Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 19/1/2018 at 5:46 PM, mama16 said:

Ναι μου είχε δώσει, χωρίς βεβαίωση δεν γινόταν να πάρω το εξάμηνο :) ο λογιστής απ τον εργοδότη μου είχε ετοιμάσει τα χαρτιά.. Κ τώρα που το ανεφερες γιατί δεν την είχα σκεφτεί καθόλου την βεβαίωση έλεγε ότι δουλευα 5νθημερη 8ωρη απασχόληση κ έλεγε κ την ώρα 7:00-15:00.. Βέβαια εξαημερο δουλευα αλλά στα χαρτιά έτσι ήμουν! :)

Oπότε για κάποιον άλλο λόγο πηρε λιγότερα χρήματα από αυτά που πήραμε όλες οι άλλες (εγώ έπαιρνα 514 -αν θυμάμαι καλά - από τον οαεδ) .

Κάνε μία ερώτηση στον οαεδ δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια  . Μήπως γνωρίζεται  αν ο εργοδοτης μου εχρι δικαίωμα  να μη μου δωσει το 6μηνο απο το ΟΑΕΔ . Εχω παρει τις 119 μερες και τα επιδόματα.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, valeriakorfiati είπε:

Γεια σας κοριτσια  . Μήπως γνωρίζεται  αν ο εργοδοτης μου εχρι δικαίωμα  να μη μου δωσει το 6μηνο απο το ΟΑΕΔ . Εχω παρει τις 119 μερες και τα επιδόματα.  

Κανονικά αν θες εσύ μπορείς να το πάρεις απλα συζήτησε το μαζι του να δεις τις προθέσεις του γιατί αν δεν θέλει να το δώσει όταν περάσουν τα δύο χρόνια από τη γέννα μπορεί να σ πει ότι θα σε απολύσει ως αντίποινα!! Έχω ακούσει ότι πολλοί το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 said:

Κανονικά αν θες εσύ μπορείς να το πάρεις απλα συζήτησε το μαζι του να δεις τις προθέσεις του γιατί αν δεν θέλει να το δώσει όταν περάσουν τα δύο χρόνια από τη γέννα μπορεί να σ πει ότι θα σε απολύσει ως αντίποινα!! Έχω ακούσει ότι πολλοί το κάνουν!

Αυτο δε με τρομάζει αν με απολύσει  αρκει να μου δωσει την αδεια .  Ξερεις ποτε την κανεις την αιτηση η αδεια λοχείας  μου τελειωνει στις 9 μαρτιου προλαβαίνω  να κανω την αιτηση ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valeriakorfiati είπε:

Αυτο δε με τρομάζει αν με απολύσει  αρκει να μου δωσει την αδεια .  Ξερεις ποτε την κανεις την αιτηση η αδεια λοχείας  μου τελειωνει στις 9 μαρτιου προλαβαίνω  να κανω την αιτηση ; 

Έχεις νομίζω 2 μήνες από το τέλος της άδειας λοχείας για να κάνεις την αίτηση η οποία φυσικά μετράει από την ημέρα που τελειώνει η άδεια λοχείας. Αρκεί να το έχεις συνεννοηθεί με τον εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , valeriakorfiati είπε:

Καταλαβα μακαρι να μου το δώσουν  το 6μηνο. Γιατι δεν θελω να το αφησω το μωρακι μου τοσο  μικρο :(

 

Δεν είναι θέμα επιλογής του εργοδότη, αν έχεις τις προϋποθέσεις  που ορίζει ο νόμος, κάνε αίτηση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , valeriakorfiati είπε:

Καταλαβα μακαρι να μου το δώσουν  το 6μηνο. Γιατι δεν θελω να το αφησω το μωρακι μου τοσο  μικρο :(

Κοίτα, το εξάμηνο εάν εσύ το ζητήσεις ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να στο δώσει, είναι δικαίωμα σου. Μπορεί μετά βέβαια να το κρατάει μανιάτικο αλλά αυτό είναι άλλο. Σε αυτό που έχει λογο είναι το μειωμένο ωράριο κ αν θα το πάρεις μαζεμένο, δλδ επιπλέον του ΟΑΕΔ άλλους 3μιση μήνες αντί μιας ώρας καθημερινά που δικαιουσαι. Εκεί οι περισσότεροι αρνούνται. Αλλά στο 6μηνο δεν έχουν επιλογή αν η εργαζομενη θέλει να το πάρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημερα,αν ξερει καποιος κ μπορει να με βοηθησει.προκειτε να προσληφθω με συμβαση ορισμενου χρονου.αν μεινω εγκυος μεσα σε αυτο το διαστημα,ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του εργοδοτη προς εμενα κι αν παραιτηθω τι δικαιουμαι απο ικα,οαεδ

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2018 at 11:50 AM, ΕΛΛΗ! said:

Καλημερα,αν ξερει καποιος κ μπορει να με βοηθησει.προκειτε να προσληφθω με συμβαση ορισμενου χρονου.αν μεινω εγκυος μεσα σε αυτο το διαστημα,ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του εργοδοτη προς εμενα κι αν παραιτηθω τι δικαιουμαι απο ικα,οαεδ

 

Έχει ότι υποχρεώσεις θα είχε και αν υπέγραφες σύμβαση αορίστου χρόνου , οι υποχρεώσεις όμως αυτές λήγουν με την λήξη της σύμβασης σας και φυσικά δεν έχει καμία υποχρέωση να την ανανεώσει. Τώρα σχετικά με το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω με λεπτομέρειες, όλα εξαρτόνται από την σχέση εργασίας που είχες τα 2 τελευταία χρόνια (από την ΠΗΤ).

Για περισσότερες λεπτομέρειες μίλησε με το ΙΚΑ της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα φώτα σας κορίτσια.Στα μέσα του ερχόμενου μήνα βγαίνω σε άδεια τοκετού.Κάποια που έκανε τα χαρτιά της προσφατα ή που γνωριζει πώς ακριβώς έχει η διαδικασία να με βοηθήσει στο εξής.

Παίρνω το χαρτί από τον εργοδότη,τη β επιπέδου,βιβλιαριο,iban Εθνικής και τη βεβαίωση του γυναικολογου με την πητ και πάω στο ΙΚΑ?Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο χρειάζομαι και χαρτί από κέντρο μάνας και παιδιού ή είμαι καλυμμένη από τον γιατρό του νοσοκομείου?

Και κάτι τελευταίο ,μετά την λήξη της άδειας λοχείας πρέπει να πάρω υποχρεωτικά την ετήσια άδεια από τον εργοδότη πρίν λήξει το έτος και μετά το εξάμηνο ΟΑΕΔ?Μπορει το εξάμηνο ΟΑΕΔ να ξεκινήσει π.χ Δεκεμβρη μέχρι Μάιο του επόμενου έτους κανονικά?Γιατί κάπου διάβασα πως πρέπει να παρθεί στο ίδιο ημερολογιακο έτος αλλιώς διακόπτεται με τη λήξη της χρονιάς και τρελαθηκα.

Συγνωμη για το βομβαρδισμό ερωτησεων αλλά έχω μπερδευτεί.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , MARMAT είπε:

Τα φώτα σας κορίτσια.Στα μέσα του ερχόμενου μήνα βγαίνω σε άδεια τοκετού.Κάποια που έκανε τα χαρτιά της προσφατα ή που γνωριζει πώς ακριβώς έχει η διαδικασία να με βοηθήσει στο εξής.

Παίρνω το χαρτί από τον εργοδότη,τη β επιπέδου,βιβλιαριο,iban Εθνικής και τη βεβαίωση του γυναικολογου με την πητ και πάω στο ΙΚΑ?Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο χρειάζομαι και χαρτί από κέντρο μάνας και παιδιού ή είμαι καλυμμένη από τον γιατρό του νοσοκομείου?

Και κάτι τελευταίο ,μετά την λήξη της άδειας λοχείας πρέπει να πάρω υποχρεωτικά την ετήσια άδεια από τον εργοδότη πρίν λήξει το έτος και μετά το εξάμηνο ΟΑΕΔ?Μπορει το εξάμηνο ΟΑΕΔ να ξεκινήσει π.χ Δεκεμβρη μέχρι Μάιο του επόμενου έτους κανονικά?Γιατί κάπου διάβασα πως πρέπει να παρθεί στο ίδιο ημερολογιακο έτος αλλιώς διακόπτεται με τη λήξη της χρονιάς και τρελαθηκα.

Συγνωμη για το βομβαρδισμό ερωτησεων αλλά έχω μπερδευτεί.

 

Εγώ είχα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο (χωρίς ιδιωτικό ιατρείο) κ μου ζητήθηκε βεβαίωση απτό γυναικολόγο του κέντρου μητέρας κ παιδιού. Αν αλλάζεις έτος λογικα πρώτα θα πάρεις την άδεια. Εγώ γέννησα Δεκέμβριο κ πριν πάρω τις άδειες του ΙΚΑ είχα τελειώσει την κανονική μου άδεια. Επίσης, άλλαξα έτος κ πήρα κανονικά το εξάμηνο κ μετά παραιτήθηκα για άσχετο λογο κ δικαιουμουν κ όλο το επίδομα αδείας της νέας χρονιάς. Όμως για να την πάρεις ως άδεια θα πρέπει να εργαστείς τουλάχιστον μία μέρα μέσα στο καινούριο έτος. Έτσι νομίζω. Καλύτερα να ρωτήσεις το λογιστή κ τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο του 2016 και έχει τώρα έξι μήνες που γύρισα στη δουλειά. Κάποια γνωστή μου είπε πως μπορώ να πάω στο ΙΚΑ για να πάρω τις κρατήσεις που μου κάνανε για τους 4 μήνες (2+2) γιατί κάνουν κρατήσεις και στον εργοδότη τότε και δικαιούσε να τα πάρεις πίσω από το ΙΚΑ. Τα έχει πάρει κάποια κοπέλα? Μου είπε γι ποσό κοντά στα500€ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κορίτσια!

 

εγω τέλος της επόμενης εβδομάδας βγαίνω σε άδεια εγκυμοσύνης (56 ημέρες πριν τη ΠΗΤ μου), ξερει καποια αν μπορω να παω πχ αυριο στο ικα

να φτιαξω τα χαρτια μου για να πληρωθω τις 56 ημερες? στο ικα δε μου σηκωνουν το τηλεφωνο.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποια να με βοηθήσει! Γεννησα την κόρη μου τον οκτωβρη του 2017 και πήρα απ τον ΙΚΑ μόνο το επίδομα κύησης και λοχείας επειδή είχε λήξει η σύμβαση μου..  Τώρα είμαι ξανά εγκυος στον 4ο μήνα. Η ερώτηση είναι η εξής. Έχω μέσα στο 2017 200 ένσημα όποτε πλήρη τις προϋποθέσεις για να το ξαναπάρω, πρώτα ο Θεός.  Το δικαιούμαι όμως με τα ίδια ένσημα εφόσον το ξαναπήρα στο 2017 για τη μικρή? Έχω βέβαια και αλλά 40 ένσημα μέσα στο 2018 ! Ευχαριστώ Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
7 ώρες πρίν, odisseas είπε:

Καλησπέρα η γυναίκα μου έχει μεικτό μισθό 1200.Από το ικα πήραμε 3000.Δεν έκανε χρήση αναρρωτικής άδειας,τι ποσό θα πάρει από τον οαεδ περίπου;

Από τον ΟΑΕΔ το ποσό που παίρνεις είναι ανεξάρτητο από το μισθό σου κ είναι σταθερό για όλες οσες δουλεύουν 8ωρο. Το 2017 ήταν 510€ περιπου το μήνα. Τώρα δεν ξερω πόσο έχει πάει, ρωτήστε στον ΟΑΕΔ. Για part time απασχοληση ειναι το μισό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Από τον ΟΑΕΔ το ποσό που παίρνεις είναι ανεξάρτητο από το μισθό σου κ είναι σταθερό για όλες οσες δουλεύουν 8ωρο. Το 2017 ήταν 510€ περιπου το μήνα. Τώρα δεν ξερω πόσο έχει πάει, ρωτήστε στον ΟΑΕΔ. Για part time απασχοληση ειναι το μισό.

 Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα εσύ αναφέρεσαι λογικά στο ποσό για την εξάμηνη άδεια του οαεδ.Εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω για το συμπληρωματικό επίδομα του οαεδ.Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Just now, odisseas είπε:

 Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα εσύ αναφέρεσαι λογικά στο ποσό για την εξάμηνη άδεια του οαεδ.Εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω για το συμπληρωματικό επίδομα του οαεδ.Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

Αν θυμάμαι καλά, ακριβώς επειδή είναι συμπληρωματικό, σε συνδυασμό με το ποσό του ΙΚΑ θα φτάσει να πάρει όσα έπαιρνε καθαρά όταν δούλευε. Όταν τα είχα υπολογίσει σε εμένα έτσι ήταν.

Για ακριβή υπολογισμό, ρώτα λογιστή ή το τμήμα παροχών μητρότητας του ΟΑΕΔ (συνηθως ειναι αρκετά εξυπηρετικοί).

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Αν θυμάμαι καλά, ακριβώς επειδή είναι συμπληρωματικό, σε συνδυασμό με το ποσό του ΙΚΑ θα φτάσει να πάρει όσα έπαιρνε καθαρά όταν δούλευε. Όταν τα είχα υπολογίσει σε εμένα έτσι ήταν.

Για ακριβή υπολογισμό, ρώτα λογιστή ή το τμήμα παροχών μητρότητας του ΟΑΕΔ (συνηθως ειναι αρκετά εξυπηρετικοί).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Και γω έτσι το σκεφτόμουν απλά κάπου διάβασα στο forum για μεικτές αποδοχές και παραξενεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω απορεία σχετικά με το τι γίνεται σε δύο συνεχόμενες εγκυμοσύνες...

 

Έμεινα Έγκυος στο πρώτο μου παιδί, γένησα και πείρα όλα τα επιδόματα καθώς και τον ΟΑΕΔ,

 

Στο καπάκι μέσα σε 1 μήνα αφού γύρισα στην δουλειά ξανα έμεινα έγκυος σε δίδυμα... λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης είμουνα σε αναρρωτική μέχρι να γενήσω. 

 

Πρίν λίγες μέρες πήγα στο ΪΚΑ για το επίδομα τοκετού, λοχείας και μου ήπαν επειδή δεν έχω 200 ένσημα δεν το δικαιούμαι... επίσης ο ΟΑΕΔ δεν μου δίνει τους 6 μήνες λόγω του ίδιου λόγου καθώς και δεν μπορώ ούτε να μπώ σε επίδομα ανεργείας.

 

Την συμβουλή σας παρακαλώ,

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, buba84 είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Έχω απορεία σχετικά με το τι γίνεται σε δύο συνεχόμενες εγκυμοσύνες...

 

Έμεινα Έγκυος στο πρώτο μου παιδί, γένησα και πείρα όλα τα επιδόματα καθώς και τον ΟΑΕΔ,

 

Στο καπάκι μέσα σε 1 μήνα αφού γύρισα στην δουλειά ξανα έμεινα έγκυος σε δίδυμα... λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης είμουνα σε αναρρωτική μέχρι να γενήσω. 

 

Πρίν λίγες μέρες πήγα στο ΪΚΑ για το επίδομα τοκετού, λοχείας και μου ήπαν επειδή δεν έχω 200 ένσημα δεν το δικαιούμαι... επίσης ο ΟΑΕΔ δεν μου δίνει τους 6 μήνες λόγω του ίδιου λόγου καθώς και δεν μπορώ ούτε να μπώ σε επίδομα ανεργείας.

 

Την συμβουλή σας παρακαλώ,

 

Ευχαριστώ!

 

 

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα νομίζω, ο νόμος είναι σαφής ως προς τις προϋποθέσεις δυστυχώς. Δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για ερμηνεία. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, buba84 είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Έχω απορεία σχετικά με το τι γίνεται σε δύο συνεχόμενες εγκυμοσύνες...

 

Έμεινα Έγκυος στο πρώτο μου παιδί, γένησα και πείρα όλα τα επιδόματα καθώς και τον ΟΑΕΔ,

 

Στο καπάκι μέσα σε 1 μήνα αφού γύρισα στην δουλειά ξανα έμεινα έγκυος σε δίδυμα... λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης είμουνα σε αναρρωτική μέχρι να γενήσω. 

 

Πρίν λίγες μέρες πήγα στο ΪΚΑ για το επίδομα τοκετού, λοχείας και μου ήπαν επειδή δεν έχω 200 ένσημα δεν το δικαιούμαι... επίσης ο ΟΑΕΔ δεν μου δίνει τους 6 μήνες λόγω του ίδιου λόγου καθώς και δεν μπορώ ούτε να μπώ σε επίδομα ανεργείας.

 

Την συμβουλή σας παρακαλώ,

 

Ευχαριστώ!

 

Καταρχήν με το καλό τα διδυμακια σου!

Δυστυχώς ισχύει ότι ακριβώς σου είπαν.Για να δικαιούσαι επιδόματα πρέπει τα τελευταία 2 χρόνια να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα που εσύ δεν τα συμπληρώνεις λόγω αναρρωτικης.

Δεν έχω να σου δώσω κάποια συμβουλή δυστυχώς γιατί δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις.Ειναι παράλογο το ξέρω,γιατί μπορεί να δουλεύεις 200 χρόνια και να έχεις πληρώσει ατέλειωτες εισφορές,αλλά απαιτούν 200 ένσημα τη τελευταία διετία.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...