Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ω, ναι...

Ζάχαρο νηστείας έχω και εγώ κάτω του ορίου. Έχω πάρει μόνο 4 κιλά (είμαι 67 με 1,73 ύψος). Κάθε μέρα 3Km γρήγορο βάδην. Δεν τρώω γλυκά. Κανένας στο στενό οικ. περιβάλλον δεν έχει Δ.Σ. Η δίδυμη αδερφή μου, επίσης έγκυος, ΔΕΝ έκανε διαβήτη κύησης. Εγώ δεν είχα ποτέ σάκχαρο. Μπορεί να μην ξαναεμφανίσω ποτέ (ούτε σε επόμενη γέννα).

Σε αυτή την εγκυμοσύνη μου (1η) διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης.

Μη το ψάχνεις. Κάνε το τεστ (ο γιατρός έχει πάντα δίκιο).

Και καλά αποτελέσματα :).

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...μπορεί να έχεις μπορεί και όχι. Κάνε την καμπύλη σαγχάρου για να είσαι σίγουρη. Εαν αρκούσε η απλή μέτρηση δεν θα έβαζαν σε όσες είναι μέσα στα φυσιολογικά να την κάνουν. Πάντως είναι απλή εξέταση ...κλείσε την μύτη σου όταν πιείς την γλυκόζη και μετά περίμενε να περάσει η ώρα, χωρίς να σκέφτεσαι το στομάχι σου.

Ολα καλά θα πάνε...μέτα θα είσαι πιο ησυχη ...και από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χιονατούλα τι κάνεις; όλα καλά φαντάζομαι με το μπεμπάκι σου :) μην ανησυχείες η καμπύλη σακχάρου γίνεται πλέον σε όλες τις κυήσεις. δεν έχει σχέση με το αν είχες σάκχαρο πριν, ο διαβήτης κύησης είναι ξεχωριστή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...

ΠΡΟ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 91

ΣΤΑ 60' 129

ΣΤΑ 120' 135

ΣΤΑ 180' 121

ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...

ΠΡΟ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 91

ΣΤΑ 60' 129

ΣΤΑ 120' 135

ΣΤΑ 180' 121

ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

 

Μια χαρά είναι. Τέλεια. Αν κατάλαβα έκανες τη καμπύλη των 100γρ.

 

ΧΡΟΝΟΣ.............Εσύ.........Ανώτατο Όριο

ΠΡΟ ΓΛΥΚΟΖΗΣ.....91..........< 95

ΣΤΑ 60'...............129.........< 180

ΣΤΑ 120'..............135.........< 155

ΣΤΑ 180'..............121.........< 140

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...

ΠΡΟ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 91

ΣΤΑ 60' 129

ΣΤΑ 120' 135

ΣΤΑ 180' 121

ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

 

Με το καλό το μωράκι σου :) Οι τιμές σου είναι πολύ καλές :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΑ 180'ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΔΛΔ ΣΤΟ 91.Κ ΤΟ 121 ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΣΤΟ ΝΟΣΟΚ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΤΑ 180'ΕΙΝΑΙ ΤΟ 110.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!ΑΣ ΛΙΩΣΩ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!!!

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ.....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Τ ΠΡΩΙ.......ΗΜΟΥΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΡΕΜΗ ΑΛΛΑ Μ ΑΥΤΑ Π ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΙΔΗ ΑΓΧΩΘΗΚΑ....-(-:(:|:neutral::|:neutral:(.........ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗΣ '1 ΩΡΑΣ' ( ΔΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ Τ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ)ΑΥΤΟΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΝ Μ ΤΡΥΠΑΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.......:rolleyes:,,,ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΝ ΚΑΝΩ ΣΤ ΙΚΑ.......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έκανα την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και έχω ανησυχήσει! Ο γιατρός του ΙΚΑ μου έγραψε στο βιβλιάριο ότι έχω παθολογικό σάκχαρο και μου είπε να πάω σε διαβητολόγο. Από την άλλη όταν πήγα στον γιατρό που με παρακολουθεί τα αποτελέσματα, μου είπε ότι η καμπύλη μου είναι μια χαρά. Τι να κάνω;

Τα αποτελέσματα μου ήταν:

60'=149

120'=143

180'=140

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έκανα την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και έχω ανησυχήσει! Ο γιατρός του ΙΚΑ μου έγραψε στο βιβλιάριο ότι έχω παθολογικό σάκχαρο και μου είπε να πάω σε διαβητολόγο. Από την άλλη όταν πήγα στον γιατρό που με παρακολουθεί τα αποτελέσματα, μου είπε ότι η καμπύλη μου είναι μια χαρά. Τι να κάνω;

Τα αποτελέσματα μου ήταν:

60'=149

120'=143

180'=140

 

Να εμπιστευθείς απόλυτα τον γιατρό που σε παρακολουθεί κορίτσι μου....και παρεμπιπτόντως μην ξαναπάς στον άσχετο του ΙΚΑ που πιθανότατα έβλεπε τα όρια καμπύλης ζαχάρου για μη έγκυες ενήλικες που φυσικά είναι διαφορετικά από αυτά των εγκύων.....Τι ασχετίλα, Θεέ μου....

 

Τα φυσιολογικά όρια καμπύλης ζαχάρου σε έγκυες είναι τα ακόλουθα:

 

0' 90-105

60' 165-180

120' 145-165

180' 125-145

 

Το σύστημα σου δουλεύει άψογα κούκλα μου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μπορείτε να μου πειτε πότε πρέπει να γίνεται η εξέταση αυτη?

 

Μεταξύ 26ης και 28ης εβδομάδας.

Για οτιδήποτε διαφορετικό ρώτησε τον γιατρό σου.

Αυτός θα σε κατευθύνει!:P

lamlamabu20090728_-8_To+katsikaki+mou+einai.png

bunbunard20110224_-6_H+Xionath+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

Νηστική 98

60' 172

120 122

 

άρα είμαι μέσα στα όρια γιατί ο γιατρός μου μου έβαλε χέρι και μου έδωσε διατροφή?

η αλήθεια είναι οτι έχει ιστορικό η μαμά μου αλλά αφού είμαι μέσα στα όρια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κάνω αύριο... μόλις που προλαβαίνω γιατί είμαι 27 εβδ. και 3 ημ.. Τα αποτελέσματα έχουν να κάνουν με τη μητέρα ή με το μωρό? Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις όταν υπάρχει πρόβλημα?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νηστική 98

60' 172

120 122

 

άρα είμαι μέσα στα όρια γιατί ο γιατρός μου μου έβαλε χέρι και μου έδωσε διατροφή?

η αλήθεια είναι οτι έχει ιστορικό η μαμά μου αλλά αφού είμαι μέσα στα όρια?

 

η τιμή των 60' είναι λίγο τσιμπημένη, το ίδιο είχα και γω όταν έκανα την μικρή καμπύλη όπως εσύ. μου έβαλε φρένο τότε ο γιατρός σε γλυκά, ζυμαρικά,ψωμιά και με έβαλε και έκανα τη μεγάλη καμπύλη μετά από 2 εβδομάδες. εκεί οι τιμές ήταν απόλυτα φυσιολογικές αλλά μου συνέστησε να προσέχω στην διατροφή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κάνω αύριο... μόλις που προλαβαίνω γιατί είμαι 27 εβδ. και 3 ημ.. Τα αποτελέσματα έχουν να κάνουν με τη μητέρα ή με το μωρό? Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις όταν υπάρχει πρόβλημα?

 

Έχει να κάνει με την εμφάνιση διαβήτη κύησης στη μητέρα, που σε κάποιες περιπτώσεις εξαφανίζεται μετά τη γέννα σε άλλες πάλι γίνεται χρόνιος διαβήτης...αν η μητέρα έχει εμφανίσει διαβήτη κύησης, ενισχύεται η προδιάθεση του μωρού κάποια στιγμή της ζωής του να εμφανίσει διαβήτη...

 

νομίζω ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις όταν εμφανίζεται ο διαβήτης κύησης...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, με το που διαβάζω "καμπύλη σακχάρου" μου έρχεται να κάνω εμετό΄! Θυμάμαι αυτήν την αηδία το σιρόπι που ήπια νηστική, το τρίωρο "περίμενε", απαπαπα....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Εγώ εμφάνισα διαβήτη κύησης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Στάνταρ συμπτώματα δεν υπάρχουν απ' ότι ξέρω, απλά εμένα με πονούσαν πολύ οι αρθρώσεις μου στα δάχτυλα των χεριών και είχαν πρηστεί πολύ. Μιλάμε όμως για πολύ πόνο. Δεν μπορούσα να τα κλείσω καλά καλά και τα βράδυα δεν κοιμόμουν από τους πόνους. Αυτό πριν κάνω την καμπύλη. Όταν έκανα την καμπύλη και συζητούσαμε με τον γιατρό μου τα αποτελέσματα, μου είπε ότι αυτό με τις αρθρώσεις είναι κατά πάσα πιθανότητα λόγω του ζαχάρου. Τί να πω...

 

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν εμφάνισα διαβήτη. Είχα λίιγο τσιμπημένο το ζάχαρο, γι' αυτό και έκανα 2 καμπύλες, αλλά δεν εξελίχθηκε ευτυχώς άσχημα. Οι αρθρώσεις μου πάλι με πονούσαν, σαφώς λιγότερο όμως...

;);)

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και θα πάω μέσα στη βδομάδα να κάνω την ταχεία δοκιμασία με 50 γρ. γλυκόζης και μέτρηση του σακχάρου 60 λεπτά μετά, έτσι μου είπε ο γιατρός. Σε περίπτωση που βγει παθολογική, θα κάνω και τη μεγάλη καμπύλη. Τη γλυκόζη τη δίνουν στο εργαστήριο ή πρέπει να την πάρουμε εμείς από κάποιο φαρμακείο; Στη Βιοϊατρική θα πάω μάλλον. Είναι πολύ αηδιαστική βρε κορίτσια;:( Έχω θέμα με τα υγρά το πρωί, ανακατεύομαι πολύ εύκολα...:cry::cry:

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

madchen μου σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! Για την βιοϊατρική δεν ξέρω, στο Λητώ την δίνουν αυτοί βέβαια την γλυκόζη... 'Οσο για το αηδιαστικό, τι να σου πω, απ' ότι έχω διαβάσει οι απόψεις διίστανται πολύ... Εγώ μετά από 3 μεγάλες καμπύλες (4ωρες) και 2 μικρές, έχω να πω ότι το μόνο μου πρόβλημα ήταν η βαρεμάρα του περίμενε... Η γλυκόζη δε μου φάνηκε κάτι φοβερό... Στο Λητώ τουλάχιστον που τις έκανα, επειδή είναι όντως πάαααρα πολύ γλυκό το... ζουμί, έριχναν μέσα και χυμό λεμονιού και έσπαγε αρκετά. Γενικά ήταν ιδιαίτερα ανεκτό. 'Αλλες κοπέλες πάλι ξερνάνε με τη γεύση... Τί να πω...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki μου να 'σαι καλά, σ'ευχαριστώ! Έχεις δίκιο, σχετικό είναι, ανάλογα με τον κάθε οργανισμό...εγώ πάντως όσες έχω ρωτήσει μου είπαν ότι είναι πολύ γλυκό σε σημείο να σε ανακατεύει....ελπίζω να το αντέξω, γιατί όπως έγραψα και πριν αν πιω οτιδήποτε υγρό το πρωί με ανακατεύει:-(:sad:

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και θα πάω μέσα στη βδομάδα να κάνω την ταχεία δοκιμασία με 50 γρ. γλυκόζης και μέτρηση του σακχάρου 60 λεπτά μετά, έτσι μου είπε ο γιατρός. Σε περίπτωση που βγει παθολογική, θα κάνω και τη μεγάλη καμπύλη. Τη γλυκόζη τη δίνουν στο εργαστήριο ή πρέπει να την πάρουμε εμείς από κάποιο φαρμακείο; Στη Βιοϊατρική θα πάω μάλλον. Είναι πολύ αηδιαστική βρε κορίτσια;:( Έχω θέμα με τα υγρά το πρωί, ανακατεύομαι πολύ εύκολα...:cry::cry:

 

εγώ που έπινα τον καφέ γλυκό και γενικά μου αρέσει η ζάχαρη, το ήπια μια χαρά! βαρέθηκα όμως περιμένοντας :mrgreen:

 

βιοιατρική την έκανα και μου την ετοίμασαν εκεί την γλυκόζη!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια θα την κάνω αυριο και δεν σας κρύβω ότι η πρώτη φοβία μου είναι αν θα τα καταφέρω να πιω αυτο το "πράμα" και τέλος ΤΙ θα κάνω εκεί 3 ολόκληρες ώρες???

 

μου έχει βάλει τα 100 ml να πιω με 3 λήψεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...