Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Κορίτσια μου,

 

έκανα τη χοριακή μου και βγήκε θετική με τιμή 122. Τη Δευτέρα θα πάω για επανεξέταση! Μέχρι τώρα ήμουν ήρεμη και ψύχραιμη. Τώρα με έχει πιάσει άγχος...

 

Κύλησαν όλα τόσο γρήγορα και εύκολα, που φοβάμαι ότι η τύχη μου την έχει στημένη παρακάτω.

 

Προς το παρόν, πάντως, νιώθω σχεδόν δέος!!!

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες. Και πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα η συντριπτική πλειοψηφία θα τα καταφέρει. Σκεφθείτε ότι εγώ ήμουν από τις πιο δύσκολες περιπτώσεις. Τόσο που ο γιατρός δε μου έδινε καν ποσοστά για επιτυχία και... το αποτέλεσμα προς το παρόν είναι θετικό!

 

 

Συγχαρητήρια,μπράβο!!!!!!!!Αυτό ήταν,κ πέτυχε!!!Τόσο απλά!!

Χαίρομαι πολύ για σένα iokasti,μου δίνεις δύναμη κ ελπίδα (κι εγώ είμαι ίδια περίπτωση με σένα).

Ευχομαι ολόψυχα να έχεις μία ευκολη κ όμορφη εγκυμοσύνη!!!!!

Να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου ε? Μην μας ξεχνάς τώρα που άλλαξες στρατόπεδο!!!

:wink::-D :grin: φιλάκια πολλά!!

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές!

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

 

Βροχερή, όπως έγραψα και αλλού: ...κι όμως παρήγαγα ένα μόνο ωάριο, το οποίο γονιμοποιήθηκε και μας έδωσε ένα έμβρυο, το οποίο τελικά ήταν και το τυχερούλι... προς το παρόν!

 

Ηθικόν δίδαγμα: χρειαζόμαστε το ένα το καλό, το οποίο - πού θα πάει; - αργά ή γρήγορα θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,

 

έκανα τη χοριακή μου και βγήκε θετική με τιμή 122. Τη Δευτέρα θα πάω για επανεξέταση! Μέχρι τώρα ήμουν ήρεμη και ψύχραιμη. Τώρα με έχει πιάσει άγχος...

 

Κύλησαν όλα τόσο γρήγορα και εύκολα, που φοβάμαι ότι η τύχη μου την έχει στημένη παρακάτω.

 

Προς το παρόν, πάντως, νιώθω σχεδόν δέος!!!

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες. Και πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα η συντριπτική πλειοψηφία θα τα καταφέρει. Σκεφθείτε ότι εγώ ήμουν από τις πιο δύσκολες περιπτώσεις. Τόσο που ο γιατρός δε μου έδινε καν ποσοστά για επιτυχία και... το αποτέλεσμα προς το παρόν είναι θετικό!

 

 

Καλημερα!! Πωπω παρα πολυ χαρηκα. Συγχαρητηρια κοριτσακι μου. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια πολυ πολυ καλη εγκυμοσυνη.

 

Εγω τελικα δεν τα καταφερα. Το αποτελεσμα ηταν βιοχημικη κυηση.

Δεν το βαζουμε κατω ομως προχωραμε....

 

Θα περιμενω νεα σου την δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Gogo, ναι είχα τύχη βουνό. Ο Μαντούδης είπε χαρακτηριστικά "γράφουμε ιστορία". Βέβαια, με έχουν πιάσει τρελοί φόβοι... μήπως είναι βιοχημική, μήπως αποβάλω, μήπως παλινδρομήσει μήπως οτιδήποτε!

 

Elena, λυπάμαι πολύ... αυτούς τους φόβους έχω και εγώ! Όμως, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι η βιοχημική κύηση. Υπάρχουν κάποιες πρώιμες ενδείξεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Gogo, ναι είχα τύχη βουνό. Ο Μαντούδης είπε χαρακτηριστικά "γράφουμε ιστορία". Βέβαια, με έχουν πιάσει τρελοί φόβοι... μήπως είναι βιοχημική, μήπως αποβάλω, μήπως παλινδρομήσει μήπως οτιδήποτε!

 

Elena, λυπάμαι πολύ... αυτούς τους φόβους έχω και εγώ! Όμως, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι η βιοχημική κύηση. Υπάρχουν κάποιες πρώιμες ενδείξεις;

 

Καλη μου μην έχεις κανένα φόβο, η χοριακη σου είναι παρα πολυ καλη και θα δεις ότι τη Δευτέρα θα έχει τριαπλασιαστει!!!! Μην κανεις αρνητικές σκέψεις!

 

Εμένα να καταλάβεις η χοριακη μου ήταν 11,50! Ο γιατρός μου αμέσως μου είπε ότι δεν είναι καλη!

 

Βιοχημικη είναι η κυηση που συνήθως ξεκινάει με λίγες μοναδες Χοριακης η οποία πέφτει αντι να πολλαπλασιάζεται! Εμενα δηλαδή μετα απο δυο μερες είχε παει 9,9 και εκοψα τα χάπια και αδιαθετησα!!

 

Σε εσένα όμως θα πανε όλα καλα έιμαι πολυ σίγουρη!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Elena, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το κουράγιο...

 

Με έχουν πιάσει διάφοροι φόβοι εδώ που φτάσαμε. Πριν ήμουν πιο ψύχραιμη. Τώρα, θα είναι πολύ κρίμα να πάει κάτι στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,

έκανα τη χοριακή μου και βγήκε θετική με τιμή 122.

Συγχαρητήρια, iokasti!!! Ολα πήγαν πολύ καλά τελικά!!Μπράβο!

Σίγουρα θα ανυπομονείς για την επόμενη εξέταση, αλλά θα δεις που τζάμπα αγχώνεσαι....

Εύχομαι να έχεις μια πολύ πολύ εύκολη εγκυοσύνη και να την απολαύσεις..:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Τις ακόλουθες λεπτομέρειες τις έγραψα και σε ένα άλλο τόπικ, στο οποίο γ΄ραφω από τον καιρό που προσπαθούσα μόνο με clomiphene και pregnyl (τα χρόνια της αθωότητας...:)) .Τις γράφω και εδώ, γιατί κάποιες πληροφορίες μπορεί να βοηθήσουν κάποιες κοπέλες.

Την Πέμπτη (18 Οκτωβρίου), λοιπόν, ήταν η 2η μέρα περιόδου και πήγα για τις ορμονικές μου εξετάσεις.Εκεί μίλησα με μια γυναικολόγο του κέντρου και μου ξεκαθάρισε πολλές απορίες μου(θυμίζω: Πέμπτη πρωί υπέρηχος και αιματολογική που δεν έδειξε έναρξη ωορρηξίας-Πέμπτη βράδυ pregnyl-Σάβατο πρωί διαπιστώθηκε ότι ήδη είχε γίνει η ωορρηξία)

1) ωοληψίες γίνονται μόνο πρωινές ώρες,γιατί το εργαστήριο πρέπει να είναι συνεχόμενα ανοιχτό για όλες τς περαιτέρω διαδικασίες (γονιμοποιήσεις κλπ).Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορούσα να πάω Παρασκευή απόγευμα για ωοληψία.Επίσης Παρασκευή πρωί προφανώς το ωοθυλάκιο ήταν ακόμα ανώριμο, οπότε δεν θα μπορούσαν να μου το πάρουν.Και προφανώς η ωορρηξία έγινε Παρασκευή βράδυ ή λίγες ώρες πριν τον υπέρηχο του Σαβάτου.

2) μου ξεκαθάρισε τί εστί pregnyl: αυτή η ένεση βοηθάει στο να ωριμάσει το ωοθυλάκιο και εξασφαλίζει ότι θα σπάσει το ωοθυλάκιο μέσα στις επόμενες 40 ώρες.Δηλαδή σιγουρεύει το σπάσιμό του, το οποίο φυσικά μπορεί να γίνει και πιο πριν.Εγώ μέχρι τώρα νόμιζα ότι η pregnyl φρενάρει την ωοθυλακιορρηξία, πράγμα που δεν ισχύει!! (μήπως μόνο εγώ το νόμιζα αυτό μέχρι τώρα??)

3) οι εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο έχουν χαμηλό ποσοστό επιτυχίας και συνήθως θέλει αρκετούς κύκλους προσπαθειών, για να πετύχει.

4) μου είπε ότι υπάρχει και ο τροποποιημένος φυσικός κύκλος σε 2 εκδοχές:

α) παίρνεις φάρμακα από την 5η μέρα του κύκλου και έτσι βοηθάς δίπλα στο κυρίαρχό σου ωοθυλάκιο να μεγαλώσουν και 2-3 ακόμα

β) όταν το κυρίαρχο ωοθυλάκιο φτάσει γύρω στα 14 χιλιοστά, τότε και μόνο τότε παίρνεις για 2-3 μέρες (αν κατάλαβα καλά) φάρμακα (τους γνωστούς ανταγωνιστές) κι έτσι φρενάρεις την ωορρηξία.Με αυτήν την μέθοδο διασφαλίζεις ότι θα μπορέσει να γίνει η ωοληψία.

Τελικά αποφάσισα με τον άντρα μου να προχωρήσω στην 2η εκδοχή,δηλαδή με τους ανταγωνιστές λίγο πριν την ωορρηξία (κι έτσι σιγά-σιγά μπαίνει η χημεία στη ζωή μας...:)).

Πάντως οι αλήθειες που έμαθα για την pregnyl, πολύ με προβλημάτισαν! Τόσο άσχετη ήμουν τόσο καιρό και νόμιζα ότι αναστέλει την ωορρηξια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

iokasti μπορεί σε εμένα να μην έτυχε αλλά είσαι η δεύτερη που ακούω ότι είχε 1 και έπιασε στον Μαντούδη. όλα να πάνε καλά!

 

elena21 φυσικά και δεν το βάζεις κάτω! έφτασες πολύ κοντά!

 

φιλιά σε όλες!σας σκέφτομαι!

 

 

Καλημέρα!

 

Gogo, ναι είχα τύχη βουνό. Ο Μαντούδης είπε χαρακτηριστικά "γράφουμε ιστορία". Βέβαια, με έχουν πιάσει τρελοί φόβοι... μήπως είναι βιοχημική, μήπως αποβάλω, μήπως παλινδρομήσει μήπως οτιδήποτε!

 

Elena, λυπάμαι πολύ... αυτούς τους φόβους έχω και εγώ! Όμως, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι η βιοχημική κύηση. Υπάρχουν κάποιες πρώιμες ενδείξεις;

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Πήρα τα αποτελέσματα της επαναληπτικής και είναι ικανοποιητικά. Μετρήθηκε στα 385. Μια χαρά είπε και ο γιατρός και η μικροβιολόγος... Μακάρι όλα να πάνε καλά!

 

Ναι, Γωγώ... έκανε καλή δουλειά και ο Μαντούδης και το ωαριάκι μου!

Elma, κι εγώ τη β εκδοχή ακολούθησα. Για την αναστολή της ωορρηξίας έκανα ενέσεις cetrotide. Σκέψου ότι την προπαραμονή της ωοληψίας έκανα την cetrotide στις 21.30 και την pregnyl στις 00.20.

 

Χρειάστηκε συντονισμός, αλλά το πετύχαμε!

Link to comment
Share on other sites

Iokasti , έσκισε το ωαριακι. Φανταζομαι βεβαια ότι θα σαι και μικρουλα για να σου κανει ο Μαντουδης φυσικο κύκλο.

 

Η χοριακή σου ειναι τέλεια. Δεν χωράει καμια αμφιβολία.

 

Πες μου κατι: ποσες σετροταιντ πηρες; Ξερεις γιατι στο λεω: μια φιλη πήρε σε φυσικο κύκλο σετροταιντ για να μην χασει το ωαριο και πηγε στραφι όλη η προσπάθεια γιατι της έπεσε η οιστραδιολη και δεν μεγαλωνε μετα το ωαριο. Συνήθως το δινουν μαζι με φαρμακα διέγερσης, μου κανει εντυπωση που σου το έδωσε μονο του. Το σημαντικό βεβαια ειναι ότι δουλεψε και αυτό πρεπει να κρατησουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Iokasti , έσκισε το ωαριακι. Φανταζομαι βεβαια ότι θα σαι και μικρουλα για να σου κανει ο Μαντουδης φυσικο κύκλο.

 

Η χοριακή σου ειναι τέλεια. Δεν χωράει καμια αμφιβολία.

 

Πες μου κατι: ποσες σετροταιντ πηρες; Ξερεις γιατι στο λεω: μια φιλη πήρε σε φυσικο κύκλο σε τροταιντ για να μην χασει το ωαριο και πηγε στραδι όλη η προσπάθεια γιατι της έπεσε η οιστραδιολη και δεν μεγαλωνε μετα. Συνήθως το δινουν μαζι με φαρμακα διέγερσης, μου κανοει εντυπωση που σου το έδωσε μονο του. Το σημαντικό βεβαια ειναι ότι δουλεψε και αυτό πρεπει να κρετησουμε!!!

 

Sunty,

 

δε μου το έδωσε μόνο του το cetrotide. Νομίζω ότι έκανα και 4 altermon (δε θυμάμαι πολύ καλά τις φορές... μπορεί να ήταν και 3).

 

Είμαι 34 ετών,αλλά οι ωοθήκες μου είναι κάπως μεγαλύτερες σε ηλικία. Ο Μαντούδης με έβαλε σε φυσικό λόγω της υψηλής FSH και της χαμηλής ΑΜΗ. Θεώρησε ότι δε θα είχε νόημα να πάμε σε μακρύ πρωτόκολλο... μιας και θα ήταν πιθανό να έχω χαμηλή απόκριση.

 

Τέλος πάντων, αυτά τα γράφω μπας και βοηθήσουν καμία καινούρια κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Πήρα τα αποτελέσματα της επαναληπτικής και είναι ικανοποιητικά. Μετρήθηκε στα 385. Μια χαρά είπε και ο γιατρός και η μικροβιολόγος... Μακάρι όλα να πάνε καλά!

 

Ναι, Γωγώ... έκανε καλή δουλειά και ο Μαντούδης και το ωαριάκι μου!

Elma, κι εγώ τη β εκδοχή ακολούθησα. Για την αναστολή της ωορρηξίας έκανα ενέσεις cetrotide. Σκέψου ότι την προπαραμονή της ωοληψίας έκανα την cetrotide στις 21.30 και την pregnyl στις 00.20.

 

Χρειάστηκε συντονισμός, αλλά το πετύχαμε!

 

 

Μπραβο!!!!! τωρα πια πας για υπερηχο η θα κανεις και αλλη χοριακη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iokasti , έσκισε το ωαριακι. Φανταζομαι βεβαια ότι θα σαι και μικρουλα για να σου κανει ο Μαντουδης φυσικο κύκλο.

 

Η χοριακή σου ειναι τέλεια. Δεν χωράει καμια αμφιβολία.

 

Πες μου κατι: ποσες σετροταιντ πηρες; Ξερεις γιατι στο λεω: μια φιλη πήρε σε φυσικο κύκλο σετροταιντ για να μην χασει το ωαριο και πηγε στραφι όλη η προσπάθεια γιατι της έπεσε η οιστραδιολη και δεν μεγαλωνε μετα το ωαριο. Συνήθως το δινουν μαζι με φαρμακα διέγερσης, μου κανει εντυπωση που σου το έδωσε μονο του. Το σημαντικό βεβαια ειναι ότι δουλεψε και αυτό πρεπει να κρατησουμε!!!

 

Sunty και εγω που ειμαι 34, και εχω υψηλη FSH και χαμηλη ΑΜΗ και εκανα σε φυσικο εκανα και εγω για 4 μερες ενεσεις καταστολης και παραλληλα πολυ λιγες μοναδες ενεσεις διεργεσης. Εχεις δικιο γι'αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα, έκανες και αλτερμον! Επιβεβαιώνεται αυτό που λεω. Επομενως δεν έκανες φυσικό κύκλο, έκανες τροποποιημενο φυσικό κύκλο. Είναι μια πολυ καλή επιλογή για κοπέλες με υψηλή FSH. Ευχομαι καλή συνεχεια!

 

ελενα καλή επιτυχια και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

iokasti χαίρομαι πολύ για σένα!!!!!!! Μπράβο,σου εύχομαι όλα να πάνε καλά απο εδώ κ πέρα !!!!!!!!!

Κορίτσια εγώ τα έχω κάνει όλα!! κ εξωσωματική με όοοοολα τα φάρμακα διέγερσης κ.λ.π. κ εξωσωματική σε φυσικό χωρίς φάρμακα ούτε πρεκνυλ......κ εξωσωματική σε τροποποιημένο με σετροταιτ μενοπούρ κ πρεγνύλ......όοοολαααα......

Πιστεύω οτι εκτός απο τον σωστό συνδυασμό φαρμάκων χρειάζεται να έχεις κ λίγη τύχη.........

iokasti δώσε μας λίγη...............;)

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα, έκανες και αλτερμον! Επιβεβαιώνεται αυτό που λεω. Επομενως δεν έκανες φυσικό κύκλο, έκανες τροποποιημενο φυσικό κύκλο. Είναι μια πολυ καλή επιλογή για κοπέλες με υψηλή FSH. Ευχομαι καλή συνεχεια!

 

ελενα καλή επιτυχια και σε σενα!

 

Εγω sunty μου ενω πηγαν ολα καλα με την πρωτη φορα και φτασαμε σε εμβρυομεταφορα δυστυχως ηταν βιοχημικη η κυηση. Τον επομενο μηνα θα κανω κανονικη με φαρμακα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

iokasti χαίρομαι πολύ για σένα!!!!!!! Μπράβο,σου εύχομαι όλα να πάνε καλά απο εδώ κ πέρα !!!!!!!!!

Κορίτσια εγώ τα έχω κάνει όλα!! κ εξωσωματική με όοοοολα τα φάρμακα διέγερσης κ.λ.π. κ εξωσωματική σε φυσικό χωρίς φάρμακα ούτε πρεκνυλ......κ εξωσωματική σε τροποποιημένο με σετροταιτ μενοπούρ κ πρεγνύλ......όοοολαααα......

Πιστεύω οτι εκτός απο τον σωστό συνδυασμό φαρμάκων χρειάζεται να έχεις κ λίγη τύχη.........

iokasti δώσε μας λίγη...............;)

 

 

Αυτο ξαναπεστο....και πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης..

Link to comment
Share on other sites

Τροποποιημένο κύκλο, λοιπόν!

 

Χρειάζεται ένα καλό ΤΥΧΕΡΟ ωάριο... βροχερή, μη σκας! Αργά ή γρήγορα θα έρθει. Αυτό μόνο χρειάζεται και καλό συντονισμό από το κέντρο... και φυσικά καλό εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω sunty μου ενω πηγαν ολα καλα με την πρωτη φορα και φτασαμε σε εμβρυομεταφορα δυστυχως ηταν βιοχημικη η κυηση. Τον επομενο μηνα θα κανω κανονικη με φαρμακα πλεον.

 

Καλή τύχη, τότε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, περιμενω να αδιαθετησω αλλα δεν ερχεται η ρημαδα να αρχισω τα φαρμακα.

Χτες πηγα στη γυναικολογο μου για τον υπερηχο ελεγχου, αφου δεν θα κανω στη μοναδα την παρακολουθηση και αν κ δεν υπαρχουν κυστες, ειδε υγρο γυρω απο μια ωοθηκη. Μου ειπε οτι μαλλον ειναι απο την ωορηξια, αν κ δεν ηταν σιγουρη. Σας εχει τυχει ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! καλη επιτυχία σε όλες!!

 

Και γω σημερα θα παω να συζητησω για φυσικο κυκλο. Εχω κανει δυο αποτυχημενες εξωσωματικες με φαρμακα και καποιες σπερμ. Μονο μια σπερμ πετυχε που παλλινδρόμησε.

 

Τωρα σκεπτομαι τι να κανω με τον φυσικο. Να μαζεψω ωαρια απο 2 , 3 κύκλους ή να προχωρησω με ενα?

 

Διαβασα πολλες κοπελες τα καταφεραν και με ενα, αλλες και με κατεψυγμενα.

 

Μπερδεμα:confused:

 

καλό απόγευμα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...