Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαινεται το σποράκι;;;;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Εύχομαι τα καλύτερα και θαυμάζω πάντα το κουράγιο σας ψυχολογικό και σωματικό πριν κατά τη διάρκεια και μετά την εγκυμοσύνη. Θέλω τη συμβουλή σας!!!Με τη σύζυγό μου έχουμε ήδη ένα αγοράκι 3,5 ετών. Η πρώτη εγκυμοσύνη κύλησε τέλεια. Πριν από σχεδόν ένα χρόνο είχαμε μια παλίνδρομη κύηση. Δεν στείλαμε τίποτα για ανάλυση. Δεν έκανε απόξεση. Έγιναν όλα φυσιολογικά. Πρέπει να σας πω πως είχαμε δει το έμβρυο και καρδούλα! Το ξεπεράσαμε και προχωρήσαμε. Σήμερα είμαστε πάλι σε δύσκολη θέση. Με ΤΕΡ 25/08 και ακανόνιστο κύκλο στις 06/09 είδαμε μόνο το σάκο χωρίς το έμβρυο. Ο γιατρός υπολόγισε πως είναι περίπου 6 εβδομάδων. Μας έχει πιάσει ένας πανικός παρόλο που ο γιατρός είναι καθησυχαστικός. Πείτε μου σας παρακαλώ αντίστοιχες εμπειρίες!Πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί. Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Νίκο. Μάλλον εννοείς ΤΕΡ 25/7. Άρα βρίσκεστε όντως στην 6η εβδομάδα. Κι εγώ έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο στις 5 1/2 εβδομάδες και το μόνο που είχαμε δει ήταν ο σάκος. Ούτε καρδούλα είχαμε ακούσει ούτε έμβρυο είχαμε δει. Ήταν πολύ νωρις για να δούμε. Στον επόμενο υπέρηχο που κάναμε στις 8 εβδομάδες και έμβρυο είδαμε και καρδούλα ακούσαμε. Άρα μην αγχώνεσαι. Άν ήταν κάτι θα σας το έλεγε ο γιατρός. Όλα καλά θα πάνε.

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

sofiaheraklio σ'ευχαριστώ. ναι πραγματι εννοώ 25/07. γενικώς είμαστε πολύ ανήσυχοι. προσπαθώ να είμαι πολύ πιο ψύχραιμος αλλά στα forums που έχω κοιτάξει για αντίστοιχες εμπειρίες, εκεί που διαβάζω κάτι με ευχάριστη κατάληξη, μετά διαβάζω κάτι με δυσάρεστη. Προσπαθώ να βρω πράγματα να πάρω κουράγιο για να μπορέσω να της το μεταδώσω. Πάντως σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εύχομαι να είμαστε σαν και σένα και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kalimera! Eimai kai egw sthn 2h egkymosynh mou. TEP eixa stis 30/7 kai stis 1/9 h xoriaki edeikse 849. O giatros mou eipe na kanw pali thn erxomenh ebdomada xoriaki gia "na anevoun ligo oi times" eipe. Opote thn prwth mou episkepsi ston giatro mou tha thn kanw apo bdomada! Tha deiksei tipota o yperixos ?? H mono sako? Agwniwwwwwwww

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Η μητρότητα είναι ο δρόμος για την ευτυχία , είναι η Ιθάκη του καθενός...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είχα κάνει χειρουργείο, γυναικολογικό, και πήγαμε αρχές 5ης εβδομάδας περίπου, μπορεί και λίγο πιο πριν τέλος 4ης, στο γυναικολόγο για τσεκάρισμα της ωοθήκης.

Όταν μου έκαναν τον υπέρηχο, βρήκαν ένα πολύ μικρό "σακουλάκι" γύρω στα 5 χιλιοστά άδειο.(δεν είχε αναπτυχθεί τίποτα απο το έμβρυο).

Η γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο, μετά απο πολλά ζουμαρίσματα μας λέει:"υπάρχει σάκος χωρίς στοιχεία"!!!!ούτε καν καταλάβαιναμε τις μας έλεγε. Νομίζαμε οτι είχε πρόβλημα η ωοθήκη. Τι ρωτάμε και μας λέει θα σας πεί ο γιατρός σας. Μέχρι να πάμε στο γιατρό είχα πάθει πανικό.

Ο γιατρός ήταν επιφυλακτικός. Μας είπε να περιμένουμε αλλά να κάνουμε και χωριακή.

Έκανα χωριακή και βγήκαν οι τιμές υψηλές. Τον πήραμε τηλέφωνο και του είπαμε τις τιμές και μας είπε συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ 6 εβδομάδων πήγα στη γιατρό μου και είδαμε ένα σάκο. Δε μου είπε καν τι βλέπει, αλλά εγώ δεν είδα τίποτα μέσα! Έπαθα πανικό, αν και δεν άφησε κανένα υπονοούμενο για πρόβλημα. Πήγα μετά από 3 μέρες σε ακτινολόγο και ακούσαμε και καρδούλα. Μου είπε ότι η σύλληψη έγινε την 17η μέρα (αυτό το ξέραμε δηλαδή), άρα το μωράκι είναι 3 μέρες μικρότερο από τον ημερολογιακό υπολογισμό και είναι μια χαρούλα!

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.σημερα πηγα στο γιατρο μου και ακουσαμε την καρδουλα.απιστευτο συναισθημα.πεταω στα συνεφα απο την στιγμη που ειδαμε το σπορακι,ειμαι 7 εβδομαδων μου ειπε ο γιατρος και τωρα θα ξαναπαω σε 4 εβδ. για την αυχενικη διαφανεια.ευχομαι σε ολους να νοιωσεται οπως εγω αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οχι οτι αλλαζει και κατι αλλα ειπα να ρωτησω μπας και εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια αν και σε δυο μερες θα ξερω και οριστικα..δηλαδη 2 εβδομαδες μετα την αρχη της περιοδου

 

ειχα τελευταια περιοδο 16/8 αλλα με κυκλο 36 ημερων και οι μονες μας επαφες υπηρξαν την εβδομαδα απο 30/8 εως 5/9..

στις 4/10 μας ειδε ο γιατρος (που αν ειναι ετσι οπως τα λεω σχεδον 4 εβδομαδων ημουν) και ειδαμε μονο ενδομητριο σακο και λιγο πιο διπλα μια μικρη κυστη και ενα αιματωμα το οποιο θεωρει τυχαια και οτι θα απορροφηθουν. Μας ειπε να ξανα παμε στις 18 οπου για εκεινον βαση τελευταιας περιοδου θα μουν 9 εβδομαδων ενω βαση των ημερομηνιων συλληψης ειμαι γυρω στις 7 εβδομαδες αλλα διακοιλιακα δεν εντοπισε σαφη εικονα εμβρυου και στοιχειωδους κινησης (μια υποτυπωδη κινηση διακριναμε ολοι αλλα μπορουσε να οφειλεται στον υπερηχο και οχι στο εμβρυο). Επειδη τρεις μερες πριν ειχα εμφανισει ενα μικρο ιχνος αιματος (ανεπαισθητο) μεσα στα υγρα μου δεν θελησε να τολμησει για κολπικο υπερηχο και ετσι μου συνεστησε να παω 5 μερες μετα να με ξαναδει οπου αν το διακοιλιακο δεν αποδωσει αναγκαστικα θα κανουμε κολπικο το οποιο θα προσεγγισει καλυτερα το εμβρυο και μαλλον θα δωσει με σαφηνεια εικονα..

 

δεν μου απεκλεισε την θετικη εκβαση των πραγματων (ξερω και εγω εμπειρικα οτι θα πρεπε να χουμε δει κατι ηδη δεν ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη) αλλα συζητησαμε την περιπτωση να μην αναπτυσσετε το εμβρυο και να μην ειναι ηδη βιωσιμο οπερ σημαινει κατ αυτον οτι σ αναλογη περιπτωση θα πρεπει προσωρινα να περιμενουμε λιγες μερες ωστε να αποβληθει μονο του (σαν περιοδος) διαφορετικα θα παμε σε αποξεση..

 

επειδη εχω χασει για διαφορετικους λογους αλλες δυο εγκυμοσυνες και με κοπο εφερα στο κοσμο την κορη μου εχω αγχωθει και στενοχωρεθει παρα πολυ και δυσκολα βλεπω θετικα την εκβαση.. απλα αναρωτιεμαι αν καποια κοπελα ειχε αντιστοιχη εμπειρια και τελικα πηγαν ολα καλα.. ισως εχω και εγω μια ελπιδα, αλλιως θα μαι και εγω στο club της παλλινδρομης.. αν ειναι δηλαδη δυνατον να μην το ζησουμε και αυτο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο οτι θυμαμαι οταν ημαουν εγκυος το γιο μου 7 εβδομαδων ειχαμε δει το εμβρυο με κοιλιακο υπερυχο και ειχαμε ακουσει και καρδια....

τωρα τι να σου πω?μη χανεις την ελπιδα σου ....μπορει οταν θα ξαναπας να ειναι ολα καλα...

ειχα και εγω μια παλλινδρομη πριν απο 6 μηνες και δεν μπορεσαμε να δουμε τιποτα στον υπερηχο και αποβληθηκε μονο του σαν περιοδος...

δεν εκανα αποξεση αλλα ηταν πολυ αρχη ..

δεν ειχαμε δει ουτε σακο..

εκανα ξανα χοριακη και ειχε πεσει...ετσι το καταλαβαμε..

η χοριακη σου πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

απο οτι θυμαμαι οταν ημαουν εγκυος το γιο μου 7 εβδομαδων ειχαμε δει το εμβρυο με κοιλιακο υπερυχο και ειχαμε ακουσει και καρδια....

τωρα τι να σου πω?μη χανεις την ελπιδα σου ....μπορει οταν θα ξαναπας να ειναι ολα καλα...

ειχα και εγω μια παλλινδρομη πριν απο 6 μηνες και δεν μπορεσαμε να δουμε τιποτα στον υπερηχο και αποβληθηκε μονο του σαν περιοδος...

δεν εκανα αποξεση αλλα ηταν πολυ αρχη ..

δεν ειχαμε δει ουτε σακο..

εκανα ξανα χοριακη και ειχε πεσει...ετσι το καταλαβαμε..

η χοριακη σου πως ειναι?

 

ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα να ξανακανω χοριακη μου ειπε οτι δεν το θεωρει χρησιμο γιατι θα δωσει μια τιμη ασχετη.

 

Επιμενει (και καλα κανει, νομιζω επιβαλλεται) να με ξαναδει, πραγμα που θα γινει αυριο..

παντως ενας αλλος μαιευτηρας μου πε κατοπιν μονο συζητησης οτι δεν ειναι αισιοδοξα τα πραγματα.. τωρα τι να πω και εγω.. μπροστα μας ειναι η απαντηση και θα την ξερουμε συντομα..

 

σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσε προσπερους και εγω πηγα για υπεριχο 5 εβδομαδων και 3 ημερων και δεν ειδαμε τιποτα μονο σακο!!μου ειπαν σε 15 μερες επανεξεταση πηγα 7 και 5 εβδομαδων και ακουσαμε επιτελους καρδουλα!!τωρα να σου πω ο γιατρος ειπε ολα καλα αλλα εγω συγκρινα τον υπεριχο με της κορης μου της πρωτης και παρατηρισα οτι 7 εβδομαδων το σπορακι ηταν μεγαλητερο απο οτι τωρα!!αλλα δεν τρεχι τπτ θα δεις ολα θα πανε πολυ καλα και συντομα θα εχεις το μωρουλινη σου και εσυ και ολες μας!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ζει το εμβρυο αλλα το αντιμετωπιζουμε θετικα..εχουμε και προυπηρεσια στο αθλημα συνεπως βλεπουμε την θετικη πλευρα μιας και ειναι μικρη κυηση..

 

ελπιζω σε ολες εδω να ναι οι κυησεις σας τελειομηνες και ευκολες.

 

ευχαριστω για τις προηγουμενες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

προσπερους λυπαμαι πολυ!!!αλλα καλα κανεις η στεναχωρια και το αγχος κανουν την κατασταση δυσκολοτερη!!ολα θα πανε μια χαρα στο μελλον θα δεις...για ολους εχει ο θεος!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω πηγα χτεσ στον Γιατρο 5 εβδ κ 4 ημερ ειδαμε ενα φασολακι μικρο μεσα στον σακο και ακουσαμε και την καρδουλα του!!!

.Στο πρωτο μου παιδακι νομιζω την ειχαμε ακουσει πιο μετα.μαλλον πρεπει να παιζει ρολο η ημερα συλληψης.:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σε ολες..ειμαι νεα στο forum αλλα παρακολουθω καιρο τα μηνυματα σας.εκανα την αγωγη με τα σερπαφαρ κ την ενεση κ σε 15 μερες θα παω στο γυναικολογο μου.δεν ειναι πολυ νωρις για να δει κατι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες..ειμαι νεα στο forum αλλα παρακολουθω καιρο τα μηνυματα σας.εκανα την αγωγη με τα σερπαφαρ κ την ενεση κ σε 15 μερες θα παω στο γυναικολογο μου.δεν ειναι πολυ νωρις για να δει κατι?

 

 

ποτε πηρες σερπαφαρ και πρεγκνυλ και σε ποια ημερα του κυκλου εισαι? Στο γιατρο θα πας φανταζομαι εφοσων εχεις καθυστερηση . αλλιως γιατι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κοριτσια, πριν μια εβδομάδα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό έκλεισα ραντεβού μετά δυο μέρες πήγα στο γιατρό αλλά δεν είδαμε τίποτα... Μου έκανε κ ο γιατρός ενα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό... Μου είπε να πάω σε δεκαπέντε μέρες να δούμε αν ακούσουμε το μωρο.. Είναι φυσιολογικό να μη φαίνεται ακομη τίποτα ;;; Αγχονομαι παρά πολυ γιατί κατάφερα να μείνει έγκυος μετά από παρά πολλές προσπάθειες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, πριν μια εβδομάδα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό έκλεισα ραντεβού μετά δυο μέρες πήγα στο γιατρό αλλά δεν είδαμε τίποτα... Μου έκανε κ ο γιατρός ενα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό... Μου είπε να πάω σε δεκαπέντε μέρες να δούμε αν ακούσουμε το μωρο.. Είναι φυσιολογικό να μη φαίνεται ακομη τίποτα ;;; Αγχονομαι παρά πολυ γιατί κατάφερα να μείνει έγκυος μετά από παρά πολλές προσπάθειες

 

 

Συγχαρητήρια και με το καλό! να μην αγχώνεσαι, είναι πολύ νωρίς ακόμη και πολύ φυσιολογικο να μην φαίνεται τπτ! δεν μας είπες όμως τι κύκλο έχεις κτλ.πόσων εβδομάδων σε υπολόγισε ο γιατρός σου?εμείς την 5η εβδομάδα είδαμε μόνο 1 πολύ μικρό σάκο...6η εβδ. και κάτι είδαμε τις καρδούλες να πάλλονται! ακόμη δεν μπορούσαμε να τις ακούσουμε!!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολυ.Δεν μου ειπε τίποτα ο γιατρός ούτε πόσο περίπου ειμαι τίποτα γ αυτο ανησυχώ....Το μόνο που μου είπε είναι να ξαναπάω σε δεκαπέντε μέρες για να δούμε αν μπορούμε ν ακούσουμε το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολυ.Δεν μου ειπε τίποτα ο γιατρός ούτε πόσο περίπου ειμαι τίποτα γ αυτο ανησυχώ....Το μόνο που μου είπε είναι να ξαναπάω σε δεκαπέντε μέρες για να δούμε αν μπορούμε ν ακούσουμε το μωρο..

 

 

http://christospappas.gynaikologos-thessaloniki.gr/page/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82

 

 

πάτα εδώ συμπλήρωσε πότε είχες τελευταία περίοδο για να σου βγάλει στο περίπου! να ρωτάς ότι απορίες έχεις τον γιατρο σου για να μην αγχώνεσαι! γι'αυτό είναι οι γιατροί!!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, πριν μια εβδομάδα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό έκλεισα ραντεβού μετά δυο μέρες πήγα στο γιατρό αλλά δεν είδαμε τίποτα... Μου έκανε κ ο γιατρός ενα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό... Μου είπε να πάω σε δεκαπέντε μέρες να δούμε αν ακούσουμε το μωρο.. Είναι φυσιολογικό να μη φαίνεται ακομη τίποτα ;;; Αγχονομαι παρά πολυ γιατί κατάφερα να μείνει έγκυος μετά από παρά πολλές προσπάθειες

 

τι εννοεις δεν ειδατε τιποτα... ? αν περιμενες να δεις μωρο, δε θα βλεπες!

στην αρχη βλεπουμε μονο μια κουκιδιτσα. εγω οταν πηγα στη γιατρο ημουν 2 βδομαδες μετα την επαφη μου κ ειδαμε τη κουκιδουλα μονο!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια μαύρη Κουκιδα μου έδειξε και μου είπε μάλλον αυτο είναι αλλά ούτε για σάκο μου ανέφερε τίποτα ούτε σε ποια περίπου εβδομάδα ειμαι. Στο πλαίσιο αυτο λέει πως ειμαι 5 εβδομαδων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...