Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Eγω δεν γνωριζω πραγματικα εγκυο που να μην την εχει κανει στο περιβαλλον μου. Εγω ημουν κατω απο 30 χωρις κληρονομικοτητα και την εκανα και οι τιμες ηταν οριακες χωρις να τρωω καθολου γλυκα γιατι δεν μου αρεσουν. Προσεξα λιγο την διατροφη και ολα οκευ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καμπυλη σαχαρου στην 26η εβδομαδα καθως και doppler(γ επιπεδου οπως ειδα καπου να το γραφουν) στην 28η με 32η εβδομαδα αυτη την εξετση θα την κανεις εκει που εκανες και τον ελεγχο αυχενικη διαφανεια και β επιπεδου.καλο ειναι να μην παραληφθει ολος ο ελεγχος για μια σωστη παρακολουθηση

σου εστειλα και πμ

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτή την εξέταση σε ποιο μήνα την κάνατε; Γιατί εγώ ειμαι στον 4ο και δεν μου έχει πει κάτι η γιατρός...γίνεται αργότερα;;;

 

γυρω στην 26η εβδομαδα εκτος αν εχεις ενδειξη για νωριτερα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας. είμαι 28 εβδομάδων και χθες που ρώτησα το γιατρό μου αν θα κάνω καμπύλη ζαχάρου μου είπε ότι δεν είναι μια εξέταση ρουτίνας κ ότι την κάνουν σε γυναίκες πάνω από 30 , αν υπάρχει ιστορικό διαβήτη ή αν οι εξετάσεις για ζάχαρο δείχνουν κάτι. Και μου λέει ότι αφού δεν έχω τίποτα απο αυτά δε χρειάζεται(σε κάθε απίσκαψη πάω ούρα και κοιτάει το ζάχαρο έκτός από τις αιματολογικές) Αλλά εγώ είχα ακούσει ότι την κάνεις ούτως ή αλλώς. έχει πει σε καμία κάτι ανάλογο ο γιατρός? όχι ότι θέλω να την κάνω γιατί ξέρω ότι είναι ταλαιπωρία αλλά δεν θέλω να διακυνδινέψω κιόλας. Τρώω και πολλά γλυκά![/quote

μαρμαρ γεια σου.εγω ειμαι στην 27 εβδομαδα και εκανα μια μικρη καμπυλη ζακχαρου απο την αρχη της κυησης (επειδη ειχα κληρονομικοτητα και απο τους δυο γονεις)και βρηκα λιγο ανεβασμενες τιμες.αμεσως η ενδοκρινολογος μου εδωσε μηχανακι μετρησης και απο τοτε μετριεμαι και προσεχω γιατι και εγω τρωω πολλα γλυκα.εχω δηλ.προδιαθεση και ειμαι στο τσακ για ινσουλινη.αυτος ειναι και ο λογος που δεν επανελαβα την εξεταση στην 26η εβδομαδα επειδη μετριεμαι ηδη.ειναι εξεταση ρουτινας και κανονικα θα επρεπε να την κανεις ,ετσι ειπε ο γυναικολογος μου.ολες οι γνωστες μου την εχουν κανει.μηπως πρεπει να αποτανθεις σε ενδοκρινολογο?οπως ειπε και η ραννια δεν ειναι τοσο θεμα κληρονομικοτητας αφου μπορει να παρουσιαστει μονο στην κυηση και χωρις να ειχες προβλημα πριν οπως και μετα την κυηση να μην εχεις σακχαρο.επισης η ηλικια δεν εχει να κανει εγω ειμαι 27 χρονων.και το σακχαρο νηστειας μου ποτε δεν ειναι ανεβασμενο οπως το δικο σου.οποτε δεν καταλαβαινω γιατι να μην την κανεις?εξαλου τωρα ειναι που θελει προσοχη πολυ γιατι τωρα ανεβαινει.σε βαζω σε σκεψεις γιατι απο αυτην την εξεταση μπορεις να αποφυγεις πολλες συνεπειες οπως να γεννησεις ενα υπερβαρο μωρο και με καισαρικη κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα πάω να ρωτήσω και ενδοκρινολόγο. Γενικά έχω ένα άγχος με τους γιατρούς γιατί έχω έρθει κύπρο και δεν ξέρω κάποιον έμπιστο όπως το γιατρό μου στην αθήνα. ήδη έχω αλλάξει έναν. κ εγώ έτσι ήξερα από γνωστούς ότι την κάνουν έτσι κ αλλιώς. θα ρωτήσω πάντως για να είμαι σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Λες να μ' αρέσει κ εμένα που έχω ταράξει τα γλυκά? τι να πω΄πάντως με τους γιατρούς. ειλικρινά έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά γιατί αν δεν είσαι με τον γιατρό που τον ξέρεις καλά δεν έχεις εμπιστοσύνη πουθενά κ από την άλλη δεν μπορείς συνέχεια να ψάχνεσαι. Θα τρελαθείς. Τελοσπάντων. θα ρωτήσω και τον γιατρό μου στην αθήνα και θα πάω και σε ενδοκρινολόγο. Ν αρωτήσω, την εξέταση αυτ΄ηπου την κάνουμε? εκεί που κάνουμε και τις αιματολογικές?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , σε ποιον γιατρο πηγαινεις?

και ο δικος μου δεν μου εβαλε να κανω καμπυλη ζακχαρου, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλα σημερα θα τον ρωτησω τον λογο που δεν χρειαζεται να κανω.

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κανει (πηγαινα σε αλλον γιατρο τοτε) κ ολα ειχαν βγει οκ. δεν θεωρω οτι ειναι "μαρτυριο" η εξεταση οπως λεν οι περισσοτερες και γενικα τρωω παραπολλα γλυκα κ σ αυτην αλλα κ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, χωρις να μου παρουσιαστει κανενα προβλημα κ χωρις να χω βαλει πολλα κιλα! αυριο θα σου πω τι μου ειπε για την καμπυλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κανετε μια ερευνα μεσα στο φορουμ ακι δειτε ποσες κοπελες ειχαν φυσιολογικες τιμες σε σαχαρο νηστειας και σε ποσες βγηκε μετα η καμπυλη παθολογικλη. πιστευω οτι αυτος ειναι ενας λογος για να κανετε την εξεταση καο χωρις να το ζητησει ο ιατρος σας.καλα κανετε και το ψαχνετε.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει? αν βγει αυξημενη η τιμη τι γινεται? επηρρεαζει το ποτε θα γεννησεις, δλδ σε βαζουν να γεννησεις πιο μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο google σαχαρωδης διαβητης κυησης και θα δεις τι επιποκες εχει για το εμβρυο αν παραμεινει αρρύθμιστος οποτε δεν ειναι μονο αν θα γεννησεις ή οχι νωρις.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

και πως ρυθμιζεται?

αφου πχ στα φυσιολογικα επιπεδα δεν εχω ανεβασμενο ζακχαρο , στις μετρησεις μου το πρωι εχω 75-80 χωρις να εχω προσεξει την προηγουμενη μερα δλδ τρωγοντας κ γλυκο

Link to comment
Share on other sites

http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMCCode=01010108&extLang=

......αν βρεθεί ότι έχετε σάκχαρο στα ούρα σας κατά τον έλεγχο ρουτίνας, ο γυναικολόγος σας πιθανόν να σας συμβουλεύσει να κάνετε μία απλή εξέταση αίματος για να πάρετε μια ακριβέστερη εκτίμηση του ποσού του σακχάρου στο αίμα σας. Εάν το αποτέλεσμα είναι υψηλό, θα πρέπει να κάνετε μία ειδική εξέταση αίματος που ονομάζεται «δοκιμασία ανοχής στη γλυκόζη» ή «καμπύλη σακχάρου». Μπορεί να χρειαστεί να επισκεφτείτε κάποιο ειδικό εργαστήριο ή νοσοκομείο για να κάνετε αυτό το τεστ.

μηπως γι αυτο δεν μας εβαλε να κανουμε την εξεταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως θα επηρεάσει την εγκυμοσύνη μου ο διαβήτης;

Αυτό εξαρτάται από το πόσο καλά φροντίζετε τον εαυτό σας. Εάν μπορείτε να ελέγξετε προσεκτικά το διαβήτη σας, τότε κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε για το μωρό σας.

Το κύριο πρόβλημα με την ύπαρξη υπερβολικής γλυκόζης στο αίμα σας είναι ότι διασχίζει τον πλακούντα προς το μωρό σας, που σημαίνει ότι αυτό μπορεί να γίνει πολύ μεγάλο, κάτι που είναι γνωστό ως μακροσωμία. Ένα μεγάλο μωρό μπορεί να κάνει τον τοκετό δυσκολότερο και αυξάνει τις πιθανότητές τοκετού με καισαρική τομή. Μερικοί ερευνητές θεωρούν ότι τα μεγάλα μωρά είναι περισσότερο επιρρεπή στη παχυσαρκία αργότερα στη ζωή τους. Σαν ενήλικες, είναι επίσης πιθανότερο να αναπτύξουν και τα ίδια διαβήτη.

Link to comment
Share on other sites

και πως ρυθμιζεται?

αφου πχ στα φυσιολογικα επιπεδα δεν εχω ανεβασμενο ζακχαρο , στις μετρησεις μου το πρωι εχω 75-80 χωρις να εχω προσεξει την προηγουμενη μερα δλδ τρωγοντας κ γλυκο

 

ιατρικη δεν κανουμε στο φορουμ.αναλογα με τις τιμες πηγαινεις στο ιατρο σου και αυτος θα σου πει

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα επηρεάσει την εγκυμοσύνη μου ο διαβήτης;

Αυτό εξαρτάται από το πόσο καλά φροντίζετε τον εαυτό σας. Εάν μπορείτε να ελέγξετε προσεκτικά το διαβήτη σας, τότε κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε για το μωρό σας.

Το κύριο πρόβλημα με την ύπαρξη υπερβολικής γλυκόζης στο αίμα σας είναι ότι διασχίζει τον πλακούντα προς το μωρό σας, που σημαίνει ότι αυτό μπορεί να γίνει πολύ μεγάλο, κάτι που είναι γνωστό ως μακροσωμία. Ένα μεγάλο μωρό μπορεί να κάνει τον τοκετό δυσκολότερο και αυξάνει τις πιθανότητές τοκετού με καισαρική τομή. Μερικοί ερευνητές θεωρούν ότι τα μεγάλα μωρά είναι περισσότερο επιρρεπή στη παχυσαρκία αργότερα στη ζωή τους. Σαν ενήλικες, είναι επίσης πιθανότερο να αναπτύξουν και τα ίδια διαβήτη.

καλα αν φτασεις να εχεις στα ουρα σαχαρο τοτε την εκατσες τη βαρκα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα επηρεάσει την εγκυμοσύνη μου ο διαβήτης;

Αυτό εξαρτάται από το πόσο καλά φροντίζετε τον εαυτό σας. Εάν μπορείτε να ελέγξετε προσεκτικά το διαβήτη σας, τότε κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε για το μωρό σας.

Το κύριο πρόβλημα με την ύπαρξη υπερβολικής γλυκόζης στο αίμα σας είναι ότι διασχίζει τον πλακούντα προς το μωρό σας, που σημαίνει ότι αυτό μπορεί να γίνει πολύ μεγάλο, κάτι που είναι γνωστό ως μακροσωμία. Ένα μεγάλο μωρό μπορεί να κάνει τον τοκετό δυσκολότερο και αυξάνει τις πιθανότητές τοκετού με καισαρική τομή. Μερικοί ερευνητές θεωρούν ότι τα μεγάλα μωρά είναι περισσότερο επιρρεπή στη παχυσαρκία αργότερα στη ζωή τους. Σαν ενήλικες, είναι επίσης πιθανότερο να αναπτύξουν και τα ίδια διαβήτη.

δεν ειναι μονο αυτη η επιπλοκη απλα δεν υπαρχει λογος για αγχος κανουμε την εξεταση και αναλογα μας καθοδηγει ο ιατρος μας.μιλαμε παντα για προληψη

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

και πως ρυθμιζεται?

αφου πχ στα φυσιολογικα επιπεδα δεν εχω ανεβασμενο ζακχαρο , στις μετρησεις μου το πρωι εχω 75-80 χωρις να εχω προσεξει την προηγουμενη μερα δλδ τρωγοντας κ γλυκο

 

ψαξε στο φορουμ ποσες κοπελες ειχαν καλες τιμες σε νηστεια και παθολογικη καμπυλη οπου ειτε με διαιτα ειτε με φαρμακευτικη αγωγη το ρυθμισαν ομως ολα με βαση την καμπυλη και τι τιμες εχεις

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ρε βαρβαρα διαλογο κανουμε με αφορμη την ερωτηση που εκανε παραπανω η κοπελα, εσυ με παρεπεμψες να κανω ερευνα στο google κ εκει γραφει οτι η εξεταση πρεπει να γινεται εφοσον εχεις αναβασμενο ζακχαρο στις αιματολογικες εξετασεις ή στα ουρα... κ οτι ο ο Δημήτρης Δόβας, μαιευτήρας – γυναικολόγος και επιστημονικός συνεργάτης του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης θεωρει οτι ειναι εξεταση ρουτινας...

Link to comment
Share on other sites

τεσπα δεν χρειαζεται να κανουμε διαγνωσεις μονοι μας λες κ ειμαστε γιατροι.... marmar θα ρωτησω σημερα κ θα σου απαντησω αυριο για ποιο λογο δεν μου εβαλε να κανω. βεβαια αν εχεις χρονο κανε κ εσυ μια ερευνα στο google γιατι τυχαια που ανοιξα μια σελιδα δεν σε παρεπεμπε να κανεις καμπυλη χωρις να εχεις ενδειξεις ανεβασμενου σακχαρου

Link to comment
Share on other sites

http://www.pneumonologist.gr/pages/Greek/articlesvarius/sd.html

Για να γίνει η διάγνωση του σακχαρώδους διαβήτη, ο γιατρός μπορεί να κάνει μία από τις εξής δύο εξετάσεις: Μέτρηση σακχάρου στο αίμα όταν ο ασθενής είναι νηστικός, ή καμπύλη σακχάρου.

Με τη μέτρηση σακχάρου νηστείας, αν η τιμή είναι μεταξύ 100 και του 125 mg/dL, τότε λέμε ο άνθρωπος αυτός έχει προ-σάκχαρο. Ασθενείς με προ-σάκχαρο έχουν αυξημένο κίνδυνο για τις επιπλοκές του αυξημένου σακχάρου, αλλά ίσως λίγο λιγότερο από τους ασθενείς με σακχαρώδη διαβήτη. Αν η τιμή είναι 126 mg/dL ή μεγαλύτερη, τότε η διάγνωση είναι σακχαρώδης διαβήτης. Αυτές οι τιμές πρέπει να επιβεβαιωθούν σε δεύτερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...