Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρα σε εκπαιδευτικούς


elachl

Recommended Posts

Να προσθέσω κι εγώ , πως σε καμία περίπτωση δεν θα προσέξω περισσότερο ένα παιδάκι που μου έχει κάνει δώρο , από ένα παιδάκι που δεν μου έχει κάνει . Δεν μπορώ ούτε καν να το διανοηθώ , ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα λειτουργήσουν έτσι . Και πολύ στενοχωριέμαι που μερικοί νομίζουν ότι για λίγα ευρώ ή με ένα επώνυμο δώρο θα κάνουμε τέτοιες απάνθρωπες διακρίσεις σε βάρος των μικρών αθωών ψυχών. Κρίμα που υπάρχει τέτοια καχυποψία ή που όλα έχουν ευτελιστεί στο όνομα του χρήματος και του συμφέροντος . Προσωπικά έχω δεχτεί πολλά δώρα , παρόλο που τους έχω τονίσει ότι η αγάπη , ο σεβάσμος και η εκτίμηση που μου δείχνουν είναι το πολυτιμότερο δώρο που μπορεί κανείς να μου κάνει και ότι δεν θέλω να ξοδεύονται για μένα . Ποτέ δεν σκέφτηκα να προσέξω περισσότερο το παιδάκι που μου φέρνει δωράκια , από το παιδάκι που δεν μου φέρνει . Να πω την αμαρτία μου , συνήθως προσπαθώ πιο πολύ για τα αδύναμα παιδάκια από ολές τις πλευρές , είτε είναι φτωχά παιδάκια , είτε κακοντυμένα , είτε παραμελημένα , είτε περιθωριοποιημένα , είτε ορφανά......κτλ . Η καρδιά μου χτυπάει πιο δυνατά για παιδάκια που είναι πιο αδικημένα από την ζωή και όχι τόσο για τα παιδάκια που βλέπω ότι δεν με έχουν το ίδιο ανάγκη με εκείνα . Δεν ξέρω αν κάνω καλά , αλλά έτσι μπορεί να πει κανείς ότι εγώ ναι κάνω διακρίσεις , αλλά φυσικά ποτέ σε βάρος των άλλων παιδιών .

Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να συμβάλεις στην διαπαιδαγώγηση των μικρών και μεγάλων παιδιών και να εισπράττεις τα χαμογελά τους , που ξέρεις ότι είναι αγνά και αθώα χωρίς πονηριά και συμφέρον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας...Διαβασα τα πρώτα μηνύματα και ένιωσα αγανάκτηση...:cry::cry:

Ελένη ποιος σε υποχρέωσε να κάνεις δώρο στο δάσκαλο; Κανένας απλώς το άκουσες και εξαπέλυσες επίθεση.

 

Εγώ θα κάνω δώρο στο δάσκαλο του παιδιού μου γιατί αυτές τις μέρες χαριζουμε μικροδωράκια σε φιλους, γνωστους, συγγενείς. Γιατί να εξαιρέσω το δάσκαλο;Θα φτιάξουμε κάτι όμορφο χωρίς πολλά έξοδα. Για ομαδικό δώρο μια φορά που το προσπαθήσαμε μας έβγαλε εκτός προυπολογισμού.

Σήμερα μια γιαγιά έφερε αυγά από τις κότες της για τη δασκάλα. Η δασκάλα έλειπε και τα έδωσε σε μένα που ήμουν στην τάξη..

Κάνε μου μήνυση γιατί με δωροδόκησαν...

Εμένα με προσβάλλουν αυτά που γράφεις...Ξέρεις πολλούς που τα παίρνουν μαύρα ή που κάνουν διακρίσεις στα παιδιά που δεν πήγαν δώρο; Αν ναι να τους καταγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω και κουνιαδα δασκαλα και ξερω πολυ καλα τη νοοτροπια της!το συμβολικο που λες εσυ νταλια μου θα καταληξει στα σκουπιδια!αυτη ψωνιζει απο luis viton και πανω!

μάλλον από εδώ ξεκινάει η οργή σου για τους εκπαιδευτικούς...

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΣΜΟς?Ας ΓΕΛΑΣΩ.ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΟ?Ας ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ 6 ΩΡΕς ΓΙΑ 400 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΣΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΣΘΑΡΕς ΣΥΝ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΙΡΙΑ?ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ

Δεν είχα καταλάβει ότι παιρνω ΜΙΣΘΑΡΑ...εΙΔΙΚΆ ΌΤΑΝ ΣΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ που δουλευω είναι η πρώτη χρονιά που είμαι κοντά στο σπίτι μου.

αλλά Ελένη μου όπως ο δάσκαλος επέλεξε τη δουλειά του, ο γιατρός το ίδιο και εσύ επέλεξες τη δική σου. Γιατί παραπονιέσαι λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...Διαβασα τα πρώτα μηνύματα και ένιωσα αγανάκτηση...:cry::cry:

Ελένη ποιος σε υποχρέωσε να κάνεις δώρο στο δάσκαλο; Κανένας απλώς το άκουσες και εξαπέλυσες επίθεση.

 

Εγώ θα κάνω δώρο στο δάσκαλο του παιδιού μου γιατί αυτές τις μέρες χαριζουμε μικροδωράκια σε φιλους, γνωστους, συγγενείς. Γιατί να εξαιρέσω το δάσκαλο;Θα φτιάξουμε κάτι όμορφο χωρίς πολλά έξοδα. Για ομαδικό δώρο μια φορά που το προσπαθήσαμε μας έβγαλε εκτός προυπολογισμού.

Σήμερα μια γιαγιά έφερε αυγά από τις κότες της για τη δασκάλα. Η δασκάλα έλειπε και τα έδωσε σε μένα που ήμουν στην τάξη..

Κάνε μου μήνυση γιατί με δωροδόκησαν...

Εμένα με προσβάλλουν αυτά που γράφεις...Ξέρεις πολλούς που τα παίρνουν μαύρα ή που κάνουν διακρίσεις στα παιδιά που δεν πήγαν δώρο; Αν ναι να τους καταγγείλεις.

εγω εξαπελυσα επιθεση?για διαβασε καλυτερα αυτα που εχετε γραψει οι περισσσοτερες και θα δεις ποιος κανει επιθεση σε ποιον.εγω εγραψα κιολας οτι λεμε τη γνωμη μας και δεν μαλωνουμε.αλλα εσεις ολοι μαλλον το πατε για καυγα...1500 ατομα γραψανε οτι δεν συμφωνουνε και μονο σε μενα απευθυνεστε ολοι.αληθεια γιατι?και το θεματακι δεν το ανοιξα εγω οπως φαινεται οτι εγω το ανοιξα αρχικα.εγω ειπα αυτο που ακουσα και δεν το ειχα ξανακουσει...και τα μαυρα χρηματα ξερετε πολυ καλα ολοι οι εκπεδευτικοι οτι υπαρχουν.δεν μου ηρθε ουρανοκατεβατο...εχω και πελατισσες δασκαλες και μου λενε τι κανουν και τι δεν κανουν!οσο για την κουνιαδα μου λεω απλα την αληθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή elachl, καλημέρα και χρόνια πολλά! :)

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι κι άλλοι υποστηρίζουν τη θέση σου και πράγματι έχεις, όπως όλοι μας, το δικαίωμα στην άποψή σου όσο αφορά τα δώρα.

Με τη διαφορά ότι εκθέτεις τις απόψεις σου με πολύ επιθετικό τρόπο και τις διατυπώνεις βγάζοντας πολύ θυμό και εμπάθεια προς μια συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα. Γι αυτό όλοι απευθύνουν απάντηση σε σένα! :confused:

Λοιπόν, για να μπούμε στο ... ψητό! Οι εμπειρίες που έχεις από εκπαιδευτικούς είναι τόσες που να δικαιολογούν την αντιπάθεια προς όοοολους τους εκπαιδευτικούς??? Δεν υπάρχει απολύτως καμμία περίπτωση να έχεις γενικεύεις (πράγμα άδικο) βασισμένη στις εμπειρίες από 5-10 εκπαιδευτικούς?

Μάλλον η γενίκευση ενοχλεί κι όχι η άποψή σου για το δώρο προς τη δασκάλα. Όπως δεν είναι κανόνας για τους εργαζόμενους γραφείου να έχουν ελεύθερο χρόνο για κουβέντα στο parents, έτσι κι όλοι οι δάσκαλοι και καθηγητές δεν είμαστε διεφθαρμένοι και κλέφτες!!! :rolleyes:

Συγγνώμη για το απότομο ύφος, αλλά με βιάζει ο χρόνος και πάλι χρόνια πολλά με υγεία και πρόοδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο elachl viewpost.gif

να σου πω ακριβως τι ειναι?ενας ανθρωπος που ναι διαβασε και εμαθε γραμματα και ταλαιπωρηθηκε πολυ σωστα μεχρι να παρει το πτυχιο και μετα διοριστηκε και μετα εκμεταλευεται την αδυναμια του γονιου να πετυχει το παιδι του και το πρωι του κανει μαθημα στο σχολειο και το απογευμα φροντιστηριο στο σπιτι-μαυρα χρηματα!αυτο ειναι.αν εννοεις καλη συνεργασια να τους κανω δωρα οχι δεν θελω τετοια συνεργασια.και για να μην παρεξηγηθω σιγουρα δεν ισχυει για ολους αλλα για να κουγονται θα πει οτι υπαρχουν.και εγω δεν θελω να ειμαι μελος σε ολο αυτο!αν θα κανω φροντιστηριο στο παιδι μου θα επιλεξω εναν ανθρωπο δασκαλο που εχει αναγκη!σιγουρα καποιον αδιοριστο!

ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΧΤΕΣΙΝΟ ΠΟΣΤ .ΤΟ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΟ PARENTS ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΩ ΕΞΤΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΩ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΟΤΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ!ΚΑΝΕΝΑΝ!ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΝΤΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΙΜΑ.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ-ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗς ΠΟΛΛΕς ΚΟΠΕΛΕς ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ!ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩς ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΙΑ!

ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ Ας ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Elachl μου , νιώθω πως είσαι θυμωμένη με τους εκπαιδευτικούς και γι'αυτό έχεις αυτή την γνώμη . Ζούμε στην Ελλάδα και δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά που αναφέρεις , απλά ο τρόπος που εκφράζεσαι πιάνει τους περισσότερους εκπαιδευτικούς και όχι τους λιγότερους .

Να σου πω πως δυστυχώς και στην δική μου πόλη-κωμόπολη , οι καθηγητές του σχολείου κάνουν το απόγευμα και ιδιαίτερα , πράγμα απαράδεκτο και κατακριτέο , ενώ στην πόλη που εργάζομαι αυτό δεν συμβαίνει απολύτως καθόλου , υπάρχουν οργανωμένα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης .

Επίσης νομίζω πως οι δάσκαλοι πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και οι νηπιαγωγοί είναι αυτοί που δέχονται πολλά δώρα( και όχι οι καθηγητές δευτεροβάθμιας) και σε αυτές τις ηλικίες τα παιδιά δεν κάνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα .

Ίσως αν διαχώριζες λιγάκι την αποψή σου να μην υπήρχε δυσαρέσκεια από κάποιες ή κάποιους .

Πολύ φιλικά :), Αρχοντούλα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕς ΗΛΙΚΙΕς..ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΥΜΩΜΕΝΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΘΥΜΩΣΑ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΜΟς.ΜΑ ΤΟΥς ΘΕΣΜΟΥς ΤΟΥς ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΔΕΝ ΞΕΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΘΥΜΩΝΩ ΠΟΥ ΖΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟς ΠΟΥ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΕ ΜΕ ΟΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΡΑΒΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΕς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνώ να είναι θεσμός τα δωράκια στους δασκάλους , σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο . Υπάρχουν οικογένειες που δεν τους περισσεύουν χρήματα ούτε για το πιο μικρό δωράκι και είναι άσχημο να σε υποχρεώνουν οι υπόλοιπες ευκατάστατες μαμάδες .

Συμφωνώ και εγώ με το fistikaki , τα χειροποίητα δωράκια είναι τα καλύτερα , όπως και τα λουλουδάκια που κόβουν από μόνα τους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οκ δεν είναι θεσμός το να κάνεις δώρα στους εκπαιδευτικούς. Είμαι της α'/βαθμιας και όταν τα παιδιά( οι γονείς τους δηλαδή) με θυμούνται στην γιορτή μου ή στις υπόλοιπες γιορτές τέλοσπαντων, συγκινούμαι από χαρά!! Και δεν είναι για τα δώρα τα μεγάλα και τα ακριβά!! Αντιθέτως! Εγώ είχα συγκινηθεί από λουλουδάκια που μου έκοβαν από τον ίδιο τους τον κήπο και μου τα έβαζαν στην έδρα μου και τα έβρισκα όταν πήγαινα!!! Δεν περιγράφεται αυτή η χαρά, να πηγαίνω στο σπίτι μετα από το σχολείο και να γεμίζω το βάζο μου με τα λουλούδια που μου έφεραν τα παιδιά!!

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ.ΕΚΟΒΑ ΑΓΡΙΕΣ ΑΝΕΜΩΝΕς Η ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΜΑς ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ!ΑΛΛΑ ΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΤΗς ΑΘΟΩΤΗΤΑς...

Link to comment
Share on other sites

εγω εξαπελυσα επιθεση?για διαβασε καλυτερα αυτα που εχετε γραψει οι περισσσοτερες και θα δεις ποιος κανει επιθεση σε ποιον.εγω εγραψα κιολας οτι λεμε τη γνωμη μας και δεν μαλωνουμε.αλλα εσεις ολοι μαλλον το πατε για καυγα...1500 ατομα γραψανε οτι δεν συμφωνουνε και μονο σε μενα απευθυνεστε ολοι.αληθεια γιατι?και το θεματακι δεν το ανοιξα εγω οπως φαινεται οτι εγω το ανοιξα αρχικα.εγω ειπα αυτο που ακουσα και δεν το ειχα ξανακουσει...και τα μαυρα χρηματα ξερετε πολυ καλα ολοι οι εκπεδευτικοι οτι υπαρχουν.δεν μου ηρθε ουρανοκατεβατο...εχω και πελατισσες δασκαλες και μου λενε τι κανουν και τι δεν κανουν!οσο για την κουνιαδα μου λεω απλα την αληθεια!

Mου αρέσει το θέμα γιατί συμβαδίζει με το πνευμα των ημερών:P:p:p

Δε θα ασχοληθώ περισσότερο...Αν υπάρχουν γονείς που δέχονται και μπορούν να τα δίνουν μαυρα υπάρχουν και δάσκαλοι που τα παίρνουν...Εδώ που η ανεργία είναι στα ύψη είναι σπάνιο αυτό χωρίς να λείπει...

Ελένη δεν είναι δυνατόν να σου φταίνε πάντα οι άλλοι (μετανάστες, εκπαιδευτικοί, η νύφη σου, η κουνιάδα σου κλπ). Καθένας κρίνεται για τα λόγια και τις πράξεις του είτε είναι δασκαλος είτε όχι.

Θα σου έδινα δικιο αν κάποιος σε υποχρέωνε να πάρεις δώρο...

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση και αν θελετε μου απαντατε!στο γιατρο που δινουνε χρηματα τα δινουνε για ευχαριστω?ποσοι τα δινουν απο ευγνομωσυνη και ποσοι για να προσεξει καλα τον ασθενη που προκειτε να νοσηλευτει-εγχειρηστει!

ετσι και εδω μην μου πειτε οτι δεν θα εχει ξεχωριστη θεση το παιδι που εκανε δωρο η μανα του απο την αλλη που δεν εκανε!ειδικα αν υπαρχει οικονομικη ανεση για κατι καλο!παιδια ας μην γελιομαστε!ας γινουμε ρεαλιστες επιτελους!αρνουμαστε το προβλημα γιαυτο ποτε δεν λυνεται οτι και αν ειναι αυτο!

 

ειναι δυνατον να πιστευεις οτι ο εκπαιδευτικος περιμενει καποιο δωρο για να εχει ιδιαιτερη μεταχειρηση στο παιδι;;σε πληροφορω οτι ειτε μου κανανε δωρα ειτε οχι τα παιδια με τον ιδιο τροπο τα αντιμετωπιζα!δεν ειναι ζητουλες οι εκπαιδευτικοι!κ αν εμενα πχ μου φερουν ενα κερακι τα χρισουγεννα που κανει 1 ευρω θα χαρω επειδη με νιωθουν κοντα τους κ οπως σκεφτομαστε τα αγαπημενα προσωπα σκεφτηκαν κ εμενα!δεν γινομαστε πλουσιοι απο κανενα δωρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ.ΕΚΟΒΑ ΑΓΡΙΕΣ ΑΝΕΜΩΝΕς Η ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΜΑς ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ!ΑΛΛΑ ΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΤΗς ΑΘΟΩΤΗΤΑς...

Μπορεί να έφυγαν αυτά τα χρόνια για εμάς αλλά ασ αφήσουμε να τα ζήσουν τα παιδιά μας, όσο γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε!! γιατι το δωρο καλαθι γλυκα-κρασια που ηρθε σε μενα?? απο γονιο που ειχε 'προβλημα' μαζι μου???!!!

 

 

συμφωνω 100% για συμβολικα δωρα, ετσι για το καλο... αλλα καποιες φορες, απο καποιους γονεις υπαρχουν περιεργες, εντελως ακυρες σκεψεις, στυλ 'θα μου προσεξει περισσοτερο το παιδι ετσι' κι αλλα τετοια κουλα...

 

ειναι διαφορετικο να προσπαθουν καποιοι γονεις να πλησιασουν τον εκπαιδευτικο κ διαφορετικο να θεωρουν οτι ο εκπαιδευτικος περιμενει το δωρο του για να προσεξει το παιδι

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον να πιστευεις οτι ο εκπαιδευτικος περιμενει καποιο δωρο για να εχει ιδιαιτερη μεταχειρηση στο παιδι;;σε πληροφορω οτι ειτε μου κανανε δωρα ειτε οχι τα παιδια με τον ιδιο τροπο τα αντιμετωπιζα!δεν ειναι ζητουλες οι εκπαιδευτικοι!κ αν εμενα πχ μου φερουν ενα κερακι τα χρισουγεννα που κανει 1 ευρω θα χαρω επειδη με νιωθουν κοντα τους κ οπως σκεφτομαστε τα αγαπημενα προσωπα σκεφτηκαν κ εμενα!δεν γινομαστε πλουσιοι απο κανενα δωρο!

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙς ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ?ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΝΟΩ...

Link to comment
Share on other sites

. Αγόρασα σήμερα κάτι συμβολικό (22Ευρώ κάνει) και δε ξέρω πως να το στείλω. .

 

θεωρω οτι ειναι ακριβο δωρο. εγω θα χαιρομουν με ενα κερακι ενα στολιδακι..κατι με συναισθημα..

Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει το θέμα γιατί συμβαδίζει με το πνευμα των ημερών:P:p:p

Δε θα ασχοληθώ περισσότερο...Αν υπάρχουν γονείς που δέχονται και μπορούν να τα δίνουν μαυρα υπάρχουν και δάσκαλοι που τα παίρνουν...Εδώ που η ανεργία είναι στα ύψη είναι σπάνιο αυτό χωρίς να λείπει...

Ελένη δεν είναι δυνατόν να σου φταίνε πάντα οι άλλοι (μετανάστες, εκπαιδευτικοί, η νύφη σου, η κουνιάδα σου κλπ). Καθένας κρίνεται για τα λόγια και τις πράξεις του είτε είναι δασκαλος είτε όχι.

Θα σου έδινα δικιο αν κάποιος σε υποχρέωνε να πάρεις δώρο...

Καλές γιορτές

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩς ΑΚΟΜΨΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙς ΕΤΣΙ...

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΝΕΝΟΣ..ΚΡΙΜΑ...

ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ!ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΔΩΡΟ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: προσέχετε το παιδάκι κάπως καλύτερα ή όχι; .

 

οποιος εκπαιδευτικος το κανει αυτο καλυτερα να παει σπιτι του. εγω δεν ξερω κανεναν να το κανει παντως..

Link to comment
Share on other sites

Εστω βρε Dalia μου οτι εχουμε τα παιδακια μας στο προνηπιο και εσυ κανεις δωρακια στη δασκαλα αλλα εγω δεν εχω να της κανω.Και τα παιδακια μας δεν ειναι και αγγελουδια και γκρινιαζουν,τσακωνονται.Το θεωρεις απιθανο η δασκαλα το δικο σου να καθεται να το παρηγορει ενω το δικο μου να το θεωρησει υπευθυνο και να του φωναζει?

 

εννοειται οτι δεν συμβαινει!μα τι τους θεωρειτε τους εκπαιδευτικους;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το δώρο που κάνω εγώ στο δάσκαλο που έχουμε φέτος, διαρκεί όλο το χρόνο. Του λέω πυκνά-συχνά πόσο ευχαριστημένη είμαι με την πρόοδο του παιδιού μου και τον συγχαίρω για την εξαιρετική του δουλειά χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα παραδείγματα από το πώς παραδίδει τα μαθήματα και τι αποτελέσματα βλέπω, αλλά επίσης, του εξηγώ πόσο θετικά επηρεάζει η δουλειά του την ψυχολογία του παιδιού μου.

Θέλω να ξέρει ότι η προσπάθειά του εκτιμάται πολύ.

 

 

;

 

το καλυτερο!οταν μου συμβαινει στο σχολειο το θυμαμαι παντα!ειλικρινα η καλυτερη ανταμοιβη!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩς ΑΚΟΜΨΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙς ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙς ΕΤΣΙ...

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΝΕΝΟΣ..ΚΡΙΜΑ...

ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ!ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΔΩΡΟ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ!

 

Τα έχεις γράψει εσύ δεν είναι δικά μου.

Αν θεωρείς άκομψο αυτό τότε πως κρίνεις τον τρόπο που μιλάς- γράφεις εσύ; και τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς για τους άλλους;

Link to comment
Share on other sites

θες να μου πεις μια εκφραση που χρησιμοποιησα?

επειδη δηλαδη εγραψα καποια προσωπικα μου πρεπει εσυ να τα παρεις και να τα αναπαραγεις?αλιμονο αν ο καθενας που γραφει τα εσωψυχα του τα παιρνει ο αλλος και τα κοπαναει!ενταξει θα ψαξω και γω να βρω τις δημοσιευσεις σου και θα κατσω να γραψω οτι εχεις πει και θα τα αναπαραγω.σου αρεσει?

αφου αρνεισαι να δεις αυτο που παραδεχονται οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι μαλλον εγω δεν πρεπει να ασχοληθω αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...