Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ εμπειριες/γιατροι


eleni210

Recommended Posts

καλησπερα και απο εμενα σε ολες τις μανουλες ειμαι νεο μελος αλλα παλια αναγνωστρια σας και οπως ολες ετσι και εγω εχω καποια ερωτηματα που αν μπορουσαν να απαντηθουν θα ενιωθα πολυ καλα. ειμαι 6 μηνων και μαμα για 2η φορα αλλα επειδη ο πρωτος γιατρος εφυγε απο κοντα μας, ηταν στο Λητω, σκεφτομαι πολυ σοβαρα το Αλεξανδρας αλλα ακουσα οτι ο συζυγος δεν μπορει να ειναι μεσα την ωρα του τοκετου και οτι επισκληριδιο αν εισαι τυχερη και πετυχεις αναισθησιολογο που ξερει μπορει να να σου κανουν. τι να κανω μηπως να το ξανασκεφτω αλλα και τα ιδιωτικα ειναι πεταμενα λεφτα (οχι οτι τα σηκωνει η τσεπη μου)?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και απο εμενα σε ολες τις μανουλες ειμαι νεο μελος αλλα παλια αναγνωστρια σας και οπως ολες ετσι και εγω εχω καποια ερωτηματα που αν μπορουσαν να απαντηθουν θα ενιωθα πολυ καλα. ειμαι 6 μηνων και μαμα για 2η φορα αλλα επειδη ο πρωτος γιατρος εφυγε απο κοντα μας, ηταν στο Λητω, σκεφτομαι πολυ σοβαρα το Αλεξανδρας αλλα ακουσα οτι ο συζυγος δεν μπορει να ειναι μεσα την ωρα του τοκετου και οτι επισκληριδιο αν εισαι τυχερη και πετυχεις αναισθησιολογο που ξερει μπορει να να σου κανουν. τι να κανω μηπως να το ξανασκεφτω αλλα και τα ιδιωτικα ειναι πεταμενα λεφτα (οχι οτι τα σηκωνει η τσεπη μου)?????????

 

Γεια σου!!Καταρχας σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα και το μωράκι που περιμένεις.

Μπορώ να σε βοηθήσω, μιας και γένησσα στο Αλεξάνδρα. Σε μας δεν άφησαν τον άνδρα μου να μπει μέσα, αν και το ήθελα πολύ...Και απ οσο ξέρω και από άλλα άτομα, μαλλον είναι "Γραμμη" του νοσοκομείου....

Τώρα για την επισκληρίδιο, μου φαίνεται υπερβολικό αυτό...Γενικά για το Αλεξάνδρα είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια και γι' αυτό το επέλεξα και εγώ...Και προσωπικά πάλι, έχω πολυ΄καλή εντύπωση και δεν είχα ΄κανενα προβλημα με την επισκληρίδιο...

Όσο για τα ιδιωτικά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι όντως είναι πεταμένα λεφτά...Πιστευω οτι τα δημόσια - και μέχρι τώρα ετσι μου εχει αποδειχτει- έχουν πολύ καλύτερους γιατρούς που κοιτάνε τις καλύτερες λύσεις και όχι απλά να σου παρουν τα λεφτα..Οχι οτι εχω κάτι με τα ιδιωτικά προς Θεού...Αλλά με κάτι περιστατικά που έχω ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και για τα καλα σου λογια αλλα και για τις απαντησεις αν εχεις να μου πεις και για κανενα γιατρο θα σου ειμαι υποχρεη, αυτη τη στιγμη εχω εναν που ειναι στο Ιασω το οποιο τωρα θα στοιχισει ( το ποιο οικονομικο πακετακι ) 2300 περιπου με επισκληριδιο και ο γιατρος θα παρει και αυτος τα αναλογα και τραπεζα δεν ειμαι ουτε και παιδι βουλευτη :) γιατι λοιπον αφου δεν τα εχω να τα δωσω και αυριο να τα στερησω απο τα παιδακια μου???

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!!!!!με το καλο να σου ερθει και εσενα το παιδακι σου!αν θελεις μπορω να σου συστησω το δικο μου τον γιατρο!!!ως ωρας ειμαι πολυ ευχαριστημενη και εχω ακουσει μονο καλα λογια για εκεινον!λεγεται δασκαλακης.πες μου αν θελεις να σου στειλω τα στοιχεια του.σε ποιο μηνα εισαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μηπως ξερει καμια να μου πει αν γεννησεις σε δημοσιο τι περνεις απο το ΙΚΑ και τι απο τον ΟΑΕΔ? δινουν τα ιδια με αυτα που δινουν αν γεννησεις σε ιδιωτικο?sorry για το πρηξιμο αλλα δεν εχω και κανεναν να ρωτησω ολες οι γνωστες γεννησαν σε ιδιωτικα και οταν ανακοινωσα οτι εγω θα παω σε δημοσιο με ειπανε τρελλη και απερισκεπτη......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ πολυ .....και εγω το ιδιο πιστευω για τις γνωστες μου δεν νομιζω οτι το νοσοκομειο κανει την διαφορα αλλα ο γιατρος σου και οι ανθρωποι του απλα στο ενα κλαις για αυτα που ειναι να δωσεις:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Απερίσκεπτη γιατί σε λένε;Γιατί δε θες να γεννήσεις σε ξενοδοχείο,αλλά σε πραγματικό νοσοκομείο,με πραγματικούς γιατρούς,κι όχι ρεσεψιονιστ;

Επειδή έχω διαβήτη τύπου 1 όπως έχω πει πολλές φορές,η διαβητολόγος που με παρακολουθεί μου απαγόρευσε να γεννήσω σε ιδιωτικό.Ο λόγος;Αν μου συμβεί κάτι,λέει,και θα μου φάνε τα λεφτά,και θα με στείλουν πακέτο με το παιδί σε δημόσιο!Τί λέμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια αφου η φυση εχει προβλεψει για την πορεια των πραγματων δεν ειναι αδικο να στερισεις αυριο μεθαυριο απο τα παιδακια σου πραγματα γιατι θα πρεπει να ξεχρεωνεις μαιευτηρια 5 αστερων δεν λεω καλη η ανεση αλλα αν δεν εχεις το πρωτο το μπεμπακι μου το γεννησα στο Λητω δεν λεω ολα καλα δωματιο και γιατρος 3200 απο τα οποια 1500 του γιατρου (9 μηνες παρακολουθηση,γεννα και παρακολουθηση για 2 μηνες μετα) αλλα και παλι 1700 το δωματιο για ενα κρεβατι που ειναι το ιδιο σε ολα τα νοσοκομεια - μαιευτηρια γιατι???? ας με λενε οτι θελουν καλυτερα να μου μεινουν τα λεφτα στην τσεπη και να παω να τα φαω σε παιδοτοπους αυριο

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια αφου η φυση εχει προβλεψει για την πορεια των πραγματων δεν ειναι αδικο να στερισεις αυριο μεθαυριο απο τα παιδακια σου πραγματα γιατι θα πρεπει να ξεχρεωνεις μαιευτηρια 5 αστερων δεν λεω καλη η ανεση αλλα αν δεν εχεις το πρωτο το μπεμπακι μου το γεννησα στο Λητω δεν λεω ολα καλα δωματιο και γιατρος 3200 απο τα οποια 1500 του γιατρου (9 μηνες παρακολουθηση,γεννα και παρακολουθηση για 2 μηνες μετα) αλλα και παλι 1700 το δωματιο για ενα κρεβατι που ειναι το ιδιο σε ολα τα νοσοκομεια - μαιευτηρια γιατι???? ας με λενε οτι θελουν καλυτερα να μου μεινουν τα λεφτα στην τσεπη και να παω να τα φαω σε παιδοτοπους αυριο

 

Σωστή σε βρίσκω...Και αν διαβάσεις σε τόπικ εδώ μέσα,παρότι πολλές φορές πληρώνεις πολλά κάποιες κοπέλες λένε ότι δεν γέννησαν και με την τρομερή άνεση και δεν είχαν την σωστή αντιμετώπιση.Βέβαια,σίγουρα είναι πιο καθαρά και περιποιημένα τα ιδιωτικά,και με πιο καλό φαγητό,αλλά στο φινάλε,ας τρώω 5 μέρες που θα μείνω μέσα κάτι απ'έξω στην τελική,παρά να μου τύχει κάτι και να κλαίω μια ζωή,επειδή αναζητούσα την άνεση.Και φυσικά,αυτά τα 5 και 7 χιλιάρικα, ας τα φάει το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σε βρίσκω...Και αν διαβάσεις σε τόπικ εδώ μέσα,παρότι πολλές φορές πληρώνεις πολλά κάποιες κοπέλες λένε ότι δεν γέννησαν και με την τρομερή άνεση και δεν είχαν την σωστή αντιμετώπιση.Βέβαια,σίγουρα είναι πιο καθαρά και περιποιημένα τα ιδιωτικά,και με πιο καλό φαγητό,αλλά στο φινάλε,ας τρώω 5 μέρες που θα μείνω μέσα κάτι απ'έξω στην τελική,παρά να μου τύχει κάτι και να κλαίω μια ζωή,επειδή αναζητούσα την άνεση.Και φυσικά,αυτά τα 5 και 7 χιλιάρικα, ας τα φάει το παιδί μου.

φιλη μου καλη συμφωνω απολυτα και ξανα λεω ο γιατρος ειναι το παν ολα τα αλλα απλα κουβεντα να γινεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!!αποφασισα και εγω να γεννησω στο αλεξανδρας μετα απο τραυματικη εμπειρια με τον προηγουμενο γιατρο μου που ηταν σε ιδιωτικο.ο καινουργιος μου γιατρος λεγεται χατζηπαπας.γνωριζετε κανενα στοιχειο??

Link to comment
Share on other sites

την μαια πως την κανονιζεις? ρωτας τον γιατρο και εχει παντα τη δικια του? και αν δεν σου αρεσει η δκια του?

κοριτσια εχει καμια εμπειρια απο τη μοναδα νεογνων στο αλεξανδρας ??

 

επισης μηπως ξερει καμια σας τον αρεφετζ στο αλεξανδρας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως εγω ειχα εμπειρια απο την μοναδα νεογνων και εχω να πω μονο τα καλυτερα. Οι περισσοτερες μαιες που ειναι εκει ειναι αψογες και οι παιδιατροι. Ο γιος μου γεννηθηκε προωρα και εμεινε εκει καποιες ημερες και τον προσεξαν παρα πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

την μαια πως την κανονιζεις? ρωτας τον γιατρο και εχει παντα τη δικια του? και αν δεν σου αρεσει η δκια του?

κοριτσια εχει καμια εμπειρια απο τη μοναδα νεογνων στο αλεξανδρας ??

 

επισης μηπως ξερει καμια σας τον αρεφετζ στο αλεξανδρας?

 

Κι εμενα η κορη μου εμεινε ενα 24ωρο λογω διαβητη κυησης.

Τη μαια την εκλεισα μονη μου. Οι γιατροι συνεργαζονται με διαφορες μαιες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αν κάνεις καισαρική χρειάζεσαι μαία?

 

Μονο αν θελεις βοηθεια για τον θηλασμο.

Η δικια μου βεβαια βοηθησε σε πολλα. Ηταν διπλα μου και στο χειρουργειο, βοηθησε στο να παω σε καλο δωματιο, αποστειρωνε τις θηλες θηλασμου, και γενικα με βοηθησε πολυ και ψυχολογικα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, γέννησα κι εγώ στο Δασκαλάκη και τα δύο μου παιδιά.Ο άνθρωπος είναι κορυφαίος και επιπλέον είναι καθηγητής στην ιατρική στο Τμήμα μαιευτικής και γυναικολογίας.Ειδικεύεται στα δύσκολα.Εχώ πρόσφατη εμπειρία από τη β γέννα.Επέλεξα το Αλεξάνδρας γιατί είναι Πανεπιστημιακή κλινική και γιατί ο γιατρός ξεγεννάει εκεί.Δεν έχω εμπιστοσύνη στα ιδιωτικά.Από το μαιευτήριο εξαιρετικά ικανοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
na sas rwtisw kati koritsia sto alexandras to mwraki menei sto idio dwmatio me ti mama opws sto elena i uparxei idiki pteriga gia ta neogna???

 

sas euxaristw polu :-)

 

Μένει στο ιδιο δωματιο με τη μαμά. Εκει γεννησα και γω τα δυο απο τα τρία παιδιά μου και ήμουν πολύ ικανοποιημένη.Οτιδηποτε χρειαστείς για το μωράκι σου να απευθυνθεις στις μαίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...