Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Madchen ευχαριστώ για τις ευχές...!!!

Σου εύχομαι να έχεις κι εσύ μια τέλεια εγκυμοσύνη και σε λίγο καιρό να χαίρεσαι το αγγελούδι σου στην αγκαλιά σου!!!

 

Εγώ την καμπύλη την έκανα πριν καν μείνω έγκυος (ψαχνόμουν γενικά και έχω και ιστορικό στην οικογένεια...). Οπότε, στη δική μου περίπτωση δεν μιλάμε απλά για διαβήτη κύησης αλλά για παθολογικό...:(

 

Το καλό είναι ότι επειδή γνώριζα το πρόβλημα,με τη βοήθεια του ενδοκρινολόγου, με την κατάλληλη διατροφή και ένα χάπι που έπαιρνα παλιά το έχω ρυθμίσει τέλεια!;)

 

Τώρα, χωρίς ινσουλίνη, (αλλά πάντα με προσοχή στο άμυλο) οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές και η γλυκοζυλιωμένη δείχνει άριστη ρύθμιση...

 

Όσο για τα γλυκά και τη ζάχαρη γενικά, ποτέ δεν ήμουν fan, αλλά που και που "χτυπάω" κανένα σοκολατάκι για διαβητικούς που έχω βρεί σε ένα ωραίο ζαχαροπλαστείο... (με γλυκαντικές ουσίες που δεν ανεβάζουν το ζάχαρο- το έχω τσεκάρει με μετρήσεις...).

 

 

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Εκανα την περασμένη βδομάδα την καμπύλη ζαχάρου με 50γρ και οι τιμές ήταν ψηλές:

 

80 πριν τη γλυκόζη

165 στα 60 λεπτά

113 στα 120 λεπτά

 

Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή βγήκε παθολογική η καμπύλη σε 10 μέρες να κάνω και τη μεγάλη καμπύλη με 75γρ. Από την άλλη εγώ για μια βδομαδα τώρα αποφεύγω μακαρόνια, ψωμιά και γενικά άμυλο (ζαχαρη ετσι κι αλλιώς δεν έτρωγα!) και πήρα το μηχανάκι που μετράς το ζάχαρο. Μέχρι τώρα το ζάχαρο είναι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια και ρυθμισμένο. Παρόλα αυτά, αν και η μεγάλη καμπύλη βγει παθολογική, μπορεί να πρεπει να βαζω ινσουλίνη??? Το θέμα δεν είναι να κρατιέται το ζαχαρο στον οργανισμό σταθερά σε χαμηλά επίπεδα?

 

 

Νικουδάκι μην αγχώνεσαι!

 

Ακολούθησε τη συμβουλή του γιατρού σου (ότι πρέπει να κάνεις και τη μεγάλη καμπύλη για να βγάλει προφανώς κάποιο σαφές συμπέρασμα) και συνεχίζεις ανάλογα...

 

Η καμπύλες ζαχάρου από ότι έχω καταλάβει δείχνουν πόσο γρήγορα ο οργανισμός μεταβολίζει τη γλυκόζη που μας δίνουν στην αρχή του τεστ. Δε νομίζω ότι έχουν σχέση με το αν έχουμε εμείς ρυθμίσει το ζάχαρο με σωστή διατροφή και έτσι οι καθημερινές μετρήσεις μας είναι σωστές...

 

Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση που η μεγάλη καμπύλη σου βγεί παθολογική,εσύ έχεις καταφέρει να έχεις φυσιολογικές τιμές με μια κατάλληλη διατροφή (γιατί όντως στο διαβήτη εκτός από τη ζάχαρη, πειράζουν και άλλες τροφές:ψωμί, μακαρόνια, ρύζι, πατάτες). Όποτε δεν χρειάζεται να ανησυχείς!

Αυτό που θα κάνεις στην περίπτωση αυτή θα είναι να βρεις (αν δεν έχεις ήδη) έναν καλό ενδοκρινολόγο και αυτός θα σε καθοδηγήσει ανάλογα...

 

Όσο για την ινσουλίνη νομίζω ότι έχεις δίκιο... Στο λέω με κάθε επιφύλαξη από τη δική μου εμπειρία, όπου ο γιατρός ενώ αρχικά μου είχε πει ότι θα κάνω ινσουλίνη σίγουρα νωρίτερα, έχω φτάσει 22η εβδομάδα και ακόμα δε μου έχει δώσει... Λόγω της καλής ρύθμισης που έχω κάνει. Με έχει προετοιμάσει πάντως ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνω...

 

Αυτό που έχω καταλάβει πάντως από την όλη ιστορία, είναι ότι η ινσουλίνη ως φάρμακο είναι ακίνδυνη στην εγκυμοσύνη, το να μην είναι ρυθμισμένο το ζάχαρο βλάπτει και το έμβρυο και τη μητέρα... Επίσης το να κάνει μια γυναίκα ινσουλίνη λόγω διαβήτη κύησης, δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να την συνεχίσει και μετά την εγκυμοσύνη... Γενικά, ο γιατρός, με έχει κάνει να βλέπω την ινσουλίνη σαν σύμμαχο για την υγεία των μωρών μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Αυτό που έχω καταλάβει πάντως από τη όλη ιστορία, είναι ότι η ινσουλίνη ως φάρμακο είναι ακίνδυνη στην εγκυμοσύνη, το να μην είναι ρυθμισμένο το ζάχαρο βλάπτει και το έμβρυο και τη μητέρα... Επίσης το να κάνει μια γυναίκα ινσουλίνη λόγω διαβήτη κύησης, δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να την συνεχίσει και μετά την εγκυμοσύνη... Γενικά, ο γιατρός, με έχει κάνει να βλέπω την ινσουλίνη σαν σύμμαχο για την υγεία των μωρών μου...

 

Πόσο δίκαιο έχεις!

 

Πόσο άδικο έχουν όσοι βλέπουν την ινσουλίνη ως απειλή.....

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!:wink:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ λινακι πολύ για την απάντησή σου. Ειμαι τελείως καινούργια σ' αυτά κι έτσι δεν έχω ιδέα. Γι αυτό μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας. Ε, και μετά από 7 αποβολές αντιλαμβάνεσαι την αγωνία μου! Τις ενέσεις ινσουλίνης τις βαζουμε μόνες μας κι αν ναι, σε ποιο μέρος του σώματος? Απλά για να ξέρω... Εγώ κάνω ήδη αντιπηκτικές κάθε μέρα. Στην αρχή τις εβαζα στην κοιλιά και τώρα στους μηρούς.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ λινακι πολύ για την απάντησή σου. Ειμαι τελείως καινούργια σ' αυτά κι έτσι δεν έχω ιδέα. Γι αυτό μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας. Ε, και μετά από 7 αποβολές αντιλαμβάνεσαι την αγωνία μου! Τις ενέσεις ινσουλίνης τις βαζουμε μόνες μας κι αν ναι, σε ποιο μέρος του σώματος? Απλά για να ξέρω... Εγώ κάνω ήδη αντιπηκτικές κάθε μέρα. Στην αρχή τις εβαζα στην κοιλιά και τώρα στους μηρούς.

 

Πω, πω κορίτσι μου...

Εφτά αποβολές....

Μπράβο σου, δεν το έβαλες κάτω!

Θα γίνεις μανούλα!:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ λινακι πολύ για την απάντησή σου. Ειμαι τελείως καινούργια σ' αυτά κι έτσι δεν έχω ιδέα. Γι αυτό μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας. Ε, και μετά από 7 αποβολές αντιλαμβάνεσαι την αγωνία μου! Τις ενέσεις ινσουλίνης τις βαζουμε μόνες μας κι αν ναι, σε ποιο μέρος του σώματος? Απλά για να ξέρω... Εγώ κάνω ήδη αντιπηκτικές κάθε μέρα. Στην αρχή τις εβαζα στην κοιλιά και τώρα στους μηρούς.

 

Παρακαλώ Νικουδάκι! Γι' αυτό είμαστε εδώ, ό,τι ξέρουμε από αυτά που έχουμε περάσει να τα μεταφέρουμε σε όποιον τα χρειάζεται... Και εγώ έχω βρει πολλές απαντήσεις μέσα στο φόρουμ για πράγματα που δεν είχα ιδέα...

 

Η ιστορία σου με συγκίνησε...

Κουράγιο κοπέλα μου... Πιστεύω πραγματικά ότι η επιμονή και η υπομονή σου θα σε ανταμείψουν σύντομα!

Έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά και θα τα καταφέρεις να γίνεις μανούλα... Στο εύχομαι ολόψυχα!!!:):):)

 

Την ινσουλίνη είναι πολύ εύκολο να την κάνεις (υποδόριες ενέσεις είναι, σαν τις αντιπηκτικές), υπάρχουν προγεμισμένες πένες και απλά προσαρμόζεις μια πολύ λεπτή βελόνα μιας χρήσης κάθε φορά. Είναι πολύ εύκολο. Επειδή είσαι έγκυος θα την κάνεις στους μηρούς, όχι στην κοιλιά.

 

Αυτές τις οδηγίες μου έχουν δώσει εμένα, αν έχω μετά το φαγητό κάποια μέτρηση μεγαλύτερη από το κανονικό και χρειαστεί να κάνω κάποιες μονάδες. Ευτυχώς στο παρελθόν χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές μόνο... και δεν ένιωσα τίποτα! Δεν πονάνε καθόλου! :P

 

Και εγώ έκανα στο 1ο τρίμηνο αντιπηκτικές (inohep) στους μηρούς, λόγω μιας προηγούμενης παλίνδρομης που είχα... Εμένα προσωπικά οι αντιπηκτικές με πονούσαν λίγο. :?

Άλλες κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν ξέρω αν έφταιγε η βελόνα ή το φάρμακο, αλλά όταν τελείωσαν ανάσανα...!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τις αντιπηκτικές, εμένα κάποιες φορές με πονάνε, κάποιες δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μερικές φορές πονάει και το τρύπημα και το φάρμακο:-(. Στην αρχή η κοιλιά μου είχε γεμίσει μελανιές, τώρα είναι οκ. Έκανα μια φορά και στο μηρό, αλλά πόναγε πολύ και μου δημιούργησε και μια μεγάλη μελανιά...στην κοιλιά είναι καλύτερα, αν και τώρα που μπαίνω στον 7ο και έχει τεντωθεί περισσότερο φρικάρω λίγο κάθε φορά,αλλά τι να κάνω, για το καλό του μωρού πρέπει να το κάνω...εξάλλου, το μωρό από το τρύπημα δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, οι ενέσεις είναι υποδόριες, ούτε που φτάνουν τη μήτρα...Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να τις κάνω είτε στην κοιλιά είτε στο μηρό, αλλά έχω ακούσει από αιματολόγους ότι το φάρμακο απορροφάται καλύτερα στην κοιλιά...Η πλάκα είναι ότι όσοι με βλεπουν να τις κάνω φρικάρουν πάρα πολύ και δεν αντέχουν να βλέπουν!!!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ελάχιστες φορές δεν πονούσα, έστω και λίγο...

Ίσως φταίει ότι τις έκανα στον μηρό (για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, δε μου είπε κανείς ότι είναι αναγκαίο), ενώ στην κοιλιά είναι πιο λεπτή η επιδερμίδα...

Κι αυτό με τη μελανιά το έχω πάθει κι εγώ! :evil:

Τουλάχιστον μου τις έκοψε ο γιατρός από τον 4ο μήνα...

(Αλλά η αλήθεια είναι ότι και να τις συνέχιζα δε θα παραπονιόμουν, αν ήταν απαραίτητο να γίνουν. Είναι μερικά πράγματα που πρέπει να υπομείνουμε οι υποψήφιες μαμάδες για λίγο καιρό...!)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι δεν κάνει να φάς γλυκό την προηγουμενη μέρα, έτσι μου είπαν εμένα όταν πήγα να την κάνω την προηγουμενη εβδομάδα!!!

 

Stellinula δεν μου είπαν τίποτα! Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω αν είναι καλά... θα το ψαξω λίγο στο ίντερνετ, και θα ρωτήσω την Δευτέρα τον γυναικολόγο μου, και θα σου πώ.

 

100 γρ γλυκόζη σαν φτ εχει 70-110

0 79

60 178

120 147

180 40

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Stellinula δεν μου είπαν τίποτα! Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω αν είναι καλά... θα το ψαξω λίγο στο ίντερνετ, και θα ρωτήσω την Δευτέρα τον γυναικολόγο μου, και θα σου πώ.

 

100 γρ γλυκόζη σαν φτ εχει 70-110

0 79

60 178

120 147

180 40

 

Η πρώτη ώρα είναι οριακή....

Και η τελευταία μέτρηση υπογλυκαιμική....

Δες τον γιατρό σου.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακαλώ Νικουδάκι! Γι' αυτό είμαστε εδώ, ό,τι ξέρουμε από αυτά που έχουμε περάσει να τα μεταφέρουμε σε όποιον τα χρειάζεται... Και εγώ έχω βρει πολλές απαντήσεις μέσα στο φόρουμ για πράγματα που δεν είχα ιδέα...

 

Η ιστορία σου με συγκίνησε...

Κουράγιο κοπέλα μου... Πιστεύω πραγματικά ότι η επιμονή και η υπομονή σου θα σε ανταμείψουν σύντομα!

Έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά και θα τα καταφέρεις να γίνεις μανούλα... Στο εύχομαι ολόψυχα!!!:):):)

 

Την ινσουλίνη είναι πολύ εύκολο να την κάνεις (υποδόριες ενέσεις είναι, σαν τις αντιπηκτικές), υπάρχουν προγεμισμένες πένες και απλά προσαρμόζεις μια πολύ λεπτή βελόνα μιας χρήσης κάθε φορά. Είναι πολύ εύκολο. Επειδή είσαι έγκυος θα την κάνεις στους μηρούς, όχι στην κοιλιά.

 

Αυτές τις οδηγίες μου έχουν δώσει εμένα, αν έχω μετά το φαγητό κάποια μέτρηση μεγαλύτερη από το κανονικό και χρειαστεί να κάνω κάποιες μονάδες. Ευτυχώς στο παρελθόν χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές μόνο... και δεν ένιωσα τίποτα! Δεν πονάνε καθόλου! :P

 

Και εγώ έκανα στο 1ο τρίμηνο αντιπηκτικές (inohep) στους μηρούς, λόγω μιας προηγούμενης παλίνδρομης που είχα... Εμένα προσωπικά οι αντιπηκτικές με πονούσαν λίγο. :?

Άλλες κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν ξέρω αν έφταιγε η βελόνα ή το φάρμακο, αλλά όταν τελείωσαν ανάσανα...!:D:D:D

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Νομίζω όμως ότι τελικά τη γλύτωσα! Εκανα την μεγάλη καμπύλη το Σαββατο και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

 

με 75 γρ. γλυκόζης

 

77 πριν τη γλυκόζη

162 στα 60 λεπτά

96 στα 120 λεπτά

90 στα 180 λεπτά

 

Εσείς τι λέτε?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ώρα είναι οριακή....

Και η τελευταία μέτρηση υπογλυκαιμική....

Δες τον γιατρό σου.

 

Ασε, vasdeli, ψαξε ψαξε στο ιντερνετ το ιδιο συμπερανα... το θεμα είναι τι θα μου πει ο γιατρος... αποψε εχω ραντεβου και εχω αγωνια...

 

θα σας πω τα νεα μου μολις μαθω!

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Νομίζω όμως ότι τελικά τη γλύτωσα! Εκανα την μεγάλη καμπύλη το Σαββατο και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

 

με 75 γρ. γλυκόζης

 

77 πριν τη γλυκόζη

162 στα 60 λεπτά

96 στα 120 λεπτά

90 στα 180 λεπτά

 

Εσείς τι λέτε?

 

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα εδώ έναν πίνακα για τις τιμές της μεγάλης καμπύλης:

http://www.iaso.gr/gr/Group/PressDetails.aspx?PCID=48

 

Οι δικές σου είναι -και με το παραπάνω- μέσα στα όρια!:-D

Ο γιατρός σου τι είπε?

Σου εύχομαι όντως να την έχεις γλιτώσει!!!;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εχθες πηγα στο γιατρο και βρηκε οτι το κοριτσακι μου ειναι 8 μερες μεγαλυτερο και επειδη εχω παρει και 12 κιλα σε 2 μηνες με στελνει για καμπυλη που θα τη κανω αυριο!στις βιοχημικες που εκανα κατα καιρους το σαχαρο ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει και για τη μικρη μου γιατι ειναι ηδη 1145 ποσο θα φτασει εαν εχω προβλημα!δε ξερω καν τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.μηπως υπαρχουν και συμπτωματα?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα εδώ έναν πίνακα για τις τιμές της μεγάλης καμπύλης:

http://www.iaso.gr/gr/Group/PressDetails.aspx?PCID=48

 

Οι δικές σου είναι -και με το παραπάνω- μέσα στα όρια!:-D

Ο γιατρός σου τι είπε?

Σου εύχομαι όντως να την έχεις γλιτώσει!!!;)

 

Μίλησα με το γιατρό μου στο τηλέφωνο και μου είπε πως είναι οκ. Δοξα τω Θεό!!! Σ' ευχαριστώ πολύ Λινακι...:D

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 11 εβδ. και 5 ημερών. Η απλή εξέταση ζαχάρου μου βγήκε 94 και ο γιατρός με έβαλε να κάνω καμπύλη των 50γρ. Τα αποτελέσματα ήταν: 0'' -80 και 60''-134.

Νομίζω όμως ότι το αποτέλεσμα έχει λάθος τις φυσιολογικές τιμές γιατί γράφει <μετά δίωρο οι Φ.Τ. είναι 70-140>. Αλλά εγώ δεν μετρήθηκα στο δίωρο αλλά στη μία ώρα. ξέρει κάποια τις Φ.Τ. στη 1 ώρα για καμπύλη των 50γρ;:confused:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις φυσιολογικές τιμές για μικρή και μεγάλη καμπύλη ζαχάρου, κοίτα εδώ:

http://www.iaso.gr/gr/Group/PressDetails.aspx?PCID=48

 

Σχετική συζήτηση θα βρεις κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=65815&page=3

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καμπύλη μου είναι παθολογική!

 

Όταν μου το ανακοίνωσε μου ρώτησα αν μπορω να την επαναλάβω... :roll:

Φυσικά γέλασε και είπε "οχι"

 

Κάνω διατροφή και μετριεμαι 2 φορές την ημέρα. Είναι η δεύτερη μέρα σήμερα το φαγητό είναι συχνό κάθε 2-3 ώρες, και αυτος είναι ο μπελάς! Βέβαια έτσι ίσα που προλαβαίνεις να πεινάσεις. Αλλά το να προετοιμάσεις τον συνδυασμό τροφών που ΠΡΕΠΕΙ να τρώς σε κάθε γεύμα, είναι σκέτα μαθηματικα :P και πολυ δουλεία :P

 

Παρακαλάω να περάσουν οι μέρες και να συνηθίσω.

 

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να έχουν καλά αποτελέσματα!

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καμπύλη μου είναι παθολογική!

 

Όταν μου το ανακοίνωσε μου ρώτησα αν μπορω να την επαναλάβω... :roll:

Φυσικά γέλασε και είπε "οχι"

 

Κάνω διατροφή και μετριεμαι 2 φορές την ημέρα. Είναι η δεύτερη μέρα σήμερα το φαγητό είναι συχνό κάθε 2-3 ώρες, και αυτος είναι ο μπελάς! Βέβαια έτσι ίσα που προλαβαίνεις να πεινάσεις. Αλλά το να προετοιμάσεις τον συνδυασμό τροφών που ΠΡΕΠΕΙ να τρώς σε κάθε γεύμα, είναι σκέτα μαθηματικα :P και πολυ δουλεία :P

 

Παρακαλάω να περάσουν οι μέρες και να συνηθίσω.

 

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να έχουν καλά αποτελέσματα!

 

Άκουσέ με...

Η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη, μετά συνηθίζεις!

Να είσαι ήρεμη και να μην στενοχωριέσαι γιατί τότε το ζάχαρο απορυθμίζεται...

Τι όριο σου έδωσε στις μετρήσεις;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!

Έκανα την καμπύλη 75γρ. και έβγαλε

0 - 83

60- 155

120-159

180-60

 

Δεν ξέρω αν τα όρια είναι τα ίδια με το πινακάκι των 100 γρ. που βλέπω στη σελίδα του Ιασώ.

Ο γιατρός μου έδωσε και μηχανάκι να μετριέμαι 2 φορές την ημέρα γιατί είναι νωρίς ακόμα (19η εβδομάδα), και διαιτα 1800 θερμίδων και μου εδειξε και την ινσουλίνη λέγοντας ότι καλό είναι να εξοικειώνομαι σιγά - σιγά. Εδειχνε σίγουρος ότι θα βγάλω αποτελέσματα άνω των 120-130 μια ώρα μετά το φαγητό, οπότε είπε ότι αν είναι έτσι πρέπει να επικοινωνήσω μαζί του σε 10 μέρες και συμπλήρωσε πως λογικά θα τα πούμε σύντομα.

4 μέρες τώρα ακολουθώ τη δίαιτα κατά γράμμα και είμαι μια ώρα μετά το φαγητό από 90 -110. Αναρωτιέμαι απλά τι γίνεται γιατί κοιτάω διάφορα πινακάκια και μου φαίνεται ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο μου τα παρουσίασε! (Μα δες και την ινσουλίνη για να ξέρεις πως είναι;;; )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα την καμπύλη των 100gr και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

0 - 80

60 - 123

120 - 100

180 - 97

 

Είμαι 26 εβδομάδων και 5 ημερών.

Καλή πρέπει να είναι έτσι?

 

Ευχαριστώ!!!

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας. είμαι 28 εβδομάδων και χθες που ρώτησα το γιατρό μου αν θα κάνω καμπύλη ζαχάρου μου είπε ότι δεν είναι μια εξέταση ρουτίνας κ ότι την κάνουν σε γυναίκες πάνω από 30 , αν υπάρχει ιστορικό διαβήτη ή αν οι εξετάσεις για ζάχαρο δείχνουν κάτι. Και μου λέει ότι αφού δεν έχω τίποτα απο αυτά δε χρειάζεται(σε κάθε απίσκαψη πάω ούρα και κοιτάει το ζάχαρο έκτός από τις αιματολογικές) Αλλά εγώ είχα ακούσει ότι την κάνεις ούτως ή αλλώς. έχει πει σε καμία κάτι ανάλογο ο γιατρός? όχι ότι θέλω να την κάνω γιατί ξέρω ότι είναι ταλαιπωρία αλλά δεν θέλω να διακυνδινέψω κιόλας. Τρώω και πολλά γλυκά!

Link to comment
Share on other sites

Η καμπυλη ζαχαρου γινεται για να βλεπουμε το κατα ποσο γρηγορα μπορει ο οργανισμος να μεταβολισει το ζαχαρο. Δε σημαινει οτι αν στην απλη εξεταση ζαχαρου δεν εχεις ανεβασμενες τιμες, ο μεταβολισμος αυτος δουλευει καλα.

 

Αυτο για ανω των 30, πρωτη φορα το ακουω. Δε νομιζω οτι εχει να κανει με την ηλικια παντως. Ουτε και θεμα κληρονομικοτητας ειναι. Αφου μιλαμε για διαβητη κυησης και οχι για κανονικο διαβητη.

 

Εγω να σου πω την αληθεια, την ειχα κανει 2 φορες, παρ' ολο που το ζαχαρο απο την απλη αιματολογικη εξεταση ηταν λιγο κατω απο το κατω οριο, γιατι στην επισκεψη του 6ου το βαρος του εμβρυου ηταν 900γρ. και στην επισκεψη του 7ου, δλδ ενα μηνα μετα, το βαρος του εμβρυου ηταν 2100γρ, και ο γιατρος φοβηθηκε για διαβητη κυησεως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. είμαι 28 εβδομάδων και χθες που ρώτησα το γιατρό μου αν θα κάνω καμπύλη ζαχάρου μου είπε ότι δεν είναι μια εξέταση ρουτίνας κ ότι την κάνουν σε γυναίκες πάνω από 30 , αν υπάρχει ιστορικό διαβήτη ή αν οι εξετάσεις για ζάχαρο δείχνουν κάτι. Και μου λέει ότι αφού δεν έχω τίποτα απο αυτά δε χρειάζεται(σε κάθε απίσκαψη πάω ούρα και κοιτάει το ζάχαρο έκτός από τις αιματολογικές) Αλλά εγώ είχα ακούσει ότι την κάνεις ούτως ή αλλώς. έχει πει σε καμία κάτι ανάλογο ο γιατρός? όχι ότι θέλω να την κάνω γιατί ξέρω ότι είναι ταλαιπωρία αλλά δεν θέλω να διακυνδινέψω κιόλας. Τρώω και πολλά γλυκά!

εγω ξερω οτι δε παιζει ρολο η ηλικια

η κληρονομικοτητα παιζει εναν ρολο αλλα δεν ειναι απολυτο πως αν δεν εχει ενας συγγενης σου δε θα κανεις εσυ.

νομιζα οτι ειναι απαραιτητη εξεταση και τη κανουν ολοι.

εγω στα 27 ειχα κανει και βγηκα με λανθανοντα διαβητη-εκανα δηλ υψηλη τιμη μονο νηστικη-ομως χρειαστηκε να κανω και διατροφη και αργοτερα ινσουλινη.

βεβαια εχω και ιστορικο απο τον παππου μου και τη γιαγια μου,ομως εχω ακουσει για περιπτωσεις,χωρις να εχουν κληρονομικοτητα να παρουσιαζουν διαβητη κυησης.

παντως αν ο γιατρος σου σε ειπε δε χρειαζεται οκ,ομως γνωμη μου ειναι να ρωτησεις και εναν ενδοκρινολογο.

 

 

χωρις να θελω να σε τρομαξω ε;

προληπτικα μιλαμε παντα;)

αντε και σου ευχομαι να χεις μια τελειομηνη κυηση:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...