Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Σημερα πηγα την μπεμπα στην παιδιατρο και για να μην σας κουραζω μου ειπε οτι το μωρο ειναι ψιλολιγνο και να δωκιμαζα να του εδινα λιγο συμπληρωμα να παχυνει λιγο :? .Της ειπα οτι κλαιει πολυ κατα την διαρκεια της ημερας και μου ειπε οτι πιθανον να ειναι απο πεινα :? .

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και ειχα 2 επιλογες αυτην και εναν αντρα,διαλεξα αυτην γιατι σκεφτηκα οτι ειναι γυναικα και θα ξερει κατι παραπανω για τον θηλασμο,αμ δε ,δεν ξερει τι της γινεται.Με ρωτουσε καθε ποτε την ταιζω και αν μετα το γευμα εχω ακομα γαλα.Προφανως δεν θηλασε η κυρια.

Οι ζυγισεις μας ειναι,

08/11/08 ημ.γεννησης 3800γρ και 52εκ.

13/11/08 εξοδος απο κλινικη 3720γρ

28/11/08 4250γρ 55,5εκ

18/12/08 4880γρ 58 εκ

12/01/09 5640γρ 60,5εκ.

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω ειναι καλες οι ζυγισεις,μηπως οντως πειναει το παιδι μου?? :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


pipi, πάλι με πρόλαβες -

Μαράκι, έχετε πάρει σχεδόν 2 κιλά σε δυο μήνες (κάνε τις διαιρεσεις και βγαίνει παραπάνω από το 25-30 γραμμαρια/μέρα) και 8,5 εκατοστά - πάτε μια χαρά

το μωρό σου δεν πεινάει κι αν κάποια στιγμή πεινάσει ξέρει πού και πώς θα βρει το φαϊ του.

Μη μασάς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Να στο κάνω και λιανά να το καταλάβεις και να το υπολογίζεις μόνη σου.

 

Από 13/11 ως 12/1 πήρατε 5640-3720=1920γρ μέσα σε 2 μήνες

Δηλ. 960γρ το μήνα.

Αν πεις ότι ο μήνας έχει 4,5 εβδομάδες: 960/4,5=213,3333γρ τη βδομάδα.

 

Δείξ' της τη πράξη της παιδιάτρου και να σου πει που βλέπει πρόβλημα.

Άντε γιατί τα πήρα πάλι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις,γιατι με αγχωσε λιγο η ηλιθια,λοιπον το προβλημα απ'οτι μου ειπε ειναι στο υψος,δηλ επειδη ειναι λεει ψηλο μωρο θα επρεπε να ειναι και πιο παχουλο.

Δεν προκειτε να δωσω στο παιδι μου συμπληρωμα οτι και να λεει εφοσων παιρνει βαρος. Αχ να μην εχουμε μια συμβουλο μητρικου θηλασμου και στα Χανια ρε γμτ :(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία, παρέπεμψέ την στην διαφήμιση της cosmote που λέει Ο ΜΕΣΟΣ ΌΡΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Αλλος είναι ψηλόλιγνος, άλλος κοντόχοντρος, άλλος ψηλοχοντρος και άλλος κοντόλιγνος (έκανα όλους τους συνδιασμούς :D ), αλλά και πάλι με τις λέξεις δεν περιγράφεται η ποικιλία που υπάρχει στη φύση

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις,γιατι με αγχωσε λιγο η ηλιθια,λοιπον το προβλημα απ'οτι μου ειπε ειναι στο υψος,δηλ επειδη ειναι λεει ψηλο μωρο θα επρεπε να ειναι και πιο παχουλο.

Δεν προκειτε να δωσω στο παιδι μου συμπληρωμα οτι και να λεει εφοσων παιρνει βαρος. Αχ να μην εχουμε μια συμβουλο μητρικου θηλασμου και στα Χανια ρε γμτ :(

 

Μαρία εμένα η μικρή μου γεννήθηκε στην 97η καμπύλη στο ύψος, και στη 15ή στο βάρος. Ήταν ένα μακρινάρι!!

 

Τώρα είναι στην 20ή στο βάρος και στην 70η περίπου στο ύψος, κι έχει έρθει λίγο στα ίσα της. :lol:

 

Το μωράκι σου παίρνει πολύ καλό βάρος. Τι να κάνουμε δηλαδή που είναι ψιλόλιγνη? Από πότε είναι κακό να είσαι ψιλόλιγνη??? :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και ειχα 2 επιλογες αυτην και εναν αντρα,διαλεξα αυτην γιατι σκεφτηκα οτι ειναι γυναικα και θα ξερει κατι παραπανω για τον θηλασμο,αμ δε ,δεν ξερει τι της γινεται.Με ρωτουσε καθε ποτε την ταιζω και αν μετα το γευμα εχω ακομα γαλα.Προφανως δεν θηλασε η κυρια.

Λάθος επιλογή η γυναίκα! Οι άνδρες δεν εμπλέκονται συναισθηματικά με το θηλασμό όσο οι γυναίκες και είναι πιο ουδέτεροι. Οι γυναίκες που δεν θήλασαν κάνουν τα πάντα για να υπονομεύσουν τις μητέρες.

 

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, τα είπανε τα κορίτσια και ειδικά η Πίπη που τα δικαίως συγχίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόνο ο φοβερός ζήλος που είχα για να θηλάσω πάση θυσία με βοήθησε , δεν ξέρω αν θα έπρεπε με κάποιο τρόπο επιτέλους να επέμβουμε σ αυτούς τους άσχετους με τον θηλασμό παιδίατρους ( εκτός από το να τον αλλάξεις) δεν μπορούμε να επιτρέπουμε να μας το κάνουν αυτό. Αντί να μας βοηθούν όπως οφείλουν κάνουν το παν να μας αποθηλάσουν. Δεν έχουμε Αγλαΐα δικαιώματα; Αν πας σε ένα μαγαζί και δεν μείνεις ευχαριστημένος υπάρχει το κουτί παραπόνων, γι άλλα θέματα υπάρχει ο συνήγορος του πολίτη, κι εδώ που άπτεται της υγείας και σωστής ανάπτυξης των παιδιών μας να μη μπορούμε κάτι να κάνουμε;

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε Αγλαΐα δικαιώματα; Αν πας σε ένα μαγαζί και δεν μείνεις ευχαριστημένος υπάρχει το κουτί παραπόνων, γι άλλα θέματα υπάρχει ο συνήγορος του πολίτη, κι εδώ που άπτεται της υγείας και σωστής ανάπτυξης των παιδιών μας να μη μπορούμε κάτι να κάνουμε;

 

Για να ασκήσουμε τα διακαιώματά μας πρέπει και γνώσεις να έχουμε και το θάρρος να αναλάβουμε τις ευθύνες. Οι περισσότερες μητέρες ακολουθούν τη συμβουλή του παιδιάτρου ακόμη και όταν ξέρουν ότι κάνουν λάθος...

Προτιμούν άλλος να έχει την ευθύνη... :?

Link to comment
Share on other sites

Αντί να μας βοηθούν όπως οφείλουν κάνουν το παν να μας αποθηλάσουν.

 

Τις προάλλες η παιδίατρός μας μόλις ζύγισε το μωρό και είδε ότι είχε πάρει σε ένα μήνα 1,5 κιλό (97η καμπύλη) πέταξε μια μπηχτή "δεν θέλουμε να γίνεις και χοντρούλης". Μετρώντας το μήκος του είδε ότι ήμασταν και εκεί στην ψηλότερη καμπύλη και σώπασε. Ήταν έτοιμη να μου κάνει και παρατήρηση επειδή δίνω στο μωρό στήθος και σε λιγότερο από 2 ώρες!!!

Τι γίνεται τελικά, θέλουν να μας προτείνουν ξένο αντί για θηλασμό και όταν το μωρό αναπτύσσεται γρηγορότερα;;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα και βέβαια! Ο θηλασμός ευθύνεται για κάθε κακό!! :roll:

 

Είτε είναι το παιδί παχύ, είτε αδύνατο, είτε ήσυχο, είτε ανύσηχο, είτε κλαίει, πονάει, δεν πονάει, κάνει πολλά κακά, κάνει λίγα κακά, για όλα φταίει το μητρικό γάλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, φρίττω με όλα αυτά... Δλδ με όλους αυτούς τους παιδιάτρους, την ασχετοσύνη τους και την υπονόμευση του θηλασμού. Δεν γελάω καθόλου, μου έρχεται να τους ..#$%^&^%$# όλους. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΙΟς ΘΑ ΜΑς υπερασπιστεί? Δεν υπάρχει καποιος σαν τον συνήγορο του πολίτη, ή να το πω αλλιώς -τον συνήγορο της θηλάζουσας? :twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελικά, θέλουν να μας προτείνουν ξένο αντί για θηλασμό και όταν το μωρό αναπτύσσεται γρηγορότερα;;

 

Η ανηθικότητα μερικών έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που λένε χειρότερα...

 

Υπάρχουν γιατροί που μιλούν για αλλεργία στο μητρικό γάλα που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, δεν το έχουν διαβάσει σε καμία παιδιατρική όμως λένε με θράσσος ό,τι τους κατέβει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, φρίττω με όλα αυτά... Δλδ με όλους αυτούς τους παιδιάτρους, την ασχετοσύνη τους και την υπονόμευση του θηλασμού. Δεν γελάω καθόλου, μου έρχεται να τους ..#$%^&^%$# όλους. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΙΟς ΘΑ ΜΑς υπερασπιστεί? Δεν υπάρχει καποιος σαν τον συνήγορο του πολίτη, ή να το πω αλλιώς -τον συνήγορο της θηλάζουσας? :twisted::twisted::twisted::twisted:

 

Και η θηλάζουσα πολίτης είναι όμως δεν εγκαταλείπει το γιατρό ακόμη και όταν κάνει πάρα πολλά που είναι κατά της υγείας του μωρού και της μητέρας...

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μας παίρνει μέσο όρο μισό κιλό το μηνα.

Ο παιδίατρος λέει πως είμαστε πάαααρα πολύ καλά!

Η μπέμπα μας αρρώστησε για 2 μέρες μόνο. (μυξούλες)

Ο παιδίατρος είπε οτι είναι το μητρικό γάλα που την προστατεύει.

Η μπέμπα μας ξεκίνησε τις στέρεες.

Ο παιδίατρος είπε οτι ο θηλασμός συνεχίζει να είναι η βασική διατροφή του μωρού.

 

Δεν μου αρέσει να συστήνω γιατρούς, αλλά για όποια ενδιαφέρεται, ο παιδίατρος αυτός είναι στη Δυτική Θεσσαλονίκη κι είμαστε πολύ τυχεροί που τον έχουμε.

 

Θα έπρεπε να ντρέπονται για τον όρκο που έχουν πάρει και που έχουν να κάνουν με μια τόσο ευαίσθητη κατηγορία ασθενών: μωρά και παιδιά.

Κατά την άποψη μου ο καλύτερος τρόπος είναι να τους αντιμετωπίσεις με γνώσεις. Να μην μπορούν να απαντήσουν, να τους ζητήσεις να στηρίξουν αυτό που λένε με τρόπο σαφή, βάσιμο και επιστημονικό.

Και τότε να δω τι θα πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό που διαβάζω το θέμα έχω φρίξει! :evil: Μα καλά αυτοί οι παιδιάτροι πρέπει να τα παίρνουν χοντρά από τις εταιρίες βρεφικού γάλακτος για να πολεμούν τόσο τον θηλασμό. :evil: Κάνουν λες και θα τους κόψουν το επείδομα αν μια πελάτισσά τους θηλάζει. :evil:

 

Αν και για να πω την άληθεια εμένα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.

 

Ο νεογνολόγος που παρακολουθούσε τη μικρή μου στο μαιευτήριο, όταν τον ρώτησα αν πρέπει η μικρή να πάρει συμπλήρωμα ξένου γάλακτος αφού είχε χάσει το 10% του βάρους της και είχε και ίκτερο, μου είπε πως δεν χρειάζονταν και πως θα ήταν καλό να κρατάω τη μικρή περισσότερη ώρα στο στήθος.

 

Και η παιδίατρος που επέλεξα για την μικρή, τελικά μου προέκυψε υπερ του θηλασμού. Την πρώτη φορά που ήρθε στο σπίτι (13 ημερών) η μικρή κοιμόταν και μου έκανε ολόκληρη διάλεξη πέρι θηλασμού μέχρι να ξυπνήσει. Όταν ξύπνησε δεν μπορούσε να την εξετάσει αφού το μωρό πεινούσε τρελά και μου την έδωσε να την βάλω στο στήθος και ακολούθησε διάλεξη μέρος β. Φεύγονταν μου τα άφησε και σε σημειώσεις. Στο δεύτερο ραντευβού με ρώτησε αν θέλω να βγάζω γάλα και εκεί μου έκανε διάλεξη μέρος γ περι διατήρησης του μητρικού γάλακτος, θήλαστρων κλπ. Την τρίτη φορά με ρώτησε αν θηλάζω ακόμα και πότε θα επιστρέψω στη δουλειά. Όταν της απάντησα σε περίπου ένα χρόνο γυρνάει προς το μωρό και του λέει "έχεις να πιείς ακόμη μπόλικο γαλατάκι από τη μαμά!"

 

Ελπίζω να μη μου κάνει νερά αργότερα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Και η θηλάζουσα πολίτης είναι όμως δεν εγκαταλείπει το γιατρό ακόμη και όταν κάνει πάρα πολλά που είναι κατά της υγείας του μωρού και της μητέρας...

 

Σωστά! Καλά να τα ρίχνουμε στους γιατρούς, όμως αν υπήρεχε λίγο περισσότερο ενδιαφέρον και από εμάς, θα άλλαζαν κατά πολύ τα πράγματα. Υπάρχουν τρόποι να πληροφορηθεί κανείς και να πάρει βοήθεια και φυσικά, να απομακρύνει τους αρνητικούς παράγοντες (αρνητικοί γιατροί, μαίες κλπ.). Τα άλλα είναι δικαιολογίες. Όσο βεβαια ακούω ιστορίες, τόσο σκέφτομαι σοβαρά ότι ΄πρέπει να γίνει μία επώνυμη καταγγελία στο Συνήγορο του Παιδιού, με αναφορά συγκεκριμένων γεγονότων. Εγώ θα το κάνω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να συστήνω γιατρούς, αλλά για όποια ενδιαφέρεται, ο παιδίατρος αυτός είναι στη Δυτική Θεσσαλονίκη κι είμαστε πολύ τυχεροί που τον έχουμε.

 

Gerakina αν μπορείς στείλε πμ με τα στοιχεία του γιατρού να μου βρίσκεται, αν και μένω εκτός Θεσ/νίκης.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γερακίνα και Φωτεινούλα είστε πολύ τυχερές εγω ήδη ένα γιατρό τον έχω αλλάξει και δεν είναι το καλύτερο για την συνέχεια του μωρού , αλλά ακόμα και στο νοσοκομείο την ίδια αντιμετώπιση έιχα 10 μηνών κι ακόμα θηλάζεις αδικα την θηλάζεις....ολόκληρη διάλεξη γιατί δεν πρέπει νατην θηλάζω, στο δημόσιο νοσοκομείο παρακαλώ. Κι αυτός που έχω τωρα δεν λέει μην θηλάζεις, αλλά εμμέσως πλήν σαφως αυτό εννοεί, ψάχνω κάποιον άλλο στην επαρχία δεν είναι ευκολο, έχω και τον άντρα μου να μου λέει σαν υστερική πια κάνεις με τον θηλασμό, και να μη συμφωνεί....Θα σας ήμουν υπόχρεη αν μου στελνατε με πμ τα στοιχεία των γιατρών σας αν δεν κάνω λάθος για Θεσσαλονίκη μιλάμε.

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...