Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρίξιμο δοντιών, τρίζει τα δόντια της/του! (βρουξισμός;)


Recommended Posts

Και εγώ κορίτσια εδώ και μια εβδομάδα η μικρή μου τρίζει τα δόντια της τη μέρα .Τη φωνάζω,τη μαλώνω αλλά αυτή ακάθεκτη.Ειναι 2 χρονων και κάτι,αλλά δε νομίζω να την προβληματίζει κάτι ωστε να είναι κάτι ψυχολογικό.Τι να πώ?

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από ότι διαβάζω τώρα για κάτω από 7 ετών όχι

 

 

Teeth grinding in kids don't really pose much of a health concern

 

γράφει και άλλα εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Bruxism

http://health.howstuffworks.com/wellness/oral-care/problems/how-to-stop-grinding-teeth.htm

 

link check 2023

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εμενα τα τριζει τα δοντια του πολυ ! το εκανε απο μικρος. τωρα ομως στα 4.5 εδω και κανα δημηνο το κανει παρα πολυ εντονα . με προβληματησε το γεγονος οτι μου λεει τελευταια οτι ποναει τα κεφαλι του και τα δοντια του. μηπως ξερει καμια μανουλα κανεναν καλο ομοιοπαθητικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εγώ έχω αυτό το κακό συνήθειο όσο θυμάμαι τον εαυτό μου.Από τότε που άλλαξα τα δόντια η μητέρα μου με πήγε σε ορθοδοντικό και φορούσα μασελάκι στα μπροστινά δόντια της κάτω γνάθου.Είναι με πολύ λεπτό εύκαμπτο πλαστικό που ελάχιστα το καταλαβαίνω.Οι φθορές στα δόντια ήταν πολύ μεγάλες καθώς φαίνονταν σαν να έχουν σπασει στην κορυφή τους.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι είναι τρομακτικο.Ο αντρας μου το κανει κ νομιζω οτι ειναι τρελο κουσουρι στον ανθρωπο αλλα εχει κ λιγο πλακα οταν τον ξυπναω την νυχτα...με τον υπεροχο αγκωνα μου!!!Εχω παρατηρησει οτι το κανει οταν ειναι πολυ αγχωμενος, εχει νευρα κ γενικα δεν του πανε καλα τα πραγματα.Απ'οτι μου ειπε ομως κ η ιδια η πεθερα μου το κανει απο πολυ μικρος(βεβαια με αυτα που εχει περασει σαν παιδι:rolleyes:)κ το κανει κ εκεινη η οποια ειναι αρκετα νευρικη γυναικα αλλα δεν της φαινεται.Κατεληξα ομως να πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο γιατι το εκανε κ ο γιος μου οταν ειχε περασει την περιοδο που δεν μιλουσε ακομα λογω ηλικιας αλλα ειχε παρα πολλα να εκφρασει κ δεν του εφταναν οι αλλοι τροποι που του εδειχνα κ εγω κ ο πατερας του. Τωρα εχει καιρο να το κανει.Μια επισκεψη στον οδοντιατρο κ ενα μικρο, ειδικο μασελακι φτιαχνει την κατασταση.

pnQcp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

παιδια καλημερα, η μικρη μου εχει βγαλει τα δυο μεσαια κατω δοντια και τωρα αρχιζει να βγαινει το πρωτο απο τα πανω. εχει απο χτες που αρχισε να τα τριβει συνεχεια μεταξυ τους και να κανει αυτον τον ανατριχιαστικο ηχο! ειναι κατι απολυτως φυσιολογικο; νομιζω οτι γδερνει τα δονια της... καμμια με τα φωτα της πειρας της;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το κάνει και ο δικός μου κ το είχα ψάξει στο ίντερνετ. Λέγεται Βρουξισμός. Θα βρεις πολλά καθησυχαστικά άρθρα εάν το ψάξεις στο google. Σου αντιγράφω ένα για να πάρεις μια ιδέα:

 

"Πολλές φορές τα παιδιά από μικρή ακόμα ηλικία τρίζουν τα δόντια τους στον ύπνο. Τα αίτια δεν είναι με γνωστά, μπορεί όμως να οφείλεται στο στρες. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι το τρίξιμο των δοντιών στον ύπνο δεν έχει σοβαρές επιπτώσεις στη συνολική οδοντική κατάσταση των παιδιών, μέχρι να εμφανιστούν τα μόνιμα δόντια στο στόμα. Επίσης είναι μια συνήθεια την οποία δεν ελέγχουν τα παιδιά. Από την άλλη μεριά, δεν χρειάζεται να γίνει κάποια θεραπεία ή παρέμβαση τουλάχιστον μέχρι να έρθουν τα πρώτα μόνιμα δόντια. Αν το τρίξιμο των δοντιών στον ύπνο συνεχιστεί και μετά την ανατολή των μονίμων δοντιών τότε θα πρέπει να αξιολογηθεί προσεκτικά και κυρίως αν δημιουργεί περιοχές που τα μόνιμα δόντια εμφανίζουν αποτριβές, κάτι που είναι πολύ σπάνιο για ηλικίες μέχρι την εφηβεία. Το τρίξιμο των δοντιών στον ύπνο σταματάει σε ποσοστό 90% μέχρι την ηλικία των 10-12 ετών χωρίς άλλες επιπτώσεις στα δόντια. Αν συνεχιστεί πέρα από αυτή την ηλικία θα πρέπει να αντιμετωπιστεί, συνήθως με την κατασκευή ενός νάρθηκα που χρησιμοποιείται στον ύπνο. Ο νάρθηκας είναι ένα πλαστικό πέταλο που παρεμβάλλεται ανάμεσα στα δόντια της άνω και της κάτω γνάθου και τα προστατεύει από τη φθορά"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...