Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στελλινούλα την έκανες τελικά την εξέταση; Πες μας πώς τα πήγες!

 

 

Λιποθύμησα!!!

 

Μισή ώρα μετά την γλυκόζη....

 

Αρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας, να μουδιάζω απο τα ποδια προς τα πάνω...Όταν έφτασε στο κεφάλι κεφάλι απλά τα μάτια μου έκλεισαν....

 

όλο το υπόλοιπο τριωρο το έβγαλα στην μικροβιολογική καρέκλα ξαπλωμένη!!!

 

Μου είπαν ότι συμβαίνει πολλές φορές αυτο με την γλυκόζη όταν είσαι νηστική!!! Γιαυτο και όταν την πιείς δεν φεύγεις απο το μικροβιολογικό!!!

 

Ακόμα έχω πολύ βαρύ κεφάλι και ανακατοσούρες...

 

Ήταν μια απο τις πιο άσχημες στιγμές της ζωής μου που πάει πέρασε!!!

 

Ευελπιστώ όμως να είναι και καλά τα αποτελέσματα...Θα τα έχω αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα ψιλοπρόωρα, 35 εβδομάδες και κάτι. Μπήκα να γεννήσω με 183 ζάχαρο! :shock::shock::shock:

 

Μιά χαρά πήγαν όλα!!! Ο Μαρκούλης γεννήθηκε 2300 κιλά γατάκι, υγειέστατος και ζωηρός! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Φιλενάδα μου, δεν τα ήξερα αυτά!!!!

 

Θα σου πω. Τις τελευταίες 3 μέρες πριν μπω τελικά να γεννήσω, το ζάχαρο είχε μπει ήδη στο Δαφνί. Μέσα στη μέρα, πηδαγε από το 80 στο 180-185 μέσα σε μια ώρα, μετά ξανάπεφτε, μετά ξανά πάνω. ΜΕ ινσουλίνη. Δεν ρυθμιζόταν με τίποτα. Ο γιατράς μου είπε ότι δεν έφταιγε η διατροφή ή τα κιλά για τον διαβήτη (10 είχα πάρει συνολικά), αλλά ήταν πρόβλημα του πλακούντα. Ως εκ τούτου και ήταν δύσκολο να ρυθμιστεί. Και βέβαια όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα το μωρό να μην τρέφεται σωστά.

 

Αφού λοιπόν πέρασαν οι 3 τελευταίες μέρες μέσα στο άγχος και στο κλάμα και με το ζάχαρο να κάνει τραμπολίνο, ξύπνησα ένα πρωί και δεν πολυένοιωθα το μπεμπέ. Όπως καταλαβαίνεις... χεσμεντέν!!! :mrgreen::mrgreen:

 

Πήρα το γιατρό, του το είπα, αφού μετρήθηκα πρώτα και είχα 183!!!! Μου λέει σε μισή ώρα να είσαι εδώ, γεννάμε. Αρκετά περιμέναμε, δεν πάει άλλο. Θες μικρό μωρό ή....?? Οπότε πήγα, συζητήσαμε το ενδεχόμενο τεχνητών πόνων, αλλά με τράχηλο κλειστό και τέτοιο ζάχαρο δεν το ρισκάραμε. Μαζί το αποφασίσαμε για καισαρική. Απλώς... ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ!!! :mrgreen::mrgreen:

 

Εννοείται δεν το μετάνοιωσα ποτέ... (Για την ιστορία, ο πλακούντας μου ήταν για πέταμα μου είπαν...) 8):cool:

 

Πω, πω!!! Γέννα θρίλερ....το άτιμο το ζαχαρο!

 

Λιποθύμησα!!!

 

Μισή ώρα μετά την γλυκόζη....

 

Αρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας, να μουδιάζω απο τα ποδια προς τα πάνω...Όταν έφτασε στο κεφάλι κεφάλι απλά τα μάτια μου έκλεισαν....

 

όλο το υπόλοιπο τριωρο το έβγαλα στην μικροβιολογική καρέκλα ξαπλωμένη!!!

 

Μου είπαν ότι συμβαίνει πολλές φορές αυτο με την γλυκόζη όταν είσαι νηστική!!! Γιαυτο και όταν την πιείς δεν φεύγεις απο το μικροβιολογικό!!!

 

Ακόμα έχω πολύ βαρύ κεφάλι και ανακατοσούρες...

 

Ήταν μια απο τις πιο άσχημες στιγμές της ζωής μου που πάει πέρασε!!!

 

Ευελπιστώ όμως να είναι και καλά τα αποτελέσματα...Θα τα έχω αυριο....

 

Αμάν, Στελινούλα μου....τι εμπειρία και αυτή...

 

Πιθανότατα έκανες υπογλυκαιμία, καλή μου....

 

Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα αύριο....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελινούλα, καλά αποτελέσματα αύριο. Λίγη υπομονή θέλει η εξέταση αυτή, κατά τ'άλλα έχει πλάκα!

 

Μπααααα δεν είχε πλάκα....ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑΑΑΑΑ!!!

 

Αμάν, Στελινούλα μου....τι εμπειρία και αυτή...

 

Πιθανότατα έκανες υπογλυκαιμία, καλή μου....

 

Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα αύριο....

 

 

Υπογλυκεμία ή ΥΠΕΡγλυκεμία έπαθα με τόση γλυκόζη που ήπια????

 

Πήρα τα αποτελέσματα μου σήμερα,

 

0' λεπτά - 82

 

120' λεπτά - 130

 

160' λεπτά - 125

 

180' λεπτά - 120

 

Αχ! βοηθηστε με έχω ζάχαρο??? έχω διαβήτη??? θα τρυπιέμε 10 φορές την μέρα??? θα κάνω ινσουλίνες??? Θα κάνω διατροφή???

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα δεν είχε πλάκα....ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑΑΑΑΑ!!!

 

 

 

 

Υπογλυκεμία ή ΥΠΕΡγλυκεμία έπαθα με τόση γλυκόζη που ήπια????

 

Πήρα τα αποτελέσματα μου σήμερα,

 

0' λεπτά - 82

 

120' λεπτά - 130

 

160' λεπτά - 125

 

180' λεπτά - 120

 

Αχ! βοηθηστε με έχω ζάχαρο??? έχω διαβήτη??? θα τρυπιέμε 10 φορές την μέρα??? θα κάνω ινσουλίνες??? Θα κάνω διατροφή???

 

ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑ! μια χαρα!!!! φιλακιααααααα

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Στελινούλα, οι τιμές σου είναι σούπερ!

 

Αγγίζουν τα όρια της υπογλυκαιμίας(μην σε ανησυχεί αυτό-απλά θα σκίζεις μερικές σοκολάτες και για μένα καλή μου!!!!! :) :) )

Γι' αυτό λιποθύμησες!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε στελινούλα μου, τι έπαθες... λυπάμαι κοριτσάκι μου... (Μωρέ καλά λέω εγώ ότι τελικά είμαι πολύ μουλάρα και τίποτα δεν με πτοεί...). Πάντως τα αποτελέσματά σου είναι σούπερ!!!! Μπράβο!!

 

Vasdelaκι μου ναι, ήταν λίγο θρίλερ... Ήταν και η πρώτη μου γέννα και ζορίστηκα λίγο, αλλά άξιζε την αγωνία το πουλάκι μου... :-D:-D Και τα δύο παιδιά 35εβδ και κάτι τα γέννησα... για διαφορετικούς λόγους. Ο Μαρκούλης έμεινε 5 μέρες στην εντατική νεογνών απλά για παρακολούθηση, ο Σπυρέτος καθόλου...

 

Sorry για το off topic...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλινούλα είναι πολύ καλές οι τιμές σου! Τουλάχιστον άξιζε η ταλαιπωρία! σου εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης, από δω και πέρα οι εξετάσεις είναι παιχνιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα πριν μια εβδομαδα εκανα καμπλυλη ζαχαρου με 50γρ γλυκοζης κ μια μετρηση στην μια ωρα κ μου βγηκε 157 η γυνακολογος μου ειπε οτι ειναι πολυ κ οριο δινουν 130 κ αυριο θα κανω την μεγαλη καμπυλη με 100γρ γλυκοζης γιατι αυτη ειναι η πιο εγκυρη λετε να εχω καλα αποτελεσματα παρολο που η μικρη βγηκε ανεβασμενη?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και να μην έχεις κανένα θέμα. Κι εγώ έκανα τη μικρή καμπύλη και αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα. Έχω αρκετό άγχος για το αποτέλεσμα, ο γιατρός μου είπε ότι αν η μικρή βγει παθολογική θα κάνω και τη μεγάλη. Μην αγχώνεσαι πάντως, το άγχος κακό κάνει, προσπάθησε να είσαι ήρεμη και σκέψου ότι ακόμη και πρόβλημα να υπάρχει, αντιμετωπίζεται, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Κι εγώ αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πότε ακριβώς γίνεται αυτη η εξέταση? σε ποιά εβδομάδα? είχα κάνει εξέταση με γλυκόζη στο 1ο τρίμηνο με 100 γραμμάρια αν θυμάμαι καλά και τώρα βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα και δεν έχω ξανακάνει.

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μεγάλη καμπύλη με τα 100 γραμμ. γίνεται συνήθως 26η-28η εβδομάδα. Εγώ έκανα τη μικρή καμπύλη με τα 50 γρ. στην 25η εβδ. και ο γιατρός μου είπε ότι αν βγει παθολογική, τότε θα κάνω και τη μεγάλη. Ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει σχετικά μ'αυτό, οπότε καλό θα είναι να τον ρωτήσεις αν θα πρέπει να την ξανακάνεις αργότερα.

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα πριν μια εβδομαδα εκανα καμπλυλη ζαχαρου με 50γρ γλυκοζης κ μια μετρηση στην μια ωρα κ μου βγηκε 157 η γυνακολογος μου ειπε οτι ειναι πολυ κ οριο δινουν 130 κ αυριο θα κανω την μεγαλη καμπυλη με 100γρ γλυκοζης γιατι αυτη ειναι η πιο εγκυρη λετε να εχω καλα αποτελεσματα παρολο που η μικρη βγηκε ανεβασμενη?

 

Ανδριανή, πιθανότατα θα βγει παθολογική και η μεγάλη σου...Όμως δεν είναι η συντέλεια του κόσμου. Θα κάνεις διατροφή και θα ρυθμιστεί :P Βέβαια, εύχομαι να μην χρειαστεί αλλά αφού η μικρή βγήκε παθολογική υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βγει παθολογική και η μεγάλη...

Ηρέμησε, τιποτα δεν είναι μη αντιμετωπίσιμο πια...:-P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα της μικρής καμπύλης των 50 γρ.γλυκόζης-ήμουν στην 25η εβδ. +2 ημέρες όταν την έκανα, τώρα είμαι στην 26η-και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής: νηστείας 75, μετά από 60' 106. Τα αποτελέσματα τα έστειλα στο γιατρό και περιμένω να με πάρει τηλ., μεθαύριο θα πάω κιόλας, αλλά θα θελα τη γνώμη σας.Όσες έχετε κάνει καμπύλη και γνωρίζετε περισσότερα, θεωρείται ότι είναι φυσιολογική;Θα πρέπει να κάνω σε μια δυο βδομάδες και τη μεγάλη;

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα της μικρής καμπύλης των 50 γρ.γλυκόζης-ήμουν στην 25η εβδ. +2 ημέρες όταν την έκανα, τώρα είμαι στην 26η-και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής: νηστείας 75, μετά από 60' 106. Τα αποτελέσματα τα έστειλα στο γιατρό και περιμένω να με πάρει τηλ., μεθαύριο θα πάω κιόλας, αλλά θα θελα τη γνώμη σας.Όσες έχετε κάνει καμπύλη και γνωρίζετε περισσότερα, θεωρείται ότι είναι φυσιολογική;Θα πρέπει να κάνω σε μια δυο βδομάδες και τη μεγάλη;

 

Madchen καλησπέρα! Εγώ δεν έχω κάνει την μικρή καμπύλη, έχω κάνει τη μεγάλη -ευτυχώς νωρίς- και δυστυχώς ήταν χάλια...:-(

 

Εσύ πάντως δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα... Οι τιμές σου φαίνονται μια χαρά...

 

Από ότι φαίνεται και εδώ, η τιμή στη μία ώρα μετά τη λήψη 50 γρ. γλυκόζης πρέπει να είναι κάτω από 130:

 

http://www.iaso.gr/gr/Group/PressDetails.aspx?PCID=48

 

Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα...;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην 23η και αύριο θα κάνω πρώτη φορά την καμπύλη με 100γρ και 4 λήψεις 0-60-120-180'.

 

θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Απλά αναρωτιέμαι... έφαγα στις 18,00 μια ολόκληρη σοκολάτα υγείας... τρομάρα μου! Λέτε να έκανα πατάτα?:)

 

Θα δείξει... θα σας πώ!

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

τα αποτελεσματα ηταν

0 χρονος 89

1 ωρα με 100γρ 132

2 ωρα 141

κ 3 103

η δευτερη ωρα ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα μου ειπε ολα καλα να προσεχω απλα τι τρωω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην 23η και αύριο θα κάνω πρώτη φορά την καμπύλη με 100γρ και 4 λήψεις 0-60-120-180'.

 

θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Απλά αναρωτιέμαι... έφαγα στις 18,00 μια ολόκληρη σοκολάτα υγείας... τρομάρα μου! Λέτε να έκανα πατάτα?:)

 

Θα δείξει... θα σας πώ!

 

 

Εχω την εντύπωση ότι δεν κάνει να φάς γλυκό την προηγουμενη μέρα, έτσι μου είπαν εμένα όταν πήγα να την κάνω την προηγουμενη εβδομάδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Linaki G σ'ευχαριστώ πολύ για την καθησυχαστική σου απάντηση! Με πήρε και ο γιατρός και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.Άρα μπορώ να φάω γλυκάκι, που έχω να φάω τόσες βδομάδες, γιατί μου είχε κολλήσει στο μυαλό ότι θα έχω πρόβλημα:?. Εσύ σε ποια βδομάδα έκανες τη μεγάλη καμπύλη;Βγήκε παθολογική;Με την κατάλληλη διατροφή νομίζω ότι θα αντιμετωπιστεί και δεν θα έχεις θέμα. Έχεις και διδυμάκια κιόλας απ'ό,τι βλέπω!! Ελπίζω όλα να πάνε μια χαρά και να γεννήσεις δύο πολύ γλυκά και υγιέστατα μωράκια!:P

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Εκανα την περασμένη βδομάδα την καμπύλη ζαχάρου με 50γρ και οι τιμές ήταν ψηλές:

 

80 πριν τη γλυκόζη

165 στα 60 λεπτά

113 στα 120 λεπτά

 

Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή βγήκε παθολογική η καμπύλη σε 10 μέρες να κάνω και τη μεγάλη καμπύλη με 75γρ. Από την άλλη εγώ για μια βδομαδα τώρα αποφεύγω μακαρόνια, ψωμιά και γενικά άμυλο (ζαχαρη ετσι κι αλλιώς δεν έτρωγα!) και πήρα το μηχανάκι που μετράς το ζάχαρο. Μέχρι τώρα το ζάχαρο είναι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια και ρυθμισμένο. Παρόλα αυτά, αν και η μεγάλη καμπύλη βγει παθολογική, μπορεί να πρεπει να βαζω ινσουλίνη??? Το θέμα δεν είναι να κρατιέται το ζαχαρο στον οργανισμό σταθερά σε χαμηλά επίπεδα?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

τα αποτελεσματα ηταν

0 χρονος 89

1 ωρα με 100γρ 132

2 ωρα 141

κ 3 103

η δευτερη ωρα ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα μου ειπε ολα καλα να προσεχω απλα τι τρωω

 

Μπράβο!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...