Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

oti kai na leme einai duskolo na eisai gonios, 8elei na exeis gero stomaxi...eimai anergh pleon kai fysika anypantrh mhtera pou piezetai na aposurei thn mhnysh gia xulodarmo kata th diarkeia ths egkymosynhs mou apo ton filo moy ,gia na anagnorisei to mikro meta vevaia kai apo exetash dna pou mou zhta na thn plhrwsw egw afou to paidi to thetei pros amfisvithsh mia poy den eixame pantreutei kai eixame 20mhnes sxesh (opws leei o idios eleu8erh- egw meta to ema8a oti me evlepe etsi) ti na peis as mhn hmoun afelhs kai erwteumenh....o mikros moy na einai kala .....KOURAGIO MANOULES

rmama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ,αν γινεται γραφε στα ελληνικα.

 

Εγω δεν θα απεσυρα την μηνυση και δεν θα πηγαινα ουτε για dna.

 

Ας μην τον αναγνωρισει.Εχει ονομα το παιδι σου.Το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι ακούω την πεθερά μου (64 ετών) να λέει ακόμα στον άντρα μου (40 ετών) ότι παρά τρίχα γλύτωσε την έκτρωση και ότι μετά από εκείνον ούτε θυμάται πόσα παιδιά έχει ρίξει, και τι να σας πω βρε κορίτσια, μετά από 15 χρόνια που την ξέρω ακόμα μου σηκώνεται η τρίχα και τα χάνω. Σημειωτέον ότι ο άντρας μου είναι μοναχοπαίδι και ότι οι γονείς του ήταν εξαιρετικά νέοι για τα δεδομένα μου ( 20 και 24 ετών).

 

Καταλαβαίνω απολύτως το άγχος μιας γυναίκας για το αν θα τα καταφέρει να αναστήσει ένα μωρό μόνη της, λόγω οικονομικών ή ψυχολογικών θεμάτων. Αλλά η οικογένεια ? Τι να σας πώ, πιστεύω ότι ακόμα και αν στην αρχή μανουριάσουν - πράγμα εξαιρετικά πιθανό -, τι θα κάνουν εν τέλει ? Συνήθως, καταλήγουν να έχουν το μικράκι στα όπα όπα.

 

Και άντε να δεχθώ ότι μια πολύ νέα κοπέλα θα θολώσει εύκολα, λογικό και αναμενόμενο, αλλά μια γυναίκα ώριμη, θα πρέπει να είναι σε θέση από κάποια στιγμή και μετά, να δει τα πράγματα με διαύγεια.

 

Το πιο σημαντικό και το πιο όμορφο πράγμα στον κόσμο είναι τα πιτσιρίκια. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Τίποτα άλλο.

 

ΥΓ. Εχθές είχα μια τραγικά δύσκολη ημέρα. Ξύπνησα στις 5 στην Παιανία, για να πάω τον άντρα μου στην Ελευσίνα στο αεροδρόμιο (είναι εδώ και 2,5 έτη επαρχία λόγω δουλειάς). Στην δουλειά, ένας απίστευτος χαμός και μια στεναχώρια άνευ προηγουμένου, αφορά και στενή μου φίλη που είμαστε μαζί στο γραφείο και με γονάτισε εντελώς. Επιστροφή στην Παιανία με τα παιδιά και η μικρή χειροτερεύει (έχει αμυγδαλίτιδα). Μιλάω με τον γιατρό και ξεκινάω να βρώ εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, στις 10 το βράδυ. Με τα ίδια ρούχα από τις 5.30 το πρωι, ούτε φαγητό. Η μαμά μου μου έλεγε άστο, που θα πας τώρα, θα συνέλθει, πήγα.

 

Έπεσα για ύπνο γύρω στις 11, όχι ένα αλλά δύο ερείπια και όταν η μικρή με αγκάλιασε και μου είπε 'Καλή μου μάμα, είσαι η πιο καλή, ευχαριστώ που πήγες για το φάρμακο', τι να πώ ? Ότι ευχαρίστως ξαναέφευγα και ότι δεν θυμόμουν τίποτα από όλη την ημέρα ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Eιναι όλα παγωμενα μεχρι τον Ιουνιο. Αποκει κ περα θα βγουν ανακοινωσεις ποιοι δικαιουνται τι κ με ποιες προυποθεσεις. Αυτη τη στιγμη το μονο που ισχυει ειναι η επιδοτηση ενοικιου

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από όσο γνωρίζω πρέπει να έχεις 900 ένσημα και να δίνεις ασφαλιστικές εισφορές υπερ Εργατικής εστίας, νόμιζα ότι τα θέμα είχε ρυθμιστεί και ο ΟΕΕΚ δίνει πλέον κανονικά δάνεια. Χμ για να δούμε. Επίσης ξέρω ότι δικαιούνται να μπουν σε κλήρωση όσες δεν έχουν κατοικία στο όνομα τους για 10 σπιτια το χρόνο. Επίσης δικαιούσαι να ζητήσεις δάνειο άτοκο έστω και αν έχεις ακίνητο με ψιλή κυριότητα. Δεν ξέρω αν το θέμα αφορά και άλλες από εσάς;; οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!!να σας ρωτησω κατι αν ξερετε εμας ο μπαμπας του μικρου τον αναγνωρισε με συμβολαιογραφικη πραξη και η συμβολαιογραφος μου ειχε πει τοτε οτι μονο στου μπαμπα την οικογενειακη μεριδα παει και ετσι τον γραψαμε εκει...ομως προχθες που ετυχε να παω για ασχετο λογω στο δημαρχειο μου ειπαν οτι γινεται να τον εχει η μαμα στην δικη της μεριδα και με τρελλανε!!!!ξερετε τωρα αν μπορω να το παρω σ εμενα???η δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

μπορουσες στη δικια σου , τωρα για μεταφορα και τετοια δε ξερω τιποτα

ναι το εμαθα αργα αυτο δυστυχως!!!!τωρα τι κανω ειναι το θεμα!!!

σ ευχαριστω παντως που μου απαντησες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορεις αν το παρεις στη μεριδα σου το παιδι αλλα θα πρεπει αν κανετε δικαστηριο για επιμελεια εφοσον εχει αναγνωριστει.. θα εχεις την επιμελεια και το βαζεις στη μεριδα σου.. πως και δεν στο ζητησαν οταν κανατε την εγγραφη στο δηματολογιο,.. εμενα το μωρο εχει ακοματο ονομα του πρωην αντρα μου, ελπιζω να βγει γρηγορα η αποφαση, ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ , δεν ειχε περασει ενα ς χρονος απο την εκδοση του διαζυγιου για να εχει το παιδι αλλο επιθετο το δικο μου μια που ειμαι ανυπαντρη με το μωρο μου που απεκτησα εκτος γαμου... πηγα στο κεπ να το δηλωσω και θελανε χαρτι για επιμελεια.. το μωρακι μου ακομα δεν ειναι δηλωμενο πουθενα και δεν μπορω να βγαλω ακομα διαβατηριο του μωρου να παω να ηρεμησω στη μαμα μου μιας και με απολυσανε εδω, γιατι δεν εχει πιστοποιητικο και δεν τους καλυπτει η ληξιαρχικη πραξη! τα κανουν θαλασσα και δεν μπορουμε να βρουμε την ακρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, γιατί έχουμε κάτσει όπως πολύ σωστά είπε η Γάτα; Να κανονίζαμε κάτι να συναντηθούμε μετά τις διακοπές;;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια!!!!να σας ρωτησω κατι πηγα σε δικηγορο προχθες για να δω πως μπορω να κανω την μεταφορα της μεριδας και μου ειπε οτι το παιδι ουσιαστικα δνε εχει επιθετο η συμβολαιογραφικη πραξη ισχυει μονο για το ληξιαρχειο και για να παρει το επιθετο του μπαμπα του θελει δικαστηριο ωστε να βγει και η επιμελεια και ολα αυτα....ξερετε κατι γι αυτο???αληθευει η να ρωτησω και σ αλλον???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!να σας ρωτησω κατι πηγα σε δικηγορο προχθες για να δω πως μπορω να κανω την μεταφορα της μεριδας και μου ειπε οτι το παιδι ουσιαστικα δνε εχει επιθετο η συμβολαιογραφικη πραξη ισχυει μονο για το ληξιαρχειο και για να παρει το επιθετο του μπαμπα του θελει δικαστηριο ωστε να βγει και η επιμελεια και ολα αυτα....ξερετε κατι γι αυτο???αληθευει η να ρωτησω και σ αλλον???

 

καλησπερα σας!!!να σας ρωτησω κατι αν ξερετε εμας ο μπαμπας του μικρου τον αναγνωρισε με συμβολαιογραφικη πραξη και η συμβολαιογραφος μου ειχε πει τοτε οτι μονο στου μπαμπα την οικογενειακη μεριδα παει και ετσι τον γραψαμε εκει...ομως προχθες που ετυχε να παω για ασχετο λογω στο δημαρχειο μου ειπαν οτι γινεται να τον εχει η μαμα στην δικη της μεριδα και με τρελλανε!!!!ξερετε τωρα αν μπορω να το παρω σ εμενα???η δεν γινεται?

 

μπορεις αν το παρεις στη μεριδα σου το παιδι αλλα θα πρεπει αν κανετε δικαστηριο για επιμελεια εφοσον εχει αναγνωριστει.. θα εχεις την επιμελεια και το βαζεις στη μεριδα σου.. πως και δεν στο ζητησαν οταν κανατε την εγγραφη στο δηματολογιο,.. .........

 

ηγα στο κεπ να το δηλωσω και θελανε χαρτι για επιμελεια.. το μωρακι μου ακομα δεν ειναι δηλωμενο πουθενα και δεν μπορω να βγαλω ακομα διαβατηριο του μωρου να παω να ηρεμησω στη μαμα μου μιας και με απολυσανε εδω, γιατι δεν εχει πιστοποιητικο και δεν τους καλυπτει η ληξιαρχικη πραξη! τα κανουν θαλασσα και δεν μπορουμε να βρουμε την ακρη!

 

νομίζω ... ότι σου έγραψε η ελενανικολ .. ούτε κι εγώ γνωρίζω κάτι παντως

Link to comment
Share on other sites

Να πω αυτά που ξέρω ! :-)

Μόνο ότι βεβαίως και μπορεί να πάει στην οικογενειακή μερίδα της μητέρας και πολύ κακώς

που δεν ενημερώνουν.

Τώρα αν αυτό αλλάζει δυστυχώς δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνει, αλλά για μένα ήταν απλούστατα τα πράγματα γι'αυτό απορώ που σου λέει ο δικηγόρος για δικαστήρια...

Εμείς κάναμε την αναγνώριση πριν γεννήσω, στο μαιευτήριο το παιδί είχε το δικό μου επίθετο αλλά μετά πήγα στο ληξιαρχείο με την αναγνώριση και από τότε το παιδί έχει το επίθετο του πατέρα του. Μετά πήγα κατευθείαν στο δημαρχείο και τον έβαλα στη δική μου μερίδα και έκτοτε δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Έβγαλα διαβατήριο στο μωρό όταν ήταν 3 μηνών, μου ζήτησαν στην αρχή έγκριση πατέρα, αλλά όταν τους είπα ότι είμαι άγαμη και έχω από το νόμο, το 100% της γονικής μέριμνας, μου το έβγαλαν χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχουμε ταξιδέψει με το παιδί αεροπορικώς με το διαβατήριο και εντός και εκτός Ελλάδος και ποτέ κανένας δεν μου ζήτησε τίποτα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνει, αλλά για μένα ήταν απλούστατα τα πράγματα γι'αυτό απορώ που σου λέει ο δικηγόρος για δικαστήρια...

Εμείς κάναμε την αναγνώριση πριν γεννήσω, στο μαιευτήριο το παιδί είχε το δικό μου επίθετο αλλά μετά πήγα στο ληξιαρχείο με την αναγνώριση και από τότε το παιδί έχει το επίθετο του πατέρα του. Μετά πήγα κατευθείαν στο δημαρχείο και τον έβαλα στη δική μου μερίδα και έκτοτε δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Έβγαλα διαβατήριο στο μωρό όταν ήταν 3 μηνών, μου ζήτησαν στην αρχή έγκριση πατέρα, αλλά όταν τους είπα ότι είμαι άγαμη και έχω από το νόμο, το 100% της γονικής μέριμνας, μου το έβγαλαν χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχουμε ταξιδέψει με το παιδί αεροπορικώς με το διαβατήριο και εντός και εκτός Ελλάδος και ποτέ κανένας δεν μου ζήτησε τίποτα...

με συμβολαιογραφικη πραξη εκανες την αναγνωριση???εγω ναι αλλα μου ειπε οτι αν τυχον συμβει κατι στο παιδι ειμαι η μοναδικη υπευθυνη και οχι ο πατερας του δεν μπορει να διεκδικησει περιουσια απο τον πατερα και μου ακουγεται περιεργο πως σου επετρεψαν να το γραψεις στην μεριδα σου χωρις χαρτι επιμελειας!!!!υπαρχει νομος και δεν τους νοιαζει οτι εισαι αγαμη γιατι λεει οτι μπορει να θελησει και ο μπαμπας να το γραψει στην δικη του...αυτα ξερω...τεσπα θα δω σιγα σιγα τι θα κανω...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά με συμβολαιογραφική πράξη και μάλιστα την έκανα ενώ ήμουνα ακόμα έγκυος.

Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί σου λέει για δικαστήρια...μήπως θέλει λεφτά; ο πατέρας του παιδιού σου δημιουργεί θέμα με την επιμέλεια κ.λπ;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τι επιλογές άλλες έχουμε για περίθαλψη εκτός από ιδιώτη παιδίατρο (που σαφώς τον πληρώνεις) και παιδίατρο στο ΙΚΑ που δυστυχώς δεν βρίσκεις ραντεβού;; Ξεκινήσαμε παιδικό και με την πρώτη ίωση, άλλαξε χρώμα το πορτοφόλι. χα χα συγνώμη αλλά δεν θα αντέξω οικονομικά άλλη ίωση.

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα μπορεις να βρεις ιδιωτες του τεβε και του δημοσιου που ειναι συμβεβλημενοι και με ΙΚΑ και να πηγαινεις και σε αυτους δωρεαν στο ιατρεια τους. λογικα τους βρισκεις απο το ΙΚΑ αυτους , ομιζω εχει και ιντερνετικα λιστα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...