Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρα σε εκπαιδευτικούς


elachl

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον τωρα μολις ειδα οτι το θεμα που υποτιθεται ανοιξα λεει απο 6 ετων και ανω.εμενα η κορη μου ειναι 2,5 οποτε αν το καλοσκεφτεις δεν με αφορα γιατι ακομα δεν εχει παει καν παιδικο...

τωρα δεν ξερω πως να το πω αλλα εχω μαθει να λεω αυτα που σκεφτομαι και να κανω οτι μου λεει η καρδια μου!

ισως να εχετε και δικιο σε καποια πραγματα!

απο τη μια η κουνιαδα μου με τη συμπεριφορα της απο την αλλη ισως καποια αμυνα γιαυτα που με περιμενουν σε λιγα χρονια σε μερικα σημεια μαλλον υπερεβαλα..

ενοψι των αγιων ημερων που ερχονται μαλλον δεν ειναι σωστο να χαλαμε τις καρδιες μας!μπορει να μην γνωριζομαστε προσωπικα αλλα ακομα και αν δεν συμφωνουνε τα 13000 μελη αν δεν κανω λαθος καπου τοσα ειναι πρεπει να κραταμε την ψυχραιμια μας...αλλιως χαλαμε το κλιμα στο φορουμ...

εγω λοιπον επειδη πιστευω οτι ειναι καλο και οχι υποτιμητικο να μετανιωνεις ζηταω συγνωμη αν προσεβαλα η πληγωσα καποιες απο εσας!νιωθω οτι δεν ειμαι εγω και με χαλαει!αυτα!....:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

elachl, να σου πω την αλήθεια εμένα δεν με προσέβαλαν καθόλου αυτά που είπες, γιατί δεν απευθυνόσουν σε καμιά από μας προσωπικά το ξεκαθάρισες αυτό. Μην στενοχωριέσαι, έρχονται Χριστούγεννα και η κακή διάθεση βλάπτει ... αυτόν που την έχει :lol:

Καλά να είμαστε κι ας διαφωνούμε!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ένα παιδί μπλέξει με άσχημες παρέες και μπει στα ναρκωτικά ευθύνη έχει ο δάσκαλος/καθηγητής??????

Αυτο δηλαδή το ακουω πρώτη φορά και πέφτω από τα σύννεφα....

Δεν έχει ευθύνη το σπίτι του, οι γονείς του?

Εγώ έχω το φταίξιμο που πέφτει στα ναρκωτικά?????

Ας προσέχουμε τι λεμε γιατί έχω θιχτέι προσωπικά ως εκπαιδευτικός!

 

 

Εαν εσυ αυτο καταλαβες δεν ειναι δικο μου θεμα...νομιζω μιλησα πολυ ξεκαθαρα.Δεν ειπα πουθενα οτι φταιει ο καθηγητης στο οτι μπλεκει ενα παιδι στα ναρκωτικα...εαν ηθελε ομως και νοιαζοταν ο καθηγητης θα μπορουσε να κανει μια προσπαθεια να πλησιασει ενα παιδι και που ξερεις...μπορει και να το βοηθουσε εστω και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα έχει τόσο "άθλιους" δασκάλους, που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το 5ωρο τους, οι διακοπές τους και τα μαύρα χρήματα, υπάρχει και η κατ΄οίκον εκπαίδευση. Κρατάς το παιδί σου στο σπίτι, ελέγχεις τον δάσκαλο του και δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν αλλον εκπαιδευτικό! Τόσο απλό.....

Άλλωστε και εσείς που λοιδορείτε τους εκπαιδευτικούς...κάποτε στην ζωή σας...δεν μπορεί... θα συναντήσατε έναν αφοσιωμένο εκπαιδευτικό...που κάτι πρόσθεσε στο χαρακτήρα σας....και το ποιοι είστε σήμερα και πως αντιλαμβάνεστε την ζωή σας...έχει άμεση σχέση με το είδος της εκπαίδευσης που λάβατε...

 

 

Το θεμα δεν ειναι να κλεισουμε τα παιδια στο σπιτι γιατι στα σχολεια υπαρχουν κάποιοι(αρκετοι κατα την αποψη μου) "αθλιοι" εκπαιδευτικοι...το θεμα ειναι να γινει κατι ωστε να παψουν αυτοι οι αθλιοι εκπαιδευτικοι να υπαρχουν στα σχολεια.

 

Και ναι εχεις δικιο εχουμε ολοι μας γνωρισει καθηγητες οι οποιοι μονο υπεροχοι μπορει να χαρακτηριστουν και οι οποιοι μονο θετικη συμβολη ειχαν τοσο στη ζωη οσο και στο χαρακτηρα μας.Προσωπικα θα ευχαριστω και θα ευγνομωνω μια ζωη του τρεις καθηγητες μου οι οποίοι με βοηθησαν να μπω στο πανεπιστημιο ,να πραγματοποιησω το ονειρο μου και πανω απο ολα με βοηθησαν να φτιαξω το χαρακτηρα μου...κι ας μου τα επαιρναν μαυρα...χαλαλι τους!!!

 

Κανεις δεν γενικευσε και κανεις δεν απαξιωσε ολους τους εκπαιδευτικους..Εσεις δυστυχως γενικευετε και αρνηστε να δεχτειτε την οποιαδηποτε κριτικη για τον κλαδο σας.Δεν ειναι ολοι αχρηστοι αλλα δεν ειναι και ολοι τελειοι.Υπαρχουν παρα πολλοι αξιοι εκπαιδευτικοι που κανουν τελεια τη δουλεια τους και ευχομαι να γινονται παραδειγμα και για ολους τους νεους που επιθυμουν να ακολουθησουν το επαγγελμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν εσυ αυτο καταλαβες δεν ειναι δικο μου θεμα...νομιζω μιλησα πολυ ξεκαθαρα.Δεν ειπα πουθενα οτι φταιει ο καθηγητης στο οτι μπλεκει ενα παιδι στα ναρκωτικα...εαν ηθελε ομως και νοιαζοταν ο καθηγητης θα μπορουσε να κανει μια προσπαθεια να πλησιασει ενα παιδι και που ξερεις...μπορει και να το βοηθουσε εστω και λιγο.

 

 

.Ισως αν αφιερωναν και λιγο χρονο στη διαπαιδαγωγηση και την ψυχολογια των εφηβων να μην ηταν τα σχολεια γεματα με συριγγες.

 

 

 

 

Σου απαντώ με τα γραπτά σου.....

Ακριβώς αυτό είπες...!

Εγώ αν δω αποκλίνουσα συμπεριφορά θα την αναφέρω...θα το συζητήσω θα καλέσω γονείς...αλλά δεν είναι στο δικό μου χέρι να μη μπλέξει ένα παιδι!!!

Ειναι στο χέρι των γονιών του με βοηθό εμένα ίσως

Αλλά την ευθύνη την έχει ο γονιός όχι εγώ ....!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ξέρω οτι αν σε εναν συνεργατη πας και του πεις ...πωωωωωω χαλια τα κανεις αχρηστος είσαι ... όσο και κακος να είναι θα έιναι /γινει ,χειρότερος

εξακολουθώ να λυπαμαι για τους γονείς που δεν δεχονται, οτι δεν εχουν το αλάθητο

και για οτι κακο φταινε.... οι ¨αλλοι ¨ και για οτι καλο υπευθνοι είναι μόνο αυοι ...

αν τα παιδια γεννιόντουσαν και μεγαλωναν στην αποστυρωση ...εως τα 18 τους να το νοούσα....

αλλα σε καμια χωρα του κόσμου δε συμαβινει αυτο

συνυπευθηνοι ΕΊΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ

και για την κατασταση της παιδειας , των εκαπιδευτικών αλλα και ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ και των παιιδών μας !!!!

λυπαμαι πολύ μερικές φορές για αυτα που διαβάζω

αλλα απ την αλλη ποιος σας είπα οτι μερικοί απο μας δε τα ζούμε καθε μέρα ???? αλλα παρόλα αυτα ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !!!!!!!!

(μαζοχα με λεει η μανα μου !!!!να βάλω στην λίστα και μερικους απο εδω μεσα που εκτιμω )

 

καλη δυναμη σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω κατι για τις ωρες που δουλευουμε εμεις οι εκπαιδευτικοι!!

Γιατι νομιζετε οτι ειναι 5 ωρες μονο?Στο σπιτι δηλ δεν δουλευουμε,ετσι παμε στο σχολειο,την τσαντα μας και ..γεια σας...ηρθαμε!!!Η οτι στο σχολειο πολλες φορες δεν κανουμε τον ψυχολογο!

Μην ριχνουμε ολες τις ευθυνες στον εκπαιδευτικο,ελεος πια!!

 

το συνεχες διαβασμα που κανουμε δεν το θεωρουν δουλεια..εγω ειμαι νηπιαγωγος κ θεωρητικα δεν εχω διορθωσεις κτλ..εχω ομως να ετοιμασω υλικο για την αλλη μερα,να βρω δραστηριοτητες για να περασω το στοχο που θελω συν οτι διαβαζω συνεχεια για παιδαγωγικη κ ψυχολογια,αντιμετωπιση συμπεριφορων,ειδικες αναγκες κτλ ειδικα αν εχω καποιο παιδι με προβληματακι απο απλη φοβια η ακομη κ αυτισμο εγω κ πολλοι αλλοι καθομαστε κ διαβαζουμε για ολα αυτα..αντε ομως να το πιστεψει ο αλλος απ εξω..κανενας! η δουλεια μας ειναι συνεχομενη κ κανενας μας δεν φευγει απο το σχολειο κ να σταματησει να σκεφτεται οπως σε αλλες δουλειες

Link to comment
Share on other sites

Εαν εσυ αυτο καταλαβες δεν ειναι δικο μου θεμα...νομιζω μιλησα πολυ ξεκαθαρα.Δεν ειπα πουθενα οτι φταιει ο καθηγητης στο οτι μπλεκει ενα παιδι στα ναρκωτικα...εαν ηθελε ομως και νοιαζοταν ο καθηγητης θα μπορουσε να κανει μια προσπαθεια να πλησιασει ενα παιδι και που ξερεις...μπορει και να το βοηθουσε εστω και λιγο.

 

Με πίκρα σου λέω...

" ο καθηγητής δεν είναι παντοδύναμος".

 

Επίσης, ο καθηγητής ακόμα κι αν θέλει να προσεγγίσει ένα παιδί, το παιδί το ρώτησες; Γιατί λέμε πολλά... αλλά έξω από το χορό... ..... Για να υπάρχει επαφή χρειάζονται δύο. Αν το παιδί δεν είναι σε φάση να ακούσει ή να θέλει να προσεγγιστεί, δεν πα' να κάνει κανείς οτιδήποτε... Δύσκολα είναι τα πράγματα.

 

Γι' αυτό...

μεγάλη μπουκιά φάε.. μεγάλη κουβέντα μη λες! :(

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι ενα ψιλοπροβληματακι με τους εκπαιδευτικους το εχω.Και συγκεκριμενα με τους καθηγητες.Οι δασκαλοι σε γενικες γραμμες θεωρω κανουν σωστα τη δουλεια τους (οχι πως δικαιουνται δωρο γιάυτο...ενα μπραβο/ευχαριστω αρκει).Αλλα οι καθηγητες κατα μεσο ορο δε νομιζω οτι κανουν οτι καλυτερο μπορουν για τα παιδια.Αν το εκαναν τοτε ισως αυτη η χωρα να μην αντιμετωπιζε τοσο μεγαλο προβλημα στον τομεα της παιδεις και ισως η ζωη ολων να ηταν πολυ καλυτερη.Ισως αν αφιερωναν και λιγο χρονο στη διαπαιδαγωγηση και την ψυχολογια των εφηβων να μην ηταν τα σχολεια γεματα με συριγγες.Και ναι ξερω πως και το κρατος φταιει στο μεγαλυτερο βαθμο αλλα φταινε και οι εκπαιδευτικοι...Γιατι οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουν τη διδασκαλια σα δουλεια και οχι σα λειτουργημα οπως θα επρεπε.Αυτος ηταν και ο λογος που αρνηθηκα να γινω καθηγητρια.

 

Συγγνωμη αν με αυτα που εγγραψα θιγω καποιους αλλα ειναι η αποψη μου.

Κι εγώ θίχτηκα ως εκπαιδευτικός με αυτά που έγραψες. Συγνώμη, αλλά αν κάνεις εδώ μια αναζήτηση θα βρεις πολλούς εκπαιδευτικούς που προβληματίζονται για θέματα των μαθητών τους.

Δυστυχώς, οι περισσότεροι βλέπουμε τα παιδιά 2-3 ώρες την εβδομάδα κατά μέσο όρο και ασφαλώς δεν θα μπορούσαμε να καλύψουμε το κενό που τους αφήνει ένας άχρηστος ή ανίκανος γονιός. Δεν υπάρχει ούτε η υποδομή για να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Έκανες κάποια έρευνα και διαπίστωσες ότι οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν τη διδασκαλία σα δουλειά;΄

Πριν γίνω εκπαιδευτικός έκανα πολλές άλλες δουλειές και γενικά εργάστηκα σκληρά και για πολλές ώρες την ημέρα. Με αυτή την εμπειρία, σε διαβεβαιώνω ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατο να κάνεις πάνω από 5 ώρες μάθημα την ημέρα.

Όσο για τα ιδιαίτερα:Εγώ δεν μπορώ να κάνω, αλλά, εφόσον το κράτος μου απαγορεύει να κάνω 2η δουλειά νόμιμα, αν έπρεπε να αυξήσω το εισόδημά μου λόγω δανείου ή ασθένειας κλπ. ασφαλώς θα κατέφευγα σε ιδιαίτερα.

Φέτος εκεί που διδάσκω είναι ολοφάνερο ότι πολλά παιδιά έχουν εγκαταλειφθεί από το οικογενειακό τους περιβάλλον. Η δύναμη που έχει όμως το σχολείο για να το αλλάξει αυτό είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δω αποκλίνουσα συμπεριφορά θα την αναφέρω...θα το συζητήσω θα καλέσω γονείς...αλλά δεν είναι στο δικό μου χέρι να μη μπλέξει ένα παιδι!!!

Ειναι στο χέρι των γονιών του με βοηθό εμένα ίσως

Αλλά την ευθύνη την έχει ο γονιός όχι εγώ ....!

 

Μπραβο σου..ευχομαι ολοι να εκαναν το ιδιο.

Και για αλλη μια φορα σου εξηγω πως συμφωνω μαζι σου πως δε θα φταις εσυ ουτε κανενας εκπαιδευτικος αλλα ο γονιος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θίχτηκα ως εκπαιδευτικός με αυτά που έγραψες. Συγνώμη, αλλά αν κάνεις εδώ μια αναζήτηση θα βρεις πολλούς εκπαιδευτικούς που προβληματίζονται για θέματα των μαθητών τους.

Δυστυχώς, οι περισσότεροι βλέπουμε τα παιδιά 2-3 ώρες την εβδομάδα κατά μέσο όρο και ασφαλώς δεν θα μπορούσαμε να καλύψουμε το κενό που τους αφήνει ένας άχρηστος ή ανίκανος γονιός. Δεν υπάρχει ούτε η υποδομή για να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Έκανες κάποια έρευνα και διαπίστωσες ότι οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν τη διδασκαλία σα δουλειά;΄

Πριν γίνω εκπαιδευτικός έκανα πολλές άλλες δουλειές και γενικά εργάστηκα σκληρά και για πολλές ώρες την ημέρα. Με αυτή την εμπειρία, σε διαβεβαιώνω ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατο να κάνεις πάνω από 5 ώρες μάθημα την ημέρα.

Όσο για τα ιδιαίτερα:Εγώ δεν μπορώ να κάνω, αλλά, εφόσον το κράτος μου απαγορεύει να κάνω 2η δουλειά νόμιμα, αν έπρεπε να αυξήσω το εισόδημά μου λόγω δανείου ή ασθένειας κλπ. ασφαλώς θα κατέφευγα σε ιδιαίτερα.

Φέτος εκεί που διδάσκω είναι ολοφάνερο ότι πολλά παιδιά έχουν εγκαταλειφθεί από το οικογενειακό τους περιβάλλον. Η δύναμη που έχει όμως το σχολείο για να το αλλάξει αυτό είναι ελάχιστη.

 

 

Συγγνωμη αν σε εθιξα.

Ειμαι απολυτα σιγουρη πως μεσα σε αυτο το φορουμ θα βρω πολλούς εκπαιδευτικούς που προβληματίζονται για θέματα των μαθητών τους. Γιατι για να παρακολουθουν ενα τετοιο φορουμ σημαινει οτι νοιαζονται για τα παιδια και ενημερωνονται ωστε να γινονται καλυτεροι.Ειμαι σιγουρη ομως οτι εξω απο δω θα βρω αρκετους που δεν το κανουν.

 

Επισης εχεις δικιο...φυσικα και δε θα μπορουσατε σαν εκπαιδευτικοι να συμπληρωσετε το κενα αχρηστων και ανικανων γονιων.

 

 

Ερευνα δεν εχω κανει αλλα τη γνωμη μου επετρεψε μου μετα απο τοσα χρονια που εχω φαει στα θρανια να μπορω να την εκφρασω.

 

 

Για τα ιδιαιτερα...καλα θα εκανες κι εγω στη θεση σου αν επρεπε να αυξησω το εισοδημα μου ιδιαιτερα θα ηθελα να κανω ...αλλα δυστυχως οι ωρες που δουλευω δε μου αφηνουν ελευθερο χρονο οποτε μαλλον βραδυ θα αναγκαζομουν να δουλευω.

 

Το ξερω πως οι υποδομες στα σχολεια ειναι ανυπαρκτες και δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο τους εκπαιδευτικους να κανουν πολλα ακομα και αν ηθελαν.Θα ηθελα απλα η κοινωνια μας να φτασει με καποιο μαγικο τροπο σε ενα σημειο που ολοι οι εκπαιδευτικοι,γιατροι και γενικως οι παντες θα ηθελαν να βοηθησουν ολα τα παιδια, γιατι εκει ειναι το μελλον ολων...στα παιδια.

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις πως δε βαζω ολους τους εκπαιδευτικους στην ιδια κατηγορια και δεν εχω καμια διαθεση να μειωσω τον κλαδο σου.Και παλι συγγνωμη που σε εκανα να νιωσεις θιγμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ο τρόπος που είχες διατυπώσει την άποψή σου έδειχνε ότι γενικεύεις και φυσικά δέχομαι τη διευκρίνηση.

Αυτό το σημείο που αναφέρεις για την κοινωνία είναι η ευχή όλων μας, αλλά τα νέα που διαβάζω καθημερινά δείχνουν ότι απέχουμε πολύ από αυτό.

Μακάρι όλα τα αποβράσματα του κόσμου να άφηναν τα παιδιά να τα αναλάβουν άνθρωποι που νοιάζονται γι'αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Δεν διάβασα όλη τη συζήτηση αλλά θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου στο συγκεκριμένο θέμα!

Είμαι δασκάλα και ήθελα να πω ότι και εμένα τα παιδιά στο σχολείο μου παίρνουν κάθε χρόνο δωράκια! Η χαρά που παίρνουν όταν μου δίνουν το δώρο αλλά και η χαρά που παίρνω εγώ είναι απερίγραπτη. Κάθε χρόνο στολίζω το σπίτι με αυτά τα δωράκια(ό,τι και να είναι αυτά) και πάντα βάζω τη φωτογραφία της τάξησ στο γραφείο μου. Οπως και να το κάνουμε τα παιδιά που έχω κα΄θε χρονο είναι κομμάτι της ζωής μου για εκείνο το διάστημα.

Φέτος δυο κορίτσια μου έφεραν δωράκι δυο τρεις μέρες πριν κλείσουμε. Τα ευχαριστησα και είπα σε όλη την τάξη ότι το μόνο που θέλω είναι να είναι να κάλα παιδιά και αν θέλου να μου κάνουν ένα δώρο να μου φτιάξουν κάτι. Βέβαια τα περισσότερα δεν το έκαναν.

Να πω επίσησ ότι και εγώ τους παίρνω δωράκια. Φέτος τους πήρα από έναν σοκολατένιο Αγιο Βάσίλη και ένα μολύβι χριστουγεννιάτικο. Επίσησ μαζί με κάτι υλικά για μια κατασκευή έδωσα 120 € συνολικά συν πόσα άλλα δίνω λίγα λίγα για τον ίδιο λόγο. Δεν τα λυπάμαι απλά το αναφέρω γιατί διάβασα κάτι για loyi viton(δεν ξέρω καν πως γράφεται) και τέτοια.

Δε θέλω να προκαλέσω εντυπώσεις αλλά δε το θεωρώ κατι τραγικό και βλέπω ότι τα παιδιά το χαιρονται πολύ. Και επίσησ,επειδή διάβασα κάτι για ¨φακελάκι" και "λάδωμα", ένα κεράκι αξίας 2€ είναι μια εκδήλωση αγάπης και τίποτα άλλο.

¨Εύχομαι να περάσετε όμορφες γιορτές! Να έχετε υγεία και να χαίρεστε τα αγγελουδια σας!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω δωράκια δεν εννοώ αξίας. Σκεφτείτε ένας μαθητής ΄μου έφερε φέτος δώρο δειγματάκια από κρέμες και αρώματα! Μια μαθήτρια μου ζωγράφισε ένα πήλινο κεσεδάκι με τέμπερες και έβαλε μέσα ένα ρεσό(αυτό ήταν και το αγαπημενο μου). Και επειδή διάβασα και αλλα που έχετε γράψει και εγώ αισθάνομαι άσχημα και ντρέπομαι αλλά βλέπω ότι τα παιδάκια χαίρονται με αυτό. Εμένα το καλύτερο δώρο που μπορούνα να μου κάνουν είναι μια αγκαλιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Μαμάδες, υπάρχουν πολλοί, μα πολλοί εκπαιδευτικοί, που κάνουν καταπληκτική δουλειά με τα παιδιά μας! Πόσες φορές είπατε ένα ευχαριστώ από καρδιάς σε αυτούς τους εκπαιδευτικούς; Βέβαια, τα παιδιά με τον τρόπο τους πάντα επιβραβεύουν τον εκπαιδευτικό που νιώθουν, γιατί το καταλαβαίνουν πάντα, ότι νοιάζεται, ότι προσφέρει, ότι αγαπά, ότι πασχίζει δίπλα τους, μαζί τους, γι΄αυτά, με αυτά...

Όταν στη μαθητική ζωή των παιδιών σας βρεθεί ένας τέτοιος εκπαιδευτικός πείτε του ένα ευχαριστώ...:D

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα αυτό γιατί προβληματίστηκα ιδιαίτερα αυτή τη φορά στο αν θα κάνω ή όχι δώρο στις δασκάλες του γιου μου στο νηπιαγωγείο.

 

Μέχρι πέρσι στον παιδικό έκανα δώρο γιατί πραγματικά ένιωθα για τα κορίτσια εκείνα ιδιαίτερη συμπάθεια που τους εμπιστευόμουν ό,τι πιο πολύτιμο έχω στη ζωή μου. Φέτος όμως οι δασκάλες του είναι κάπως πιο απόμακρες, διεκπεραιωτικές θα έλεγα και σε κάθε ευκαιρία ζητούν τη χρηματική μας συμβολή σε όλα (σχολικά υλικά, καθαρίστρια, τραπεζοκόμο, δώρα Αγ. Βασίλη για τη σχολική γιορτή κλπ).

 

Κρίνοντας από τη δουλειά μου (δημόσιος υπάλληλος) όταν κάποιος επειδή τον εξυπηρέτησα μου φέρνει δωράκι ή αφήνει χρήματα νιώθω ότι με προσβάλλει, αισθάνομαι άβολα και άσχημα και δεν τα δέχομαι, αποφάσισα να μην τους κάνω δώρο και τις κάνω να νιώσουν το ίδιο.

 

Όταν τους ευχήθηκα λοιπόν για τις γιορτές με κοίταξαν στα χέρια και ένιωσα τόσο άσχημα που ακόμα νιώθω μία πικρία στο λαιμό. Δεν το μετάνιωσα βέβαια (αφού ούτε το παιδί μου ήθελε να τους φτιάξει κάτι) αλλά πικράθηκα που περίμεναν από εμένα κάτι, φαίνεται η καλή κουβέντα και το ευχαριστώ δεν τους αρκεί. Έχω επίσης να προσθέσω ότι η μισή τάξη τουλάχιστον τους έκανε δώρα. Αναρωτιέμαι αν αυτό θα έχει επίπτωση στη μετέπειτα συμπεριφορά τους απέναντί μας. Θα δούμε...

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε μία δασκάλα στην πρώτη Δημοτικού (το έτος 1975) , την κα Πόπη, η οποία όχι μόνο καλοδεχόταν αλλά και απαιτούσε τα δώρα. Για τα Χριστούγεννα είχε ζητήσει δαχτυλίδι και για το κλείσιμο του σχολείου του καλοκαίρι φορητή τηλεόραση. Και οι χαζοί γονείς έβαζαν χρήματα και της ΄τα αγοράζανε. Μου τα διηγήθηκε η μητέρα μου πριν μερικά χρόνια και συγχίστηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα!θα ήθελα την γνώμη σας τι δώρο να κάνω στον δάσκαλο μας φεύγει φέτος δεν θα τον έχουμε δυστυχώς και στην ΣΤ' και θα ήθελε η κόρη μου να του κάνει ένα αναμνηστικό αλλά τι?Είναι πολύ νέος 24 ετών.Τι θα μπορούσα να του πάρω?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!θα ήθελα την γνώμη σας τι δώρο να κάνω στον δάσκαλο μας φεύγει φέτος δεν θα τον έχουμε δυστυχώς και στην ΣΤ' και θα ήθελε η κόρη μου να του κάνει ένα αναμνηστικό αλλά τι?Είναι πολύ νέος 24 ετών.Τι θα μπορούσα να του πάρω?Ευχαριστώ.

 

καλυτερα να φτιαξετε κατι κ οχι να αγορασετε.παρε πχ εναν κμβα κ ζωγραφιστε πανω κατι η κολληστε αναμνηστικα απο τοσχολειο. μην αρχιζεις να πληρωνεις για ακριβα δωρα..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω.

 

Πες δυο καλές κουβέντες για τη δουλειά του στο συνάδελφο, διότι είναι νωρίς ακόμα στη σταδιοδρομία του και το έχει ανάγκη, και άσε τη μικρή σου να του φτιάξει κάτι.

 

Σε νησί είστε, ένα ωραίο κοχύλι, ένα ξύλο ξεβρασμένο στη θάλασσα ζωγραφισμένο από το παιδί ή και μια ωραία πέτρα από κάποια παραλία.

 

Ακόμα και ένα απλό γυάλινο μπουκάλι με λίγη άμμο/χώμα/κοχυλάκια/πετρούλες ή ό,τι άλλο θα θυμίζει τον τόπο σας, με ένα κορδελάκι που θα γράφει επάνω το μέρος σας και το όνομα του παιδιού θα ήταν ωραίο.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εμεις τελειωνουμε την βταξη...δεν ειχε πει καμια μαμα κατι..και πηρα εγω πρωτοβουλια..σκεφτηκα..να εκτυποσουμε μαι φωτο με τα παιδια..με την δασκαλα(την εβγαλασημερα)και την βαλουμε πανω σε μαξιλαρακι...και πισω να γραψουμε τα ονοματα των παιδιων..ειπα και στα παιδια να κανουν απο μια ζωγραφια..και να τα δωσουμε στην γιορτη..ισως με μια ανθοδεσμη...

τι λετε;;καλη ιδεα η πατατα;;;:rolleyes:

υ.σ.αν εχετε καμια αλλη ιδεα πειτε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα φέτος θα πάει Α Δημοτικού ο γιος μου και ξέρω ήδη ότι θα πάρω δώρο στον δάσκαλό του. Δεν το βλέπω σαν λάδωμα. Το βλέπω σαν ''ευχαριστώ'' για τη δουλειά που θα κάνει με το παιδί μου. Και όχι δε θεωρώ αρκετό να του το πω απλά, θέλω και να το εκφράσω με πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...