Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OLYMPION ΠΑΤΡΑ


Panagiota

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μelina αν θέλεις πες στον γιατρό σου ότι για μαία θέλεις την προισταμένη ( δεν θυμάμαι όνομα αλλά μία είναι). ίσως πληρώσεις κάτι παραπάνω δεν είμαι σίγουρη. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι είναι καταπληκτική! Φοβερά έμπειρη και η μόνη που μου είπε ότι έχω γάλα και δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα. Το μετάνιωσα που δεν ζήτησα να με αναλάβει απο την αρχή.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Μelina αν θέλεις πες στον γιατρό σου ότι για μαία θέλεις την προισταμένη ( δεν θυμάμαι όνομα αλλά μία είναι). ίσως πληρώσεις κάτι παραπάνω δεν είμαι σίγουρη. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι είναι καταπληκτική! Φοβερά έμπειρη και η μόνη που μου είπε ότι έχω γάλα και δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα. Το μετάνιωσα που δεν ζήτησα να με αναλάβει απο την αρχή.

 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία! Θα το έχω υπόψιν!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια γεννησα στο ολυμπιον την κορη μου το 2006 εμεινα πολυ ευχαριστημενη με ολα.απ οτι βλεπω δεν εχουν αλαξει καθολου οι τιμες.τωρα μου εστειλαν τιμοκαταλογο με φαξ τα ιδια με πριν 5 χρονια ειναι.εχω πητ 25/7 αλλα επειδη γεννησα το πρωτο μου φυσιολογηκα και δεν περασα και πολυ καλα φοβαμε να ξαναγεννησω και κουβεντιαζω με το γιατρο μου για καισσαρικη στις 15/07.δεν ξερω.....αλλα πρεπει να αποφασισω γρηγορα μπαινω στον 8ο μηνα πια.το μονο κακο που εγινε εκει ηταν με μια ηλιθια παιδιατρο που αντι για οινοπνευμα μου ειπε να βαλω φυσιολογικο ορο στον αφαλο της μικρης.(το εχω και γραπτως με την σφραγιδα της)με αποτελεσμα να παθει μολυνση η μικρη αλλα ευτυχως το προλαβαμε με την παιδιατρο....

ημουνα νεα μαμα και δεν ειχα ιδεα οτι βαζουν μονο οινοπνευμα.τωρα ξερω και αν ειναι εκει ακομα η ιδια μαυρο φιδι που την εφαγε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια γεννησα στο ολυμπιον την κορη μου το 2006 εμεινα πολυ ευχαριστημενη με ολα.απ οτι βλεπω δεν εχουν αλαξει καθολου οι τιμες.τωρα μου εστειλαν τιμοκαταλογο με φαξ τα ιδια με πριν 5 χρονια ειναι.εχω πητ 25/7 αλλα επειδη γεννησα το πρωτο μου φυσιολογηκα και δεν περασα και πολυ καλα φοβαμε να ξαναγεννησω και κουβεντιαζω με το γιατρο μου για καισσαρικη στις 15/07.δεν ξερω.....αλλα πρεπει να αποφασισω γρηγορα μπαινω στον 8ο μηνα πια.το μονο κακο που εγινε εκει ηταν με μια ηλιθια παιδιατρο που αντι για οινοπνευμα μου ειπε να βαλω φυσιολογικο ορο στον αφαλο της μικρης.(το εχω και γραπτως με την σφραγιδα της)με αποτελεσμα να παθει μολυνση η μικρη αλλα ευτυχως το προλαβαμε με την παιδιατρο....

ημουνα νεα μαμα και δεν ειχα ιδεα οτι βαζουν μονο οινοπνευμα.τωρα ξερω και αν ειναι εκει ακομα η ιδια μαυρο φιδι που την εφαγε!!!!!

 

Όταν λες δεν πέρασες πολύ καλά τι εννοείς; Λόγω πόνου; Αν θες πες μας περισσότερα για τον τοκετό σου...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο Ολύμπιον σου επιτρέπουν να κινείσαι κ να παίρνεις διάφορες στάσεις κατά τον τοκετό ή σε συνδέουν με καρδιοτοκογράφο κ είσαι περιορισμένη; Όταν γεννάς σου βάζουν κατευθείαν το μωρό σου πάνω σου; Και μετά περιμένεις να βγει κ ο πλακούντας; Ώσπου να βγει τι γίνεται; Δοκιμάζεις να θηλάζεις ή αυτό το κάνεις αφού βγει; Ίσως να ακούγονται αστείες οι ερωτήσεις αλλά θέλω να ξέρω πώς ακριβώς γίνεται κ να μην φαντάζομαι διάφορα..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

μελινα μου με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!!!!!!!εγω οταν γεννησα εκει δεν υπηρχε η δυνατοτητα να κινουμαι κατα τις ωδυνες.ημουν συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο.οσο για το μωρο οταν βγηκε δυστυχως δεν μου το εβαλαν επανω μου ουτε καν για να ξεκινησω τον θηλασμο που πρεπει να ξεκινησει μεσα σε 1 ωρα μετα την γεννα.....ειναι βλεπεις μαλλον πιο σημαντικο να το καθαρισουν παρα να το δωσουν στην μαμα του ενω μπορουν ανετα να τα κανουν και τα δυο:evil:ολα αυτα ενω ειναι ιδανικα δυστυχως δεν ξερω αν γινονται στην ελλαδα και σε πιο μαιευτηριο....στο εξωτερικο γνωριζω οτι ετσι γινεται....εδω ομως ειπαμε ειναι ελλαδα!!!!οσο για τον πλακουντα βγαινει μετα απο λιγο.δεν ειναι κατι τραγικο!τα χειροτερα εχουν περασει εξαλλου!;)

doom και εμενα τα ιδια μου ειχαν πει το 2009 για τον αφαλο!!!!μονο φυσιολογικο ορο!!!!:evil:ευτυχως που η παιδιατρος μου μας εβαλε στο οινοπνευμα σχετικα γρηγορα(5 ημερα)και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΚΟΡΙΤΣΙΑ.Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΡΓΑ 8 Η 10 ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΔΕ ΘΥΜΑΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΜΕ ΕΠΟΙΑΣΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 4300 ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΦΗΝΩΣΕ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑ ΤΟΜΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ ΜΕ 30 ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΞΩ.ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙ 8 ΜΗΝΕΣ ΕΠΕΦΤΑΝ ΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΥΜΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.....ΜΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ.ΟΥΤΕ ΜΩΡΟ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΜΕ ΡΑΒΑΝΕ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΙΑ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΩ.ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΚΑΣΚΟΛ ΤΟ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΕ ΘΕΜΑ ΣΚΕΨΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μελινα μου με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!!!!!!!εγω οταν γεννησα εκει δεν υπηρχε η δυνατοτητα να κινουμαι κατα τις ωδυνες.ημουν συνδεδεμενη με τον καρδιοτοκογραφο.οσο για το μωρο οταν βγηκε δυστυχως δεν μου το εβαλαν επανω μου ουτε καν για να ξεκινησω τον θηλασμο που πρεπει να ξεκινησει μεσα σε 1 ωρα μετα την γεννα.....ειναι βλεπεις μαλλον πιο σημαντικο να το καθαρισουν παρα να το δωσουν στην μαμα του ενω μπορουν ανετα να τα κανουν και τα δυο:evil:ολα αυτα ενω ειναι ιδανικα δυστυχως δεν ξερω αν γινονται στην ελλαδα και σε πιο μαιευτηριο....στο εξωτερικο γνωριζω οτι ετσι γινεται....εδω ομως ειπαμε ειναι ελλαδα!!!!οσο για τον πλακουντα βγαινει μετα απο λιγο.δεν ειναι κατι τραγικο!τα χειροτερα εχουν περασει εξαλλου!;)

 

Γιώτα μου σ 'ευχαριστώ για τις ευχές σου κ την απάντηση! Έτσι όπως τα λες είναι κ εγώ τώρα που μπαίνω στην διαδικασία του να γίνω γονιός συνειδητοποιώ ότι ακόμα κ για το παραμικρό χρειάζεται να ενημερώνομαι γιατί πολλά συμβαίνουν ενώ δεν θα έπρεπε... Αυτό δημιουργεί ανασφάλεια, όταν ξέρεις δηλαδή ότι το ίδιο το σύστημα δεν φροντίζει πάντα για το καλό σου...κ με στεναχωρεί πολύ όταν διαβάζω κ εδώ στο φόρουμ για περιπτώσεις κοριτσιών που έχουν πληγωθεί από όλο αυτό...Είναι πολύ άδικο κ για τις μαμάδες κ για τα μωράκια...:(

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ειδε η παιδιατρος μετα απο 10 μερες ειχε ηδη παθει μολυνση η μικρη και ο αφαλος της βρωμουσε.της καναμε ενεσεις για να συνελθει.μυνηση θα της εκανα εαν δεν συνερχοταν το παιδι.γι αυτο οσες διαβασετε αυτο το μυνημα να γνωριζετε οινοπνευμα μονο στον αφαλο και αν σας τυχει να σας πει η παιδιατρος φυσιολογικο ορο πνιξτε την!!!δεν καταλαβαινω γιατι το εκανε αυτο οπου και να ρωτησετε θα φριξουν με αυτο που ειπε.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες ταραχή χωρίς λόγο! Σ ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι εγώ δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Κ η γέννα σου δεν ήταν καθόλου εύκολη απ' ότι κατάλαβα...εύχομαι η επόμενη να μην έχει καμία σχέση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι περασες βρε κοριτσι μου!!!!!τι γεννα ηταν αυτη;;;;τι ταλαιπωρια;;;;μακαρι η δευτερη σου γεννα να ειναι σαν την δικη μου.να γεννησεις μεσα σε 3 ωρες και να μην χρειαστεις ουτε 1 ραμμα!!!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εμενα το ειδε η παιδιατρος μετα απο 10 μερες ειχε ηδη παθει μολυνση η μικρη και ο αφαλος της βρωμουσε.της καναμε ενεσεις για να συνελθει.μυνηση θα της εκανα εαν δεν συνερχοταν το παιδι.γι αυτο οσες διαβασετε αυτο το μυνημα να γνωριζετε οινοπνευμα μονο στον αφαλο και αν σας τυχει να σας πει η παιδιατρος φυσιολογικο ορο πνιξτε την!!!δεν καταλαβαινω γιατι το εκανε αυτο οπου και να ρωτησετε θα φριξουν με αυτο που ειπε.

 

Αυτα που λετε σχετικα με τη φροντιδα του ομφαλου ειναι απολυτως ανακριβη και οι απειλες σας αδικαιολογητες.

Για αποκατασταση λοιπον της αληθειας σας παραθετω τα παρακατω επιστημονικα δεδομενα που αποδεικνυουν οτι στις αναπτυγμενες χωρες (δηλαδη οχι του 3ου κοσμου) δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην πιθανοτητα ομφαλιτιδας ειτε εφαρμοζεται αυτο που λεμε dry cord care (δηλαδη απλα διατηρουμε τον ομφαλο καθαρο χωρις εφαρμογη αντισηπτικων ουσιων) είτε χρησιμοπουμε καποιο απο τα παρακατω αντισηπτικα: triple dye, alcohol (οινοπνευμα δηλαδη), silver sulfadiazine, and chlorhexidine.

Τα παραπανω προκυπτουν απο μια μεταναναλυση 21 μελετων που συνολικα περιλαμβαναν 8959 νεογνα και δημοσιευεται στην γνωστη για ιατρους βαση δεδομενων COCHRANE.

Το link ειναι http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=15266437

Οσον αφορα τη "μολυνση" (ιατρικα λεγεται ομφαλιτιδα) που αναφερετε καλο ειναι να γνωριζετε οτι παρατηρειται σε περιπου 0.7% των νεογνων δηλαδη δεν ειναι και τοσο σπανια. Παραγοντες που προδιαθετουν την αναπτυξη τη λοιμωξης αυτης ειναι το χαμηλο βαρος γεννησης, ο παρατεταμενος τοκετος, η παρατεταμενη ρηξη υμενων, η υπαρξη λοιμωξης της γεννητικης περιοχης της μητερας, η γεννηση στο σπιτι και η χρηση καθετηρων ομφαλιου λωρου.

Ο καθαρισμος λοιπον με φυσιολογικο ορο χωρις αλλο αντισηπτικο ΔΕΝ αποτελει παραγοντα λοιμωξης του ομφαλο και ισως καποιος αλλος απο τους παραπανω παραγοντες υπηρχε στην περιπτωση σας.

Θα σας συνιστουσα θερμα να σταματησετε να τρομοκρατειτε τους υπολοιπους νεους/μελλοντικους γονεις. Ουτε βεβαια χρειαζετε να "πνιξετε" κανεναν παιδιατρο που σας δινει μια πραγματικη ιατρικη συμβουλη βασισμενη σε γερα επιστημονικα δεδομενα.

Ελεος!!!

 

 

Ενας παιδιατρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη peds.τιποτα απ οσα αναφερεις δεν συνεβησαν στην εγκυμοσυνη και στη γεννα μου.εισαι εντελως εκτος θεματος.δεν ειχα τιποτα απ οσα προαναφερεις που να επεδιωξαν την μολυνση της μικρης μου.και ολα οσα αναφερω παιδιατρος τα διεγνωσε και μου ειπε και την αποψη του για τη χρηση φυσιολογικου ορου στον αφαλο.ολα οσα λεω ειναι οτι ακριβως περασα και οχι καποια παραπληροφορηση και τρομοκρατια προς τις αλλες εγκυουλες.ισα ισα που τους εδωσα την καλυτρη συμβουλη.οινοπνευμα μονο στον αφαλο και οπου και να ρωτησουν μειλαω πολυ σωστα.οσο για το πνιξιμο.εαν συνεβαινε στο δικο σου παιδι και σου πιστοποιουσε παιδιατρος το λαθος που εκανε η αλλη παιδιατρος στο ολυμιον,και συ καπως ετσι θα ενοιωθες...

Link to comment
Share on other sites

Καλο να διαβαζετε ολο το μηνυμα πριν χαρακτηρισετε καποιον "εκτος θεματος" ιδιως μαλιστα οταν αυτοπροσδιοριζεται ως παιδιατρος και σας παραθετει στοιχεια ιατρικων μελετων βαση των οποιων οι ιατροι αποφασιζουν για τη φροντιδα των ασθενων τους.

Με βαση τα επιστημονικα δεδομενα που ανεφερα η χρηση φυσιολογικου ορου ειναι ορθη τακτικη σε ανεπτυγμενες χωρες και ισοδυναμη (ως προς την ασφαλεια) με ολα τα αλλα αντισηπτικα.

Αρα πως ο "αλλος παιδιατρος" πιστοποιησε οτι ο ορος εφταιγε για την ομφαλιτιδα; Προκειται για λαθος ιατρικη εκτιμηση που οφειλεται σε ελειψη ιατρικης ενημερωσης απο μερους του. Παρ'ολα αυτα εσεις συνεχιζετε να επιμενετε οτι αυτο που σας ειπε ηταν σωστο.

Λετε οτι δεν ειχατε κανεναν αλλο παραγοντα κινδυνου. Εχετε καλλιεργεια κολπικου που να αποδεικνυει οτι δεν ειχατε εσεις λοιμωξη;

Επιτρεψτε μου ομως να προσθεσω και κατι τελευταιο. Οι ομφαλιτιδες συνηθως οφειλονται σε λοιμωξεις απο σταφυλοκοκκο. Εχετε αποτελεσματα καλλιεργειας που να σας εδειξαν ποιο ηταν το υπευθυνο μικροβιο στη περιπτωση σας; Επισης σε καθε περιπτωση η ομφαλιτιδα αντιμετωπιζεται με παρεντερικη θεραπεια στο νοσοκομειο. Απο οτι καταλαβα το παιδι σας δε νοσηλευθηκε σε καποιο νοσκοκομειο αλλα μιλατε για ενεσεις. Τι ενεσεις ηταν αυτες και καλυπταν το σταφυλοκοκκο που ειναι απο τα κυριαρχα αιτια ομφαλιτιδας;

Σεβομαι απολυτα την ταλαιπωρια που περασατε το παιδι σας κι εσεις. Αυτο ομως δε σας δινει το δικαιωμα να κατηγορειτε ή να απειλειτε με αγωγες ή πνιξιματα κανεναν ιατρο που επαναλαμβανω σας εδωσε μια επιστημονικα ορθη συμβουλη (φυσιολογικος ορος στον λωρο).

Τελος λυπουμαι για τη συναδελφο που ενισχυσε τη λανθασμενη αποψη που εχετε, ειτε απο ελειψη ιατρικης ενημερωσης ειτε ισως και απο δολο απεναντι σε συναδελφο του (και μη μου πειτε οτι δε γνωριζετε οτι συμβαινουν τετοια πραγματα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λετε σχετικα με τη φροντιδα του ομφαλου ειναι απολυτως ανακριβη και οι απειλες σας αδικαιολογητες.

Για αποκατασταση λοιπον της αληθειας σας παραθετω τα παρακατω επιστημονικα δεδομενα που αποδεικνυουν οτι στις αναπτυγμενες χωρες (δηλαδη οχι του 3ου κοσμου) δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην πιθανοτητα ομφαλιτιδας ειτε εφαρμοζεται αυτο που λεμε dry cord care (δηλαδη απλα διατηρουμε τον ομφαλο καθαρο χωρις εφαρμογη αντισηπτικων ουσιων) είτε χρησιμοπουμε καποιο απο τα παρακατω αντισηπτικα: triple dye, alcohol (οινοπνευμα δηλαδη), silver sulfadiazine, and chlorhexidine.

Τα παραπανω προκυπτουν απο μια μεταναναλυση 21 μελετων που συνολικα περιλαμβαναν 8959 νεογνα και δημοσιευεται στην γνωστη για ιατρους βαση δεδομενων COCHRANE.

Το link ειναι http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=15266437

Οσον αφορα τη "μολυνση" (ιατρικα λεγεται ομφαλιτιδα) που αναφερετε καλο ειναι να γνωριζετε οτι παρατηρειται σε περιπου 0.7% των νεογνων δηλαδη δεν ειναι και τοσο σπανια. Παραγοντες που προδιαθετουν την αναπτυξη τη λοιμωξης αυτης ειναι το χαμηλο βαρος γεννησης, ο παρατεταμενος τοκετος, η παρατεταμενη ρηξη υμενων, η υπαρξη λοιμωξης της γεννητικης περιοχης της μητερας, η γεννηση στο σπιτι και η χρηση καθετηρων ομφαλιου λωρου.

Ο καθαρισμος λοιπον με φυσιολογικο ορο χωρις αλλο αντισηπτικο ΔΕΝ αποτελει παραγοντα λοιμωξης του ομφαλο και ισως καποιος αλλος απο τους παραπανω παραγοντες υπηρχε στην περιπτωση σας.

Θα σας συνιστουσα θερμα να σταματησετε να τρομοκρατειτε τους υπολοιπους νεους/μελλοντικους γονεις. Ουτε βεβαια χρειαζετε να "πνιξετε" κανεναν παιδιατρο που σας δινει μια πραγματικη ιατρικη συμβουλη βασισμενη σε γερα επιστημονικα δεδομενα.

Ελεος!!!

 

 

Ενας παιδιατρος

 

Από περιέργεια η γέννηση στο σπίτι με ποιον τρόπο αποτελεί παράγοντα που προδιαθέτει την ανάπτυξη της λοίμωξης ;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια η γέννηση στο σπίτι με ποιον τρόπο αποτελεί παράγοντα που προδιαθέτει την ανάπτυξη της λοίμωξης ;

 

Η γεννηση στο σπιτι συνδεεται στατιστικα με μεγαλυτερη πιθανοτητα λοιμωξης. Δε σημαινει δηλαδη οτι ολα τα νεογνα που θα γεννηθουν στο σπιτι θα εμφανισουν ομφαλιτιδα. Απλα εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα απο οτι αν γεννηθουν στο νοσοκομειο. Η εξηγηση ειναι οτι στο σπιτι δεν υπαρχουν οι σωστες συνθηκες αποστειρωσης με αποτελεσμα την εκθεση του λωρου σε μικροβια, κατα τη φροντιδα του.

Link to comment
Share on other sites

Η γεννηση στο σπιτι συνδεεται στατιστικα με μεγαλυτερη πιθανοτητα λοιμωξης. Δε σημαινει δηλαδη οτι ολα τα νεογνα που θα γεννηθουν στο σπιτι θα εμφανισουν ομφαλιτιδα. Απλα εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα απο οτι αν γεννηθουν στο νοσοκομειο. Η εξηγηση ειναι οτι στο σπιτι δεν υπαρχουν οι σωστες συνθηκες αποστειρωσης με αποτελεσμα την εκθεση του λωρου σε μικροβια, κατα τη φροντιδα του.

 

Κατάλαβα. Σ' ευχαριστώ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επιμεινω προς θεου γιατρος δεν ειμαι.το μονο που λεω ειναι οτι δεν το γνωριζει κανεις αυτο με τον ορο στον αφαλο,ολοι για οινοπνευμα ξερουν.οτι ειναι λαθος μου το επιβεβαιωσαν 2 παιδιατροι και οχι 1 και μια μαια 35 χρονια στο επαγγελμα.αλλωστε το ιδιο αναφερει παραπανω και αλλη μια κοπελα η γιωτα αμαλιαδα(doom και εμενα τα ιδια μου ειχαν πει το 2009 για τον αφαλο!!!!μονο φυσιολογικο ορο!!!!:evil:ευτυχως που η παιδιατρος μου μας εβαλε στο οινοπνευμα σχετικα γρηγορα(5 ημερα)και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!!)

αυτης της κοπελας που το λεει οτι δεν προλαβε να παθει μολυνση το μωρο της γιατι η παιδιατρος της της ειπε να σταματησει και να βαλει οινοπνευμα?

αρα εχουμε και τριτο παιδιατρο που το απαγορεψε.σαν πολλοι δεν μαζευτικαν?

πιστευω οτι ειναι ενας καλος λογος να βαζουμε ολες οινοπνευμα και τελιωνει η υποθεση...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επιμεινω προς θεου γιατρος δεν ειμαι.το μονο που λεω ειναι οτι δεν το γνωριζει κανεις αυτο με τον ορο στον αφαλο,ολοι για οινοπνευμα ξερουν.οτι ειναι λαθος μου το επιβεβαιωσαν 2 παιδιατροι και οχι 1 και μια μαια 35 χρονια στο επαγγελμα.αλλωστε το ιδιο αναφερει παραπανω και αλλη μια κοπελα η γιωτα αμαλιαδα(doom και εμενα τα ιδια μου ειχαν πει το 2009 για τον αφαλο!!!!μονο φυσιολογικο ορο!!!!:evil:ευτυχως που η παιδιατρος μου μας εβαλε στο οινοπνευμα σχετικα γρηγορα(5 ημερα)και γλυτωσαμε τα χειροτερα!!!)

αυτης της κοπελας που το λεει οτι δεν προλαβε να παθει μολυνση το μωρο της γιατι η παιδιατρος της της ειπε να σταματησει και να βαλει οινοπνευμα?

αρα εχουμε και τριτο παιδιατρο που το απαγορεψε.σαν πολλοι δεν μαζευτικαν?

πιστευω οτι ειναι ενας καλος λογος να βαζουμε ολες οινοπνευμα και τελιωνει η υποθεση...

 

 

Επειδη βρηκατε 3 παιδιατρους και 1 μαια, βγαλατε επισημο επιστημονικο συμπερασμα.

Να καταργησουμε λοιπον τις μελετες και να κανουμε γκαλοπ σε παιδιατρους και μαιες για να γνωριζουμε πως πρεπει να γινεται σωστα η ασκηση της ιατρικης.

Εαν θελετε να βαζετε οινοπνευμα, φυσικα και αποτελει σωστη τακτικη. Ομως ΔΕΝ ειναι λαθος ο ορος (ή καμμια ειδικη φροντιδα), λεγεται dry cord care και εφαρμοζεται σε νοσοκομεια του εξωτερικου με απολυτη ασφαλεια (μεταξυ των οποιων και μεγαλο κεντρο του εξωτερικου απο οπου εχω περασει προσωπικα). Το αν λενε το αντιθετο 15 παιδιατροι, 25 μαιες και 30 παπαγαλοι, χωρις επιστημονικα επιχειρηματα δεν αναιρει την ορθοτητα των οσων σας εγραψα.

Δεν θα ξανασχολιασω το θεμα, νομιζω οτι ο καθενας/μια μπορει να σχηματισει τη δικη του γνωμη απο τον ευχάριστο, ομολογω διαλογο, που ειχαμε αυτες τις ημερες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια μου εχουν μεινει κανα δυο εβδομαδες για την γεννα αν φτασω την πητ.γεννησε καμια προσφατα στο ολυμπιον γιατι εκει θα ξαναπαω.γεννησα πριν 5 χρονια εκει και δεν ξερω αν εχουν αλαξει τα πραγματα ως προς το τι να παρω κοντα.εχθες εφτιαχνα βαλιτσα και δεν ηξερα να παρω μπιμπερο?πανες?σερβιετες λοχειας?αφρολουτρα?πριν 5 χρονια δεν ειχα χρειαστει,τα δινουν ακομα?η μηπως τους αγγιξε η κριση και δεν δινουν τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γεννήσω τις επόμενες μέρες στο Ιδιωτικό στη Ρήγα Φεραίου. Δεν ξέρω για το Ολύμπιο να σου πω εγώ πάντως τα έχω πάρει όλα αυτά που αναφέρεις και αν δω ότι δεν χρειάζονται απλά θα τα ξαναστείλω σπίτι με τον άντρα μου! Από το να σου λείψουν ακι να τα αγοράζεις από κανένα κυλικείο σε τραγικές τιμές καλύτερα να τα κουβαλήσεις τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αυτο θα κανω γιατι δεν βλεπω να μου απανταει και καμια κοπελα που να εχει γεννησει εκει προσφατα.θα τα παρω κοντα ετσι κι αλλιως το αμαξι θα τα κουβαλαει...ευχαριστω για την απαντηση.καλη σου λευτερια καλη μου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...