Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγώ κορίτσια θα την κάνω αυριο και δεν σας κρύβω ότι η πρώτη φοβία μου είναι αν θα τα καταφέρω να πιω αυτο το "πράμα" και τέλος ΤΙ θα κάνω εκεί 3 ολόκληρες ώρες???

 

μου έχει βάλει τα 100 ml να πιω με 3 λήψεις....

 

εγώ είχα πάρει ένα βιβλιαράκι και μια χαρά πέρασε τελικά η ώρα...

 

ρε σεις μην ανησυχείτε! η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι τίποτα...τα δύσκολα έρχονται μετά...ξύπνημα κάθε μια ώρα για να θηλάσει το ζουμπουλάκι! :mrgreen:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ δεν έκανα την καμπύλη σακχάρου. πήγα έδωσα αίμα, έφαγα ένα τόστ και ήπια μια πορτοκαλάδα και μετά από μια ώρα πήγα και ξαναέδωσα αίμα. αυτό ήταν και το αποτέλεσμα ήταν 110. μέσα στα όρια δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Νηστική 98

60' 172

120 122

 

άρα είμαι μέσα στα όρια γιατί ο γιατρός μου μου έβαλε χέρι και μου έδωσε διατροφή?

η αλήθεια είναι οτι έχει ιστορικό η μαμά μου αλλά αφού είμαι μέσα στα όρια?

 

Πόσα γρ. γλυκόζης ήπιες;

Αν έκανες τα 75 γρ γλυκόζης, δεν ξέρω τα όρια ποια είναι. Αυτά τα όρια που έδωσα πιο πάνω είναι για τα 100 γρ. γλυκόζης....Λογικά με λιγότερα γρ. γλυκόζης οι τιμές πρέπει να είναι πιο κάτω...

 

Εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός μου να κάνω τη συγκεκριμένη εξέταση....:confused: Να πάω να την κάνω από μόνη μου?

 

Ε, δεν χάνεις και τίποτα....για καλό και κακό...

 

Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις όταν υπάρχει πρόβλημα?

 

Δυστυχώς τίποτα το ιδιαίτερο....Ο γιατρός ίσως δει το μωρό στο εκο να είναι μεγαλυτερο από το φυσιολογικό και ίσως παρουσιαστεί περισσότερο αμνιακό υρό από το κανονικό(όριο το 8 είναι νομίζω...). Τώρα, για τους πόνους στις αρθρώσεις που έλεγε η Νικολεκακι δεν το έχω ξαναακούσει....:roll:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νηστική 98

60' 172

120 122

 

άρα είμαι μέσα στα όρια γιατί ο γιατρός μου μου έβαλε χέρι και μου έδωσε διατροφή?

η αλήθεια είναι οτι έχει ιστορικό η μαμά μου αλλά αφού είμαι μέσα στα όρια?

Δυστυχώς φίλη μου η καμπύλη σου είναι παθολογική. Πρέπει στα 60΄ να είμαστε κάτω από το 155. Και η δική μου καμπύλη στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν 185 στα 60΄ και ακολούθουσα διατροφή και καθημερινά τσιμπήματα :D (μέτρηση σακχάρου) και όντως σε κάποια γεύματα ξέφευγα όσο προχωρούσε και η εγκυμοσύνη μου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα 3 καμπύλες. Μια μικρή και 2 μεγάλες. Είχα παρουσιάσει υδράμνιο (αυξημένο αμνιακό υγρό το οποίο συνδέεται με διαβήτη κύησης) και γι αυτο έκανα 2 μεγάλες οι οποίες όμως ήταν και οι 2 μια χαρά. Τώρα, δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά δεν ανυπομονώ καθόλου!:mrgreen:

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Σημερα πηρα τα αποτελεσματα της καμπύλης σαγχάρου και θα ήθελα να μου πειτε τη γνώμη σας για τις τιμες μου:

 

Με 75γρ. γλυκόζης το σαγχαρο νυστειας μου ειναι 70

στα 60' - 105

στα 120' - 85

 

Και λεει ότι το όριο ειναι απο 70 - 115 για όλες τις ληψεις. Εγώ νομιζω ότι ειναι φυσιολογικες οι τιμες, εσεις τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έδειξε πολύ υψηλές τιμές η καμπύλη ζαχάρου που δεχνει ότι έχω διαβήτη κύησης και άρχισα διατροφή και ινσουλίνη 6 μονάδες δεν έπεφτε όμως κάτω από 100 η γλυκόζη νηστείας και έτσι μου την αύξησε σε 10 μονάδες αλλά πάλι πάνω από 100 έχω γλυκόζη νηστείας είμαι πολύ απελπισμένη φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωράκι μου. Μου έβαλαν συχνή παρακολούθηση σε καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα μου πείτε την προετοιμασία πριν πάω??? Δηλαδή πόσες ώρες να είμαι νηστική πρίν και τι να έχω φάει όλη μέρα την προηγούμενη???

 

Θα πάω αυριο το πρωι και τρέμω....Εχω και τα πολλά ml γαμώτο (100 ml με 3 λήψεις)

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ να φας μεχρι τις 8 το αργοτερο, και καλύτερα να μη φας τιποτα γλυκο, το πρωι θα πας νηστική και νερακι αν διψασεις πολυ λίγο...

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση σου!!!

 

Έχω ένα αγχος ρε παιδί μου!!! Πως θα πιώ αυτο το πράμα και τι θα κάνω 3 ολοκληρες ώρες εκεί μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Stellinula τί μου αγχώνεσαι καλέ? Τίποτα δεν είναι! Θα πιεις ωραία και καλά το ζουμάκι σου (μια χαρά είναι, μην τρελαίνεσαι..) κι όλα καλά θα πάνε. Όσο για την βαρεμάρα, αν μπορείς πάρε κάποιον μαζί σου για κους κους... Αλλιώς, ένα ωραίο βιβλιαράκι κι έφυγαν οι ώρες! :-D:grin::-D

 

mellousamanoulla μου πολύ σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω το άτιμο το ζάχαρο ούτε με διατροφή, ούτε με ινσουλίνη!:evil::evil:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βραδυ να φας μεχρι τις 8 το αργοτερο, και καλύτερα να μη φας τιποτα γλυκο, το πρωι θα πας νηστική και νερακι αν διψασεις πολυ λίγο...

 

Stellinula, όπως τα λέει η christinathom είναι... Έτσι να κάνεις. :-D:grin:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Stellinula τί μου αγχώνεσαι καλέ? Τίποτα δεν είναι! Θα πιεις ωραία και καλά το ζουμάκι σου (μια χαρά είναι, μην τρελαίνεσαι..) κι όλα καλά θα πάνε. Όσο για την βαρεμάρα, αν μπορείς πάρε κάποιον μαζί σου για κους κους... Αλλιώς, ένα ωραίο βιβλιαράκι κι έφυγαν οι ώρες! :-D:grin::-D

 

mellousamanoulla μου πολύ σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω το άτιμο το ζάχαρο ούτε με διατροφή, ούτε με ινσουλίνη!:evil::evil:

 

και πως πήγε η έκβαση της εγκυμοσύνης? γέννησες πρόωρα? παρουσίασε πρόβλημα το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα ψιλοπρόωρα, 35 εβδομάδες και κάτι. Μπήκα να γεννήσω με 183 ζάχαρο! :shock::shock::shock:

 

Μιά χαρά πήγαν όλα!!! Ο Μαρκούλης γεννήθηκε 2300 κιλά γατάκι, υγειέστατος και ζωηρός! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα ψιλοπρόωρα, 35 εβδομάδες και κάτι. Μπήκα να γεννήσω με 183 ζάχαρο! :shock::shock::shock:

 

Μιά χαρά πήγαν όλα!!! Ο Μαρκούλης γεννήθηκε 2300 κιλά γατάκι, υγειέστατος και ζωηρός! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

Με καισαρική Νικολεκάκι???? ή σε προσπάθησαν πρώτα για ΦΤ??

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω. Τις τελευταίες 3 μέρες πριν μπω τελικά να γεννήσω, το ζάχαρο είχε μπει ήδη στο Δαφνί. Μέσα στη μέρα, πηδαγε από το 80 στο 180-185 μέσα σε μια ώρα, μετά ξανάπεφτε, μετά ξανά πάνω. ΜΕ ινσουλίνη. Δεν ρυθμιζόταν με τίποτα. Ο γιατράς μου είπε ότι δεν έφταιγε η διατροφή ή τα κιλά για τον διαβήτη (10 είχα πάρει συνολικά), αλλά ήταν πρόβλημα του πλακούντα. Ως εκ τούτου και ήταν δύσκολο να ρυθμιστεί. Και βέβαια όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα το μωρό να μην τρέφεται σωστά.

 

Αφού λοιπόν πέρασαν οι 3 τελευταίες μέρες μέσα στο άγχος και στο κλάμα και με το ζάχαρο να κάνει τραμπολίνο, ξύπνησα ένα πρωί και δεν πολυένοιωθα το μπεμπέ. Όπως καταλαβαίνεις... χεσμεντέν!!! :mrgreen::mrgreen:

 

Πήρα το γιατρό, του το είπα, αφού μετρήθηκα πρώτα και είχα 183!!!! Μου λέει σε μισή ώρα να είσαι εδώ, γεννάμε. Αρκετά περιμέναμε, δεν πάει άλλο. Θες μικρό μωρό ή....?? Οπότε πήγα, συζητήσαμε το ενδεχόμενο τεχνητών πόνων, αλλά με τράχηλο κλειστό και τέτοιο ζάχαρο δεν το ρισκάραμε. Μαζί το αποφασίσαμε για καισαρική. Απλώς... ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ!!! :mrgreen::mrgreen:

 

Εννοείται δεν το μετάνοιωσα ποτέ... (Για την ιστορία, ο πλακούντας μου ήταν για πέταμα μου είπαν...) 8):cool:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός για καμπύλη ζαχάρου αλλά λέω να πάω να την κάνω από μόνη μου!Μπορείτε να μου πείτε που γίνεται?Και πόσο κοστίζει? Έχω ΙΚΑ!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός για καμπύλη ζαχάρου αλλά λέω να πάω να την κάνω από μόνη μου!Μπορείτε να μου πείτε που γίνεται?Και πόσο κοστίζει? Έχω ΙΚΑ!

 

Στα μικροβιολογικά εργαστήρια...Δεν ξέρω αν την γράφει το ΙΚΑ.....

 

Τώρα που τα διαβάζω νιώθω κάπως... δεν είχα γράψει ποτέ την ιστορία της γέννας μου... :lol:

 

Νικολεκάκι μου τέλος καλό όλα καλά όμως...ευχομαι το ίδιο και για μας;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...