Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Ξέρετε τί εννοώ καλό παιδίατρο: Να μην σαμποτάρει τον

θηλασμό, να μην έχει ψύχωση με τα εμβόλια, να είναι

ενημερωμένος για τις στερεές τροφές κλπ

 

Vanora εγώ πηγαίνω τη μικρή μου σε μια παιδίατρο στο πασαλιμάνι που μου τη σύστησε η μαία μου. Όσες φορές είχα πρόβλημα η απορίες σχετικά με τον θηλασμό και το μωρό με έχει υποστηρίξει πολύ (εκεί που άλλοι παιδίατροι μου έλεγαν να δώσω συμπλήρωμα ή ότι έχει δυσκοιλιότητα το μωρό και γιαυτό φταίει ο μητρικός θηλασμός και άλλες βλακείες). Τώρα που έχουμε αρχίσει τις στερεές τροφές την βρίσκω πάλι πολύ λογική. Μου είπε ότι δεν χρειάζονται κρέμες. να μην καταπιέζω το μωρό να τρώει, να συνεχίσω το θηλασμό όσο θέλω κτλ. Επίσης απαντάει πάντα στο τηλέφωνο της και είναι πάντα διαθέσιμη να μιλήσει και να δώσει συμβουλές, οποιαδήποτε ώρα και να την πάρεις. Δυστυχώς για τα εμβόλια δεν μπορώ να σου πω τίποτα γιατί τα κάνουμε στον γιατρό του ταμείου μου. Εάν σε ενδιαφέρει στειλέ μου πμ και θα σου δώσω τα στοιχεία της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή η παιδίατρός μου, όταν της είπα οτι θα προτιμούσα

να μην κάνει στο μωρό μου 2 εμβόλια κάθε μήνα,

μου είπε: "ΟΚ αλλά εγώ το κάνω για να θωρακίσω το μωρό"

δηλαδή το παίζει οτι το ρίχνει στην μητρική ευαισθησία

για το καλό του παιδιού της και επειδή πιστεύω πως

είναι υπερβολή 2 εμβόλια τον μήνα, όπως έχετε πει κι εσείς

σε άλλο θέμα του forum, θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποιον καλό παιδίατρο στην περιοχή του Πειραιά.

 

Ξέρετε τί εννοώ καλό παιδίατρο: Να μην σαμποτάρει τον

θηλασμό, να μην έχει ψύχωση με τα εμβόλια, να είναι

ενημερωμένος για τις στερεές τροφές κλπ.

 

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου ειναι στον Πειραιά....γνωστοτατος, υπερ του θηλασμού και φυσικά δεν ειναι υπερ των εμβολιων. Εκει θα πηγαίνουμε και το μωρό αργοτερα. Θα βρω ομως και μια παιδιατρο στον Κορυδαλλό που μενουμε η οποια μου ειπαν οτι ειναι πολυ υπερ του θηλασμου για τις έκτακτες περιπτώσεις...για τα εμβόλια θα την τσεκάρω. Αν δεν σου πέφτει μακρυά και θες μπορω να σου πω το ονομα της...μου την εχουν συστήσει πολλοι. Μετά κατά των εμβολιών γενικά και υπερ του θηλασμου ειναι και οι ομοιοπαθητικοι-παιδιατροι οι οποιοι ειναι ομως μετρημενοι στα δάχτυλα και δεν εχει κανεναν στην περιοχη Πειραιά....και δεν δεχονται και ταμεια :(

 

Ο ομοιοπαθητικός λέγεται Κυβ...ος στην Λεωφ. Λαμπράκη ;

 

Προτείνει να μην κάνουν κανένα εμβόλιο τα μωρά;

'Η τα βασικά τα δέχεται;

 

 

 

 

Σου απαντάω λίγο καθυστερημένα και ίσως να σου έχει λυθεί η απορία.

Ο Κυβέλος δεν κάνει κανένα εμβόλιο από όσα ξέρω από την νύφη μου που πάει εκεί τα παιδία της.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι δεν ειναι κατα ή υπερ των εμβολιων, αυτο το αποφασίζουν

οι γονεις.

Αυτός φαντάζομαι θα είναι κατά, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν κάνει

εμβόλια.

 

Αν κατάλαβα καλά οι ομοιοπαθητικοί εξετάζουν κάθε φορά το παιδί

όπως οι παιδίατροι; Δηλαδή ακρόαση, ζύγιση, μέτρημα ύψους κλπ;

 

'Η οι γονείς που πάνε τα παιδιά σε ομοιοπαθητικό, πρέπει οπωσδήποτε

να επισκέπτονται και παιδίατρο ;

Link to comment
Share on other sites

'Η οι γονείς που πάνε τα παιδιά σε ομοιοπαθητικό, πρέπει οπωσδήποτε

να επισκέπτονται και παιδίατρο ;

Vanora, προσωπικά μέχρι πρόσφατα πήγαινα τα παιδιά μου και στη συμβατική παιδίατρο (που γενικά είναι ο μέσος όρος, δεν ξέρει περι θηλασμού, αλλά δεν τρελαίνεται να δίνει και φάρμακα, κάνει τα εμβόλια, αλλά να προσέχουμε την εποχή εκείνη - τα μη υποχρεωτικά αν θέλουμε, κτλ), αλλά και στον ομοιοπαθητικό, που είναι γενικός ιατρός.

Η ομοιοπαθητική εξέταση πέρα από την ακρόαση περιλαμβάνει και άλλα πράγματα όπως ερωτήσεις σχετικές με τις συνήθειες του παιδιού (πώς κοιμάται, τι στάση έχει κατά τον ύπνο, φοράει κάλτσες, προτιμάει γλυκά - αλμυρά, αν έχει πάρει αντιβίωση και πόσες φορές, του αρέσει το ψάρι, το αυγό, πώς είναι στις σχέσεις του με άλλα παιδιά αλλά μεσά στην οικογένεια- κοινωνικός, κλειστός, εγωιστής....). Όλα αυτά μπορεί να φαίνονται λίγο αστεία, όταν δεν ξέρεις, αλλά τώρα πια μου΄φαίνεται εμένα αστείο το να δίνουμε σε όλα τα παιδιά το ίδιο φάρμακο με μόνο κριτήριο το βάρος τους (με μία φίλη που συζητάμε και ενώ τα παιδιά μας έπαιρναν ίδια φάρμακα για βρογχίτιδα και πήγαμε στον ίδιο ομοιοπαθητικό, μας έδωσε διαφορετικά σχήματα για το καθένα).

Επίσης, ο δικός μας ομοιοπαθητικός δε λέει όχι στα εμβόλια, αλλά δίνει κάποια φάρμακα για την επόμενη μέρα που ενισχύουν το ανοσοποιητικό και μειώνουν τις αρνητικές επιδράσεις των εμβολίων. Σχετικά, στην ιστοσελίδα της γεν.γραμματείας ομοιοπαθητικής ιατρικής έχω διαβάσει ότι δε λένε όχι στον εμβολιασμό, αλλά να γίνεται μετά τον πρώτο χρόνο (μπορεί να κάνω και λάθος). Πάντως σε άλλες χώρες κανένα εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό, όπως εδώ στην Ελλάδα.

 

Τέλος, πρόσφατα ανακάλυψα άλλη παιδίατρο που είναι και ομοιοπαθητικος, νομίζω αυτός είναι ο καλύτερος συνδιασμός.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε κι εμείς στον ομοιπαθητικό οπωσδήποτε.

 

Απλά επειδή η μικρή είναι ακόμη στον 7ο μήνα, σκεφτόμουν μήπως

είναι νωρίς.

 

Αλλά ειδικά το οτι δίνουν φάρμακα για ενίσχυση του ανοσοποιητικού

μετά τα εμβόλια είναι πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος - ομοιοπαθητικός μου έδωσε φάρμακο για την μπέμπα γιατί ήταν κρυωμένη στις 36 μέρες. Καλό είναι να γνωρίζει ο ομοιοπαθητικός το παιδί γενικά (κατά τη γνώμη μου) - δε θα δώσει κάτι, αν δεν υπάρχει λόγος. Σχετικά με την ηλικία, αν είναι να της δώσεις φάρμακο, καλύτερα να δώσεις ομοιοπαθητικό. Επίσης, στα παιδιά η ομοιοπαθητική έχει πιο άμεσα αποτελέσματα, γιατί ακριβώς έχουν πάρει καθόλου ή λίγα αλλοπαθητικά φάρμακα

Βέβαια, να ξέρετε ότι και τα ομοιοπαθητικά πρέπει να χρησιμοποιούνται με φειδώ

Link to comment
Share on other sites

Στην ιατρική δεν υπάρχει κάτω όριο για να επισκευθείς έναν γιατρό, η ομοιοπαθητική απλά είναι άλλη θεραπευτική προσέγγιση, επιπλέον διαγνωστική προσέγγιση, δεν είναι άλλη ιατρική.

 

Κι ο μικρός μου έκανε ομοιπαθητική για τους κολικούς πριν σαραντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κριτσια δεν εχω πολυ χρονο σημερα και θα ρωτησω στα γρηγορα

Σημερα ο μικρος 5μηνων και 2 ημερων ηταν 7130 ενα μηνα πριν ηταν 6700

Πηρε 430 γραμμαρια και μου ειπε παλι τα δικα της Οτι δεν πηρε τα 650 που επρεπε να παρει και μπλα μπλα μπλα και αλλα μωρα θα παρουν και 800 γραμμαρια και με εκανε να νιωσω και τυψεις η ατιμη

Και ποσο θα τραβηξω αυτο με τονθηλασμο και να δωσω ξενποο του παιδιου να παρει βαρος

Οταν της ειπα οτι δεν του δινω βανιλια ποιος ειδε τον θεο και δεν φοβηθηκε,μου εδωσε οδηγιες γιια φρουτοκρεμα και μου ειπε

Πρωι γαλα(δεν ειπε αν θα ειναι δικο μου ή ξενο)

μετα φρουτα

στη συνεχεια γαλα

απογευμα βανιλια

βραδυ γαλα

Και της λεω "Πας καλα???Μονο 5 γευματα κανει ενα μωρο 5 μηνων??"

"Γιατι μου λεει εσενα κανει πααπανω??"

Την Δευτερα θα παρω τηλεφωνο την αλλη παιδιατρο να δω τι θα μου πει σχετικα με το βαρος του γιατι απο οτι μου ειπε σημερα τιποτα αλλο δεν με ακουμπησε....αλλα θελω και τη δικια σας γνωμη για τα 430 γραμμαριακια μας

Ευχαριστω :P

4

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ηλιαννα μου....εξηγησε μου γιατι πας και πληρωνεις αυτην την παιδιατρο :roll:

Νομιζω οτι ειναι μια χαρα τα 430 γρ!

Φαινεται οτι ειναι εντελως ασχετη η τυπισσα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ηλιαννα μου....εξηγησε μου γιατι πας και πληρωνεις αυτην την παιδιατρο :roll:

Νομιζω οτι ειναι μια χαρα τα 430 γρ!

Φαινεται οτι ειναι εντελως ασχετη η τυπισσα...

 

Δεν είναι άσχετη frene, ψέμματα λέει και το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιάννα, το βάρος που παιδιού είναι πολύ καλό αλλά η παιδίατρος λέει θρασύτατα ψέμματα και είναι από αυτές που κοροϊδεύουν τους πελάτες (για ασθενείς δεν μιλώ γιατί μόνο πελάτες σας βλέπει).

 

Δεν είναι δυνατό να εμπιστεύεσαι την υγεία του παιδιού σου σε ανθρώπους ανεύθυνους και ανήθικους.

 

Τα όσα σου είπε δεν τα σχολιάζω καν.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ηλιαννα μου....εξηγησε μου γιατι πας και πληρωνεις αυτην την παιδιατρο :roll:

 

Ευτυχως δεν την πληρωνω γιατι εχει ΤΕΒΕ,μονο απογευματα και Σαββατα(ναι εχθες πληρωθηκε για να κανει το εμβολιο του μωρου γιατι Πεμπτη_Παρασκευη ειχα πυρετο και δεν ηθελα να αφησω μεχρι την Δευτερα για να το κανω)

Η αλλη γιατρος ειναι 50 χλμ μακρια μου ειναι αδυνατον να πηγαινω εκει καθε φορα

Και οι αλλες τρεις που ειναι στην πολη μου εχουν στην ιδια μοιρα τον θηλασμο με την δικια μου

Αυτο που ξεχασα να της σχολιασω ειναι αν και το ξερει οτι το μωρο μια βδομαδα ηταν κρυωμενο με βουλωμενη μυτουλα και δεν μπορουσε να φαει κανονικα,παλι καλα δηλαδη και αυτο που πηρε

Θα συμφωνησω με την Αγλαια,ασχετη δεν ειναι ,ψεμματα λεει.... :cry:

4

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό ήταν κρυωμένο και πήρε και 430 γρ, κι αυτή δεν είναι ευχαριστημένη?

Αν δε θέλεις να την αλλάξεις γιατί δε σε βολεύει κράτησε την. Όμως δεν την έχεις ανάγκη Ηλιάννα μου, πες της τα στα ίσα.

 

Το δικό μου μωρό μιά χαρά βάρος παίρνει πες της. Με ξένο θα έπαιρνε παραπάνω, γιατί το ξένο είναι φτιαγμένο για να μεγαλώνει μοσχαράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Χλοη αυτο κανω κι εγω την κραταω γιατι με βολευει,ειναι και το οικονομικο στη μεση

Τουλαχιστον τα εμβολια που ειναι προγραμματισμενα θα τα κανω εκει να γλιτωνω 20-30 ευρω(εκτος απο αυτη τη φορα :roll: )

Αν δεν ειχα κι εσας θα τα ειχα παρατησει απο το καλοκαιρι που ειχαμε καταντησει 1 δικο μου και τα υπολοιπα ξενο :?

Και οταν σου πετανε ετσι στη μουρη οτι 430 γρ δεν ειναι αρκετα λες βρε μπας και εχει δικιο και κανω κακο στο μωρο μου

Ειναι και η ψυχολογια που εχεις εκεινη τη στιγμη κι εγω τωρα 15 μερες ειμαι χαλια με διαφορα που μας συμβαινουν,

Να φυγει το 2008 και να μην ξαναερθει :cry:

 

Σας ευχαριστω πολυ και παλι ολες σας και θα χαρω καποια στιγμη να σας γνωρισω.... :P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

θα καταθεσω τη δικα μου πονεμενη ιστορια...

 

βγαινουμε απο το λητω με τη μικρουλα την τριτη 21/10 το μεσημερι... με χολερυθρινη 11,6...βαρος 2720 (απο 2780 που γεννηθηκε στις 17/10).. την επομενη το απογευμα καλουμε ενα νεογνολογο που μας συστησαν για πολυ καλο.. με εμπειρια κοκ... απο αλλο μαιευτηριο γνωστο... η μικρη ειχε κανει κακα της το μεσημερι της τεταρτης απο το μεσημερι της τριτης που την πηραμε.. δεν κανει κακα της την πεμπτη και καλουμε το γιατρο στο τηλεφωνο να τον ενημερωσουμε (μας το ειχε πει να του πουμε πως παει με τις κενωσεις) αφου του λεμε οτι δεν εκανε κακα της μας λεει να παρουμε να της κανουμε κλυσμα η να της βαλουμε υποθετο γλυκερινης βρεφικο γιατι ισως να υπαρχει προβλημα με τις κενωσεις... :( του λεμε μηπως να την περιμεναμε λιγο ακομα? και μας απανταει πως δεν κανουμε καλο στο μωρο ετσι! και να της κανουμε μια εξεταση χολερυθρινης την παρασκευη το πρωι (που βγηκε 9,6) τελικα την παρασκευη το πρωι της βαζουμε υποθετο γλυκερινης βρεφικο και η ψυχουλα μου εκανε κακα της αμεσως! (το ποσο αγχωθηκα να της το βαλω δε λεγεται) Σαββατο η μικρη δεν εκανε κακα της μεχρι το μεσημερι και παλι τηλεφωνημα στο γιατρο! "κοιταξτε ισως να ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο γαλα! κοψε ολα τα γαλακτοκομικα εσυ ~τυρια, γαλατα, βουτυρα ~ και βλεπουμε! και οπωσδηποτε ξανα κλυσμα! και μια εξεταση χολερυθρινης αυριο το πρωι " μας λεει... "μα καλα γιατρε ~ του λεμε~ παλι?" "ναι αν κλεισει 24 ωρες διχως κενωση κλυσμα, για οσο χρειαστει!" η καρδια μου αρχισε να ματωνει εκεινη τη στιγμη... εβλεπα το πλασματακι μου το τοσο αδυναμο και μικρο και δεν μπορουσα να φανταστω πως θα της το βαζαμε αυτο στον πωπουδακο της... ξανα κλαματα και γω και η μπεμπα! κυριακη παλι δεν εκανε κακα της! (εξεταση χολερυθρινης 11,9) καλουσαμε το γιατρο ολη τη μερα (αυτος μας ειχε πει να τον ενημερωνουμε) και δεν απαντουσε! τελικα το βραδυ μας καλει αυτος λεγοντας μας οτι ειχε εφημερια στο νοσοκομειο που ηταν και αφου δεν εκανε παλι κακα της η μικρη ισως να σημαινει προβλημα στο ορθο και να πηγαιναμε στο νοσοκομειο (οχι στο λητω, αλλα εκει που ηταν αυτος) να το δει το παιδι καποια στιγμη! και ισως χρειαστει να νοσηλευτει γιατι ολο αυτο ειναι σπανιο φαινομενο! και φυσικα η λυση παλι κλυσμα! εμενα το γαλα μου ειχε αρχισει να κοβεται και δεν ηξερα για τι να πρωτοκλαψω... για το μωρο που ειχε ~οπως μας ελεγε ο γιατρος~ προβλημα? η για το οτι το γαλα μου μειωνοταν δραματικα? ... ειχα παρει και θηλαστρο που μου ειχε πει ο γιατρος για να βγαζω γαλα να ξερω ποσο της δινω με σιγουρια γιατι η μικρη δεν επαιρνε βαρος τις μερες αυτες! αποφασιζουμε με τον αντρα μου να μην της ξανακανουμε κλυσμα! δευτερα μεσημερι δεν εχει κανει κακα ακομα και μας καλει αυτος! αφου μας "μαλωσε" γιατι δεν της καναμε κλυσμα μας λεει τα ακολουθα"κοιταξτε μαλλον ειναι αλλεργικη τελικα στο δικο σου γαλα! :shock: σταματα το θηλασμο και παρε να της δινεις υποαλλεργικο γαλα της humana και να δεις που θα στρωσει το παιδι! απλα ειναι λιγο ακριβο.. και καντε ενα κλυσμα τωρα! α και ζητηστε το φακελλο της απο το λητω να δουμε τι συνεβαινε με τις κενωσεις" της κανουμε κλυσμα παλι με τρομερο πονο ψυχης! εγω μεσα στα κλαματα και να μην ξερω τι να κανω! να θελω να κανω καλο στο παιδι μου με το θηλασμο και να του κανω τοσο κακο τελικα~ σκεφτομουν~ απο την αλλη να απορω που στο λητω δε μου ειχαν πει κατι τις προηγουμενες μερες! για καλη μου τυχη τηλεφωνει ενας πολυ καλος μου φιλος εκεινη τη στιγμη στο σπιτι μας και μας λεει οτι και ο πρωτος παιδιατρος του γιου του που γεννηθηκε τον αυγουστο τους ειχε πει ακριβως τα ιδια πραγματα οταν ο μικρος τους ειχε αργησει να ενεργηθει! τελικα αλλαξαν παιδιατρο και μικρος πηγαινε μια χαρα! μου μπαινουν ψυλλοι στα αυτια! λεω λες να ειναι τιποτα αλλο απο πισω? καλω ενα γειτονα παιδιατρο εκεινη τη στιγμη ο οποιος με καθησυχασε οτι μεχρι να μαθουν τα μωρα να "σπρωχνουν" τα περιμενουμε και 2 και 3 μερες και παραπανω μερες! και αναρωτιοταν για το κλυσμα σε καθημερινη βαση... μου ειπε να θηλασω το παιδι μου και να μην παρω το υποαλλεργικο γαλα γιατι αν καπου υπηρχε προβλημα θα μας το ειχαν πει απο τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο... και πω ς θα ερχοταν την αλλη μερα να τη δει τη μικρη! θηλασα θυμαμαι τη μικρη με οσο γαλα ειχα κλαιγοντας και μη ξεροντας τι να σκεφτω για τους γιατρους! τελικα την αλλη μερα μαθαινει ο αντρας μου στη δουλεια του απο 2 συναδελφους του οτι οι παιδιατροι τους ειχαν ενεργησει με τον ιδιο τροπο με τον δικο μας τον 1ο γιατρο!!!! :shock: περναει και απο το λητω και ενημερωνεται οτι η μικρη ειχε καθημερινα κενωσεις (αρα θεμα με το ορθο λογικα δεν υπηρχε) ερχεται και ο αλλος γιατρος και βλεπει τη μικρη και τη βρισκει μια χαρα αλλα τρομερα πεινασμενη (αφου εμενα το γαλα μου ειχε μειωθει παααααρα πολυ ) και μας συστησε να της δινουμε συμπληρωμα καθως δεν ειχε παρει βαρος ολες αυτες τις μερες και να μην της ξανακανουμε κλυσμα! και γω να πινω γαλα και να τρωω και τυρι κανονικα! και να μην ξανακλαψω ποτε! (λες και το'θελα γιατρε μου!)

απο εκεινη τη μερα η μικρη μας ενεργειται κανονικα, τη θηλαζω αλλα της δινω και συμπληρωμα (αν και πινει 10-30 ml μετα απο καθε θηλασμο) και ετσι πορευομαστε! απλα μου εχει μεινει ενα μεγαλο γιατι... γιατι να μας βαλει σε μια τετοια ταλαιπωρια ολη την οκογενεια και πρωτιστως τη μικρη?

 

μια ερωτηση να κανω με την ευκαιρια... επειδη ξεκινησα ετσι στραβα με το θηλασμο οπως μου ειπαν δε θα μπορεσω να θηλασω για πολυ καιρο... αυτο ισχυει? γιατι το στηθος μου (φτου φτου) εχει πολυ γαλα εδω και πολυ καιρο! (α αδιαθετησα κιολας στι 4/12 και οπως μου ειπαν αυτο ηταν λογω του στραβου ξεκινηματος με το θηλασμο...)

 

α ξεχασα να πω οτι η μικρη ειναι 2 μηνων και 1 μερας και ειναι 5240 γρ και 60 ποντους! :D

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

greca003, να σου ζήσει η μικρούλα σου!

Βλέπω ότι έχεις άγχος για το αν θα καταφέρεις να συνεχίσεις τον θηλασμό για πολύ, αφού δίνεις συμπλήρωμα στη μικρή σου, όμως βλέπω επίσης πως το συμπλήρωμα των 10-30ml, είναι πολύ λίγο (πόσα γεύματα κάνει την ημέρα;), η μικρή σου έχει πάρει πάνω από 2 κιλά (δηλαδή πήρε πάνω από 1 κιλό το μήνα, που είναι σούπερ!).

Γράψε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις όπως τις ζητάει εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

και ρίξε μια ματιά εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

αν θέλεις να κόψεις το συμπλήρωμα.

Πιστεύω πως αν το θέλεις, μπορείς, το συμπλήρωμα που δίνεις πρέπει να είναι πολύ λίγο σε σχέση με το συνολικό γάλα που παίρνει από σένα.

Εγώ ακολουθώντας τις οδηγίες αυτές, έκοψα το συμπλήρωμα (περίπου 450ml την ημέρα) στην κόρη μου όταν ήταν 4,5 μηνών.

Αξίζει τον κόπο, αφού πραγματικά όσο θα μεγαλώνει είναι πιθανό να προτιμήσει την ευκολία του μπιμπερό και να μην κάθεται τόσο πολύ στο στήθος, με αποτέλεσμα να μειωθεί πολύ ο θηλασμός.

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

greca, δες τις ερωτήσεις στο πώς να ζητάτε βοήθεια για το θηλασμό - απάντησέ τες

 

Είμαι σίγουρη πως θα θηλάσεις για πολύ καιρό ακόμα, αρκεί να κόψεις το συμπλήρωμα σταδιακά - υπάρχει τρόπος να αυξησεις την παραγωγή σου.Και εγώ αυτό κάνω. Εδώ θα βρεις τις απαραίτητες πληροφορίες

 

:) Να σου ζήσει το μωρό σου και λυπάμαι που περάσατε τόσα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

"ναι αν κλεισει 24 ωρες διχως κενωση κλυσμα, για οσο χρειαστει!" η καρδια μου αρχισε να ματωνει εκεινη τη στιγμη...

 

αν ματώνει η ψυχή σου παίρνεις και δεύτερη και τρίτη και δέκατη γνώμη... :?

 

 

εμενα το γαλα μου ειχε αρχισει να κοβεται και δεν ηξερα για τι να πρωτοκλαψω... για το μωρο που ειχε ~οπως μας ελεγε ο γιατρος~ προβλημα? η για το οτι το γαλα μου μειωνοταν δραματικα? ... ειχα παρει και θηλαστρο που μου ειχε πει ο γιατρος για να βγαζω γαλα να ξερω ποσο της δινω με σιγουρια γιατι η μικρη δεν επαιρνε βαρος τις μερες αυτες! αποφασιζουμε με τον αντρα μου να μην της ξανακανουμε κλυσμα! δευτερα μεσημερι δεν εχει κανει κακα ακομα και μας καλει αυτος! αφου μας "μαλωσε" γιατι δεν της καναμε κλυσμα μας λεει τα ακολουθα

 

"κοιταξτε μαλλον ειναι αλλεργικη τελικα στο δικο σου γαλα! :shock: σταματα το θηλασμο και παρε να της δινεις υποαλλεργικο γαλα της humana και να δεις που θα στρωσει το παιδι! απλα ειναι λιγο ακριβο.. και καντε ενα κλυσμα τωρα!

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Τέτοιο θράσσος και τέτοια ανηθικότητα δεν έχω συναντήσει.

 

ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΜΗΝΥΣΗ;

ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ ΤΟΣΟ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΧΤΗΚΑΤΕ;

 

α και ζητηστε το φακελλο της απο το λητω να δουμε τι συνεβαινε με τις κενωσεις" της κανουμε κλυσμα παλι με τρομερο πονο ψυχης! εγω μεσα στα κλαματα και να μην ξερω τι να κανω! να θελω να κανω καλο στο παιδι μου με το θηλασμο και να του κανω τοσο κακο τελικα~ σκεφτομουν~ απο την αλλη να απορω που στο λητω δε μου ειχαν πει κατι τις προηγουμενες μερες!

 

για καλη μου τυχη τηλεφωνει ενας πολυ καλος μου φιλος εκεινη τη στιγμη στο σπιτι μας και μας λεει οτι και ο πρωτος παιδιατρος του γιου του που γεννηθηκε τον αυγουστο τους ειχε πει ακριβως τα ιδια πραγματα οταν ο μικρος τους ειχε αργησει να ενεργηθει! τελικα αλλαξαν παιδιατρο και μικρος πηγαινε μια χαρα! μου μπαινουν ψυλλοι στα αυτια! λεω λες να ειναι τιποτα αλλο απο πισω?

καλω ενα γειτονα παιδιατρο εκεινη τη στιγμη ο οποιος με καθησυχασε οτι μεχρι να μαθουν τα μωρα να "σπρωχνουν" τα περιμενουμε και 2 και 3 μερες και παραπανω μερες!

 

και αναρωτιοταν για το κλυσμα σε καθημερινη βαση... μου ειπε να θηλασω το παιδι μου και να μην παρω το υποαλλεργικο γαλα γιατι αν καπου υπηρχε προβλημα θα μας το ειχαν πει απο τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο...

 

Πραγματικά έχετε πέσει σε ένα κύκλωμα μαφίας. Ευτυχώς που βρέθηκαν κάποιοι εκτός κυκλώματος και σας άνοιξαν τα μάτια.

 

Eχω πάθει σοκ.

 

Συναντώ κάθε μέρα παιδιάτρους που προσπαθούν να βάλουν εμπόδια στο θηλασμό αλλά το κάνουν πιο διακριτικά.

 

και πω ς θα ερχοταν την αλλη μερα να τη δει τη μικρη! θηλασα θυμαμαι τη μικρη με οσο γαλα ειχα κλαιγοντας και μη ξεροντας τι να σκεφτω για τους γιατρους! τελικα την αλλη μερα μαθαινει ο αντρας μου στη δουλεια του απο 2 συναδελφους του οτι οι παιδιατροι τους ειχαν ενεργησει με τον ιδιο τροπο με τον δικο μας τον 1ο γιατρο!!!! :shock: περναει και απο το λητω και ενημερωνεται οτι η μικρη ειχε καθημερινα κενωσεις (αρα θεμα με το ορθο λογικα δεν υπηρχε)

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

Εξακολουθώ να σοκάρομαι από αυτή την ιστορία και να λυπάμαι πολύ που τέτοιοι άνθρωποι εξακολουθούν να δουλεύουν ανενόχλητοι...

 

ερχεται και ο αλλος γιατρος και βλεπει τη μικρη και τη βρισκει μια χαρα αλλα τρομερα πεινασμενη (αφου εμενα το γαλα μου ειχε μειωθει παααααρα πολυ )

Είσαι σίγουρη ότι το γάλα σου μειώθηκε;

 

απο εκεινη τη μερα η μικρη μας ενεργειται κανονικα, τη θηλαζω αλλα της δινω και συμπληρωμα (αν και πινει 10-30 ml μετα απο καθε θηλασμο)

 

Αν το μωρό σου θηλάζει 10 φορές, τότε κατά μέσο όρο πίνει 200ml συμπλήρωμα. Το μωρό σου χρειάζεται περίπου 1 λίτρο γάλα το 24ωρο και εσύ εξακολουθείς να πιστεύεις ότι το μωρό σου μεγαλώνει με τα 200ml και όχι με τα 800 που πίνει από σένα... :?

Απλά μαθηματικά!

 

απλα μου εχει μεινει ενα μεγαλο γιατι... γιατι να μας βαλει σε μια τετοια ταλαιπωρια ολη την οκογενεια και πρωτιστως τη μικρη?

:shock: Ακόμη αναρωτιέσαι; Αν δεν μπορείς να βρεις την απάντηση μόνη σου συμαίνει ότι μπορείς να την ξαναπατήσεις με τον ίδιο τρόπο πολλές ακόμη φορές. :?

Η απάντηση είναι απλή: HUMANA! προφανώς πληρώνει καλά! Κάθε μωρό που θηλάζει είναι απώλεια για την εταιρεία.

 

Συγνώμη που είμαι απότομη αλλά πραγματικά η ιστορία σας είναι για τα αρχεία της ιατρικής μαφίας. Αν δεν το συνειδητοποίησετε, κινδυνεύετε.

 

Η λύση είναι μία. Θα πρέπει ως γονείς να καταλάβετε ότι υπεύθυνοι και σύμφωνα με το νόμο για το μεγάλωμα του μωρού σας είστε εσείς. Ο μόνος τρόπος για να μην ξαναβρεθείτε σε τέτοια θέση είναι να ενημερωθείτε. Για αρχή πάρτε το δίτομο της παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού Άννας Πατσούρου, Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση. Εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες.

 

επειδη ξεκινησα ετσι στραβα με το θηλασμο οπως μου ειπαν δε θα μπορεσω να θηλασω για πολυ καιρο... αυτο ισχυει? γιατι το στηθος μου (φτου φτου) εχει πολυ γαλα εδω και πολυ καιρο! (α αδιαθετησα κιολας στι 4/12 και οπως μου ειπαν αυτο ηταν λογω του στραβου ξεκινηματος με το θηλασμο...)

Όλα όσα σου είπαν είναι λάθος. Υπάρχουν μητέρες που υιοθετούν παιδιά και τα θηλάζουν, μητέρες που κάνουν επαναγαλακτισμό (όπως εγώ) και θηλάζουν για χρόνια.

 

Θα πρέπει να ελέγχεις την αξιοπιστία αυτού που σου δίνει τις πληροφορίες. Δεν είναι δύσκολο.

1. Να έχει θηλάσει με επιτυχία πάνω από ένα χρόνο

2. Να μπορεί να ονομάσει την πηγή της πληροφορίας (από πού διάολο το ξέρει αυτό που ξεστομίζει; )

3. Να έχει πιστοποιημένες γνώσεις στο θηλασμό

 

Σε παρακαλώ, αγόρασε τα βιβλία για να έχεις μια σωστή πηγή πληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites

greca μην ανησυχείς, μπορείς να θηλάσεις για όσο θέλεις εσύ και το μωράκι σου.

 

Το συμπλήρωμα μπορείς να το κόψεις σιγά σιγά. 10-30 μλ σε κάθε γεύμα, είναι τίποτα. Σίγουρα δεν τα χρειάζεται για να χορτάσει. Απλά εσύ νιώθεις πιό σίγουρη έτσι.

Αν θέλεις να σε βοηθήσουμε να κόψεις το συμπλήρωμα μπορούμε.

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες και τις συμβουλες! Απο σενα αγλαια διαβασα καποια πραγματα εδω μεσα απο οσα εχεις γραψει εμαθα 5 πραγματα πριν ερθει στον κοσμο η μικρη μου ~ ασχετα αν μες στον πανικο μου πιστεψα τον καθε @#$$% και δεν τους εδωσα της σημασια που τους αρμοζαν! Οσο για το "κυνηγι" του 1ου γιατρου για να'μαι ειλικρινης το σκεφτηκα με τη μορφη μιας επιστολης οπου θα ανεφερα ολα οσα μας ειπε... αλλα σκεφτηκα οτι θα'ταν ο λογος μας εναντια στο δικο του... οποτε... το μονο που με ανησυχει αυτη τη στιγμη για τον συγκεκριμενο ειναι οτι εργαζεται σε μεγαλο νοσοκομειο και ποσοι γονεις θα εναποθετουν τις ελπιδες και τα ονειρα και τις προσδοκιες τους αλλα πανω απο ολα τις ζωες των μπουμπουκιων τους πανω του!!!! εμεις γλιτωσαμε! ποσοι αλλοι ομως κρεμονται απο οσα τους λεει?

 

Δεν μπηκα αυτες τις μερες γιατι καναμε το πρωτο μας εμβολιο την Παρασκευη το μεσημερι και η μικρή μαλλον "αποσυντονιστηκε" (δεν ξυπνησε 2 νυχτες να φαει το βραδυ και της εδωσα μπιμπερο :( -60ml στη 1 το βραδυ παρασκευης προς Σαββατο και 90 σημερα παλι στη 1 το βραδυ, αφου μου ειπε ο παιδιατρος να μην την αφηνω νηστικη πανω απο 4 ωρες μερα νυχτα)./.. και σημερα ετρωγε μονο 5-10 λεπτα απο το καθε στηθος σε καθε θηλασμο! και συμπληρωμα μονο 10-20 ml! ανα 4 ωρες περιπου! αν και το πρωι σημερα ξαναθηλασε ενδιαμεσα 2 φορες απο 5-7 λεπτα μονο! :( Παλαιοτερα ετρωγε γυρω στα 200-240 συμπληρωμα με 8 φορες (αν και καποιες φορες ιδ. αρχικα θηλαζε και 10 φορες τη μερα) θηλασμο τη μερα (καποιες ελαχιστες μερες ετρωγε λιγακι παραπανω σαν ml) με θηλασμο 15 λεπτων απο το καθε στηθος καθε φορα οπως μου ειχε πει ο 2ος γιατρος (δηλαδη σε καθε θηλασμο ηταν 2*15=30 λεπτα θηλασμος~ στο περιπου γιατι η μικρη δεν καθοταν παντα τοση ωρα!) τωρα μας ειπε ο γιατρος να την ταιζω καθε 3.30 με 4 ωρες (οχι πανω απο 4 ωρες νηστικη) καθως ανεκαμψε στο βαρος που ειχαμε μεινει πισω απο την αρχη... αλλα αν δε μου ξυπναει τη νυχτα βλεπω να πινει μονο απο μπουκαλι, αν και το σκεφτομαι μηπως με θηλαστρο της δινω δικο μου γιατι απο τις 9,30-10 που τρωει περιπου το βραδυ μεχρι τις 4 που ξυπναει το πρωι το στηθος μου πρηζεται και ποναει ιδ. το αριστερο προς τη μερια της μασχαλης... :( Απλα ευχομαι ολο αυτο αυτες τις 2 μερες και νυχτες να'΄ταν εξαιτιας του εμβολιου και μονο και να μην ειναι προεορτια των επομενων ημερων!

 

 

Ααα και σχετικα με το συμπληρωμα και γω το ειχα ρωτησει αυτο Αγλαια (σχετικα με τις ποσοτητες)... Αλλα μου ειχαν πει οτι ισως το δικο μου γαλα να μην ειναι τοσο θρεπτικο εξαιτιας των πρωτων γεγονοτων και τελικα να την "πιανει" το ξενο! :( Χαζο αλλα μεσα στο αγχος μου εκεινες τις μερες το δεχτηκα οτι μπορει & να ειναι ετσι! :oops:

 

Θα ψαξω να βρω τα βιβλια που μου ειπατε! Αχ ηδη νιωθω καλυτερα!!!! Να'στε καλα ολες!

 

sofuka, lst σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις και την θετικη σκεψη!

 

Χλοη σ'ευχαριστω πολυ πολυ! μπορει να σε "ενοχλησω"...

 

Αγλαια για αλλη μια φορα σ'ευχαριστω!!!

 

μια τελευταια ερωτηση

 

η μικρη κοιμαται στο στηθος αλλα νιωθω οτι θηλαζει αν και κοιμισμενη... ομως ο γιατρος μου ειπε οτι δε θηλαζει κοιμισμενη... προσπαθω να την ξυπνησω αλλα δεν τα καταφερνω ολες τις φορες! μπορει να θηλαζει κοιμισμενη οπως πινει το μπιμπερο κοιμισμενη? η ειναι η ιδεα μου και μονο?

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

αλλα σκεφτηκα οτι θα'ταν ο λογος μας εναντια στο δικο του... οποτε... το μονο που με ανησυχει αυτη τη στιγμη για τον συγκεκριμενο ειναι οτι εργαζεται σε μεγαλο νοσοκομειο και ποσοι γονεις θα εναποθετουν τις ελπιδες και τα ονειρα και τις προσδοκιες τους αλλα πανω απο ολα τις ζωες των μπουμπουκιων τους πανω του!!!! εμεις γλιτωσαμε! ποσοι αλλοι ομως κρεμονται απο οσα τους λεει?

:?

 

και σημερα ετρωγε μονο 5-10 λεπτα απο το καθε στηθος σε καθε θηλασμο! και συμπληρωμα μονο 10-20 ml! ανα 4 ωρες περιπου!

αυτό το συμπλήρωμα δεν το χρειάζεται, καλύτερα μην της το δίνεις!

μπορεί να τρώει πιο συχνά; δηλαδή αν της προσφέρεις είναι πρόθυμη;

 

τωρα μας ειπε ο γιατρος να την ταιζω καθε 3.30 με 4 ωρες (οχι πανω απο 4 ωρες νηστικη) καθως ανεκαμψε στο βαρος που ειχαμε μεινει πισω απο την αρχη...

βρίσκω λίγο μεγάλα τα διαστήματα αν και μπορεί κάποια μωρά να αναπτύσσονται πολύ καλά κι έτσι. Θα πρότεινα να της προσφέρεις πιο συχνά ως δοκιμή και αν ανταποκριθεί έχει καλώς, αν δεν ανταποκριθεί πάλι καλώς.

 

αλλα αν δε μου ξυπναει τη νυχτα βλεπω να πινει μονο απο μπουκαλι,

γιατί το λες αυτό; δεν κατάλαβα.

δεν ξυπνούν όλα τα μωρά τη νύχτα.

Αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο γεύμα;

 

αν και το σκεφτομαι μηπως με θηλαστρο της δινω δικο μου γιατι απο τις 9,30-10 που τρωει περιπου το βραδυ μεχρι τις 4 που ξυπναει το πρωι το στηθος μου πρηζεται και ποναει ιδ. το αριστερο προς τη μερια της μασχαλης... :(

πάλι δεν κατάλαβα. Εννοεις να αντλείς γιατί το στήθος είναι πρησμένο και να δίνεις μπουκάλι αντί στήθος στο συγκεκριμένο γεύμα των 4;

 

η μικρη κοιμαται στο στηθος αλλα νιωθω οτι θηλαζει αν και κοιμισμενη... ομως ο γιατρος μου ειπε οτι δε θηλαζει κοιμισμενη...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ

 

μπορει να θηλαζει κοιμισμενη οπως πινει το μπιμπερο κοιμισμενη? η ειναι η ιδεα μου και μονο?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΣΟΥ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

greca003, μια χαρά θηλάζει κοιμισμένη, αν μάλιστα τη βάλεις στη φάση που νιώθεις το στήθος σου "γεμάτο", θα το καταλάβεις επειδή στο "αδειάζει".

 

Όταν τρώει 5-10' από το κάθε στήθος, ξαναπροσφέρεις το πρώτο στήθος; Εφόσον το αφήνει μόνη της, βάζε την εναλλάξ μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον της.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

greca, ψυχραιμία!

Όπως σου είπε η Αγλαΐα, αυτά τα 10-20 ml δεν τα χρειάζεται, αφού εσύ βλέπεις ότι το στήθος σου πρήζεται, αυτό το γάλα το έχεις και μπορείς να της το δώσεις εσύ!

Επίσης, γιατί αγχώνεσαι τόσο με το νυχτερινό ξύπνημα; Καλύτερα να της προσφέρεις πιο συχνά τη μέρα, όπως σου είπανε και η Αγλαΐα με την Αμαρέτο, κι ας πίνει μόνο 5 λεπτά κάθε φορά και μην ασχολείσαι το βράδυ με αντλήσεις και συμπληρώματα, αν ξυπνήσει το βράδυ, τη θηλάζεις και ξεπρήζεσαι κι εσύ αν όχι, σιγά σιγά θα ρυθμιστεί η παραγωγή σου και δεν θα πρήζεσαι.

Μην αγχώνεσαι αν τη μέρα κοιμάται στο στήθος και ξυπνάει μετά από 20 λεπτά και δίνεις συμπλήρωμα, να την ξαναβάζεις στο στήθος, αυτό είναι το φυσιολογικό και όχι οι τρεις και τέσσερις ώρες, πολύ λίγα είναι τα μωρά που τρώνε ανά τρεις και τέσσερις ώρες!

Ακολούθησε το μωρό σου, καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...