Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εγώ σ'αυτό το συγκεκριμένο κέντρο κάνω τα τελευταία 2-3 χρόνια τις προσπάθειές μου. Δε γνωρίζω τα ποσοστά επιτυχίας, γιατί δεν τα έχω ρωτήσει ποτέ! Εμπιστεύομαι το γιατρό μου και αυτό μου αρκεί. Είναι σοβαρός σαν χώρος, αρκετά μικρότερος και πιο οικογενειακός σε σχέση με τα μεγάλα και διάσημα κέντρα, όπου νιώθεις σαν ένας ψύλλος στ'αχυρα και νιώθεις σε κάθε σου βήμα την εμπορευματοποίησή σου. Τα έχω δοκιμάσει κι αυτά και με κλειστά μάτια λέω όχι. Προτιμώ σαφώς το κέντρο που βρίσκομαι τώρα. Είναι επίσης καθαρό και όλοι οι συνεργάτες του χώρου νιώθω ότι έχουν εμπειρία και γνώση.

Σχετικά με το κόστος, ίσως από περίπτωση σε περίπτωση διαφέρει και φυσικά και αυτοί δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, μια χαρά εισπράτουν τα πάντα! Πιθανά εγώ, λόγω του ότι δυστυχώς είμαι "καλή πελάτισσα" να έχω καλύτερες τιμές, αλλά δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό!!

Για να μη σε κουράσω, επειδή μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία φυσικού κύκλου, πρώτη φορά ολοκληρωμένα, και τώρα είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων, το συνολικό κόστος ωοληψίας και εμβρυομεταφοράς ήταν 1.100 ευρώ. 300 + 800 αντίστοιχα. Αυτό σημαίνει ότι εάν πάρουν το ωάριο και δεν είναι καλό, ή δε γονιμοποιηθεί, πληρώνεις μόνο τα 300 και ξεκινάς πάλι τον επόμενο μήνα.

Ελπίζω κάπως να βοήθησα!

 

Συμφωνώ με την 18ΜΑΡΤΙΟΥ. Ότι πρέπει να έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά από φκ, για να πετύχεις το timing. Και επίσης συμφωνώ ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στα μεγάλα κέντρα όπου δεν σε θυμούνται καν σαν περιστατικό την επόμενη φορά.

Για το συγκεκριμένο κέντρο, δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, μόνο μια IUI έχω κάνει εκεί.

Miss sunshine και πάλι θα σου πω να δεις κάπιον γιατρό που να έχει εμπειρία σε φκ.

 

18ΜΑΡΤΙΟΥ Τα λεφτά που αναφέρεις είναι πάνω κάτω αυτά που δίνω και εγώ στο δικό μου γιατρό, 1200 ολοκληρωμένη προσπάθεια.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

mirini kai 18 ΜΑΡΤΙΟΥ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!Μπορώ να πω ότι όσο περισσότερο ενημερώνομαι τόσο περισσότερο ηρεμώ!!!Σας ευχαριστώ και για τις ευχές και αντεύχομαι να γίνουμε όλες μανούλες σύντομα!!Μία τελευταία πληροφορία θα ήθελα μιας και είμαι παντελώς αδαής κι από γιατρούς με τη συγκεκριμένη εξειδίκευση.Θα μπορούσατε να μου στείλετε το όνομα του γιατρού σας με τον οποίο κάνατε φυσικό κύκλο σε π.μ???Σας υπερευχαριστώ γι άλλη μια φορα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας! εχω να γραψω πολυ καιρο.. εχω γραψει σε αλλα φορουμ,δεν ξερω αν ξερετε την δικια μου ιστορια. ειχα μια αποβολη περυση. αυτη την στιγμη με τον γιατρο μου ειμαστε στη φαση να φυγει μια κυστουλα που δημιουργηθηκε και ευτυχως παω καλα λογω οτι πινω αντισυλιπτικα,και κανω και μια ενεση την ημερα λογω οτι μου βρηκαν και θρομβοφιλια.στο επομενο ραντεβου λοιπον που εχω σε ενα μηνα,θα προχωρησουμε σε προκληση ωορηξιας με πρεγκνιλ.μου ειπε να σκεφτω και το ενδεχομενο της σπερματεγχησης, και της εξωσωματικης σε φυσικο κυκλο. ειμαι 42 χρονων και δεν θελει να χασουμε χρονο. την εξωσωματικη την ειχα πολυ μακρυα στο μυαλο μου.ρωτησα τι πιθανοτητες υπαρχουν και μου ειπε: 6% με προκληση,15% με σπερματεγχηση,25% με την εξωσωματικη.δεν ξερουμε με τον συντροφο μου τι να κανουμε. παντρευομαστε τον ιουλιο, και το σαββατο απολυθηκα απο την δουλεια μου ετσι;:mad: δεν θελω να χασω τις ελπιδες μου,και θελω να γινουν ολα! με την εξωσωματικη ομως εχω ενα προβλημα... τι λετε εσεις απο την εμπειρια σας;

 

κι εγω 43 είμαι και ετοιμάζομαι για 2η σπερμ/ση... παιρνω ηπια δοση για διεγερση κ ανταποκρίνομαι πολύ καλα... οι γιατροι τα ποσοστα τα λενε και λιγο όπως θελουν... αν εχεις καλο σπερμα κανε μια δυο σπερματε... μετα πας σε εξωσ/κη σε φυσικο κυκλο, αν κανεις ωορρηξια και δεν εχεις καποιο πολύ σοβαρο θεμα.. αυτά... καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Sunty μου..εχεις κανει εξωσωματικη με φκ;

 

Αρκετές και μαλιστα με επιτυχια γιατι έμεινα έγκυος από εξωσωματική φυσικου κύκλου ή μαλλον τροποποιημενου φυσικου, δηλ. με ελάχιστες δοσεις φαρμακου (75). Είναι καλή επιλογή όταν δεν υπαρχει ανταποκριση στα φαρμακα διέγερσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απογοητευση.............

 

κορίτσια συγνωμη αν γραφω σε λαθος θεμα... αλλά είμαι χαλια σημερα..

εχω κανει μια αποτυχημενη προσπαθεια σπερμ/σης και αυτόν τον μηνα ειπα να παω για 2η..

αλλαξα γιατρο..

2η μερα του κυκλου αρχιζω με αλτερμον 150αρες μια την ημερα, την Δευτερα προχθες δηλ., παω για υπερηχο και βλέπουμε ένα καλο 20αρι και 2-3 πιο μικρα, ηταν η 9η μερα.

μου λέει να χτυπησω ενεσεις σιτρατειτ παραλληλα με αλτερμον για να συγκρατήσουμε το 20αρι μεν και να μεγαλωσουν και τα άλλα..

σημερα τεταρτη, 11η μερα παω για υπερηχο και..ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ 14ΑΡΙ...

προχθες δε ηταν πολύ καλη και Η LH ( :cool:, και η οιστραδιολη (500)..

εχω δωσει ένα καρο λεφτα γυρω στο 400αρι και, για τα φαρμακα και δεν εχω κανενα αποτέλεσμα.. χριροτερα απ ότι αν δεν ειχα παρει ορμονες...

τωρα μου λεει συνεχισε αν θες αλτερμον για να μεγαλώσουμε αυτό το ένα το 14αρι μηπως και...

ένα ωαριο θα ειχα και από μονη μου, και με ένα σπερμ/ση γιατι να κανω?

 

σορι αν σαε κουρασα, περιμενω τις πιο εμπειρες να βοηθησουν..

σημειωτεον, ότι δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα κλπ., την 1η φορα εκανα 3 23αρια με κλομιφαινη και 2 αλτερμον μονο...

ευχαριστω, κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
απογοητευση.............

 

κορίτσια συγνωμη αν γραφω σε λαθος θεμα... αλλά είμαι χαλια σημερα..

εχω κανει μια αποτυχημενη προσπαθεια σπερμ/σης και αυτόν τον μηνα ειπα να παω για 2η..

αλλαξα γιατρο..

2η μερα του κυκλου αρχιζω με αλτερμον 150αρες μια την ημερα, την Δευτερα προχθες δηλ., παω για υπερηχο και βλέπουμε ένα καλο 20αρι και 2-3 πιο μικρα, ηταν η 9η μερα.

μου λέει να χτυπησω ενεσεις σιτρατειτ παραλληλα με αλτερμον για να συγκρατήσουμε το 20αρι μεν και να μεγαλωσουν και τα άλλα..

σημερα τεταρτη, 11η μερα παω για υπερηχο και..ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ 14ΑΡΙ...

προχθες δε ηταν πολύ καλη και Η LH ( :cool:, και η οιστραδιολη (500)..

εχω δωσει ένα καρο λεφτα γυρω στο 400αρι και, για τα φαρμακα και δεν εχω κανενα αποτέλεσμα.. χριροτερα απ ότι αν δεν ειχα παρει ορμονες...

τωρα μου λεει συνεχισε αν θες αλτερμον για να μεγαλώσουμε αυτό το ένα το 14αρι μηπως και...

ένα ωαριο θα ειχα και από μονη μου, και με ένα σπερμ/ση γιατι να κανω?

 

σορι αν σαε κουρασα, περιμενω τις πιο εμπειρες να βοηθησουν..

σημειωτεον, ότι δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα κλπ., την 1η φορα εκανα 3 23αρια με κλομιφαινη και 2 αλτερμον μονο...

ευχαριστω, κορίτσια...

 

Καλημέρα !!!

Λυπάμαι πολύ ...

 

Και εγώ κάνω φυσικούς κύκλους. Δεν περνώ φάρμακα καθόλου.

Μου κάνει εντύπωση ότι το ωάριο ήταν 20, 9 ημερα.

Είναι πολύ μεγάλο και μάλλον δεν θα ήταν καλο.

 

Το 14 δεν είναι μικρό αν το είδες 12 ημερα.

 

Εμενα την 9 ημερα είναι 10 και μου λέει ο γιατρός ότι είναι μια χαρά.

Έχεις σκεφτεί να κανεις εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?

Αν είναι καλο αυτό το ένα που έχεις μήπως έκανες ωοληψία και ξεκινούσες να μαζεύεις για εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!

Λυπάμαι πολύ ...

 

Και εγώ κάνω φυσικούς κύκλους. Δεν περνώ φάρμακα καθόλου.

Μου κάνει εντύπωση ότι το ωάριο ήταν 20, 9 ημερα.

Είναι πολύ μεγάλο και μάλλον δεν θα ήταν καλο.

 

Το 14 δεν είναι μικρό αν το είδες 12 ημερα.

 

Εμενα την 9 ημερα είναι 10 και μου λέει ο γιατρός ότι είναι μια χαρά.

Έχεις σκεφτεί να κανεις εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?

Αν είναι καλο αυτό το ένα που έχεις μήπως έκανες ωοληψία και ξεκινούσες να μαζεύεις για εξωσωματική?

 

Γεια σας !

DADA και εγω εχω παρει ωαριο απο ωοθηλακιο 20χιλ 9ης μερας !

Το θεμα ειναι να μεγαλωνει το ωοηλακιο και να μην παραμενει στασιμο ή μικρο οσο περνανε οι μερες .. το αν εχουν μεσα ωαριο ή οχι βεβαια δεν το γνωριζεις δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !

DADA και εγω εχω παρει ωαριο απο ωοθηλακιο 20χιλ 9ης μερας !

Το θεμα ειναι να μεγαλωνει το ωοηλακιο και να μην παραμενει στασιμο ή μικρο οσο περνανε οι μερες .. το αν εχουν μεσα ωαριο ή οχι βεβαια δεν το γνωριζεις δυστυχως

 

Καλημέρα !!!

Μάλλον κανεις νωρίς ωορρηξία. Ποσες ημερες είναι ο κύκλος σου?

 

Εγώ πήγα 11 ημερα και ήταν 15.

Κάνω ωορρηξία 14-15 ημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αρκετές και μαλιστα με επιτυχια γιατι έμεινα έγκυος από εξωσωματική φυσικου κύκλου ή μαλλον τροποποιημενου φυσικου, δηλ. με ελάχιστες δοσεις φαρμακου (75). Είναι καλή επιλογή όταν δεν υπαρχει ανταποκριση στα φαρμακα διέγερσης.

 

sunty, αν θες μου λες που πηγες για εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο;Η στειλε μου π.μ. αν θες γιατι σκεφτομαι να ακυρωσω τον κυκλο που ετοιμαζομαι να ξεκινησω με τοσα φαρμακα...Ευχαριστω και χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πολύ ενθαρρυντική η εμπειρία σου. Γενικά όσες κάνετε φυσικούς κύκλους παίρνετε pregnyl; Το σωστό αυτό είναι βέβαια αλλά και αυτές ορμόνες είναι.

Εμένα μου κάναν την πρώτη ωοληψία με μέθη. Εχω ακούσει ότι σε άλλες πονάει και σε άλλες όχι όταν δεν κάνουν μέθη. Αλλά ακόμα και λίγο να πονάει νομίζω ότι δεν πειράζει γιατί γλυτώνεις το φάρμακο της μέθης.

Μπορείς να μου στείλεις σε pm το όνομα του γιατρού; Επίσης αν γνωρίζετε κάποιον σε δημόσιο νοσοκομείο που να κάνει φυσικούς κύκλους.

 

 

από θεσ/νικη εισαι? εγω ναι και ψαχνομαοι που να παω για φ.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Προσπάθησα να διαβάσω σε αυτό το topic όλες τις συζητήσεις από την αρχή...ελπίζω όσα κορίτσια δεν τα έχουνε καταφέρει έως τώρα να γίνει γρήγορα και με το καλό ένα παιδάκι στην αγκαλιά!

Επειδή για μένα ο ΦΚ φαίνεται ότι είναι μονόδρομος καθότι με φάρμακα κατεβάζω 5-6 ωάρια και από αυτά 1 καταλήγει συνήθως γονιμοποιημένο (και δεν είναι καλής ποιότητας) θα πρέπει να προσπαθήσω σε φυσικό.

Έχω κάνει ήδη 4 φορές, μεταξύ των 2 εξωσωματικών ,και ενώ είχα ωοθηλάκιο πάντα έσπαγε. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά και όποια ξέρει ας με βοηθήσει :

 

1) Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι η pregnyl μου προκαλουσε πρόωρη οωρρηξία. Από την στιγμή που την έκανα είχα οωρηξία και πριν από το κανονικό μου και 24 ώρες ακριβώς μετά την ένεση...μπορώ να δοκιμάσω σε ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΚ? εννοώ χωρίς να κάνω ούτε pregnyl?ή θα θεωρείται ότι το ωάριο δεν είναι ώριμο χωρίς την ένεση;

 

2) στους φυσικούς που έκανα ποτέ δεν έκανα ούτε LH ούτε E2. Γιατί πρέπει να γίνουν αυτές οι εξετάσεις;

 

3) Μπορώ να κάνω φυσικό μόνο Με pregnyl και cetrotide ή πρέπει να πάρω και γοναδ/νες μαζί; και αν αυτό γίνεται, πως μπορούν να λειτουργούν αυτά τα δύο φάρμακα παράλληλα? με τη λογική ότι το ένα προκαλεί οωρρηξία και το άλλο το εμποδίζει..

 

4) μια χαζή ερώτηση όταν έχουμε οωρηξία σημαίνει ότι το ωάριο που απελευθερώνεται είναι ώριμο;;;;:?

 

5) Δεν καταλαβαίνω για να πάρουνε το ωάριο πρέπει να είναι συγκεκριμένο μέγεθος για να είναι ώριμο;

 

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά απ'ότι καταλαβαίνετε είμαι ολίγον έως πολύ άσχετη και μπερδεμένη!:D:D

 

ευχαριστώ και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Προσπάθησα να διαβάσω σε αυτό το topic όλες τις συζητήσεις από την αρχή...ελπίζω όσα κορίτσια δεν τα έχουνε καταφέρει έως τώρα να γίνει γρήγορα και με το καλό ένα παιδάκι στην αγκαλιά!

Επειδή για μένα ο ΦΚ φαίνεται ότι είναι μονόδρομος καθότι με φάρμακα κατεβάζω 5-6 ωάρια και από αυτά 1 καταλήγει συνήθως γονιμοποιημένο (και δεν είναι καλής ποιότητας) θα πρέπει να προσπαθήσω σε φυσικό.

Έχω κάνει ήδη 4 φορές, μεταξύ των 2 εξωσωματικών ,και ενώ είχα ωοθηλάκιο πάντα έσπαγε. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά και όποια ξέρει ας με βοηθήσει :

 

1) Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι η pregnyl μου προκαλουσε πρόωρη οωρρηξία. Από την στιγμή που την έκανα είχα οωρηξία και πριν από το κανονικό μου και 24 ώρες ακριβώς μετά την ένεση...μπορώ να δοκιμάσω σε ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΚ? εννοώ χωρίς να κάνω ούτε pregnyl?ή θα θεωρείται ότι το ωάριο δεν είναι ώριμο χωρίς την ένεση;

 

Δεν ισχύει. με την πρεγνυλ προλαμβανεις και προγραμματίζεις την ωορρηξια. Σου έσπασε γιατί δεν έκανες εξετασεις LH kai E2. Φταιει ο γιατρος γι΄ αυτό. Δεν τους κατέχουν όλοι τους φυσικούς κύκλους. Θέλουν λεπτομερεια.

 

2) στους φυσικούς που έκανα ποτέ δεν έκανα ούτε LH ούτε E2. Γιατί πρέπει να γίνουν αυτές οι εξετάσεις;

 

Είναι άκρως απαραιτητες για να δεις αν το ωαριο είναι ώριμο και ποτε πρέπει να κανεις πρεγνυλ

 

3) Μπορώ να κάνω φυσικό μόνο Με pregnyl και cetrotide ή πρέπει να πάρω και γοναδ/νες μαζί; και αν αυτό γίνεται, πως μπορούν να λειτουργούν αυτά τα δύο φάρμακα παράλληλα? με τη λογική ότι το ένα προκαλεί οωρρηξία και το άλλο το εμποδίζει..

 

Ποτε μονο σετροταιντ. Μονο μαζί με μικρή δοση γοναδ/νων. Αλλα αυτά πρέπει να τα ξερει ο γιατρος σου

4) μια χαζή ερώτηση όταν έχουμε οωρηξία σημαίνει ότι το ωάριο που απελευθερώνεται είναι ώριμο;;;;:?

ναι

5) Δεν καταλαβαίνω για να πάρουνε το ωάριο πρέπει να είναι συγκεκριμένο μέγεθος για να είναι ώριμο;

Η ωριμότητα κρίνεται σε συνδυασμό με το μέγεθος του ωαρίου και της Ε2 και LH

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά απ'ότι καταλαβαίνετε είμαι ολίγον έως πολύ άσχετη και μπερδεμένη!:D:D

 

ευχαριστώ και καλό βράδυ!

 

Mήπως πρέπει να αλλαξεις γιατρο; Πρέπει όπως ειπα να είναι γνωστης των φυσικών.

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα στην ίδια τάξη!! :(

Εγώ πηγαίνω στον Μαστρομηνά...υπάρχουν άλλα κέντρα που εξειδικεύονται περισότερο στους φυσικούς;;

 

Όποια κοπέλα ξέρει ας πει τη γνώμη της...

εγώ εκεί ξεκίνησα και γενικώς είμαι ευχαριστημένη έως τώρα άσχετα με το αποτέλεσμα...αλλά όλα αυτά που μου λες είναι βασικά...ειδικά η οιστραδιολη και lh...

μπορουν δλδ αυτές οι εξετάσεις να δείξουν πότε πρόκειται να σπάσει το ωάριο;;;

Link to comment
Share on other sites

Dori, o Μαστρομηνάς, έχω ακούσει, έχει καλό κεντρο με επιτυχιες. Δεν ξερω βεβαια τι κανει στους φυσικούς. Δηλ. δεν σου κανει ποτέ Ε2 και LH ή μήπως σου κανουν και απλά δεν ρωτάς τις τιμές, γι΄ αυτό κ δεν στις λενε; Σου παιρνουν το ωαριο μόνο με κριτήριο τον υπέρηχο;

 

Για να καταλάβεις ότι το μέγεθος του ωαρίου δεν είναι το μόνο κριτήριο, στη δική μου περιπτωση όταν το ωαριο φτανει 18-19χιλ είναι ακομα ανωριμο και έχει περιθώριο ανάπτυξης 1-2 μερες ακομα, οπότε η πρεγνύλ π΄ρεπει να γινει στο καλύτερο του σημείο. Πως το καλαβαινουμε αυτό; Με Ε2 και ΛΗ. Thn Ε2 την θέλουμε από 250+- (μεγαλύτερη είναι καλυτερα) για κάθε ωαριο και την LH κατω από 15 γιατί αυτή δείχνει πότε επίκειται ωορρηξία. Εκείνη τη μερα κανουμε την πρεγνυλ. Πανω από 20 LH δείχνει ότι τις επόμενες 36 ώρες, ίσως και λιγοτερο θα χεις ωορρηξία. Υπαρχουν και άλλα tips αλλα τωρα τι να λεμε. Ο γιατρός, έτσι κ αλλιως αποφασιζει γι' αυτά.

Εχε λοιπόν στο νου σου αυτές τις τιμες που σου είπα και την επόμενη φορά να ζητήσεις απαραιτήτως αυτές τις εξετασεις και να μαθεις τις τιμες. Αν δεν συνεργαστουν απλά άλλαξε κεντρο. Χρειάζονται γνωσεις και από μας τις ίδιες για δική μας προστασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dori, o Μαστρομηνάς, έχω ακούσει, έχει καλό κεντρο με επιτυχιες. Δεν ξερω βεβαια τι κανει στους φυσικούς. Δηλ. δεν σου κανει ποτέ Ε2 και LH ή μήπως σου κανουν και απλά δεν ρωτάς τις τιμές, γι΄ αυτό κ δεν στις λενε; Σου παιρνουν το ωαριο μόνο με κριτήριο τον υπέρηχο;

 

Για να καταλάβεις ότι το μέγεθος του ωαρίου δεν είναι το μόνο κριτήριο, στη δική μου περιπτωση όταν το ωαριο φτανει 18-19χιλ είναι ακομα ανωριμο και έχει περιθώριο ανάπτυξης 1-2 μερες ακομα, οπότε η πρεγνύλ π΄ρεπει να γινει στο καλύτερο του σημείο. Πως το καλαβαινουμε αυτό; Με Ε2 και ΛΗ. Thn Ε2 την θέλουμε από 250+- (μεγαλύτερη είναι καλυτερα) για κάθε ωαριο και την LH κατω από 15 γιατί αυτή δείχνει πότε επίκειται ωορρηξία. Εκείνη τη μερα κανουμε την πρεγνυλ. Πανω από 20 LH δείχνει ότι τις επόμενες 36 ώρες, ίσως και λιγοτερο θα χεις ωορρηξία. Υπαρχουν και άλλα tips αλλα τωρα τι να λεμε. Ο γιατρός, έτσι κ αλλιως αποφασιζει γι' αυτά.

Εχε λοιπόν στο νου σου αυτές τις τιμες που σου είπα και την επόμενη φορά να ζητήσεις απαραιτήτως αυτές τις εξετασεις και να μαθεις τις τιμες. Αν δεν συνεργαστουν απλά άλλαξε κεντρο. Χρειάζονται γνωσεις και από μας τις ίδιες για δική μας προστασία.

 

 

 

Γεια σου Marians,

Και εγώ προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη με το συγκεκριμένο κέντρο , σε καμμία περίπτωση δε θα ήθελα να αλλάξω για το λόγο αυτό.

Πάντως ναι είμαι σίγουρη αν μου είχανε πάρει αίμα εννοείται ότι θα είχα ρωτήσει για ποιο λόγο και τι εξέταση κάνω, άσε που θα μου είχανε πει και από μόνοι τους.

Νομίζω ότι γενικά πάντως σε φυσικό δεν κάνουνε ποτέ αίματος εξετάσεις...:confused:

 

Με μπερδεύει πολύ αυτή η παλιο-πρεγκνίλ πάντως. Απορώ πραγματικα γιατί την κανουνε και δεν αφήνουνε να ωριμασει το ωάριο τελειως φυσικά και να το πάρουνε. τουλάχιστον στις γυναίκες που έχουνε στάνταρ μέρα οωρρηξίας...δεν γίνεται ;

Δηλαδή, λες ότι μου σπάει νωρίτερα με την πρεγκνιλ όχι επειδή η ένεση το προκαλέι αλλά επειδή -αν είχα κάνει τις εξετάσεις αυτές- θα έδειχναν λογικά ότι το ωάριο ήταν ώριμο από πιο πριν και να το πω απλά, παραωρίμασε και μετά έκανα και την pregnyl και το έσπασε πρόωρα, σωστά;

Πάντως να σου πω ότι και νωρίτερες μέρες που πήγαμε, πάλι σε 24 ωρες ακριβώς, μπαμ! σπάει το σκασμένο. Ούτως ή άλλως η πρεγκνιλ νομίζω ότι το σπάει μεταξύ 24-36 ωρες ή όχι ?

 

Να σου πάρω ένα ενδεχόμενο μπορεί ένα ωάριο που είναι πχ 14-15 χιλ να έχει μεγάλη οιστραδιόλη και να θεωρηθεί ώριμο;;;

ή το αντίθετο να ειναι 20-21 χιλ και να μην είναι ώριμο;;

πω πω πολύ πονοκέφαλος!!!

:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Η πρεγνυλ είναι απαραιτητη γιατί αφενός προγραμματίζει την ωορρηξία σε 36 ώρες, αφετέρου ωριμαζει το ωαριο. Θεωρώ ότι είναι αδιαπραγματευτη.

Πάνω από 20 η LH προμηνύει συντομη ωορρηξία λιγοτερη από 36 ωρεα γι΄ αυτό είναι επικινδυνο να κανουμε πρεγνυλ γιατι θα έχει σπαει ωστοσο.

Την ημερα της πρεγνυλ η ΛΗ πρέπει να είναι κατω από 15, η Ε2 γυρω στο 250+- για κάθε ωαριο και το μέγεθος υπερηχογραφικά από 16-23 (περιπου).

Αν δεν σου κανουν εξετασεις αιματολογικες, πραγματικά είναι λόγος αλλαγής κεντρου, εκτός αν τους το ζητήσεις και το κανουν τελικά

 

Σου στελνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εδώ!

 

ερώτηση : οι μετρήσεις της LH που αναφέρεις είναι για σένα, ή ανταποκρίνονται σαν αριθμοί σε όλους τους οργανισμούς;

Εννοώ μήπως ο γιατρός έχει εντοπίσει σε τι ποσοστό LH σου σπάει το ωάριο , εσένα συγκεκριμένα, και έχετε διαμορφώσει αυτά τα όρια;

Link to comment
Share on other sites

Η πρεγνυλ είναι απαραιτητη γιατί αφενός προγραμματίζει την ωορρηξία σε 36 ώρες, αφετέρου ωριμαζει το ωαριο. Θεωρώ ότι είναι αδιαπραγματευτη.

Πάνω από 20 η LH προμηνύει συντομη ωορρηξία λιγοτερη από 36 ωρεα γι΄ αυτό είναι επικινδυνο να κανουμε πρεγνυλ γιατι θα έχει σπαει ωστοσο.

Την ημερα της πρεγνυλ η ΛΗ πρέπει να είναι κατω από 15, η Ε2 γυρω στο 250+- για κάθε ωαριο και το μέγεθος υπερηχογραφικά από 16-23 (περιπου).

Αν δεν σου κανουν εξετασεις αιματολογικες, πραγματικά είναι λόγος αλλαγής κεντρου, εκτός αν τους το ζητήσεις και το κανουν τελικά

 

Σου στελνω π.μ.

 

Σύμφωνο απόλυτα.

 

Απαγορεύεται να κανεις pregnyl χωρίς LH και E2 !!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα. στο κεντρο που πηγαινω τωρα εκτος απο υπερηχο κανω κ οιστραδιολη και LH. στο προηγ ιατρο εκανα μονο υπερηχο-ποτε δεν ειχαμε χασει ωαριο. τωρα μετα απο 3 χρονια, δυο φορες εκανα ωορρηξια πριν τις 36 ωρες απο την πρεγνυλ. Μου ειπαν να κανω την ωοληψια νωριτερα πχ στις 32 ωρες και επισης οτι αυτο μπορει να σχετιζεται με δυσλειτουργια της ωοθηκησ. σημειωτεων οτι η ΛΗ την ημερα της πρεγνυλ ηταν χαμηλη! απλα το αναφερω γιατι δεν εισαι η μοναδικη

Οσον αφορα τον τελειως φυσικο κυκλο χωρις ουτε την πρεγνυλ ειναι πολυ δυσκολο να το προγραμματισεις, εαν βεβαια ειαι τοσο σταθερη στην ημερα της ωορρηξιας μπορεις να το συζητησεις με τον ιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημέρα και από εδώ!

 

ερώτηση : οι μετρήσεις της LH που αναφέρεις είναι για σένα, ή ανταποκρίνονται σαν αριθμοί σε όλους τους οργανισμούς;

Εννοώ μήπως ο γιατρός έχει εντοπίσει σε τι ποσοστό LH σου σπάει το ωάριο , εσένα συγκεκριμένα, και έχετε διαμορφώσει αυτά τα όρια;

 

 

 

 

Dori έχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΕΙΜΑΙ 40 ΕΤΩΝ , Κ ΛΟΓΩ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΣΑΛΠΙΓΓΩΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ . 1 ΣΠΕΡΜΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ . 1 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΜΕ 4 ΤΡΑΔΥΜΑ ΟΠΟΥ ΛΟΓΩ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΠΗΡΑΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Κ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝΕ Κ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ . 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ Κ ΠΑΛΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ , ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΝΑΜΕ Τ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ .ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΦΤΩΧΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 3 ΩΑΡΙΑ Τ ΕΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ Κ ΚΑΤΑΨΥΧΘΗΚΕ Κ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΦΚ ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΦ ΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ . ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ ΣΥΧΝΑ Κ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ . ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΕΣΙΣ ΟΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΕΚΑΝ ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ PREGNYL, ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ . ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΕΙΜΑΙ 40 ΕΤΩΝ , Κ ΛΟΓΩ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΣΑΛΠΙΓΓΩΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ . 1 ΣΠΕΡΜΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ . 1 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΜΕ 4 ΤΡΑΔΥΜΑ ΟΠΟΥ ΛΟΓΩ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΠΗΡΑΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Κ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝΕ Κ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ . 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ Κ ΠΑΛΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ , ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΝΑΜΕ Τ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ .ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΦΤΩΧΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 3 ΩΑΡΙΑ Τ ΕΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ Κ ΚΑΤΑΨΥΧΘΗΚΕ Κ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΦΚ ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΦ ΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ . ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ ΣΥΧΝΑ Κ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ . ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΕΣΙΣ ΟΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΕΚΑΝ ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ PREGNYL, ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ . ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ !!!!

 

 

pinklove Καλησπέρα καταρχήν και καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που έχεις περάσει ελπίζω η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σου!

 

Από τη μικρή εμπειρία που έχω και αν ήμουν στη θέση σου θα σου έλεγα να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις LH και οιστραδιόλη μαζί με τον υπέρηχο.

Είναι απαραίτητες εξετάσεις που βοηθάει ο γιατρός να βλέπει πόσο κοντά είσαι στην οωρρηξία σου και αν τα ωάριά σου έχουν σύσταση.

 

Είναι μεγάλο ρίσκο να πηγαίνεις μόνο υπερηχογραφικά! Ξέρω ότι η γραμμή του συγκεκριμένου κέντρου είναι μόνο με υπερήχους , ίσως θα έπρεπε να το ζητήσεις...

Ότι άλλο θέλεις στη διάθεσή σου!:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...