Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts

σε ευχαριστώ, αυτά τα θέματα τα έχει αναλάβει ο άνδρας μου και δεν έιχα ιδέα.μάλλον θα τον ζαλίσω το βράδυ.να σαι καλά

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρια δεν ξερω αν ειναι εφικτο για μια οικογενεια να πληρωσει στη ΔΕΗ αυτα που πληρωνω εγω..

Καταρχην εκτος απο τα δυο φωτιστικα στα υπνοδωματια που εχουν οικομικους λαμπτηρες, κ το υπολοιπο στιτι εχει λαμπες φθοριου σε κρυφους φωτισμους που επισης εχουν χαμηλη καταναλωση..

Μετα εχω νυχτερινο ρευμα το οποιο χρεωνεται κατα τι ημισι αν θυμαμαι καλα κ δεν εχω βαλει ποτε πλυντηριο ρουχων η πιατων ή σιδερο οταν δεν εχει νυχτερινο.. αλλα ειμαι κ νυχτοπουλι δεν κοιμαμαι νωρις οποτε μπορω να το κανω .

Επισης στα 3 χρονια που μενω σε αυτο το σπιτι, εχω αναψει θερμοσιφωνα 5 φορες (3 περυσι κ δυο φετος) γιατι εχω ηλιακο ο οποιος το χειμωνα λειτουργει με το καλοριφερ.

Κ το βασικοτερο ολων ειναι οτι δεν μαγειρευω σχεδον ποτε αλλα κουβαλαω ταπερακια απο τη μαμα μου.. μονο κανα φαγητο του παιδιου μαγειρευω κ αντε για μας (οταν ειναι εδω ο αντρας μου δηλαδη 2-3 μηνες το χρονο) μια φορα την εβδομαδα. Και σε καμια γιορτη που θα κανω τραπεζι στο σπιτι..

Επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι δεν εχω κλιματιστικα στο σπιτι γιατι γενικοτερα δεν τα πολυγουσταρω.. Το χειμωνα ειμαστε με τα καλοριφερ κ το καλοκαιρι αμα δω τα σκουρα κ τις μεγαλες ζεστες φευγω κ παω στο εξοχικο. (που επισης δεν εχει κλιματιστικα.. δεν ειμαι φαν του ειδους και δεν ζεσταινομαι κ τοσο πολυ για να τα χρειαζομαι)

Γι αυτο λεω οτι δεν ειναι πραγματα εφικτα για μια οικογενεια..

Οι περισσοτεροι κ κλιματιστικα εχουν κ το βασικοτερο μαγειρευουν.:mrgreen:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora μηπως η μαμα στειλει και πο εδω ταπερακι?

 

εμεις :

*εχουμε ηλιακο και μαλιστα συνδεδεμενο με το καλοριφερ

*ηλεκτρικα ενεργεικαης κλασης Α

*ολη την ημερα τα εχουμε ολα ανοιχτα ωστε να κανουμε χρηση στο φυσικο φως

*οικονομικους λαμπτηρες

*πλυντηριο πιατων οπου το χρησιμοποιουμε καθημερινα το βραδυ με το νυχτερινο ρευμα κια αφου το εχεουμε γεμισει με τα πιατα της ημερας και συνδεδεμενο με τον ηλιακο

*πλυντηριο ρουχων μονο το βραδυ με νυχτερινο ρευμα και οχι πανω απο τους 50 και παντα γεματο(7κιλο)

*σιδερωνω το βραδυ (κοιμαται η μικρη τοτε)

*μαγειρευω στην χυτρα

*το καλοριφερ σταθερα στους 19

* τις κρυες μερες δεν αφηνω ορθανοιτχο το σπιτι να αεριστει για ωρες

*αν μεινει φαγητο στην καταψυξη και καποια μερα θα γλιτωσω το μαγειρεμα και θα κανω και οικονομια

*ψηνω στο αερα ακομα και 2 φαγητα μαζι κια δεν ανοιγω τον φουρνω κατα την διαρκεια του ψησιματος

*οταν δεν τα χρησιμοποιω κλεινω απο τον κεντρικο διακοπτη: υπολογιστη, καφετιερα, βραστηρα, τηλεοραση

* φορτιζω το κινητο-σταθερο οταν τελειωσει η μπαταρια

*πηγαινω σουπερ μαρκετ χορτατη για να ψωνιζω λιγοτερες μαλ....

*βγαινω βολτες με το καροτσι μπας και αφησω κανενα κιλο στον δρομο αλλα τα φερνω παι σπιτι

*πηγαινουμε κουνιες και οχι παιδοτοπο(γλιτωνουμε ιωσεις αρα φαρμακα και παιδιατρους)

*ελεγχω τα ελλαστικα του αυτοκινητου

*το αυτοκινητο πλενετε οταν φιλοτιμηθει ο αντρας μου

*κανω ανακυκλωση

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρια δεν ξερω αν ειναι εφικτο για μια οικογενεια να πληρωσει στη ΔΕΗ αυτα που πληρωνω εγω..

Καταρχην εκτος απο τα δυο φωτιστικα στα υπνοδωματια που εχουν οικομικους λαμπτηρες, κ το υπολοιπο στιτι εχει λαμπες φθοριου σε κρυφους φωτισμους που επισης εχουν χαμηλη καταναλωση..

Μετα εχω νυχτερινο ρευμα το οποιο χρεωνεται κατα τι ημισι αν θυμαμαι καλα κ δεν εχω βαλει ποτε πλυντηριο ρουχων η πιατων ή σιδερο οταν δεν εχει νυχτερινο.. αλλα ειμαι κ νυχτοπουλι δεν κοιμαμαι νωρις οποτε μπορω να το κανω .

Επισης στα 3 χρονια που μενω σε αυτο το σπιτι, εχω αναψει θερμοσιφωνα 5 φορες (3 περυσι κ δυο φετος) γιατι εχω ηλιακο ο οποιος το χειμωνα λειτουργει με το καλοριφερ.

Κ το βασικοτερο ολων ειναι οτι δεν μαγειρευω σχεδον ποτε αλλα κουβαλαω ταπερακια απο τη μαμα μου.. μονο κανα φαγητο του παιδιου μαγειρευω κ αντε για μας (οταν ειναι εδω ο αντρας μου δηλαδη 2-3 μηνες το χρονο) μια φορα την εβδομαδα. Και σε καμια γιορτη που θα κανω τραπεζι στο σπιτι..

Επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι δεν εχω κλιματιστικα στο σπιτι γιατι γενικοτερα δεν τα πολυγουσταρω.. Το χειμωνα ειμαστε με τα καλοριφερ κ το καλοκαιρι αμα δω τα σκουρα κ τις μεγαλες ζεστες φευγω κ παω στο εξοχικο. (που επισης δεν εχει κλιματιστικα.. δεν ειμαι φαν του ειδους και δεν ζεσταινομαι κ τοσο πολυ για να τα χρειαζομαι)

Γι αυτο λεω οτι δεν ειναι πραγματα εφικτα για μια οικογενεια..

Οι περισσοτεροι κ κλιματιστικα εχουν κ το βασικοτερο μαγειρευουν.:mrgreen:

 

Τι είναι το νυχτερινό;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι έχουμε ξεσκιστεί στην οικονομία... Δεν αγοράζουμε ρούχα αλλά μεταποιούμε τα ήδη υπάρχοντα... Βάλαμε ξυλόσομπα για να γλιτώσουμε το ρεύμα για το καλοριφέρ και το πετρέλαιο.... έχουμε κήπο (δικές μας ντομάτες, κολοκύθια, μελιτζάνες....).... τρώμε πιο πολύ όσπρια και μακαρόνια, δλδ μία φορά με 2 το μήνα κρέας, και αυτό αν έχουμε κόσμο.... στο σούπερ μάρκετ δεν πάω ποτέ εγώ, πάει εκείνος και ότι βλέπει ότι είναι περιττό πολύ απλά το σβήνει από τη λίστα μου.... Χρησιμοποιούμε μηχανάκι αντί για αυτοκίνητο (μόνο όταν βρέχει και κάνει πολύ κρύο το παίρνουμε).... και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα... δλδ τη βγάζουμε με 200 ευρώ το μήνα για τα έξοδα κάθε λογής και δίνουμε τα υπόλοιπα στα δάνεια και τα πάγια έξοδα (νοίκι,κάρτα,νερό, δεη.....)

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι έχουμε ξεσκιστεί στην οικονομία... Δεν αγοράζουμε ρούχα αλλά μεταποιούμε τα ήδη υπάρχοντα... Βάλαμε ξυλόσομπα για να γλιτώσουμε το ρεύμα για το καλοριφέρ και το πετρέλαιο.... έχουμε κήπο (δικές μας ντομάτες, κολοκύθια, μελιτζάνες....).... τρώμε πιο πολύ όσπρια και μακαρόνια, δλδ μία φορά με 2 το μήνα κρέας, και αυτό αν έχουμε κόσμο.... στο σούπερ μάρκετ δεν πάω ποτέ εγώ, πάει εκείνος και ότι βλέπει ότι είναι περιττό πολύ απλά το σβήνει από τη λίστα μου.... Χρησιμοποιούμε μηχανάκι αντί για αυτοκίνητο (μόνο όταν βρέχει και κάνει πολύ κρύο το παίρνουμε).... και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα... δλδ τη βγάζουμε με 200 ευρώ το μήνα για τα έξοδα κάθε λογής και δίνουμε τα υπόλοιπα στα δάνεια και τα πάγια έξοδα (νοίκι,κάρτα,νερό, δεη.....)

 

Η πιο "γλυκιά" ζέστη είναι της ξύλοσομπας!όσο για τον κήπο...ότι καλύτερο για τον οργανισμό σας!

Θυμήθηκα κ κατι άλλο!μπορούμε να φυτέψουμε σε γλάστρες φυτά τύπου μαϊντανός δυόσμοσ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που έχετε νυχτερινό ρεύμα μπορείτε να μας δώσετε λίγες περισσότερες πληροφορίες π.χ. πόσο χρεώνει η κιλοβατώρα, τι ώρες ισχύει και γενικά πότε συμφέρει να βάλει κανείς νυχτερινό.

 

dora λείπει και εσένα ο άνδρας σου εκτός έδρας? Εμένα συνήθως φεύγει δευτέρα και επιστρέφει παρασκευή οπότε δεν χρειάζεται να μαγειρεύω και πολλές φορές ή μένω με την μητέρα μου για κανα 2 μέρες την εβδ. και μαγειρευουμε μαζί.

ritsa προσωπικά εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα όσπρια και τα λαδερά και τα ζυμαρικά, το κρέας δεν το πολυσυμπαθώ. Όσο το δυνατόν λιγότερο τόσο το καλύτερο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα τηλέφωνα, μέχρι πέρισυ δεν είχα βάλει ποτέ σταθερό τηλέφωνο. Έβαλα, φυσικά όχι μέσω ΟΤΕ γιατι να πληρώνω πάγιο έξτρα, μόνο και μόνο για να έχω ίντερνετ αφού πλέον δεν θα δούλευα για κανα χρόνο.

Όσον αφορά το κινητό μετέτρεψα το συμβόλαιο σε καρτοκινητό το οποίο με μια ανανέωση μου δίνει 1000 λεπτά ομιλίας δωρεάν το μήνα. Επίσης, σύζυγος και μάνα, πήραν το ίδιο καρτοκινητό οποτε τα λοιπά τηλέφωνα είναι ελάχιστα.

Ως αποτέλεσμα, πληρώνω 24 ε για σταθερό και ίντερνετ συν 5 ε για κινητό το μήνα.

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το κινητό!Μήπως μπορείς να μας πεις την εταιρεία ή δεν επιτρέπεται από admin?Αν όχι θα ήθελα λεπτομέρειες με π.μ. γιατί με ενδιαφέρει.Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το κινητό!Μήπως μπορείς να μας πεις την εταιρεία ή δεν επιτρέπεται από admin?Αν όχι θα ήθελα λεπτομέρειες με π.μ. γιατί με ενδιαφέρει.Φιλιά.

 

Αφροδιτάκι έχω το cu της vodafone, το ίδιο και η μητέρα μου και ο σύζυγος με τους οποίους επικοινωνώ περισσότερο. Στην αρχή του έτους είχε μια προσφορά με κάθε ανανέωση κάθε μήνα μου έρχονται 1000 λεπτά ομιλίας +1000 μην.δωρεάν προς cu. Καθώς σπάνια τηλεφωνώ σε άλλους δεν ξοδεύω και πολλές κάρτες το μήνα. Αν όμως χρησιμοποιείς το κινητό σου αρκετά ίσως δεν σε συμφέρει η καρτοκινητή αλλά ένα συμβόλαιο με δωρεαν χρόνο ομιλίας προς όλα τα δίκτυα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 250λεπτά (μιλάω πολύ και με όλους) με την vodafone με 25? το μήνα (είμαι πελάτισσα από το 98 και τους είπα πριν δυο χρόνια ότι δεν με ενδιαφέρει να παραμείνω και για να με κρατήσουν μου δώσαν και επιδότηση συσκευής 150? συν 5? έκπτωση στο πάγιο μου, και πέρυσι πάλι το ίδιο τους είπα και μου ξανακατέβασαν το παγιο και τώρα έχω παγιο 25? το μήνα για 250λεπτά ομιλίας) τις συσκευές που μου δίνουν κάθε χρονιά τις πουλάω σε ένα μαγαζί και έχω φυσικά μόνο κέρδος! Και τώρα πήρα ένα whats up για να μιλάω με την κολλητή μου από αθήνα για 1000λεπτά το μήνα μονο με 5? και να μην ξεφεύγω στον μηνιάιο μου λογαριασμο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα τα ψωνια του super market με πιστωτικη που μου επιστρεφει μεχρι 3% της αξιας των αγορων μου και κυριως πετρελαιο θερμανσης που ειναι μεγαλο το ποσο και μεγαλη η επιστροφη.πολλα ρουχα των παιδιων απο τη λαικη στα τελη και αρχες της σεζον που τα δινουν τα μαγαζια,εχω νυχτερινο ρευμα και βαζω πλυντηριο στις 11 το βραδυ παντα εως 40οC και στο προγραμμα των συνθετικων που πλενει για μια ωρα και 30 λεπτα και οχι 2 ωρες και 30 λεπτα που πλενει των βαμβακερων. αγοραζω απο το super market παντα τα ειδη των προσφορων σε μεγαλες ποσοτητες για να εχω μεχρι την επομενη φορα που θα ξαναεχει προσφορα σε αυτα τα ειδη, πανες με κουπονια ή απο το lidl και μαγειρευω καθε μερα εγω αρα δεν αγοραζουμε ετοιματζιδικα(και οικονομια και ποιοτητα).λαμπες οικονομιας δεν εχω γιατι το εχω αμελησει.....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που αναφέρθηκε η λαική, πραγματικά σε μερικές πόλεις όπως στην κατερίνη, λάρισα ξέρω ότι μπορείς να βρεις πολύ καλά ρουχα, παπούτσια, τσάντες σε τιμές φανταστικές. Δυστυχώς εδώ ο εμπορικός μας σύλλογος απαγορεύει κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να τα πληρώνουμε διπλά και τρίδιπλα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από φέτος ξεκινήσαμε να αναβουμε τον θερμοσίφωνα τις μέρες που δεν έχει ήλιο (οποτε και δεν έχει νερο ο ηλιακος) το μεσημέρι με το μειωμένο τιμολόγιο.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια ωρα μεχρι ποιά ειναι το νυχτερινό;;;

Το εχουμε βαλει αλλά μαλλον πεφτω εξω στις ωρες...

Βοηθεια!!!!!

Αααα και πόση ειναι η διαφορά;;;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟς ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΙΝΑΙ 11ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ 7ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ..ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ..ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΜΕ ΕΧΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ..ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟς ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΙΝΑΙ 11ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ 7ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ..ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ..ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΜΕ ΕΧΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ..ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ..

 

Ευχαριστώ βαφτιστιρακι μου :-) πόσο πάει αυτή η έξτρα χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

για χρεωση δεν ξερω το ωραριο ομως ειναι απο 1 οκτωβριου μεχρι 1 μαιου 15:30 μεχρι 17:30 και 02:00 το βραδυ με 08:00 το πρωι.και απο 1 μαιου μεχρι 1 οκτωβριου ειναι 23:00 με 07:00.

Link to comment
Share on other sites

για χρεωση δεν ξερω το ωραριο ομως ειναι απο 1 οκτωβριου μεχρι 1 μαιου 15:30 μεχρι 17:30 και 02:00 το βραδυ με 08:00 το πρωι.και απο 1 μαιου μεχρι 1 οκτωβριου ειναι 23:00 με 07:00.

 

Τέλειο!οποία ξέρει χρέωση ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ Α.Ε. υπενθυμίζει στους πελάτες της που κάνουν χρήση του μειωμένου (νυχτερινού) οικιακού τιμολογίου με τμηματικό ωράριο (15:30-17:30 και 02:00-08:00) ότι η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει και φέτος, όπως κάθε χρόνο, από 1ης Νοεμβρίου 2009 έως 30ης Απριλίου 2010.

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Καταναλωτές που επιθυμούν περαιτέρω ενημέρωση για το θέμα αυτό, μπορούν να απευθυνθούν στα αρμόδια γραφεία ΔΕΗ της περιοχής τους ή να επισκεφθούν την ιστοσελίδα της ΔΕΗ (http://www.dei.com.gr/Σπίτι/Οικιακά Τιμολόγια/Νυχτερινό Τιμολόγιο Οικιακής Χρήσης).

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

melita ο αντρας μου δεν λειπει "εκτος εδρας" Ειναι ναυτικος κ λειπει για μηνες..

Κ γι αυτο δεν εχω καμια σχεση με την κουζινα μου.. ουσιαστικα δεν χρειαζεται τον περισσοτερο καιρο εφοσον ειμαι μονη μου κ ο γιος μου ειναι δυσκολος στο φαγητο κ τρωει μονο σουπα κ τραχανα κ τιποτα αλλο.

 

Μαρια για να βαλεις νυχτερινο πρεπει να κανεις αιτηση στη ΔΕΗ κ εχρονται κ σου αλλαζουν το ρολοι.. Πληρωνεις γι αυτο φυσικα.

Επειδη πηρα καινουργιο το σπιτι, οταν πηρα για να βαλω το ρολοι της ΔΕΗ με ρωτησαν αν θελω νυχτερινο γιατι ηταν παραπανω τα χρηματα που επρεπε να πληρωσω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

στο σούπερ μάρκετ δεν πάω ποτέ εγώ, πάει εκείνος και ότι βλέπει ότι είναι περιττό πολύ απλά το σβήνει από τη λίστα μου....

 

sorry τωρα αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω..πως κρίνει δηλ από τη στιγμή που το γράφεις ότι δεν είναι απαραίτητο ? δώσε ένα παράδειγμα...

 

Δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλά πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει τεράστιο οικονομικό πρόβλημα και κανένα περιττό εξοδάκι χρειάζεται στη ζωή μας...

Αυτό που διάβασα π.χ να ψάχνουμε τις προσφορές στα σούπερ..έχει και αυτό κόστος..

ένα η βενζίνη που θα κάψεις και ένα ακόμη ο χρόνος γιατί και αυτός είναι χρήμα...

επίσης το νυχτερινό δεν είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί από όλους...εμένα ας πούμε που το μεσημέρι λείπω από το σπίτι και το βράδυ κοιμάμαι το αργότερο 12 μου είναι άχρηστο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...