Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

(Μου το έδωσε και γραπτώς, έτσι μου ρχεται να σκανάρω το χαρτί για να σας το δείξω!).

 

Σε παρακαλώ πολύ να το κάνεις. Μπορείς να κρύψεις τα στοιχεία της αλλά είναι σημαντικό να το έχουμε.

Και όταν τη ρώτησα τι να κάνω αφού έτσι θέλει να κάνει (δεν μπορούσα να πω κάτι άλλο από τα νεύρα μου) μου πρότεινε να δώσω χαμομήλι ενδιάμεσα. και της είπα "δυστυχώς δε θέλει το μπιμπερό". κι εκεί η κουβέντα σταμάτησε από μέρους της, έσκυψε στο μπλοκάκι της και έγραψε την αποδειξούλα της. Και αναρωτιέμαι: Να τσακωθώ μαζί της δεν αξίζει τον κόπο, δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα σε κανέναν, δε θέλω να συγχυστώ και δε με νοιάζει αν θα με θεωρήσει χαζή ή διαβασμένη ή κορόιδο. Να την αλλάξω αξίζει τον κόπο?

 

Φυσικά αξίζει τον κόπο να την αλλάξεις. Κι εσύ και κυρίως το μωρό σου αξίζεται κάποιον πιο αξιόπιστο που σέβεται τις ανάγκες του μωρού, την υγεία του και τη δική σου υγεία.

 

 

Θα χρειαστούν ατέλειωτες συζητήσεις με τον άνδρα μου (ο οποίος τη θεωρεί πολύ καλή επιστήμονα , έχει και κάτι τίτλους ναααα μετά συγχωρήσεως, γι αυτό και σκάμε κατοσταρικάκι σε κάθε κατ οίκον επίσκεψη).

 

Σε παρακαλώ πολύ να τυπώσεις αυτό:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Να το δώσεις και στην παιδίατρο και στο σύζυγο.

Γράφει ότι οι θηλασμοί πρέπει να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 το 24ωρο και να μη χορηγούνται άλλα υγρά.

 

 

 

ή μήπως απλώς να τη γράψω? Αυτό κάνω προς το παρόν, αλλά από την άλλη εκνευρίζομαι τόσο πολύ, τόσα λεφτά για να ακούω τις εξυπνάδες της, αφήστε που την προηγούμενη φορά μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε φρούτα στον 4ο μήνα αλλά θέλω να πιστεύω ότι το είπε επειδή της είχα πει ότι θα γύριζα στη δουλειά όταν το μωρό θα ήταν 3 μηνών;

 

Ήμουν έτοιμη να σου γράψω ότι δεν μπορείς να μην της δίνεις σημασία γιατί θα σου πει να δώσεις νωρίς στερεές, θα σου πει να κόψεις θηλασμούς όταν ξεκινήσουν οι στερεές.

 

 

τελικά όμως κατάφερα και θα γυρίσω στους 6 μήνες, ελπίζω να μην το ξαναπεί αυτό με τα φρούτα. αλήθεια, αν μου πει φρούτα από τον 4ο μήνα τι να κάνω? Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος? (Αγλαϊα ακούς??) Αποσκοπεί στον πρόωρο αποθηλασμό τέτοια οδηγία?

Μια τέτοια οδηγία δείχνει ότι η συγκεκριμένη παιδίατρος έχει να ενημερωθεί για το θηλασμό από τότε που πήρε πτυχίο. Αν ακολουθεί την ίδια πρακτική και για άλλα θέματα, νομίζω ότι είναι καλύτερα να την αλλάξετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με παρότρυνε να θηλάσω κανονικά μέχρι τότε και όταν γυρίσω στην δουλειά να μειωσω του θηλασμους σε πρωι-βράδυ

Αν λείπεις 12-14 ώρες, είναι λογικό να θηλάζεις πρωί-βράδυ. Οι περισσότερες μητέρες λείπουν λιγότερες ώρες οπότε οι θηλασμού βγαίνουν περισσότεροι και η γαλουχία διατηρείται μια χαρά.

 

Δεν υπάρχει λόγος να αντλείς στη δουλειά, οι περισσότερες μητέρες δεν χρειάζονται άντληση εκτός σπιτιού. Γενικά είναι καλό να αποφεύγεται η άντληση εκτός σπιτιού για να μην έχεις να κουβαλάς ούτε το θήλαστρο, ούτε το γάλα με παγοκύστες.

 

Θα σου συνιστούσα να αντλείς πριν φύγεις για δική σου διευκόλυνση, για να είναι το στήθος πιο άδειο και να μην έχεις προβλήματα με υπερφόρτωση στη δουλειά.

 

Επίσης όταν επιστρέφεις, αν το στήθος είναι αρκετά γεμάτο, μπορείς να θηλάζεις και μετά να αντλείς. Έτσι θα έχεις επιπλέον γάλα για το μωρό και θα ανακουφίζεσαι από το πρήξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους 6 μήνες εννοείται ότι θα αντλώ, δεν υπάρχει περίπτωση να της δώσω ξένο γάλα. Αχ βρε Χρύσα έτσι ει΄μαι κι εγώ, δυστυχώς. δεν μπορώ να αντιπαρατεθώ, νιώθω τόσο έντονα συναισθήματα εκείνη την ώρα που ή θα της χώσω μπουνιά της γιατρού ή θα βάλω τα κλάματα, πάντως να συζητήσω ήρεμα δεν μπορώ.

 

Οι αντιπαραθέσεις δεν οδηγούν πουθενά. Άλλωστε δεν θα μάθει από σένα η γιατρός αυτό που δεν φρόντισε να μάθει μόνη της. Όμως καλό είναι να της πας τυπωμένο το άρθρο για να συμμαζευτεί κάπως.

Link to comment
Share on other sites

τον προηγούμενο μήνα πάλι προσπαθούσε να της μειώσει το θηλασμό (για να μην τα παίξω, λέει, αν και της είπα ότι είμαι μια χαρά) και μου έλεγε ότι πρέπει να της δώσω πιπίλα και για να τρώει λιγότερο

 

Η συγκεκριμένη γιατρός είναι επικίνδυνη!

Οι συμβουλές που δίνει δεν είναι απλώς εναντίων το θηλασμού αλλά μπορεί να βάλουν σε κίνδυνο την υγεία και την ανάπτυξη του παιδιού. Αν το παιδί σου μειώσει τους θηλασμούς εξαιτίας της πιπίλας, θα σου πει ότι δεν φτάνει το γάλα σου και έχω την εντύπωση ότι θα νιώσει μεγάλη ικανοποίηση που τα κατάφερε να σε φέρει σε αυτό το σημείο.

 

Το να δώσεις πιπίλα για να τρώει λιγότερο το μωρό είναι πολύ επικίνδυνη συμβουλή και φαίνεται ότι η γιατρός κάνει συνειδητές επιλογές εναντίων του θηλασμού. Δεν το κάνει από άγνοια.

 

 

αλλα και γιατί αν δεν πάρει πιπίλα θα πιπιλάει το χέρι της, και προσπαθούσε να της τη δώσει κι εμένα πήγαν να με πάρουν τα κλάματα μόνο που έβλεπα τη μικρή μου να σουφρώνει τα φρύδια της σε αυτό το απαίσιο πράγμα.

Επίσης είναι εντελώς απαράδεκτο που είναι τόσο παρεμβατική.

Δεν έχει το ελάχιστο δικαίωμα να κάνει παρεμβάσεις χωρίς να είσαι σύμφωνη.

 

εδώ 9 στους 10 παιδίατρους είναι αυτής της νοοτροπίας

 

διαφωνώ!

Υπάρχουν πολλοί παιδίατροι που ακόμη και αν έχουν πλήρη άγνοια για το θηλασμό, σέβονται περισσότερο το μωρό και τους γονείς, δεν παρεμβαίνουν προσπαθώντας να δώσουν πιπίλα με το ζόρι.

Ακόμη και ο πιο παρεμβατικός άνρας παιδίατρος δεν θα προσπαθήσει να χώσει την πιπίλα στο στόμα του μωρού...

 

οπότε θα κερδίσω κάτι περιπλανώμενη από εδώ κι από κει για να μου πουν τα ίδια?

Είναι σημαντικό να στηρίζουμε με την παρουσία μας τους πιο αξιόπιστους ως επιστήμονες. Επίσης είναι σημαντικό να στηρίζουμε αυτούς που δείχνουν περισσότερη ευαισθησία στις δικές μας επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

aglaia σε ευχαριστώ πάρα πολύ, όχι μόνο για τώρα αλλά και γιατί γενικότερα με όσα κατά καιρούς γράφεις έχω μάθει τόσα πράγματα και έχω πάρει κουράγιο και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρω και μετά τους 6 μήνες με το θηλασμό. Ήδη έχω στα χέρια μου το τηλέφωνο άλλου παιδιάτρου κι ας μην είναι τόσο κοντά μας δεν πειράζει, συμφώνησε και ο σύζυγος μαζί μου γιατί αναγνωρίζει ότι πρέπει να θέλουμε και οι δύο το γιατρό που θα παρακολουθεί το παιδί μας. Τώρα μένει να σκανάρω τη "συνταγή θηλασμού", αυτό θα πρέπει να το κάνει ο άντρας μου στη δουλειά του. Θα την έχεις σύντομα! Α, και του προηγούμενου μήνα, που αναφέρει άλλο ωράριο. Ευχαριστώ και πάλι!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εν τω μεταξύ αν τις έδινες πιπίλα και μετά έτρωγε όντως λιγότερο, βάζω στοίχημα ότι θα σου έλεγε ότι δεν βάζει ικανοποιητικό βάρος και πρέπει να δώσεις συμπλήρωμα:D

 

 

Πάντως το να προσπαθεί να δώσει με το ζόρι πιπίλα στο μωρό είναι απαράδεκτο. Μιλάμε θα αντιδρούσα πολύ άσχημα:? Αν στο μωρό προκληθούν ορθοδοντικά προβλήματα εξ αιτίας της πιπίλας θα σου πλήρωνε τα έξοδα ορθοδοντικής θεραπείας;:-P

 

άσε όσο τα σκέφτομαι φορτώνω περισσότερο αλλά είμαι κι εγώ ηλίθια γιατί είχα αγοράσει πιπίλες με παρότρυνση της αδερφής μου πριν γεννήσω, η οποία αν και δεν είχε δώσει ποτέ στο παιδί της μου είχε πει πάρε να΄έχεις, δεν ξέρεις αν θα τις χρειαστείς και όταν μου είπε η γιατρός "φ'ερε μου μια πιπίλα" ήμουν τόσο ψαρωμένη που πήγα τρέχοντας να φέρω, βλέπεις στην πρώτη επίσκεψή της (πριν γεννήσω, ήθελα και να την τσεκάρω από πριν, τρομάρα μου) μου είχε πει "να θηλάσεις!" επιτακτικά και είπα α! εδώ είμαστε! βρήκα παιδίατρο φιλική στο θηλασμό! έτσι δε φανταζόμουν ότι θα ήθελε να τη χώσει στο μωρό και να με συμβουλέψει να τη βάζω. Τώρα θα μου πεις τι φανταζόσουν? ότι ήθελε να την πιπιλήσει η ίδια? δεν ξέρω. Πάντως κι αυτή προφανώς θεώρησε ότι για να τις έχω μάλλον θα ήθελα να τις χρησιμοποιήσω οπότε βρήκε ευκαιρία.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο , πάντα πρέπει να ψαχνόμαστε κι εγώ πάντα αυτό έκανα, απλώς τώρα νιώθω λίγο εγκλωβισμένη γιατί ο σύζυγος είναι άλλης νοοτροπίας κι εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω μόνη μου για αυτό το θέμα. θα το πολεμήσω όμως και θα τον πείσω! είσαι πολύ τυχερή madrid που είσαι ευχαριστημένη, δε γίνεται να πληρώνουμε κάποιον για να αμφισβητου΄με μετά όσα λέει και να ψάχνουμε μόνοι μας εναλλακτικές λύσεις.

 

Τον πληρώνεις ως γιατρό. Αν λοιπόν (το απεύχομαι) αρρωστήσει το μωρό σου θα τον ακούσεις

Αν όμως σου πει τι να ταΐζεις το μωρό σου εδώ μπορείς να έχεις και δική σου άποψη. Δεν είναι διατροφολόγος ειδικός σε θέματα θηλασμού ο κάθε παιδίατρος.

Δεν έχει σπουδάσει και τις μάρκες από τα γάλατα και από τις κρέμες που μας συστήνει..

'Ελεος αυτά δεν έχουν να κάνουν με την άσκηση της ιατρικής... Έχουν να κάνουν με την ενημέρωση που οι εταιρίες κάνουν στου γιατρούς.

 

Οφείλουμε να ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ στη διατροφή των παιδιών μας.

Μια χαρά τα πας έως τώρα

 

 

άσε όσο τα σκέφτομαι φορτώνω περισσότερο αλλά είμαι κι εγώ ηλίθια γιατί είχα αγοράσει πιπίλες με παρότρυνση της αδερφής μου πριν γεννήσω, η οποία αν και δεν είχε δώσει ποτέ στο παιδί της μου είχε πει πάρε να΄έχεις, δεν ξέρεις αν θα τις χρειαστείς και όταν μου είπε η γιατρός "φ'ερε μου μια πιπίλα" ήμουν τόσο ψαρωμένη που πήγα τρέχοντας να φέρω, βλέπεις στην πρώτη επίσκεψή της (πριν γεννήσω, ήθελα και να την τσεκάρω από πριν, τρομάρα μου) μου είχε πει "να θηλάσεις!" επιτακτικά και είπα α! εδώ είμαστε! βρήκα παιδίατρο φιλική στο θηλασμό! έτσι δε φανταζόμουν ότι θα ήθελε να τη χώσει στο μωρό και να με συμβουλέψει να τη βάζω. Τώρα θα μου πεις τι φανταζόσουν? ότι ήθελε να την πιπιλήσει η ίδια? δεν ξέρω. Πάντως κι αυτή προφανώς θεώρησε ότι για να τις έχω μάλλον θα ήθελα να τις χρησιμοποιήσω οπότε βρήκε ευκαιρία.

 

Ξέρεις η ίδια η παιδίατρος μπορεί να νομίζει ότι όντως είναι "φιλική προς τον θηλασμό". Να μην γνωρίζει και η ίδια την ....ασχετοσύνη της.....

Και αυτής της κατηγορίας οι γιατροί κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στο θηλασμό. Δεν το κάνουν επιτηδες. Δεν γνωρίζουν πόσο λάθος αντιμετωπίζουν τα πράγματα... Ή μάλλον χειρότερα: είναι σίγουροι ότι έχουν δίκιο και διαδίδουν τις λάθος πληροφορίες από μανούλα σε μανούλα..........

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις η ίδια η παιδίατρος μπορεί να νομίζει ότι όντως είναι "φιλική προς τον θηλασμό". Να μην γνωρίζει και η ίδια την ....ασχετοσύνη της.....

Και αυτής της κατηγορίας οι γιατροί κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στο θηλασμό. Δεν το κάνουν επιτηδες. Δεν γνωρίζουν πόσο λάθος αντιμετωπίζουν τα πράγματα... Ή μάλλον χειρότερα: είναι σίγουροι ότι έχουν δίκιο και διαδίδουν τις λάθος πληροφορίες από μανούλα σε μανούλα..........

 

 

Μπα εγώ καταλήγω μάλλον σε αυτό που είπε η Αγλαία.. ξέρει πολύ καλά τι λέει. δε μου φαι΄νεται για άπειρη. έχει πολύ μεγάλο πελατολόγιο, μου την είχε συστήσει φίλη μου γιατρός ως κορυφαία επιστήμονα. Οπότε πιστεύω ότι είναι συνειδητή η προσπάθεια. Τέλος πάντων αύριο έχουμε ραντεβού με άλλο γιατρό, ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναγράψω ποτέ σε αυτό το τοπικ!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πω και την δικία μου εμπειρία και αν θέλετε να σχολιάσετε ;)

Η κόρη μου γεννήθηκε 2/2 2940. Όταν ήρθε ο γιατρός στο σπίτι μου είπε να την θηλάζω 10' από καθε στηθος και αν κλαίει να της δίνω χαμομήλι. Εγώ τις πρώτες μέρες την θήλαζα 20' από καθε στηθος και όταν είδα ότι είχα πλέον περισσότερο γάλα το μείωσα στα 15'. Η μικρή ζητούσε φαγητό κάθε 4 ώρες με το ρολόι. Κάθε τόσο την ζύγιζα και σημείωνα: 13/2 2680, 23/2 3150, 27/2 3230, 4/3 3600 κλπ κλπ

Αρχές Μαρτίου πήγαμε να την δει. Την βρήκε 3550 κ η πρώτη του φράση "α έχουμε πρόβλημα με το βάρος" "δεν πιστεύω να κάνεις δίαιτα", "μπορεί το γάλα σου να μην είναι καλό ή να μην έχεις πολύ, αν και δεν νομιζω" κοιτώντας το στήθος μου που από L είχε γίνει XXXXXXXL... Συνέστησε κάθε βράδυ να δινω 100ml συμπλήρωμα μετά τον θηλασμό. Το έκανα για 1 βράδυ κ η μικρή κοιμήθηκε 8 ώρες :? Την άλλη μέρα είδα από τις σημειώσεις μου ότι η μικρή έπαιρνε 30gr την ημέρα και τον πηρα τηλ. Είπε ότι ήταν καλό ότι κοιμήθηκε 8 ώρες γιατί χόρτασε και για το βάρος ότι είχε περάσει 1 μήνας από τη γέννηση, έπρεπε να είχε πάρει 30x30 = 900gr, δεν τα πήρε άρα είχε πρόβλημα (ο Φεβρουάριος έχει 28 μέρες...)

Πήγα τελικά σε άλλη παιδίατρο η οποία έλεγξε τις ζυγίσεις, εξέτασε την μικρή πολύ καλά και διαπίστωσε πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Είχε πολύ καλύτερο τρόπο από τον προηγούμενο και κυρίως με άκουσε!

Link to comment
Share on other sites

είναι απίστευτο το πόσο εκμεταλλεύονται τυχόν άγνοιά μας για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους! Αλλά όπως λέει η Αγλαία αυτό που τους αξίζει είναι να τους αλλάξουμε , έτσι ώστε να παίρνουν το μάθημά τους. εμείς αλλάξαμε τελικά και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. ο καινούριος δεν επενέβη καθόλου στο θέμα του θηλασμού, μας είπε ότι το βάρος της μικρής είναι πολύ καλό και ως εκεί. Τελικά υπάρχουν και ευσυνείδητοι και αξίζει να τους στηρίζουμε.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να σας πω και την δικία μου εμπειρία και αν θέλετε να σχολιάσετε ;)

Η κόρη μου γεννήθηκε 2/2 2940. Όταν ήρθε ο γιατρός στο σπίτι μου είπε να την θηλάζω 10' από καθε στηθος και αν κλαίει να της δίνω χαμομήλι.

 

 

Ωραια λογικη.....δωσε χαμομηλι.....αυτος χαμομηλι ταιζει τα παιδια του?Ελεος:evil:

 

 

Εγώ τις πρώτες μέρες την θήλαζα 20' από καθε στηθος και όταν είδα ότι είχα πλέον περισσότερο γάλα το μείωσα στα 15'. Η μικρή ζητούσε φαγητό κάθε 4 ώρες με το ρολόι. Κάθε τόσο την ζύγιζα και σημείωνα: 13/2 2680, 23/2 3150, 27/2 3230, 4/3 3600 κλπ κλπ

Αρχές Μαρτίου πήγαμε να την δει. Την βρήκε 3550 κ η πρώτη του φράση "α έχουμε πρόβλημα με το βάρος" "δεν πιστεύω να κάνεις δίαιτα", "μπορεί το γάλα σου να μην είναι καλό ή να μην έχεις πολύ, αν και δεν νομιζω" κοιτώντας το στήθος μου που από L είχε γίνει XXXXXXXL... Συνέστησε κάθε βράδυ να δινω 100ml συμπλήρωμα μετά τον θηλασμό. Το έκανα για 1 βράδυ κ η μικρή κοιμήθηκε 8 ώρες :? Την άλλη μέρα είδα από τις σημειώσεις μου ότι η μικρή έπαιρνε 30gr την ημέρα και τον πηρα τηλ. Είπε ότι ήταν καλό ότι κοιμήθηκε 8 ώρες γιατί χόρτασε και για το βάρος ότι είχε περάσει 1 μήνας από τη γέννηση, έπρεπε να είχε πάρει 30x30 = 900gr, δεν τα πήρε άρα είχε πρόβλημα (ο Φεβρουάριος έχει 28 μέρες...)

Πήγα τελικά σε άλλη παιδίατρο η οποία έλεγξε τις ζυγίσεις, εξέτασε την μικρή πολύ καλά και διαπίστωσε πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Είχε πολύ καλύτερο τρόπο από τον προηγούμενο και κυρίως με άκουσε!

 

Μαλον αυτος ο γιατρος ειναι υπερ του "ο υπνος τρεφει τα παιδια κ ο ηλιος τα μοσχαρια" ειναι με τα καλα του?Το οτι επεσε σαν τουβλο το γαλα στο στομαχακι του παιδιου ειναι καλο?:shock:Δηλαδη να κανεις τα παντα....για να κοιμαται ατελειωτες ωρες το παιδι σου.Αλλα να δεις τι ασχετος....ακομη κ στα παιδια που πινουν ξενο γαλα συστηνεται καθε 3 φαγητο το πολυ 4ωρ. αλλα αυτος το αγννοει....απο τετοιες οδηγειες ο μικρος μου επαθε αφυδατωση κ ητανε σαν πεθαμενος κ δε ξυπνουσε με τιποτα κ ητανε ασπρος,επι 7 ωρες που ηρθε γιατρος.Σκοτωμα θελουν τετοιοι γιατροι

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Η "δική" μας παιδίατρος πάντως μου είπε το θεϊκό (όταν της είπα ότι θηλάζω ανά 1,5 ώρα το 2 μηνών μωρό μας) : "είναι λάθος αυτό, τα 5 πρώτα λεπτά μόνο πίνει και μετά το κάνει πιπίλα, ξαναλέω είναι λάθος, δημιουργεί εξάρτηση από τη μητέρα (?). Θα πρέπει να τρώει το συχνότερο κάθε 3 ώρες την ημέρα και 7-8 ώρες τη νύχτα" (Μου το έδωσε και γραπτώς, έτσι μου ρχεται να σκανάρω το χαρτί για να σας το δείξω!). Και όταν τη ρώτησα τι να κάνω αφού έτσι θέλει να κάνει (δεν μπορούσα να πω κάτι άλλο από τα νεύρα μου) μου πρότεινε να δώσω χαμομήλι ενδιάμεσα. και της είπα "δυστυχώς δε θέλει το μπιμπερό". κι εκεί η κουβέντα σταμάτησε από μέρους της, έσκυψε στο μπλοκάκι της και έγραψε την αποδειξούλα της. Και αναρωτιέμαι: Να τσακωθώ μαζί της δεν αξίζει τον κόπο, δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα σε κανέναν, δε θέλω να συγχυστώ και δε με νοιάζει αν θα με θεωρήσει χαζή ή διαβασμένη ή κορόιδο. Να την αλλάξω αξίζει τον κόπο? Θα χρειαστούν ατέλειωτες συζητήσεις με τον άνδρα μου (ο οποίος τη θεωρεί πολύ καλή επιστήμονα , έχει και κάτι τίτλους ναααα μετά συγχωρήσεως, γι αυτό και σκάμε κατοσταρικάκι σε κάθε κατ οίκον επίσκεψη). ή μήπως απλώς να τη γράψω? Αυτό κάνω προς το παρόν, αλλά από την άλλη εκνευρίζομαι τόσο πολύ, τόσα λεφτά για να ακούω τις εξυπνάδες της, αφήστε που την προηγούμενη φορά μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε φρούτα στον 4ο μήνα αλλά θέλω να πιστεύω ότι το είπε επειδή της είχα πει ότι θα γύριζα στη δουλειά όταν το μωρό θα ήταν 3 μηνών; τελικά όμως κατάφερα και θα γυρίσω στους 6 μήνες, ελπίζω να μην το ξαναπεί αυτό με τα φρούτα. αλήθεια, αν μου πει φρούτα από τον 4ο μήνα τι να κάνω? Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος? (Αγλαϊα ακούς??) Αποσκοπεί στον πρόωρο αποθηλασμό τέτοια οδηγία?

 

 

 

Τι τα θες τα πτυχια της?Κι εξαλλου "Η Τιμη Δε Καθοριζει Τη Ποιοτητα".Δυο δρομοι υπαρχουν...η της λες οτι ακολουθεις τις οδηγεις της,δηθεν,ενω εσυ ακολουθεις δικο σου προγραμμα(αν κ δεν ειναι ηθικο:twisted:),η της πετας στα μουτρα τη γνωμη σου,βλεπεις τις αντιδρασεις της κ συνεχιζεις αναλογος.Εγω εκανα το δευτερο...3 παιδιατρους εχω αλλαξει γι αυτο.Ο τελευταιος μου προτεινε να ξεκινησουμε στο 5ο μηνα φρουτα κ του το αρνηθηκα κ συμφωνησε(καλο αυτο...)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος έχει ίσως το καλύτερο όνομα στην περιοχή...

 

 

Κι εγω τον καλυτερο γιατρο ειχα σε ολο το νομο κ αφησε το παιδι μου να παθει αφυδατωση με λαθος οδηγεις.....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια αν γνωρίζετε κάποιο παιδίατρο υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού στο Ηράκλειο Αττικής ή στις γειτονικές περιοχές στείλτε μου παρακαλώ, γιατί δεν είμαι ικανοποιημένη από τη δική μου, 2-3 φορές μου έχει προτείνει να δώσω ξένο γάλα με αφορμή το επίμονο κλάμα λόγω κολικών.Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπύρος Χριστόπουλος, στο Χαλανδρι αν δεν κανω λαθος, 2106717082

Τζόγια Καπάτου (κοντά στη Μεσογείων), 210 6724515

Δεν εχω πάει σε κανέναν απ τους 2 ακόμη, γιατι ειμαι εκτός Αττικής, (αλλά προκειται να δοκιμάσω σύντομα), έχω ακούσει όμως τα καλύτερα απο μαμάδες που τους έχουν γιατρούς, σε πολλά επίπεδα (υπέρ του θηλασμού, κατά των αναιτιων φαρμάκων & εμβολίων, & ειναι και ομμοιοπαθητικοί ταυτόχρονα)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο διαβάζω για τις προσπάθειες των παιδιάτρων να υπονομεύσουν τον θηλασμό δεν σταματάω να εκπλήσσομαι. Ούτε καν μου περνούσε απ' το μυαλό ότι συμβαίνουν όλα αυτά... Ευτυχώς που έχω ενημερωθεί αρκετά ώστε να μπορέσω να αντισταθώ στην παραπληροφόρηση σε περίπτωση που συμβεί κ σε εμένα.

 

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου, αλλά έχω την εξής απορία: Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι για να σταματήσει μια μητέρα τον θηλασμό; Εννοώ ιατρικά υπάρχουν περιπτώσεις που όσο κ να θέλει απαγορεύεται να θηλάσει; Επειδή συνήθως διαβάζω για τους δήθεν λόγους που προτείνονται. Πραγματικοί, ουσιαστικοί λόγοι για να διακόψει κάποια μητέρα τον θηλασμό υπάρχουν;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Όσο διαβάζω για τις προσπάθειες των παιδιάτρων να υπονομεύσουν τον θηλασμό δεν σταματάω να εκπλήσσομαι. Ούτε καν μου περνούσε απ' το μυαλό ότι συμβαίνουν όλα αυτά... Ευτυχώς που έχω ενημερωθεί αρκετά ώστε να μπορέσω να αντισταθώ στην παραπληροφόρηση σε περίπτωση που συμβεί κ σε εμένα.

 

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου, αλλά έχω την εξής απορία: Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι για να σταματήσει μια μητέρα τον θηλασμό; Εννοώ ιατρικά υπάρχουν περιπτώσεις που όσο κ να θέλει απαγορεύεται να θηλάσει; Επειδή συνήθως διαβάζω για τους δήθεν λόγους που προτείνονται. Πραγματικοί, ουσιαστικοί λόγοι για να διακόψει κάποια μητέρα τον θηλασμό υπάρχουν;

http://www.perithilasmou.gr/articles/selected-articles/breastfeeding-contrandication.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια ειναι καμια Χανιωτισσα που να ειναι ευχαριστημενη με τον παιδιατρο της οσον αφορα τον θηλασμο?

Να ειναι τουλαχιστον φιλικη,σε 2 μηνες γενναω και δεν θελω να ξαναπερασω τα παλια.

Αν ξερετε καμια στειλτε μου πμ σας παρακαλω.

Εχω στα υποψην μου 1-2 αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΡΩΗΝ παιδίατρος μας στη πρώτη επίσκεψη:

- 10' λεπτά από κάθε στήθος και μετά συμπλήρωμα

 

Όταν του ελεγα ότι θηλάζουμε 40λεπτα, 50λεπτα κλπ και δεν χρειαζεται συμπλήρωμα μου έλεγε ότι θα πληγιάσω τις θηλές, οτι θα κουραστώ, ότι θα σπάσουν τα νεύρα μου.

 

Όταν είδε ότι έχει να κάνει με τοίχο πιάνει τον άντρα μου και του άρχισε το μπιριμπιρι.

 

Εντωμεταξύ οι θηλές μου όσο ήταν να πληγιάσουν πλήγιασαν τις πρώτες μέρες που ήταν αμάθητες-καμιά σχέση με τη διάρκεια του θηλασμού.

Οι μόνες στιγμές χαλάρωσης ήταν οι ώρες που θήλαζα. Ο ανόητος αντί να συμβουλεύει δώστε προτεραιοτητα στον θηλασμό και αφήστε νοικοκυριά και μαγειρεματα ως δευτερεύοντα για να είναι ήρεμη η μαμά έλεγε μπούρδες.

 

Και αναρωτιέμαι η γυναίκα.

1. Καλά, εγώ είχα το φόρουμ και ενημερωνόμουν - ήξερα πχ τι είναι ο μαραθώνιος θηλασμος. Μια μάνα που δεν μπαίνει στο ίντερνετ τι θα έκανε; Δεν θα αποθήλαζε;

2. Πως προστάτευε ο βλάκας τα νεύρα μου όταν κρυφά από εμένα προσπαθούσε να περάσει διάφορα στον σύζηγο; Εάν ο άντρας μου δεν ήταν αυτός πο είναι το πιο πιθανό να μου ασκούσε φοβερή πίεση να πάω ενάντια στη φύση μου. Εκεί δεν θα έσπαγαν τα νεύρα μου;

 

Με αυτά και άλλα πολλά, πιο τραγικά, ο συγκεκριμένος παιδίατρος έγινε ΠΡΩΗΝ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή καλά λέμε τα στραβά αλλά να πούμε και τα θετικά θα πω και λίγα λόγια για τον γυναικολόγο μου

 

1. Έχω ξαναπεί ότι μαλακωδώς, από ανασφάλεια τις πρώτες 10 ημέρες έδινα κάθε βράδυ συμπλήρωμα 60μλ. Ο Μάκης (ο γυναικολόγος μυ) όταν με είδε στο μαιευτήριο να ταίζω συμπλήρωμα μου είπε χωρίς περιστροφές ότι αν θέλω πραγματικα να θηλάσω να ΄κόψω το ξένο. Αυτό με ταρακούνησε πραγματικά. Γιατί μεταβίβασε την ευθύνη από το μπουκάλι σε μένα

 

2. Με τη νέα εγκυμοσύνη ούτε καν έθεσε θέμα διακοπής το θηλασμού. Απλά με ενημέρωσε ότι το γάλα μου το πιο πιθανό είναι να μειωθεί και απλά να παρακολουθώ το βάρος του παιδιού για να λάβω τα μέτρα μου αν χρειαστεί.

 

Ο γυναικολόγος μου αμφιβάλω αν ξέρει από θηλασμό πολλά, Διαθέτει όμως τις απαραίτητες γνώσεις ως γυναικολόγος για να συμβουλεύει ως εκεί που γνωρίζει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με την ευκαιρία του παραπάνω post αλλά και περιστατικού που μου συνέβει εμένα την ίδια όπου η παιδίατρος μου είπε ότι δεν μπορεί να με καθοδηγήσει σε θέματα θηλασμού και αν θέλω πρέπει να αναζητήσω βοήθεια αλλού και πως αυτή το μόνο που μπορεί να μου πει είναι τι φόρμουλα μπορώ να δώσω, ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι οι παιδίατροι πρέπει να γνωρίζουν περί του θηλασμού ή αν είναι μια ξεχωριστή ειδικότητα ολοσδιόλου.

Τουλάχιστον η δική μας γιατρός είχε την ειλικρίνεια να μου πει ότι δεν γνωρίζει και δεν μου έδωσε λανθασμένες συμβουλές. Μήπως όμως θα έπρεπε να ξέρει; Είναι κομμάτι της δουλειάς του τελικά ή όχι; Και αν όχι όλες οι νέες μητέρες θα πρέπει εκτός από παιδίατρο να έχουν και σύμβουλο θηλασμού για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Αν λείπεις 12-14 ώρες, είναι λογικό να θηλάζεις πρωί-βράδυ. Οι περισσότερες μητέρες λείπουν λιγότερες ώρες οπότε οι θηλασμού βγαίνουν περισσότεροι και η γαλουχία διατηρείται μια χαρά.

 

Δεν υπάρχει λόγος να αντλείς στη δουλειά, οι περισσότερες μητέρες δεν χρειάζονται άντληση εκτός σπιτιού. Γενικά είναι καλό να αποφεύγεται η άντληση εκτός σπιτιού για να μην έχεις να κουβαλάς ούτε το θήλαστρο, ούτε το γάλα με παγοκύστες.

 

Θα σου συνιστούσα να αντλείς πριν φύγεις για δική σου διευκόλυνση, για να είναι το στήθος πιο άδειο και να μην έχεις προβλήματα με υπερφόρτωση στη δουλειά.

 

Επίσης όταν επιστρέφεις, αν το στήθος είναι αρκετά γεμάτο, μπορείς να θηλάζεις και μετά να αντλείς. Έτσι θα έχεις επιπλέον γάλα για το μωρό και θα ανακουφίζεσαι από το πρήξιμο.

Επαναφέρω το μήνυμα για τις εγγύους που θα γυρίσουν κατεύθειαν σχεδόν στη δουλειά μετά τη γέννα και αναρωτιόνται από τώρα πως θα τα βγάλουν πέρα με θηλασμό και δουλειά.

Είναι πολύ ανακουφιστικά τα μηνύματα σας κυρία Αγλαία!

Ευχαριστώ όποιον έγραψε μήνυμα και επανέφερε το θέμα αυτό, μακάρι να γινόντουσαν και sticky όλα τα θέματα με μηνύματα της κυρίας Αγλαίας να τα βρίσκουμε εύκολα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...