Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκεία και σχολείο: To μάθημα των θρησκευτικών


Παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών  

556

  1. 1. Παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών

    • Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά και μου φαίνεται απαράδεκτο / καθόλου καλό που κάποιοι δεν θελουν το παιδί τους να παρακολουθήσει αυτό το μάθημα
      164
    • Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά κ δεν έχω πρόβλημα/αδιαφορώ αν κάποιος άλλος δεν θέλει να στέλνει το παιδί του
      441
    • Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό, θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα αλλά τα παρακολουθεί παρόλα αυτά/ ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει
      75
    • Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει
      59
    • Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα, αλλά ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει
      63
    • Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει
      303


Recommended Posts

δηλαδη αν καταλαβα καλα μαρια για να εισαι ικανοποιημενη θα ηθελες το βιβλιο του δημοτικου να εναφερει αναλυτικα κ με εικονες τις ιδεες κ τα τελετουργικα ολων των θρησκειων?κ τα παιδια 6-12 ετων που ηδη μπερδευονται μεταξυ των θεων της μυθολογια κ του χριστου να μαθαιναν κ για ολους τους υπολοιπους θεους?κ πιο θα ηταν το νοημα ,που θα βοηθουσε αυτο .ειναι σε φαση κ ηλικια να επιλλεξουν τι τα αντιπροσωπευει?

και ποιος ειπε οτι ενα παιδακι που βλεπει μια οικογενεια να αναβει ενα κερακι γινεται κομλεξικο επειδη η δικια του δεν το κανει.αν παρω παραδειγμα απο τον εαυτο μου που δεν τρεχαμε οικογενειακος στην εκκλησια δεν ειχ κανενα προβλημα με αυτες τις εικονες.γιατι η μητερα μου οταν μου μιλησε για αυτα τα θεματα ηταν ξακαθαρη.ο θεος κ ο χριστος ειναι πρωτα μεσα μας κ μετα στην εκκλησια.οταν για καποιο λογο εχεις την αναγκη να του πεις η να του ζητησεις κατι κλεισε τα ματια κανε μια προσευχη κ αυτος θα σε ακουσει.ξερεις ποσο με εχει βοηθησει αυτο κ σαν παιδι κ αργοτερα ως ενηλικη?λες επεισης οτι δεν θες το παιδι να λεει αυτα που θελει στο θεο αλλα σε σενα .γιατι το ενα πρεπει να αποκλεει το αλλο?φοβασαι οτι η επαφη με τον θεο θα κλεψει την επαφη σου με το παιδι?

δηλαδη εσενα η γιαγια σου η μητερα σου κτλ που σε μεγαλωσαν με αυτες τις αρχες{φανταζομαι}κ εικονες σου δημιουργησαν προβληματα που τωρα δεν θες να δημιουργησες εσυ στο παιδι σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το προβλημα τελικα ειναι θεμα εγωκεντρισμου . Δεν υπαρχουμε μονο 'εμείς' που 'δεν παθαμε τίποτα' που εχουμε την ταδε ταυτοτητα και το παίζουμε δηθεν καλοι χριστιανοι ενω δεν χωνευουμε τον διπλανο μας το 'Άλλο', το μουσουλμανο, τον Πακιστανο, τον Τουρκο ... δεν υπαρχουμε μονο 'εμείς' εδώ. Δεν υπήρξαμε ποτέ μονοι μας εδώ αλλά με το να το φανταζομαστε κοροιδευουμε τον εαυτό μας.

 

αν ειχαμε ισχυρη ταυτοτητα δεν θα μας ενοχλουσε ο άλλος, ο διαφορετκος. μηπως πρεπει να κανουμε επιτελους μια αυτοκριτικη; και να ξεφυγουμε απο τη φαντασιωση της ανωτεροτητας;

 

βουρδουλας της θρησκειας...ενδιαφερον, αλλα εγω ειμαι κατα της βιας κ υπερ της αγαπης...τελικα τι ειναι ο χριστιανισμος;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από τα αποσπάσματα που κοίταξα, τελικά υπάρχει θέμα «εκπαιδευτικής κατήχησης», κατά την προσωπική μου άποψη. Και είναι γραμμένη στα βιβλία, δε γίνεται μόνο σε επίπεδο διδασκαλίας, όπως αρχικά πίστευα.

Συμφωνώ αρκετά με τη Μαρία Στυλιανάκη, τα quotes δεν έχουν νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, βλέπω ανθρώπους που έχουν ανήσυχο πνεύμα και που θέλουν να δίνουν απαντήσεις σε όλα τα ζητήματα που αφορούν τον άνθρωπο. Αυτό είναι στη φύση της ανθρώπινης ψυχής.

Για να υπάρχει όμως αντικειμενικότητα στην όποια άποψη, θα πρέπει αυτός που την εκφράζει να έχει μία ολοκληρωμένη, όσο γίνεται, εικόνα περί του θέματος το οποίο πραγματεύεται.

Για να γνωρίσεις μία φιλοσοφία ή μία θρησκεία, προτού εκφέρεις γνώμη γι αυτήν και τις εκδηλώσεις της, μελετάς κατ΄αρχήν τους πρώτους διδάξαντες, φορείς και εκφραστές της.

Σας παρακαλώ λοιπόν, πριν εκφέρετε τη γνώμη σας για την εκκλησία, τις επιλογές της , τους πιστούς και τελευταίο το μάθημα των θρησκευτικών και πώς και αν πρέπει να διδάσκεται,

μελετήστε την Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) και τους Άγιους Πατέρες της Εκκλησίας.

Σιγά σιγά με την έρευνα θα αναθεωρήσετε κάποιες από τις απόψεις σας και θα διαλευκάνετε κάποια σκοτεινά σημεία που υπάρχουν. (δε χρειάζεται να αλλαξοπιστήσετε για να ενημερωθείτε πάνω σε ορισμένα ζητήματα....μπορείτε να συνεχίσετε και μετά να είστε είτε άθεοι, είτε οτιδήποτε άλλο...απλά το λέω γιατί χωρίς να ξέρεις, δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη)

Για να εκφέρετε σκέψεις όπως αυτές που διαβάζω μέχρι τώρα, είτε δεν έχετε ερευνήσει αρκετά τις γραφές, είτε συμβαίνει κάτι άλλο (μακάρι να μην είναι το δέυτερο....)

Αυτός πάντως που ψάχνει, βρίσκει κιόλας.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα μαρια για να εισαι ικανοποιημενη θα ηθελες το βιβλιο του δημοτικου να εναφερει αναλυτικα κ με εικονες τις ιδεες κ τα τελετουργικα ολων των θρησκειων?κ τα παιδια 6-12 ετων που ηδη μπερδευονται μεταξυ των θεων της μυθολογια κ του χριστου να μαθαιναν κ για ολους τους υπολοιπους θεους?κ πιο θα ηταν το νοημα ,που θα βοηθουσε αυτο .ειναι σε φαση κ ηλικια να επιλλεξουν τι τα αντιπροσωπευει?

 

Και οταν θα μαθουν και για την θεωρια της εξελιξης στο μαθημα της βιολογιας εκει να δεις μπερδεμα!

h6xzxrqbxxgyb0zv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ώπα ρε κοπελιά ήρεμα κουβέντα κάνουμε...............δεν φορέσαμε και τα χρώματα του πολέμου :lol:

δεν είμαι:

υπαλληλίσκος

δάσκαλος

πολιτικός

παπάς

 

Εντάξει… μπορεί να σου φαίνετε υπερβολικό εσένα αυτό που λέω, αλλά εγώ που τα ζω καθημερινά αυτά μέσα στο σπίτι μου από τέτοιους ανθρώπους που με υποχθόνιο τρόπο προσπαθούν να μου αλλάξουν άποψη για όλα αυτά, αλλά ποτέ δεν είχαν και ούτε θα έχουν ποτέ το σθένος να κοιτάξουν τα χάλια τους και να ασχοληθούν με την πάρτη τους και με τη ψευτοπίστη τους, παρά θέλουν να τρυπώσουν στο δικό μου σπίτι, στην δική μου οικογένεια και να με κάνουν κουμάντο για το αν, πως και γιατί πρέπει να ακολουθήσουμε όλα αυτά που εκείνοι (νομίζουν ότι) πιστεύουν… Συγγνώμη λοιπόν αν είμαι υπερβολική αλλά σε εκείνους απευθύνονται κυρίως αυτά που έγραψα ποιο πάνω… και ήθελα να τα πω για να ξεθυμάνω!!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουνα Θρησκευτικός ηγέτης (όποιας θρησκείας), θα απαιτούσα να διδάσκονται όλες οι θρησκείες για να έχω τη βεβαιότητα ότι η πιστοί μου είναι πιστοί συνειδητά κι όχι από άγνοια ή παράδοση.

 

Θα πρότιμούσα το συγκεκριμένο μάθημα να λέγεται γνωρίζω την Ορθοδοξία θα ήταν και πολύ πιό κοντά στη διδακτέα ύλη (τουλάχιστον για το δημοτικό) και να υπάρχει και μάθημα γνωρίζω τις άλλες Θρησκείες και να είναι και τα δύο επιλογής,με την ίδια λογική που είναι επιλογή τα Γερμανικά,Γαλλικά,Ιταλικά στο δημοτικό.

 

Με όλο το σεβασμό σε κάθε άποψη και κάθε θρησκεία,το θέμα είναι το μάθημα των θρησκευτικών και όχι η θρησκεία.Προτείνω λοιπόν να περιοριστούμε στο θέμα ρίχνοντας και μια ματιά στα βιβλία τα οποία διδάσκονται.:D

 

Υ.Γ.Θα εξαιρούσα το παιδί μου απο μάθημα ιστορίας που του δίδασκε ότι ο Χίτλερ έκανε αγαθό έργο και τον παρουσίαζε σαν ευεργέτη της ανθρωπότητας πχ.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα μαρια για να εισαι ικανοποιημενη θα ηθελες το βιβλιο του δημοτικου να εναφερει αναλυτικα κ με εικονες τις ιδεες κ τα τελετουργικα ολων των θρησκειων?κ τα παιδια 6-12 ετων που ηδη μπερδευονται μεταξυ των θεων της μυθολογια κ του χριστου να μαθαιναν κ για ολους τους υπολοιπους θεους?κ πιο θα ηταν το νοημα ,που θα βοηθουσε αυτο .ειναι σε φαση κ ηλικια να επιλλεξουν τι τα αντιπροσωπευει?

και ποιος ειπε οτι ενα παιδακι που βλεπει μια οικογενεια να αναβει ενα κερακι γινεται κομλεξικο επειδη η δικια του δεν το κανει.αν παρω παραδειγμα απο τον εαυτο μου που δεν τρεχαμε οικογενειακος στην εκκλησια δεν ειχ κανενα προβλημα με αυτες τις εικονες.γιατι η μητερα μου οταν μου μιλησε για αυτα τα θεματα ηταν ξακαθαρη.ο θεος κ ο χριστος ειναι πρωτα μεσα μας κ μετα στην εκκλησια.οταν για καποιο λογο εχεις την αναγκη να του πεις η να του ζητησεις κατι κλεισε τα ματια κανε μια προσευχη κ αυτος θα σε ακουσει.ξερεις ποσο με εχει βοηθησει αυτο κ σαν παιδι κ αργοτερα ως ενηλικη?λες επεισης οτι δεν θες το παιδι να λεει αυτα που θελει στο θεο αλλα σε σενα .γιατι το ενα πρεπει να αποκλεει το αλλο?φοβασαι οτι η επαφη με τον θεο θα κλεψει την επαφη σου με το παιδι?

δηλαδη εσενα η γιαγια σου η μητερα σου κτλ που σε μεγαλωσαν με αυτες τις αρχες{φανταζομαι}κ εικονες σου δημιουργησαν προβληματα που τωρα δεν θες να δημιουργησες εσυ στο παιδι σου?

 

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, βλέπω ανθρώπους που έχουν ανήσυχο πνεύμα και που θέλουν να δίνουν απαντήσεις σε όλα τα ζητήματα που αφορούν τον άνθρωπο. Αυτό είναι στη φύση της ανθρώπινης ψυχής.

Για να υπάρχει όμως αντικειμενικότητα στην όποια άποψη, θα πρέπει αυτός που την εκφράζει να έχει μία ολοκληρωμένη, όσο γίνεται, εικόνα περί του θέματος το οποίο πραγματεύεται.

Για να γνωρίσεις μία φιλοσοφία ή μία θρησκεία, προτού εκφέρεις γνώμη γι αυτήν και τις εκδηλώσεις της, μελετάς κατ΄αρχήν τους πρώτους διδάξαντες, φορείς και εκφραστές της.

Σας παρακαλώ λοιπόν, πριν εκφέρετε τη γνώμη σας για την εκκλησία, τις επιλογές της , τους πιστούς και τελευταίο το μάθημα των θρησκευτικών και πώς και αν πρέπει να διδάσκεται,

μελετήστε την Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) και τους Άγιους Πατέρες της Εκκλησίας.

Σιγά σιγά με την έρευνα θα αναθεωρήσετε κάποιες από τις απόψεις σας και θα διαλευκάνετε κάποια σκοτεινά σημεία που υπάρχουν. (δε χρειάζεται να αλλαξοπιστήσετε για να ενημερωθείτε πάνω σε ορισμένα ζητήματα....μπορείτε να συνεχίσετε και μετά να είστε είτε άθεοι, είτε οτιδήποτε άλλο...απλά το λέω γιατί χωρίς να ξέρεις, δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη)

Για να εκφέρετε σκέψεις όπως αυτές που διαβάζω μέχρι τώρα, είτε δεν έχετε ερευνήσει αρκετά τις γραφές, είτε συμβαίνει κάτι άλλο (μακάρι να μην είναι το δέυτερο....)

Αυτός πάντως που ψάχνει, βρίσκει κιόλας.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό συμφωνώ σ' αυτό το σημείο με τη Mafalda2. Είναι η θρησκεία των Νεοελλήνων, δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε.

Το 'ξερα ότι θα "μπάσει νερά" το μήνυμα από αυτό το σημείο ;). Εννοώ αυτό που είπε η Mafalda2, ότι όπως διδάσκουμε τη μυθολογία, ας διδάξουμε και τα θρησκευτικά. Το ότι δεν είναι όλοι οι Έλληνες ορθόδοξοι και ότι όλοι οι ορθοδοξοι δεν είναι Έλληνες το θεώρησα αυτονόητο, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.:D

Link to comment
Share on other sites

...αν ειχαμε ισχυρη ταυτοτητα δεν θα μας ενοχλουσε ο άλλος, ο διαφορετκος. μηπως πρεπει να κανουμε επιτελους μια αυτοκριτικη; και να ξεφυγουμε απο τη φαντασιωση της ανωτεροτητας;

...........

Το προχωράς πολύ , και αυτό είναι φαντασίωση.

 

...βουρδουλας της θρησκειας...ενδιαφερον, αλλα εγω ειμαι κατα της βιας κ υπερ της αγαπης...τελικα τι ειναι ο χριστιανισμος;:rolleyes:
Καλά κάνεις και είσαι υπέρ της αγάπης και κατά της βίας.Αν δεν μπορείς να δεις το προφανές πως υπάρχει βία γύρω σου ( οικονομική θρησκευτική πολιτισμική......... ) δεν χρειάζεται να τα συζητάμε.

Εγώ προτιμώ να μπαινωβγαίνω στο ροζ συνεφάκι παρά να κάθομαι μέσα συνέχεια.

 

ΥΓ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς ΕΙΝΑΙ το μάθημα των θρησκευτικών και οι επιλογές μας ώς γονείς στην παρακολούθηση από μέρους των παιδιών μας.

Απαντάμε έως τώρα και ο καθένας τεκμηριώνει όσο μπορεί την χρησιμότητα του εν λόγο μαθήματος σε προσωπικό επίπεδο σε εθνικό ή και σε παγκόσμιο.

Το να φτάσουμε την κουβέντα στο να ξεψαχνίζουμε την κάθε θρησκεία ,................είναι μια ολόκληρη -από μόνη της- ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

 

Επίσης δεν νομίζω πως ανακαλύψατε την Αμερική λέγοντας πως τα βιβλία θρησκευτικών δεν έχουν μόνο ενημερωτικό χαραχτήρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σύνδεση στα βιβλία και στην κατήχηση γενικότερα της έννοιας της ευτυχίας με άλλα καθημερινά πράγματα είναι ο βασικός μηχανισμός της... διαφήμισης.

Αν προσέξετε στις διαφημήσεις που βλέπουμε (παντού γύρω μας), οι πιο επιτυχημένες είναι αυτές που υποσυνείδητα δημιουργούν μια νοητή σύνδεση (ακόμα και μη πραγματική) με την ευτυχία-ευημερία και το υπο διαφήμιση προϊόν.

 

Δηλαδή.... χαρά, δώρα... τάδε αναψυκτικό

ευτυχία-οικογένεια... τάδε τράπεζα-δανειο

υπεροχή-ευημερία.... τάδε ποτό

 

Το ίδιο γίνεται και στα βιβλία των θρησκευτικών.

Συνδέονται εικόνες (π.χ. χαρούμενη οικογένεια που ανάβει κερί κτλ) με την έννοια της ευτυχίας. Και ταυτόχρονα ότι όποιος ΔΕΝ ασπάζεται αυτόν τον τρόπο ζωής, ζει στο "σκοτάδι" και επέρχεται δυστυχία.

 

Έτσι δημιουργείται ένα ενοχικό και εκβιαστικό πλαίσιο με σκοπό την προσέλκυση των ευάλωτων -σε αυτούς τους μηχανισμούς- μικρών και μη κατασταλαγμένων παιδιών.

 

 

 

......

Σας παρακαλώ λοιπόν, πριν εκφέρετε τη γνώμη σας για την εκκλησία, τις επιλογές της , τους πιστούς και τελευταίο το μάθημα των θρησκευτικών και πώς και αν πρέπει να διδάσκεται,

μελετήστε την Αγία Γραφή (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) και τους Άγιους Πατέρες της Εκκλησίας.

Σιγά σιγά με την έρευνα θα αναθεωρήσετε κάποιες από τις απόψεις σας και θα διαλευκάνετε κάποια σκοτεινά σημεία που υπάρχουν. (δε χρειάζεται να αλλαξοπιστήσετε για να ενημερωθείτε πάνω σε ορισμένα ζητήματα....μπορείτε να συνεχίσετε και μετά να είστε είτε άθεοι, είτε οτιδήποτε άλλο...απλά το λέω γιατί χωρίς να ξέρεις, δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη)

Για να εκφέρετε σκέψεις όπως αυτές που διαβάζω μέχρι τώρα, είτε δεν έχετε ερευνήσει αρκετά τις γραφές, είτε συμβαίνει κάτι άλλο (μακάρι να μην είναι το δέυτερο....)

Αυτός πάντως που ψάχνει, βρίσκει κιόλας.

 

Συνήθως οι περισσότεροι έχουν ψάξει, έχουν διαβάσει, έχουν δει τη θεωρία, αλλά και την πράξη. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά και ενώ μπορεί να διαίπεται από ηθικές αξίες, αυτό να γίνεται σε ένα πλαίσιο είτε εντός είτε εκτός της θρησκείας.

 

 

 

gavrias...

Ακριβώς επειδή σκέφτεσαι έτσι... δεν είσαι Θρησκευτικός Ηγέτης! :lol: Οι θρησκευτικοί ηγέτες.... ακόμα κι αν γνωρίζουν τις αδυναμίες της θεωρίας τους, αγωνίζονται για την αύξηση της (ψυχολογικής) εξουσίας τους.

 

 

Και για να μη νομίζετε πως τα λέω "ελαφρά τη καρδία".... έχω γνωρίσει από πολύ πολύ κοντά τη Χριστιανική Θρησκεία σε όλες της τις διαστάσεις.

 

 

 

Κάτι ακόμα....

Η εκκλησία προσπαθεί να προάγει την αλληλεγγύη και τη φιλανθρωπία. Αν λοιπόν νοιάζεται πραγματικά (και όχι υποκριτικά) για αυτούς τους στόχους, θα είχε γεμίσει τον τόπο σχολεία, θα είχε χρηματοδοτήσει τη διανομή βιβλίων, θα είχε εξοπλήσει τα υπάρχοντα σχολεία με τεχνικό υλικό για τη διδασκαλία.

Δε θα έφτιαχνε πανάκριβους ναούς λατρείας, ούτε θα κοιτούσε πώς θα διογκωθεί η εκκλησιαστική περιουσία.

Η εκκλησία... λέει να κάνουμε ΕΜΕΙΣ φιλανθρωπίες, αλλά ΕΚΕΙΝΗ.... μένει μάλλον αμέτοχη (για να μη χρησιμοποιήσω πιο βαρύ χαρακτηρισμό... και παρεξηγηθώ).

Η φιλανθρωπίες που γίνονται από κάποιους ιερείς (έχω γίνει μάρτυρας τέτοιων περιστατικών που πραγματικά αξίζουν!) είναι μεμονωμένες και συνήθως αυτοί οι ιερείς βρίσκονται στη δυσμένεια της Κεντρικής Εκκλησίας. Επίσης αυτοί βρίσκουν πόρους από δικά τους έσοδα (π.χ. το μισθό τους, ενώ ζούν οι ίδιοι λιτά) και από δωρεές πιστών. Είναι τυχαίο πως οι πραγματικά φιλάνθρωποι, ακόμα κι αν είναι ιερείς... δεν εκτιμώνται από τη διοίκηση της εκκλησίας;

 

Όταν λοιπόν μιλάμε για το μάθημα των θρησκευτικών... τι ακριβώς περιμένουμε να μάθουν τα παιδιά μας από αυτό; Και από ποιούς;

 

Πώς να διδάξει ένας εκπαιδευτικός κάτι που αλλιώς λέγεται κι αλλιώς εφαρμόζεται; Πώς να διδάξει ένας εκπαιδευτικός ένα θέμα όταν ζητείται να εφαρμοστεί από τους πιστούς αλλά εξαιρεί τους ιερωμένους (δια του παραδείγματος πάλι).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το προχωράς πολύ , και αυτό είναι φαντασίωση.

 

μπορω να σου παραθεσω κ επιστημονικη βιβλιογραφια αν θες. δεν φντασιωνομαι πραγματα που εχουν να κανουν με ζητηματα της κοινωνιολογιας.

 

Καλά κάνεις και είσαι υπέρ της αγάπης και κατά της βίας.Αν δεν μπορείς να δεις το προφανές πως υπάρχει βία γύρω σου ( οικονομική θρησκευτική πολιτισμική......... ) δεν χρειάζεται να τα συζητάμε.
σημαινει κατι αυτο; δεν βγαζω κανενα νοημα απο την προταση

.....

 

ΥΓ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς ΕΙΝΑΙ το μάθημα των θρησκευτικών και οι επιλογές μας ώς γονείς στην παρακολούθηση από μέρους των παιδιών μας.

Απαντάμε έως τώρα και ο καθένας τεκμηριώνει όσο μπορεί την χρησιμότητα του εν λόγο μαθήματος σε προσωπικό επίπεδο σε εθνικό ή και σε παγκόσμιο.

Το να φτάσουμε την κουβέντα στο να ξεψαχνίζουμε την κάθε θρησκεία ,................είναι μια ολόκληρη -από μόνη της- ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

σωστα, το παρατραβηξα. οι επιλογες μας λοιπον ως γονεων εχουν να κανουν με την αναπτυξη των δεξιοτητων των τεκνων μας. Αν μεσα σε αυτες (επιλογες και δεξιοτητες) δεν ειναι ο σεβασμος του Άλλου, μαλλον θα μας ερθει μπουμπεραγκ και μαλλον κανουμε κατι λαθος.

 

Αυτά. Σας χαιρετω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το προβλημα ξεκιναει κ τελειωνει στο πως εχουμε την θρησκεια,την οποιαδηποτε θρησκεια μεσα μας,μεσα στο μυαλο κ στην ψυχη μας.

Για αλλους θρησκεια {μεσα σε αυτους κ εγω}ειναι η αναγκη να πιστευουν οτι δεν φυτρωσαν σε αυτο τον κοσμο κ ετσι απλα οπως ηρθαν ετσι απλα μια μερα θα εξαφανιστουν.οτι υπαρχει ενα ανωτερο ον {δεν εχει σημασια αν λεγεται θεος ,Αλλαχ ,βουδας} που τους προστατευει κ τους δινει δυναμη κ βοηθεια.

για αλλους θρησκεια ειναι παω στην εκκλησια {η σε ενα τοπο λατρειας }κ κανω μετανειες νυστειες ,δωρεες εξομολογουμε κ καθαρισα ως πιστος

αλλοι παλι επικεντρωνονται στα κακως κειμενα καθε θρησκειας {οπως η εκμεταλευση της εκκλησιας των πιστων}για να απομακρυνθουν απο αυτη.

Εγω προσωπικα δεν χω προβλημα με κανεναν αλλοθρησκο γιατι αυτοι που πραγματικα πιστευουν στο βαθος εχουν τα ιδια πιστευω με μενα.με αυτους που πραγματικα εχω προβλημα ειναι με τους αθεους γιατι στην ουσια θεωρω οτι ειναι εγωκεντρικα ατομα που θελουν να πιστευουν οτι ειναι κυριαρχοι αυτου του κοσμου κ δεν εξαρτονται απο κανεναν.

οσο για το μαθημα των θρησκευτικων που ειναι κ το θεμα μας το θεωρω απαραιτητο κ οχι μαθημα επιλογης κ οχι για να μαθει το παιδι μου να υμνει την εκκλησια κ να κανει μεγαλους σταυρους αλλα για να παρει παραδειγματα μεσα απο τους βιους αγιων {που αν θελουν μερικοι μπορει να μην ηταν πραγματικοι αγιοι}εκαναν ομως κατι καλο που οφελεισε πολλους αλλους κ αυτο ειναι η ουσια.δεν μπορω να καταλαβω γιατι να θεωρηται υποχρεωτικη η γυμναστικη κ οχι τα θρησκευτικα.οσο για τα παιδια που οι οικογενειες τους δεν πιστευουν η πιστευουν καπου αλλου ηδη εχουν μεταδωσει τις ιδεες στα παιδια τους οποτε αυτα μπορουν να αντιμετωπιζουν το συγκεκριμενο μαθημα οπως εμεις την μυθολογια.εφοσον ανοικουμε σε εναν τοπο που μεγαλωσαμε με αυτη την θρησκεια κ η πλειοψηφια πιστευει σε αυτη στα δικα μας τα σχολεια πρεπει να υπαρχει αυτο το μαθημα.οπως φανταζομαι στα σχολεια αλλων κρατων με αλλη θρησκεια υπαρχει κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=alcyon;1319400]Όταν λοιπόν μιλάμε για το μάθημα των θρησκευτικών... τι ακριβώς περιμένουμε να μάθουν τα παιδιά μας από αυτό; Και από ποιούς;

Ξέρω αρκετούς γκουρού που μπορούμε να στείλουμε τα παιδιά μας στα δύσκολα. Ένας από αυτούς και ο sai baba...

Πέρα από τα αστεία πάντως, ο Βολταίρος είχε πει ότι κινδύνευε να γίνει χριστιανός από τον πόλεμο που γίνεται εναντίον του χριστιανισμού.

Ο πόλεμος αυτός έγκειται σήμερα και στο ότι έχει εκφυλιστεί εντελώς το μάθημα των θρησκευτικών, έτσι ώστε ακόμα και για χριστιανούς να μην έχει καμία ουσιαστική αξία με τον τρόπο που διδάσκεται. Επίσης τα σκάλδαλα που ακούγονται από το χώρο της εκκλησίας είναι και αυτά στο παιχνίδι. Χάνεται η εμπιστοσύνη στην εκκλησία. Χάνεται η σχέση με τα μυστήρια. Αυτές είναι τραγικές συνέπειες. Τα παιδιά θα κάνουν αυτό που τους λένε οι γονείς. Ώσπου να αναζητήσουν μόνα τους κάποια πράγματα.

Στον αντίποδα βρίσκονται οι ευρωπαίοι που καθημερινά αναζητούν πληροφορίες και δείχνουν τεράστιο ενδιαφέρον για τον Ορθόδοξο εν Ελλάδι μοναχισμό. Ακούνε τους βυζαντινούς ήχους, αισθάνονται την αρμονία με το λόγο και ρωτάνε με δίψα για το νόημα των λόγων τους.

Τελικά ο εχθρός δεν είναι ο "έξω απο δω", "αλλά ο μέσα από δω" (και στις δύο περιπτώσεις αόρατος)

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Θεοδώρα με όλο το θάρρος, αυτό το οποίο υποστηρίζουμε εδώ είναι ότι ο γονιός καλό είναι να έχει την επιλογή του αν το παιδί του θα κατηχηθεί στην ορθόδοξη πίστη ή όχι. Αν το καλοσκεφτείς είναι κάτι αντίστοιχο με εκείνο που αποζητούσες όταν μιλούσες για την κατ' οίκον διδασκαλία, μόνο που εδώ το παλεύουμε μέσα από την υπάρχουσα δομή. Αν θυμάσαι τότε είχα πει ότι ως μέθοδος δε μου αρέσει/ ταιριάζει, αλλά ως δυνατότητα δε με ενοχλεί.

 

Μπορούμε λοιπόν να είμαστε πιο ανοιχτόμυαλοι και πιο ευέλικτοι χωρίς να νιώθουμε ότι διακυβεύεται η προσωπική μας ισορροπία και ταυτότητα, επειδή οι άλλοι είναι διαφορετικοί από εμάς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικα δεν χω προβλημα με κανεναν αλλοθρησκο γιατι αυτοι που πραγματικα πιστευουν στο βαθος εχουν τα ιδια πιστευω με μενα.

με αυτους που πραγματικα εχω προβλημα ειναι με τους αθεους γιατι στην ουσια θεωρω οτι ειναι εγωκεντρικα ατομα που θελουν να πιστευουν οτι ειναι κυριαρχοι αυτου του κοσμου κ δεν εξαρτονται απο κανεναν.

 

Εγωκεντρκα ατομα που ειναι κυριαρχοι αυτου του κοσμου??Με λαθους αθεους κανεις παρεα!

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι τα θρησκευτικα δεν ειναι υποχρεωτικα ο μαθητης εχει το δικαιωμα να παρει απαλλαγη και στα περισσοτερα ευρωπαικα κρατη ειναι μαθημα επιλογης και αν δεν κανω λαθος (ετσι εχω ακουσει) στη Γαλλια δεν υπαρχει καν σαν μαθημα.

 

 

Στον αντίποδα βρίσκονται οι ευρωπαίοι που καθημερινά αναζητούν πληροφορίες και δείχνουν τεράστιο ενδιαφέρον για τον Ορθόδοξο εν Ελλάδι μοναχισμό. Ακούνε τους βυζαντινούς ήχους, αισθάνονται την αρμονία με το λόγο και ρωτάνε με δίψα για το νόημα των λόγων τους.

 

Αυτο πρωτη φορα τ ακουω!!Νομιζα οτι οι ευρωπαιοι θαυμαζαν το αρχαιο Ελληνικο πνευμα.

h6xzxrqbxxgyb0zv.png
Link to comment
Share on other sites

Θεοδώρα με όλο το θάρρος, αυτό το οποίο υποστηρίζουμε εδώ είναι ότι ο γονιός καλό είναι να έχει την επιλογή του αν το παιδί του θα κατηχηθεί στην ορθόδοξη πίστη ή όχι. Αν το καλοσκεφτείς είναι κάτι αντίστοιχο με εκείνο που αποζητούσες όταν μιλούσες για την κατ' οίκον διδασκαλία, μόνο που εδώ το παλεύουμε μέσα από την υπάρχουσα δομή. Αν θυμάσαι τότε είχα πει ότι ως μέθοδος δε μου αρέσει/ ταιριάζει, αλλά ως δυνατότητα δε με ενοχλεί.

 

Μπορούμε λοιπόν να είμαστε πιο ανοιχτόμυαλοι και πιο ευέλικτοι χωρίς να νιώθουμε ότι διακυβεύεται η προσωπική μας ισορροπία και ταυτότητα, επειδή οι άλλοι είναι διαφορετικοί από εμάς.

 

Η δυνατότητα επιλογής ήδη υπάρχει και πάντα υπήρχε για το αν ένα παιδί θα παρακολουθήσει τα θρησκευτικά. Ή κάνω λάθος;Αντίθετα με τη δυνατότητα επιλογής για τα υπόλοιπα μαθήματα την οποία συζητούσα στο θέμα hs. Άρα υπαρκτό πρόβλημα γι αυτούς που δεν θέλουν... δεν υπάρχει. Όλοι είναι ελεύθεροι θεωρητικά και πρακτικά.

Προς τα πού λοιπόν να ανοίξουμε το μυαλό μας;Οι δρόμοι είναι ανοιχτοί. Οι πόρτες της αίθουσας για όποιον δεν θέλει τα θρησκευτικά είναι ανοιχτή. Πού βρίσκεις το πρόβλημα;Δεν ανέφερα πουθενά ότι πρέπει όλοι ,θέλουν δε θέλουν, να το παρακολουθήσουν.

Σε πληροφορώ ότι αυτή τη στιγμή είναι πολύ πιθανότερο να στιγματιστεί κοινωνικά κάποιος που ομολογεί την πίστη του, παρά ο άπιστος.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρωτη φορα τ ακουω!!Νομιζα οτι οι ευρωπαιοι θαυμαζαν το αρχαιο Ελληνικο πνευμα.

Κι όμως κινείται.....!!!!

Μα όποιος δείχνει ενδιαφέρον για το τι είναι αρχαία Ελλάδα, επόμενο είναι ψάχνοντας να βρει θησαυρούς και να τους εκτιμήσει ανάλογα. Το αρχαίο Ελληνικό πνέυμα δεν οδηγήθηκε τυχαία στον Χριστιανισμό. Τω αγνώστω Θεώ θυσίαζαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Αυτά και άλλα πολλά τα γνωρίζουν οι ευρωπαίοι πολύ καλύτερα από εμάς. Μοιραία όπως οι Έλληνες οδηγήθηκαν στην Ορθοδοξία, έτσι και οι ευρωπαίοι άρχισαν κι αυτοί να ξυπνούν. Πόσοι αλβανοί, γάλλοι και κάθε εθνικότητος συνάνθρωποί μας βαπτίζονται συνειδητά, εγκαταλείποντας την αθεϊα , τον καθολικισμό. Στην ασία δύο πρώην μουσουλμάνες πέντε φορές την ημέρα μαστιγώνονται γιατί αλλαξοπιστήσανε.

Εμείς όμως οι Ελληναράδες, απόγονοι του Περικλή, ούτε την αρχαία γλώσσα θέλουμε να γνωρίζουμε (την οποια διδάσκονται αμερικανοί, γάλλοι, γερμανοί), ούτε την ιστορία, ούτε τα θρησκευτικά.

Δικαίωμά μας!

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Εγωκεντρκα ατομα που ειναι κυριαρχοι αυτου του κοσμου??Με λαθους αθεους κανεις παρεα!

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι τα θρησκευτικα δεν ειναι υποχρεωτικα ο μαθητης εχει το δικαιωμα να παρει απαλλαγη και στα περισσοτερα ευρωπαικα κρατη ειναι μαθημα επιλογης και αν δεν κανω λαθος (ετσι εχω ακουσει) στη Γαλλια δεν υπαρχει καν σαν μαθημα.

 

 

 

 

Αυτο πρωτη φορα τ ακουω!!Νομιζα οτι οι ευρωπαιοι θαυμαζαν το αρχαιο Ελληνικο πνευμα.

 

καταρχην δεν τους κανω παρεα γιατι ουτε ενας απο τους αθεους που εχει τυχη να συνομιλησω δεν εχει επιχειρηματα.απλα δεν πιστευεουν για να πανε κοντρα σε οσους πιστευουν.αναφερουν κ 2-3 σκανδαλα της εκκλησιας σαν δικαιολογια κ τελειωσε.κ δευτερον ενας ανθρωπος που πιστευει οτι δεν τον δημιουργησε κανενας θεος αρα δεν εχει αναγκη να ευχαριστησει ,να ζητησει συχγωρεση η βοηθεια απο κανενα θεο δεν θεωρει τον εαυτο ανωτερο ον αυτου του πλανητη.αφου γοια αυτον δεν υπαρχει κατι ανωτερο .αυτο δεν ειναι εγωκεντρισμος?οι αθεοι που ξερεις εσυ πιστευουν αλλα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κατ' αρχην με ολο το σεβασμο και την οικιοτητα που εχουμε αποκτησει στο foum δεν μπορω να καταλαβω πως δινεται το λογο και κανετε κουβεντα με ενα ατομο το οποιο δεν ειναι ορθοδοξη χριστιανη.δεν βλεπετε την τακτικη που ακολουθουν ολοι αυτοι οι ανθρωποι που δεν εχουν καμια σχεση με την θρησκεια μας και που προσπαθουν με το μπλα μπλα μπλα τους να μας κανουν να τους δωσουμε τον λογο και στη συνεχεια να μας βαζουν ερωτηματικα για την θρησκεια μας και τα πιστευω μας.ειλικρινα λυπαμαι πολυ γιατι αυτη η κυρια με τον μακρυστοχαστο ταχα μου δηθεν λογο της, κατι που οσο καιρο (εδω και εναμιση χρονο)ειμαι στο forum δεν εχω ξαναδει.οσες δε απο εμας πιστευουμε 100% στην θρησκεια μας στις γραφες μας και στα οσα εμαθε η καθε μια ειτε απο το σπιτι της ειτε απο το σχολειο ειτε απο το κατηχητικο δεν θα επρεπε να καν να διαβασουμε αυτα που λεει.αν αυτο που κανει αυτη η κυρια δεν ειναι φανατισμος τοτε πες τε μου τι ειναι.

δεν ειμαι αυτο που λεμε με το σταυρο στο χερι ουτε κυκλοφορω με φουστες και κοτσο στα μαλλια αλλα πιστευω οτι η θρησκεια μας, γιατι εμεις ειμαστε θρησκεια και οχι οι ευαγγελιστες οι οποιοι ειναι αιρεση, ειναι "η αληθεια και η ζωη".σε ποιο επιπεδο να συναντηθουμε λοιπον και απο που και ως που να κανουμε κουβεντα;ειλικρινα εχω μεινει αναυδη με τον τεραστιο λογο της και τα τοσα δηθεν επιχειρηματα της.ας μην ασχολουμαστε με τετοια ατομα γιατι δεν προκειτε να τους αλλαξουμε γνωμη και αυτο που θα χασουμε εμεις ειναι η πιστη σε οσα μαθαμε και σε οσα πιστευουμε.

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αρχαίο Ελληνικό πνέυμα δεν οδηγήθηκε τυχαία στον Χριστιανισμό.

 

Το αρχαιο ελληνικο πνευμα κυνηγηθηκε απο τον χριστιανισμο.

 

Τω αγνώστω Θεώ θυσίαζαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

 

 

Οι αρχαιοι προγονοι δεν θυσιαζαν στον αγνωστο θεο αλλα οι ξενοι που τους επισκεπτοταν και εκει λατρευαταν το δικο τους θεο.

 

Αυτά και άλλα πολλά τα γνωρίζουν οι ευρωπαίοι πολύ καλύτερα από εμάς. Μοιραία όπως οι Έλληνες οδηγήθηκαν στην Ορθοδοξία, έτσι και οι ευρωπαίοι άρχισαν κι αυτοί να ξυπνούν. Πόσοι αλβανοί, γάλλοι και κάθε εθνικότητος συνάνθρωποί μας βαπτίζονται συνειδητά, εγκαταλείποντας την αθεϊα , τον καθολικισμό.

 

Υπαρχουν στοιχεια - στατιστικες γι αυτο?

Στην ασία δύο πρώην μουσουλμάνες πέντε φορές την ημέρα μαστιγώνονται γιατί αλλαξοπιστήσανε.

 

Ευτυχως οι χριστιανοι δεν τηρουν τετοιου ειδους εντολες που αναφερει η αγια γραφη

Kατά Λουκά 19 (27).

h6xzxrqbxxgyb0zv.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν χω προβλημα με κανεναν αλλοθρησκο γιατι αυτοι που πραγματικα πιστευουν στο βαθος εχουν τα ιδια πιστευω με μενα.

με αυτους που πραγματικα εχω προβλημα ειναι με τους αθεους γιατι στην ουσια θεωρω οτι ειναι εγωκεντρικα ατομα που θελουν να πιστευουν οτι ειναι κυριαρχοι αυτου του κοσμου κ δεν εξαρτονται απο κανεναν..

Η θρησκεία είναι αυτή που θέτει τον άνθρωπο ως ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ επί της γής. Οι άθρησκοι (όσους ξέρω δηλαδή) δεν νομίζω πως στην προσωπική τους κοσμοθεωρία πιστεύουν πως είναι ανώτεροι από τα άλλα ζώα. Μάλλον αποδέχονται έναν πιο γήινο και φυσικό τρόπο ζωής. Δεν τρέφονται με την ιδέα της ανωτερότητας της φύσης του ανθρώπου, αλλά με την ταπεινότητά της.

 

Άρα.... πού βλέπεις την κυριαρχία; Πού βλέπεις τον εγωκεντρισμό;

 

Ενώ στη θρησκεία... όλα γυρίζουν γύρω από τον άνθρωπο. Τα ζώα, η γη, ο ουρανός, τα άστρα έγιναν για την ευχαρίστηση του ανθρώπου. Όλα σχετίζονται με αυτόν και η βασική έγνοια του Θεού είναι ο άνθρωπος.

 

Σε όλο αυτό... μάλλον το βραβείο για την αναζήτηση της κυριαρχίας πάει... στη θρησκεία και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

 

 

ΡΕΝΙΒΑ2... είναι κλασική αντίδραση Φανατισμού αυτό που προτείνεις στα άλλα μέλη. Το να διακόψεις την επικοινωνία δείχνοντας επιδεικτικά κάποιον που θεωρείς "αντίπαλο" επειδή δεν ασπάζεσαι τα πιστεύω του κάθε άλλο παρά Χριστιανικό ήθος δείχνει.

 

Μήπως φοβάσαι πως κάπου έχει δίκιο και αισθάνεσαι το οικοδόμημα της κοσμοθεωρίας που έχεις στο μυαλό σου να κλειδωνίζεται?

Πώς γνωρίζεις πως αυτά που σου έχουν μάθει ή αυτά που έχεις κατανοήσει από τη θρησκεία είναι αυτά που πρέπει και όχι αυτά που τελικά καταφέρνεις -μέσα από τα δικά σου μάτια, άρα εντελώς υποκειμενικά- να δεις;

 

Η ύπαρξη κρίσης είναι υγιής. Η έλλειψή της οδηγεί στο φανατισμό και τη μισαλλοδοξία. Η στάση αυτή επιδεικνύει αλαζονία και υπεροψία. Μάλλον θα χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση στην ερμηνεία κάποιων θεολογικών "πιστεύω" γιατί υπάρχει αντίφαση σε αυτά που λες πως πιστεύεις και αυτά που πράττεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συγνωμη αλλα εγω ειμαι η φανατισμενη;μπηκα εγω να γραψω ενα σωρο αρλουμπες ή μηπως εγραψα τα πιστευω μου περι θρησκειας και προσπαθω να σας πεισω για κατι;το οτι πιστευω 100% στην θρησκεια μας δεν σημαινει οτι ειμαι φανατισμενη.αν εγω ειμαι φανατισμενη τοτε οσες επεσαν να με φανε τι ειναι;

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είσαι κομματάκι φανατισμένη όταν λες για την άποψη του άλλου ''ένα σωρό αρλούμπες'' και όταν θεωρείς ότι κάποιος μη χριστιανός ορθοδοξος δεν έχει δικαίωμα να πάρει μέρος στη συζήτηση. Δε θυμάμαι να καταθέσαμε πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων πριν αρχίσουμε το διάλογο.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...