Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Θα ήθελα τα φώτα σας σ' ένα "πρόβλημα " που έχω με τη μπέμπα μου. Τις 4 τελευταίες μέρες - νύχτες, κοιμάται στο στήθος μου όταν την θυλάζω και μέτά δεν μπόρω να την βάλω στην κούνια της. Ότνα καταλάβει ότι δεν είναι στο στήθος μου για να πιπιλίσει, γίνεται χαμός..... Για πιπίλα βέβαια ούτε λόγος.... τι NUK τι CHICCO έχω πάρει τίποτα... μόλις της βάλω στο στόμα της έρχεται αηδία... Δοκίμασα αυτό που είπαν δηλαδή να στάξω λίγο γάλα στην πιπίλα αλλά τιποτα...HELP..... δεν μπορώ ....... μου έχει πληγιάσει το στήθος από το πιπίλισμα και μέχρι να κοιμηθεί....... βαλαντώνει στο κλάμα.

 

Δεν γνωρίζουμε καν την ηλικία του μωρού σου...

 

Δώσε μας λίγα περισσότερα στοιχεία:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε δύο μήνες έχει πάρει περίπου 2.370 κιλά. Έίναι πάρα πολύ καλά. Θα μπορούσε να χει πάρει μόνο 900γρ και πάλι θα ήταν οκ! Έχει πάρει πολύ παραπάνω απ’το αναμενόμενο.

 

Μπράβο σας!! :D

 

Ηλιάνα όλα καλά!

Το μωρό σου πήρε παραπάνω βάρος από το αναμενόμενο. Από εδώ και πέρα θα παίρνει περίπου το μισό βάρος κάθε μήνα, αυτό είναι το φυσιολογικό. Μπορεί και για ένα μήνα να μην πάρει καθόλου βάρος, αυτό είναι συνηθισμένο σε μωρά που έχουν παρει αρκετό βάρος τους 3 πρώτους μήνες.

 

Μπορεί να ακούσεις διάφορα αλλα μη δίνεις σημασία! :)

 

Ευχαριστω κοριτσια,αυριο τα νεοτερα απο το μετωπο,ελπιζω να μην ακουσω τιποτα και φριξω :twisted: ,εξαλλου εχουμε διπλασιασει το βαρος μας σε τρεις μηνες,πιστευω οτι ειναι καλα :)

4

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια... Η μικρή μου είναι 3 μηνών. χθές πάλι τα ίδια..πήγε 02:00 π.μ. για να κοιμηθεί και από κλάμα άλλο τίποτα. Στεναχωριέμαι πολύ... άσε που το πρωί κοιμάμαι στο γραφείο...

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα μας...

Πηγα στην παιδιατρο,ο μικρος ειναι σημερα 6090γρ,εχει παρει σε ενα μηνα 760γρ.

Καλα μου λεει ειναι αλλα θα μπορουσε να εχει παρει αλλα 100γρ

Αν θελεις μπορεις να του δωσεις το βραδυ ενα γευμα ωστε να κοιμαστε κιολας

Οχι δεν θελω της ειπα εγω

και η απαντηση της..."Τοτε θα ανγκαστουμε να του δωσουμε σιδηρο" :shock:

Δεν αρκει μονο απο το δικο μου γαλα και να του δωσω σταγονες

Τη ρωτησα αν πιστευει οτι ειναι καλυτερα να πινει σκονες και συντηριτικα αντι το δικο μου το φρεσκο και ψιλοσαστισε "Οχι καλυτερα ειναι το δικο σου αλλα θα μπορουσε να εχει παρει αλλα 100 γραμμαρια"

Ευτυχως που εχει διπλασιασει το βαρος του σε τρεις μηνες γιατι διαφορετικα ποιος ξερει τι θα ακουγα....

 

Αγλαια ποια η γνωμη σου για το σιδηρο??

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αγλαια ποια η γνωμη σου για το σιδηρο??

 

η ίδια που έχω και για τη γιατρό σου... άχρηστοι και οι δύο

 

η χορήγηση σιδήρου όταν δεν υπάρχει ανεπάρκεια -που διαπιστώνεται με ακρίβεια μόνο από αιματολογικές εξετάσεις - καθυστερεί την ανάπτυξη του παιδιού και δημιουργεί και άλλα προβλήματα υγείας. Αυτό λένε οι γιατροί που έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Αυτό που λέει η γιατρός σου είναι μη επιστημονικά τεκμηριωμένο (αφού δεν έχει καν ενδείξεις για να παραπέμψει σε αιματολογικές εξετάσεις) είναι επίσης ανεύθυνο γιατί δείχνει ότι δεν νοιάζεται να δημιουργήσει προβλήματα στο μωρό σου και ανήθικο γιατί όσα λέει έχουν σκοπό μόνο να σε κάνουν να νιώσεις ότι το γάλα σου είναι ανεπαρκές και να καταφύγεις στο ξένο.

 

Στην ηλικία του μωρού σου μονο κάτι παθολογικό θα μπορούσε να δημιουργήσει έλλειψη σιδήρου και τότε θα υπήρχαν ενδείξεις, και πάλι η δοσολογία θα καθορίζονταν από τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων. Πριν από τους 6 μήνες πολύ σπάνια παρουσιάζεται ανάγκη για συμπληρωματική λήψη σιδήρου, αυτό το ξέρει η γιατρός σου αλλά ενοχλείται φοβερά που θηλάζεις και δεν ξέρει τι να κάνει για να σε υπονομεύσει.

 

Κανονικά θα έπρεπε να τη ρωτήσεις από πού καταλαβαίνει ότι το μωρό θα έπρεπε να πάρει επιπλέον 100 γρ. Θα σου έλεγε φυσικά για το μηνιαίο βάρος. Κι εσύ θα έπρεπε να την ταπώσεις κανονικά λέγοντας ότι το μηνιαίο βάρος είναι κατά μέσο όρο των τριών πρώτων μηνών, έχετε αντιληφθεί την έννοια του μέσου όρου και πόσο μέσο μηνιαίο βάρος έχει το παιδί μου; Να δεις πώς θα άλλαζε θέμα και πόσο θα συμμαζεύονταν για να μη σε χάσει από πελάτισα...

 

Η θρασσύτητά τους έχει φτάσει στα ύψη και μόνο με ανάλογη συμπεριφορά συμμαζεύονται... δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

rofl.gifrofl.gifrofl.gif

 

Γελάς;

 

πού να σου πω για ένα γυναικολόγο σε κέντρο υγείας που είπε σε μια μητέρα με νεογέννητο 10 ημερών ότι έχει θρόμβωση αδένα (εννοούσε απόφραξη πόρου...) :shock::shock::shock:

 

και ότι από στιγμή σε στιγμή μπορεί να δημιουργηθεί ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ (όπως λέμε έμφραγμα που είναι επικινδυνο για τη ζωή...)

 

και όπως καταλαβαίνεις στο έμφραγμα δεν μπορείς να κάνεις την καρδιά όπως πριν, και στη μαστίτιθα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τη θρόμβωση του αδένα....

 

και έδωσε στη μαμά dostinex με την ίδια λογική που χορηγούντα τα υπογλώσσια...

 

και η μαμά που είχε τρομοκρατηθεί τα πήρε...

 

θέλεις και τη συνέχεια;

 

Η μαμά πήγε στο γιατρό γιατί πονούσε λίγο από την απόφραξη του πόρου (είχε δημιουργηθεί μια κάπως σκληρή και ελαφρώς κόκκινη περιοχή στο μαστό) και νόμιζε ότι με τα φαρμακευτική αγωγή θα της περάσει ο πόνος...

 

Πέθανε στον πόνο, έβαλε το μωρό να θηλάσει γιατί ο ανόητος γιατρός δεν της είπε ότι απαγορεύεται ο θηλασμός όταν λαμβάνεται αυτό το φάρμακο, προσπάθησε να αντλήσει με ένα χειροκίνητο θήλασρο χωρίς κανένα αποτέλεσμα, το μωρό έκλαιγε όλη τη νύχτα γιατί δεν είχε να θηλάσει (θήλαζε αποκλειστικά...) και η μαμά έκλαιγε επίσης από τη βλακεία ολονών (του γιατρού και τη δική της...).

 

Την ορολογία πού την έμαθε αυτός ο γιατρός;

 

Ειλικρινά είμαι εξοργισμένη με το συγκεκριμένο περιστατικό που μάλιστα έγινε σε χωριό. Σε ένα χωριό που υπάρχουν ζώα και ο κτηνίατρος διαχειρίζεται κάθε μέρα μαστίτιδες... αυτός με 5 χρόνια σπουδών δεν τρομάζει με μια μαστίτιδα και ο γυναικολόγος έπαθε πανικό! Την ιστορία μου τη διηγήθηκε ο πατέρας του παιδιού δυστυχώς εκ των υστέρων και του είπα ότι αν πηγαίνανε στον κτηνίατρο δεν θα περνούσαν τέτοια ταλαιπωρία!

Link to comment
Share on other sites

 

Αγλαια ποια η γνωμη σου για το σιδηρο??

 

η ίδια που έχω και για τη γιατρό σου... άχρηστοι και οι δύο

 

Αγλαια εχω πεσι κατω απ τα γελια να σαι καλα μου εφτιαξες το πρωινο μου :P

 

Να σου πω την αληθεια δεν ειχα σκοπο να του το ξεκινησω αλλα την αφησα να λεει

Θα παω στην παιδιατρο που τον ειδε στην κλινικη οταν γενηθηκε ,μου ειπαν οτι στηριζει τον θηλασμο,αλλα θα παω για να δω τι θα μου πει ειναι μακρια,μια ωρα δρομος και δεν μπορω να τον πηγαινω συνεχεια

Ευχαριστω :wink:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αγλαια ποια η γνωμη σου για το σιδηρο??

 

η ίδια που έχω και για τη γιατρό σου... άχρηστοι και οι δύο

rofl.gifrofl.gifrofl.gif

 

Διαβασα σημερα τα παρακάτω και ... :(

Χτες το βραδυ ομως μαζι με τον αντρα μου ετσι χτυπιομασταν απο το γελιο !

Η ατάκα της χρονιάς !!!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να σου πω την αληθεια δεν ειχα σκοπο να του το ξεκινησω αλλα την αφησα να λεει

 

Aυτή είναι η καλύτερη τακτική γιατί και να πεις κάτι δεν θα καταλάβει, θα μπει σε θέση άμυνας, θα σου πει περισσότερες βλακείες κλπ. Αν όμως θέλεις να φύγεις τότε μιλάς αλλά κάπως διστακτικά, να μην της κόψεις τη φόρα στις βλακείες, όταν τις πει όλες σηκώνεσαι και φεύγεις...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σημερα τα παρακάτω και ... :(

 

άσε Λαμπρινή, κοντεύω να σκάσω γιατί ο γιατρός και μεγάλες μπαρούφες είπε και οι γονείς πανικοβλήθηκαν χωρίς λόγο....

 

Χτες το βραδυ ομως μαζι με τον αντρα μου ετσι χτυπιομασταν απο το γελιο !

Η ατάκα της χρονιάς !!!! :D

 

Μέσα στη σύγχισή μου είχα έμπνευση!

 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι πώς έχουν καταντήσει έτσι μερικοί γιατροί... Ο σίδηρος είναι πραγματικά πολύτιμος και αν λείπει υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, όμως υπάρχει και σοβαρό πρόβλημα αν χορηγηθεί χωρίς να υπάρχει έλλειψη. Η συγκεκριμένη γιατρός θέλει σώνει και καλά να νιώσει η μητέρα ανεπάρκεια σε σχέση με το θηλασμό, το θέλει τόσο πολύ που τυφλώνεται από την επιθυμία της και προτείνει ακόμη και πρακτικές που θέτουν σε κίνδυνο την υγεία του μωρού (ένα μπουκάλι ξένο γάλα, αλλιώς οπωσδήποτε σίδηρο, το γάλα σου δεν το καλύπτει πια)...

 

Για μένα η καλύτερη απάντηση είναι ότι "θα του χορηγήσω σίδηρο αλλά επειδή είμαι αγχωμένη με την υγεία του μωρού μου θα ήθελα σας παρακαλώ να μου βρείτε κάπου δημοσιευμένο αυτό που λέτε, ότι το μωρό που έχει πάρει τόσο βάρος χρειάζεται -χωρίς καμία άλλη ένδειξη- συμπλήρωμα σιδήρου σε αυτή την ηλικία, και μάλιστα θέλω το δημοσίευμα να αναφέρει το κριτήριο για τη χορηγούμενη ποσότητα. Ελπίζω μέχρι την επόμενη φορά που θα σας επισκευθώ να το έχετε βρει"

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΦΟΥΛ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ 6ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΡΟΦΩΝ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΝΑΘΗΛΑΣΩ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ.ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΥΤΕ ΜΑΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΘΗΛΑΖΟΥΣΑ ΜΗΤΕΡΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις εμπειρίες σας σχετικά με τον θηλασμό και τους παιδίατρους και σας παραθέτω και εγώ τις δικές μου.. Είμαι μητέρα ενός κοριτσιού 21 μηνών. Οταν ήταν να γεννήσω όλοι με πιέζαν να θηλάσω (εκτός του γυναικολόγου μου)..και εγώ δεν ήθελα..Γέννησα με καισαρική και τις 5 μέρες στο Μαιευτήριο δεν θήλασα, απλά ακουμπούσα το μωρό στο στήθος. Οταν γύρισα όμως στο σπίτι αποφάσισα ότι το παιδί μου θα είχε το καλύτερο που μπορούσα να του προσφέρω..Δλδ το δικό μου γάλα.Εντελώς άσχετη με τον θηλασμό και έχοντας υποστήριξη από την αδελφή μου που είναι νοσοκόμα στο Ελενας κατάφερα να την θηλάσω 2 μήνες, οπότε και γύρισα στην δουλειά. Ο παιδίατρος μου ουδέποτε θέλησε να δώσει συμπλήρωμα στο παιδί όσο έτρωγε από το στήθος μου, και βέβαια δυσαρεστήθηκε όταν του ανακοίνωσα ότι σταμάτησα το θηλασμό. Μου είπε χαρακτηριστικά "εγώ είμαι με το μέρος του μωρού και κοιτάω το δικό του καλό". Ο δε γυναικολόγος μου όταν του ζήτησα να μου δώσει τα χάπια για να κόψω το γάλα..στενοχωρήθηκε και χαριτολογώντας μου είπε ότι σέβεται την απόφαση μου αλλά με το γάλα που είχα θα έτρωγε η μικρή για 1 χρόνο..

Εγώ τα βάζω όμως με την πολιτεία που "ανάγκαζε" τότε την μητέρα να γυρίσει στην δουλειά μετά από 2 μήνες από τον τοκετό..με το μικρότερο ωράριο των 6 ωρών στην καλύτερη περίπτωση..Εμένα το στήθος μου "πέτρωνε" στις 3 ώρες..Και ποιος εργοδότης θα ανεχόταν να κάνω διάλλειμα καθε 1 ώρα για να αποσυμφορίζω το στήθος?

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα το στήθος μου "πέτρωνε" στις 3 ώρες..Και ποιος εργοδότης θα ανεχόταν να κάνω διάλλειμα καθε 1 ώρα για να αποσυμφορίζω το στήθος?

ελπίζω να μη ρωτάς τον εργοδότη σου για να πηγαίνεις και στη τουαλέτα :lol:

μπράβο σου που τα κατάφερες πολύ καλά, έστω κι αυτούς τους 2 μήνες. Το στήθος προσαρμόζεται, δεν θα είχες αυτή τη πίεση για παραπάνω από 3-4 μέρες πάντως. Μια δεκάλεπτη άντληση στη δουλειά, ή απλά αποσυμφόρηση με το χέρι, βοηθά πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν δουλειές που και το να κατουρήσεις ή να πιεις νερό είναι πολυτέλεια..

 

Ειδικά κιόλας αν επιστρέφεις μέσα στο φουλ της δουλειάς και περιμένουν από σένα να είσαι το ίδιο αποδοτική όπως πριν γεννήσεις :cry:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το στήθος μου "πέτρωνε" στις 3 ώρες..Και ποιος εργοδότης θα ανεχόταν να κάνω διάλλειμα καθε 1 ώρα για να αποσυμφορίζω το στήθος?

ελπίζω να μη ρωτάς τον εργοδότη σου για να πηγαίνεις και στη τουαλέτα :lol:

μπράβο σου που τα κατάφερες πολύ καλά, έστω κι αυτούς τους 2 μήνες. Το στήθος προσαρμόζεται, δεν θα είχες αυτή τη πίεση για παραπάνω από 3-4 μέρες πάντως. Μια δεκάλεπτη άντληση στη δουλειά, ή απλά αποσυμφόρηση με το χέρι, βοηθά πολύ!

 

Το δικό μου στήθος πέτρωνε και μετά πόναγα πολύ..Αφού είδα και έπαθα να το κόψω...(φαντάσου αν το μικρό μου κοιμότανε και δεν ήθελε φαγητό στο 3ωρο..πόσο υπέφερα!!!)

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΥΤΕ ΜΑΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΘΗΛΑΖΟΥΣΑ ΜΗΤΕΡΑ.

 

 

Μα πώς σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση;

 

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ?

Θα έπρεπε... αλλά για να το κάνουν θα έπρεπε και να θέλουν...

 

Σε μια ημερίδα για το θηλασμό που διοργανώθηκε από τις παιδιατρικές κλινικές του Ιπποκρατίου και του Παπαγεωργίου είχε έρθει αρκετό κοινό, οι παιδίατροι που παρακολουθούσαν ήταν οι διοργανωτές, 3 παιδίατροι, και μερικοί ειδικευόμενοι γιατροί, φοιτητές ενός καθηγητή από τους διοργανωτές.

Ο καθηγητής είπε:

οι συνέδελφοι δεν μας τίμησαν με την παρουσία τους... Φαίνεται τους είναι όλα γνωστά...

Οι συνάδελφοι δεν μας τίμησαν με την παρουσά

Link to comment
Share on other sites

 

Η συγκεκριμένη γιατρός θέλει σώνει και καλά να νιώσει η μητέρα ανεπάρκεια σε σχέση με το θηλασμό, το θέλει τόσο πολύ που τυφλώνεται από την επιθυμία της και προτείνει ακόμη και πρακτικές που θέτουν σε κίνδυνο την υγεία του μωρού (ένα μπουκάλι ξένο γάλα, αλλιώς οπωσδήποτε σίδηρο, το γάλα σου δεν το καλύπτει πια)...

 

 

Μα αλήθεια, για ποιό λόγο; Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω. Πιστεύω μέχρι ένα σημείο οτι μπορεί οι παιδίατροι να παίρνουν ποσοστά από τα ξένα γάλατα, αλλά δεν με πείθει 100% αυτή η εξήγηση. Δεν μπορώ, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με τέτοιες ιστορίες. Αν δε μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, τότε σε ποιόν; :?

Link to comment
Share on other sites

 

Μα αλήθεια, για ποιό λόγο; Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω. Πιστεύω μέχρι ένα σημείο οτι μπορεί οι παιδίατροι να παίρνουν ποσοστά από τα ξένα γάλατα, αλλά δεν με πείθει 100% αυτή η εξήγηση. Δεν μπορώ, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με τέτοιες ιστορίες. Αν δε μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, τότε σε ποιόν; :?

 

Αυτή η συμπεριφορά δεν έχει σχέση με τα ποσοστά αλλά με την προσωπική στάση απέναντι στο θηλασμό. Η ίδια δεν θέλει να θηλάσει ή δεν ήθελε να θηλάσει και προσπαθεί να επιβάλλει την ίδια άποψη με το ζόρι...

 

Έχει φανεί από έρευνα μεταξύ παιδιάτρων και γυναικολόγων ότι η συντριπτική πλειψηφία στο θηλασμό συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει επιστημονική γνώση και προσπαθεί να επιβάλλει στους πελάτες την κατάσταση που ισχύει στη δική τους οικογένεια...

 

Οι γυναίκες είναι πολύ χειρότερες σε αυτό γιατί το θέμα τις αφορά προσωπικά. Φορτίζονται συναισθηματικά και φέρονται άσχημα στις μητέρες που κάνουν διαφορετικές επιλογές από τις ίδιες. Προσπαθούν με κάθε τρόπο να τις χειριστούν και να τις κάνουν να νιώσουν άσχημα για την επιλογή τους να θηλάσουν.

 

Το ίδιο ισχύει και με το μεγαλύτερο ποσοστό των μαιών. Οι περισσότερες μαίες δεν έχουν θηλάσει τα παιδιά τους... Γιατί άραγε; Η δική μου μαία μου πρότεινε να αποθηλάσω στον 6ο μήνα. Όταν τη ρώτησα γιατί δεν απάντησε αλλά ρώτησε πόσο έχω σκοπό να θηλάσω λες και την αφορούσε.

 

Και όταν τη στρίμωξα λέγοντας ότι οι παιδίατροι προτείνουν υποκατάστατο μητρικού γάλακτος τουλάχιστον μέχρι το χρόνο και γιατί να δώσω υποκατάστατο ενώ είναι διαθέσιμο το πρωτότυπο, δεν ήξερε τι να μου απαντήσει. Η σωστή απάντηση ήταν "γιατί εγώ αυτό έκανα κι εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο..." Δεν της είπα τίποτα για τις προθέσεις μου...

 

Οι άντρες είναι λίγο πιο αποστασιοποιημένοι συναισθηματικά αλλά γενικά κρατούν στο θέμα αυτό τη στάση που κράτησε η σύζυγος. Αν η σύζυγος θήλασε είναι θετικοί στο θηλασμό, αν δεν θήλασε είναι αρνητικοί, τον απαξιώνουν, δεν δέχονται την επιστημονική τεκμηρίωση, πιστεύουν ότι είναι αδύνατο για τη σύγχρονη γυναίκα να θηλάσει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι κοριτσια μου απο αυτα που διαβάζω εδω στο φορουμ για τους Ελληνες παιδιάτρους (φυσικα και δεν τους βαζω ολους στο ιδιο σεντουκι) τραβάω τα μαλλιά μου !

 

Δεν ειναι μονο ο θηλασμός , η διατροφή του μωρού αλλα και τοσα αλλα θέματα . Θεματα ασφαλειας του μωρου , θεματα υπνου , συμπεριφοράς κλπ .

Στην Ελλάδα πληρωνουν ολοι επισκεψεις στους παιδίατρους για να ακουν πχ "Βαλτο μπρουμυτα το μωρο δεν θα κάνει καραφλάκι "

Ενημερωνονται αυτοι οι ανθρωποι ? Διαβάζουν νεες έρευνες ? Ζουν στο 2008 ή πριν 20 χρονια που πηραν το πτυχίο ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...