και αντί να στεκόμαστε δίπλα τους, από πάνω το παίζουμε και φιλάνθρωποι τέτοιες μέρες!

Τέλος πάντων, ξέφυγα από το θέμα νομίζω! :-)

Κορίτσια οι δασκάλες δεν θέλουμε δώρα από τις μαμάδες! Η σχέση αγάπης και προσφοράς είναι ανάμεσα σε μας και τα παιδιά σας/μας! Οπότε, ασφαλώς ένα χαμόγελο, μια ζωγραφιά, ένα λουλούδι, μια καλή κουβέντα είναι το ιδανικό δώρο. Δεν χρειαζόμαστε τίποτα περισσότερο, γιατί εμείς έχουμε το καλύτερο επάγγελμα του κόσμου :lol:(ψωνάρα,ε?)

Link to comment
Share on other sites

fistikaki!!!:D:D:D

Ακριβώς αυτό εννοούσα κι εγώ!!! :wink:

Και είναι άλλο πράγμα να σου φτιάξει κάτι το παιδί, ο μαθητής σου, κι άλλο η μαμά του, ο σύλλογος γονέων κλπ.

Κι όσο για τις καθαρίστριες στα σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά, προσωπικά ντρέπομαι που δεν έχουμε καταφέρει ως Έλληνες φορολογούμενοι να εξασφαλίσουμε αξιοπρεπείς απολαβές για τους ανθρώπους που κουράζονται για να είμαστε καθαροί οι υπόλοιποι. Θα ήταν προτιμότερο οι Σύλλογοι Γονέων να ασχολούνταν με τέτοια θέματα κι όχι με μπαζάρ και χορούς, γιατί οι άνθρωποι αυτοί είναι σκληρά και ανθυγιεινά εργαζόμενοι και αντί να στεκόμαστε δίπλα τους, από πάνω το παίζουμε και φιλάνθρωποι τέτοιες μέρες!

Τέλος πάντων, ξέφυγα από το θέμα νομίζω! :-)

Κορίτσια οι δασκάλες δεν θέλουμε δώρα από τις μαμάδες! Η σχέση αγάπης και προσφοράς είναι ανάμεσα σε μας και τα παιδιά σας/μας! Οπότε, ασφαλώς ένα χαμόγελο, μια ζωγραφιά, ένα λουλούδι, μια καλή κουβέντα είναι το ιδανικό δώρο. Δεν χρειαζόμαστε τίποτα περισσότερο, γιατί εμείς έχουμε το καλύτερο επάγγελμα του κόσμου :lol:(ψωνάρα,ε?)

Είμαι στη Δ/θμια και εκεί δεν έχουμε δώρα από γονείς. Όμως κάθε χρόνο έχω τον πονοκέφαλο του δώρου στο δάσκαλο/α. Όσες φορές με ευχαρίστησαν για το -εντελώς- συμβολικό δώρο μου διέκρινα μια αμηχανία. Διαβάζοντας εσάς τις δασκάλες τώρα μάλλον δεν ήταν από ευγένεια η αντίδρασή τους.

Μάλλον θα παροτρύνω τα παιδιά μου να δώσουν μια καρτούλα φτιαγμένη από εκείνα. Τι λέτε;

Στο τέλος της χρονιάς νομίζω ότι δεν είναι κακό να δώσουν τα παιδιά κάτι για να τα θυμάται ο δάσκαλός τους, ειδικά όταν είναι κάτι που το ετοίμασαν ή το διάλεξαν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

ομως...... αν βαλεις το πιτσιρικι σου και ζωγραφισει ενα κεφαλι χωρις σωμα, με 2 τεραστια ποδια, και με στραβο στομα και 3 ματια, και 2 μυτες και γραψει απο πανω "κιρια μεσι καθιγιτρια αγλικον" και ερθει και μου το δωσει, ψιλοντροπαλα, ψιλοπερηφανα..... ΘΑ ΚΛΑΨΩ ΡΕ ΦΙΛΕ.....

ποια δωρα, και ποια ενσημα, και ποια μπονους αποδοτικοτητας!!!! :-P:razz::-P:razz::-P

 

αυτό ακριβώς...Είναι το πιο ακριβό δώρο, ανεκτίμητης αξίας. Θυμάμαι μια μαθήτρια μου στο Μενίδι. Πήγαν εκδρομή και με το χαρτζιλίκι του (μερικά λεπτά του ευρώ) μου πήρε μια πετρούλα χρωματιστή. Στο σπίτι το μάλωσαν ότι δεν έπρεπε να το φέρει...Το πήρε κρυφά και όλο χαρά το έφερε...έκλαψα και κλαίω κάθε φορά που το βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Δ/θμια και εκεί δεν έχουμε δώρα από γονείς. Όμως κάθε χρόνο έχω τον πονοκέφαλο του δώρου στο δάσκαλο/α. Όσες φορές με ευχαρίστησαν για το -εντελώς- συμβολικό δώρο μου διέκρινα μια αμηχανία. Διαβάζοντας εσάς τις δασκάλες τώρα μάλλον δεν ήταν από ευγένεια η αντίδρασή τους.

Μάλλον θα παροτρύνω τα παιδιά μου να δώσουν μια καρτούλα φτιαγμένη από εκείνα. Τι λέτε;

Στο τέλος της χρονιάς νομίζω ότι δεν είναι κακό να δώσουν τα παιδιά κάτι για να τα θυμάται ο δάσκαλός τους, ειδικά όταν είναι κάτι που το ετοίμασαν ή το διάλεξαν τα ίδια.

αυτό να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα παροτρύνω τα παιδιά μου να δώσουν μια καρτούλα φτιαγμένη από εκείνα. Τι λέτε;

Στο τέλος της χρονιάς νομίζω ότι δεν είναι κακό να δώσουν τα παιδιά κάτι για να τα θυμάται ο δάσκαλός τους, ειδικά όταν είναι κάτι που το ετοίμασαν ή το διάλεξαν τα ίδια.

 

Ακριβώς!!! Αυτά είναι τα καλύτερα δώρα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν συμβαινει!μα τι τους θεωρειτε τους εκπαιδευτικους;;

 

 

Συγγνωμη...δεν ηξερα οτι γνωριζεις ΟΛΟΥΣ τους εκπαιδευτικους της χωρας...αλλα για να μιλας με τοση βεβαιωτητα φαινεται τους γνωριζεις ΟΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκες στα "μαύρα" χρήματα των ιδιαιτέρων, θα ήθελα να σου πω ότι πρόκειται για ανασφάλιστες, αβέβαιες ώρες εργασίας, που ο καθένας από μας θα προτιμούσε πιστεύω να δηλώνει στην εφορία αν θα είχε τη δυνατότητα να βάζει ένσημα γι αυτές και να προσμετρώνται για τη σύνταξή του.

 

Προφανως οπως καταλαβαινεις ο λογος που εισαι ανασφαλιστη ειναι γιατι προτιμας να τα παιρνεις μαυρα.Αφου οπως λες προτιμας να τα δηλωνεις στην εφορια η διαδικασια ειναι πολυ απλη.Γραφεσαι στο ΤΕΒΕ και εργαζεσαι με αποδειξεις παροχης υπηρεσιων.Ετσι θα εισαι νομιμοτατη,θα εχεις ασφαλεια και θα εχεις και ενσημα για τη μελλοντικη σου συνταξη.

 

Φυσικα το κρατος θα σου παιρνει τα μισα χρηματα...οπως εξαλλου τα παιρνει και απο ολους τους υπολοιπους που δε δουλευουμε με μαυρα...αλλα αφου το προτιμας να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Niki81, μην βιάζεσαι να βγάλεις το συμπέρασμα:

Ποιός σου είπε πως δεν το έκανα? Τί ξέρεις για μένα και τη ζωή μου? Και ΤΕΒΕ 12 χρόνια πλήρωσα και μου τα πήρε το κράτος γερά και μάλιστα με τεκμήριο, είτε πληρωνόμουν είτε όχι και επειδή δεν με συνέφερε να φορολογούμαι με αυτό τον τρόπο, εγκατέλειψα την ελεύθερη εργασία και επέστρεψα στην εξαρτημένη. Και πληρώνω και πάλι το ΙΚΑ και φόρο που μου αναλογεί για τις μισθωτές μου υπηρεσίες. Και μάλλον κακώς στα εξηγώ όλα αυτά, γιατί δεν σου πέφτει και λόγος εδώ που τα λέμε. Ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα!!!

Σου θυμίζω μόνο ότι δεν έκρινα κανένα εδώ για πράξεις που αυθαίρετα συμπέρανα ότι έκανε, αντιθέτως εξέφρασα την άποψή μου σύμφωνα με όσα ειπώθηκαν και τίποτα παραπάνω!

Καληνύχτα, καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...