Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10-12 ώρες πριν την πρώτη λήψη αίματος θα πρέπει να είσαι νηστική Ελινάκι μου

 

Α μαλιστα σε ευχαριστω πολυ,ω ρε θα με κοψει η πεινα....Χαλαλι αρκει να μην εχω διαβητη!:mrgreen:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου πε τιποτα για το αν πρεπει να μαι νηστικη,οτι διαβαζω απο σας τωρα θα παω για καλο και για κακο νηστικη αλλα τωρα τρωω το τελευταιο γευμα μου λιγα κορν φλεικς με γαλατακι...Πειραζει αν δεν ειναι 12 ωρες και ειναι 10.30?:mrgreen::mrgreen:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελεγχος διαβήτη κύησης: Καμπύλη ζαχάρου ενός σημείου

(1 ώρα μετά τη λήψη διαλύματος 50-γραμ. γλυκόζης)

 

Λιγότερο από 140* mg / dL (7.8 mmol /L )

Φυσιολογική ανοχή γλυκόζης (μετά από φόρτιση)

 

140* mg / dL (7.8 mmol /L ) και άνω

Παθολογικά, απαιτείται καμπύλη ζαχάρου (βλέπε παρακάτω)

 

* Ορισμένοι χρησιμοποιούν ως όριο το >130 mg / dL (7.2 mmol / L ) διότι αυτό εντοπίζει το 90% των γυναικών με διαβήτη κύησης, σε σύγκριση με το 80% που εντοπίζεται αν χρησιμοποιηθεί ως όριο το >140 mg / dL (7.8 mmol / L ).

 

Doraki σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, αυτό όμως αφορά την καμπύλη ζαχάρου ενός σημείου(να πιεις δηλαδή 50 γρ.γλυκόζη και μετά από μια ώρα να μετρηθείς.

Εγώ μιλάω για το ζάχαρο νηστείας.Δηλαδή να σηκωθείς το πρωί και χωρίς να φας ή πιεις τίποτα να πας για αιμοληψία άμεσα.Αυτό το όριο ρωτάω πόσο είναι. Γνωρίζει καμία;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Doraki σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, αυτό όμως αφορά την καμπύλη ζαχάρου ενός σημείου(να πιεις δηλαδή 50 γρ.γλυκόζη και μετά από μια ώρα να μετρηθείς.

Εγώ μιλάω για το ζάχαρο νηστείας.Δηλαδή να σηκωθείς το πρωί και χωρίς να φας ή πιεις τίποτα να πας για αιμοληψία άμεσα.Αυτό το όριο ρωτάω πόσο είναι. Γνωρίζει καμία;

 

Νομίζω 115.. Εσύ πόσο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Είχα 93. Όταν πήρα τα αποτελέσματα είδα κι εγώ στις φυσιολογικές τιμές ότι όριο είναι το 115. Ο γιατρός μου όμως είπε ότι αυτό το όριο είναι για τις μη έγκυες. Για τις έγκυες είναι-λέει- το 90. Μου φάνηκε υπερβολικό....

Μετά από λίγες μέρες έκανα μόνη μου μέτρηση (με συσκευή και ταινία) και βγήκε 73!

Παρε το αυγό και κούρεψέ το!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα 93. Όταν πήρα τα αποτελέσματα είδα κι εγώ στις φυσιολογικές τιμές ότι όριο είναι το 115. Ο γιατρός μου όμως είπε ότι αυτό το όριο είναι για τις μη έγκυες. Για τις έγκυες είναι-λέει- το 90. Μου φάνηκε υπερβολικό....

Μετά από λίγες μέρες έκανα μόνη μου μέτρηση (με συσκευή και ταινία) και βγήκε 73!

Παρε το αυγό και κούρεψέ το!

 

 

Καμπύλη έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, διάγω την 11 βδομάδα....είναι νωρίς! Μου το φιλάει για αργότερα....

Απλά άρχισαν να μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου η καμπύλη ζαχάρου ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά και με έπρηξε ο γιατρός μου(είναι πολύ των εξετάσεων).Βεβαία καλά έκανε ο άνθρωπος αφού ακολούθησα αυστηρή διατροφή 1600 θερμίδων και όλα πηγαν πολύ καλά....Άσε που είχα πάρει μόνο 10 κιλά τα οποία έχασα αμέσως...

Απλά σκέφτομαι, άντε πάλι τα ίδια....:rolleyes:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια την εκανα κι εγω ευτυχως την αντεξα.Επειδη θα παω αυριο να παρω μαζεμενες εξετασεις ρωτησα σημερα τηλεφωνικα τα αποτελεσματα της καμπυλης αλλα δεν ρωτησα τις φυσιολογικες τιμες επειδη μου παν οτι ειναι οκ τα αποτελεσματα.

 

0' 75

 

60' 92

 

120' 104

 

 

Ειναι καλες?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια την εκανα κι εγω ευτυχως την αντεξα.Επειδη θα παω αυριο να παρω μαζεμενες εξετασεις ρωτησα σημερα τηλεφωνικα τα αποτελεσματα της καμπυλης αλλα δεν ρωτησα τις φυσιολογικες τιμες επειδη μου παν οτι ειναι οκ τα αποτελεσματα.

 

0' 75

 

60' 92

 

120' 104

 

 

Ειναι καλες?

 

Μπράβο Ελινάκι, πολύ καλές :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ουφ σας ευχαριστω κοριτσια τωρα μου φυγε κι αυτο το αγχος με τον διαβητη.Ειχα αγχωθει απο μονη μου επειδη ο μπεμπης ηταν μεγαλουτσικος στην β επιπεδου και το συνδυασα με το σακχαρο...Κι ο γιατρος μου δεν μου χε πει τιποτα ο ανθρωπος μονη μου το συνδυασα στο μυαλο μου...Δοξα το θεο ολα οκ...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω εγω κατι αλλο......

αντι για αυτη τη γλυκοζη δεν μπορουμε να φαμε γλυκα?ετσι κι αλλιως κανεις δεν προκειται να πιει γλυκοζη στην φυσιολογικη του κατασταση εννοω χωρις λογο σαν και αυτον

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εγω κατι αλλο......

αντι για αυτη τη γλυκοζη δεν μπορουμε να φαμε γλυκα?ετσι κι αλλιως κανεις δεν προκειται να πιει γλυκοζη στην φυσιολογικη του κατασταση εννοω χωρις λογο σαν και αυτον

 

Όχι, ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικός.Αν φας γλυκά δεν θα ξέρεις πόση ποσότητα πρέπει να φας-αντίστοιχη με τα ml της γλυκόζης και τα αποτελέσματα δεν θα είναι ακριβείας!!:?

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω σημερα εκανα καμπυλη σακχαρου τα 50ml στους ο, 60΄και 120΄αλλα οι τυποι στο μικροβιολογικο ηταν μαγκες μου το δωσαν σε μορφη λεμοναδας και ηταν καλυτερο οχι σαν την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ που σου λενε πηγαινε βαλε νερο

Link to comment
Share on other sites

έμενα βγηκαν υψηλες οι τιμες

75 νηστική

147 30'

182 60'

173 90'

111 120'

και μετά επαιρνα με μηχανακι μια ώρα μετα το φαγητό αλλα τελικα δε το γλίτωσα και πηγα σε διαβητολογο, τωρα κανω διατροφη 1800 θερμιδες, μέχρι τον 6ο είχα παρει 12 κιλα και τωρα ειμαι στον 8ο και έχω χασει και 2.. αλλα μεγάλη πίκρα σχεδον ολο το καλοκαιρι χωρις παγωτο και γλυκα.. 1-2 φορες που έφαγα πηγε πανω απο 160 σε 60' οποτε και τα σταματησα..

μετα τη γέννα θα μπορω να φαω οτι θελω η παιζει ρολο και ο θηλασμος?

Link to comment
Share on other sites

έμενα βγηκαν υψηλες οι τιμες

75 νηστική

147 30'

182 60'

173 90'

111 120'

και μετά επαιρνα με μηχανακι μια ώρα μετα το φαγητό αλλα τελικα δε το γλίτωσα και πηγα σε διαβητολογο, τωρα κανω διατροφη 1800 θερμιδες, μέχρι τον 6ο είχα παρει 12 κιλα και τωρα ειμαι στον 8ο και έχω χασει και 2.. αλλα μεγάλη πίκρα σχεδον ολο το καλοκαιρι χωρις παγωτο και γλυκα.. 1-2 φορες που έφαγα πηγε πανω απο 160 σε 60' οποτε και τα σταματησα..

μετα τη γέννα θα μπορω να φαω οτι θελω η παιζει ρολο και ο θηλασμος?

 

Αμαλία μου, μην απογοητεύεσαι!Σκέψου ότι με την διατροφή που κάνεις, δεν θα πάρεις καθόλου κιλά, μόνο τα επιτρεπτά κι έτσι θα επανέλθεις άμεσα....Έτσι συνέβη και με μένα, έκανα δίαιτα 1600 θερμίδων με αποτέλεσμα να πάρω μόνο 10 κιλά! Θυμάμαι 7 μέρες μετά την γέννα φόρεσα το φόρεμα που φορούσα πριν την εγκυμοσύνη.Είναι σκληρό τώρα, το ξέρω αλλά σκέψου ότι μετά θα μπορείς να φας ό,τι θέλεις.Απλά στην αρχή, μετά την γέννα θα πρέπει να παρακολουθηθείς για λίγο αν παραμείνει το ζάχαρο, αλλά κατά συντριπτική πλειοψηφία εξαφανίζεται έτσι όπως παρουσιάζεται στην εγκυμοσύνη.Με τον θηλασμό δεν έχει καμία σχέση.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι τιμές βγήκαν στα ύψη!!

0 71

60 215

120 204

180 89!!!

 

Απίστευτη στεναχώρια απο εχθές που το έμαθα.. Το μόνο πράγμα που ήμουν σίγουρη οτι δε θα είχα ήταν ζάχαρο εγκυμοσύνης και αυτό γιατί δεν πολυέτρωγα τα γλυκα..

Αυτό βέβαια απέχει πολύ απο το αν τρώς γλυκά, είναι καθαρά ορμονικό!!

Κατα πάσα πιθανότητα θα κάνω ινσουλίνη και .... τρέμω!!!

Αύριο έχω ραντεβού σε ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο του ΙΑΣΩ..

 

Δε ξέρω τι να πώ..

Εύχομαι να καταφέρω να σταματήσω να κλαίω και ολα να μας πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

gioulies ηρέμησε, κατ' αρχήν δεν ήρθε το τέλος του κόσμου....

Όπως είπες κι εσύ είναι και(κυρίως) ορμονικό το ζήτημα. Αυτή τη στιγμή θα κάνεις ό,τι είναι σωστό για το παιδάκι σου.

Θα δεις, η/ο διαβητολόγος θα σε καθησυχάσει.....;)

Και ινσουλίνη να κάνεις δεν είναι κάτι κακό, θα βοηθήσεις τον οργανισμό σου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...