Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κονδυλώματα και τοκετός


jenny_v

Recommended Posts

Κορίτσια γνωρίζετε τι σημαίνει όταν το τεστ παπ βγαίνει καθαρό αλλά έχουν βγεί οι μικρές ελίτσες που σημαίνουν κονδυλώματα στα γεννητικά όργανα? Κάτι τέτοιο μου έτυχε κ εμένα κ το τεστ παπ έβγαινε καθάρό μέχρι πέρυσι που έκανα. Έτσι κανένας γιατρός δεν μου έκανε κολποσκόπηση ή κάποιο άλλο σχετικό έλεγχο. Μήπως έπρεπε να επιμείνω περισσότερο? Μήπως βαρέθηκαν να ασχοληθούν? Φέτος πάλι έβγαλα κ δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Ξεκίνησα να κάνω αποτρίχωση με κερί στην περιοχή. Λέτε να φταίει αυτό? Ο δερματολογος μου είπε να το αποφευγω γιατι προκαλούνται φλεγμονές που το ευνοούν. Κ έκανα κ μια εγχειρηση πριν δύο μήνες. όλα αυτά συμβάλουν στην επανεμφάνισή του? Αν όχι τότε τι μπορεί να το ενεργοποιήσει? Έχω κάπως μπερδευτεί.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γνωρίζετε τι σημαίνει όταν το τεστ παπ βγαίνει καθαρό αλλά έχουν βγεί οι μικρές ελίτσες που σημαίνουν κονδυλώματα στα γεννητικά όργανα? Κάτι τέτοιο μου έτυχε κ εμένα κ το τεστ παπ έβγαινε καθάρό μέχρι πέρυσι που έκανα. Έτσι κανένας γιατρός δεν μου έκανε κολποσκόπηση ή κάποιο άλλο σχετικό έλεγχο. Μήπως έπρεπε να επιμείνω περισσότερο? Μήπως βαρέθηκαν να ασχοληθούν? Φέτος πάλι έβγαλα κ δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Ξεκίνησα να κάνω αποτρίχωση με κερί στην περιοχή. Λέτε να φταίει αυτό? Ο δερματολογος μου είπε να το αποφευγω γιατι προκαλούνται φλεγμονές που το ευνοούν. Κ έκανα κ μια εγχειρηση πριν δύο μήνες. όλα αυτά συμβάλουν στην επανεμφάνισή του? Αν όχι τότε τι μπορεί να το ενεργοποιήσει? Έχω κάπως μπερδευτεί.

 

Καλησπέρα,

Εχω κολλήσει τον ιο πριν 18 χρόνια. Εχω περάσει περιόδους που ο ιος είναι λανθάνων, έχω περάσει περιόδους που μου έχει εμφανιστεί πρόβλημα στον τράχηλο και περιόδους που εμφανίζεται με την μορφή σπυριών εξωτερικά. Την τελευταία φορά που 'νόσησα' τα παπ έβγαιναν καθαρά, όμως εξωτερικά είχα κονδυλώματα, το οποίο αποδείχθηκε και από βιοψία (έκανα τελικά λειζερ για να γλυτώσω..) Ξέρω ότι στρες, στεναχώριες και δύσκολες καταστάσεις ευνοούν την εμφάνιση του ιού...εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα, εγώ είχα επηρεαστεί πολύ αρνητικά από όλη αυτή την κατάσταση...Ευτυχώς τώρα είμαι καλά.

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα,

Πριν 4 χρόνια είχα παρουσιάσει κονδυλώματα και είχα πάει σε εναν γυναικολόγο όπου μου είπε ότι έχω CIN3 και μου σύστησε καυτηριασμό. Έκανα λοιπόν όλα οκ. Μετά από 3 χρόνια ενώ τα ΤΕΣΤ ΠΑΠ έβγαιναν καθαρά χωρίς ίχνο ο ίδιοσ γιατρός μου έβγαλε CIN2 λέω δεν μπορεί θα πάρω και 2η γνώμη. Επισκέφτηκα λοιπόν την γιατρό της μητέρας μου η οποία είδε το ιστορικό μου και ενώ εγώ νόμιζα ότι το CIN3 είναι η βαριά περίπτωση τελικά κατέληξε να μου λ'εει ότι τσάμπα έδωσα λεφτά αφού ήταν όλα μια χαρά. Τέλος πάντων δεν είχα τίποτα το ΤΕΣΤ ΠΑΠ καθαρότατο απλά το μόνο π με έχει αγχώσει είναι αν μπορώ να κάνω παιδάκια...Η γιατρός βέβαια μου είπε ότι αν δεν εχω πρόβλημα με μήτρα κτλπ όλα είναι οκ.Απλά έχω αγχωθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια κάπως παρηγορα αυτά που διαβάζω...εγω εδω και αρκετά χρόνια έχω εξω ακριβως από τον πρωκτό ενα εξογκωματάκι που το θεωρούσα αιμορροίδα. Φέτος έκανα μια επεμβαση (ανοιχτη) για αφαιρεση ινομυωμάτων και επειδή μπηκα στην "φαση" με τους γιατρούς ειπα να παω να δω και αυτό τι ειναι. Αφου μου πηραν κομματάκι τελικα βγηκε ότι ειναι κονδύλωμα. Εξωτερικά τώρα παρατηρώ οτι και εξω απο τον κόλπο έχω καποια σαν ελιτσες 2 πολύ πολύ μικρά...Εκανα κολονοσκοπηση για να δουνε αν εχω και μέσα στον πρωκτο καποιες αλλοιωσεις και ολα καθαρά. Σημειωτεον τα τεστ παπ μου 5 χρονια τωρα Πεντακάθαρα!! Το τελευταιο εγινε 1η του μήνα. Χθες λοιπον πηγα για κολποσκοπηση, βρεθηκαν καποιες (2-3 ) περιοχες ελαφρα αλλοιωμένες και πηραμε βιοψιες (ποιος περιμενει τα αποτελεσματα τωρα να δουμε). Ο γυναικολογος που πηγα δεν ηταν ο δικος μου καθοτι ελειπε εκτος Ελλάδος αλλα μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι αλλοιωσεις HPV η καποια χρονια τραχηλιτιδα...οπως καταλαβαινετε εχω τρομαξει παρα πολυ (φοβαμαι τα χειροτερα) και εχω θυμωσει και με τον γυναικολογο μου. Ολοκληρη επεμβαση ρε παιδια ενα τσεκαρισμα δεν μπορουσε να κανει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κορίτσια κάπως παρηγορα αυτά που διαβάζω...εγω εδω και αρκετά χρόνια έχω εξω ακριβως από τον πρωκτό ενα εξογκωματάκι που το θεωρούσα αιμορροίδα. Φέτος έκανα μια επεμβαση (ανοιχτη) για αφαιρεση ινομυωμάτων και επειδή μπηκα στην "φαση" με τους γιατρούς ειπα να παω να δω και αυτό τι ειναι. Αφου μου πηραν κομματάκι τελικα βγηκε ότι ειναι κονδύλωμα. Εξωτερικά τώρα παρατηρώ οτι και εξω απο τον κόλπο έχω καποια σαν ελιτσες 2 πολύ πολύ μικρά...Εκανα κολονοσκοπηση για να δουνε αν εχω και μέσα στον πρωκτο καποιες αλλοιωσεις και ολα καθαρά. Σημειωτεον τα τεστ παπ μου 5 χρονια τωρα Πεντακάθαρα!! Το τελευταιο εγινε 1η του μήνα. Χθες λοιπον πηγα για κολποσκοπηση, βρεθηκαν καποιες (2-3 ) περιοχες ελαφρα αλλοιωμένες και πηραμε βιοψιες (ποιος περιμενει τα αποτελεσματα τωρα να δουμε). Ο γυναικολογος που πηγα δεν ηταν ο δικος μου καθοτι ελειπε εκτος Ελλάδος αλλα μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι αλλοιωσεις HPV η καποια χρονια τραχηλιτιδα...οπως καταλαβαινετε εχω τρομαξει παρα πολυ (φοβαμαι τα χειροτερα) και εχω θυμωσει και με τον γυναικολογο μου. Ολοκληρη επεμβαση ρε παιδια ενα τσεκαρισμα δεν μπορουσε να κανει;;;

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς με τί θύμωσες; Τα ινομυώματα είναι μέσα στη μήτρα, πώς να έκανε το τσεκάρισμα για κονδυλώματα;

 

Τέλος πάντων καλό είναι που τα λέμε για να ξεστραβωνόμαστε. Λίγο τί είπε ο ένας γιατρός λίγο ο άλλος κάτι μαθαίνουμε. Εμένα η ιστορία μου είναι η εξής:

 

Χρόνια τώρα το τεστ ΠΑΠ δείχνει μικρές αλλοιώσεις που δύο γυν/λογοι δεν έδωσαν καμία σημασία. Εγώ όμως ένοιωθα κάτι τσιμπηματάκια στον τράχηλο και ζήτησα μόνη μου κολποσκόπηση. Κατόπιν χρειάστηκε βιοψία όπου βρέθηκε ο ιός με CN1 (μετά από γέννα). Έκανα λέιζερ για να μην προχωρήσει. Μου είπε ότι αν το ήξερε πριν γεννήσω θα μου έκανε καισαρική, γιατί αν το μωρό καταπιεί το αίμα της μάνας όσο ήταν στην κοιλιά, θα κόλλήσει αλλά και πάλι δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα στα παιδιά.

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...επίσης ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, μου είπε ότι πολλές φορές το ΠΑΠ μπορεί να δείξει αρνητικό και μόνο η βιοψία επιβεβαιώνει αν υπάρχει ο ιός. Με τη βιοψία είναι δυνατόν να αφαιρεθούν τυχαία τα αλλοιωμένα κύτταρα και να υπάρξει κι έτσι θεραπεία τοπικά, οπότε μία δεύτερη βιοψία να βγει καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο απλά ήμουν συγχυσμένη εκείνη την ώρα. Επίσης θύμωσα γιατί ανακάλυψα ότι και μια κυστη που είχα την ωοθήκη ούτε αυτή την έβγαλε...η δικαιολογία ήταν ότι μαλλον είχε μικρύνει ή δεν φανηκε την ώρα του χειρουργείου...τι να πω...το οτι εδω και δυο χρονια ακόμη και τωρα η κυστη ειναι 2,8 εκατοστά νομιζω τα λεει ολα.

Τελοσπαντων η βιοψια από τον τραχηλο ελεγε για ελαφρου βαθμού αλλοιωσεις (δεν ανεφερε cin1 αλλα φανταζομαι αυτό ειναι) και ότι υπαρχει προσβολή από τα στελεχη 6 και 11 του ιου και όχι από τα 16,18. Αυτό σημαίνει κάτι;; Και εγω για λειζερ θα παω να τα αφαιρεσω απλα θα ήθελα και συντομα να μεινω εγκυος (μην ξαναγεμισω ινομυωματα)...και θελω να παρω και μια δευτερη γνωμη για την αντιμετωπιση.

Link to comment
Share on other sites

Fleur, μετά από 1μήνα από το λέιζερ μπορείς να μείνεις έγκυος. Για την ταυτοποίηση των ιών δε ξέρω να σου πω. Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δε μπορεί μία γυναίκα μεγαλύτερη των 25 ετών να κάνει το εμβόλιο για το hpv;

Link to comment
Share on other sites

Fleur, μετά από 1μήνα από το λέιζερ μπορείς να μείνεις έγκυος. Για την ταυτοποίηση των ιών δε ξέρω να σου πω. Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δε μπορεί μία γυναίκα μεγαλύτερη των 25 ετών να κάνει το εμβόλιο για το hpv;

 

Αν θυμάμαι καλά, δεν έχει νόημα μια κοπέλα άνω των 25 να το κάνει γιατί και δεν έχει την ίδια ανοσοποίηση, αλλά και γιατί έχει εκτεθεί σε περισσότερους συντρόφους, οπότε είναι και πιο πιθανό να έχει ήδη προσβληθεί από τον ιό. Συστήνεται ο εμβολιασμός των κοριτσιών που δεν έχουν ακόμη επαφές, ώστε να μην έχουν εκτεθεί στον ιό. Αυτά θυμάμαι πάνω-κάτω. Βέβαια, δεν απαγορεύεται να το κάνει μια κοπέλα άνω των 25, απλά μπορεί να μην έχει την ίδια αποτελεσματικότητα. Θυμάμαι όταν το συζητούσαμε με την αφεντικίνα μου (διδακτορικό βιολογίας Οξφόρδης) μου είχε πει ότι θα το έκανε και στις κόρες της που ήταν κοντά 25 και μου συνέστησε να πάω κι εγώ (29 τότε), αλλά δεν πήγα η αλήθεια είναι.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά έκλεισα για το λειζερ στον τραχηλο τον Γενάρη και για αυτό που είχα εξω από τον πρωκτό με δερματολόγο στο Συγγρός για κρυοπηξία (έχει καμμια εμπειρία από αυτό;;) Βασικά θα μου το κανει δερματολόγος γιατι στην περιοχη εκει εχει και μια δερματίτιδα και θελω να με παρακολουθεί. Ευχαριστώ για την ενημέρωση γιατι βρε κορίτσια εχω αγχωθεί πολύ με το θέμα του παιδιού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια φίλη μου έχει κάνει, όχι καμία επιπλοκή δεν είχε ούτε πόνο μετά. Ο γιατρός της είχε πεί ότι μπορεί να ένιωθε κάτι σαν τράβηγμα, αλλά αυτή δεν ανέφερε καμία ενόχληση....Έλπίζω να πάνε όλα καλά.. δύσκολες καταστάσεις αυτές....

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα!ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα κονδυλώματα...αν σ'ενα ζευγάρι έχουν και οι δυο κονδυλώματα μπορούν να κάνουν παιδί?υπάρχουν κάποιες επιπλοκές?γνωρίζετε κάτι σχετικό όταν έχουν και οι δύο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα κονδυλώματα...αν σ'ενα ζευγάρι έχουν και οι δυο κονδυλώματα μπορούν να κάνουν παιδί?υπάρχουν κάποιες επιπλοκές?γνωρίζετε κάτι σχετικό όταν έχουν και οι δύο?

 

Ξέρω ότι δεν επηρρεάζουν καθόλου τη γονιμότητα απλώς χρειάζονται θεραπεία να μην εξαπλωθούν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα. Το τεστ παπ έδειξε ότι έχω κονδυλώματα στον τράχηλο, είμαι στο πρώτο στάδιο (CIN 1). Μου είπε ότι απλά θα το παρακολουθούμε για αρχή, δηλαδή από φθινόπωρο θα ξανακάνω ένα τεστ εκ νέου. Επίσης μου το έδειξε και στο μόνιτορ, την επιφάνεια που παρουσίαζε κονδυλώματα (αυτή ήταν κολποσκόπηση;). Από το άγχος μου δεν ρώτησα..

Διαβάζω άλλες περιπτώσεις που κατευθείαν τις πάει για lazer και ανησυχώ να πώ την αλήθεια μου.. Επίσης ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου αν τα πέντε τσιγάρα που κάνω την ημέρα, επηρρεάζει το CIN1 αρνητικά. Οποια απάντηση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ster, οι γνώμες διχάζονται για το αν πρέπει να κάνεις λέιζερ ή όχι. Η γνώμη μου είναι να εμπιστευτείς το γιατρό σου - δεν είναι ανησυχητικό το επίπεδο CN1, αρκεί να το παρακολουθείς. Άλλοι γιατροί λένε ότι μπορεί να υπάρξει και αυτο-ίαση, ανάλογα την ηλικία που βρίσκεσαι και την άμυνα που έχει ο οργανισμός σου. Άρα, όσο πιο υγιεινό τρόπο ζωής κάνεις τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Το τεστ παπ έδειξε ότι έχω κονδυλώματα στον τράχηλο, είμαι στο πρώτο στάδιο (CIN 1). Μου είπε ότι απλά θα το παρακολουθούμε για αρχή, δηλαδή από φθινόπωρο θα ξανακάνω ένα τεστ εκ νέου. Επίσης μου το έδειξε και στο μόνιτορ, την επιφάνεια που παρουσίαζε κονδυλώματα (αυτή ήταν κολποσκόπηση;). Από το άγχος μου δεν ρώτησα..

Διαβάζω άλλες περιπτώσεις που κατευθείαν τις πάει για lazer και ανησυχώ να πώ την αλήθεια μου.. Επίσης ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό μου αν τα πέντε τσιγάρα που κάνω την ημέρα, επηρρεάζει το CIN1 αρνητικά. Οποια απάντηση ευπρόσδεκτη.

 

Εαν εμπιστευεσαι το γιατρο σου, ακολουθα τις συμβουλες του- εαν ομως εχεις εστω και μια αμφιβολια παρε και δευτερη γνωμη- δεν στελνουν ολοι οι γιατροι για λειζερ οταν υπαρχει hpv. Οι περισσοτεροι επαναλαμβανουν το τεστ εντος εξαμηνου (για μερικα χρονια) και εαν βγει καθαρο, μετα απο 2-3 χρονια συστηνουν να επανελθεις στον ελεγχο ανα ετος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Δυστυχώς αυτη την περίοδο ταλαιπωρούμε απο τον hpv ο οποίος ειναι σε αναζωπύρωση. Ειμαι συνέχεια στον δερματολόγο για καυτηριασμούς και έχω γεμίσει πληγές και εγκαύματα. Εκανα hpv dna test και περιμένω τα αποτελέσματα. Ένας Θεός ξέρει τι θα δείξει! Το χειρότερο ειναι ότι ήμασταν με τον άνδρα μου στις προσπάθειες να κάνουμε παιδάκι. Θέλω να βάλω τα κλάμματα! Ειναι αδικία:-( Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε....

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριεσαι!!! ειναι πολλα τα ζευγαρια που εχουν αυτον τον ιο και κανουν παιδακια. σε φαση υφεσης, δηλαδη οταν δεν θα εχετε βλαβες μπορειτε να προσπαθειτε. σιγουρα ομως οτι χρειαζεται προσοχη και ελεγχος. τωρα και να εμεινες εγκυος οι θεραπειες υπαρχουν;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω πως να αρχίσω...το Φεβρουάριο άρχισα να έχω κάποιες ενοχλήσεις με υγρά και πολλή φαγούρα. Πήγα πρώτη φορά στη γυναικολόγο γιατί ήταν η πρώτη μου σχέση. Χωρίς να μου κάνει εξετάσεις, μου είπε ότι είναι μύκητες, μου έδωσε 3 υπόθετα και μια κρέμα και μου σύστησε πλύσεις με χαμομήλι. Δεν έμεινα ευχαριστημένη γιατί μου φάνηκε λίγο επιπόλαιο κοίταγμα. Οι ενοχλήσεις δεν πε πέρασαν εντελώς λιγόστεψαν όμως. Περίπου προς το Μάρτη άρχισαν πάλι έντονα ξανά και επειδή δεν ήθελα να πάω ξανά εκεί πήγα στο δερματολόγο μου που είναι και αφροδισιολόγους. Αυτός μου συνέστησε να κάνω κολπικό τεστ για όλα τα νοσήματα που μπορεί αυτό να δείξει. Έδειξε μόνο μύκητες. Μου έδωσε χάπια και μου πέρασαν. Να αναφέρω ότι αυτές τις δύο περιόδους που είχα φαγούρα είχα παρατηρήσει τα χείλη του αιδοίου να είναι σαν γδαρμένα, με πληγούλα που προεξείχε. Είπα και στους δύο να το κοιτάξουν καλά μήπως είναι κονδυλώματα γιατί δεν μου φαινόταν φυσιολογικό. Και οι δύο είπαν ότι είναι επειδή ξυνόμουν. Εγώ κλασικά δεν το χώνεψα γιατί πάντα ψάχνω όλα. Να μην τα πολυλογώ από το Μάρτη μέχρι και τον Ιούνιο είχα λίγες ενοχλήσεις, όχι έντονες. Τον Ιούνιο άρχισε πάλι η φαγούρα και τα υγρά. Αυτή τη φορά το ανέφερα στη μητέρα μου και πήγαμε μαζί στο γυναικολόγο της. Έκανα πάλι άμεσο κολπικό για όλα, έδειξε μόνο μύκητες. Μου έδωσε χάπια και ένα υπόθετο. Μέτα από 1,5 εβδομάδα έκανα και επαναληπτικό κολπικό τεστ που βγήκε καθαρό. Εγώ του είπα και αυτού να με κοιτάξει στα χείλη του αιδοίου και αυτός είπε ότι δεν του φαίνονται για κονδυλώματα, να μην ανησυχώ. Πριν λίγες μέρες άρχισαν πάλι οι ενοχλήσεις και ξαναπήγα με κοίταξε πάλι και αυτή τη φορά του ¨φάνηκαν¨για κονδυλώματα είπε..πφφφφφφφφφφ!!Πως γίνεται να του φάνηκαν τώρα και την προηγούμενη φορά όχι; Μου έκανε τεστ παπ και θα πάρω τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα. Έχω αγχωθεί, πανικοβληθεί καλύτερα. Μου έδωσε μια κρέμα να βάζω 2-3 φορ'ες την εβδομάδα. Το αγόρι μου τόσο καιρό που είμαστε μαζί δεν έχει εμφανίσει κάτι. Δεν ξέρω αν τα είχα και δεν το ήξερα, από κάποιο προηγούμενο σύντροφο. Με κανένα όμως δεν είχα ολοκληρώσει μέχρι τον τωρινό μου σύντροφο. Μπορεί να τα είχα και να μην είχαν εκδηλωθεί; Μπορεί να τα κόλλησα απο τα προκαταρκτικά; Μπορεί να τα είχε το αγόρι μου και να μην του είχαν εκδηλωθεί; Διάβασα ότι δεν φεύγει ποτέ, ότι το να απαλλαχτείς είναι επώδυνο, μεταφορά στο παιδί κατά την εγκυμοσύνη, καρκίνος, επανεμφάνιση κλπ...αλλά είναι τόσοι πολλοί που έχουν; Πώς να το χειριστώ ψυχολογικά; Νιώθω οτι ήρθε το τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω πως να αρχίσω...το Φεβρουάριο άρχισα να έχω κάποιες ενοχλήσεις με υγρά και πολλή φαγούρα. Πήγα πρώτη φορά στη γυναικολόγο γιατί ήταν η πρώτη μου σχέση. Χωρίς να μου κάνει εξετάσεις, μου είπε ότι είναι μύκητες, μου έδωσε 3 υπόθετα και μια κρέμα και μου σύστησε πλύσεις με χαμομήλι. Δεν έμεινα ευχαριστημένη γιατί μου φάνηκε λίγο επιπόλαιο κοίταγμα. Οι ενοχλήσεις δεν πε πέρασαν εντελώς λιγόστεψαν όμως. Περίπου προς το Μάρτη άρχισαν πάλι έντονα ξανά και επειδή δεν ήθελα να πάω ξανά εκεί πήγα στο δερματολόγο μου που είναι και αφροδισιολόγους. Αυτός μου συνέστησε να κάνω κολπικό τεστ για όλα τα νοσήματα που μπορεί αυτό να δείξει. Έδειξε μόνο μύκητες. Μου έδωσε χάπια και μου πέρασαν. Να αναφέρω ότι αυτές τις δύο περιόδους που είχα φαγούρα είχα παρατηρήσει τα χείλη του αιδοίου να είναι σαν γδαρμένα, με πληγούλα που προεξείχε. Είπα και στους δύο να το κοιτάξουν καλά μήπως είναι κονδυλώματα γιατί δεν μου φαινόταν φυσιολογικό. Και οι δύο είπαν ότι είναι επειδή ξυνόμουν. Εγώ κλασικά δεν το χώνεψα γιατί πάντα ψάχνω όλα. Να μην τα πολυλογώ από το Μάρτη μέχρι και τον Ιούνιο είχα λίγες ενοχλήσεις, όχι έντονες. Τον Ιούνιο άρχισε πάλι η φαγούρα και τα υγρά. Αυτή τη φορά το ανέφερα στη μητέρα μου και πήγαμε μαζί στο γυναικολόγο της. Έκανα πάλι άμεσο κολπικό για όλα, έδειξε μόνο μύκητες. Μου έδωσε χάπια και ένα υπόθετο. Μέτα από 1,5 εβδομάδα έκανα και επαναληπτικό κολπικό τεστ που βγήκε καθαρό. Εγώ του είπα και αυτού να με κοιτάξει στα χείλη του αιδοίου και αυτός είπε ότι δεν του φαίνονται για κονδυλώματα, να μην ανησυχώ. Πριν λίγες μέρες άρχισαν πάλι οι ενοχλήσεις και ξαναπήγα με κοίταξε πάλι και αυτή τη φορά του ¨φάνηκαν¨για κονδυλώματα είπε..πφφφφφφφφφφ!!Πως γίνεται να του φάνηκαν τώρα και την προηγούμενη φορά όχι; Μου έκανε τεστ παπ και θα πάρω τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα. Έχω αγχωθεί, πανικοβληθεί καλύτερα. Μου έδωσε μια κρέμα να βάζω 2-3 φορ'ες την εβδομάδα. Το αγόρι μου τόσο καιρό που είμαστε μαζί δεν έχει εμφανίσει κάτι. Δεν ξέρω αν τα είχα και δεν το ήξερα, από κάποιο προηγούμενο σύντροφο. Με κανένα όμως δεν είχα ολοκληρώσει μέχρι τον τωρινό μου σύντροφο. Μπορεί να τα είχα και να μην είχαν εκδηλωθεί; Μπορεί να τα κόλλησα απο τα προκαταρκτικά; Μπορεί να τα είχε το αγόρι μου και να μην του είχαν εκδηλωθεί; Διάβασα ότι δεν φεύγει ποτέ, ότι το να απαλλαχτείς είναι επώδυνο, μεταφορά στο παιδί κατά την εγκυμοσύνη, καρκίνος, επανεμφάνιση κλπ...αλλά είναι τόσοι πολλοί που έχουν; Πώς να το χειριστώ ψυχολογικά; Νιώθω οτι ήρθε το τέλος..

 

μην σε παινει πανικος!!! πριν απο περιπου 8 χρονια ανακαλυψα οτι εχω κονδυλωματα. εκανα 2 χειρουργια γιατι ειχα και στον τραχηλο. ο γιατρος που με παρακολουθουσε και με χειρουργησε ειναι ενας απο την ομαδα που ανακαλυψε το εμβολιο του καρκινου του τραχηλου πριν μερικα χρονια. εκανα τα χειρουργεια και πολυ συχνα τεστ παπ για αρκετα χρονια. μου ειχε πει οτι αφου ολα τελειωσαν θα εχω παντα τον ιο οπως ειναι του ερπητα αλλα θα κοιμαται οσο προσεχω τον εαυτο μου.δηλαδη να τρωω και να ζω γενικα υγειινα και δεν εχω να φοβηθω τιποτα. την τελευταια φορα που τον επισκεφτηκα πριν χρονια τον ειχα ρωτησει εαν χρειαζεται να κανω το εμβολιο και μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται γιατι εχω πια ανοσια.μαλιστα μου ειχε πει οτι ολα ηταν καλα και μου ευχηθηκε να κανω και ενα παιδακι. τελικα η ευχη του επιασε εχω 2 αγγελουδια και ολα πηγαν καλα!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

@ χελωνιτσα

Ευχαριστώ πααααάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου!

 

Δεν έκατσες να ψάξεις ποιος, από που γιατί, πως;

Μου πρότεινε να κάνω το εμβόλιο επειδή είναι μέχρι τα 26. Δεν ξέρω αν πρέπει , αν έχει παρενέργειες, αν όντως θα βοηθήσει.

Το αγόρι μου λέει να μην πανικοβάλλομαι, να μην αγχώνομαι γιατί χειροτερεύει. θα το αντιμετωπίσουμε λέει.

 

Ο γιατρός μου έδωσε την κρέμα και είπε ότι αν φύγουν είναι κονδυλώματα. Μου είπε ότι μπορεί να είναι και από το ξύσιμο. Μάλλον δεν ήθελε να με αγχώσει και είπε ότι μπορεί να είναι απο το ξύσιμο. Επίσης μου είπε ότι αν δεν έχω κάτι εσωτερικά, είμαι σε καλύτερη μοίρα. Τα εξωτερικά είναι πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...