Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ ΑΠΟ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

Το μωρακι μου ειναι 6,5 μηνων και μου ειπε ο παιδιατρος σε μια βδομαδα το απογευμα το ρυζαλευρο να το αντικαταστησω με φαριν λακτε.. Παρολαυτα εγω δεν του χω δωσει τιποτα τυποποιημενο και εχω αρκεστει σε 2 γευματα πρωι-μεσημερι ενω το απογευμα αντι για ρυζαλευρο θηλαζει και φαινεται ικανοποιημενος. Καποια στιγμη ομως δεν πρεπει να ξεκινησει τα δημητριακα? Απο ποτε τα βαλατε εσεις στη διατροφη των παιδιων σας? Βρηκα βιολογικο μουσλι που εχει μεσα νιφαδες βρωμης και σταφιδες αυτο μπορω να το αλεθω με νερακι (να το βραζω πρωτα?) και να του το δινω? Τι με συμβουλευετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα της διατροφής, νομίζω πως το μούσλι είναι ακόμα πού "βαρύ" για ένα τόσο μικρό μωράκι. Αν δε θέλεις να δώσεις συμβατικά, ψάξε να βρεις μήπως υπάρχει φαρίν λακτέ βιολογική. Ρυζάλευρο, πάντως υπάρχει σίγουρα.

 

Εγώ του παίρνω βιολογικά φρούτα και λαχανικά, αλλά η απογευματινή του κρέμα είναι nutricia και του αρέσει πάρα πολύ. Όλες οι γεύσεις.

 

Όταν λες δύο γεύματα πρωί μεσημέρι, τί εννοείς? Φρούτα και χορτόσουπα? Νομίζω πως κάποιες μαμάδες δε δίνουν καθόλου κρέμα και ξαναδίνουν και το απόγευμα φρούτο.

 

Πάντως ό,τι κι αν αποφασίσεις, συζήτησέ το πρώτα με τον παιδίατρό σου, γιατί το πεπτικό τους σύστημα είναι ακόμα πολύ ευαίσθητο!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω δώσει δημητριακά και γενικώς τίποτα σε τενεκέ :)

Μια χαρά μεγαλώνει και χωρίς αυτά! Τρώει μονο μεσημεριανό (χορτοσουπα/κρεατοσουπα/κοτοσουπα) και το απόγευμα τα φρούτα....τα υπόλοιπα γεύματα mama's milk!

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία των 6,5 μηνών τα 2 γεύματα (φρούτα και χορτόσουπα) είναι υπεραρκετά...

Τα μωρά μπορούν να φάνε δημητριακά (εκτός από ρυζι) όταν κλείσουν τον 8ο...

Ντινκελ, βρώμη είναι ΟΚ αλλά όχι μουσλι με σταφίδες και όχι σιτάρι...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ειναι τεσσαρων μηνων και το ρυζαλευρο που του παιρνω απο το φαρμακειο για να μην ειναι δυσκοιλιος και χωρις ζαχαρη εχει μεσα βερυκοκο,δαμασκηνο και δημητριακα!!!και ειναι πολυ νοστιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στην ηλικία των 6,5 μηνών τα 2 γεύματα (φρούτα και χορτόσουπα) είναι υπεραρκετά...

Τα μωρά μπορούν να φάνε δημητριακά (εκτός από ρυζι) όταν κλείσουν τον 8ο...

Ντινκελ, βρώμη είναι ΟΚ αλλά όχι μουσλι με σταφίδες και όχι σιτάρι...

 

Γιατι οχι σιταρι φενιλιντοκ?Διαβασα σεν ενεα βιβλιο να βαζουμε σε καθε φαγητο του μωρου μερικες φυτρες σιταριού για να μαθαίνει το μωρο σε αυτη τη γευση και να τρωει υγιεινα μεγαλώνοντας:?. Ειναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το σιταρι θεωρητε αλλεργιογονο νωμιζω το εισαγουμε μετα το ετος.

 

οντως?ξερει καμια κοπελα?

παρηγγειλα τις κρεμες της holle και πηρα τωρα baby mousli και 3δημητριακα(τρελενεται για αυτην την κρεμα!!! ζαχαρη δεν εχει αλλα εχει γλυκαντικα....) αλλα και καταλαθος μια κρεμα μονο με σιταρι..

και εχω αρχισει και την βαζω συμπληρωμα στις αλλες για να τελειωσει..

ειναι οντως για μετα το ετος?

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς στους 5 μήνες δοκιμάσαμε ρυζάλευρο (μετά από οδηγίες της παιδιάτρου). Είχα πάρει βιολογικό χωρίς γάλα, ζάχαρη και γλουτένη και το αραίωνα με δικό μου γάλα. Του το έδωσα για μια βδομάδα και το σταμάτησα 1. γιατί του έκανε δυγκοιλιότητα και 2. γιατί δεν μου καλοάρεσε η ιδέα να τρώσει τυποποιημένα. Ξεκινήσαμε τα φρούτα στους 5,5 μήνες (αχλάδι, μήλο και μπανάνα σταδιακά). Αυτή την εβδομάδα θα ξεκινήσουμε τη χορτόσουπα (πατάτα, καρότο, σέλινο και κοτόπουλο σταδιακά).

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μας πρότεινε να δίνουμε το απόγευμα σιτάλευρο (πάλι από τα βιολογικά με δικό μου γάλα για να μην χάνετε το γεύμα του θηλασμού). Όταν της είπα ότι δεν θέλω να τρώει τυποποιημένα και θα προτιμούσα να συνεχίσω με θηλασμό μέχρι να δώσουμε γιαούρτι ή αυγό, μου είπε ότι θα πρέπει να εισάγουμε τη γλουτένη στον οργανισμό σε συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο όχι πριν τους 5 μήνες και μέχρι τους 7. Γιατί μου ανέφερε ότι αν μπει πριν τους 5 προκαλεί κάποια πάθηση -μου την είπε αλλά δεν τη συγκράτησα- και αν μπει μετά τους 7 κάποια άλλη (κοκκιω κάτι). Προς το παρόν πήραμε παράταση για τον άλλο μήνα, αλλά διάβασα κι εδώ όχι στο σιτάρι και είπα να ρωτήσω.

Α! και μου είπε ότι τα παιδιά που θηλάζουν πέρα των 6 μηνών συνήθως κάνουν αναιμία γιατί το μητρικό γάλα δεν έχει πολύ σίδηρο, αλλά της απάντησα ότι έχει μεγαλύτερη απορροφησιμότητα (πήγα διαβασμένη χαχαχα) και μου είπε καλά θα κάνουμε έναν έλεγχο στους 9 μήνες και θα δούμε.

Μαρία που το βρήκες αυτό με το σιτάρι; Τί να κάνουμε τελικά με το σιτάλευρο και τί με τη γλουτένη;

Link to comment
Share on other sites

χμ εγω δεν εχω δώσει δημητριακά ακόμα...ρυζι δηλαδη τρώει και τωρα πηρα και βιολογικό μακαρόνι αλλα απο τα αλλα τιποτα. Να δοκιμαζα βρώμη πολυ ευχαριστως αλλα δεν εχω δει κατι για μωρα.

Αυτα της holle απο που τα παραγγελνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μετά από εντολη παιδιάτρου αρχισαμε δημητριακα μολις γιναμε 7 μηνων, φαριν λακτε δηλαδη και ζυμαρικά.

Για το μουσλι εχω καποιες επιφυλαξεις μηπως ειναι ακομα βαρυ για το στομαχακι της μικρής..

Link to comment
Share on other sites

χμ εγω δεν εχω δώσει δημητριακά ακόμα...ρυζι δηλαδη τρώει και τωρα πηρα και βιολογικό μακαρόνι αλλα απο τα αλλα τιποτα. Να δοκιμαζα βρώμη πολυ ευχαριστως αλλα δεν εχω δει κατι για μωρα.

Αυτα της holle απο που τα παραγγελνετε;

 

Δεν ξερω που μενεις αλλα σε βιολογικα σουπερ μαρκετ στην αθηνα υπαρχουν τα προιοντα τησ χολ και εμενα τρωει αυτης τη μαρκα την κρεμα επισης υπαρχει ενα σαιτ στο ιντερνετ που τα εχει της χολ αλλα δεν το βρισκω τωρα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ! επειδη το μωρο μου γενικα ειναι δυσκοιλιο η παιδιατρος μου προτεινε να του δινω το απογευμα κουακερ αλλα φοβαμαι λιγο (ειναι 6 μηνων).αν τελικα δεν υπαρχει προβλημα μηπως να το εβραζα με κανα δυο ξερα δαμασκηνα και να τα ελιωνα ολα μαζι?

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα ! επειδη το μωρο μου γενικα ειναι δυσκοιλιο η παιδιατρος μου προτεινε να του δινω το απογευμα κουακερ αλλα φοβαμαι λιγο (ειναι 6 μηνων).αν τελικα δεν υπαρχει προβλημα μηπως να το εβραζα με κανα δυο ξερα δαμασκηνα και να τα ελιωνα ολα μαζι?

 

μπορεις να του δινεις φρουτα (πχ αβοκαντο με δαμασκηνα η βερικοκα οπως λες) κ λαχανικα χωρις πατατα, ρυζι η καροτο για λιγες μερες...επισης νερακι την ημερα γενικως ,κ λαδι ωμο στη σουπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα ! επειδη το μωρο μου γενικα ειναι δυσκοιλιο η παιδιατρος μου προτεινε να του δινω το απογευμα κουακερ αλλα φοβαμαι λιγο (ειναι 6 μηνων).αν τελικα δεν υπαρχει προβλημα μηπως να το εβραζα με κανα δυο ξερα δαμασκηνα και να τα ελιωνα ολα μαζι?

 

τι άλλο τρώει το μωρό;

 

τρώει φρούτα, λαχανικά, κρέας;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! επειδη το μωρο μου γενικα ειναι δυσκοιλιο η παιδιατρος μου προτεινε να του δινω το απογευμα κουακερ αλλα φοβαμαι λιγο (ειναι 6 μηνων).αν τελικα δεν υπαρχει προβλημα μηπως να το εβραζα με κανα δυο ξερα δαμασκηνα και να τα ελιωνα ολα μαζι?

 

Eγώ έδινα κουάκερ σε μεγαλύτερο μωρό από 8 μηνών νομίζω. Το έβραζα στο μπρίκι με λίγο νεράκι και όταν γινόταν σαν κρέμα το κατέβαζα και πρόσθετα φόρμουλα. Και ο γιατρός σου βρασμένο θα εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω λίγο το θέμα για να ρωτήσω, αν είναι απαραίτητα τα δημητριακά σε μορφή κρέμας (φαρίν λακτέ κλπ.) και για ποιο λόγο

Αν ας πούμε προσθέσουμε ρύζι στη σούπα δεν είναι αρκετο;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Ανακουφίστηκα τώρα, γιατί δεν τις είχα χρησιμοποιήσει ποτέ στο πρώτο μου παιδί και είπα μήπως...

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σίγουρα κάπου αλλού υπάρχει, αλλά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με όλα αυτά που διαβάζω.

 

Γιατί τα δημητριακά δεν είναι απαραίτητα;Δε μιλάω με τη μορφή φαρίν λακτέ, αλλά ως πληγούρι ή σιμιγδάλι π.χ. για το σιτάρι

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όσοι είναι οι παιδίατροι τόσες είναι και οι γνώμες. Αν κάνεις ένα γκάλοπ όταν απομακρυνθείς από την ιδέα των έτοιμων χημικών τροφών, ο κάθε ένας λέει άλλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου αλλού υπάρχει, αλλά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με όλα αυτά που διαβάζω.

 

Γιατί τα δημητριακά δεν είναι απαραίτητα;Δε μιλάω με τη μορφή φαρίν λακτέ, αλλά ως πληγούρι ή σιμιγδάλι π.χ. για το σιτάρι

 

Υπάρχει και η αντίστροφη ερώτηση: Γιατί είναι απαραίτητα; Γνωρίζουμε ποιες τροφές είναι απαραίτητες;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατι δεν ακούτε τους παιδιάτρους σας; εφ' οσον θελετε βιολογικά, ρωτηστε τους....

εμμμμμ κλέφτες θα γινουν;

 

Γιατί σε ένα ποσοστό μεγαλύτερο του 80% στην Ελλάδα, αποδεικνύονται αναξιόπιστοι, δίνουν οδηγίες που δεν έχουν καμία σχέση με την επιστημονική γνώση που δημοσιεύεται σε επιστημονικά περιοδικά, δεν έχει καμία σχέση με τη γνώση που είναι δημοσιευμένη στις τυπωμένες παιδιατρικές του κόσμου. Δίνουν οδηγίες υποτίθεται για θηλασμό ενώ είναι για ταχύτατο αποθηλασμό, δίνουν οδηγίες διατροφής όχι για να ωφεληθεί το παιδί, αλλά η τσέπη τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...