Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

quote]

ναι στον ιδιο μηνα την ειχα κανει και δεν χρειαστηκε να κανω την μεγαλη καμπυλη. φοβαμαι λιγο γιατι δεν ξερω αν θα τα καταφερω με 100 γρ γλυκοζη :?:? τι να προσεχω στην διατροφη? πειναω και φοβαμαι να φαω γιατι δεν ξερω τι να φαω. :?:(

 

σου έχω μια λύση.αν σου είναι εύκολο φυσικά. αφού είχες θέμα μόνο στην 1η ώρα μπορείς να κάνεις ένα τέστ. αυτό προτείνουν και κάποιοι διαβητολόγοι. αν έχεις μηχάνημα που μπορείς να μετρήσεις μόνη σου το σακχαρο φάε ό,τι έτρωγες μέχρι τώρα και 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα μέτρα το. νομίζω πως έτσι θα καταλάβεις τί σε πειράζει και τί όχι. είναι δύσκολο να τρυπιέσαι το καταλαβαίνω αλλά είναι μια λύση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ στην παρέα των γλυκών... κοριτσιών!!!

πάντα το ζάχαρο νηστείας σε φυσιολογικά προς χαμηλά επίπεδα(από 73 μέχρι 55 στην τελευταία),κάτι με έτρωγε όμως και έκανα την μικρή καμπύλη.

0' 68

60΄' 159

λιιιιιγο τσιμπημένο.πάλι καλά που έχω μηχανηματάκι και θα αρχίσω τα τρυπήματα.ουφ!!!

πάντως το μωρό στις μέχρι τώρα μετρήσεις προς μικρό βγαίνει.. 27w 810γρ

αύριο θα πάω στο γιατρό, να δούμε τι θα πει....

όλο κάτι συμβαίνει. :cry::cry:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να συμβαινει βρε βαγγελιω, που χεις ρημαξει τα παγωτα και τα μιλκ σεηκς!!! δε σε βλεπουμε νομιζεις!!!! να τωρα, γραφεις στο πληκτρολογιο κ τσακιζεις και ενα χαγκεν ντας!!!! παρε παραδειγμα απο μενα!!!! μεχρι 5 κομματια τσιζ κεηκ τη μερα λεει ο γιατρος!!! οχι παραπανω!!!

 

χαλαρωσε, και μη φρικαρεις!!! 2μιση μηνακια μας μεινανε βρε!!! (αντε, μη το μαθει η πεθερα σου και ερθει απο κει, και τα ξεχασεις ολα μετα απο τα νευρα σου!!!!) :evil::evil::mad::mad::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

quote]

ναι στον ιδιο μηνα την ειχα κανει και δεν χρειαστηκε να κανω την μεγαλη καμπυλη. φοβαμαι λιγο γιατι δεν ξερω αν θα τα καταφερω με 100 γρ γλυκοζη :?:? τι να προσεχω στην διατροφη? πειναω και φοβαμαι να φαω γιατι δεν ξερω τι να φαω. :?:(

 

σου έχω μια λύση.αν σου είναι εύκολο φυσικά. αφού είχες θέμα μόνο στην 1η ώρα μπορείς να κάνεις ένα τέστ. αυτό προτείνουν και κάποιοι διαβητολόγοι. αν έχεις μηχάνημα που μπορείς να μετρήσεις μόνη σου το σακχαρο φάε ό,τι έτρωγες μέχρι τώρα και 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα μέτρα το. νομίζω πως έτσι θα καταλάβεις τί σε πειράζει και τί όχι. είναι δύσκολο να τρυπιέσαι το καταλαβαίνω αλλά είναι μια λύση

εχω τετοιο μηχανημα. αυριο το απογευμα εχω ραντεβου με το γιατρο. οτι μου πει θα το κανω. η μεγαλη καμπυλη βγηκε χαλια.

νηστικη ειχα 87

στη 1/2 ωρα 192

στη 1 ωρα 204

και στις 2 ωρες 149

μπορει και να με κρατησει μεσα για να γινει ελεγχος 2-3 μερες (με παρακολουθει γιατρος στο πανεπιστημιακο Λαρισας). συνηθως στο πανεπιστ. Λαρ. οσοι γιατροι ξερω κρατανε για εναν ελεγχο και αν ολα ειναι καλα φευγεις αλλιως σε παρακολουθει ενδοκρινολογος. ας μεινω αρκει να μην εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ αφήστε!!

και να πεις ότι τρώω η κακομοίρα, τίποτα το ιδιαίτερο..ξεκίνησα 68 κιλά και τώρα είμαι 71.τι άλλο να κάνω το φτωχό!!!!

φοβάμαι ότι το άγχος με έχει καταστρέψει. :cry::cry:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι στον ιδιο μηνα την ειχα κανει και δεν χρειαστηκε να κανω την μεγαλη καμπυλη. φοβαμαι λιγο γιατι δεν ξερω αν θα τα καταφερω με 100 γρ γλυκοζη :?:? τι να προσεχω στην διατροφη? πειναω και φοβαμαι να φαω γιατι δεν ξερω τι να φαω. :?:(

 

Λοιπόν, τα χειρότερα πράγματα για το ζάχαρο είναι τα εξής:

γάλα

γλυκά-παγωτά

ρύζι

μακαρόνια

χυμός

 

Αυτά καλό θα ήταν να τα κόψεις μαχαίρι. Κατά τα άλλα, δεν θα σε πειράζουν ιδιαίτερα μικρές ποσοτητες φρούτων, ψωμί, κρέας. Γενικά να τρως μικρές φαγητού συχνά. Μην αγχώνεσαι, εγώ ξεκίνησα διατροφή και ινσουλίνη από το 2ο μήνα και τώρα είμαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχάσω ποτέ το κλάμα που έριξα όταν έμαθα ότι έχω διαβήτη κύησης στον 6ο μήνα περίπου, έκλεγα συνέχεια γιατί

1ον φοβόμουν για το μωρό μου και

2ον φοβόμουν μη μου μείνει ο διαβήτης και είμαι μια ζωή ινσουλινοεξαρτόμενη, αλλά ευτυχώς όλα σούπερ, το μωρό γεννήθηκε υγιέστατο με φυσιολογικό τοκετό 3.050kg και εγώ είμαι μια χαρά. Τελικά καλό μου έκανε γιατί πήρα μόνο 7kg τα οποία τα έχασα με τον τοκετό, φόρεσα άμεσως τα ρουχαλάκια μου και έμαθα να τρώω σωστά και υγειϊνά. Φιλάκια σε όλες τις εγκυούλες και μην ανησυχείτε για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα και εγω την εξεταση σημερα, τελικα δεν ηταν τιποτα δυσκολο ουτε ενοιωσα κατι, βαρεθηκα μονο λιγο αλλα ολα καλα κατα τα αλλα. Το περιεργο ειναι τα αποτελεσματα που οπως μου ειπε η μικροβιολογος απλα δεν μπορει να τα εξηγησει γιατι δεν της εχει ξανασυμβει :shock:

Αυτο που δεν μπορει να καταλαβει ειναι γιατι η τελευταια ανεβηκε ενω ειχε πεσει, τι να πω...

 

Με 75 γρ. :

 

0' = 77

60'= 135

120' = 96

180' = 133

 

Το απογευμα θα παρω τηλεφωνο τον γιατρο μου να μου πει τι συμβαινει γιατι με εχει φαει η αγωνια και δεν μπορω να περιμενω το επομενο ραντεβου σε 2 εβδομαδες.

 

Αληθεια εχει τυχει σε καμια απο σας κατι παρομοιο? :roll:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφ,ουφ!! :(:(

εγώπήγα στον γιατρό και με έδιωξε!!μέχρι 1.70 είναι λέει φυσιολογικο :?

ο καθένας λέει και κάτι άλλο, μου φαίνεται.έχω και τον άντρα μου που λέει ότι όλα είναι στο μυαλό μου και με κουράζει.πάντως εγώ τα έκοψα όλα, καλού κακού, και το μετράω μια ώρα μετά από κάθε γεύμα.το καλό είναι ότι δεν έχω πάρει τιμή πάνω από 90.πραγματικά δεν με νοιάζει για μένα, το μωρό μου θέλω να είναι καλά.γι'αυτό έχω πανικοβληθεί λιγακι..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ουφ,ουφ!! :(:(

εγώπήγα στον γιατρό και με έδιωξε!!μέχρι 1.70 είναι λέει φυσιολογικο :?

ο καθένας λέει και κάτι άλλο, μου φαίνεται.έχω και τον άντρα μου που λέει ότι όλα είναι στο μυαλό μου και με κουράζει.πάντως εγώ τα έκοψα όλα, καλού κακού, και το μετράω μια ώρα μετά από κάθε γεύμα.το καλό είναι ότι δεν έχω πάρει τιμή πάνω από 90.πραγματικά δεν με νοιάζει για μένα, το μωρό μου θέλω να είναι καλά.γι'αυτό έχω πανικοβληθεί λιγακι..[/quot

 

αντε μπραβο, ολα καλα λοιπον!!!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εχω μια ερωτηση και θα χρειαζομασταν μια απαντηση απο καποιον που να ξερει γαι την καμπυλη ζαχαρου η γυναικα μου και γω!καναμε την καμπυλη και ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι στα ορια και να παμε να δουμε γαστρεντερολογο!μηπως θα μας πουνε για διαιτα η' ειναι κατι σοβαροτερο?ειναι λιγο πιο κατω απο το οριο!!ευχαριστουμε για τυχον απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

1 75 γλυκοζη νηστειας

 

2 171 γλυκοζη 1ης ωρας

3 168 '' 2ης ωρας

4 65 ' 3ης ωρας

οτι αλλες εξετασεις εχουμε κανει ως τωρα ειναι κανονικες δηλ σε φυσιολογικες τιμες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη κιολας,αλλα θα μας χαζεψουν οι γιατροι!!!!!

αυτο πρωτη φορα το ακουω,εγω ξερω ο πιο σωστος για να σας βοηθησει ειναι ο διαβητολογος,συγκεκριμενα η 2η ωρα ειναι τσιμπημενη,ισως καποια διαιτα....

τι να πω ο γαστρεντερολογος τι να σας κανει για το τσιμπημενο ζαχαρο????????

ισως καποια κοπελα να ξερει κατι παραπανω γι'αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμφάνισα κι εγώ ζάχαρο στην πρώτη εγκυμοσύνη και με παρακολουθούσε ενδοκρινολόγος. Εβλεπε τις μετρήσεις μου, μου έδωσε δίαιτα και τελικά έκανα και ινσουλίνη γιατί παρά τη δίαιτα οι τιμές ήταν υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή ακούγονται πάρα πολλές και διαφορετικές απόψεις, δεν πρέπει η μία να επηρεάζεται από αυτά που ακούει από τις άλλες. Ο κάθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά. Η κουμπάρα μου πήγαινε σε μία γιατρό που την ξετίναξε στις εξετάσεις.΄Έκανε αρχές κάθε μήνα εξετάσεις αίματος και ούρων, ενώ εγώ κάνω κάθε δίμηνο.Επίσης, έκανε καμπύλη ζαχάρου δύο φορές, στον τρίτο και στον έβδομο (τις τρίωρες) και είχε ζάχαρο από την αρχή. Όταν ρώτησα το γιατρό μου πότε θα την κάνω μου είπε στον έκτο μήνα,κι όταν είπα για την κουμπάρα μου, μου είπε ότι ίσως υπήρχε κάποια ένδειξη.

Εγώ πήγα και έκανα σήμερα (25η εβδομάδα - 6ος μήνας) τη μικρή καμπύλη ζαχάρου. Δηλ. πήγα στις 8μιση, μου πήραν αίμα, ήπια 1ποτήρι γλυκόζη (δεν είναι τόσο αηδία, απλά μετά νιώθεις λίγη αναγούλα), έκατσα μία ώρα και μου πήραν ξανά αίμα... Τα αποτελέσματα θα βγουν αύριο.

Ο γιατρός μου ειπε να κάνω τη μικρή καμπύλη ζαχάρου και μονο σε περίπτωση που δε βγει καλή θα την επαναλάβω με 4 αιμοληψίες (σύνολο 3 ώρες)...Αν τελικά όλα πάνε καλά, θα χαρώ πολύ να γλιτώσω την τρίωρη αναμονή στο μικροβιολογικό...

Μην αγχώνεστε...Οι γιατροί διαφέρουν, το ίδιο και οι εγκυμοσύνες από γυναικα σε γυναίκα...

(Πάντως και ο δικός μου γιατρός, αν και μου είπε να κάνω τη μικρή καμπύλη, μου είπε ότι στον έκτο μήνα είναι υποχρεωτική, αλλά δε μου είπε να είμαι 12 ώρες νηστική, όπως διάβασα, απλά να μην έχω φάει το πρωί...)

eF0X.jpgwN7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

α!επειδή κάποια ρωτούσε, τα αποτελεσματα της καμπύλης βγαίνουν το ίδιο απόγευμα ή το πολύ την επόμενη μέρα το πρωί.(σε ιδιωτικό ιατρείο, δεν ξέρω τι γίνεται στο ΙΚΑ)

eF0X.jpgwN7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Είμαι 6 μηνών κ κάτι..Χθες βράδυ διάβασα τις δημοσιεύσεις σας περί της καμπύλης σακχάρου κ η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα λιγάκι..

Σήμερα το πρωί πήγα κ έκανα την καμπύλη των 75γρ. κ αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα!

Έχω να πω πως δεν κατάλαβα τίποτα (εκτός της πείνας βέβαια:rolleyes:)!

Ούτε ναυτία,ούτε ζαλάδα,ούτε τίποτα..όλα καλά!

Μακάρι να΄ναι κ τα αποτελέσματα εξίσου καλά..:-)

P8bJp3.png

1dnUp3.png

Link to comment
Share on other sites

έκανα τη καμπύλη των 100γρ με τιμές 75 - 176 - 170 - 54

η τρίτη τιμή είναι υψηλή και πρέπει να παω σε ενδοκρινολόγο.

πρέπει να κόψω τελείως τα γλυκά, πράγμα που δυστυχώς δε κάνω, όλο και κάτι γλυκό θα τσιμπήσω, αν και δεν έχω πάρει παρά 9 κιλα και σε 1,5 μήνα γεννάω και στη πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα.

θα σας πω τι θα μου πει η γιατρός. μάλλον ειδική δίαιτα....δεν έχω αυτοσυγκράτηση όμως!

πάντως η διαδικασία της καμπύλης με ζορισε αρκετά, ότν έφευγα απ το ικα ήμουν ημιλυπόθυμη, εχω και χαμηλό αιματοκρίτη

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πηρα την καλυτερη αποφαση για την καμπυλη και γραφω εδω για συμβουλη για τις επομενες!!! Επειδη ειναι δυσκολη μερα....

 

ΠΟΤΕ ΙΚΑ!

 

Πηγα σε ενα ιδιωτικο (δεν θα πω ονομα, δεν κανω διαφημιση, απλα ειναι πολυ γνωστο) και επελεξα ενα παραρτημα που δεν εχει πολυ κοσμο και που να ειναι κοντα στο σπιτι μου. Πηρα και το αγαπημενο μου βιβλιο και τον καλο μου και καθομασταν στην ησυχια μας. Ουτε ουρες, ουτε φασαρια, ουτε βρωμα....

 

Μετα, ζητησα να μου βαλουν πεταλουδα, ειναι μια τριχουλα η συριγγα και δεν αφηνει μελανιες (εχω πολυ ευαισθητες φλεβιτσες...) και αν θελετε ειτε τρυπανε μια στο ενα χερι μια στο αλλο (εχει 3 σημεια σε καθε ενα) ειτε τρυπανε μια μονο φορα, μενει μεσα ενα σωληνακι πλαστικο (οχι συριγγα) και απλα τραβανε αιμα καθε φορα.

 

Αν και μισω πραγματικα τις εξετασεις αιματος, αυτην την περασα πολυ πιο ανωδυνα απ ό,τι περιμενα. Και εχω και αιματοκριτη 30...

Link to comment
Share on other sites

παντως για αν περνετε κουραγιο ,.,,εγω εκανα και τη μεγαλη καμπυλη αρχες Μαιου ..εδειξε λιγο ανεβασμενες τιμες ..και με σωστη διαιτα-διατροφη ειμαι μια χαρα , μετριεμαι σπιτι και οι τιμες ειναι πολυ καλες!!αρα , μην αγχωνεστε !!

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Me ola osa diabasa ,nomizo pos ego den tha ta katafero na tin kano tin eksetasi :-) !!!!! Na rotiso kati ???? Ama telika leme tora , den tin kano , egine kati ???? :-) !!!! Konteuo na kano emeto kai mono apo tis perigrafes tou meredozoumou autou , mpliaksssssss !!!!!! Oles prepei na tin kanoume tin eksetasiiiiiiiii ?????????

Smile !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...