Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα!!

Μια διευκρίνηση που έκανα μόλις σήμερα με τη γιατρό.Αφορά τον τροποποιημένο φυσικό κύκλο, όπου θα λάβω για λίγες μέρες πριν την ωορρηξία κάποια φάρμακα, ωστε να μην σπάσει το ωοθυλάκιο.

Αυτά τα φάρμακα δεν εξασφαλίζουν 100% ότι δεν θα σπάσει το ωοθυλάκιο.Συγκεκριμένα μου είπε ότι στην εκδοχή του απόλυτα φυσικού κύκλου υπάρχει 1 στις 3 πιθανότητες να γίνει πρόωρη ωορρρηξία.Στην εκδοχή αυτού του τροποποιημένου φυσικού κύκλου υπάρχει 1 στις 6 πιθανότητες να γίνει πρόωρη ωορρηξία.Σπάνια συμβαίνει, αλλά μπορεί να συμβεί.

Καλό είναι να ξέρουμε όλες τις εκδοχές, για να μην αιφνιδιαζόμαστε από τις εξελίξεις...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! καλη επιτυχία σε όλες!!

 

Και γω σημερα θα παω να συζητησω για φυσικο κυκλο. Εχω κανει δυο αποτυχημενες εξωσωματικες με φαρμακα και καποιες σπερμ. Μονο μια σπερμ πετυχε που παλλινδρόμησε.

 

Τωρα σκεπτομαι τι να κανω με τον φυσικο. Να μαζεψω ωαρια απο 2 , 3 κύκλους ή να προχωρησω με ενα?

 

Διαβασα πολλες κοπελες τα καταφεραν και με ενα, αλλες και με κατεψυγμενα.

 

Μπερδεμα:confused:

 

καλό απόγευμα!!

 

 

Γεια σου olgita

Εγώ επέλεξα το πρώτο,μαζευω ωάρια .......αλλά μου πήρε πολύ καιρό.....κι ακόμα δεν έχω τελειώσει..... έχω όμως χαμηλή αμη,κ όλα τα συναφή......

Απο την άλλη,μπορείς να προχωρήσεις κ με ένα,αλλά με λιγότερες φυσικά πιθανότητες διότι άλλο ένα εμβρυο,άλλο 2-3! κ αν το πρώτο δεν πετύχει,πόσο ευκολο είναι για σένα να προχωράς σε εμβρυομεταφορά κάθε λίγο κ λιγάκι κ να περνάς όλη αυτήν την διαδικασία κ την φάση αναμονής....Κ πάλι όμως μπορεί κ με ένα έμβρυο να πετύχεις κ να τελειώσεις ευκολα κ γρήγορα!!!

Δεν ξέρω βρε κορίτσι..η επιλογή δική σου....

Εσύ γιατί προχωράς σε φυσικό ??

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν διαλέξεις!

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! καλη επιτυχία σε όλες!!

 

Και γω σημερα θα παω να συζητησω για φυσικο κυκλο. Εχω κανει δυο αποτυχημενες εξωσωματικες με φαρμακα και καποιες σπερμ. Μονο μια σπερμ πετυχε που παλλινδρόμησε.

 

Τωρα σκεπτομαι τι να κανω με τον φυσικο. Να μαζεψω ωαρια απο 2 , 3 κύκλους ή να προχωρησω με ενα?

 

Διαβασα πολλες κοπελες τα καταφεραν και με ενα, αλλες και με κατεψυγμενα.

 

Μπερδεμα:confused:

 

καλό απόγευμα!!

 

Γεια σου, Όλγα!

 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που πήγαν με ένα ωάριο και τώρα έχω μία θετικότατη χοριακή.

 

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική στενότητα, δε χάνεις τίποτα να πηγαίνεις με ένα κάθε φορά... Συζήτησέ το με το γιατρό σου!

 

Καλή απόφαση και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! καλη επιτυχία σε όλες!!

 

Και γω σημερα θα παω να συζητησω για φυσικο κυκλο. Εχω κανει δυο αποτυχημενες εξωσωματικες με φαρμακα και καποιες σπερμ. Μονο μια σπερμ πετυχε που παλλινδρόμησε.

 

Τωρα σκεπτομαι τι να κανω με τον φυσικο. Να μαζεψω ωαρια απο 2 , 3 κύκλους ή να προχωρησω με ενα?

 

Διαβασα πολλες κοπελες τα καταφεραν και με ενα, αλλες και με κατεψυγμενα.

 

Μπερδεμα:confused:

 

καλό απόγευμα!!

 

Kαλημερα olgita,

εγω θα σου προτεινα να προχωρησεις με ενα. Και εγω αυτο εκανα και η εμφυτευση εγινε ασχετα αν δεν προχωρησε μετα.

 

Ο λογος που επελεξα να παω με το ενα ειναι γιατι απο οτι μου ειπε ο γαιτρος δεν ειναι σιγουρο οτι στην αποψυξη θα αντεξουν μετα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Όλγα!

 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών που πήγαν με ένα ωάριο και τώρα έχω μία θετικότατη χοριακή.

 

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγάλη οικονομική στενότητα, δε χάνεις τίποτα να πηγαίνεις με ένα κάθε φορά... Συζήτησέ το με το γιατρό σου!

 

Καλή απόφαση και καλή τύχη!

 

 

Καλημερα πως πας?

 

Ποτε θα πας για υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα πως πας?

 

Ποτε θα πας για υπερηχο?

 

Τη Δευτέρα θα κάνω την τρίτη χοριακή και για υπέρηχο σε μία εβδομάδα από τότε... αν δεν έχω πεθάνει από το άγχος μου!

 

Κορίτσια, περνάει από το μυαλό μου ό,τι αρνητικό μπορεί να βάλει ο ανθρώπινος νους. Δεν το περίμενα ότι θα ένιωθα τόσο ανασφαλής και αγχωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Iokasti mou, σευχαριστώ και σου ευχομαι όλα να πανε με το καλό! συγχαρητήρια! μην αγχώνεσαι, όλα θα πανε καλά.

Ηθελα να σε ρωτησω. είχες κανει εξωσωματική με φαρμακα πριν?

 

Βροχερή και elena 21 σας ευχαριστω και καλή επιτυχία σας ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου!!

 

Βροχερή πόσο είναι η ΑΜΗ σου , αν επιτρέπεται?

Παντως για την ΑΜΗ υπάρχουν διάφορες απόψεις.

 

Λοιπον ειπα να προχωρησω με φυσικο κυκλο για να μην επιβαρυνω τον οργανισμο μου με φαρμακα. Η FSH μου ηταν 7,2 και η ΑΜΗ 7. Ο γιατρός μου ειπε να παμε με ενα και βλεπουμε. Να το αξιολογησει λεει κιόλας. Αποφασισα να ξεκινησω με ενα και βλεπω. Τα οικονομικά είναι πολύ δύσκολα αλλα τι να κανουμε. Μας πιέζει και ο χρόνος. Βεβαια ουτε καν το σκεπτομαι να πηγαινω με ενα καθε φορα, για οικονομικους λόγους.

 

Αυτο που δεν τον ρωτησα είναι ότι αλλη ποιότητα εχει το ενα ωάριο που κανουμε τον μηνα και αλλη ποιότητα εχουν τα πολλα ωάρια με φάρμακα?

 

 

τι να πω. Θέλει και τυχη.

 

Καλημέρα!!!!!! να εχετε μία όμορφη ημέρα!:)

Link to comment
Share on other sites

Olgita, άλλες κοπέλες πετυχαινουν με φυσικο κύκλο αλλες με διεγερση. Και στις δυο περιπτωσεις γινονται καλά ωαρια. Απλά στις μεγαλύτερες που δεν έχουν ανταποκριση στα φαρμακα ίσως να ειναι καλυτερος ο φυσικος.

 

Η fsh kai amh σου ειναι super!!!! Exeiς πολλα περιθωρια.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια!! Εγώ έχω κάνει μία κανονική εξωσωματική με μακρύ προτώκολλο στην οποία έπαθα υπερδιέργεση και νόμιζα ότι θα πεθάνω, δεν πέτυχε και ορκίστικα ότι δεν θα ξαναμπώ στην διαδικασία! Μετά από ένα χρόνο και μιλώντας με άλλο γιατρό έκανα άλλη μια προσπάθεια σε φυσικό κύκλο! Δεν πέτυχε αλλά ήταν τόσο καλά όλα που το απόλαυσα και θα το ξανακάνω μόλις μου πει ο γιατρός μου!:wink:

Link to comment
Share on other sites

asteraki, βεβαιως να το ξανακανεις αλλα να ξερεις ότι έχει πολυ λιγοτερες πιθανοτητες επιτυχιας. Ενταξει, η ιοκαστη μας ήταν τυχερή και το πιασε το μπεμπακι. Αφου έχεις ανταποκριση στα φαρμακα θα μπορουσες να κανεις μια ήπια διέγερση με 150 μοναδες π.χ. σε βραχυ πρωτοκολλο για να έχεις πιο πολλες πιθανοτητες επιτυχιας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

asteraki, βεβαιως να το ξανακανεις αλλα να ξερεις ότι έχει πολυ λιγοτερες πιθανοτητες επιτυχιας. Ενταξει, η ιοκαστη μας ήταν τυχερή και το πιασε το μπεμπακι. Αφου έχεις ανταποκριση στα φαρμακα θα μπορουσες να κανεις μια ήπια διέγερση με 150 μοναδες π.χ. σε βραχυ πρωτοκολλο για να έχεις πιο πολλες πιθανοτητες επιτυχιας.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι αν με έβαζε στην διαδικασία με τα φάρμακα θα μου έδινε 50-75 μονάδες και ίσως και έτσι να έκανα υπερδιέγερση!!! Δεν το διακινδυνέυω!!! Αν ήξερες τι πέρασα...... Ότι χειράτερο μου έχει συμβεί μέχρι τώρα!! Εσύ σε τι στάδιο είσαι?

Link to comment
Share on other sites

50-75 μοναδες ειναι πολυ χαμηλή δοση. Τί να σου πω όμως αφου δεν το συζητας. Εγω κανω μαζεμα σε φυσικους κύκλους λογω κακής ανταποκρισης. Στην τελευταια, με 300 μοναδες έβγαλα μονο 2. Επομενως αναγκαστικα έχω καταφυγει εκει. Εσυ δεν υπαρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει κ την πέμπτη μέρα του κύκλου μου,το ωοθηλάκιο είναι 12 χιλ. κ ενδομήτριο 2χιλ. ??? :confused: :confused: :confused:

Το ενδομήτριο είναι λεπτό ή το ωοθηλάκιο μεγαλύτερο απο όσο πρέπει να είναι ?????:rolleyes: γνωρίζετε κάτι για αυτό??? θέλω τα φώτα σας!!! τι πάει στραβά????

Iokasti ηρέμησε κι όλα θα πάνε καλά,εξάλλου όλα έχουν πάρει τον δρόμο τους .......

Olgita η αμη μου είναι 0,4 !!! Τα ωάρια λένε πως είναι καλύτερα χωρίς φάρμακα, αν η ποιότητα τους είναι κακή,αλλιώς δεν έχουν κ μεγάλη διαφορά με ή χωρίς φάρμακα....

Sunty πόσα έχεις μαζέψει μέχρι τώρα? Εχεις υπολογίσει την πιθανή ημερομηνία εμβρυομεταφοράς????

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

50-75 μοναδες ειναι πολυ χαμηλή δοση. Τί να σου πω όμως αφου δεν το συζητας. Εγω κανω μαζεμα σε φυσικους κύκλους λογω κακής ανταποκρισης. Στην τελευταια, με 300 μοναδες έβγαλα μονο 2. Επομενως αναγκαστικα έχω καταφυγει εκει. Εσυ δεν υπαρχει λόγος.

Και εγώ έβγαλα δύο αλλά μετέφερα ένα γιατί μόνο το ένα ήταν ώριμο! Εσύ για ποιο λόγο δέν κάνεις εξωσωματική με φάρμακα???

Link to comment
Share on other sites

βροχερη έχω μαζεψει 4. Δεν ξερω ποτε θα κανω την ΕΤ. Να μαζεψω 1-2 ακομα.

 

αστερακι, αφου σου ειπα πιο πανω. Δεν έχω ανταποκριση στα φαρμακα. Βγαζω 1 ή 2 ωαρια με υψηλες δοσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βροχερη έχω μαζεψει 4. Δεν ξερω ποτε θα κανω την ΕΤ. Να μαζεψω 1-2 ακομα.

 

αστερακι, αφου σου ειπα πιο πανω. Δεν έχω ανταποκριση στα φαρμακα. Βγαζω 1 ή 2 ωαρια με υψηλες δοσεις.

Συγνώμη ήμουν αφηρημένη.

Link to comment
Share on other sites

Iokasti mou, σευχαριστώ και σου ευχομαι όλα να πανε με το καλό! συγχαρητήρια! μην αγχώνεσαι, όλα θα πανε καλά.

Ηθελα να σε ρωτησω. είχες κανει εξωσωματική με φαρμακα πριν?

 

Βροχερή και elena 21 σας ευχαριστω και καλή επιτυχία σας ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου!!

 

Βροχερή πόσο είναι η ΑΜΗ σου , αν επιτρέπεται?

Παντως για την ΑΜΗ υπάρχουν διάφορες απόψεις.

 

Λοιπον ειπα να προχωρησω με φυσικο κυκλο για να μην επιβαρυνω τον οργανισμο μου με φαρμακα. Η FSH μου ηταν 7,2 και η ΑΜΗ 7. Ο γιατρός μου ειπε να παμε με ενα και βλεπουμε. Να το αξιολογησει λεει κιόλας. Αποφασισα να ξεκινησω με ενα και βλεπω. Τα οικονομικά είναι πολύ δύσκολα αλλα τι να κανουμε. Μας πιέζει και ο χρόνος. Βεβαια ουτε καν το σκεπτομαι να πηγαινω με ενα καθε φορα, για οικονομικους λόγους.

 

Αυτο που δεν τον ρωτησα είναι ότι αλλη ποιότητα εχει το ενα ωάριο που κανουμε τον μηνα και αλλη ποιότητα εχουν τα πολλα ωάρια με φάρμακα?

 

 

τι να πω. Θέλει και τυχη.

 

Καλημέρα!!!!!! να εχετε μία όμορφη ημέρα!:)

 

Όλγα, οι τιμές σου είναι μία χαρά! Για ποιο λόγο να πας σε φυσικό κύκλο; Γιατί να πηγαίνεις με ένα ωάριο και άρα να μειώνονται οι πιθανότητες, ενώ μπορείς να παράγεις περισσότερα και να αυξήσεις τις πιθανότητες.

 

Εγώ δεν είχα πιθανότητες, γι' αυτό δοκίμασα με τροποποιημένο φυσικό κύκλο (λίγα φάρμακα)... και ήμουν πάρα πολύ τυχερή. Αλλά, αυτός δεν είναι ο κανόνας!

 

Βροχερή, εγώ πραγματικά δεν έχω ιδέα... νομίζω ότι ο γιατρός θα ξέρει να σου απαντήσει.

 

Sunty, ναι, ναι, ήμουν τυχερή!

Link to comment
Share on other sites

Που είστε όλες?

iokasti ? τι έγινε με την χοριακή σου? σήμερα δεν ήταν να κάνεις?

κορίτσια ????????

 

Βροχερή, η χοριακή βγήκε 3.430 και ο γιατρός είπε ότι είναι μία χαρά. Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα, είχα ανεβάσει άγχος ως το ταβάνι. Την άλλη εβδομάδα, πάμε για τον υπέρηχο. Μέχρι να ακούσω καρδιά... μια αγωνία θα την έχω!!!

 

Εσύ τι κάνεις, κορίτσι;

Link to comment
Share on other sites

Βροχερή, η χοριακή βγήκε 3.430 και ο γιατρός είπε ότι είναι μία χαρά. Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα, είχα ανεβάσει άγχος ως το ταβάνι. Την άλλη εβδομάδα, πάμε για τον υπέρηχο. Μέχρι να ακούσω καρδιά... μια αγωνία θα την έχω!!!

 

Εσύ τι κάνεις, κορίτσι;

 

Μπράβο!!! πολύ χαιρομαι!!!:P

Εγώ την Τετάρτη μπαίνω για ωοληψία κ έχω τρελό αγχος!!!!!Είναι η τελευταία ωοληψία που θα κάνω κ θέλω τόσο πολύ να πετύχει......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! πολύ χαιρομαι!!!:P

Εγώ την Τετάρτη μπαίνω για ωοληψία κ έχω τρελό αγχος!!!!!Είναι η τελευταία ωοληψία που θα κάνω κ θέλω τόσο πολύ να πετύχει......

 

βροχερή, θα πετύχει! Δεν ξέρω... αλλά το διαισθάνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! πολύ χαιρομαι!!!:P

Εγώ την Τετάρτη μπαίνω για ωοληψία κ έχω τρελό αγχος!!!!!Είναι η τελευταία ωοληψία που θα κάνω κ θέλω τόσο πολύ να πετύχει......

 

Καλη επιτυχια... στο ευχομαι ολοψυχα.. Θα περιμενουμε νεα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Βροχερή, η χοριακή βγήκε 3.430 και ο γιατρός είπε ότι είναι μία χαρά. Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα, είχα ανεβάσει άγχος ως το ταβάνι. Την άλλη εβδομάδα, πάμε για τον υπέρηχο. Μέχρι να ακούσω καρδιά... μια αγωνία θα την έχω!!!

 

Εσύ τι κάνεις, κορίτσι;

 

 

iokasti, τελεια η χοριακη σου!!!! Μπραβο κοπελαρα μου. Με το καλο τωρα να ακουσεις καρδουλα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...