Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts

Το καλοκαίρι τρίβω φρέσκιες ντομάτες και βάζω στην κατάψυξη για τις σάλτσες και τα κοκκινιστά.

 

Πως φυλάς το χυμό από τις ντομάτες για να μην πιάνει πολύ χώρο?

Σε βαζάκια ή σε πολυμπάκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως φυλάς το χυμό από τις ντομάτες για να μην πιάνει πολύ χώρο?

Σε βαζάκια ή σε πολυμπάκ?

 

Η μαμά μου τα βάζει σε πολυμπαγκ! Και μονο οταν φτιαχνει ετοιμη σάλτσα τα βαζει σε αποστειρωμένα γυαλινα βαζάκια και βουρ στην αποθηκη της

 

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου τα βάζει σε πολυμπαγκ! Και μονο οταν φτιαχνει ετοιμη σάλτσα τα βαζει σε αποστειρωμένα γυαλινα βαζάκια και βουρ στην αποθηκη της

 

Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ.Καμιά φορά,όταν δεν έχω πολλές ντομάτες βάζω τον πολτό από το multi σε μικρά τετράγωνα ταπεράκια και μετά από 2 μέρες που έχουν γίνει σαν τουβλάκια στην κατάψυξη,μεταφέρω την ντομάτα σε polybag.Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω καταψύχτη σαν έξτρα συσκευή και έτσι μπορώ να τα τακτοποιώ ομοιόμορφα στην καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά και εγώ τα κάνω τα περισσότερα που διάβασα και για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια ας πω κ μερικα δικά μου..

κατάψυξη σε όλα! π.χ παίρνω κρεμμύδια τα βάζω στο multi και τα βάζω σε σακουλάκια σε δόσεις στην κατάψυξη.Θέλει να μην έχει νερό μέσα λίγη προσοχή γιατι στο τσιγάρισμα πετιέται το λάδι. και χρόνο γλιτώνω και χρήμα σε πεταμένα χαλασμένα κρεμμύδια.. το ίδιο και σε μαιντανο, σέλινο, άνηθο. ακόμα και καροτάκια σε δόσεις. γλιτώνω απίστευτο χρόνο έτσι.

φυσικά όταν περισσέυει φαγητό το ίδιο, η και κάνω κιμά μπόλικο κ σε ταπεράκια στην κατάψυξη μαγειρεμένο, έτοιμο για κατανάλωση. Ακόμα μαθαίνω... μου άρεσε η ιδέα του κουμπαρά και με την ανακύκωση παιχνιδιών, φανταστικό θυμάμαι εγώ μικρή είχα πάρει το μάντεψε ποιός τουλάχιστον δυο φορές. πραγματικα τα παιδιά βαριούντε τα παιχνίδια τους αλλά αν τα κρύψουμε και τα εμφανίσουμε αργότερα σίγουρα θα ενθουσιαστούν!

 

 

 

Άντε Μafalda μου πες μας πως τα καταψύχεις....!

Link to comment
Share on other sites

Άντε Μafalda μου πες μας πως τα καταψύχεις....!

 

Καλημέρα Αφροδιτάκι, δεν ξέρω αν σου απαντώ στο ερώτημα σου, αλλά κι εγώ ότι θέλω να καταψύξω, (π.χ. άνηθο, μαϊντανό, κρεμμύδι, σκόρδο, πράσσο, σπανάκι, μπρόκολο και κουνουπίδι, πιπεριές κλπ) το πλένω, το αφήνω να στραγγίξει, το κόβω σε κομματάκια ή στο multi και μετά το βάζω σε πολυμπάγκ και στην κατάψυξη. (Τα μαγειρεμένα φαγητά τα βάζω σε ταπεράκια.) :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ.Καμιά φορά,όταν δεν έχω πολλές ντομάτες βάζω τον πολτό από το multi σε μικρά τετράγωνα ταπεράκια και μετά από 2 μέρες που έχουν γίνει σαν τουβλάκια στην κατάψυξη,μεταφέρω την ντομάτα σε polybag.Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω καταψύχτη σαν έξτρα συσκευή και έτσι μπορώ να τα τακτοποιώ ομοιόμορφα στην καταψυξη.

 

Αυτό με τον σχηματισμένο πολτό ντομάτας είναι ..ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τις ντοματούλες μου, βιολογικές από χωράφι φίλου τις κάνω λιαστές.

Μεγάλες ντομάτες κομμένες στη μέση με αλατάκι για 5 μέρες στην ταράτσα το καλοκαίρι και έχουμε μια νοστιμιά για όλο το χρόνο. Τις βάζουμε σε σακουλάκια στην κατάψυξη και όποτε θέλουμε τις αποψύχουμε τις βάζουμε σε βαζάκι με ελαιόλαδο, σκόρδο, μαϊντανό και βασιλικό.

Έχω χαρίσει βαζάκια σε φίλους και συγγενείς και έχω πάρει τα εύσημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς,τα περισσότερα χρήματα φεύγουν στα πάγια, ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ.

Σίγουρα βέβαια υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές αλλά το κράτος δε βοηθά...

Π.χ. Είχαμε κάνει αίτηση σε Cyta και Forthnet και καμμία δεν μπόρεσε να μας εξυπηρετήσει, μη διαθέτοντας δίκτυο στην περιοχή μας...οπότε ΟΤΕ... Υπάρχουν τα φωτοβολταϊκά, οι ανεμογεννήτριες κτλ...Πότε όμως θα μπουν σε οικιακή χρήση; Μέχρι να γίνει αυτό θα πληρώνουμε την Kwh χρυσή. Η πράσινη ανάπτυξη εφαρμόζεται σε όλη την Ε.Ε. και εμείς αγναντεύουμε με τα κυάλια.

Εμείς προσπαθούμε να υιοθετήσουμε έναν οικολογικό τρόπο ζωής όχι μόνο για να εξοικονομήσουμε χρήματα αλλά για να εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο.

Το ίδιο προσπαθούμε να εμφυσήσουμε και στους μαθητές μας. Μας λυπεί να βλέπουμε τους μαθητές να ρυπαίνουν αλόγιστα, να αγοράζουν ανθυγιεινά σνακ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ.Καμιά φορά,όταν δεν έχω πολλές ντομάτες βάζω τον πολτό από το multi σε μικρά τετράγωνα ταπεράκια και μετά από 2 μέρες που έχουν γίνει σαν τουβλάκια στην κατάψυξη,μεταφέρω την ντομάτα σε polybag.Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω καταψύχτη σαν έξτρα συσκευή και έτσι μπορώ να τα τακτοποιώ ομοιόμορφα στην καταψυξη.

 

ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!

 

 

ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ: 1 βαφτιστηρα 11 χρονων, ενας ανηψιος νεογεννητος, δυο οι κουκλες της κουμπαρας(4χ & 7μ) και ενας ο μικρος μας, που του υποσχεθηκαμε ντιντιτο για το πασχα... μας φτανουν τα 200ε? δε νομιζω.. βαλτε και κρεοπωλειο,τσουρεκια, αυγα,βαφες και τα ρεστα για το πασχα.. βαλτε και βενζινη πηγαινε ελα στο χωριο.. ωχ.. μου ρχεται το εγκεφαλικο..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Στο γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών και όχι μόνο πήρα παιχνίδια για 5 παιδάκια με 5 ευρώ το ένα (όχι βλακείες, επώνυμα) και για τη μικρή μου με 20-25. Έβγαλα και τις υποχρεώσεις μου σε συγγενείς 1ου βαθμού κ.λπ που όπως τα Χριστούγεννα παίρνω γούρια το Πάσχα παίρνω αυγουλοθήκες. 2-3 ευρώ η μια. Σύνολο για μικρούς και μεγάλους 75 ευρώ (χωρις το παιχνίδι της κόρης μου) συμπεριλαμβανομένου του αμπαλάζ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Κασπεράκι....δινεις τη βδομάδα 200ευρω σε σουπερ? και εννοω και χασάπη και ψωμια...? Πολλα δεν ειναι?

Εγω δινω το διμηνο 90ευρώ σε χασάπη, και στο σουπερ 80 ευρώ χωρις τις πάνες της μικρης!

 

 

Βρε καλαμαρακι να ανοιξεις σχολη οικονομιας!κρατα μου μια θεση....πως το κανεις αυτο βρε κουκλα μου?90 ευρω το διμηνο?4εννοεις μονο του μωρου η και τα δικα σας?τα 80 ευρω?την εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο...

δεν τρώμε καθε μερα κρεας....Δυο με τρεις φορές την βδομάδα το πολυ , απο τις οποιες η μια ειναι το κοτόπουλο..! Τρώμε οσπρια, λαχανικά ζυμαρικα...

Δεν ξερω τι εννοεις παντως εγω παω μια φορα το διμηνο στο χασάπη και ξοδευω συνήθως 85-95ευρω!

Και ναι στο σουπερ δινω τη βδομάδα 80 ευρω Για ολους μας εννοειτε.....

Γινεται δεν ειναι ακατόρθωτο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki πώς το καταφέρνεις αυτό γιατί εμείς που κρέατα δεν αγοράζουμε γιατί μας στέλνουν από το χωριό και κάθε μήνα δίνουμε στο σούπερ περίπου 350-400€ για όλους μας ήτοι δύο παιδιά με πάνες και άλλα τρία άτομα που τρώμε κανονικά μόνο για το γάλα των δύο μεγάλων παιδιών θέλουμε περίπου 80€ το μήνα και ψωνίζουμε και στο πρατήριο του Ναυτικού που έχει φθηνότερα το γάλα.Σε πιό σούπερ ψωνίζεις μήπως είναι φθηνότερο να πάμε και εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Nasia μου... Θα πω την γνώμη μου, μην με παρεξηγείς.....

Το kalamaraki έχει μόνο ένα παιδάκι και μικρό. Είναι λογικό να έχετε διαφορά στα έξοδα του σούπερ μάρκετ. Αφού εσύ έχεις 3 παιδιά.. Άλλο να τρώνε, να πίνουν, να πλένονται και να ξοδεύουν γενικώς, 3 άτομα και άλλο 5!!! Φαντάσου τα απορρυπαντικά πλυντηρίου που ξοδεύεις παραπάνω, τα σαμπουάν, τα αφρόλουτρα, το χαρτί υγείας, τα μωρομάντηλα, τις πάνες κλπ Μην πω για τυριά, αλλαντικά, χυμούς, δημητριακά, φρούτα, μερέντες, μπισκότα κλπ

Όλα αυτά έχουν κόστος. Ακόμη και τα καθαριστικά που σου τελειώνουν γρηγορότερα γιατί 3 παιδιά λερώνουν το σπίτι περισσότερο έναντι του ενός 20μηνου...:lol::lol::lol:

 

Εκείνη με ένα παιδί, πληρώνει 320 ευρώ τον μήνα κι εσύ με τρία, 350-400. Λογικό μου φαίνεται...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki πώς το καταφέρνεις αυτό γιατί εμείς που κρέατα δεν αγοράζουμε γιατί μας στέλνουν από το χωριό και κάθε μήνα δίνουμε στο σούπερ περίπου 350-400€ για όλους μας ήτοι δύο παιδιά με πάνες και άλλα τρία άτομα που τρώμε κανονικά μόνο για το γάλα των δύο μεγάλων παιδιών θέλουμε περίπου 80€ το μήνα και ψωνίζουμε και στο πρατήριο του Ναυτικού που έχει φθηνότερα το γάλα.Σε πιό σούπερ ψωνίζεις μήπως είναι φθηνότερο να πάμε και εμείς?

 

Το πως τα καταφέρνω σηκώνει μεγάλη συζήτηση....

Πρωτον οπως σωστά ειπε και η φιλη μου mom εχω ενα παιδάκι 20μηνων,,,,,

Δευτερον τα πράγματα που αγοράζω απο το σουπερ ειναι σιγκεκριμένα....δεν παιρνω τιποτα εχτρα ποτε...! Δεν αγοράζω πατατάκια, αναψυκτικά και τετοια κτλπ

Μονο 6 σοκοφρέτες τη βδομάδα για τον συζηγο για την δουλεια του, και ενα κουτι μπισκότα για την μπέμπα για να εχω για έξω...γαλα , ψωμι του τοστ κτλπ

Τι θελω να πω.... Αλοιφες , τυράκια και βλακειουλες δεν παιρνω γιατι αλλιως θα ξεφυγω κατα πολυ! Μονο τα βασικα παιρνω παντα! Αλλα δεν με χαλάει γιατι αρκουμαστε με αυτά μεχρι στιγμης! Για αργότερα δεν μπορώ να ξέρω...

Απορρυπαντικά αγοράζω μονο προσφορες αλλα και παλι εγω με τρια άτομα οπως σωστά ειπώθηκε δεν βαζω τοσο συχνα πλυντήριο βάζω δυο φορες την εβδομάδα και μας φτάνει!

Αυτά που μου τρώνε πολλά λεφτά ειναι τα φρουτα που τρώει πολλα ο συζηγος οπως και η μικρη καθημερινα....δεν τους προλαβαίνω, εγω και να μην φαω δεν το καταλαβαινω!

Και κανω πολυ κουμάντο στα χαζολογίδια.....

Γιατι προτιμώ να βγω μια ταβέρνα με το συζηγο και την μπέμπα την Κυριακη και ας μην εχω το κατι παραπάνω στο ψυγειο μου!

Ας πουμε την προηγουμενη βδομάδα φαγαμε και ρεβυθια, και φακες, και φασολάκια και μια μακαρονια με κιμά μια κοκκινιστο και μια κοτοπουλο γάστρας..... και την 7η ταβέρνα...!

Μου ειναι οντως δυσκολο να μη ξεφευγω απο τα 80-90ευρω...αλλα δεν εχω αλλη επιλογη! Πρεπει να το κανω!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γύρω στα 300 με 350 ευρώ το μήνα αφιερώνω για σούπερ μαζί με χαρτικά, απορρυπαντικά, πάνες κτλ. Όπως και η προλαλήσασα δεν παίρνω τίποτα το περιττό ή ελάχιστα σοκολατοειδή μόνο εάν τα ζηλέψω. Κρεατικά βάζω 2 φορές το πολύ 3 την εβδομάδα και την υπόλοιπη 1 όσπρια, 1 λαχανικά, 2 ζυμαρικά τα οποία τα συνοδεύω είτε με αλλαντικά είτε με θαλασσινά π.χ. τόνο.

Επίσης, πάντα έχω στο σπίτι υλικά για φαγητά εξπρές ώστε να μην παραγγέλνουμε απέξω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν θέλω να με παρεξηγήσετε αλλά και εμένα το μόνο μου άγχος είναι το σούπερ που ειλικρινά πλέον δεν ξέρω τί να άλλο να κόψω για να λιγοστέψουν τα ψώνια και κατέπέκταση το έξοδο του σούπερ.Σοκολάτες,πατατάκια κ.α. δεν αγοράζουμε εκτός από τα κρουασανάκια που πέρνει ο μεγάλος στο σχολείο και γενικά φροντίζω να παίρνω υλικά για να φτιάχνω γλυκά στο σπίτι,το ίδιο και για πίτσα-τυρόπιτες κα.Απορρυπαντικά δεν παίρνω ποτέ επώνυμα γιατί είναι πανάκριβα και αν πάρω πάντα έχω εκπτωτικό κουπόνι, το ίδιο και για τις πάνες αλλά όπως και να έχει πάλι στα 350€ μου βγαίνει,αφού τώρα που αυξήθηκε το ΦΠΑ τρέμω να πάω στο σούπερ γιατί σίγουρα 400€ δεν θα μου φτάσουν.

kalamaraki συγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είσασταν τριμελής οικογένεια οπότε για αυτό μου φάνηκε περίεργο το ποσό που δίνεις στο σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν θέλω να με παρεξηγήσετε αλλά και εμένα το μόνο μου άγχος είναι το σούπερ που ειλικρινά πλέον δεν ξέρω τί να άλλο να κόψω για να λιγοστέψουν τα ψώνια και κατέπέκταση το έξοδο του σούπερ.Σοκολάτες,πατατάκια κ.α. δεν αγοράζουμε εκτός από τα κρουασανάκια που πέρνει ο μεγάλος στο σχολείο και γενικά φροντίζω να παίρνω υλικά για να φτιάχνω γλυκά στο σπίτι,το ίδιο και για πίτσα-τυρόπιτες κα.Απορρυπαντικά δεν παίρνω ποτέ επώνυμα γιατί είναι πανάκριβα και αν πάρω πάντα έχω εκπτωτικό κουπόνι, το ίδιο και για τις πάνες αλλά όπως και να έχει πάλι στα 350? μου βγαίνει,αφού τώρα που αυξήθηκε το ΦΠΑ τρέμω να πάω στο σούπερ γιατί σίγουρα 400? δεν θα μου φτάσουν.

kalamaraki συγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είσασταν τριμελής οικογένεια οπότε για αυτό μου φάνηκε περίεργο το ποσό που δίνεις στο σούπερ.

 

Nasia σου στέλνω μήνυμα συμπαράστασης καθώς και εμείς είμαστε 5 άτομα στην οικογένεια και δεν τολμώ καν να υπολογίσω πόσα χρήματα ξοδεύουμε για φαγητό σε σούπερ μάρκετ, κρεοπωλεία, κλπ. Απλά δεν θέλω να ξέρω.:roll:

 

Τέλος πάντων για να παρηγορηθώ, σκέφτομαι ότι θα είμαστε από τους λίγους έλληνες που δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα να συγκεντρώσουν αποδείξεις για τη φορολογική δήλωση. Όλοι ψάχνουν για αποδείξεις, εμείς θα έχουμε και περίσσευμα.:lol:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Και για μας το σουπερ μαρκετ είναι το μεγαλύτερο έξοδο! Υπολογίζω ότι ξοδεύουμε περίπου 450 - 500 ευρώ το μήνα,χωριστά η λαική και τα ψαρια! Είμαστε 4μελής, δηλ. 2 παιδιά 3.5 και 1 και ενώ προσπαθώ να αποφύγω χαζομαρούλες όπως τσιπς και σοκολάτες αλλά δε γίνεται να μην έχω κάποια πράγματα στο ντουλάπι, όπως πχ τα υλικά για κέικ, μηλόπιτα ή αλλα σπιτικά γλυκίσματα που να μπορώ να φτιάξω ανά πάσα στιγμή, αν θελήσει ο μικρός ή αν έρθουν φίλοι στο σπίτι. Έχω αρχίσει να αγοράσω κάποια μη επώνυμα απορρυπαντικά πέρα μπας και δούμε διαφορά, πάνες από Lidl και έχουμε κόψει τα πολλά ψωνια για εμάς. Επίσης κάνουμε καλή ανακύκλωση σε ρούχα, έννοείται σε καλή κατάσταση, μεταξύ αδερφών και φίλων. Όλο λέω να μαζέψω το χέρι μου αλλά όλο κάτι βγαίνει. Να τώρα αποφάσισα να φτιάξω τσουράκια και κουλουράκια όχι μόνο για το σπίτι αλλά και για τις νονές των παιδιών, δε θα δώσεις και στη μαμα, αδερφή, πεθερά...ε να μην δοκιμάσω και μερικά τσουθρεκάκια με μερέντα....?

Link to comment
Share on other sites

Που φτασαμε ρε παιδια ?

Πως μας εχουν καταντησει ετσι ?

Να σκεφτομαστε τα υλικα που θα εχουμε στο ντουλαπι για να κανουμε ενα κεικ αμα ερθουν φιλοι για επισκεψη.

Η κατασταση ειναι τραγικη και δεν μπορω να φανταστω που θα φτάσει

:( :( :(

 

Παλια γελουσαμε με τους γερους που στηνοντουσαν απο το πρωι εξω απο τις τραπεζες για το δωρο Πασχα-Χριστουγεννων...τωρα πλεον και μες τη δουλεια ρωταμε ο ενας τον αλλον ποτε και αν μπηκε....ειναι ολοι μειων :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ πολύ τα κουπόνια και φυσικά τα περισσότερα απορρυπαντικά τα παίρνω και εγώ από το LIDL.Eπιπλέον για ρούχα ψωνίζω από stock και για δώρα για επισκέψεις φροντίζω να φτιάχνω ένα γλυκάκι και να το πηγαίνω τέλος πλέον τα ρούχα ή τα διακοσμητικά.

Γενικά όμως κοιτάω πολύ τις προσφορές αναγκαστικά αλλά και πάλι ξεφεύγεις δεν μπορείς να τα κόψεις όλα όσο και να το θέλεις, οπότε υπομονή και προπαντώς καλή διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ πολύ τα κουπόνια και φυσικά τα περισσότερα απορρυπαντικά τα παίρνω και εγώ από το LIDL.Eπιπλέον για ρούχα ψωνίζω από stock και για δώρα για επισκέψεις φροντίζω να φτιάχνω ένα γλυκάκι και να το πηγαίνω τέλος πλέον τα ρούχα ή τα διακοσμητικά.

Γενικά όμως κοιτάω πολύ τις προσφορές αναγκαστικά αλλά και πάλι ξεφεύγεις δεν μπορείς να τα κόψεις όλα όσο και να το θέλεις, οπότε υπομονή και προπαντώς καλή διαχείριση.

 

Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι η σωστη προταση "Καλη διαχειριση των εσόδων μας"

Γιατι οι ανάγκες καθε οικογένειας ειναι διαφορετικες και αλλου δινει καθε οικογένεια προτεραιότητα! Εγω ας πουμε προτιμω να κοψω απο καπου πχ απο τα δικα μου θελω ή και αναγκες μου ή να μην τρωμε 4 φορες κρεας για να μπορουμε να βγουμε μια Κυριακη ταβερνα μετα καφεδάκι και παιδοτοπο ή παιδικη χαρα με τα συναφη Αλλοι δεν το κανουν και δινουν αλλου προτεραιοτητα. Ο καθένας οπως νομιζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι θέμα προτεραιότητας. Και μεις προσπαθούμε να βγαίνουμε μία φορά την εβδομάδα έξω με φίλους. ΕΠίσης έχουμε καθιερώσει εαν το σάββατο έχει καλό καιρό,σηκώνομαι νωρίς να ετοιμάσω το φαγητό ή κανονίζουμε να ψήσουμε και έτσι βγαίνουμε με τα παιδιά για κούνιες, πάρκο με ποδήλατο και απολαμβάνουμε ένα φρέντο στο χερι. Γυριζουμε πίσω το μεσημερακι ανανεωμένοι όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα έχετε πει παραπάνω. Αλλά πείτε μου σας παρακαλώ, σας τυχαίνουν απρόβλεπτα έξοδα; Έχω παρατηρήσει ότι όσες φορές έχω καταφέρει να περισσέψω κανένα φράγκο όλο και κάτι έκτακτο θα προκύψει που δεν ήταν στο πρόγραμμα, όπως κάτι για το αυτοκίνηστο, ή επίσκεψη στο παιδίατρο. Πάντως, πολύ μου κακοφαίνεται που πρέπει να σκέφτομαι το κάθετι που ξοδεύω. Έλεος πια!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...