Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα.. Αυτό που με ενόχλησε πάρα πολύ ήταν ότι η πρώτη γιατρός που με είδε μου χορήγησε αμέσως ινσουλίνη (!!!!):(:(:(:(, χωρίς τη σύσταση για αυστηρή διατροφή. Μετά από αρκετό ψάξιμο ανακάλυψα ότι μπορείς να το διορθώσεις και με διατροφή και αν όχι τότε παίρνεις ινσουλίνη. Σήμερα έχω 1 ακόμα ραντεβού με ενδοκρινολόγο, όπως επίσης και αύριο για να δω και αυτοί τι θα μου πούνε, Πάντως από αύριο ξεκινάω αυστηρή διατροφή για διαβητική έγκυο με τη βοήθεια μιας διατροφολόγου. Είμαι από Αθήνα οπότε μου πέφτει λίγο μακριά η Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.. Αυτό που με ενόχλησε πάρα πολύ ήταν ότι η πρώτη γιατρός που με είδε μου χορήγησε αμέσως ινσουλίνη (!!!!):(:(:(:(, χωρίς τη σύσταση για αυστηρή διατροφή. Μετά από αρκετό ψάξιμο ανακάλυψα ότι μπορείς να το διορθώσεις και με διατροφή και αν όχι τότε παίρνεις ινσουλίνη. Σήμερα έχω 1 ακόμα ραντεβού με ενδοκρινολόγο, όπως επίσης και αύριο για να δω και αυτοί τι θα μου πούνε, Πάντως από αύριο ξεκινάω αυστηρή διατροφή για διαβητική έγκυο με τη βοήθεια μιας διατροφολόγου. Είμαι από Αθήνα οπότε μου πέφτει λίγο μακριά η Θεσσαλονίκη.

 

Πιστεύω ότι πολύ καλώς έπραξε η γιατρός που σου χορήγησε αμέσως ινσουλίνη. Οι τιμές σου είναι αρκετά υψηλές για να σε πάνε αργά με διατροφή, όπως λες. Με αυστηρή διατροφή ξεκινούν συνήθως έγκυες που οι τιμές τους είναι οριακά υψηλές, ή δείχνουν τάση να ανέβουν. Οι δικές σου τιμές είναι ήδη υψηλές, και κατά τη γνώμη μου πολύ καλά έκανε που δεν το διακινδύνεψε. Αν ενδιαφέρεσαι για πολύ καλό ενδοκρινολόγο εδώ στην Αθήνα, στείλε μου πμ να σου δώσω τα στοιχεία του.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος έκανε σωστή διάγνωση αλλά λάθος θεραπεία. Βιάστηκε να μην πάρει την ευθύνη και να χορήγηση φαρμακευτική αγωγή για να έχει το κεφάλι της ήσυχο:!::!::!::!: .

Είμαι εδώ και 1 ½ μήνα χωρίς ινσουλίνη και το ρύθμισα με την διατροφή. Μετράω το σάκχαρο μου 3 φορές την ημέρα.

Οι τιμές μου δεν ήταν τραγικές και σύμφωνα με όλους όσους ειδικούς ενδοκρινολόγους επισκέφτηκα, κανείς δε μου μίλησε για άμεση χρήση φαρμάκου- όλοι μίλαγαν για το ότι εγώ έφταιγα για τις τιμές μου και άδικο δεν είχαν:-(:sad::-(:sad::-(- άσε που είμαι κατά της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων . Ήταν η μοναδική.:mad:

Η νέα ενδοκρινολόγος και ακούει τον ασθενή της ( κάτι που η άλλη δεν έκανε) και επιμένει στην διατροφή. Άσε που χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διατροφολόγο γιατί χάρης σε αυτή κατάφερα να ρίξω τις τιμές μου αλλά και σε εμένα ένα μπράβο που τηρώ πιστά το διατροφολόγιο μου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος έκανε σωστή διάγνωση αλλά λάθος θεραπεία. Βιάστηκε να μην πάρει την ευθύνη και να χορήγηση φαρμακευτική αγωγή για να έχει το κεφάλι της ήσυχο:!::!::!::!: .

Είμαι εδώ και 1 ½ μήνα χωρίς ινσουλίνη και το ρύθμισα με την διατροφή. Μετράω το σάκχαρο μου 3 φορές την ημέρα.

Οι τιμές μου δεν ήταν τραγικές και σύμφωνα με όλους όσους ειδικούς ενδοκρινολόγους επισκέφτηκα, κανείς δε μου μίλησε για άμεση χρήση φαρμάκου- όλοι μίλαγαν για το ότι εγώ έφταιγα για τις τιμές μου και άδικο δεν είχαν:-(:sad::-(:sad::-(- άσε που είμαι κατά της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων . Ήταν η μοναδική.:mad:

Η νέα ενδοκρινολόγος και ακούει τον ασθενή της ( κάτι που η άλλη δεν έκανε) και επιμένει στην διατροφή. Άσε που χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διατροφολόγο γιατί χάρης σε αυτή κατάφερα να ρίξω τις τιμές μου αλλά και σε εμένα ένα μπράβο που τηρώ πιστά το διατροφολόγιο μου !!!!

 

 

πολλα μπραβο και σε εσενα που τηρεις την διατροφη:D:D:D:D!!!εγω μια εβδομαδα εκανα και τα ειδα ολα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν άντεξες γιατί??? Πείνασες?? Πάντως από το πρωί μέχρι το βραδύ μιλάμε για πολύ- πολύ:):):):):):):):) φαγητό.

 

Ξεκινάω το πρωί με γάλα δημητριακά και φρούτο ή φρυγανιές με βούτυρο, συνεχίζω δεκατιανό με κριτσινακι γαλοπούλα ή τυρί και φρούτο, μεσημεριανό μια γαβάθα σαλάτα ή χόρτα +λίγο κρέας ή όσπρια ή ψάρι + φρούτο απογευματινό γάλα ή γιαούρτη και φρούτο βραδινό πάλι μια γαβάθα σαλάτα + λιγότερο από το μεσημεριανό και προ ύπνου 1 ποτήρι γάλα.

 

Σπάνια θα πεινάσω και αυτό αν έχει πχ ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τότε, στην ενδοκρινολόγο σου για τη θεραπεία που ακολουθεί. Και πάνω απ'όλα μπράβο εσένα που καταφέρνεις να τηρείς ευλαβικά όσα πρέπει ώστε να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη. Από πείρας ξέρω ότι πρέπει να είσαι πραγματικό στρατιωτάκι όταν μιλάμε για διαβήτη και σάκχαρο στην εγκυμοσύνη, άρα ξέρω ότι για να κρατάς τις τιμές σου χαμηλές πρέπει όντως να προσπαθείς πολύ. Με το καλό να συνεχίσεις έτσι και ακόμη με το καλύτερο να υποδεχτείς το μπεμπέ σου :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω διαβάσει αρκετά για την καμπύλη αλλά έχω ένα ερώτημα.. βλέπω οτι οι περισσότερες κάνατε το μεγάλο κύκλο των 3ωρών!! αλλά ο δικός μου απλά μου είπε οτι μια μέτρηση νηστική και μια σε μια ώρα μετά τη γλυκόζη είναι αρκετά, αρκεί να μην βγούν τα αποτελέσματα πάνω απο 140!?!?

Τελικά υπάρχει συγκεκριμένος λόγος στον αριθμό τσιμπιμάτων που κάνουν ή είναι κάτι άλλο?!? Όποια γνωρίζει ας ενημερώσει τουλάχιστον να το προλάβω νωρίς πρίν φτάσω στην βδομάδα της εξέτασης..

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα πρώτα την μικρή καμπύλη και επειδή βγήκε οριακή προς τα πάνω -142- έκανα μετά και την μεγάλη. Μην ανησυχείς είναι ανάλογα με τον γιατρό.Απλά κάποιοι δίνουν κατευθείαν την μεγάλη.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την ερωτηση αλλα τον αλλο μηνα μου πε κι εμενα οτι θα κανω καμπυλη σακχαρου+δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτην η εξεταση. ποσες ωρες διαρκει?πρεπει αυτες τις ωρες να παραμενεις στο εργαστηριο?και ρωταω γιατι εγω δουλευω διπλα σε κλινικη και θα την κανω εκει. μπορω στο ενδιαμεσο να ειμαι στη δουλεια μου η' δεν κανει οποτε να παρω ολη τη μερα αδεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nanana tha spo po tin diki mou empeiria

kalitera na min pas stin douleia ekeini tin imera giati ego epeidi imoun nistiki gia 13 ores me epiase nautia kai eixa kai zalades!!i dikia mou eksetasi kratise 3 ores!!den itan toso tromaktiki oso tin fantazomoun!!gia na min anagouliaso me ti glikozi mou balane lemoni mesa kai itan san na epina lemonada!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την ερωτηση αλλα τον αλλο μηνα μου πε κι εμενα οτι θα κανω καμπυλη σακχαρου+δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτην η εξεταση. ποσες ωρες διαρκει?πρεπει αυτες τις ωρες να παραμενεις στο εργαστηριο?και ρωταω γιατι εγω δουλευω διπλα σε κλινικη και θα την κανω εκει. μπορω στο ενδιαμεσο να ειμαι στη δουλεια μου η' δεν κανει οποτε να παρω ολη τη μερα αδεια?

 

 

θα σου περιγράψω την δική μου εμπειρία και τι μου είπε ο δικός μου γιατρός:

 

η εξέταση μου ήταν 3 ώρες με 100 γρ. γλυκόζης

μου πήραν αίμα 4 φορές σε διάστημα 3 ωρών, σε αυτές τις 3 ώρες ο γιατρός με είχε συμβουλέψει να μην φύγω από το μικροβιολογικό να μην είμαι όρθια και πηγαίνω πέρα δόθε.

τις τρεις προηγούμενες ημέρες μου είχε πεί να φάω υδατάνθρακες (πατάτες, μακαρόνια , ψωμιά κτλ) και το τελευταίο γεύμα να είναι 12 ώρες πριν την εξέταση.

το πρωί της εξέτασης δεν πείρα ούτε το χάπι του θυροειδή και πήγα χωρίς καν να πιω νερό.

δεν είναι τίποτα τραγικό, εγώ είχα και την μαμά μου παρέα οπότε όλα μια χαρά η ώρα πέρασε, μόνο που στο τέλος έπαθα υπογλυκαιμία και έτρεμα σαν το ψάρι, ευτυχώς η εξέταση ήταν μια χαρά..:-P

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

.. μόνο που στο τέλος έπαθα υπογλυκαιμία και έτρεμα σαν το ψάρι, ευτυχώς η εξέταση ήταν μια χαρά..:-P

 

πώς γίνεται να παθεις υπογλυκαιμία και η εξέταση να βγει καλή?

ρώτησες ενδοκρινολόγο?

και η υπογλυκαιμία είναι δέιγμα ότι κάτι δεν παέι καλά με το σάκχαρο. δλδ δεν είναι υποπτες μόνο οι υψηλές τιμές, αλλά και οι πολύ χαμηλές.

 

nanana όταν θα κάνεις την καμπύλη σακχάρου θα κάτσεις σε έναν καναπε και δε θα το κουνήσεις ρούπι! αν περπατάς, ο οργανισμός θα κάψει μερος της γλυκόζης και τα αποτελέσματα θα είναι ψευδή. θα σου δώσουν βεβαια οδηγίες εκεί που θα κάνεις την εξεταση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος έκανε σωστή διάγνωση αλλά λάθος θεραπεία. Βιάστηκε να μην πάρει την ευθύνη και να χορήγηση φαρμακευτική αγωγή για να έχει το κεφάλι της ήσυχο:!::!::!::!: .

Είμαι εδώ και 1 ½ μήνα χωρίς ινσουλίνη και το ρύθμισα με την διατροφή. Μετράω το σάκχαρο μου 3 φορές την ημέρα.

Οι τιμές μου δεν ήταν τραγικές και σύμφωνα με όλους όσους ειδικούς ενδοκρινολόγους επισκέφτηκα, κανείς δε μου μίλησε για άμεση χρήση φαρμάκου- όλοι μίλαγαν για το ότι εγώ έφταιγα για τις τιμές μου και άδικο δεν είχαν:-(:sad::-(:sad::-(- άσε που είμαι κατά της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων . Ήταν η μοναδική.:mad:

Η νέα ενδοκρινολόγος και ακούει τον ασθενή της ( κάτι που η άλλη δεν έκανε) και επιμένει στην διατροφή. Άσε που χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην διατροφολόγο γιατί χάρης σε αυτή κατάφερα να ρίξω τις τιμές μου αλλά και σε εμένα ένα μπράβο που τηρώ πιστά το διατροφολόγιο μου !!!!

 

 

Η ινσουλινη δεν ειναι φαρμακο.Ειναι ορμονη που την παραγει και ο οργανισμος μας.Δεν βλαπτεται καθολου το εμβρυο και δεν εχει καμια παρενεργεια.Μπορει στην αρχη η διατροφη να επαρκει ως μεσο αντιμετωπισης αλλα οσο εξελισσεται η εγκυμοσυνη μπορει να χρειαστει και ινσουλινη.Αυτο δεν ειναι τραγικο.Τραγικο ειναι να αφησει κανεις τον διαβητη κυησης ανεξελεγκτο.Οσο υπαρχει παρακολουθηση και ειδικα απο ενδοκρινολογο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Μπραβο σε ολες τις μαμαδες που ακολουθουν διατροφη.Ειναι πολυ δυσκολο να εισαι εγκυος και να κανεις διαιτα.Το εχω περασει και ξερω.Ολα τελειωνουν ομως καποια στιγμη και το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει:ενα γερο μωρο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

zouzounel μήπως μπορώ να πείνω γάλα?!?!? Εντάξει το στέρεο φαγητό μπορώ να κάνω μια υπομονή αλλα χωρίς γάλα θα τρελαθεί το στομάχι μου!!

 

Δυστυχώς πρέπει να είσαι εντελώς νηστική. Αν πιεις ακόμα και νερό, οι τιμες της καμπύλης μπορεί να μη βγουν σωστές (εντάξει, νεράκι μπορείς να πιεις λίγες γουλιές μόνο, αφού σου δώσουν και πιεις τη γλυκόζη). Πάρε τηλέφωνο εκεί που θα κάνεις την καμπύλη να σου δώσουν οδηγίες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω διάγνωση για διαβήτη κυήσεως και έχω κάνει την καμπύλη σακχάρου 2 φορές. Η διαδικασία είναι απλή αλλά όχι σύντομη. Αγοράζεις (συνήθως) τη γλυκόζη από το φαρμακείο και πας στο εργαστήριο που θα κάνεις την εξέταση. Εκεί στην διαλύουν σε ένα ποτηράκι και σου την δίνουν να την πιες. Δεν επιτρέπεται να περπατάς γιατί ο οργανισμός κάνει καύσεις και τα αποτελέσματα είναι ψευδή . Σου παίρνουν αίμα σε χρόνους 0΄, 30΄, 90, 160΄180ʼ ( ανάλογα και τι έχει γράψει ο γιατρός).

Το τελευταίο σου γεύμα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 ώρες πριν τη μέτρηση. Πχ εγώ που δεν το ήξερα και είχα φάει μια κουβερτούρα και πίτσα για βραδινό φαντάζεσαι τι έδειξε το πρωί η πρώτη μου εξέταση!!! Φάε νωρίς το βραδινό σου και υπολόγισε τις ώρες για να μην ταλαιπώρησε. Η δεύτερη μου εξέταση ήταν πολύ καλύτερη και ενώ στην αρχή μου έδωσαν συνταγή για ινσουλίνη ( μια τιμή ήταν πάνω από το όριο) κατάφερα να την αποφύγω κάνοντας πολύ καλή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται να παθεις υπογλυκαιμία και η εξέταση να βγει καλή?

ρώτησες ενδοκρινολόγο?

και η υπογλυκαιμία είναι δέιγμα ότι κάτι δεν παέι καλά με το σάκχαρο. δλδ δεν είναι υποπτες μόνο οι υψηλές τιμές, αλλά και οι πολύ χαμηλές.

 

.

 

όταν έδειξα τα αποτελέσματα στον γυναικολόγο τον ρώτησα γιατί όταν τελειώνε η εξέταση έτρεμα σαν το ψάρι και παρόλο που αμέσως μετα έφαγα ένα μεγάλο κομμάτι πίτσα και φυσικό χυμό άργησα να συνέλθω?

και αυτός μου είπε πως έπαθα υπογλυκαιμία.δεν μου είπε πως υπάρχει κανένα πρόβλημα και καμπύλη ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα.

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσατε εσείς που μένετε Αθήνα να μου στείλετε τα στοιχεία κάποιου καλού ενδοκρινολόγου;

Καλή επιτυχία σε όλες και ευχαριστώ πάαααρα πολύ!

I'm a mom. What's your superpower? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να είσαι εντελώς νηστική. Αν πιεις ακόμα και νερό, οι τιμες της καμπύλης μπορεί να μη βγουν σωστές (εντάξει, νεράκι μπορείς να πιεις λίγες γουλιές μόνο, αφού σου δώσουν και πιεις τη γλυκόζη). Πάρε τηλέφωνο εκεί που θα κάνεις την καμπύλη να σου δώσουν οδηγίες.

 

Κορίτσια, είσαστε σίγουρες για αυτό το 12/ώρο? Εννοώ, όσες είναι να κάνετε καμπύλη σακχάρου, ρωτήστε πρώτα πριν μείνετε 12 ώρες νηστική. Κι αν έχω κάνει καμπύλες σακχάρου μέχρι τώρα, και πριν, και κατά τη διάρκεια, και μετά την εγκυμοσύνη μου. Κανένας ποτέ δε μου είπε να είμαι νηστική ένα 12/ωρο πριν. Ίσα-ίσα. Η μόνη εξέταση που μου ζητήθηκε νηστεία, και μάλιστα τόσο πολύωρη, είναι όταν μετρούσαν τα τριγλυκερίδια μου, που είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Και αν σκεφτεί κανείς ότι στις έγκυες συνιστάται να τρώνε ανά 3 περίπου ώρες για να καλύπτονται οι ανάγκες τόσο της μητέρας όσο και του εμβρύου, τότε η δική μου η λογική λέει πως το να βάζεις μια έγκυο σε νηστεία είναι τουλάχιστον εγκληματικό. Για ξαναρωτήστε, και μακάρι να κάνω εγώ λάθος.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν πηρα τηλεφωνο στον μικροβιολογο να κλεισω ραντεβου για την καμπυλη και του ειπα οτι διαβασα στο ιντερνετ οτι καλο ειναι να μεινω νηστικη 12 ωρες μου λεει "αχ αυτο το ιντερνετ":D:D:D:D!

 

καλο ειναι λεει μεχρι τις 10 να εχουμε φαει οτι ειναι να φαμε.εγω που εκανα την καμπυλη 7 το πρωι μπορουσα να μεινω νηστικη απο τις 7 το απογευμα????

 

ΟΧΙ:D:D:D:D:D!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δεις λίγο πιο απλά. Αν κάνεις το τελευταίο σου γεύμα κατά της 8:00 με 8:30 το βράδυ και πιεις μισό ποτήρι γάλα πριν τον ύπνο καλά δεν είναι για τελευταίο γεύμα??? Την εξέταση αν την κάνεις μετά της 7:00 το πρωί μια χαρά είναι! Και « καθαρός» είναι ο οργανισμός και εσύ δεν έχεις λιμοκτονήσει από την πείνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...