Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρα σε εκπαιδευτικούς


elachl

Recommended Posts

ακου να δεις τωρα....

εγινε εκει που δουλευω αυτο....

μπαινει στο γραφειο των καθηγητων μια κοπελα, συναδελφος, κρατωντας στα χερια της ενα πολυ ομορφο και ιδιαιτερο κοσμημα απο τα φολι φολι, που της ειχαν παρει τα παιδια του τμηματος της...

 

εγω κραταγα ενα κρασι, μια αλλη κοπελα ενα κουτι μελομακαρονα (χαλιααααααα :lol::lol: ) μια αλλη μια διακοσμητικη μπαλα για το δεντρο της, και μια αλλη κραταγε τη τσαντα της!!!! δεν ειχε καθολου δωρο!!! :lol:

 

επεσε γελιο, αλλα για φαντασου να μην ηταν καλο το κλιμα με τους καθηγητες... μετριεται το ποσο καλος ειναι ο δασκαλος απο τα δωρα που παιρνει?

 

Έτσι όπως το θέτεις όντως έχει γέλιο.

Αλλά ένας εκπαιδευτικός φαντάζομαι ότι δεν κρίνει την αξία του δώρου αλλά την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕς?ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΡΙΑ

ΔΕς ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΦΥΣΤΙΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΤΟ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ?ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΑΘΗΝΑΙ!

 

Ενταξει βρε Ελενη μου, σε υποχρεωσε κανεις να κανεις δωρο στη δασκαλα του παιδιου σου?? Αν θελεις το κανεις, ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος.. Εσυ απλα μην κανεις :confused::confused:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

sorry...εγώ είμαι 30 και στα δικά μας χρόνια κάνανε δώρα στους σωστούς δασκάλους...σε καμία περίπτωση δεν το κάνω σα λάδωμα...σε καμία όμως.

έτσι αισθάνεσαι έτσι κάνεις...

ο γιος μου πάει προνηπια σε παιδικό σταθμό, η δασκάλα του είναι ένας υπέροχος άνθρωπος και κάνει απίστευτη δουλειά με τα παιδιά, ο γιος μου επιτέλους άρχισε να τρώει, εεεεεεεεεε δεν θα της κάνω τώρα που θα κλείσουν ένα συμβολικό χριστουγεννιάτικο δωράκι ? ναι θα της κάνω και δεν με ενδιαφέρει πως θα το δούνε..αυτό αισθάνομαι και αυτό θα κάνω

 

Συμφωνω!!Ειναι πως αισθανεται ο καθενας.Δεν ειναι οτι εμεις οι δασκαλοι απαιτουμε τα δωρα,καθολου μαλιστα!Ουτε και θα προσεξω ενα παιδι παραπανω γιατι μου πηρε κατι,για ονομα του θεου!!

Εμενα η κορη μου ειχε καποιο προβλημα στα μαθηματικα,η δασκαλα της καθοταν εκτος ωραριου και τη βοηθουσε!!!Ηθελα να την ευχαριστησω και απλα της πηρα ενα λουλουδακι τωρα γαι τα Χριστουγεννα!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε Ελενη μου, σε υποχρεωσε κανεις να κανεις δωρο στη δασκαλα του παιδιου σου?? Αν θελεις το κανεις, ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος.. Εσυ απλα μην κανεις :confused::confused:

ΣΤΟ ΕΔΕΙΞΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΡΟΖ ΧΡΩΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΕς ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΕΥΩ!

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΕΙς!ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΥΠΟΧΕΡΕΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗς ΜΟΔΑς!

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση και αν θελετε μου απαντατε!στο γιατρο που δινουνε χρηματα τα δινουνε για ευχαριστω?ποσοι τα δινουν απο ευγνομωσυνη και ποσοι για να προσεξει καλα τον ασθενη που προκειτε να νοσηλευτει-εγχειρηστει!

ετσι και εδω μην μου πειτε οτι δεν θα εχει ξεχωριστη θεση το παιδι που εκανε δωρο η μανα του απο την αλλη που δεν εκανε!ειδικα αν υπαρχει οικονομικη ανεση για κατι καλο!παιδια ας μην γελιομαστε!ας γινουμε ρεαλιστες επιτελους!αρνουμαστε το προβλημα γιαυτο ποτε δεν λυνεται οτι και αν ειναι αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τα δώρα μπερδευτηκα τελείως. Προχτές πήγα στη συγκέντρωση γονέων στο σχολείο. Όταν τελειώσαμε πήγα για λίγο στη γραμματεία και ξαναγύρισα στη δασκάλα να της μιλήσω. Είχαν μείνει εκεί 3 μαμάδες και έδιναν δώρα στη δασκάλα. Αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα που εγώ δεν είχα το δώρο μαζί μου. Αγόρασα σήμερα κάτι συμβολικό (22Ευρώ κάνει) και δε ξέρω πως να το στείλω. Με προβλημάτισε το fistikaki με αυτά που έγραψε.

Και να ρωτήσω τώρα κάτι τις εκπαιδευτικούς της παρέας: Τα δώρα τα θέλετε ή δε τα θέλετε; Εκτιμάτε την κίνηση ή σας ενοχλεί; Και κάτι άλλο: προσέχετε το παιδάκι κάπως καλύτερα ή όχι; Δε θέλω να παρεξηγήσετε τις ερωτήσεις μου, φυσικά και εγώ δε θέλω με 22 Ευρώ δώρο η δασκάλα να "κάνει τουμπες", αλλά τη στιγμή που έκαναν και οι άλλες μαμάδες δε θα΄θελα να σκεφτεί η δασκάλα για μένα: "Τη τσιγκούνα, δηλαδή τι θα πάθαινε να μου φέρει ένα συμβολικό δωράκι ευτελούς αξίας έτσι για το καλό! όλοι το κάνουν"

Θέλω να καταλήξω ότι και εμείς οι γονείς είμαστε σε άσχημη θέση. Από τη μία έχουμε την ανάγκη να κάνουμε κάτι συμβολικό στη δασκάλα γιατί και αυτή δίνει την ψυχή της στη διαπαιδαγώγηση του παιδιού μας. Από την άλλη όμως σκεφτόμαστε μήπως μας παρεξηγήσει και νομίζει ότι το κάνουμε για "γλείψημο" και μετά με ένα δώρο ευτελούς αξίας που κάνουμε αποκτήσουμε πιο πολλές απαιτήσεις από αυτήν.

Δε ξέρω, είναι λίγο δύσκολες οι ισορροπίες, περιμένω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα, επειδη με φερνουν σε δυσκολη θεση, δεν μου αρεσουν (οχι τα δωρα γενικα, :lol::lol::lol: τα δωρα απο τους γονεις στη δουλεια μου, δε μου αρεσουν!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κανω δωρα στις δασκαλες των παιδιων μου, ακομη και στην λογοπεδικο, στην κοπελα που τους κανει αγγλικα και Γαλλικα.

Δεν το κανω για το θεαθηναι ουτε για να προσεξουν στο μελλον τα παιδια μου.

Το κανω γιατι θελω να το κανω, οπως κανω δωρα στους φιλους μου και σε αυτους που εκτιμω.

Δεν με ενδιαφερει εαν φοραει η δασκαλα prada (σας πληροφορω οτι δεν υπαρχει και δεν υπηρχε τετοια δασκαλα σε ολα τα χρονια που πανε τα παιδια μου σχολειο). Mε τον μισθο της τα παιρνει, με γεια της με χαρα της.

Δεν τους εχω παρει ποτε, μπαλλες, μελομακαρονα, κερακια. Τους εχω παρει αλλα προσωπικα δωρακια.

Τα παιδια μου κανουν μεγαλη χαρα οταν τα πηγαινουν στις δασκαλες τους. Το ιδιο και αυτες.

Ειδικα με την κοπελα που κανει αγγλικα και την λογοπεδικο εχουμε αναπτυξει αλλου ειδους σχεση.

Η αγγλικου ηταν η πρωτη που ηρθε κοντα στο παιδι μου και το βοηθησε να προσαρμοστει οταν επεστρεψε απο το εξωτερικο.

Επισης η λογοπεδικος εχει κανει αριστη δουλεια με το αλλο μου παιδι. Την νιωθω τοσο κοντα μου οσο μια καλη φιλη.

Δεν νιωθω ουτε θα νιωσω ενοχες επειδη θελω να δειξω την ευγνωμοσυνη μου σε εναν ανθρωπο με ενα δωρακι (οσο αντεχει η τσεπη μου).

Οσο για τους βαθμους των παιδιων μου, δεν με ενδιαφερει (οσο και αν ακουγεται περιεργο). Ξερω τι αξιζει το καθενα και δεν εχω αναγκη να δωροδοκησω κανεναν!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο για να μην ερχετε κανεις σε δυσκολη θεση καλο θα ηταν να κοπουν ολα να τελειωνουμε..τωρα αν θελει η μαμα να παει και να το δωσει στο σπιτι με γεια της με χαρα της!εγω πιστευω και η δασκαλα θα νιωθει ασχημα βλεποντας την συναδελφο διπλα με το ακριβο και κεινη με το κρασι πχ!

παλιοτερα ειχα διαβασει οτι απαγορευετε να δινεις φαγητο δικο σου στον παιδικο για να μην το βλεπουν τα αλλα παιδια

ας γινει το ιδιο και για τα δωρα!εμεις που δεν δωσανε οι γονεις μας δωρα τι παθαμε?

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα, επειδη με φερνουν σε δυσκολη θεση, δεν μου αρεσουν (οχι τα δωρα γενικα, :lol::lol::lol: τα δωρα απο τους γονεις στη δουλεια μου, δε μου αρεσουν!!!)

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Γιατί όμως δε σου αρέσουν; Τι σκέφτεσαι και σε φέρνουν σε δύσκολη θέση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσυ ζωη οπως και η νταλια ισως ειστε εξερεσεις.μην το περνετε προσωπικα.δεν το κανουν ολες για να φανουν!μπορει να το κανετε επειδη το νιωθετε!δεκτο.απλα δεν ειναι ωραιο να γινεται μπροστα σε παιδια γονεις και δασκαλους..

ολοι ερχονται σ δυσκολη θεση για ευνοητους λογους!τελοσπαντων αυτη ειναι η δικη μου αποψη.εδω αποψεις λεμε δεν μαλωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θυμαμαι απο τα σχολικά μου χρονια ειναι οτι στο δημοτικο τα παιδακια μαζευαμε χρηματα για το ταμειο της ταξης και στο τελος της χρονιας αγοραζαμε ενα δωρακι στη δασκαλα μας (εκτος κι αν ηταν καμια στριμμενη).

 

Το να αγοραζουν οι γονεις δωρο στη δασκαλα πρωτη φορα το ακουω και εννοειται το θεωρω αδιανοητο.

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι κακο...το θεμα ειναι πως με τον τροπο αυτό χανονται αξίες και καθιερωνονται λανθασμενες συμπεριφορες.Φτασαμε σε αυτη τη χωρα να ανταμοιβουμε τον αλλον γιατι πολυ απλα κανει σωστα τη δουλεια του...κανει δλδ το αυτονοητο.Δουλεια της δασκαλας ειναι να ειναι σωστη εκπαιδευτικος,να ασχολειται και να αγαπαει τα παιδια...στην τελικη για τη δουλεια που κανει πληρωνεται απο το κρατος.

 

Καπως ετσι προφανως ξεκινησε και το θεμα με τους γιατρους και φτασαμε στο σημειο να εχει καθιερωθει το φακελακι υποχρεωτικο για να κανουν τη δουλεια τους.

 

Και φυσικα και ακομα και το δωρακι στη δασκαλα λαδωμα θεωρειται.

Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Προσωπικα θα ντρεπμουν να το κανω και μονο στη σκεψη οτι υπαρχουν παιδακια στην ταξη που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για κατι τετοιο και αυτοματα με τη συμπεριφορα μου θα ηταν σα να τα μειωνω.

 

Χιλιες φορες να παω να παρω ενα δωρο στην καθαριστρια του σχολειου που καθεται και καθαριζει τις τουαλετες για τρεις κι εξηντα παρα στη δασκαλα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση και αν θελετε μου απαντατε!στο γιατρο που δινουνε χρηματα τα δινουνε για ευχαριστω?ποσοι τα δινουν απο ευγνομωσυνη και ποσοι για να προσεξει καλα τον ασθενη που προκειτε να νοσηλευτει-εγχειρηστει!

ετσι και εδω μην μου πειτε οτι δεν θα εχει ξεχωριστη θεση το παιδι που εκανε δωρο η μανα του απο την αλλη που δεν εκανε!ειδικα αν υπαρχει οικονομικη ανεση για κατι καλο!παιδια ας μην γελιομαστε!ας γινουμε ρεαλιστες επιτελους!αρνουμαστε το προβλημα γιαυτο ποτε δεν λυνεται οτι και αν ειναι αυτο!

 

Ελα βρε Ελενη ,εσυ πια τα ισοπεδωσες ολα!!!Και βεβαια δεν θα εχει ξεχωριστη θεση κανενα παιδακι!!!

Το 'κατι καλο' απλα θα φερει σε αμηχανια τον δασκαλο!!Μη νομιζεις,αντιλαμβανομαστε πολυ καλα οταν κατι γινεται με αλλες προθεσεις.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα και ακομα και το δωρακι στη δασκαλα λαδωμα θεωρειται.

Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Προσωπικα θα ντρεπμουν να το κανω και μονο στη σκεψη οτι υπαρχουν παιδακια στην ταξη που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για κατι τετοιο και αυτοματα με τη συμπεριφορα μου θα ηταν σα να τα μειωνω.

 

:shock::shock::shock:

Tι να λαδώσω ρε παιδιά για το προνήπιο, μπας και πάρει κανένα καλύτερο βαθμό ή μήπως του δώσει κανένα μαρκαδόρο παραπάνω...για όνομα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μπορει το fistikaki να αγαπαει τη δουλεια της και να εχει αξιες στη ζωη της και να μην επηρεαζεται η συμπεριφορα της στα παιδια απο το αν οι γονεις της κανουν δωρα (μπραβο κοπελα μου!!!) αλλα υπαρχουν παμπολοι δασκαλοι και δασκαλες που δεν καταλαβαινουν απο αρχες και αξιες και να δεις πως θα επηρεαστουν και σιγα σιγα με τον τροπο τους θα τους αναγκαζουν κιολας τους γονεις να αγοραζουν δωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ κάνω συμβολικά δωράκια στις δασκάλες του γιού μου για τους λόγους που αναφέρει η Dalia ακριβώς όμως....ούτε για να φανώ ούτε για μου προσέξουν το παιδί ούτε για τίποτα...έτσι το νιώθω και έτσι το κάνω. Φέτος ειδικά τους πήρα δωράκια από το make a wish απλά και μόνο γιατί πιστεύω ότι αυτού του τύπου τα δώρα ενσαρκώνουν το μήνυμα των Χριστουγέννων....Δεν θέλω ούτε να νιώσουν άσχημα ούτε πρόκειται να τους τα δώσω μπροστά σε κόσμο ούτε καν μπροστά στα παιδάκια. Ωστόσο Ελένη εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρή ότι τόσο η μαμά μου όσο και οι περισσότερες μαμάδες κάνανε δώρα στη δασκάλα που είχαμε σε όλο το Δημοτικό η οποία βέβαια ήταν μια κυρία που έμενε στη γειτονιά και την ήξεραν όλες οι οικογένειες και υπήρχε πιο προσωπική σχέση.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε Ελενη ,εσυ πια τα ισοπεδωσες ολα!!!Και βεβαια δεν θα εχει ξεχωριστη θεση κανενα παιδακι!!!

Το 'κατι καλο' απλα θα φερει σε αμηχανια τον δασκαλο!!Μη νομιζεις,αντιλαμβανομαστε πολυ καλα οταν κατι γινεται με αλλες προθεσεις.

και που ξερεις φιλη μου ισως τελικα αυτες οι αλλες προθεσεις να τους αρεσουν!οπως λεει και η νικη καπως ετσι ξεκινανε ολα!

νικη σαν να μιλαω εγω.απλα εγω δεν ξερω να τα γραψω τοσο καλα!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

Tι να λαδώσω ρε παιδιά για το προνήπιο, μπας και πάρει κανένα καλύτερο βαθμό ή μήπως του δώσει κανένα μαρκαδόρο παραπάνω...για όνομα....

 

Εστω βρε Dalia μου οτι εχουμε τα παιδακια μας στο προνηπιο και εσυ κανεις δωρακια στη δασκαλα αλλα εγω δεν εχω να της κανω.Και τα παιδακια μας δεν ειναι και αγγελουδια και γκρινιαζουν,τσακωνονται.Το θεωρεις απιθανο η δασκαλα το δικο σου να καθεται να το παρηγορει ενω το δικο μου να το θεωρησει υπευθυνο και να του φωναζει?

Link to comment
Share on other sites

νικι εμεις μαζευαμε χρηματα για να κανουμε κατι για μας.κυριως για ημερησια κτλ!

και ελενα μου εκανε τοσο μεγαλη εντυπωση αυτο χτες που ρωτησα τη μανα μου και μου ειπε οχι!η επαρχια ειναι πισω τελικα!

Link to comment
Share on other sites

νικι εμεις μαζευαμε χρηματα για να κανουμε κατι για μας.κυριως για ημερησια κτλ!

 

 

Μωρε κι εμεις γι'αυτο μαζευαμε....αλλα στο τελος της χρονιας αν περισευε τπτ περναμε και κανα δωρακι στη δασκαλα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που θυμάμαι τα σχολικά μου χρόνια τα παιδάκια έκαναν δωράκια στις δασκάλες, δεν είναι κάτι καινούργιο. Μιλάμε για τις καλές δασκάλες και όχι τις "κακές". Και όπως έγραψα και πριν το δώρο το κάνεις έτσι, για το κάτι παραπάνω που προσφέρει από την ψυχή της αυτή η δασκάλα. Για την χαρά που κάνει το παιδάκι σου που θα τη δει την ώρα που θα φτάσει και θα τη φιλήσει. Για το λόγο ότι αυτή η δασκάλα είναι λειτουργός και όχι στιγνη επαγγελματίας.

Για κανέναν λόγο δε το κάνεις για να λαδώσεις. Δώρα εγώ κάνω στις παιδαγωγούς από τον παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Εστω βρε Dalia μου οτι εχουμε τα παιδακια μας στο προνηπιο και εσυ κανεις δωρακια στη δασκαλα αλλα εγω δεν εχω να της κανω.Και τα παιδακια μας δεν ειναι και αγγελουδια και γκρινιαζουν,τσακωνονται.Το θεωρεις απιθανο η δασκαλα το δικο σου να καθεται να το παρηγορει ενω το δικο μου να το θεωρησει υπευθυνο και να του φωναζει?

 

Ε τοτε συγνωμη δεν ειναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ!Λιγο τραβηγμενο μου ακουγεται!!

Για ενα κουτι μελομακαρονα να ξεχωριζεις τα παιδακια εεεε ΟΧΙ!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

οι σωστοι επαγκελματιες δεν φερνουν στο αμην το γονιο να γραψει το παιδι του στο φροντιστηριο..αν ηταν ολοι σωστοι επαγκελματιες γιατι αραγε τωρα τα παιδια πανε απο το δημοτικο στα ιδιαιτερα.επειδη το κανει ο διπλανος ?επειδη το λεει ο δασκαλος?τι ακριβως συμβαινει.αφου ειναι σωστοι επαγκελματιες γιατι γινονται τοσα κακα πραγματα στα σχολεια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...